71»te Jaargang MAANDAG 3 MAART 1930 No. 21461 STADSNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per rejel toot advertentiëD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenliën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. /OW .0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ant. h. thiery treedt af ALS KOORDIRIGENT. De heer Thiery. lel bestuur van de afdeeling Leiden der tot bevordering der Toonkunst deelt ons Ie, dat de "heer Anton H. Thiery heeft «loten zijn functie als dirigent van het s?koor na afloop van dit seizoen neer te m. Voor de afdeeling beteekent het vertrek c den heer Thiery, die gedurende vele .ta het koor op voortreffelijke wijze dde. een gevoelig verlies. De neer T. is voornemens om eveneens it dirigentschap van de Kon. Oratorium- fceniging te Amsterdam neer te leggen. LEIDSCHE H. B. S. VEREEN. „DE TREKVOGELS" Zaterdag 1.1. hield bovengenoemde ver- aipng m één der zalen van 't Nut van 't >meen een bijeenkomst. Het programma siond uit een lezing met lichtbeelden, te iaden door den heer J. B. Wilmink, over Panamakanaal en West-Indië". Pij afwezigheid van den voorzitter, £nde de eerste secretaris de bijeenkomst, si een welkomstwoord tot de talrijke aan- 'ftigen, waaronder eenige leeraren. h de opening begon de heer Wilmink pi zijn lezing Spreker behandelde eerst et ontstaan van het Panama-kanaal en de moeilijkheden die daarmede gepaard 3 gegaan, en vertelde aan de hand van mooie lichtbeelden nog het een en -:T over het kanaal en zijn omgeving. Barna beschreef de heer Wilmink de West- ^dischp eilanden, ook weeT verduidelijkt -d lantaarnplaatje"! Pat alle aanwezigen, van deze mooie on interessante lezing, bijzonder genoten 'te. bleek uit het oorverdoovende -rPtaus. dat aan 't einde losbarstte. Nadat de secretaris, den heer Wilmink ziin belangwekkende lezing bedankt Ji>werd de avond met een dansje be'- fclen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. -J'euwe inschrijving: de Graaff. Voorstraat 10. Voorscholen. jpJiierman en aannemer. Eigenaar J. de ■pd!, Voorschoten, j jpizigingen: Gêors. de Graaff. Schoolstraat 10 F. female Timmerfabriek. Bovengenoemde filszaak is met ingang van 13 Februari ^tonden. L Jongenburger, Emmalaan. Alphen Hijn Kalkzandstcenfabriek. Uittre- ■cde eigenaar G. L. Jongenburger, Alphen Rijn. dd 1 Maart 1930. Wijziging han- thans: Kalkzandsteenfabriek ^slein". J. Jongenburger C.Lzn. iC^UWe eigenaar C Jongenburger C.Lzn., a d. Rijn ,rrna C. Jongenburger Raadhuisstraat 75, a d. Rijn Houtskool-brique'ten- l'ttredendon eigenaar C L. Jongen- Vphen a. d Rijn. dd 1 Maart 1930. 3jle. eigenaar A. Jongenburger, Alphen DE ELECTRICITEITS- TENTOONSTELLING. Lezingen van de heeren C. L. van Balen en ir. C. E. van de Stadt. Het is ook Zaterdag bijzonder druk ge weest op de Electriciteitslentoonstelling. Zaterdagavond was het aanbal betalende be zoekers reeds gestegen tot 3600. De onderwijs-tentoonstelling werd heden bezocht door 171 kinderen van Leidsche scholen, en door 373 kinderen uit Hillegom, terwijl voorts nog 80 leerlingen van de R.K. H B S. en circa 300 leerlingen van de Am bachtsschool alhier de tentoonstelling be zochten. Aan het paartje, waarvan hedenmorgen in de Receptiekamer van de Stadsgehoor zaal het huwelijk werd voltrokken, werd ter gelegenheid van de Electriciteitstentoon- stelling door den heer Schoo een electrisch strijkijzer aangeboden, welke attentie bij het jeugdige echtpaar zeer in den smaak viel De bijeenkomst, waarin de heer ir. R. Swicrslra voor de middenstandsorganisaties in den foyer een lezing zal houden over „Etalageverlichling" wordt geleid door den voorzitter van do Kamer van Koophandel, den heer ten Cale Brouwer. De Tentoonstellingscommissie verzoekt ons tenslotte onze lezers er op te "willen wijzen, dat de voordracht door den heer Jan Teders morgenavond niet gehouden zal worden in den Foyer der Stadsgehoorzaal zooals oorspronkelijk aangekondigd, doch in de „Graanbeurs" Wij verwijzen hieromtrent nog naar de advertentie in dit blad. Zaterdagmiddag hield de heer C. L. van Balen, directeur der Gem. Kweekschool te Amsterdam, een lezing over het onderwerp „Waarom moet het onderwijs op de lagere School in nieuwe banen?" in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Voor deze lezing bestond groote belang stelling uit de onderwijskringen. Onder de aanwezigen bemerkten wij den wethouder van onderwijs, den heer mr. Tepe. den hoer J. Baak, inspecteur van het L. O. en den heer H. A. Vriend, chef der afdeeling Onder, wijs. Om ongeveer kwart over twee heette dc heer Teders de aanwezigen welkom en wees op het feit. dat voor deze lezingreeks tijdens de tentoonstelling slechts een beperkte tijd beschikbaar is per dag. zulks in verband met de openstelling van den foyer als onderdeel der expositie. Vervolgens verkreeg de heer van Balen het woord Spr. hield een korte beschouwing over de al dan niet noodzakelijkheid van een verandering van liet leerplan op de lagere scholen Zeer velen, aldus de heer van Balen, verwijten den onderwijzers niet ten onrechte, dat dp leerlingen Ie veel van het geleerde vergeten Dit is echter een ge volg van het overvoerde leerplan, waarop zeer vele vakken voorkomen, evenals bij het Middelbaar en Hooger onderwijs, waai aan een groot deel der leerlingen in het latere leven geen dngelijksche behoefte ge voelt waardoor de stof langzamerhand vei geten wordt Het vragen naar nieuwe banen in het lager onderwijs beschouwt spr dan ook als gerechtvaardigd, mits. dan ook go let wordt op het onderwijs in de toegepaste natuurwetenschappen, vanaf de lager© school en we! op een pópulaire wijze Tn dit verband herinnerde spr aan het door hem geschreven boekje, zulks in medewer king met den heer Teders waarin de toe passingen van deze weienschappen welke voorwerpen van dagelijks gebruik zijn ge worden op eenvoudige wijze worden uftge- legd en aan de hand waarvan hij in vel schillende steden van on® land reeds in tegenwoordigheid van autoriteiten op onder wijsgebied heeft les gegeven. Als oorzaken van de behoefte tot de verandering van het leerplan noemde spreker- lo. het streven om de kinderen meer als individu te gaan beschouwen 2o. behoefte aan aansluiting van het on derwijs aan de praktijk 3o. de veranderde omstandigheden. Volgens het eerste punt gaan reeds de Montessori-scholén te werk. het tweede is volgens spr. veroorzaakt door paedagogen. die op een bepaald onderwerp (stokpaardje) hameren In verband met punt drie werden de fiets, motorrijwiel, auto. vliegtuig en radio genoemd. Volgens den heer van Balen kan er op de lagere school minder onderricht in het metriek^ stelsel worden gegeven, terwij1 Je gewone breuken geheel kunnen vervallen, doch een uitbreiding van het hoofdrekenen is zeer regent In het door den heer van Balen geschreven boekje „Opwekking, voort- geleiding en toepassing van Electricileit" heeft de «chrijver vooral rekening gehouden met de intuïtie van het kind Van de gelegenheid tot het -tellen van vragen werd door den heer Koops gehruiR gemaakt die van meening was. dat hei on derwijs der electrici-teit niet op de lagere school thuis hoort In zijn antwoord deelde de spr mede. dat hij bij zijn onderwijs in dit vak in verschillende plaatsen in Neder land en Zwitserland zeer goede resultaten had verkregen Ir. P Fehmers dankte vervolgens namens dc tentoonstellingscommissie den heer van Balen voor zijn interessante lezing. Hedenmiddag heeft ir. C. E. van de Sladt uit Arnhem voor de verschillende huis vrouwen-organisaties een lezing gehouden over „Electriciteit in de Huishouding.'' Spreker begon met er op te wijzen, dat hij zich zal beperken tot eenige nieuwere en nieuwste electriciteitstoepassingen. die de moeilijke en zware taak van de huis vrouw kunnen verlichten Sinds vrijwel overal door de electriciteits- bedrijven het vastrechttarief is ingevoerd, waarbij de electrische energie al tegen een buitengewoon lagen prijs ter beschikking wordt gesteld, zijn de economische toepas singsmogelijkheden der electriciteit zeer ver. ruimd Beteekende vroeger het gebruik van een electrische straalkachel, bij tarieven van 30 en 40 cent per kWh een finantieele debacle, en was toen het electrisch koken weinig meer dan practjsche onmogelijkheid, thans moeten al deze toepassingen uit een heel andere gezichtshoek bekeken worden. In het licht der thans geldende tarieven moeten dus al'e electrische toestellen nog eens aan een beschouwing worden onder worpen. moet nog eens worden nagegaan of en in hoeverre zij veel kosten veroor zaken. Do verzuchting „electriciteit is zoo auur" behoort thans aan het verleden, en dit is iels dat nog lang niet algemeen is doorge drongen. Als voorbeeld noemt spr de koffietafel, welke dank zij de moderne electrische toe stellen ook voor de huisvrouw een rustige maaltijd kan zijn. Het stroomverbruik voor al deze zaken is erg laag n.l. 15 kWh. per maand, over eenkomende mpt 75 cent Als tweede voorbeeld noemde spr. het thee-zetten met behulp van een electrisch theelichtje en de electrische theeketel. Wanneer het theelichtje 4 uur lang brandt, en 21/? liter water kookt, kost het in totaal niet meer dan kWh 2V2 cent!! Een ander, niet genoeg to waardeeren ge mak dat de electriciteit de huisvrouw kan bezorgen, is de electrische warmwatervoor ziening. welke water levert op een tempe ratuur van 75 80 graden Celsius. De kosfen van deze warmwatervoorzie ning zijn. vooral wanneer men het warme water aan een nachtstroom-reservoir ont leent. betrekkelijk gering en zonder meer ver gelijkbaar met hetgeen men anders voor het verwarmen van het water moet uitgeven Het electrisch koken werd daarna uitvoe rig behandeld, hierbij moet onderscheid worden gemaakt tusschen het koken op ge wone kookplaten en het koken in spaar- kookapparaten, van wolke laatsten de Elec- tro-Eeonoom, het A E. G.-spaarkooktoestel en de electrische oven als grondtypen wer den beschreven. Reds zijn in de meeste gevallen, en zeker wanneer men spaarkookapparaten be schouwt de kosten der e'cdrische kookwij- zen onmiddellijk vergelijkbaar met de kos ten die andere kookwijzen met zich bren gen. en dan ook ziet men allerwegen vooral in Duitschland. Zwitserland en de Scandi- n.avische landen, het Mectrisch koken zich meor en meer inburgeren. De electrische verwarming biedt, evenals het e^clrisch koken, het groote voordeel van de absolute zindelijkheid Voor voortdurende verwarming van onze woonverlekken is ne electriciteit als warmtebron, mede in ver band met den bouw van onze huizen, thans ongetwijfeld nog te duur Voor de verwar ming van vertrekken die slechts gedurende korten tijd gebruikt worden slaapkamers, studeerkamers, wachtkamers, badkamers is de electrische verwarming zeer wel toe pasbaar. vooral ook omdat het mogelijk is om de warmte te brengen daar, waar zij noodig is de verwarming door straling in het bijzonder is in dit opzicht van belang, eveneens vloermatten, voetenbankjes en raamverwarmingsbuizen en omdat een electrische kachel geenerlei afvoer behoeft. Als een toekomstbeeld schetste spreker ons geheel electrisch verwarmde huizen, zonder schoorsleenen. waarhij de geheel-electrische verwarming economisch mogelijk is gemaakt door een zorgvuldige warm te-isolatie van muren, ramen, zolders, enz. Ten slotte passeerden de verdere electri sche toestellen, die voor de huisvrouw van belang zijn. als vloerwrijvers. waschmachi- nes. vaalmaschmachines. koelkasten, haar drogers, droogrekken. huishoudmolnren enz. de revue. ONTVLUCHTE PSYCHOPAATH AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen is thans oo!: de derde ontsnapte verpleegde uit het Psychopnthen- asyl alhier, zekere De B. te Rotterdam aan gehouden en in het Huis van Bewaring aldaar ingesloten. is het 75 jaar geleden dat de bekende Duit- sche zoöloog Ludwig Döderlein te Bergza- bern geboren werd. Tot 1919 was Döderlein hoogleeraar aan de universiteit te Straatsburg. Belangrijke onderzoekingen heeft hij gedaan betreffende de dierenwereld in de Japansche zee en veel studie heeft hij gemaakt van de systema tiek van verschillende dierengroepen, van de levenswijze en de verspreiding der die ren en van de descentieleer. VER. VAN MATHESIANEN. Lezing van den heei Hendriks. Zaterdagavond hield de heer Hendriks, bouwkundige hier ter plaatse, een lezing voor bovengenoemde Vereeniging met als onderwerp ..Egyptische kunst", in de sleohls matig bezette collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium, welke voor dit doel bereidwillig was afgestaan door de he eren prof. Keesom. prof. De Haas en dr. Crommelin. Te ongeveer kwart over 8 uur opende, bij afwezigheid van den voorzitter, de le secr. de lezing met een woord van welkom tot de aanwezigen en in 't bijzonder tot den heer Hendriks, die zich bereid had verklaard een lezing voor deze vereeniging te houden In een korte inleiding over de verschil lende stijlen wees spreker ons op de drie perioden, welke deze ondergaan, le. op komst; 2e. de bloeitijd en 3e. het verval- lijdperk. Na deze inleiding volgde een bezoek aan de pyramiden, waarvan men oorspronkelijk dacht dat het koningsgraven waren, maar later monumenten bleken te zijn. waarin de meetkundige en geographische kennis van de Egyplenaren werd vastgelegd Zoo vinden we o.a. bij de pyramide van Cheops, dat het kwadraat op do hoogtelijn van do pyramide. gelijk is aan het oppervlak van één der zijvlakken, wat spreker met een wiskundige berekening aantoonde. Als maat staf gebruikte de Egyptenaren de „heilige el" welke in verhouding tot den omtrek van de aarde veel nauwkeuriger was bepaald dan de tegenwoordig in gebruik zijnde meter, daar bij berekening van deze laatste geen rekening was gehouden met de afplatting aan de polen Hoe groot de kennis der Egyptenaren was in verband met het berekenen der krachten, bleek uit de plaatsing der steenen»op elkan der. terwijl wij tevens, door middel van een collectie lantaarnplaatjes, een duidelijk beeld kregen van de geweldige afmetingen der gebruikte materialen. De obelisken werden vervaardigd uit groote stukken steen en moesten door hon derden personen worden voortgetrokken naar de plaats van bestemming, waarna zij op zeer handige wijze overeind werden ge zet. Hierna volgde een bezoek aan het graf van Toet-Ank-Amen. waar we allereerst de expeditie zagen, welke na 16 jaren vergeefs te hebben gezocht, het graf vond. Door het wegbreken van de hutten der bouwers van het graf vond rr.ar» den ingang tot den grafkelder De gangen, welke naar de verschillende vertrekken leiden, waren geheel gevuld met puin. ten einde de grafdieven. die men zelfs onder de Egyplenaren aantrof, zooveel mo gelijk in hun boozen opzet te bemoei!iiken In de grafkelders vond men vele afbeel dingen van gevechten welke Toet-Ank- Amen geleverd moet hebben, hoewel hij reeds op 18-jarigen leeftijd stierf Opmerkelijk was het. dat bij deze afbeel dingen de hoogstgeplaatste personen steeds door de grootste figuren werden weerge- geven. Hiermede was spreker aan het einde ge komen van z'n zeer interessante lezing, welke door de aanwezigen met een krachtig applaus werd beloond. De 1ste secr. sloot hierop de lozing met een hartelijk woord van dank tot den heer Hendriks voor zijn buitengewoon prettige lezing. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand Tebr. 1930) ingelegd f. 494.964 89 en terugbetaald f. 356.526.69: 241 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 114 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.537 inleggers, inclu sief 1261 deelnemers aan den Afhnnldienst, bedroeg einde Februari f 7.823.770.61 In f.235 postpn is in deze maand door den Afhaaldienst f. 9.276.50 ontvangen. PHARMACEUTISCH LABORATORIUM De toeneming van het aantal studenten in de pharmacie maakt uitbreiding van bot Pharmaceulisch Laboratorium noodzakelijk. Er is derhalve een kleine verbouwing ge projecteerd, welke in den loop van dit jaar zal worden uitgevoerd. BINNENLAND. Heï conflict in de Ned. Reisvereenlgfngf een rumoerig® algcmeene vergadering te Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). Eijzonderheden omtrent de nachtposf- vluchten AmsterdamStockholm. (Binnen land. 3e Blad). Het congres der Nationale Schippersvei- eenirdng te Groningen. (Binnenland, 3e Bl.) Algemeene vernadering van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. (Land- en Tuin bouw. 2e Blad). De vermoedelijke dader van den moord bij Bennekom aangehouden; hij is door meerdere personen herkend. (2e Blad). Doodelijk auto-ongeval te Rotterdam. (Gemengd. 2d Blad). BUITENLAND. Tardien heeft in Frankrijk een nieuw, kabinet gevormd. (Buitenl. le Blad). Polen neemt Russische deserteurs en vluchtelingen op. (Buitenl. le Blad). Crisis onder de Engelsche Liberalen? (Buitenl. le Blad). Groote branden in Duitschland en Amerika. (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel. le Blad). De strijd der Britsch-Indische nationalis ten neemt een aanvang. (Buitenl. en Tel. le Blad). UITVOERING HARMONIE „DE POST". De groote zaal van „De Burcht" bleek haast te klein alle Postgetrouwen te bevat ten, die samengekomen waren om de jaar- uitvoering van de Harmonie „De Post" bij te wonen. Dit corps heeft, al9 gewoonlijk, ook dit maal niet teleurgesteld. Integendeel: het was weer 'n haast onverdeeld genoegen naar do muziek te luisteren. Andere corpsen in onze stad mogen wellicht over een machtiger be zetting beschikken, maar wij voor ons mee- nen. dat „de Post", in muzikaal opzicht, tot die gezelschappen behoort, welke de beste prestaties leveren. Er wordt gespeeld met de accuratesse, waarmee deze postbeambten ook gewoon zijn de brieven te bezorgen, er valt een muzikaal zich inleven te beluisteren, dat getuigenis aflegt van een ernstig streven veel meer te geven dan noten alleen, er is veelal een soepelheid in dit spel, dat het mogelijk maakt hooggestelde eischen op het punt van nuanceering menigmaal volkomen te bevre digen. De muzikanten beheerschen hun instrumenten op een bewonderenswaardige wijze, vooral in de nummers, die op vorige uitvoeringen reeds werden uitgevoerd. Voor den heer Bolderdijk moet het een groot ge noegen zijn met dit corps te mogen samen werken er heerscht een harmonie tusschen beide partijen, die verblijdend aandoet. Wat het programma zelve betreft- eenige marschen klonken met ongemeene flonke ring, vooral de Kolonel Vogel-marsch pakte door het enthousiasme en het vaardige gerof fel van de witgehandschoende tambours, de dramatische ouverture Michel Servet van Buisson liep voor de eerste maal reeds goed van stapel (voorwaar een niet gemakkelijke compositie) en in de Elegie van Joh Geijp viel de begeleiding van den kundigen trom bonist te prijzen Toch moet op dit nummer nog gestudeerd worden- men staat er nog niet geheel boven! Met de fantasie over de Cavaüoria Ruslicana werd de groote worp van den avond gedaan- men heeft er Mas- cagni de hem, althans voor deze opera toe komende eer, in elk opzicht mede bewezen! In de Strauss-wals ging het vlot en warm toe ook daarvoor onze huldel Het was een avond waarop weer eens getoond kon worden, hoeveel de heer Bol derdijk met een ensemble kan bereiken, wan neer hij tenminste men«chen onder zich heoft, die werkelijk wat kunnen Met „De Post" schijnt het steed® voorwaarts !e gaan en dat stemt tot groote dankbaarheid. 'Het Trio van der Woerd heeft na de pauze de feeststemming nog hooger opgevoerd, ter- wij' het bal onder leiding van den heer Wakka het succes van den avond nog meer bezegelde De eere-voorzitter sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot den directeur der Posterijen en Telegrafie Voor de postbeambten en hun familie wad het een avond, om werkelijk trots op te zijn: het musiceeren van dit ensemble slaat tegenwoordig op een te loven, hoog peill

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1