ZIJN LAATSTE WENSCH ft Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1930 Vierde Blad No. 21454 DE OMSTREKEN. IBIENIDIEIR DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. EEN HEES Co. RADIO STALLING EN BERGPLAATS HEEREN-BAAI)! FEUILLETON. HAARLEMMERMEER. Te water. ja «elrijder, de arbeider K„ liep Vrij- jp den Bennebroekerweg alhier met jets aan de hand. Plotseling waaide toêd af. Hij zette het rijwiel tegen n en liep naar den waterkant om - inmiddels in de sloot terecht gekomen iidekiel te grijpen", doch bij het voor- 1 -'-ken en het uitsteken van z'n hand, i man uit en kwam bij in het gr terecht. Niet dan met groote moeite bjj zich uit z'n benarde positie te be- «Ja en doornat en geheel met modder eikt, zijn woning te bereiken. Gevaarlijk Fietsrijden. 5ce gevaarlijk het is 's avonds langs leukere wegen in dezen grooten pol- jonder licht te rijden, bleek gisteren- rel weer, toen twee wielrijders, die geen beiden licht op hadden, op den King- nabij de Kaag met elkaar in botsing cjen. Een hunner, de koopman B., liep i banden en beenen verwondingen op en rjjwiel was bovendien zoodanig geha- ji, dat hij te voet zijn weg moest ver- igen. De ander kwam er met z'n fiets mlijk goed af. Aanranding. Terwijl de winkelier S. gisterenavond :er met z'n rijwiel op den Lisserweg swide, werd hij onverwachts door een ia aangevallen, van de fiets getrokken aodanig op het hoofd geslagen, dat hij i niet dadelijk rekenschap van het ge- cde kon geven. Toen hij weder bij was tenen, was de aanrander gevlogen. Ver- sdelijk is hier wraakneming in het spel. - De machinehouder F. K. aan den éneerderdgk alhier, had gisteren het slok bij het rgpareeren van een auto danig met z'n hand bekneld te gera- dat een der vingers werd afgekneld. tececskundige hulp werd ingeroepen. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. BevallenC. A. CoenenWarmerdam, z. J, P. VaasPardoen, d. M. Vas- ot—Migohels, d. J. G. van 't ster—Sijtsma, d. irouwd: Ch. Dekker en P. J. van B. rieden: E. K. KraakGerse, 70 j. I, Stokman, m. 25, j. J. Th. R. i-v. d. Berg 77 j. C. Stokman, van M. Heemskerk 76 j. W. li. oerse m. 8 weken. KATWIJK. Burgerwacht. kjjkens een advertentie in dit blad zal katwijksche Burgerwacht Dinsdag 25 haar jaarvergadering, levens propa ri-vergadering houden in de zaal voor réL Prot. Belangen, Voorstr., Katwijk a. t De Christel. Muziekvereeniging zal RECLAME. Piano's, Vleugels Orgels, Radio Gramofoons Al onze Instrumenten worden door bekwame technld In eigen werkplaats nagezien en door ons gegarandeerd. Wal wij leveren Is goed, geheel afgezien van den prijs. HOOGEWOERD - LEIDEN Amsterdam - Rotterdam Arnhem - Breda haar welwillende medewerking verleenen. Burgemeester dr. J. Schokking zal als voor zitter de openingsrede houden. Na verslag van secretaris en penningmeester zal de heer H W. Tilanus. te Den Haag. lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal een rede houden, met als onderwerp „Is instand houding der burgerwachten nog noodig?" Ook kapitein W II Snijders, toegevoegd aan den inspecteur der burgerwachten, zal een toespraak houden, waarna de burgemeester het slotwoord spreekt De pauzen worden aangevuld met muzieknummers door de muziekvereeniging en komische voordrach ten. te geven door enkele leden dezer ver- eeniging. Stand der Werkloosheid. Bjj het Bureau voor Arbeidsbemiddeling Lijn thans ingeschreven 219 werkzoeken den, zijnde: 62 grondwerkers, 3 metse laars, 4 opperlieden, 2 schilders, 1 straat- maker, 2 timmerlieden, 123 losse arbei ders, 6 kuipers, 1 matroos (groote vaart), 10 visschers, 1 fabrieksarbeidster, 1 'tuin man, 3 landarbeiders. Geplaatst werden 5 grondwerkers en 3 losse arbeiders. Er is gelegenheid tot plaat sing van meisjes boven 14 jaar oud. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d.v. J. Haasnoot en N. den Haas Willem, z.v. W. van Vel- zen en S. Klok Jacoba, d;v. D. van der Eent en J. van Duijvenbode Jo hannes, z.v. D. C. van Leeuwen en A. Plug Jacobus Cornells, z.v. J. aeJong en M. Hasenoot Jan Hendrik, z.v. J. Schaart en G. Kujjt Pieternella Elisa beth Hendrika Alberdina, d.v. A. P. Dijks man en P. v. d. Bosch Catharina Maria Hendrika, d.v. C. J. Boskamp en H. A. P. de Vrind'. Gehuwd: W. den Hejjer en J. van Duij venbode J. van Reenen en L. Mete ring L. van der Gust en P. Wassenaar. Overleden: Gerrit Verdoes, 1 j., z.v.G. Verdoes en M. van Duiju Neeltje Guijt, 12 j., d.v. H. Gujjt en J. van Duijn Gijsbertus van der Niet, 7 j„ z.v. D. v. d. Niet en G. Minnebrand. 4080 KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw Waar afgaat en niet bij komt, vermindert. Dat kan ook gezegd worden van den voor raad winterproducten. En daardoor gaat de aanvoer verminderen. Gelukkig. Want er is in den laatsten tijd een kleine opleving te constateeren, met den prijs, zooals deze nog is, i9 het heusch geen voorrecht onder de bezitters van groole kwantums kool, peen, uien enz. te behooren. De beste kwaliteit gele kool kan niet meer opbrengen dan f. 12.50 per 100, terwijl roode nog aanmer kelijk lager gaat en varieert van I 7.50 tot f. 10. Ook met uien is het nog niets gedaan al is de prijs weer opgeloopen tot f 1.70, zegge f. 1.70 per 100 K.G. Voor knolselderij was een weinig vraag en bracht van f 6 tot I. 6.50 per 100 op. 't Is ook nu de tijd voor erwtensoep Doch alhoewel het, nu het den laatslen tijd weer kouder is, ook goed weer is voor huispot, wil men voor peen nog wei nig betalen. Er is zelfs nog weinig vraag naar. Grove peen wordt niet afgenomen en z.g. waspeen. die iets vlugger gaat. brengt tot f. 6 per 100 K.G. op. Lezing mevr. Eerdbeek. Dezer dagen heeft op uitnoodiging van het bestuur van den Katholieken Kring, mevr. Eerdbeek, in het Parochiehuis een iezing met lichtbeelden gehouden over de geschiedenis der kerken in Valkenburg en Katwijk. Nadat pastoor Schiphorst den i avond op de gebruikelijke wijze geopend, en allen, in het bijzonder de paters van het Missie-College, hartelijk welkom gehee- ten had, verkreeg spreekster het woord. Alvorens een aanvang te maken met haar onderwerp, gaf spr. eerst een kort over zicht van den godsdienst van onze vosr- ouders voor de prediking van het Christen 241 Boven aan den trap gekomen, bleef de ezel netjes staan en hij vroeg doodleuk aan Trijntje: „Zeg, wat heb je toch gedaan". „Ik", zei Trijn, „ik ben gevallen en mijn rug is als gekloofd. Ik voel overal veel pijnen en een bult heb 'k op mijn hoofd." 242. Doch Trijntje was niet ontmoedigd, Jokko hielp haar weer op 't dier, de ezel vond dat wel aardig en hij balkte van plezier. En toen Jokko haar weer bijstond, hij spottend naar haar keek. alsof hij haar wilde zeggen: „ik bedenk daar wel 'n streek". dom. Vervolgens werd het tijdperk behan deld, waarin de verspreiding hiervan in ons land een aanvang nam; waarbij den nadruk werd gelegd op de moeilijkheden, welke hierbij werden ondervonden. Uitvoe rig wees spr. op den strijd tusschen Pepyn en Radboud en behandelde zij de persoon van den stichter van het Christendom in ons land, Willibrod. Na deze algemeene In leiding, behandelde mevr. Eerdbeek deVal- kenburgsche kerk, welke ongeveer 1200 ge sticht moet zijn, hoewel nadere gegevens daaromtrent ontbreken. Op uitvoerige wijze werd door lantaarnplaatjes de bouw der kerk aangetoond; ook vertoonde spr. eenige afbeeldingen van het „Commandeurshuis", dat vermoedelijk kort geleden, zij het dan onbewust, is afgebroken. Vervolgens wer den de Katwijksche kerken, resp. in 1295 en 1388 gebouwd, behandeld. Hierbij las spr. de stichtingsacte van den burggraaf van Henegouwen, den grondvester der Pa rochie-kerk voor; terwijl ook eenige inte- rieur-aibeeldingen van deze kerk werden vertoond. Hier brak spr. haar lezing af, teneinde deze de volgende week voort te zetten. Pastoor Schiphorst dankte namens allen mevr. Eerdbeek voor het verhaalde en de vertoonde lichtbeelden; waarna Z.Eerw.den avond onder dankzegging sloot. brerrigt U kunst, ontspan ning en genot in uw woning Compleet in groote Salnn- kast met antenne f. 200.- Betaalbaar met f. 10.per maand. Vraagt nog heden Catalogus No 3 bij: 3054 W. A. GOUW. Voorstr. 64-66, Katwijk a. Zee Op uitnoodiging der Chr Jong. Ver. Jer. 13 16a te Katwijk aan den Rijn, hoopt Ds. L. D. POOT, van Haarlem, op te treden met het onderwerp: „Op de fluistergalerij der W ereldgodsdiensten' op a.s. DONDERDAG 27 FEBR., des avonds te 7 uur, in de NED .HERV. KERK. 4153 HET BESTUUR. voor Auto's en Wagens, zeer billijk, ook te huur een sleenen gebouwtje, 4x4, bij: D. GESINK VOORSTRAAT 84, te KATWIJK AAN ZEE. KATWIJK-AAN-ZEE. Uitvoering „Excelsior". In de zaal voor Chr. Prot. Belangen werd door de Chr. gemengde zangver. „Excelsior" een uitvoering gegeven, zooals we er slechts zelden een bijwoonden. Te kwart voor acht uur verzocht ds. Kalk man, als leider van den avond te zingen Gezang 2 1, waarna hij in gebed voorging. In zijn kort openingswoord, dat daarop volgde, zeide spr. het een groot voorrecht te achten deze samenkomst te mogen openen omdat hij in de eerste plaats zelf liefde heeft voor muziek en zang en een aanbe veling voor „Excelsior" niet noodig is, want de naam spreekt voor zichzelf.. Ten tweede: de bekende zanger, de heer Jac. Ph. Caro, van Utrecht, bij alle radioluisteraars welbe kend. zal eenige liederen zingen, begeleid door den directeur, den heer Jan Couvée, van Alkmaar. Spr. herinnerde daarna aan een gedeelte uit een boek van ds. Ulfers: „Oostloorn" betreffende den ouden klokken luider. Hierna ving men aan hel programma af te werken. Het gemengd koor bracht eerst ten gehoore het koraal Psalm 121 1, 2 en 4, gevolgd door „Kerstlied", een oud-Neder- landsch lied. Beide liederen werden vol ge voel voorgedragen. Vervolgens zong de heer Caro, bas-bari- (on, eenige oud-Hollandsche liederen Na de voordracht dezer liederen brak een storm van bijvalsbetuigingen los. De zanger be schikt dan ook over een zeldzaam mooie stem en uitspraak, welke veel schoons te genieten gaven. Vervolgens zong het koor een tweetal lie deren, waarvan het „Schotsche liedje" her haald moest worden. Hierna bracht de heer Caro nog eenige liederen met hetzelfde succes ten gehoore. Na de pauze zong het koor „Frühlings- BotsChaft" van Niels W. Gade, gevolgd door „Zorgen Nacht" welk laatste lied krachtigen bijval oogstte. Bij zijn laalsle optreden op dezen avond vertolkte de gast een tweetal Zuid-Afrikaan- sche liederen, waarna hem een ware ovatie ten deel viel. Ten slotte werden'door het koor nog ten gehoore gebracht „Der Ring" van Ant. Dvorak en ..Zegekoor uit Judas Maccabeüs" van G. F. Handel. Na dezen zang geloofde ds. Kalkman, dat woorden slechts zouden kunnen bederven. Danken wij met „Excelsior" den groo- den Schepper aller dingen, die ook de men- schelijke slem geschapen heelt en waarvan wij dezen avond op zoo bijzondere wijze hebben genoten. Na dankgdbed en geza- menlijken zang ging ieder welvoldaan huis waarts. De bezoekers zullen nog lang aan dezen buitengewoon genotvollen avond terugden ken. De heer Couvée heeft met „Excelsior" hard gewerkt, maar heelt er ook eer van. „Excelsiorl" De vleugelpiano was uit het magazijn van den heer Nic. van Beelen, alhier. Een vorstelijk geschenk. Aan den heer P. Hofkes, stationschef dep N.Z.H.T.M. alhier, is door tusschenkomsl van mr. C. J, Baron Baud, Kamerheer van II.K.H. Prinses Juliana, een souvenir tep hand gesteld, bestaande uit een geslepen kristallen inktkoker, met zwaar zilveren dop, voor aan Haar Huis bewezen dien sten tijdens het verblijf van H.K.H. te Katwjjk aan Zee. Het spreekt vanzelf, dat dit geschenk met groote dankbaarheid aan vaard is en een eereplaats in de huiskamer heeft gekregen. Aan eenige lagere beambten werden gel dei jjke giften overhandigd. NOORDWIJK. Bjj het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling, z/jjnde- Z9 week aJs werkzoekenden ingeschreven 94 personen, n.l. 34 landarbeiders, 18 vis schers, 13 opperlieden, 5 metselaars, 7 timmerlieden, 4 schilders, 4 losse arbei ders, 1 stucadoor, 1 smid, 1 hotelperso- neel en 6 jongens beneden 18 jaar. RIJNSBURG. Bloemenhandel. We kunnen eer van verlaging spreken, dan, d'at er teekenen zjjn, die er op zou den wijzen, dat er verbetering is in den bloemenhandel. Betaald werd per 100 Gele Frins f. 6,30—7,50, Asalia f. 6,20—6,80, Uram. Brillant f.3—4,10, La Reine f. 3,30 —4,40, Prins van Oostenrijk f. 5,106,30, Flamingo f. 4,505,50, Couronne d' Or f. 7, Mao Kinley f. 4,805,40, Prosperity; f. 4,505,30, Theeroos f. 5—6,10, Murillï f. 4,80—5,30, Proff. Rauwenhoff f.78,20, William Copland f. 5,307, Elisabeth f. 13,10 13,30. Bartigon f. 7,508,80, William Pitt f 7,80-8,20, Narcissen Ornatus f. 0,80 —1,10, Von Sion f. 1,20-1,60, Golden Spur f. 2,10—2,80, Victoria f. 2,30—3,20, Hyacinthen f.8—9,80. Groote aanvoer. RECLAME. ECHTE FRIÊSCRE v 20 - 50 ct.per ons Vrtiagl Uw Winkelier 'n pakje O'E 4087 (..Ueber den Tod hinans"). Roman van ANNY VON PANHUYS. IfatDoitsch door W. H. C. BOüLLAARD. -2ag zou het er echter wel niet blijven, *ist hij zeker. Hij voelde, dat hij niet meer zou leven zijn hart plaagde te erg en dan zouden vrouw en het portret doen terugbrengen de vriendelijke villa in de Alleestras- *aar de hooge Ahornboomen in den •fter hun groene, dicht bebladerde tak- 'ft beschuttend over het dak van zijn uitbreidden. -Q *als van Strauss klonk uit de blauwe Langzaam stond Berner op en door •n smallen gang trad hij de zaaldeur bin- ci °m een oogenblik naar het dansen te en- Juist kwam zijn blonde dochter aan - van Tomwitz voorbij. De knappe ^ant zag er vroolijk uit en lachte met l°Qge meisje. Hij wist nog niet, dat oor zijn liefde geen hoop meer bestond. J z°u hij dan ook iets kunnen weteü, zeker nog niemand in de residentie dat de bij de heeren zoo geliefde Else er in het mooie stadje Nauheiro zich eenvoudig ingenieur had geënga- Wfll Else, zijn zonnekind, had den be- joCden stap gedaan en hij zou haar geec emis in den weg leggen, wat echter nog trachtte te doen, daar haar een baron Tomwitz als toekomstige echtgenoot voor haar mooie dochter be geerlijker toescheen. Een ingenieur Zerni- kow was haar niet volkomen naar den zin. Maar, dacht hij glimlachend, zij zal er zich toch mee moeten tevreden stellen, want Else had haar eigenzinnige hoofdje van hem geërfd. Kijk, daar kwam ze weer voor bij haar oogen zochten de zijne en groet ten hem. Wat was het meisje toch mooi! Vol trotsche vadervreugde keek hij het dansende paar na. Zijn dochtertje, zijn lie veling, moest innig, inüig gelukkig worden; dat was zijn vurigste wensch. Hofraad von Weiden klopte hem op den schouder. „Zoo, professor, kijkt u ook eens naar het gebuppel Gelukkige jeugd!" zuchtte hii met een blik naar de dansend» paren en zijn arm onder dien van Berner schuivend, vervolgde hij„Gaat ai mee de buffetten een beetje plunderen Ik heb een honger als een paard". Nadat zij aan een tafeltje naast het reusachtiget buffet hadden plaats genomen, wenkte von Weidert één der lakeien en be stelde het een en ander. Weldra stonden eenige smakelijke schoteltjes en twee gla- zeü champagne voor de heeren gereed. „Zeg eens, professor, bent u niet een beetje bang voor al die eerbewijzen, die binnenkort uw deel zullen worden Vvroeg de heer von Weiden, met smaak etend. „Ik zal ze wel moeten dulden", antwoord de de andere vriendelijk. „U denkt ook maar aan alle narigheid komt een einde, nietwaar?" „Ja, zoo iets", bevestigde de professor. Eenige andere heeren kwamen bij hen zit ten en men praatte over allerlei dingen. Plotseling zei de heer von Wélden, zonder dat het ergens bij te pas kwam„Weten de heeren al, dat men zegt, den ouden Tho mas weer aan den ingang van het Schil derijmuseum te hebbeü gezien V* „Wat?" Plotseling veranderde de ge laatsuitdrukking van professor Berner en hij staarde den spreker aan, alsof hij een Medusahoofd zag. „Maar mijn waarde professor, wat kijkt u verschrikt!" De heer von Weiden zag hem verbaasd aan„U gelooft toch niet aan zulke bakersprookjes?" „Bakersprookjes! U hebt gelijk", zei pro fessor Berner, maar het kwam er zeldzaam gedwongen uit. Wat was het dan, dat hem 'bij von Weiden's woorden bijna den adem benam en een pijnlijke hartklopping, bij hem teweeg bracht? „Wat beieekent dat, dat men zegt, den ouden Thomas weer aan den ingang van het Schilderij-museum te hebben zien staan?" vroeg één der heeTen. De heer von Weiden trok zijn wenkbrau wen op. „Aan die vraag bemerkt men, dat u nog maar kort in onze stad woont, mijnheer von Pettow, want de residentiebewoners weten allen wie de oude Thomas is". „Zou ik het dan ook eens mogen verne men?" vroeg de heer. die met den naam van von Pettow was aangesproken. „Waarom niet? Ik. tenminste, weet er geen enkel bezwaar tegen", luidde het ant woord. De professor stond op. „Ik ga vrouw en dochter weer eens opzoeken; de heeren zul len wij wel willen verontschuldigen, dat ik geen lust gevoel mijn eigen doodvonnis mede aan te hooren". Weer lachte hij gedwongen en verdween. „Zijn eigen doodvonnis?" vroeg de heer von Pettow op gerekten toon en trok een zon derling gezicht, alsof hij aan het verstand van den professor twijfelde. De heer von Weiden trok de schouders op. „Ja, had ik geweten, dat de goede man een bakersprookje zoo tragisch zou hebben opge vat, dan had ik mijn mond gehouden, maar nu hindert het niet meer". Gemakkelijk in zijn stoel achterover leu nende. begon hij: „De geschidenis van den ouden Thomas is als volgt: De eeTste directeur van ons Schil derij-museum heette baron Thomas; men zegt, dat hij met den toenmaligen hertog de oorkonde heeft opgesteld, die verlangt, dat iedere directeur na een diensttijd van vijf entwintig jaren zijn beeltenis aan het mu seum ten geschenke moet aanbieden, dat echter na den dood van den directeur zijn familie daarop aanspraken kan doen gelden. Van drie directeuren hangen thans de por tretten in de Schilderijzaal. De eerste, die hiermede begon, was baron Thoma9 zelf. Zijn beeltenis vertoont een \yiendelijk, ge rimpeld oudeheeren-gezicht. met een gepoe derde staartpruik en nu gaat de sage, dat al tijd eenige dagen voordat een directeur zal overlijden, de oude Thomas, net zooals hij op zijn portret is afgebeeld, aan den ingang van 't Schilderijenmuseum gezien zou zijn. Thans zegt men. dat hij daar weer gezien is. dus Hij zweeg. „Dus nu is de professor aan de beurt om te sterven", voleindigde één der heeren. Von Pettow schudde h"t hoofd „Natuur lijk niets dan een bakersprookje, maar als ik u geweest was, mijnheer von Weiden, dan had ik den professor niet verteld, dat de oude Thomas zoogenaamd weer aan het spo ken is"* „Maar waarom niet?" verweerde zich von Weiden, „hij is toch geen bleekzuchtig bak- vischje". „Dat niet, maar wel een nerveus man, die een hartkwaal heeft". Von Weiden haalde nonchalant zijn schouders op, als achtte hij het niet do moeite waard nog iets in het midden te brengen. De professor had intusschen zijn vrouw opgezocht. Het was niet zoo gemakkelijk haar te bereiken, want zij was in een leven dig gesprek met eenige bekende dames. Ver* wonderlijk keek zij op. toen haar man plot* seling voor haar stond. „Laat ik je niet storen, Magda", zei Hij glimlachend, „ik wilde je even komen zeg gen, dat ik naar huis ga; ik heb weer zoo'n; hoofdpijn, dat ik maar liever naar bed ga. Wees niet over mij bezorgd en blijf met Else tot het rijtuig jullie op het afgesproken uur komt halen". „Arme Alex, ik Heb erg medelijden met je". Mevrouw Berner keek hem met hare mooie oogen vol deelneming aan, „maar als je nu weg wilt, zal je te voet moeten gaan en het is al tamelijk laat." „Op het slotplein staan vandaag zeker wel een paar huurrijtuigen, maar ik rijd lia-* ver niet. want ik geloof, dat loopen beter voor me zal zijn; bovendien is het prachtig weer en frissche lucht is een geneesmiddel voor mijn hoofdpijn. Van Else zal ik liever geen afscheid nemen om haar genoegen in het dansen niet te vergallen". Zijn vrouw knikte „Dat is verstandig van je. laaj de jeugd maar pleizier hebben". Zij gaf hem een hand. „Van harfé beter-« schap", t

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13