I HET WERELDKAMPIOENSCHAP BOKSEN. Jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1930 No. 21459 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 0 Cts per regel toot advertentiêD uit Leiden en plaatsen waar feDtscbappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere drertenliên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend ij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een laiirauiD aantal woorden van 30 ocasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 0 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ018 „0.18 immer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. [VERGADERING AMBACHTSSCHOOL. travond werd door de Vereeniging obachtsschool" alhier haar algemeene tigadenng gehouden onder leiding a voorzitter ir. A. M. Touw, die enkele telingen deed inzake het afwijzen Ie leerlingen wegens plaatsgebrek en voorbereidingen, welke zijn getroffen vergrooting van het schoolgebouw te penningmeester, de heer P. Otto, verslag uit van de rekening en ver ging over het afgeloopen jaar. Op van de kascommissie. welke de boa iet bijbehoorende stukken had nage- rerd de rekening goedgekeurd. een ouder werd de aandacht ge- I op machinale houtbewerking, welke nog geheel op de school ontbreekt. He lier deelde mede. dat het bestuur deze reeds eenigen tijd onder de oogen gezien, maar nog op moeilijkheden meer aan de ordp zijnde, sloot de Ier na de gebruikelijke rondvraag dc ering. BOTERCONTROLESTATION LEIDEN. HANDELSREGISTER MER VAN KOOPHANDEL. dgingen: Drei Pottekens", Janvossensteeg 20, Cafébedrijf. Nieuwe Eigenaar: P. er. Leiden. riek van Suikerwerken v.h. Gebr. Pel. hreg 50-58, Leiden. De statuten zijn igd. Jaarverslag over 1329. Aan het verslag over 1929 van het Boter- contrüle-slation Leiden ontleenen wi] het volgende: In het bestuur werd mr. dr. L. N. Deckers, die ontslag nam, opgevolgd door den heer G. W. Kampschoër te Monster, terwijl in de vacature, ontstaan doordaf in verband met de nieuwe statuten de directeur-scheikun dige geen stemgerechtigd lid van het be stuur kon blijven, werd voorzien door de be noeming van dr. H. Molhuijsen te 's-Gra- venhage In den Raad van Beroep werd mr. P. J Reymer, die ontslag genomen had, op gevolgd door mr. J. A de Wilde Hel aantal aangeslotenen bleef vijf; één boterhandelaar trad uit en de Stoomzuivel- fabriek Salland te Rijssen trad toe. Hel aantal contrdlebezoeken bedroeg 154. In de gecontroleerde bedrijven werd niets abnormaals waargenomen. Bij producenten werden 198 monsters ge nomen. bij handelaren 139. Van de boter- monsters, bij producenten genomen, wissel de het vochtgehalte van 10.4 pet. tot 16 2 pet. en was het gemiddelde 13.6 pet (v. j. 13.1 pet.); van de botermonsteis, bij hande laren genomen, wisselde het vochtgehalte van 10.6 pet tot 15.8 pet. en was het gemid delde 14 2 pet (y. j. 14 pcL). Van de bij producenten genomen monsters had 1, van die bij handelaren 2 een vochtgehalte boven de toegelaten grens. De controle van hel slation strekte zich nit over 171716 kg. geproduceerde boter (v. j. 93.018 kg.), 165.469 kg. verhandelde boter welke nog voorzien was van het oorsprnnke- j lijke rijksmerk (v. j. 118 428 kg.) er. 324.220 kg. boter, welko verhandeld werd I na te zijn verwerkt, vermengd of fenl om- I gepakt en daarna voorzien van een nieuw rijksmerk (v. j. 343 563 kg), in totaal der halve 661.405 kg. (555.009 kg.). Uitgereikt werden 375.200 rijksmcrlcen (v. j. 307.400), terwijl 230.300 inwikkelpa- pieren met het Tijksmerk werden bedrukt (v. j. 93.000). Aan contributie werd ontvangen f. 29G0.37. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. X Sharkey slaat Scott in de 3e ronde knock out. o Miami (Amerika) wordt aan het pers- Vaz Dias geseind: pavond om tien uur Amerikaahschen j |n? te Miami in Florida de groote dstrijd aan tusschen de beide pre- |len voor het zwaargewicht-wereld- pnschap, den Engelschman Phil (hierboven rechte en den Amerikaan Iharkey (links.) De zaal was niet ge- pet. Ondanks de groote belangstelling I Qog plaatsen over. pt eenige voorwedstrijden waren ge-, berden de kampioenen aan het pu |°orgesteld. Onmiddellijk na het begin 7 eerste ronde viel Sharkey Scott hef- met harde, rechtsche slagen Hoewcfi ■eenige gevaarlijke slagen wist af te 1 slaagde hij er niet in den Amerikaa» piddel van' zijn lange linksche sdagtn (afstand te houden. Pe tweede ronde begon Sharkey met [een reeks slagen op hoofd en lichaam Mienen De harde rechtsche hoeken, p op het lichaam gericht waren, Scolt in een toestand van hulpe- M, zoodat hij zich nog sights door van dekking verdedigde. Eenige malen ging hij down, doch de gong kondigde juist het einde dezer ronde aan toen Scott ernige seconden gevloerd lag. Bij het hegin van de derde ronde had de Engelschman zich dan ook nog niet ten volle hersteld en zorder veel moeite bracht Sharkey hem den knock-out toe. Met gefluit werd het spoedige rinde van den strijd door het publiek begroet. De op brengst wordt geschat op ongeveer 70.000 pond waarvan Sharkey U krijgt en Scott V> Nader wordt gemeld, dat reeds in de tweede ronde Sharkey's meerderheid over duidelijk bleek, nadat hij in de eerste ronde een puntenvoorsprong had behaald. In de derde ronde vloerde Sharkey Scott drie maal. en telkens met een linkschen hoek op de maag. De eerste maal ging Scott 3 sec. down, de tweede maal blijf hij zes sec. op de planken liggen en de derde maal telde de referee hem uit. Na het gevecht verklaarde Phil Scott tegenover een ice verslaggevers, dat Sharkey hem alle drie keer had gerankt met uitge sproken lage slagen. Scott had tot nog toe nooit geweten, dat zoo iets in Amerika mo gelijk was. Lezing van den heer Jos. de Jonge. Aan de 228ste vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een groot aantal foto's en aquarellen van kerken, scholen en woningen, alle uitgevoerd door den spreker en andere architecten. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende deze vergadering. De notulen werden goedgekeurd, waarna het woord was aan den spreker voor dezen avond, den bekenden architect Jos de Jonge van Rotterdam. Spreker had zijn voordracht ingedeeld in drie rubrieken: lo. bouwkunst en religie-, 2o. hedendaagsche bouwkunst; 3o tegen woordige kerkbouw, aldus schrijft ons we derom de heer Fred. A. Wempe. Het verband der verschijnselen toch is zoo moeilijk te zien voor den -tijd. waarin men leeft, dat we gedwongen zijn om steun te zoeken in de geschiedenis en in de op eenvolgende perioden der cultuur (e trachten overeenkomstige syraptonen te bespeuren. De uren aan kunst gewijd, verrijken on9 leven en voeren het op tot hooger plan. Juist bij deze overweging dringt zich dan op de frappante tegenstelling tusschen het Oosten en het Westen en al is de laatste tientallen jaren een verandering te bespeu ren, die de scherpte der tegenstelling wel iets afslijt, toch blijven de mystieke uren voor den Westerling beperkt in aantal, zoo wel bepaald als tot betrekkelijk weinig in dividuen. Is het niet een onschatbaar voorrecht bij al ons geploeter, soms rustig een oogenblik in muziek of litteratuur of ook in de beel dende kunst ons innerlijk leven te voeden? Met allen eerbied voor de Westersc'he activiteit, i9 toch de ontwikkeling van het innerlijk^ leven het aantrekkelijke van het Oosten Hier een haast verstikken onder redeneeren over allerlei vraagstukken; on derzoeken. experimenteeren. lot ongekende hoogte opvoeren van techniek en chemie. Bij den Oosterling de religieuse en aesthe- tische sfeer, saamgeweven met het leven zelf. waardoor hij in vele opzichten een op- I hooger-plan-Ievend mensch is Vanaf dit plan ziet hij het menschelijke in den mensch, waar de Westerling vaak aan den buitenkant blijft staan. Het is sprekers overtuiging, dat niet om onszelf niet om de Kun9t zelfs maar om God om den Gever der talenten moet het den kunstenaar te doen zijn. Ootmoed past hem, die waarlijk „dienen" wil. Dat is de geesteshouding, waarin de waarachtige kunst geboren wordt. Zóó ont staat de echte tendenz-kunst Ziet het in de vroeg-Romaansche periode en muurschilderingen en beeldhouwkunst. Ziet hoe de eenvoudige monnik begeesterd door Gods macht en grootheid, de muren van het bedehuis weet te sieren met „spre kend" schilderwerk-fresco's, waaruit de leek afleest, datgene wat de vrome monnik daarin heeft gelegd in heilige bezieling. Wat ons uit de geschiedenis overgebleven is, is daarom van blijvende beteeken is, wijl het is geboren óf uit de werkelijkheid óf uit een bepaalde, de mensc'hen beheerschende gedachte of levensopvatting Dus uit de universeele „waarheid'" of wat in bepaalde tijden als waarheid «in de samenleving wordt aanvaard. Dit als inleiding beschouwende, gaf spr. in groote sprongen een historisch overzicht van de kunstuitingen in de vervlogen eeuwen. In de negerkunst is de allesbeheerschende gedachte: „Vrees voor de booze geesten" belichaamd. De levensbeschouwing der Egyptenaren, die culmineert in de belangrijkheid van den dood en wat daarna volgt, wijst den kunste naar in diezelfde richting. Omgekeerd is het weer bij de Grieken, waarbij het zwaarte punt voor het leven lag in het aardsche met zijn zinnelijke liefde tot de natuur, die leidt tot den kultus van de schoonheid van het menschelijk lichaam. En zoo volgden dan al die kunstuitingen vanaf de vroegste tijden tot op heden via de Romeinen. Go th iekers. Renaissance, de Lodewijks-slijlen enzom eindelijk, te zien hoe men in de 19de eeuw nog wat vegeteerde op vroegere grootheid, totdat eindelijk laatst 19e eeuw Berlage den moed had niet meer te vege- teeren, doch eerlijk zijn persoonlijke ge dachte in zijn bouwwerken naar voren voren bracht. Zeker, velen vonden het niet mooi. doch langzamerhand leerde men deze moderne kun9t begrijpen en ook waardeeren Waar wij nu kunnen zeggen, dat Berlage de pionier was dezer nieuwe gedachte, kwam spreker vanzelf tot het 2de gedeelte van zijn beschouwingen, waarbij de werken van de jongere architecten en daardoor de hedendaagsche bouwkunst uitvoerig werd behandeld. Het laatste gedeelte, d.i. de tegenwoordige kerkbouw, was wel voor spreker- een ge wild onderwerp en dan wel meer speciaal wat betreft den Protestantse hen kerkbouw, i Duidelijk liet spreker naar voren komen, j dat vele kerken in ons land. die vroeger j voor den Kath eeredienst gebruikt werden, I eigenlijk toch voor de protestantsche geloo- vigen niet geschikt zijn. De protestantsche kerk eischt centralisatie op één punt, dat is de kansel. Dat is het punt, waar aller oog op is gericht en wat door iederen kerk bezoeker moet gdzien kunnen worden en dat dit in vele protestantsche kerken vaak onmogelijk is, bewijst al genoeg Gelukkig zijn er in de laatste tien jaren teekenen zichtbaar, die in deze wijzen op groote verbetering en trachten de jongeren ook in den kerkbouw zich aan te passen aan de eischen, die de eeredienst aan het kerkge bouw stelt, aldus besloot spr. Een luid applaus was het bewijs, dat de aanwezigen genoten hadden. Hierna werden de aanwezigen nog ver gast op een zeer fraaie collectie lichtbeel den. die al het gesprokene nog eens lieten volgen en aanschouwen, terwijl met be hulp van de epidiascoop talrijke séhetsen en ontwerpen van spreker zelf op het doek werden geiooverd. Een passend woord van dank van den voorzitter, den heer J. A. Verhoog, was zeer op zijn plaats. Nadat de voorzitter de verdeeling der bestuursfuncties 'had medegedeeld, werd de vergadering gesloten. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Zevende voordracht dr. Van Lieshont. Gisteren hield pater dr. H. van Lieshout in 't Klein-Auditorium der Leidsche Acade mie zijn zevende voordracht over de katho lieke wereldbeschouwing. Er werd ditmaal een verhandeling gegeven over „Persoonlijk- heidskultuur", beschouwd vanuit katholiek standpunt Nadat spreker een breedvoerige analyse had gegeven van het begrip „kuituur" en daarnaast had uiteengezet wat we hebben te verstaan onder persoonlijkheid, kwam hij tot zijn eigenlijke stof: de persoonlijkheids kuituur. De persoonlijkheid veronderstelt vooreerst een natuur; en waar het den mensch geldt, een lichamelijk-verstandelijke natuur. De mensch bestaat in wezen uit lichaam en ziel, welke zoo met elkander zijn verbon den, dat de redelijke ziel hem zijn eigenlijke specifiek menschelijke natuur schenkt. Zoo zet du9 de kuituur der persoonlijk heid vooruit een kuituur van de men schelijke natuur: een kuituur van het lichaam, altijd gehouden binnen de per- de rede mensch is, en vervolgens nog veel meer de kuituur der ziel. vooral van ver stand en wil, omdat verstand en wil de spe- cifiek-menschelijke vermogens zijn. De kui tuur van het verstand wordt met name be reikt door het verstandelijk kennen, vooral door het kennen van de hoogste kenbaar heid: God. De kuituur van de wil wordt ge realiseerd in de zedelijk goede eigenschap pen en hebbelijkheden, gelijk die het gevo'g zijn van dikwijls herhaalde handelingen nn goddelijke inwerking, in zoover deze hebbe lijkheden den mensch op de juiste wijze oriënteeren met betrekking tot het laatste levensdoel. Zoo blijkt dus dat de echte kui tuur al9 allervoornaamste element in zich betrekt de juiste verhouding van den mensch tot God. Veel hooger in echte kuituur staat de eenvoudige, die op juiste wijze zich richt op het hoogste goed dat God is dan de we- tenschappelijk-onderlegde die bij al zijn eruditie dit hoogste Goed vergeet. Bij alle kuituur die de laatste bezit, toont hij inzake het allervoornaamste gebrek aan kuituur. De persoonlijkheid veronderstelt echter niet slechts de natuur ze beteekent tevens een geïndividualiseerde natuur. Juist in de persoonlijkheid verliest de natuur haar al gemeenheid en wordt ze tot individu. De kuituur der persoonlijkheid beteekent dus niet slechts de kuituur van de natuur, maar teven9 de kuituur der individualiteit Ook deze kuituur moet steeds blijven binnen de omlijning der rechte rede. omdat het indi vidu in alles zich steeds redelijk mensch moet toonen Verlaat de kuituur van het individueele deze omlijning, geeft men aan de individualiteit meer dan de rechte rede toestaat dan krijgt men in plaats van een gekultiveerdc persoonlijkheid een zonderling. Ten slotte wees spreker er op hoe men aan de R. K. Kerk dikwijls verweten heeft, dat ze de menschelijke persoonlijkheid, het individu in den mensch doodt. Hiertegen over toonde .spreker aan. dat in de katho lieke Kerk de kuituur der persoonlijkheid ten volle tot haar recht komt. zoowel waar het de natuur dus lichaam en ziel. als waar het dp eigenlijke individualiteit geldt Spre ker bewees een en ander uit de Heiligen d^r R K Kerk waarbij vooral de H Franciscus van Assisië meer van nabij werd heschouwd Op Donderdag 13 Maart volgt de achtste en laatst^ conferentie, met als thema: „De evenwichtige mensch. BINNENLAND. De Leidsche ElectriciteitotentoonstelKng 1930 is heden geopend. (3e Blad). De ofücieele opening van de Nienwe 0. L. School te Oegstgeest (<le Blad en Laatste Berichten. Ie Blad). Aanranding bij Bennekom; een verpleeg ster gedood en een ander gewond. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten. 1ste Blad). Ernstige brand te Dnbbeldam; de Dordf» eche brandweer mocht niet helpen. (Ge mengd, 2e Blad). De dienstkleeding van rijkspersoneel; een proef betreffende reiniging en herstelling. (Binnenland. 4e Blad). Sharkey slaat Scott in den bokswedstrijd om het wereldkampioenschap in de 3e ronde knock ont. (Ie Blad). Leiden in de finale van vt interacademiaal hockeylonrnooi met 20 door Delft gesla gen. (Sport, 4e Blad). Liebermann veroordeeld tot 2 jaar met aftrek van één jaar voorarrest. (Rechtzaken, le Blad). Poging tot doodslag te Amersfoort; een meisje door haar verloofde ernstig verwond (Laatste Berichten, 1ste Blad). Te Apeldoorn is een marechaussee per ongelnk door een collega doodgeschoten. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Frankrijk bereidt de donaneconferentie onverwachte moeilijkheden. (Buitenland le Blad). Labour wint op 't nippertje in het Engelsche Lagerhuis inzake de mijnwet. (Buitenl. le Blad). De Vervlaamsching der Gentsche Hooge- school. (Buitenl. le Blad). Wapenstilstand ep San Domingo. (Tel. Blad). VER. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE. Opening van een tweede kliniek te Rotterdam. In hel hart van de zeemansbuurt van den Linker-Maasoever in China-town, is gister middag in tegenwoordigheid van verschei dene genoodigden, waaronder vele doctoren, de tweede kliniek van de Vereeniging Insti tuut voor Tropische Geneeskunde Rotter damLeiden, geopend aan de Tolhuislaan te Katendrecht. Dr. G E. H. Verspyck Rijnssen, direc teur-geneesheer van het ziekenhuis voor Scheeps- en Tropische ziekten, heeft een kort inleidend woord gesproken waarin hij voor al dank bracht aan den heer D. G. van Beuningen. voor hetgeen hij voot de tot standkoming van de polikliniek heeft ge daan. De heer Van Beuningen zeide, dat hij als president-curator in de gelegenheid was geweest een van de eersten te zijn. om tot zijn schrik waar te nemen, hoe de toestand hier was Aan deze toevallige omstandig heid is het te danken, dat spr. leiding mocht geven aan het plan. Na den president-curator voerde prof. Kan namens het hoofdbestuur van hel In stituut het woord, den wensch uitend, dat de polikliniek tot zegen zou mogen worden van Rotterdam en heel Nederland. Vervol gens heeft dr E. H- Hermans de werkwijze van de instelling uiteengezet Namens den burgemeester en hel ge meentebestuur heeft de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dr. C. H. v Herwerden gesproken, waarna dr Hulshof Pol. inspecteur van het staatstoe zicht op de Volksgezondheid er op wees dat. tengevolge van het feit. dat Rotterdam de poort van Nederland is. hier een strijd zal worden gevoerd voor heel het land Als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Ver eeniging tot bestrijding van geslachtsziekten heeft de heer Snoeck Henkemans hel woord gevoerd. Alvorens dr Verspyck Rijnssen den verschillenden sprekers dank bracht heeft prof. E. J. W. Koolemans Beynen gesproken namens de Ligue Internationale des Croix Rouges.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1