VefiAajd&ó djpwge föeAeAuitjeé ZIJN LAATSTE WENSCH FINANCIEN. FEUILLETON. van de u> 102b aaDgevangen zoogenaamde paeüagogischfc campagne, die, gelijk u on getwijfeld bekend is, ten dool had de han teering van de geheimzinnige krachten, die uit de Leidsche Electrische Centrale in een ruim gebied worden uitgezonden, te be vorderen dooi het organiseeren van bijzon dere cursussen voor het onderwijzend per soneel en het door de aldus gevorde leer krachten doen geven van onderwijs op de lagere scholen. Onze gemeente behoort mede tot de eer- aten, die de erkenning, dat 't bevorderen van de kennis der electricSteit en barer toepassing op zoo ruim mogelijke echaal een volksbelang is, hebben omgezet in een daad. Spr. bracht dan hulde aan de heeren Teders en Van Balen, die de baanbrekers voor deze campagne zijn geweest en wijdde uitvoerig uit over alles, wat op dit gebied aan deze tentoonstelling is voorafgegaan om dan te vervolgen: Men moet geheel deze beweging van den beginne af hebben meegemaakt om ten volle te kunnen beseffen welke hoeveelheid van tijd, arbeid en organisatievermogen vereischt waren, alsmede, dat een geest van algeheele eensgezindheid onder alle samenwerkenden de conditio sine qua non was voor het wel slagen. Wanneer dan slraks de gemeente Leiden met voldoening zal kunnen terugzien op hel resultaat van haar arbeid, dan weet zij daarvoor dank aan allen, die met onnavolg bare eensgezindheid hun krachten verecnig- den om één doel te bereiken. Ik wil niet trachten in exlonso de ver diensten te schilderen van hen, die mede werkten om niet alleen deze tentoonstelling, maar de geheele ondcrwijs-campagDe te ma ken tol een succes. Wanneer ik nlellemin op de bijzondere verdienslen van enkele groepen of personen de aandacht vestig, dan bied ik bij voorbaat mijn verontschuldiging aan, indien ik on verhoopt deze of gene mocht te korl doen. Ik zeg niet te veel, wanneer ik beweer, dat de door de Lichtfabrieken verleende slcun en medewerking geenszins uitsluitend, ja zelfs niet op de eerste plaat svoortsproot uil overwegingen van commercieelen aard, doch veeleer voornamelijk haar oorsprong vond in de overwegingen, dat hier een cul tureel belang te dienen viel. Vervolgens voel ik mij gedrongen met dank en erkentelijkheid ie memoreeren hel feit, dat door een zoo groot aantal gemeente besturen der lot het Leidsche stroom-gebied 1>olioorende gemeenten, met geestdrift en voortvarendheid aan de roepstem van het Leidsche gemeentebestuur is gevolg gegeven om aan deze nuttige actie deel te nemen. Na ook dank ie hebben betuigd aan het onderwijzend personeel over de geheele linie, stond spT. slil bij den adbeid, verricht door de afdeeling onderwijs van de Leidsche secretarie. Ik ben er van overtuigd, dal slraks, wan neer na afloop der tentoonstelling plus minus 3600 kinderen uit onze gemeente en ongeveer evenveel uit de buitengemeenten de tentoonstelling zullen bezocht hebben, blijken zal, dat ook deze taaiste en verreweg zwaarste organisatie-étappe, dank zij hel organiseerend talent en den voorbeeldige» ijver van den chef der onderwijs-afdeeiing, den heer Vriend, met gelijken ijver terzijde gestaan doOT zijn personeel, schitterend zal blijken overwonnen le zijn. Eon botore belooning, dan dit mijn korte woord van dank, wensCh ik (en slotte (oe aan allen, van hoog tot laag, die hebben medegewerkt tot het welslagen der Leidsche rmdefwijs-campagnc en van de heden te openen tentoonstelling te weien: dat zij het voldoende bewustzijn in zich mogen omdragen le hebben modegewerkt aan de Opvordering van de volksontwikkeling, aan het gemeonsohapsbolang van Leiden en van de gemeenten, die uil Leiden licht en kracht putten, (Applaus). Hierna was het woord aan den heer ir. G. A. van Klinkenberg, directeur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Reds van dan hear Van Klinkenberg. Aan diens rede onlleenen wij het vol gende: Tot nog toe is de ontwikkeling van het Leidsche Electricileilsbedrijf zoo snel ge gaan, dat het verbruik elke 5 jaar ongeveer verdubbelde. Voortdurend moet dan ook ge zorgd worden voor de noodige uitbreidingen, zoowel van de eigpnlijkp centrale met haar turbo-dynamo's, haar stoomketels, haar scOiakelaanleg. de bijbehoorende gebouwen en lerrcininrichlingen. alsook Van bel dis tributiebedrijf met zijn steeds groeiend lioOg- en laagspanningskabelnet. Met den omvang van het bedrijf nemen de technische moeilijkheden toe en het af voeren van de groolp hoeveelheden elec trische energie van één centraal punt uit over een groot aantal kabels, levert lang zamerhand bezwaren op. Deze bezwaren kunnen evenwel door doeltreffende, hoewel kostbare maalregolen. ondervangen worden. Waarom zal menigeen vragen bij zoo'n snellen groei dan nog deelnemen aan een tentoonstelling, die uileindelijk voor het Eleclriciteltsbedrijf ten doel heeft, nog meer stroom te verknopen? Do reden is, dat, hoewel het bedrijf bloeit, deze bloei toch t.og grooter kan zijn En wel, doordat het verbruik aan electriciteit nog ongelijk over de uren van het etmaal verdeeld is. In tegenstelling met een gasbedrijf, dat zijn product kan verzamelen of accumu- lecren, waardoor de productiemiddelen ge durende hot geheele etmaal gelijkmalig be last zijn, is dit bij een draaistroom-centrale niet mogelijk. De geheele inrichting van gebouwen, machines en schakelaanleg moet zoodanig zijn dat zij aan de behoefte van het grootste uurverbruik van het jaar, ja feitelijk aan het grootste kwarlierverbruik moet kunnen voldoen, terwijl er bovendien voldoende reserve-capacileit ter beschikking moet elaan, om bij een dotect in gebruik ge nomen te kunnen worden. Hel groote verbruik of liever de groolc be lasting treedt slechts gedurende de werk dagen van drie of vier wintermaanden op en dan nog slechts gedurende enkele uren. Het is te begrijpen, dat de electriciteit»- bedrijven trachten voor den kostbaren aan leg van centrale en van de netten ook op andore uren van liet etmaal voldoende em plooi vinden. Vandaar de groote verschei denheid van tarieven. Men vraagl zoo vaak, wat is nu eigenlijk de kostende nrijs van de electricitelit, maar daarop kan feitelijk geen antwoord gegeven worden. Ieder uur van het etmaal jedere dag van de week en iedere maand van het jaar en iedere plaats van het net heelt feitelijk zijn eigen kos- tenden prijs. Billijk is, dat zij, die slechts gedurende een klein aantal nren tijdens de hoogste belasting stroom verbruiken, hiervoor den hoogslen prijs betalen, en zij, die gedurende de perioden van lage belasting gedurende een groot aantal uren stroom verbruiken, den iaagslen prils betalen, mits de vcr- brulkplaats aan het kabelnet gunstig ge- gen is. Dames en neeren. U voelt, de tariefstel ling bt'heereeht voor een groot dent de afzet mogelijkheid en den kostende» prijs, mant goede tarieven np zich Zelf. zouden het ver-, bruik onvoldoende doen toenemen, wanneer niet een steeds groeiend aantal soorten van verbnriksfoesfellen en machines, die den toets van doeltreffendheid en van degelijk heid kunnen doorstaan, tegen matige prij zen verkrijgbaar zijn. Ondoelmatige en on deugdelijke toestellen, hebben veel de toe passing van electriciteit voor huishoudelijke doeleinden geschaad Er zijn electriciteiisbedrijven die dui zenden hebben moeien besteden om spot goedkoops maar ondeugdelijke toestellen kosleloos door degelijke toestellen te ver vangen. omdat de gebruikers die door slechle ervaring afgeschrikt waren, er niet meer los overgingen andere toestellen aan te schaliën. Na'kortelijks hot doel der tentoonstel ling le hebben uiteengezet, eindigde spr. met woorden van dank aan allen, die tot haar totstandkoming heiben medegewerkt. Hierna verkreeg liet woord de heer W. Zwart, voorzitter van de Leidsche Instal ls toursvereeniging. Rede van den heer Zwart. Spr, begon met de verandering te schet sen, welke in de laatste jaren in de on derlinge verhouding der thans samenwer kende lichamen is gekomen. Ongeveer 2</s jaar ge'eden was de toe stand nog zoo, dat tnsscben hen beide geen qontact mogelijk leek. want in het midjien van de verbindingslijn bevond zich een niet geleidend voorwerp, een isolator, namelijk het Stedelijk Verkoopmagazijn Hooigracht. Juist in deze periode organiseerde de Leidsche Inslalk-urs Vereeniging een elec- triciteitslentoonsteiling, welke Gij, Hoogge achte heer Burgemeester, zoo welwillend waart te willen openen. Tot onze groote vreugde spraakt gij bjj die gelegenheid zulke vriendelijke woorden tot ons. dat verwachtingen worden gewekt, welke in derdaad reeds ten deele en binnenkort wel licht geheel zullen verwezenlijkt zijn. De zooeven genoemde tentoonstelling werd gevolgd door het bijeenroepen van een commissie door Wethouder Goslinga, ten- tónde te onderzoeken in hoeverre het ma gazijn Hooigracht noodig en nuttig was. Lichtfabrieken en Installateurs, welke bei de in deze commissie vertegenwoordigd waren, stonden in de eerste bijeenkomsten lijnrecht tegenover elkaar. De Lichtfabrie ken wilden den isolator Hooigracht hand haven, de installateurs vonden een isolator in het midden van de verbindingslijn in strijd met alle electrotechnische wetten. De overige commissieleden verwonder den er zich over ,dat de e'.ectrótechnici zulk een eenvoudig vraagstuk niet konden oplossen. Inderdaad bleek de oplossing eenvoudig, want plotseling kwam men op een denk beeld, hetwelk doet denken aan liet ei van Cólumbus; men legde parallel met den iso lator een verbindingsdraadje en zie, de stroom van toenadering kon vloeien van de eene partij naar de andere en omgekeerd, dus een echte wisselstroom. Hiermedenog niet tevreden, maakte men de verbindings draad steeds zwaarder, (deze is thans reeds een zware koperen rail) met het gevolg, dat de weerstand steeds geringer werd en dus, volgens de wet van Ohm, de stroom van toenadering sterker. Een stroom van deze grootte mag zelfs genoemd worden een stroom van samenwerking. En het contact, dat op bet oogenbük bestaat tus schen Lichtfabrieken en installateurs, mag levens zonder overdrijving genoemd wor den een innig contact, hetgeen moge Kij ken uit het gezamenlijk organiseeren van deze tentoonstelling. En na dan de tentoonstelling zioo aan stonds zal worden geopend, nu moge ik namens de Leidsche Instaliateurs-Vereen., onzen welgemeenden dank betuigen aan U, Hooggeachte heer Burgemeester, die 2>/a jaar geleden den eersten steen hebt gelegd van een door Lichtlabrieken en installateurs op te trekken gebouw, hetwelk zal boeten: „De nieuwe koers". Voorts onze erkentelijkheid aan Wettz Goslinga, die zich zooveel moeite heeft ge troost om aan den strijd om den gemoon- tewinkel een einde te maken en door do wgze, waarop hg de vergaderingen heeft geleid, een verzoenende stemming bg beida partijen heeft te voorschijn geroepen. Mede een woord van waardeering aan de commissieleden en mr. van Deventer voor hun belangloos werk in de Toonkamer- commisrie, welke me), zulk een schitterend resultaat is bekroond. En dan moge ik hier uitspreken, dat wij ten zeerste getroffen waren door de aan gename wijze, waarop de Directie van de Lichtfabrieken ons ten slotte is tegemoet getreden en de locale houding en kracht- dadigen steun, lig het organiseeren van deze tentoonstelling. W(j bopen van harte, dat deze uitste kende samenwerking tusschen de Lichtfa brieken en de installateurs ook in de toe komst bestendigd moge blijven; ongetwij feld zal dit voor beide partgen en niet in het minst ook de verbruikers, prachtige resultaten opleveren. Ka dank te hebben gebracht aan de Phi- iipstabrieken te Eindhoven voor de be schikbaar gestelde hoeveelheid materiaal en aan de standhouders, besloot spr. aldus: Ik geloof niet, dat het op ander gebied mogelijk zou zijn, dat 3 groepen op een dusdanige manier samenwerkenin de e!e> tro-techniek is dit niet alleen mogelgk ge bleken, maar zelfs noodig. Tk hoop <ian nok van harte, dat dit experiment zal wor den gevolgd door een periode van inten sief samenwerken van de verschillende groe pen, in het belang van de bevolking van Leiden en omstreken. Na deze luide toegejuichte rede, werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den voorzitter der Kamer v3n Koop handel, den heer D. ten Gatê Brouwer en den voorzitter der Ned. Ver. van Electro technische Werkgevers, den heer WL G. Scheeree, waarna de burgemeester tenslotte de tentoonstelling opende. Wij komen mor gen hierop nog terug. RECLAME. Elke weg is goed op 4604 (Van onzen parlementairen medewerker), Den Haag, 27 Februari 1930. Waarom een nieuw ministerie? Voor regeeriiigswijzigiiig waa geen reden zegt mr. Rink Vorming van een reserveionds gewenscht. Bij de voorzetting van de algemecne be schouwingen over de Rijkshegrooling in de Eerste Kamer heeft de woordvoerder der liberale partij, de heer mr. Rink een be langwekkende beschouwing gegeven over de vraag, waarom eigenlijk een nieuw mi nisterie is opgetreden, terwijl de stembus toch feitelijk had uitgemaakt, dat het kie zerskorps met het kabinet-Do Geèr best te vreden was. Ware zulks niet het geval ge weest, dan zou het wel anders hebben gea geerd en gezorgd hebben, dat de samenstel ling der Tweede Kamer gewijzigd werd. Maar daar niels van gebeurd. Behoudens een paar kleinigheden heeft het kiezerskorps laten zitten wat zat, de politieke verhou dingen waren dus ongewijzigd en voor een regeeringswijziging was dus geen reden. Had oen ander kabinet aan hei bewind moe ten komen, omdat het kabinet-De Geer weg wilde, dan zou er reden geweest zijn voor de vorming van een nationaal kabinet, waarin ook enkele liberalen zitting hadden kunnen hebben. Wil nu het nieuwe kabinet zich extra parlementair noemen, dan heeft spreker daar geen bezwaar tegen, maar hij hoopt toch. dat dan niet enkel rechlsehe politiek zal worden gedrevpn. Dan kan het ook op de sleun van sprekers fractie rekenen. De volgende spreker, de heer Slingenbctg (V. D.) heelt een financieeie rede gehoudeu en betoogd, dat de toestand van onze schat kist zon goed is, dat het volstrekt niet noodig is om de overseheilen der laatste jaren voor schulddelging (e gebruiken, maar men beier doet er een reservefonds mede te vormen bij wijze van stootkussen wanneer zich te genvallers mochlen Voordoen. Zijn opmer king. dat de directe belastingen niet te hoog zouden zijn, rond tegenspraak bij den vol genden spreker, de heer De Gijselaar (C. H.). die integendeel meende, dat vooral do be lastingen waarbij het vermogen belrokkc-n is, verlaging eisehtcn. Daarentegen betoogde hij, dat een verlaging of arschaiüj, den vleeschaccijns van bitter wein,. kenis voor den consument zou rijn Evenals de heer Rink heelt Anema, voor de antirevolutionair» irJ optredend het ontstaan van het nieuw» nisterie onder de loupe gehouden en meende het kabinet, al is het rechts georii teerd, toch als extra-parlementair 1» moe karakleriseeren, dat zijn partij gaarne tusschen zal steunen, terwijl zij act, jni schen waar noodig voorbehoudt wetsvi] slellen in de neutrale zone naar eigen dienste te beoordeeien. De heer Steger (R.K.) heeft vervolgens pleidooi voor krachtiger optreden legen' velwinnende onzedelijkheid gehouden.' na heeft de heer Van Citters (A. R.j mcerd naar de plannen, welke de regeer heeft wat betrett de herplaatsing van n (getreden gouverneur van Curacao Staalsdienst, terwijl de rij der spiekers heden werd gesloten door den heer Herni (S. D. A. P.), die eenige kritiek uitoefende de rede van den heer Van Lanschot en hel bijzonder dezen er op wees, dat de dt minister Aalberse ingevoerde achturend een der idealen is geweest van de socia democraten. Do Tweede Kamer hoed heden behandeling der Indische begrooting voo gezet en wei van de afdeeling Financi De heer Gerhard (S. D. A. P.) heelt daar aangedrongen op bestrijding van hel al' hol misbruik bij de inlandsche bevolking hel afgekeurd, dat de Indische schatkist d tig millioen per jaar profileert van I opiumschuiven. De heer Ter Laan D. A. P.) nam I op voor de oud-gepensioneerden in la en diende een motie in ten gunrio van i dadelijken bijslag op de pensioenen en i gementen der lagere militairen. In berin verklaarden zich de hoeren Snoeek Real mans (C II.) en Van Kempen (Lib.), Jcei (V. D.) en anderen voorstanders van 4 motie: niettemin is ze verworpen mei (0 gen 26 stemmen, nadat minister De Gr» had verklaard dal hij bereid was een i laging van de leeftijdsgrens te bevorder Misschien zou de motie nog eenige kans b ben gehad als de communistische atrevi digde De Visser er geen pleidooi voor t gehouden op een wijze, dat de Voonil hem tot de orde moest roepen. Minister De Graait heeft in zijn antvro San de verschillende sprekers onder m nog uiteengezet, dat het drankmistn onder de inlanders niet bijzonder groot dat hij gaarne mede wil werken aan de strijding van het opiumkwaad. maar da! beter wordt bestreden wanneer de rq ring den verkoop in handen heeft dan r neer ze de handel vrij Iaat. Ook heeft ain den heer Cramer, die geklaagd over de hooge pandhuistarieven b gedeeld, dat er nieuwe maatregelen opzichte van den pandhuisdienst in voo reiding zijn. Het ontwerp is ten slotte der stemming goedgekeurd evenals ns kele opmerkingen van minder betceken! atdceiing Rinnenlandsch Bestuur. De heeft de Kamer zich verdiépf in de a' ling Volksgezondheid, doch nadat mem pP Vries—Bruins (S. D. A P.) daarnvr gesproken en enkele grieven had ge!ort leerd is de vergadering tot morgen veidz ALPHENSCHE BANK. In de algemeene vergadering van z deel houders der N.V. Alphensche Bt werden de Balans met Verlies en mi rekening over het afgeloopen boekjaar gekeurd. Het dividend werd bepaal» 8 pCt,, betaalbaar op dividendbewijs nr De aftredende commissaris, de heer J. -h werd als zoodanig herkozen. RECLAME. („Uebor des Tod hinana"). Roman van ANNY VON PANHUYS. Uil hot Duilsch door W. H. C. BOULLAARD. 7) „Ik ook", zei Else opstaande. „Waarschijnlijk aan „Ja moeder, aan Walter ga ik schrijven. Door de voorbereidingen voor het bal ben ik een paar dagen niet tot schrijven geko men". „Ik verwonder ine er eigenlijk over, dat je aan het bal hebt deel genomen". ,,'t Was uw wonsch, moeder, en daar mijn engagement nog niet publiek is, kon Ik daaraan gevolg geven". Mevrouw Bernor zei niets meer en ver- iiot do kamer Ze moest maar geen verdere woorden vermorsen. Als 't dwaze kind, zooals ze Else in stilte noemde, eens had geweten welke illusies zij had vastgeknoopt aan hot hotbal van gisteren Ze had zoo'n hoop gehad, dat in het schitterende kader der hofomgeving de gestalte van den eloganten Tomwi'lz de herinnering aan den eenvoudigen ingenieur eenigszins zou hebben doen verbleeken. Vroeger gaf Hlsc opvallend de voorkeur san don gedislirtgeerden luitenant en zon der die reis naar Nauheim zou alles volgen den vurigen wcnsch der moeder gebeurd zijn. O, wat verwensebte zij die reisl In baar coquet gemeubileerd boudoir aange komen, vlijdde de mooie vrouw zic-h op de gemakkelijke sofa neer. die in 't midden der kamer stond. In brieven schrijven had zij geen lust. Met haar armen achter liet hoofd gekruist en do oogen half gesloten, lag zij op de met vachten bedekte sofa en overdacht hoe dat alles in Nauheim was gebeurd. Ja, toegegeven had zc wel, maar nog al tijd koesterde zij een stille hoop, dat Elso nog eens tod inkeer zou komen. Nu moest zij ook deze hoop begraven mei Kerst mis zou het engagement publiek worden. Maar 't was pas over (wee maanden Kerst mis en in dien (usschentijd kon er nog heel wat gebeuren, want vóór dal tijdstip zou den de jongelui elkaar niet zien dat had ze bedongen wel mochlen ze elkaar schrijven Een glimlach kwam om haar mond neen, ze zou maar goeden moed houden; Iwce volle maèndcn dat is nog een heelen tijdl Snuivend en sissend reed de sneltrein de kap van het Anhallcr-station le Berlijn binnen „Hé, kruier!" Professor Bomer stond aan het raam van zijn eoupê. Een witkiel opoh- de de deur en nam den handkoffer in ont vangst „Wil je 'f valies naar een taxi brengen Toen hij in den taxi plaais genomen en den kruier belaa'd had. gaf hij den chauf feur het adres op van een hotel in de KrmiggTaizprstrasse. De portier oniving den hem welbekenden gast. die al zoo dikwijls ifi hét hóle.l had ge logeerd mei een diepe en toch ietwat ver trouwelijke buiging. „Ditmaal hebt ge niet zooals anders een kamer besproken, profes sor", maar u treft het, want Van ochtend komt juist nummer 5 waar u altijd logeer!, vrij." „Dal doel me genoegen", zei de professor en slapie in de lifl naar de eerste verdie ping. Na zich le hebben gewasschen, ging hij op een stoel zitten. Langzaam haalde hij een portefeuille uit zijn binnenzak en legde eenige papieren zorgvuldig voot zich. „Ja. ik heb al het noodige bij me", mompelde hij en bracht de papieren weer op hun vorige plaats terug. Toen ging hij naar beneden in do eetzaal om iels le gebruiken en ongeveer om vier uur verliet hij hol hotel. Op zijn ge mak liep hij doof de Königgr&tzerstrassc en woldra bevond hij zich op den Potsdammer Platz le midden van den maalstroom der groole stad Als zware golven bewogen zich de menschenmnssa's van alle zijden, drongen zich tusschen auto's en electrische trams door. alsof het van hel allergrooUie gewicht was. dat zij een minuut eerder hun doel bereikten. Daartusschcn stonden pc'.iiie-agenton in slalen rust en op de hoeken couranlen- on hloemenverkoopers. De professor nam een auto en liel zich naar een ver verwijderde straal in hel Westen der stad rijden Voor een mooi modern huis hield de wagen stil en na den chauffeur gezegd te hebben ie wachten beid" hij aan de gesloten huisdeur. Een knéehl deed open en Berner ging naar de Iweede verdieping. „Pohl". niet meer dan déze naam stond er op het metalen naamhoordje naast de glazen deur. maar de ihgewijde wist welk een goeden klank er aan dien cenvoudigén na.im in de finan cieeie wereld uitging; in gedachte nam menig klein bankiertje zijn hoed af, als hij dezen naam van den directeur der „Spree- bank" noemde: hij was een der groolen in het rijk, waarin de getallen heerschten. Een huisknecht in onberispelijke livrei deed open, nadat Berner had aangebeld. „Is mijnheer Pohl thuis?' vroeg de profes- sot en tóen de knecht toestemmend ant woordde. maar tot zijn spijl ernstig moest betwijfelen of mijnheer op dit uur wel ie Spreken zou zijn, zei Berner glimlachend: ,je bent hier blijkbaar nog niet lang, efl kent mij dus niet. Breng mijnheer maar mijn kaartje, voor mij is hij Zeker le spreken." Ue knecht nam hel kaartje en liet den professor in een smaakvol ingerichte voOr- komer binnenlreden. Na minder dan twee minuten was de knecht terug en verzocht den professor hem te willen volgen. In een gezellige heerenkamer ontving Pohl een breedgeschouderde man van middel bare lengte zijn bezoeker. „Dat is een prachllg idee, Alex, om mij weer eens in tnijn privé woning te komen opzoeken!" Hij drukle den professor de hand en verzocht hem in een der clubfauteuils te willen plaats nemen „En loeh, amice, kom ik vandaag eigenlijk voor Zaken bij je", zei de andere: Pohl ging tegenover hem ziften. „VnPr zaken?" „Ja, ik had wel in do Spreebank op je spreekuur bij je kunnen komen, maar daar het voor mij om een zaak van groot belang gaat. waarvoor de gebruikelijke hiërarchi sche weg mij te lang is. hen ik maar recht streeks naar je woning gestaplverklaarde de professor .Om kort te gaan. ik zou graag het grootste gedeelte van mijn geld uil je bahk willen nemen." „Maar waarom? Is de Spreebank je niet secuur genoeg meer?" In Pohl's oogen kwam er iets, dat naar ergernis zweemde. „Heelemaal geen kwestie van". Bffl legde zijn vriend geruststellend de n diens arm. „Integendeel, ik heb w» maakt vertrouwen in de soliditeit bank. maar ik heb hel geld noodig Hierdoor geruslgesleld, kregen Pohl- ken weef een vriendelijke uitdrukking - zal aan ie wensch zonder veel omslag dig voldaan kunnen worden; de kas voorzien en reeds morgen slaat vin J goed zooveel ais je wilt lot je besc „Dank je wel voor ie tegemoetkoming „Natuurlijk moet jo het geld pen van de bank afhalen, voor de ovenï vangst een kwitantie teekenen en e' formaliteiten verrichten", zei Ponk te voren alles in orde brengen, zoon gen laien we zeggen, van lien uur voor je klaar ligt. Hoeveel wil je voegde hij er korl en zakelijk fl-m „Ik heb in letaal drlehonderdduizeMim op de Spreebank en daarvan zou 11 vijlligduizcnd mark willen hebben snel over Berner's lippen. „Ie 'l ook onbescheiden om le vragf r voor je zoo'n groot bedrag zoo P'°[f dig hebt?" De bankdirecteur he been, dat hij over hel andere "a Lj'ijg op en neer en eijn oogen keken seérd naaf het smalle gezicht van die tegenover hem zat. „Och Pohl" haperend W» j woorden er uit „liever praal ii» j over: je zoudl me misschien nu» grijpen" hij taimde mei vnorlt»' (Wordt verrei

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10