Kohschulte's Beddengoederen "p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Februari 1930 Vierde Blad No. 21459 [)e plechtige opening van de nieuwe 0. L. School te Oegstgeest. Een groot succes voor de gemeente! BINNENLAND. Haarlemmerstraat 70-72 x Enorme belangstelling van autoriteiten, ouders en leerlingen. x foto W Bltuzé. Dt prachtige gedenksteen, welke hedeumo rgen tijdens de offieieele opening van de «bitterende nieuwe O. L. School te Oegs tgeest werd onthuld. Zij toont het portret im oud-BurgemeeBter Van Griethuyaen, te midden van de wapens van Oegstgeest re van Nederland. Een en ander, geplaatst temidden van wuivende palmen, ontlokte de spontane bewondering der talrijke aanwezigen. Us een kloekhen met uitgespreide vleu- ligt daar het nieuwe prachtige school- tnv aan den Terweeweg te wachten op kuikentjes, die zij van nu af aan on- laar bescherming zal nemen. In vrien- jke straling van aanlokkelijke kleuren iroen, geel, rood verwacht zij de tjes, die vol vreugde in drommen ko- aanzwermen. roolijk wappert de vlag van den toren! Istemming heerscht allerwegen! Voor breede vensterkozijnen worden ijverig net liefde bloemen en planten gezet, die bnderen iederen dag met toewijding >n verzorgen. hjrooten getale zijn ook de ouders opge an om dit groote schoolgebeuren mee te ito. Zij zijn als de jeugd even verblijd ilc opening van de zoo lang gewenschte ritme school, waarin het jonge volkje mi?, frisdh en gezond, voortaan de leer- ■n rullen doorbrengen, faal waarlijk: schooner dan de schoon- rerwachtingen viel deze school uit: een 'el zelfs onder de meest geslaagde heden- Ufeche inrichtingen van onderwijs!! Een keur van bloemen en planten ver ben de gangen en het ruime gymna- eklokaalwaar tafeltjes met gele en roode i»n waren neergezet. Behalve het onder- ispersoneel en de ouders luisterden tal autoriteiten de plechtigheid op. u woord werd allereerst gevoerd door •Burgemeester Jhr. van Griethuvsen, wiens bestuur op zulk een krachtige Ve de stichting van de 9chool onderno- €n uitgevoerd werd. diens uitvoerige en belangwekkende slippen wij het volgende aan: Rede de heer van Griethuysen. *\adat spr. er op had gewezen dat tot het vereerend* verzoek was gericht deze school te openen, sprak hij een van welkom, tot alle aanwezigen, hierna stond hij stil bij de ontwikkeling het lager onderwijs binnen deze ge- ^te sedert de totstandkoming der beide iecbare 6cholen in het jaar 1879, na er 1 op te hebben gewezen, dat voor dit m de gemeente met een bevolking ^5 slechts één lagere school was en gelegen aan de Deutzstraat, daar waar *1- de wed. Nouwens thans een garage met de woning van v. d. Pijl als k^ijzerswoning. Hoofd was de heer *aaud en het leerlingenaantal bedroeg *0. Hierbij wees spr. op de verschil- e omstandigheden welke het feit van bestaan van slechts een school verkla^ tcrwijl hij er de aandacht op ves- dat de grenzen der gemeente toen ft Rijnsburgersingel, Maredijk, 'Twhweg, Rijnsburg, Warmond en Sa-s- Gbeun. kvam gpT tot den toestand in 18Y9 d< Raad besloot 2 openbare lager* te bouwen en wel die in de Leid- Bnurt ter vervanging der in gebruik - een nieuwe, of vrel de eerste aan den Morsch. I school aan den Morsch bestond uit in 1902 kwam het derde lokaal De schoolbevolking bedroeg aldaar 46 om te stijgen tot 143 in 1896. iaar daalde het door annexatie en door de stichting der Bijzondere ^hool aan den Morsch tot 64, welk dusver stationnair bleef. Komende tot de openbare school in de Leidsche Buurt wees de heer Van Griet- huijsen er op dat deze begon met 88 leer lingen om te stijgen tot 127 waarmede het hoogtepunt bereikt werd in 1980. Door de stichting der R.-K. lagere school in 1894 daalde het aantal tot 83 en door de stich ting van de Bijz. lagere school tot 39. Door deze sterke daling bleven 2 leerkrachten aan de school verbonden (hoofd en onder wijzer) en verloren de ouders door dit kleine leerlingenaantal het vertrouwen rn de school. Die er waren, bleven er wel, maar nieuwe kwamen er niet bij. Zoo daal de het aantal tot 13 in 1918, waardoor de onderwijzer van bijstand op wachtgeld geld werd gesteld. In 1922 waren er nog 8 leerlingen en verkreeg de heer De Jong conform verzoek eervol ontslag. De vraag kwam nu naar voren bij het gem.bestuur of in de vacature moest worden voorzien, dan wel tot opheffing der school worden besloten. Hierna wees spr. er op, dat de ouders- voorstanders van openbaar onderwijs in actie kwamen en overtuigd als zij waren dat opvoering van het leerlingentaantal noodig was. wilde men verzekerd zijn van 't behoud dezer school. De pogingen in dio richting hadden succes cn de Raad besloot in April 1922 de school to handhaven, over wegende dat bij de toename der bevol king naast de bestaande bloeiende bij zondere scholen ook bestaansrecht was voor de openbare school. Na optreden van het nieuwe schoolhoofd begon het leerlingenaantal te stijgen, om te komen tot 141 in 1929. Het aantal leer krachten werd uitgebreid tot hoofd- 2 on derwijzeressen en een onderwijzer. Hierna ging spr. na de plannen tot nieuw bouw waar ook de inspecteur van meening was, dat bijbouw niet de weg was. Op 21 Dec. 1927 werd hiertoe besloten terwijl op 23 Juli 1928 het outworpen plan weTd aan genomen in den Raad en men tot aankoop van grond besloot. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer Inspecteur voor diens gewaardeerde advie zen en de Raadscommissie en Commissie van Toezicht L. O., voor de prettige sa menwerking. Den architect A. T. Kraan bracht hij hulde voor de totstandkoming van dit doelmatig-hygiënisch en aan a-esthe tische eischen beantwoordend schoolge bouw, met een schoon gymnastieklokaal. Wat het gymnastieklokaal betreft, wees spr. er op dat in overleg met B. en W. dit ook gebruikt kan worden door andere scholen en plaatselijke vereenigingen voor gymnastiek, opdat deze zaal een centrum zal worden voor de lichamelijke ontwikke ling van de Oegstgeester jeugd. Ouders en onderwijzend personeel wer den gefeliciteerd met dit gebouw. Een woord van dank tot aannemer Guyt en verder allen die hiertoe hebben medege werkt wordt vervolgens gesproken, om ten slotte de school over te dragen aan het hoofd d. school roet personeel, terwijl hun 'n woord van dank gebracht werd voor de wijze waarop zij het onderwijs hebben be hartigd tijdens de periode, waarin van een hulplokaal gebruik moest worden gemaakt. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J Baak inspecteur bij L. O. Onder wijs. die zulk een uiterst belangrijk aandeel gehad heeft in de totstandkoming van de sc/hqol. Rede de heer J. Baak, Spr wendde zich allereerst tot het ge meentebestuur van Oegstgeest, dat met groote voldoening dit gebouw heden offi cieel in gebruik stelt. Vooral het dagelijksch bestuur heeft allerlei moeilijkheden moeten oplossen, voordat een definitief plan nauw keurig kon worden vastgesteld en vooral vour den o.-burgemeester, doe vandaag nog m officieel verband staat met dat bestuur, moet het een gelukkig oogenblik zijn dit touwwerk beschikbaar te' stellen voor de jeugd der gemeente, die hij zoo vele jaren niet alleen bestuurd maar vooral gediend heeft. Het is spr. een behoefte als lid van het rijksschool toezicht hem allereerst harte lijk geluk te wenschen met het verkregen resultaat, waarop hij met recht trotsch kan zijn, maar ook hem zijn welgemeenden dank over te brengen voor alles, wat hij daaraan met groote bereidwilligheid gedaan heeft. Sor. acht de vol tooi ng van dit werk een mooien sluitsteen voor het groote ge- l>ouw van uw jaTenlangen arbeid voor deze i gemeente. Spr. wijdde waardeerende woorden aan het Bestuur van Burgemeester van Griet huysen gedurende een lange reeks van jaren. "Hij wE'ndde zich vervolgens vol lol lol den ontwerper van het schoolgebouw, den heer Kraan, dien deze dag tot groote dankbaar heid zal stemmen. Der gemeente Oegst geest heeft hij een prachtig schoolgebouw- gegeven. dat bovendien relatief niet duur is. ja waarvan de kosten per lokaal belangrijk lager zijn dan van andere gelijksoortige inrichtingen. I Door zijn conslructuur. zijn architecto nische qualiteiten maakt het op den toe schouwer een machtigen indmk, zonder het beeld der omgeving te denatureeren. Hoe wel het ieder voorbijganger boeit, blijft het door zijn bescheidenheid in den goeden toon. Van harte feliciteerde hij den archi tect met het succes, dat zijn arbeid bereikt hc-eft en braclht hem zijn oprechte hulde Maar ook hij. die het dagelijksch toe zicht heelt uitgeoefend kan zich verblijden met het resultaat. Niet alleen had hij een wakend oog te houden over de werkzaam heden van eiken dag. maar werd gehouden de altijd aanwezige vraagbaak te zijn bij het verschaffen der detailleering en de op lossingen der voorkomende moeilijkheden. Den heer Guit met zijn onderaannemers de h.h. Arnoldus, Woestenburg, Schippers en Nouwens en hun werklieden heelt spr. vele malen in hun arbeid gadegeslagen en hij was toen meermalen getuige van echte ar beidsvreugde. Sprekers belangstelling bracht hem, als het maar even kon. telkens bij den bouw terug Daardoor heeft hij zelf veel kunnen leeren, maar tevens een ervaring opgedaan, die hem aanleiding geeft bijzondere lof te brengen aan den goeden gee9t, die zoowel werkgever als werknemer tijdens het ge- heele werk bleven handhaven. Als het voor beeld, dat hij telkens hier zag, in ruimen kring gevolgd werd. zouden de sociale kwesties heel wat gemakkelijker kunnen opgelost worden. Alle werknemers waren flinke werkkrachten met welke uitspraak ik tevens lof breng aan de werkgevers voor hun goede keus. De heer Schipper is wel het meest bevoorrecht, die had met den heer Guit met recht gezinshulp. Met den dag van morgen zal het geheele schoolpersoneel zijn arbeid in het nieuwe en fraaie gebouw kunnen beginnen. De in richting van de school kunt gij niet beter wenschen. Spr. zou haast zeggen, uw nieuw schoolgebouw is een ideale werkplaats. Met groot vertrouwen ziet hij allen hun arbeid aanvangen. Van het hoofd der school, de heer van Leeuwen, heeft mijn ervaring be wezen, dat hij een ernstig werker is. die met groote toewijding zijn taak zal trachten te volbrengen. Zijn medewerkers zullen hem daarbij trouw steunen. Het werk der onderwijzers wordt gedra gen door de groote liefde en buitengewone belangstelling van de ouders Dames en Heeren, aan U i9 het te zorgen, dat het ver trouwen blijft. Ten 9lotte sprak de heer Baak tot de ouders Hun kinderen verkeeren in een bevoorrechte positie Hij hoopte dat zij hun waardeering en oprechte belangstelling die hij telkens opnieuw mocht waarnemen, niet zouden onthouden Alleen oprechte har telijke samenwerking zal voor het onderwijs en de opvoeding van uw kinderen goede vruchten kunnen opleveren Met eenige schoone spreuken besloot spr. onder luid applaus zijn gloedvolle rede. Rede van den heer Van Leeuwen. Het was spr. een vreugde mede namens het personeel allen welkom te heeten. Een vreugde, zekei wel gerechtvaardigd, nu wij de oude school mogen verlaten en een gebouw in gebruik nemen, hetwelk aan alle moderne eischen voldoet. Hot is mij een behoefte u, edelachtbare heeren, hier openlijk onzen dank te be tuigen, dat gij ons waardig gekeurd hebt, in deze school te arbeiden. U, hoeren, architect, aannemer en op zichter, dank ik voor do welwillende wijze, waarop gij mij in allerlei kleinigheden, de inrichting der lokalen betreffende, tege moet gekomen zijt. Er mag van den opvoeder geëisebt wor den. dat hij met liefde voor het onderwijs en in opgewektheid zijn plicht doet: voor zeker zullen dit prachtige gebouw, de ge rieflijke inrichting, en do vroolijke lokalen niet nalaten onzen ijver aan to wakkeren. Het werken in school moet evenwel 00» den kinderen een genot zijn. Gelukkig zijn de jaren voorbij, waarin men hen de mooi. ste uren van den dag in kille, sombere ge bouwen opsloot, van de buitenwereld af gesloten door hooge ramen, liefst nog voor zien van matglas. Neen, licht en lucht kunnen hier in over vloed naar binnen treden, schoonheid in vorm en kleur zal hen omringen en een gunstigen invloed uitoefenen op de ont wikkeling van het aesthetisch gevoel, de orde en netheid. Mogen wij nu echter beweren, dat aan alle eischen is voldaan, dat hier een ideale school voor de kinderen geopend wordt 1 Zeer zeker niet. Het gebouw zelf vervult in de opvoeding toch maar een onderge schikte rol. Zeer veel hangt af van den on derwijzer. Hij of zij is de persoon, dio den leerlingen zooveel mooie herinneringen voor het verdere leven kan medegeven. maar die helaas ook groote schade a-an de kinder ziel berokkenen kan. Hooggeachte ouders! Gij vertrouwt ons uw grootste, uw dierbaarste bezit toe. Wecst overtuigd, dat wij naar ons beste vermogen zullen trachten ons ambt met liefde en toewijding te vervullen. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken dat Oegstgeest, ook ten opzichte van het Lager Onderwijs, van geen naburige gemeente afhankelijk is, maar dat alle ingezetenen met een gerust hart hun kin deren aan d* Oegstgeestsche scholen kun nen toevertrouwen. Daartoe mede te werken zal het ernstige streven zijn. Ton slotte werd nog het woord gevoerd o.a. door mej. Pel, voorzitster der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en den heer v. d. Worm, die namens de Ouders een prachtige projectie-lanfaarn aan bood. De schoolkinderen uit de hoogste klassen zongen hierop gezamenlijk het Wilhelmus en eenige andere liederen, waarvoor weken lang met veel animo gestudeerd was. Tractaties werden rondgediend, waarna tot bezichtiging dezer schitterende school werd overgegaan. Tijdens de rondgang werd op plechtige wijze de gedenksteen onthuld, die in do vestibule is aangebracht. Voor vele Oegstgeestenaren en hun kinde ren was het een gedenkwaardige en heer lijke dag! DIENSTKLEEDING VAN RIJKSPERSONEEL. De heer J. Baak Jzn. Het hoofd der school, de heer van Leeu wen van wiens beleid men zooveel ver wacht, sprak hierop als volgt: i De offieieele proef. In de vergadering van de Rijkskleeding- commissie zijn mededeelingen gedaan be treffende de regeling van bet doen reinigen en herstellen van de uniformen van het burgerlijk Rijkspersoneel.- Het ligt in het voornemen, bij verstrekking van nieuwe uniformen de oude, laatslverstrekle unifor men doen innemen opdat ze kunnen worden gereinigd en hersteld waarna ze weder len gebruike aan de belanghebbenden worden uitgereikt Blijkt het. dat ze het herstellen niet meer waard is, dan wordt de kleeding, waarvan de draagtijd geheel verstreken is, eveneens (maar dan ongereinigd en niet hersteld) aan den rechthebbende terugge geven. Ten einde te kunnen zorg dragen dat de kleedingstukken weder in het bezit komen van dengene die ze inleverde, wordt voor ieder uniformdragende door het Rijksklee- dingbureau voor éénmaal een nummer vast gesteld Dil reparatienummer wordt met zwarle merkinkt in de kleeding aangebracht en mag niel worden verwijderd. De minister van Defensie heeft goedge keurd dat bij wijze van proef (en voorloopig op bescheiden schaal) de uniformen, welke moeten worden gereinigd en hersield. wor den toegezonden aan de Centrale Magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, (e Woerden, waar ze chemisch worden ge- wasschen en de noodige herstellingen wor den aangebracht Er is thans een aanvang gemaakt mdt het doen inleveren en opzenden van de kleeding stukken der bestellers bij den post. telegraaf- en telefoondienst, die in Januari j.l nieuwu kleeding hebben onlvangen. Indien deze proef slaagt, zal aan de regeling uitbreiding worden gegeven en zullen geleidelijk ook andere groepen van Rijkspersoneel daarbij worden betrokken. Aan hei doen reinigen en herstellen der uniformen zijn voor het personeel geen bijzondere kosten verbonden, de kosten des wege zijn begrepen in den kleedingaftrek. DE KEURING VAN GELUIDSFILMS. Vrapen van den heer Floris Vo». Naar de „Tel." verneemt heeft 't Tweede' Kamerlid, de heer Floris Vos aan den minis ter van Staat, den minister van Binnenlands sche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M'. Ruvs de Beerenbrouck. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat do Cerr» trale Commissie' voor do keuring van films, ingesteld krachtens art. 15 der Bioscoopwet, belanghebbenden heeft voorgeschreven, dat in het vervolg bij aanbieding ter keuring van geluidfilms, tevens de daarbij behoo- rende platen ter keuring ingezonden dieneni te worden? Is de minister niet van meening, dat een dergelijke „keuring van het geluid" in gee- nendeeie gegrond is op de bepalingen der in de vorige' vraag bedoelde wet, die blijkens haar terminologie zij spreekt van „ver' toonen" slechts de keuring van beelden voorschrijft en ook overigens slechts de „stomme" iilrn kent? Is de minister bereid te bevorderen, dat in 'het vervolg de aanbieding Ier keuring van bii geluidfilms behoorende platen als strijdig met strekking en inhoud der Bioscoopwet achterwege zal kunnen blijven? N.V.V.-COMMISSIE NAAR INDIE In de vergadering van den bestuursraad van het N. V. V. is, naar „Het Volk" meldt, de commissie samengesteld, die in 1931 een be'zoek zal brengen aan Indië.. Het bestuur van het N. V. V. heelt aange-i wezen E. Kupers, terwijl de bestuureraads- vergadering benoemde P. Danz en P. Molt- maker. Als eerste plaatsvervanger werd! aangewezen, A. F. Muller, als tweede J. S. Noordhoff en derde F. v. d. Wal. NATIONALE VLIEGSCHOOL. Naar wij vernemen heett het bestuur van de Nationale Vlieg9chool het noodig geacht de groeiende belangstelling in de vlieg-, sport in de hoofdstad maakte dit noodig om een vasten instructeur aan te stellen op het vliegveld Schiphol. Tot nu toe is het zoo. dat de vlicgleeraar Van Graft Woens-. dags en Zaierdag met z'n Pander uit Rot. teidam komt overwippen om boven Schip- hol te „lessen". Tot instructeur op Schiphol is thans be-, noemd de heer C. Elout, nu nog verbonden' aan den viieg-technischen dienst van de K. L. M. Elout zal eerst drie maanden naar Soes- terberg hij behoort tot de L. V. A. teruggaan, dan een paar weken waarschijn lijk op Waalhaven verblijven om dan zoo omstreeks medio Juli van dit jaar zijn be trekking als instructeur op Schiphol te aanvaarden „Hbld." S VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, met wijziging in zooverre van het Kon. besluit van 21 December 1929, No. 17, het aan J. Voorhorst op zijn verzoek verleende eervol ontslag, als notaris te Doesburg, zal ingaan op 15 Juli 1930; is benoemd tot notaris binnen het arrond, Haarlem, ter standplaats Bloemendaal, H. SI. van Weel, candidaat-notaris te Bloe mendaal. Bij Kon. besluit is benoemd lof 1 eeraar aan de R. H. B. te Warffum J. Verhoeven, thans tijdelijk leeraar aan die school; is aan dr. A. Abas ontslag verleend uit zijn betrekking als leeraar aan de R. H. B. S. te Purmerend-, is aan dr. J. F. van Bemmelen, op zijn verzoek, met ingang van 15 Sept. 1930, eer vol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot chef van de technische diensten der American Petroleum Company in Neder land, de heer ir. F. Begemann Voor dien was de heer Begemann Rijks Nijverheids-Consulent voor het Westen des lands. Hedenmiddag had, in tegenwoordig heid van den Direcieur-Generaal en den Algemeen Secretaris der P. T. T„ door den Minister van Waterstaat de installatie plaats van het bestuur en van den directeur van de stichting ..Het Nederiandsch Post- museum" te Den Haag. Naar de „Radio-Gids" meldt heeft de Vara thans 80.000 leden. Vandaag zullen .volgens het „H.bld." bij den boekhandel vier nieuwe portrelten van de koninklijke familie verschijnen. Op twee dezer komt het geheele vorstelijke ge zin voor De andere zijn van de koningin, de koningin-moeder met prinses Juliana, ter^ wijl de vierde folo prins Hendrik en de prinses laat zien. Het Tweede Kamerlid, mevr. Bakker— Nort heeft den minister van Waterstaat ge vraagd te overwegen om, door den telefoon kabel midden over den slraatweg ie leggen hel natuurschoon van de Banninksallee (tusschen Deventer en Hengelo) te be houden RECLAME. hebben zoowel in als buiten de stad een klinkenden naam. Komt U eens een kijkje nemen in onzo Af deelingen 4551'

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13