necdota leidensia. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1930 Derde Blad No. 21454 KIT het parlement. li Buitenl. Weekoverzicht. LONDENSCHE BRIEVEN. S!S< MP /ju onzen parlementairen medewerker). ^belangrijke replieken over de Indische begrooting. Den Haag, 21 Februari 1930. De beraadslagingen van de Tweede Ka- over de Indische begrooting zijn heden {dad door replieken van de beide com- ajnisten. Als eerste spreker in eersten aan- 5 de heer L. de Visser den heer Wijii- Toorafgegaan, wat volkomen billijk Hij heeft uit den aard der zaak onge- betzelfde gezegd als in eersten termijn, n op een enkel ondergeschikt pïint er- dat hij zich vergist had wat hem eere strekt, al heeft men hem daarmee in de maling genomen. Hij heeft bo- pdien zijn beklag gedaan over zijn niet- rlating in Indië, wat hij den procureur- cneraal van het Hoog Gerechtshof euvel node. In den loop zijner rede heeft de «rzitter zich intusschen genoopt gevoeld p tot de orde te roepen, omdat hij den jvemeur-Generaal beleedigde en beweer- datde inlanders het recht zouden heb- de koloniale regeering weg te jagen, ülotte diende hij een paar moties in die r^eer waren geformuleerd dan die van den j Cramer, doch hij had zich de moeite jnsn sparen, daar ze als niet onder- -unt niet in behandeling konden komen, antagonist-partijgenoot Wijnkoop is kort aan het woord geweest en het omaamste wat hij zeide, was, dat als de De Visser meende, dat er een Indone- .nde Kamer moest komen, hij zelf maar hoefde te bedanken, daar dan automatisch Indonesiër zijn plaats zou innemen. Minister De Graaff heeft hierna gedupii- ri. Hij heeft daarbij gelegenheid gehad iele punten, welke hij in zijn eerste ant- ooid over het hoofd had gezien, alsnog te spreken. Hij heeft onder meer uiteeng?- dat een algemeen verbod aan gepension- erde landsdienaren om in particulieren east te treden, gelijk de heer Van Boetze er wilde, onmogelijk in zijn algemeenheid je door te voeren. Een commissie van onderzoek in zake de ibitante rechten of een rechterlijk advies itte hij niet aanbevelenswaardig. Omtrent bezoekingen en aanhoudingen in Indië hij thans geen nadere bijzonderheden wedeelen, maar zoodra dit mogelijk is, zou ie Kamer inlichten. Toen de minister het "de exorbitante rechten had, schreeuwde eer Wijnkoop er iets tusschendoor, maar Voorzitter was daarover zoo «belegd, dat lijn woorden onverstaanbaar deed zijn .daverend gehamer. Wat de heer Wijn- ij eigenlijk heeft gezegd, is voor ons dus isheim gebleven. Ie het slot van zijn uiteenzetting heeft snister nog een beroep gedaan op den Albarda om zich aan zijn zijde te scha- in den strijd tegen het Russische com- cisme in Indië. De heer Albarda heeft ren korten uitroep geantwoord; naar wij ren, deed hij den minister het tegen- '•iel aan zijn wenschen gevolg te geven, hij hem als bondgenoot wenschte, maar dit was weer niet verstaanbaar. werd heden zelfs getripliceerd, door de pen Cramer CS. D. A. P.) en Joekes (V. Be eerste drong er op aan. dat de mi nis hij de Kamer een nota omtrent de be- ^rshervorming in Indië zou overleggen orens in Tndië een beslissing daarom- )t zou zijn genomen. De Minister wees er "wel op, dat dit praktisch niet mogelijk p zijn. De heer Joekes, die vond, dat de 'Dister zich omtrent verschillende punten voldoende had uitgelaten, kreeg nog een bescheid des ministère'en daarop werd Bgegaan tot stemming over de beide mo- 9 van den heer Cramer. Zij zijn. gelijk te "Wichten was, verworpen, die betreffende huiszoekingen en aanhoudingen met 62, welke aandrong op toekenning van ver eende staatkundige rechten aan de in- "tfs, met 63 tegen 22 stemmen. Alleen ^ciaal-democraten stemden er voor. algemeene beraadslagingen over de Bsche Begrooting waren hiermede afge- jf®, en de Kamer zette zich tot de behan- van de verschillende hoofdstukken, bet eerste hoofdstuk, betreffende de ?e regeringscolleges enz. hebben we de van Itallievan Embden CV. D.) en ^Tmann CLib.) hooren pleiten voor het ■-ren van vrouwen tot den Volksraad. De heer Cramer CS. D. A. P.) drong aan op uit breiding van het kiesrecht voor de inland- schp bevolking en vroeg opheffing van het college van gedelegeerden bij den Volksraad Bovendipn hepft hij °en heftig ongunstig oor deel uitgesproken over Aneta en er op aan gedrongen, dat de regeerinc hare connec tie? met dat bureau zou verbreken. De heer L De Visser CComm.) heeft weer eens zoo getoornd tegen den Volksraad, dat hij zich weer de ongenade des Voorzitters op den hals haalde, wat hem. gelijk allïjd. Siberisch koud liet. De Minister heeft de heide dames er op gewezen, dat hel Ind Regeeringsreglenient zich niet verzei tegen de verkiezing van vrouwen in den Volksraad, maar dat de ro- georini tegenover de inlandsche leden het niet gewenscht achtte zelf het initiatief le nemen om vrouwelijke leden van dlh Raad aan te wijzen. Naar aanleiding van de klach ten van dezen spreker over Aneta wildo hij den Gouverneur-Generaal een rapport over die instelling vragen. Dit hoofdstuk zou nu zonder stemming zijn goedgekeurd, als niet de heer De Visser er stemming over had ver zocht Toen vond de Voorzifter het beter de vergadering tot Dinsdag (e verdagen. Van crisis en verdaging. Het is wederom Frankrijk geweest, dat op een gewichtige conferentie een spaak in het wiel heeft gestoken. De Londensche Vlootconferentie heeft men tot midden vol gende week moeten verdagen, daar nog onverwacht in Frankrijk een kabinetscrisis is ingetreden! Weliswaar was bekend dat het kabinet Tardieu niet zoo stevig stona, maar tijdens de Londensche conferentie was toch niet op een crisis gerekend, voor al niet. waar Tardieu daar als hoofdleider der Fransche delegatie de sympathie alge meen achter zich wist! Bij de behandeling der begrooting heeft de linksohe oppositie echter gebruik in zeker opzicht mis bruik! gemaakt van de afwezigheid van den premier tengevolge van een lichten griep-aanval en op Chéron, den min is te» van financiën, die Frankrijk ook te Den Haag vertegenwoordigde, een waar bom bardement geopend, waarlegen deze, die toch al met vele partijen overhoop lag, niet bestand was; mede niet, daar hij soepel heid te veel mist. Bij ieder artikel had de oppositie tegenvoorstellen of eischte zij stemming en Chéron stelde keer op keer de kwestie van vertrouwen. Hij wilde niei hooren van eenige verhooging der uitgaven zonder bepaald aangegeven dekking, iets. wat op zich zelf beschouwd nog zoo mal niet is! Edoch, dat spelen met de vertrou wenskwestie is hem tenslotte noodlottig geworden; de Kamer kreeg er genoeg van en toen Tardieu zelf buiten gevecht was gesteld, heeft zij Chéron op een betrekkelijk ondergeschikt punt de nederlaag doen lijden. Chéron. Hel ministerie stelde zich als één man achter den verslagen minister en zoodoende was het kabinet Tardieu (het eerste) ter ziele na een regeering van nauwelijks drie maanden. Het meest waarschijnlijke is ongetwijreld dat de oppositie zelf geschrokken is van de overwinning want op haar schouders kwam een zware verantwoordelijkheid in de ge geven omstandigheden. Het is weer een? een beeld geweest van de .politiek op haar smalst" en van de verpoiilieking van Frank rijk, die op zulke gewichtige momenten zelfs, zich niet in toom kon houden. Allerlei kleine politieke en persoonlijke belangetjes hebben hun woordje meegesproken bij de beslis sende stemming, die het kabinet Tardieu deed tuimelen en Frankrijk in een crisis stortte. Van vele zijden werd direct aan Poincarê gedacht, die hersteld uit het Zuiden te Pa-1 rijs was teruggekeerd, maar de oud-presi- dent en oud-premier voelt zich blijkbaar toch nog niet krachtig genoeg om nu reeds weer aan het bewind te komen. Of hij houdt zich maar zoo, omdat hij zijn oogen- blik nog niet gekomen achtToen was Tardieu favoriet voor een nieuwe op dracht maar de linksche partijen schoven Chautemps, den leider der links-radicalen naar voren en geheel volgens de lijn, dat do partij, die een regeering doet sneven, dan zelf aan de beurt is. heeft president Doumergue den laatste opdracht verstrekt om een regeering te vormen. Chautemps hoeft Tardieu trachten le bewegen om in zijn kabinet te treden en zoodoende do vloot—politiek te Londen te kunnen voort zetten. doch deze weigerde En daarmede lijkt Chautemps verloren; ook al zou hij het voor elkaar weten te brengen, dat er een ministerie onder zijn leiding tot stand komt! De meerderheid, die Chautemps bijeen kan brengen is zoo heterogeen en bovendien zoo gering en wisselvallig, dat een nieuwe crisis als het ware voor de deur zou staan indien een ministerie-Chaulemps zich aan dc Kamer zou komen voorstellen! Tardieu kan de beleedigde onschuld spelen, de tijd werkt voor hem. Tardieu. Terwijl wij dit schrijven is nog onbekend of Chautemps zal slagen, maar op papier staan zijn kansen niet zoo slecht; van langen duur zal zijn kabinet echter in geen geval zijn! Ook al blijft Briand aan Buienl. Zaken. Zooals gezegd, is tengevolge van deze crisis de Vlootconferentie voorloopig ver daagd Wel blijven de deskundigen verga deren. Naar buiten wordt het natuurlijn voorgesteld, alsof deze verdaging een lee- lijke tegenvaller is. maar zouden de leiden de figuren ter conferentie eigenlijk niet blij zijn, dat zij op zoo onverwachte wijze tijd hebben gekregen, om zich nog eens extra te beraden? De zaken waren in de Londen sche hoofdstad toch tamelijk vastgeloopen en een mislukking leek reeds zoo dicht tot de mogelijkheden te behooren. dat er al geruchten in omloop waren, dat men zou trachten een drie-mogendheden-accoord te sluiten tussohen Amerika, Engeland en Japan1 De Fransche regeering is overigens niet de eenige, die in groote moeilijkheden ver keert Stond Duitschland niet voor de rati ficatie van het Youngplan, dan zou daar te lande vermoedelijk een crisis ook weldra aan de orde van den dag zijn. Speciaal over de financiën beslaan er tusschen do regeeringspartijen groote verschillen, die tot een breuk zouden voeren, zoo zij niet begrepen, dat het Youngplan hen noodzake lijkerwijs .samenbindt. En de Engelsche re geering i9 evenzeer inwendig verdeeld, at blijkt daarvan naar buiten niet zooveel Voor de conservatieve partij dreigt een groot ge vaar. waar lord Beaverbrook een nieuwe Rijkspartij heeft gevormd, die door lord Rothermere volledig zal worden ondersteund Samen zijn zij de wee machtigste kranten- magnaten in Engeland! en getogen onderden invloed van ..de Fran- Lord Beaverbrook. Vrijhandel binnen het geheele Britsche rijk. protectie naar buiten, is de leus van deze nieuwe partij, die reeds over een be hoorlijk aantal aanhangers beschikt. Waar deze aanhangers vrijwel allen in de con servatieve kringen worden gevonden, wordt deze partij ernstig met een scheuring be dreigd. Van onzen Londenschen Correspondent. Rond de Vlootconferentie. Politiek en eten. Hef schrale maal der journalisten. De Fransche staatsman Talleyrand moet in zijn tijd hebben verklaard dat hij een goed bereid en copieus maal als een der beste wapenen der internationale diplomatie beschouwde. Indien dit juist was, en ook nu nog juist is. dan kan er van de vlootconfe- re'tnie te Londen niet veel worden ver wacht. Maar laten wij hopen dat het goede diner als middel tot het scheppen van inter nationaal vergelijk thans niet meer werkt en dat men ook zonder de medewerking van een in zijn vak supremen Franschen kok straks, of over eenige maanden elkaar in roerende overeenstemming bij het afscheid de hand. zal drukken, verheugd dat de v 1 oo trek enin gen der naties met £5, of meer percent zijn gereduceerd. „Laten wij hopen" zc-'ide ik. Op dit 'oogenblik durven weinigen zulk een uitkomst te verwachten. Wij zouden bijna gaan pleiten voor rui mere aanwending van Talleyrand's middel; veel en goed eten, veel en goed drinken; vooral het laatste maakt „gezworen kame raden" indien het oude vaderlandsche lied, dat men zoo vaak hoort wanneer „de wijn in den man" waarhe-'id spreekt. Maar deze gedelegeerden zijn men9chen van de mo derne gematighe'id. Daar zijn de Amerikanen Hun ascetische gewoonten aan tafel mogen bekend worden geacht. Voor hen hebben ijswater en „grape fruit" de oude vreugden van de tafel, champagne' en malsch gebraat, vervangen Het is duidelijk dat ijswater en die koele vrucht geen mildheid kunnen geven aan harten, die zich op hardheid hebben gezet. Macdonald? Geen eter, o nc-'en. geen man die door naarstige en lus tige consumptie die warme welgedaanheid schept van lichaam en geest die geschillen en moeilijkheden licht gaat tellen. Mac donald heeft slechts één zwakheid aan tafel, dat is zijn liefde voor de goede sigaar; de schotels die er aan voorafgaan laten hem onverschillig. De Japanners volgen een gastronomisch regime van Spartaanschen eenvoud en strengheid, een dieet dat volstrekt onbe kwaam is hen uit hun toestand van het allernuchterste evenwicht te brengen. Dan blijven de Franschen over, geboren sche keuken", mannen die een taal spreken die- on z'n minst zeer verwant is aan de taal. waarin de heerlijkste schotels van de wereld worden beschreven; de laai der diplomatie, ook de taal van het menu. Go zoudt wellicht hebben gedacht dat een Briand en een Tardieu den naam van hun land in de kunst van dineeren hij er zouden hebben hooggehouden. Niets van dit alles, Briand was eens een fameuze gourmet", maar is thans onder medisch-dietischcn hiel. Visch en groenten, op de simpelste wijze bereid, houden hem in stand. Het woord van Tardieu over de genietingen van de tafel is gezaghebbend; hij is misschien de gezondste lekkerbek in dit internationaal gezelschap van vlootonderhandclnars Maar wat kan één man doen tegen den invloed van zooveel schraalhanzerig geslemdon? Dc' visch van Briand is genoeg om een eet- parlij, met de beste voornemens begonnen, terug te brengen tot een gezelschap koud- bloe'digen. En in een zoodanig gezelschap kan de stemming, die „gezworen kamera den" maakt, zich niet doen gelden. Wel do beroemde Fransche „logjka". streng en on verzettelijk, kan er tot de volste rijpheid ko- men. Alleen de vertegenwoordiger? der Brit sche Dominions doen. voor zoo ver ik het heb kunnen nagaan, hun best de diploma tieke traditie van Talleyrand te handhaven. Maar in de eerste plaats zijn de stemmen van Canada, Australië, en Zuid-Afrika in deze conferentie slechts begeleiding; de hoofdpartij wordt niet door hen gezongen En in dc tweede plaats is er reden te ver moeden, dat zij hun aanwezigheid in Lon den aangrijpen om propaganda te maken voor „British Empire Food", voor de goede tafelproducten die de Dominions aan Enge land en eventueel aan geheel Europa kun nen aanbieden. Voor hen dus, die ge- looven aan het heilzaam effect van den welvoorzienen disch op de vorderingen der diplomatie, is er in Londen weinig troost. Een ander geval.Het gebrek aan eet lust bij dc gedelegeerden vindt zijn tegem hanger in gebrek aan „copy" bij do jour nalisten. Ik geef toe. de inhoud van veló bladen doet vermoeden dat er allerminst gebrek aan copy is. Maar de artikelen lij den ernstig aan inflatie of zullen wij zeggen, waterzucht. Dc menschen, die zd neerpennen, weten dat ook wel. Maar zij zijn niet uit alle deelen van de wereld ge komen om hun naar vlootenconferentic- nieuws hongerende kranten met een paar regels opzienbarend „gerucht" af te kun nen schepen, gerucht dat dan trouwens in een volgend telegram nadat een indruk wekkend staatsman hen om zich heeft ver zameld voor dat doel weer moet worden tegengesproken. Om hun hard lot te ver zachten krijgen de journalisten uitnoodi-* gingen voor thee- en cocktailpartijen. En op een Zaterdag hebben zelfs een dertigtal persmenschen de gastvrijheid genoten van Macdonald en zijn 'dochter Ishbel op het officieele landgoed der Britsche Premiers, Chequers. Dat was een historische gebeur tenis; want het was de eerste maal dat een Britsche Premier journalisten in zijn officieele woning te gast had. Het was echt huiselijk en gezellig, met een genoegelijk thee-uur, een wandeling in en rond het interessante landgoed, een langere wande ling in de schoone omgeving en tenslotte een uur van vrijen en prettigen kout rond het lustig opvlammende haardvuur in do beroemde hall. Daar kwamen allerlei on derwerpen ter sprake... maar over de Con ferentie werd niet gerept. Alleen aan het einde stelde Macdonald de vraag waar op hij zoowel als zijn gasten het antwoord schuldig moesten blijven hoe lang do Conferentie wel zou duren. Op dien duur wordt vaak gezinspeeld in het Paleis van St. James, dat is de of ficieele zetel van de Conferentie het eeni ge koninklijke huis in Groot Brittanië datl een postkantoor heeft, en met uitzon dering slechts vaD het hoofdpostkantoor in Londen daarenboven het best toege ruste postkantoor van het land is. Men kan er postzegels koopen, brieven posten, geld verzenden, telegrafeeren, met nagenoeg alle voornaamste steden van Europa en de Vereenigde Staten sprekeD... en men ver wacht dat de journalisten, voordat do ont- wapenings-problemen voorgoed door de mo gendheden zijn geregeld, er ook hun ouder domspensioenen zullen kunnen halen. Een Leidsch dichter gehoond. k 1309 teisterde een watervloed Gelder- en de watersnoodpoëzie vloeide rijke- Eren der watersnoodpoeëten was een jongmensch, Johannes Beekman, ■»isklerk van beroep, die een vers te- lijmde getiteld „Aan het volk van rerland", een dichtstuk, welks smake- evenaard werd door de ver- l-oaheid van den maker, die zich op titelblad ,,jong dichter" durfde noe- dit dichtstuk kwamen de volgende verheffende dichtregelen voor: en ieder moet van zijn wooning I vluchten, hoort niets dan kermen en zuchten, r)3ar .riet men Vijf zielen en een geit le hier verwisselen, de tijd met de eeuwigheid." "^en hoort er de koeijen bulken en Mtr geeuwen, hoort ze hun' verlossers om hulpe schreeuwen. r°epen hun snikkend tegemoet: JCnt helpt, redt ons uit den zwaren watervloed." dichtstuk wekte hetgeen niet te en *s men bovenstaande *®t leest de spotlust van de Leid- •udenten, zoodat het verzen en J rijmen ter eere( van den „jongen dich ter" regende. Zoo verscheen er een „Lauwerkrans voor den onvolprezen dich ter J. Beekman, gevlochten door eenen beminnaar van echte dichterlijke verdien sten". waarin Beekman vergeleken werd bij Elias van Booven, een schoolmeester te Leiden, wiens ..hippocreen" de wijnflescb was: „Wie Elias van Booven roem Gedenk dat Beekman leeft, Die hem in lieflijk maatgezang Nog ver te boven streeft." Een princelyke bekeerling. In de Resolutiën der Stat en-Generaal komt de volgende mededeelïng voor, geda teerd 20 October 1603: „Is gelesen sekere attestatie van de Mi nisters ende Ouderlingen tot Leyden, ge daen den 6 deses, inhoudende, dat Henry Cheriff, Prince van Marocques, oudt om trent 39 jaren, hier voor tyden gedaeD hebbende professie van de Mahometaensche wet. hem hadde laten dopen, ende aenge- nomen de Gereformeerde Christel, religie, da ervan dat hy openbare bekentnisse hadde gedaen, ende da er na geleth wesende opte request? van den voorsz. H. Cheriff, die hem presenteert te begeven in den dienst van 't landt te peerde, versoekende daertoe eenige assistentie, is geresolveert ende geconsenteert. «rengesien de qualiteyt des supplt ende dat 't gene voorsz. is, sel- den geschiet, dat men dcnselven in de borsse sal geven 50 gl. ende voorts senden aen den heere Grave Hear, van Nassau, met brieven van recommandacien, dat hy hem onder Syn Comp. ruyteren wil ont- fangen ende trackteren tot laste van 't landt, met 50 gl- ter maendt, doen wapenen ende monteren met 2 paerden, een voor hem ende een voor een knecht, ter 9om- me van 100 daelders." Eene schoone uit Sluis werd de gade van dezen Marokkaanschen prins. In de LeyA- sche Huwelijks-proclamatie leest men dato 30 April 1604: „Henricus C-harif, Prince des Marocques, jongesel, vergeselschapt met Henric Cornells van der Bouchorst, zyn bekende, met Tryntgen Bartelmeesdr., jd. van Sluis in Vla en deren, vergeselschapt met Grietje Claes en Sara Pa-sschiers, beyde ha e r bekende." „Architect honorair." Doctores honoris causa heeft Leiden er velen gekend; een „architect honorair" behoort tot de zeldzaamheden. Een der gelijk Leidsch curiosum dateert uit het jaar 1689. Op den 9en November van dat jaar vermelden de Burgem. Geregfcdags- boeken onze** stad het volgende: „Die van de Gerechte der Stadt Leyden gehoort hebbende uyt den mondt van de Burgemeestern derselver stede, dat Jacob Roman, bv zyne Koninklijke Majesteyt van Groot Brittanië tot desselfs Architect aengestelt synde. svne gelegenheidt niet zoude toelaten in zi.in ordinair stadsdienst, als voorbenen te continueren, dat derhalve met een voldoende beleeflheyt van Burgc- meestren voornoemd, da erover behoorlyk afscheidt genomen hadde. Stellen die van de Gerechte voorgenoemd, na voorgaende deliberatie, in agtinge genomen zynde van de goede diensten, die de voors. Jacob Roman aen dese stadt hadde toegebragt, deselve Roman bij dezen gekozen en aen gestelt tot Architecthonorair der Stadt Leyden op eene vereering van 250 gl. 's jaers, in hope en verwachte dat denzelven ten dien opzigte sigh niet zal onttrekken den dienst deser stede, wanneer deselve stadt omtrent werken van eenige consideratiën syn advis en teekeningen van noode zouden mogen hebben en komen re- quireren. Zonder daer vooren eenige be- looninge te genieteD, onder verder beding dat deselve alle 1/4 jaer gehouden zal zyn zyn dienst aen de Burgemeestren te pre senteeren". Eervol ontslag. Aan Henricus Swaerdecroon, conrector van de Triviale School te Leyden werd op de volgende eervolle en elegante wijze op 25 Septembei 1619 ontslag als conrector verleend „Wy Schout, Burgemeestren ende Re geerders der Stadt Leyden ende Graef- schappe van Hollant, doen cont eenen yge- licken dat Do Henricus Swaerdecroon, ge boren burger desei stede, nu eenige jaren herwaerts als Conrector de Triviale schole alhier, heeft bedyent ende dat hy volgens de verclaringe van de Scholarcben en Op- syenders derselver schole hem in syn ampte wel getrouwelick en tot contentement van henl. heeft gedragen, gelyck een goct op recht en bequaem Conrector toelaet en behoort te doen sulex dat deselve hem bedancken sj'nes dyensts, dan alsoo hy van meninge was hem denselven dyenst te be geven, ende dyenvolgcnde versochte be- hoorlicke briyven van DemissiëSoo ist dat Schout, Burgemeestren ende Regeer ders voors. hem dese jegenwoordigen wel hebben willen verleenen ende t'eenen ver-* conden beneffens d'onderteyokeningc van haren Secretaris mettet secreetzegel deser stede doen bevestigen op ten XXV Sept. anno 1619. onderstont geteeckent J. van Swanenburch, hebbende daer neffens eea groen wassen zegel overdect met een pa- piere ruit." Conrector Hendrik Swaerdecroon Was een zoon van den Leidschen Rector Ber nard Swaerdecroon. Na zijn ontslag als conrector bleef Hendrik S. te Leiden wo nen, waar hij een eigen school bestuurde. In 1634 vertrok hij naar Rotterdam, waar hij tot Rector der Erasmiaansche school was aangesteld eD welke functie hij tot 1651 bekleedde. Zijn naar hem genoemde kleinzoon werd de bekende Gouverneur- Generaal van Oost-Indië. Leidsche Klepperman. De Leidsche klepperman bad de gewoonte bij het uitroepen van het uur, ook nog den toestand van het weer te vermelden Een sybarisme voor zijne warm in bed liggende toehoorders, wanneer het vroor, stortregenen woei of sneeuwde.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9