UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VARIA. ALPHEN. Een snoek van 18 pond! Hierboven plaatsen wij een foto van één der Gebrs. van Triest, die dezer dagen in den polder achter den Iïoogedijk grenzen- de aan den Heerenweg, bovenstaande snoek, wegende 18 pond, met de schakels wisten te veroveren, hoewel reeds lang wordt beweert dat deze polder geheel .is doodgevïscht Uitvoering „Kunst na Arbeid". Voor een overvolle Nutszaal ga? boven genoemd mannenkoor gisteravond baar jaarlijksche uitvoering. Bij den aanvang heette de voorzitter, de heer Stellingwerf, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den directeur en koor, tevens gaf spreker zijn blijdschap te kennen over een zoo'n groote opkomst van belangstellenden. Voorts herdacht de voorzitter het heugelijk feit, dat het lid, de heer van Kuijk in het afgeloopen jaar zijn 80en verjaardag had gevierd. Ook sprak de voorzitter eenige woorden van waardeering tot den heer K. Hoogteyling, die ook bijna de 80 is gepas seerd. Vervolgens bood spreker beide leden een kistje sigaren aan. Voorts gaf spreker zijn leedwezen te kennen dat de secretaris wegens gezondheidsredenen, hoewel hij hem hier tot zijn blijdschap wel bij de aan wezigen zag, niet aan deze uitvoering kon deelnemen. Hierna gaf de voorzitter de lei ding over aan den directeur, den heer J. van Beek van Woerden. Direct hierna werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het zeer uitgebreid en uit Diet minder dan 19 nummers bestaande programma. Reeds het eerste nummer „Dorschliedje" door J. W. Balke werd zeer zuiver en goed weer gegeven. Om de overige nummers ook alle te omschrijven is ons ondoenlijk. Doch over het geheel genomen heeft „Kunst na Arbeid" weer blijk gegeven over vele en goede zan gers te beschikken Het geheel werd goed en zuiver en bovendien zeer beschaafd ver tolkt. Bovendien was het een goede keuze van het bestuur van „Kunst na Arbeid" om ook dezen avond wederom de vele aan wezigen te laten genieten van enkele door de sopraan-zangeres mej. Trmis Engelhardt van Gouda gezongen nummers. Even als vorige jaren heeft deze zangeres weer velen laten genieten van haar zuiveren zang en beschaafde uitspraak. Door het aanhoudend applaus werden tevens enkele nummers door haar herhaald Voorts werd het geheel afgewisseld door enkele muzieknummers van den heer Fr de Jong. piano. mej. Bo9 van Gouda, viool en den heer J. van Beek, den directeur, cello. Ook deze nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Rest ons nog te vermelden, dat ook de heer G. Hoogeveen wederom veel bijval verwierf met zijn nummers ..De Regpndag" en „Mijn Magdelijntje". Als steeds oogstte ook deze heer telkens een daverend applaus. Kortom alles bij elkaar genomen kan „Kunst na Arbeid" weer op een zeer ge slaagden avond terugzien. Bii den heer L. C. Jongenburger manu- facturier van Mandersloostraat zijn inlich tingen le hekomen omtrent een door deze voor zijn etalagfe dezer dagen onbeheerd ge- yonden damesrijwiel. Door de hoogste klasse en tusschen- fclasse van de chr zangverg. „Hosanna" zal Hemelvaartsdag worden deelgenomen aan het te DriebeTgen te houden chr zangcon cours. Genoemde klassen zullen resp. zin gen in de superieurafd. en 2e afd. Vrouwen koren. BODEGRAVEN. Ledenvergadering T.B.C.-Vereeniging. Wederom werd door de Ver. tot bestrij ding van Tuberculose een ledenvergadering gehouden. Dat rustiger tijden zijn aangebroken bleek wel uit de geringe opkomst der leden In- plaats van bijna 200 waren thans 57 le den aanwezig. Het bestuur was behoudens de ééne vacature geheel aanwezig, n.l. met den voorzitter, de heer K. Steijn de vice- voorzitter Ds. Dam. de secretaris de heer Bogaart, 2e secretaris de heer Lugtenberg en dè penningmcesleresse mevr Aengenent. De heer Steijn sprak woorden van welkom en gaf voorts een overzicht van wat door het nieuwe bestuur sedert December was gedaan. Men heeft gemeend geen verande ring te moeten brengen in de werkzaam heden, zoodat alles wat tot nu toe geschied de onveranderd is gebleven. Alleen is. als gevolg van het feit dat het bestuur nu practisch beslaat uit afgevaardigden van de 3 vereenigingen voor ziekenverpleging, ook aan de zuster van het Wit-Gele Kruis een deel van de taak overgedragen Zij is toe gelaten tot de studie voor enquêtriee Spr. meent te mogen zeggen dat de moeilijkhe den overwonnen zijn en dat alles nu ge regeld loopt. Ook rijst respect voor het oude bestuur dat jaren achtereen zijn taak heeft volvoerd met grooten ijver. Namens het bpstuur wil spr. uitdrukkelijk verklaren dat Bodegraven veel verplichtingen heeft aan die leden, (applaus"). De heeren Lugtenberg en Bogaart lazen nu de zeer uitvoerige notulen der vorig* vergaderingen. De heer v.d Most maakte enkele opmerkingen tegen de eerste notu len (van de vergadering waarin het bestuur aftrad), terwijl de heer Oldemans opmerkt dat deze niet onpartijdig zijn De heer Bo gaart brengt nu het jaarverslag over 1929 uit. Begonnen werd met 70 gezinnen en 82 patiënten, geëindigd met 60 gezinnen en 70 patiënten. Het aantal bezoeken be- droeg 1047. Eén patient werd 6V' maand verpleegd in een ziekenhuis, een andere wordt nog verpleegd in een sanatorium. 285 bezoekers bezochten het consultatie bureau onder CorneÜs, 19 ontvingen hoogte- zonbestraling met 257 uren Ook het jaar verslag spreekt van dank voor de uitnemen de zorg van het ouden bestuur. De penningmeesteresse bracht verslag uit. Er is een voordeelig saldo van f. 450 56. De comm van controle bracht bii monde van den heer P Maaskant rapport uit en adviseert tot dechargeering Tnplaals van Mej C A Batelaan. die bedankte, adviseert de Chr Wijkverpleging te benoemen tot bestuurslid mej M Turkenburg Na gehou- j den stemming bleek mej Turkenburg met 52 van de 57 stemmen te zijn gekozen. De voorzitter stelde nu voor de bestaande re geling met Groene Kruis en Chr Wijkver pleging op te heffen en een nieuwe regeling te 9luiten met de 3 wijkverplegingen voor assistentie van de wijkzusters Echter kan aan iedere vereeniging dan slechts f. 400. worden gegeven. Deze regeling wordt aange gaan voor een jaar. De begrooting werd in overeenstemming gebracht met de besluiten van de vorige ledenvergaderingen. Bij de rondvraag stelde de heer Olde mans voor een hoogere subsidie aan te vra gen bij de gemeenten Bodegraven en Zwam- merdam. De voorzitter merkte echter op dat Bodegraven met f. 5u0en Zwammer- dam met f 200.steunt en dat met deze bedragen de begrooting kan sluiten zoodat het voorloopig niet noodig is grootere 9ub- sidiën te vragen. De heer Beijer vraagt hoe het bestuur denkt over de bestaande plannen o.a. over den bouw van een consultatie-bureau De voorzitter antwoordt dat het bestuur daar thans niet in ernst over denkt. Wel bestaan plannen voor een zeer goed tentenkamp en lighallen. Bovendien was de bouw alleen mogelijk dank zij indertijd gedane toezeg gingen waarvan het niet zeker is of deze gehandhaafd zullen worden. Hierna werd de vergadering gesloten. Opening Nijverheidsschool. Morgenmiddag half drie zal in „Re- hoboth" de officieele opening plaats vinden van de nieuwe Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes. Vele autoriteiten, afgevaardigden van vereenigingen en dergelijke zijn tot deze plechtigheid uitgenoodigd Waar lege- lijk het tien-jarig bestaan der school zal worden gevierd zijn ook verschillende oud leerlingen genoodigd. Door de directrice wordt in de leslokalen een mooie tentoonstelling georganiseerd van het werk der leerlingen die morgen en Don derdagavond publiek zal te bezichtigen zijn. Onder leiding van Ds Dam verga derde in „Rehobolh" de Chr. Wijk- en Zie kenverpleging. Uit het jaarverslag bleek dat 1312 bezoeken waren afgelegd, tegen over 1048 in het vorige jaar. Ontvangen was f. 1915.4S en uitgegeven f 2274.61, zoodat er een nadeelig sa'.do bestond van f. 359 13. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P v Weijden en ge kozen in de vacature Ds. Pott. Ds G. J. W. Kruishoop Een in de Gereformeerde Kerk gehou den collecte voor de vervolgden in Rusland bracht op f 226.06*. scheiden van een, die ons zoo dierbaar was. ZijD boste krachten heeft hij altijd be steed voor de Kerk. Voor al hetgeen wij deed brengeo wij onzen hartelijken dank. Allen die met hem in aanraking zijn ge weest, zullen hem missen. Niet het minst de kerkeraad zijner gemeente. Diep bewo gen riep spr. den overledene een rust zacht en een tot wederzieDs toe. De volgende spr was dr. Los, uit Amster dam, die als vriend een persoonlijk af scheidswoord sprak. Als laatste spreker voerde het woord ds Israel, eertijds pred. to Koudekerk, thans te Hattum. Ook deze schetste de overledene als een braaf en edel man ,en een goed echtgenoot en vader. Ds. Odé verzocht allen aanwezigen ora samen te zingen op verlangen van den overledene bij diens leven het hem zoo be geerde lied en wel Psalm 32 1. Na het zingen van dezen Psalm, dankte de oudste zoon de heer B Corts, secret* der gemeente Leiderdorp,1 de aanwezigen voor hun belangstelling Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heer Dorrepaal, wethouder der ge meente. De burgemeester was wegens ambtsbezigheden uitstedig. BOSKOOP. Gedurende de maand Febr. weiden aan den Rijkspostspaarbank alhier if. 7879.49 en terugbetaald f. 6972.83. Het laatste door het kantobr uitgegeven boekje draagt het nummer 4923. De gehouden collecte j.l. Zondag in de Geref. Kerk voor den nood in Rusland heeft opgebracht f. 360.21. KOUDEKERK. Begrafenis wijlen de heer G. J. Bz. Corts. Gistermiddag ongeveer 3 uur werd onder groote belangstelling ter aarde besteld op de Algemeene Begraafplaats het stoffelijk overschot van den heer G. J. Bzn. Corts. die j.l. Donderdag plotseling op 68-jarigen leeftijd overleed De overledene was in de gemeente een zeer geziene persoonlijkheid en bij zeer velen bemind. Hij had o.a. eenige jaren zitting in den Gemeenteraad, doch moest wegens gezondheidsredenen bedanken, bekleedde het ambt van ouder ling in de Ned -Rerv Kerk en was vroeger secretaris der Chr.-Hist. Kiesvereeniging. Toen de stoet op het kerkhof was aange komen, wer.1 het stoffelijk overschot door de ouderlingen en diakeneD grafwaarts ge dragen. Nadat de kist met een krans in de groeve was nedergelaten, trad naar voren ds. Odé pred der Ned.-Herv. Kerk, die ongeveer als volgt gprakMet ontroering vernamen wij allen het plotseling ver WADDINXVEEN. Nieuwe Ziekenauto. Dezer dagen werd de nieuwe, gemeente lijke ziekenauto gedemonstreerd. Hiertoe waren uitgenoodigd de wijkpenningmeesters, commissarissen en anderen bij de vereeni ging voor ziekenhuisverpleging betrokken personen. Tevens was bij deze demonstratie» de Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken tegen woordig. De ziekenauto werd zeer geToemd. Zij is in elk opzicht geheel naar de eisch des lijds ingericht. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Huibert, z. van K. van der Laan en B. Kraan Johanna, d. van A. van Hoven en A. M. Alblas Ruurd. z. van F. Kuiper en C. G. de Mol Leendert Cornelis, z. yan P. van Beek en B. van Dam Cornelis Gerbrand, z. van J. Kamer ling en T. Sdhreiber Jannigje, d. van EL S de Vries en M. van Dorp. Overleden: G. J. de Rooij, 74 jaar. Gehuwd: J. Visser en A. van der Spek. Reed9 ecnigon tijd staat de boerderij van den heer J. uit den Haag en gelegen in het Noordeinde alhier, ledig. De boerderij, die in zeer slechten toestand verkeert, is thans door d9 baldadige jeugd vernield, zoo dat het gemeentebestuur den eigenaar heeft moeten aanzeggen maatregelen te nemen, zulks in het belang der veiligheid. Gevonden voorwerpen: een das, slin ger van auto en een polshorloge. Inlichtingen ter secretarie. Vanwege het Prov bestuur van Zuid- Holland is aanbesteed het maken van boordvoorzieningen en kunstwerken ten behoeve van den verkeersweg langs de Oostzijde der Go,uwe van Gouda naar Gouwsluis (gedeelte Gouda—Waddinxveen) met afsnijding van de in den Oostelijken Gouweboord voorkomende bochten, een en ander onder de gemeenten Gouda en Wad dinxveen. Laagste inschrijfster was de. N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. firma Zanen en Verstoep te Gouda voor f. 174.300. AALSMEER. De Stcrt. no. 48 bevat de statuten van de N.V. Bloembollencultuur Maalschappij „Roha" alhier. HAARLEMMERMEER. De wegverbetering. In verband met het aanbrengen van een beslrating op een groot gedeelte van den nabij Aalsmeer en den Bennebroekerweg alhier gelegen verkeersweg, genaamd „Aals- meerderdijk". voor de uitvoering van welk belangrijk werk hel bestuur van den Haar lemmermeerpolder meer dan f. 40.000. beschikbaar stelde, vernemen we, dat ge noemd weggedeelte tusschen de ophaalbrug bij de sluizen en den Bennebroekerweg over een afstand alzoo van ongeveer 2 Kilometer voor het openbare rijverkeer zal worden afgesloten gedurende de maand Maart of zooveel korter als voor een richtige uitvoering van de werkzaamheden nood zakelijk kan worden geacht. Motorongeluk. Terwijl de heer M H bestuurder van een motorrijwiel, op de duo waarvan de heer J K was gezeten, op den Aalsmeerderweg alhier reed. wilde hij uitwijken voor een tweetal in verschillende richtingen passee rende auto's Op hetzelfde oogenblik zag hij dat een wielrijder gevaar liep te worden aangereden De motorrijder, die zulks wilde vermijden maakte een zoo grooten zwenk over den weg dat de motor tegen een tele foonpaal bolste. De heer H werd er af geslingerd, kwam aan den anderen kant van den weg terecht en werd bijna door een voorbijrijdenden aulo overreden De heer K die achterop zat. viel op dei. motor, klaagde over pijn in de borst en werd bij den heer P. binnengedragen. Het gebeurde liet zich nogal ernstig aanzien, maar later bleken de bekomen kneuzingen mede te vallen, zoodat verwacht wordt dat het ongeluk voor de motorrijders verder geen ernstige gevolgen zal hebben Het motorrijtuig werd erg beschadigd. In de Landbouw te Hoofddorp hield de afdeeling Hoofddorp van de S D A P. een feestelijke bijeenkomst.waarin een nieu we vlag voor deze afdeeling werd onthuld. Mevrouw Bigoth sprak een toepasselijk woord, terwijl de tooneelvereeniging „Tuin dorp" van Amstelveen hare medewerking verleende. HILLEGOM. Een ontevreden sollicitant. Mejuffrouw J. Af. Dom, tijdelijk vroed vrouw. heeft aan den Raad verzocht haar de redenen te willen meedeelen, waarom zij niet door B. en W op de voordracht voor de benoeming van eene vroedvrouw in deze gemeente was geplaatst, terwijl dit wel na de besprekingen in de (geheime) raadsver gadering is geschied Zij is niet benoemd. Het is geen gebruik, dat de raad door een sollicitant ter verantwoording wordt ge roepen, meenen B. en W., zij stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Muziektent van den Endelaan. De muziektent in 't Hof is bezweken onder een gevallen boom. De Harmonie vroeg toen om een nieuwe voor rekening van do Gemeente. B. en W. zijn bereid daaraan mee te werken, maar zij mesnen dat de openluchtconcerten niet nabij den hoofdverkeersweg gegeven mogen worden. Zij kozen er de van den Endelaan tegen over de School met den Bijbel voor uit en vragen een crediet van f. 2600 voor de aan- schatting van een verplaatsbare tent „Zingt den Heer" jubileert. De Jubileum-uitvoering van „Zingt den Heer" is vastgesteld op 5 Maart in de Herv. Kerk. De Zeven kruiswoorden van Jos. Haydn wordt opgevoerd met soli, koor en orkest. Een strijkorkest uit Leiden, een vo caal kwartet uit Amsterdam verlet inen medewerking. Lager belasting-percentage. Het inkomen over 19301931 wordt (loor den Inspecteur te Leiden 20 pet. lager ge schat dan hel inkomen over 192S1930. Als motieven voor deze lagere schatting worden aangegeven de vorstschade in het voorjaar 1929, de minder goede resultaten van den fxporthandel en de daling der hyacinthenprijien. Neemt men nu aan, aldus schrijven B. en W. aan den Raad, dat de verhouding van het belastbaar inkomen tot de bruto-op- brengst van 19301931, bij een vermenig- vuldigingscijler van 0.95, ongeveer gelijk zal zijn aan dezeltdp verhouding over 1929 1930 dan kan men de bruto opbrengst over 19301931 ramen op f 210.000 20 pCt. van f210.000 is f. 168.000. Daar volgens vorenstaande berekening slechts een bedrag van f. 159.000 benoodigd is. kan voor het belastingjaar 19301931 volstaan worden met een vermenigvuldi- gingscijter van 0.9 afgerond. In het vorig jaar was het 0.95 B. en W. vertrouwen dat de ontvangsten welko in de begrooting 1930 geraamd zijn. zullen worden overschreden, zoodat voor verschillende uitgaven, waarop bij het vaststellen der begrooting 1930 niet is ge rekend. of waarmede geen voldoende reke ning is kunnen worden gehouden, nog mid delen tot dekking kunnen worden gevonden. Tot de ingekomen stukken voor de aanstaande raadsvergadering behoort de vernietiging van het Raadsbesluit d.d. 20 November 1929, waarbij de medewerking werd geweigerd voor de aanschaffing van matten en gordijnen voor de Christelijke Burgerschool. WASSENAAR. Aanbesteding. Uitslag van de door het Architecten bureau J. Th. Wouters te Wassenaar gehouden besteding van een pension met kapel voor ouden van dagen te Wassenaar, ingeschreven werd als volgt door: Fa. Verschoven en Evers te Heemstede voor f. 343.946'/», P. Rozenhart te Haarlem voor f. 367 878: Damens Aann. Bedrijf te Breda voor f. 374,400: Gebrs. Kwaaytaal te Rotterdam voor f. 374.800; J. J Remmere waal te Wassenaar voor f. 379.000. W. Theunissen te Haarlem voor f. 379,800; P. de Wit te 's Gravenhage voor f380,998 IJland en Borst te Amsterdam v. f. 382.000; J H. Heijmerink te Nijmegen v. f. 383,750-, Doedens en Schilder te Alkmaar voor f 384,483; S Overtoom en Zn. te Rotter dam voor f. 390,650Z Gelens en Zn te 's Gravenhage voor f. 392,670; N V. „Neder land" te Nijmegen voor f. 392,740; Jan W. van der Aa te Wassenaar voor f.396 000: N.V. „Noord-Holland" te Heemskerk voor f 396.000: P. Smit lp Alkmaar v f. 396.750; A C Leyen te Wassenaar voor f. 397.000; Fa N. Gobelens te Haarlem v. f. 397,500; M Bakkeren te Breda voor f. 398.000; G. Nollen te 's Gravenhage voor f. 399.950; J. Windt te Voorburg voor f 414.600: J. P. Schuyt te Egmond voor f 424.900, Raay- makere te Wouw voor f 427.000; Gebrs. Wierix te Breda voor f 434.690; H. Seegers te Nijmegen voor f 448.928 De gunning werd aangehouden. Het uitbreidingsplan. Ged Staten vaD Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld een bezwaarschrift van dr. R. F. baron v Heeckeren van Was senaar le Ambt Delden tegen hel besluit van B en W dezer geineenie dd. 13 Nov. 1929 tot wijziging krachlens art. 11 van het Woningbesluit van een deel van het uit breidingsplan dier gemeente. De reclamant had aan B. en W. verzo een kleine wijziging te brengen in het breidingsplan. waardoor zijn boerderij houden kon blijven Aan dit verzoet voldaan. Opnieuw kwam er een ver; van reclamant, die nu zou willen zien het plan vender gewijzigd zou worden.'] dat een bij de boerderij behoorende sch zou kunnen blijven beslaan Aan dit laatste verzoek meenden B. en niet le kunnen voldoen. Zij wezen erop. hel hier een belangrijke wijziging zou treilen, heigeen niet wenschelijk werd acht met het oog op een geprojecteei verkeersweg. Do burgemeester, de heer J. Wiegu zette ter vergadering hel standpunt vzr en W. nader uiteen. Hij wees erop, dat gemeentebestuur aan het eerste verzoet den reclamant volledig heeft voldaan, er toen ook van een schuur sprake gewi dan zou de zaak anders bekeken zijn. reclamant zou zich op nieuw tot den i kunnen wenden, maar B. en W. sl vooralsnog op het standpunt, dat met oog op den verkeersweg, die op onju wijze zou moeten worden verlegd, aan verzoek niet kan worden voldaan. De heer W. H Bitter trad op nan baron van Heeckeren van Wassenaar en toogde, dat wijziging zeer goed mogelijk zijn. Waneer een nieuwe schuur geboi zou worden, zouden nieuwe kosten genu moeten worden. De beslissing van Ged. Staten volgt li Op het kruispunt Kerkstraat—U straalAchterweg heeft een botsing pli geha-l tusschen een uit de Lange" komende auto en den wielrijder P., dii de Kerkstraat kwam. Persoonlijke oi vallen deden zich niel voor. De schade, de voertuigen toegebracht, zal ondei worden geregeld. Op den Rijksweg kwam een uit Pauwlaan komende auto in botsing met uit de richting Leiden komende auto. bestuurder van den laatste zag geen I meer door de groote snelheid tijdig te 5 pen. Beide wagens werden beschadigd, wijl een inzittende jongen licht weid wond. Dei motorrijder R. is nabij de 0; meulenlaan, omdat hij voor een hond t wijken tegen een paal gebotst R. krees wondingen aan den rechterschouder, te de paai geheel uit den grond werd geslf De Stcrt. no. 43 beval de statuien de N.V. Internationale Reclame Oni neming (I. R. O.) alhier. HET KAARTSPEL. •Hel kaartspel schijnt omstreeks 1299 Italië in gebruik te zijn gekomen. Eerst het einde der 14de eeuw, dus tijdens regeering van Albrecht van Beieren, het, hier te lande bekend. Deze vorst en gemalin schijnen groote liefhebbers van „Quairten" te zjjn geweest, want versd dene rekeningen verme.dden uitgaven, daarop betrekking hebben, bijv. negen den voor den aankoop van nieuwe toarl drie gulden „mijn Vrouwe geleent om te quairten", enz. n Men noemde dat spel „Quairten' (k« ten), naar de vier kleuren waarin het deeld is. Dit woord is later tot kaarten basterd. Het oudste soort kaartspel, in Holj jn gebruik, schijnt het „scheepje ze- geweest te zijn, want meermalen komj in gTate'.ijke rekeningen voor, dat More niet „miner Vrouwe" een zeker bedrag zeylde". Hoeveel verzet het kaartspelen ook een enkele zijde ontlokte, het werd spw in ons land zoo algemeen, dat men ten «lo overal en te allen tijde kaart speelde- huiskamer en herberg, in wagen en s» in winkel en werkplaats, tot eens op w Zembla toe. In den „pruikentijd" heet kaartspel de hartstocht der jongedames goeden huize, dat zij zelfs onder nek niet konden nalaten. Een cynicus ah Wn Weijerman, die 't weten kan, noem' „een van '3 menschen alIeTongeneesa ste kwalen". Want twee razernrjen koe bier samen: „zucht naar winst en w» over het veiliee en het spel is een 3 kotk, die noch oever, noch gTond teen Tal van kaartspelen zijn uit vroeger gen bekend, bij name o.a. bet scheepje ien, roemsteken, lansknechten, lanteriv boerenjassen en wat dies meer s|J. De sommen, waarom gespeeld werd, selden naar gelang van de meer 01 dere gegoedheid der spelers. Uitrekt?'» van Albrecht van Beieren blijkt, dat m madn in één jaar tijd pl.m. 75 gaM'®" quairten" (van Allerheiligenavond 1« AUerheilïgenavond 1396). Constante" fens noteert in zijn dagboek, dat e koning-stadhouder, op 4 NovemWr 50C gulden wint, op 10 Februari.1 guiden verliest, op 21 October oOW verliest. —jj In burgerlijke kringen werd op - t avondjes wel 90 gulden verI°ren' als eeD jongejuffrouw in haar schrijft, „al mijn zakgeld verspeld 9

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10