70s" Jaargang ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 No. 21454 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ajidere adverlentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een paximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week/0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18 Franco per post f. 2 35 portokosten. lit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ingang van heden zal voorlaan iederen Voensdag en Zaterdag een bij uitstek des- audige in ons Blad een overzicht geven in alle voorname veemarkten, voorzoo ore deze voor onze lezers van belang cinen zijn. DE DIRECTIE. KIEZERSLIJST, DIENST 1930-1931. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 10 der Kieswet; Brengen (er algemeene kennis: dat de lijst van personen, bevoegd tot J kiezen van [eden van de Tweede Ka- r. der Sta ten-Generaal, van de Provin ce Staten en van den Gemeenteraad, Li): het dienstjaar 1930-1931, door hun föge heden is vastgesteld; dat deze lijst van 23 Februari a s. tot b met 16 Maart d.a.v. voor een ieder ter Érelarie dezer gemeente (Bovenzaal van Sociëteit .,Amicitia", Breestraat 78-80) -inzage is nedergelegd en, tegen betaling kosten, in afschrift, en stemdistrietsge- ijB, in uittreksel verkrijgbaar gesteld; ül tot en met 9 Maart a.s. een ieder «zd is bij het Gemeentebestuur schrif tverbetering van die lijst te vragen, op ld dat hij zelf of een ander, in strijd met vet. daarop voorkomt, niet voorkomt, (behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor 2ie verkiezing aangewezen is als bevoegd 'volmacht te stemmen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Februari 1930. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden -agen ter openbare kennis, dat Joh van 'Ti, te Leiden, een verzoek heeft ingediend r bekoming van verlof voor den verkoop alcoholvrijen drank, voor gebruik ter talse van verkoop, in het perceel Lam- iTiDarfct 13. alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 22 Februari 1930. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden 'er.gen ter openbare kennis, dat P. Brouwer Leiden, een verzoek heeft ingediend ter «ommg van verlof voor den verkoop van coholhoudenden drank, anderen dan f'ien drank, voor gebruik ter plaatse van rèoop in het perceel Janvossensteeg No. 5. alhier. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester Burgemeester. VAN STRÏJEN. Secretaris. Leiden, 22 Februari 1930. DE BLOEMENTENTOON STELLING IN „ZOMERZORG" De Sluiting. Gisteravond te precies tien uur verzocht de voorzitter van de afd. Oegslg. en Omstre ken van de Alg. Ver voor Bloembollencul tuur de heer T. van Egmond een oogenblik stilte in de gelederen van de zeer veie be zoekers van de tentoonstelling en zeide on geveer het volgende: Het is met gemengde gevoelens dat ik a's voorzitter dezen avond de tentoonstelling zal sluiten, nl met gevoelens van dankbaar heid en van leed. Wat het leed aangaat, zegt sprzal deze tentoonstelling die nu nog m zoo schitterende conditie is, morgen tot een chaos zijn omgewerkt. Het schoone is dan voor ons oog verloren. Bij de opening heeft spr. niet willen zeg gen dat deze tentoonstelling groot en mooi is. maar de beoordeeling aan het publiek overgelaten. Wel kunnen wij zeggen dat zij belangrijk is geweest in vele opzichten. Vele wenschen bij de opening uitgespro ken. zijn in vervulling gegaan maar toch niet alle Wij denken daarbij aan de woor den van Leidens burgemeester waar hij sprak van een toenadering tusschen Leiden en Oegstgeest waar deze afdeeling den w?g als met bloemen bezaaide. Spr. zeide daarop, dat het de afdeeling O. en O. een genoegen is hier zoo na aan de grens een blocmententoonstelling te hebben gehouden Wij staan hier op een historisch plekje. Eertijds behoorde dit aan Oegstgeest. Bij de openingsrede is gezegd: De bloembol lencultuur strekt zich uit tusschen Doller en Schelde, maar spr. hoopt toch dat het zal blijven de eeuwen door: Oegstgeest en Omstreken, (applaus). Wij zijn wel over onze grenzen getreden en hebben hierbij bemerkt dat dit jaar Lei dens ingezetenen niet zijn achtergebleven. Dankbaar is de afdeeling voor hun bezoek dat sedert vorig jaar aanmerkelijk is uitge breid. Wat de tentoonstelling betreft, wil spr. nog even wiizen op het middengedeelte. Vijf inzenders hebben hiervan één geheel gemaakt en daardoor bwezen dat door ge meenschappelijk samenwerken onze belan- gen kunnen worden behartigd Namens alle bezoeker? brengt spr dank aan de inzenders voor hun ve'e moeiten en zorgen; ook richt spr. zich lot den heer A. B. Batenburg voor zijn groote bereidwillig heid en samenwerking md zijn personeel dat onder de krachtige leiding van den heer van Noord zooveel tot het welslagen heeft bijgedragen. Spr hoopt dat de toezegging om volgend jaar de beide zalen geheel ter beschikking te stellen in vervulling moge gaan opdat Zomerzorg en winlcrweclde blijven saam- gevoegd. Spr herstelt dan nog een verzuim bii de opening gepleegd, door te wijzen op den mooisfen en groot sten zilveren beker ge schonken door de Ondrlince Bcdrijfsvereeni- ging ..Land en Tuinbouwbelang fc 's-Gra- venhage. die gewennen is door den heer Jac. Uit'enbogaard Wij vermelden hierbij dat de firma G. Lubbe Thzn. en Zoon de gouden medaille verwierf, beschikbaar gesteld door de ge meente Oegstgeest. De voorzitter sloot dan de tentoonstelling met een woord van dank tot alle die aan haar welslagen hebben medegewerkt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: 1 de N.V. Hollandsche Construetiewerk- ^'sen om vergunning tot het uitbreiden de constructiewerkplaatsen op de per- -•cn Zoeterwoudscheweg, kadastraal be- Gemeente Leiden Sectie O Nis. 153 en 8; - C. Borgsteyn om vergunning tot het Dichten van een timmerfabriek op hoi Haagweg No. 80, kadastraal bekend 'nieeiite Leiden, Sectie O No. 1287. Ge'et op de artikelen 6 en 7 der Hinder- Geven kennis aan het publiek, dat ge dode verzoeken met de bijlagen op de jj-felarie dezer gemeente ter visie gelegd j'^nede dat op Zaterdag, den Sen Maart des voormiddags te half elf uren in Perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- ziewerken) gelegenheid zal worden ge- (eQ °ro bezwaren tegen deze verzoeken tangen terwijl zij er de aandacht op dat niet tot beroep gerechtigd zijn f °le n'et overeenkomstig art. 7 der Hin- k"' roor Gemeentebestuur of een i."r, 'fden zijn verscheenen. ten einde 'n mond°lir<* top !c licMen A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. k'H 22 Februari 1930. BAZAR DIERENBESCHERMING. De bazaar ten bate van het Leidsch Dle ren-asyl in het Nutsgebouw is gisteravond gesloten. Veel en velerlei mooi's werd ont vangen, waarvan zeer veel verkocht werd tegen goede prijzen, zoodat de bruto op brengst ongeveer f. 13 A f 1400 bedraagt. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld dat, op een daartoe gedaan verzoek, ont vangen werd van den ex-keizer van Duitsch- land een bijzonder fraaie, majoliea-asch- bak, met begeleidend schrijven. Na sluiting bleven de dames en heerea medewerkers nog even gezellig bijeen, ec bedankte de voorzitter van Dierenbescher ming, mr. Nord Thomson, voor de krach tige hulp en de aangename samenwerking. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren H. van Breen, Den Haag, W. H. Hofstede Crull, Den Haag, eD H Smulders, Den Haag: candi- daats-examen Godgeleerdheid de heer J. Nienhuis, Delft; Candidaats-examen Klass. letteren mej. E L. van der Lugt, Rotter dam Doctoraal-examen Romaansche lette ren mej. J. T. van Konijnenburg, Den Haag. DE BIOSCOPEN. Trianon-theatei. Dat Emil Jannings ook hier ter stede vele bewonderaars telt, is gisteravond bewezen bij de première van „De straat der Zonde", een film, waarvoor de groote Duitsche acteur het scenario ze'lf ontwierp. Het thema zelve moge weinig origineel zijn. de wijze, waarop Jannings het uitwerkte, verdient den allerhoogste!* lof. De plaats van handeling brengt ons m een dier misdadigerswijken van een groote wereldstad, waar de politie zelden en niet, dan in grooten getale en dan nog wel tot aan de tanden gewapend, durft te komen. Hier woont onder het uitvaagsel der maat schappij temidden, van mannen en vrouwen die van den nacht een dag maken, sterke Bill (Emil Jannings), een bruut, die zijn ge weldige lichaamskracht in dienst van de misdaad heeft gesteld. Op zekeren dag komt hij in aanraking met een Heilssoldate, wier dapper optreden en lieftallig voorkomen op den sterken man met het kinderlijke ge moed grooten indruk maken Zóó groot, dat hij zich onder haar leiding als vrijwilliger in het Leger schaart, hetgeen in niet geringe mate den spot van zijn kameraden en de jalouzie van zijn vriendin opwekt. Deze laatste laat zich door haar woede zelfs zoo ver voeren, dat zij de schuilplaats van Bill en zijn makkers aan de politie verraadt. Wanneer de politie nadert, zoeken de boe ven hun toevlucht in een kinderbewaar- plaals en dekkpn hun eigen lichaam met dat der kinderen. Het is Bill, die met opoffering van zijn eigen leven de kinderen veilig in de armen der radelooze moeders terugvoert en zich aldus een waarachtig Heilssoldaat ^be toont Voor de pauze vieren Watt en Half-watt nieuwe triomfen in c-'en dolle klucht „De Koning van Pelikanië". terwijl een uitge breid Journaal, een bezoek aan het Spree- woud en een alleraardigste musiceerende teekenfilm het uitstekende programma com- pleteeren. Casino. Twee belangrijke factoren zijn het. die het Casino-theater den laatsten lijd in bloei hebben doen toenemen: de eerste vindt zijn oorzaak in het feit. dat de films hier van een zeer goede kwaliteit zijn; de tweede, dat een goed spelend orkest de films met opgewekte illustratie begeleide. Het kleine, mar intieme Casino-theater heeft aldus een zekeTe vermaardheid verworven en kan zich in drukke bezoeken verheugen. Ook gisteravond was het uitstekend bezet en het publiek heeft zich terdege geamu seerd. De beide hoofdfilms zijn er op bereL kend de gedachten van een ieder in gespan nen verwachting te houden, speciaal de film na de pauze. ..De1 Prijsbok9er". waarin Monte Blue. den hoofdrol voorbeeldig ver tolkt. Hij moet de opvolger zijn van een boksfamilie en moet den aaam Hogan hoog houden, doch wordt daarin tegengehouden door Helen, het meisje zijner keuze. Een nooit geziene spanning volgt aan het einde dezer film. wanneer hij zijn tegen standers knock-out toebrengt Behalve twee buitengewoon komische twee-acters en het Nieuws, draait voor de pauze nog een hoofdfilm: Het Meisjeskamp, met de jeugdige Rex Bell in den hoofdrol. City-theater. Deze- week biedt het theater aan de Haarlemmerstraat wel een bijzonder programma! Als eerste hoofdfilm draait namelijk een film van Tim Mc. Coy. den bekenden acteur van Wild-West filins en wel ..De avontuurlijke Opdracht". Deze film toont ons de moeilijkheden, waarmede de pioniers van den telegraaflijn, in den tijd van Abraham Lincoln hadden te strij den. Tevens toont zij de ware wijze om met Indiana om te gaan (van Captain Allen-Tim Mc. Coy'1 de verderfelijke die van den majoor, wiens grootste genot het is om de Indianen te bestrijden Het tweede hoofd nummer is getiteld „Adrienne Lecouvreur" en i9 vervaardigd naar het bekende tooneel- stuk van dien naam het toont de liefde van een Duitschen kroonprins voor een Zigeu nermeisje. dat later weer als een bekend actrice optre'edt Deze film. welke bijzonder rijk is aan verrassingen, geeft den beiden hoofdpersonen Adrienne (Joan Crawford) en Prins Maurice (Nils Aslher) herhaaldelijk gelegenheid tot uitstekend spel; waarvan beiden dan ook ruimschoots gebruik maken. Wij zullen het verhaal van deze' film niet verklappen, doch kunnen een ieder gerust aanbevelen haar te gaan zien! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Vischhande! „De Scelvisch", Haarlem merstraat 87, Loeiden. Eigenaar; Wed. M. H van He-eringenVermey. Loeiden Wijziging: .1. Labrujère. Vrouwenkerkkoorstraal 11. Leiden. In- en verkoop van 2e handscfh- goederen. Het filiaal Leiden, Haarlemmer straat 103. is met ingang van 21 Februari 1930 overgegaan aan Mej. J. J. Labrujère. KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. Een Leidsche afdeeling opgericht. Alhier werd opgericht eene plaatselijke afdeeling van bovengenoemden bond. Deze sedert 1888 bestaande en thans in meer dan 30 Nederlandsche plaatsen gevestigde orga nisatie, stelt zich. met het leidmotief „Trouw aan Koningin en Vaderland", naast 't behar tigen van de stoffelijke belangen harer leden ten doel. het bevorderen van de onderlinge kameraadschap en het verleenen van steun aan oud-collega's of hunne achterblijvende gezinsleden die hulp van noode hebben. Zij beschikt over een goed geoutileerde arbeids beurs. een eigen rust- en vacantieoord. enz. Het lidmaatschap staat open voor alle eer vol ontslagen of gepensionneerde onderoffi cieren van land-, zeemacht en Koloniën Als voorzitter en secretaris werden onder scheidenlijk gekozen P. D Beversluis en I Jongbloed, beiden oud-marine-onderofficie ren Het adre9 van den secretaris is Bakker- steég 8. Opgaven betreffende toetreding als lid of begun9tiger(ster) worden gaarne aan dit adres ingewacht BINNENLAND. Huldiging der HollandIndië-vliegers ta Den Haag. (3e Blad.) Oud-minister Aalberse wordt waarschijn lijk voorzitter der R. K. Staatspartij. (Bin nenland. Ie Blad). Bezuiniging op militaire onderscheiding^. te6kens. (Binnenland. Ie Blad.) Nadere bijzonderheden omtrent de over eenkomst betreffende de Philipslicenties. (Binnenland. Ie Blad) Het relaas van Engelsche schipbrenke- lin. die te Rotterdam aan wal zijn gezet. (Gemengd. 2e Blad.) Tegen den verdachte inzake den moord op het Bezniderhont te den Haat* is levens lang geëischt. (Rechtzaken, le B'ad.) R.K. SPORTKERMIS. Ter meerdere propaganda van haar stre ven in het algemeen en ter versterking van do financiën in het bijzonder heeft de R. K. Sportpropagandaclub in de groote Stadszaal een sportkermis georganiseerd, welke tot en met morgenavond geopend zal zijn. Waar de avond tevoren een gymnastiek vereniging nog een uitvoering gaf, was gis teren tegen een uur of zeven een heel ten tenkamp verrezen en stond een enorme schare jongedames gereed voor den aanval op de beurzen van hen, die het wagen zou den daar binnen te treden. Vele vermakelijk heden vindt men op deze kermis bijeen: een Amerikaan9che hoepla, een schiet-, werp-, trek-, krachtsport- en koektent. een siga- renstand. een vroolijke keuken alsmede een rad van avontuur, een panopticum, waar bekende uitdrukkingen en gezegden op in derdaad geestige wijze in beeld zijn gebracht, en een wafelkraam, waar gedurende de officieele opening in de receptiekamer een oud heertje reeds te glunderen zat achter een bord met versche wafels. De zaal is met guirlandes aardig versierd, terwijl de stem ming wordt verhoogd door muziek, hetzij van een strijkje, hetzij door middel van gra mmofoonplaten. Ook een „pierement" i9 bo vendien ter plaatse om zoo noodig zijn ge waardeerde diensten te verleenen. Rector Groot, geestelijk adviseur van de R. K. Sportbeweging hier ter stede, heeft de kermis gisteravond in tegenwoordigheid van oen groot aantal genoodigden. w. o. Deken Homulle, met een korte toespraak geopend. Spreker herinnerde aan de moeilijke positie, waarin de R K. sport te Leiden een jaar of zes geleden verkeerde en schetsle in enkele trekken hoe men door eendrachtige samen werking steeds meer terrein heeft gewonnen, daarbij in het bijzonder hulde brengende aan den heer Tobé. die van den aanvang af zit ting heeft in de R K Commissie voor ie Lichamelijke Opvoeding De thans te houden kermis heeft ten doel de financieele basis te versterken, teneinde het zoover te brengen dat ieder zich in onze vereeniging zal kun nen organiseeren. aldus spreker Hij wekte allen krachtig op hun volle medewerking te verleenen brsfcht dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben geholpen tot het tot stand brengen van de kermis en verklaarde haar daarna voor geopend. In verband met d<> kermis maakle de mu ziek verpen i ging Perosi gisteravond een rondgang door de stad. DE RESTAURATIE VAN DE MAREKERK. De restauratie un de Marekerk vordert thans snel en zal reeds in de volgende maand geheel klaar zijn. Do officieele opening zal plaats vinden in een bijzondere bijeenkomst op Woensdag 26 Maart. Prof dr. J. de Vries, hoogleeraar in het Gothisch Angelsaksisch, vergelijkende gram matica. de indogermaansohe talen, middel- hoogduitsch. oude talen en letterkunde der germaansche volken, zal in de eerste weken van Maart e.k. een drietal voordrach ten houden op uitnoodiging van de London University en twee voordrachten te Oxford. Tot voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad in het Dekenaat Leiden R. P. is door Z. D. H. dep Bisschop van Haarlem benoemd kaoelaan H. Mulder O. F. M. Aan het Natuurkundig laboratorium alhier is met ingang van 1 Maart a.s. tot techniker le kl. benoemd de heer J. van Weesel alhier. BUITENLAND. In Frankrijk is het kabicet-Chantemps gereed. (Buitenland, le Blad.) De verkiezingen in Japan gnnstig voor de regeering. (Buitenland, le Blad.) Amnestie in Italiaansch-Tirol. (Buiten land, le Blad.) Op Woensdag 5 Maart a.s. zullen de politie-agenten le klasse M. Bakker en B. van der Veen hun 25-jarig jubileum bij de I_£id9che politie vieTen. Do Stcrt. no. 37 bevat de akten der Leidsche Schietver. „Willem Teil" alhier. Bij den ontvanger der directe belas tingen. 2de kantoor alhier is f. 3.14 ontvan gen wegens gewetensgeld. Dinsdagmiddag 25 Febr. a.s. te kwart over 3 uur zal voor het Leidsche public!? hoofdzakelijk bestaande uit wetenschappe lijke personen in intieraen kring, voor den toegang waarvan speciale kaarten zijn uit gegeven een deel van de buitengewoon in teressante film ever Borneo, opgenomen door den bekenden heer H. F. Tillema, worden afgedraaid. Waarschijnlijk zal de geheele film hier ter stede in het najaar worden vertoond. Tot den dag van gisteren hebben we niet geweten wat een orchestrope is. Mis schien juist daarom hebben we de uitnoodi ging van den heer L. J. Platteel. eigenaar van het hotel-café „Bellevue" aan de Steen straat om eens naar zijn orchestrope te ko men luisteren met temeer genoegen aan vaard. We kwamen zagenen wer den overwonnen. Niet alleen door het ge zicht. maar vooral door het gehoor. Een orchestrope is eigenlijk niet anders als een conti nu-gramofoon met versterkte weer geving. Het instrument, een buitengewoon sierlijk meubelstuk, bevat niet minder dan 28 gra- mofoonplaten. welke, zonder dat iemand ze heeft aan te raken of een naald verwisselen, aan beide zijden achter elkaar kunnen wor den afgedraaid, waarbij het geluid door een luidspreker van groote afmetingen volmaakt zuiver versterkt wordt. ITet werd geleverd door de firma Hupfe'd (directie Duwaer en Naessens) te Den Haag en Amsterdam en is het vierde, dat hier lo lande wordt geplaatst. We kunnen een ieder aanraden dit in strument eens te gaan hooren. De aandacht van de Volksbijeenkomst- bezoekers zij er op gevestigd, dat de viifde bijeenkomst niet aanstaanden Woensdag-, doch a.s. Dinsdagavond zal worden ge houden. Vanaf 6 April zal evenals in andere groote plaat3?n in ons land, bij de Ned.- Herv. Gem. om halfëlf een kerkdienst ge houden worden in de Hooglandsche Kerk. Bij een bewoner van den Rijnsburger- weg is in een der laatste nachten in zijn tuin een tuinbank gedeponeerd. Degene, die een tuinbank vermist, kan aan het politie bureau nadere inlichtingen inwinnen. Hedenmorgen te ongeveer 8 tot is een met zakken meel beladen wagen van de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" tengevolge van de gladheid op den Zuidsingel nabij de Oranjegracht achteruit te water gereden, daarbij de beide paarden meetrekkende De koetsder kon nog bijtijds den wagen ver laten Omstanders hielpen de twee paarden spoedig behouden op het droge waarna nok de zakken meel werden opgevischt Om halfelf was de firma van der Ameele uit Oegstgeest er in geslaagd om ook den wagen op den vasten wal te trekken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1