DE NIEUWE NEDERL. HERV. KERK TE HILLEGOM VOOR DE PASGEBORW LISSE'S BLOEMBOLLENLABORATORIUM FEESTELIJK HEROPEND! EEN PRACHTIGE VERRIJKING VOOR DE GEMEENTEL De nieuwe Ned. Hervormde Kerk te Hill egoui, die heden officieel geopend wordt. Het Ned. Hervormde Kerkgebouw van binnen - Ben rustig en stijlvol interieur. 'Het nieuwe gebouw der Ned. Herv. Gem. alhier, dat 'heden met een dienst in gebruik genomen wordt, is gisteren door ons be zichtigd; door den heer Bolt werden wij namens den architect rondgeleid. In 1200 bestond hier een kerk in Romaan- solien stijl, die later herbouwd is in Gothi- sdhen stijl. De toren werd in het midden van de 15de eeuw gebouwd, de klok dateert van 1540. In 1575 is de kerk verwoest, waar na eerst in het koor alleen kerk werd ge houden, terwijl in 1620 het schip is her bouwd. In het afgebroken schip zijn enkele oude voorwerpen gevonden, welke er op wijzen, dat de kerk vroeger smaller was. De gevonden priesterkelder is uit de 12e eeuw. De oude luiifelbanken zijn samengevoegd en thans in de zijbeuken geplaatst. Het koor is in zijn origineelen vorm behouden, zelfs de kapconstructie. De nieuwe kerk is gebouwd onder leiding van architect Van der Kloot Meyburg te Voorburg en onder het dagelijksdh toezicht van den heer Van Ooyen. Aannemers wa ren de heeren Kort v. d. Wiel ie Rijns burg en Noordwijk. Betreffende de uitvoering valt er mee te deelen, dat de kapconstructie is van Nemafho te Doetinc'hem, het leidek van Van Bruten te Den Haag, Centrale Verwarming van Langeler Zonen Ilillegom, meubileering van Van Loon te Breda, het orgel is her bouwd door den heer Van Leeuwen te Lei derdorp. Het glas in lood is ontworpen door den heer Schillings te Voorburg en geplaatst door den heer C. Broekes te Hillegom. Dc geschilderde ramen zijn geschonken door een lidmaat der kerk. De stalen ramen zijn geleverd door dc firma Braat te Delft. De bouwsom is ongeveer f. 100.000. In (het ikooT zijn twee ramen ms* afbeel dingen van Mattheus. Markus. Lubas en Jo hannes. Een raam in het midden, een ge schenk van de jongeren, is nog niet gereed. Dat zal ook de heer Schillings ontwerpen en uitvoeren. De toren is nog van de gemeente, hij wordt door dc gemeente thans gerestaureerd en zal daarna door de kerk overgenomen worden. Dezelfde architect en aannemers voeren deze restauratie uit. Er is een consistoriekamer en een kamer voor doopouders, verder zijn er W. Cs, een safe enz. In den kelder der centrale ver warming staan twee ketels. Het front van het orgel is verbreed door den bijbouw ter weerszijden van houten pijpen. Onder het orgel is een vers van Jan .Luyken geschilderd. Daar hangt ook een mb>:. De kerk bevat 850 zitplaatsen, door bij plaatsing van banken en stoelen kunnen er 1000 menschen in. In het kleine torentje is een venèBatie- rooster aangebracht. De muren inwendig zijn van geglazuurde steen beneden, en boven gepleisterd. Om de gofchische ramen zijn gehakte hand- vormsleenen gemetseld. De preekstoel staat voor in het oude koor, waarin de mooiste grafzerken weer gelegd zijn. Daar staan ook nog twee oude gebeeldhouwde banken en daar hangen weer eenige historische borden. Recht tegen over den preekstoel aan de andere zijde van het schip is het orgel op een galerij ge bouwd. Links en rechts zijn beuken, waar door de kruisvorm is ontstaan. Alle banken zijn van eikenhout, en onder allen ligt a buis der centrale verwarming. De kunstverlichting bestaat uit n sterke lampen boven in den kap en ti koperen kronen in de zijbeuken. De preekstoel is herplaatst, hij heeft nu fr gebogen trapjes, waarvan één gebruikt 1 worden. Het geheel maakt een zeer w namen indruk, er is met kunstzin zoa eenige overlading of luxe gebouwd, straks de toren gereed is, zullen keii toren een prachtig geheel vormen. Wij komen nog terug op de plechtige i gebruik-neming van de nieuwe keifc heden» Indrukwekkend afscheid van Burgemeester van Griethuysen te Oegstgeest Aanbieding van geschenken. Hedenmorgen omstreeks 12 uur had ten Raadhuize een indrukwekkende plechtigheid plaats; Het geheele ambtenarencorps, w. o. de ge meente-ontvanger, de gemeente-opzichter, de secretarie-ambtenaren, het onderwijzend personeel van de 0. L. Scholen, de politie en de gemeentewerklieden waren te zamen ge komen om den scheidenden burgemeester, den heer J. G. M. van Griethuysen hun waardeerende hulde te brengen. De heer J. G. M. van Griethuysen. Wetende dat de burgemeester niet gesteld is bij zijn vertrek als zoodanig een openbare huldiging te ontvangen, daar Z E. bij zijn 25-jarige jubileum een buitengewone huldi ging is gebracht, was het den ambtenaren toch een behoefte om, zij het dan meer in tiem, op dit eogenblik een uiting te geven aan hunne gevoelens. De heer G Lubbo. gemeente-ontvanger, sprak als oudste ambtenaar namens allen den scheidenden burgemeester ongeveer als volgt toe: Geachte Burgemeester. Als oudste van de ambtenaren is aan mij opgedragen, namens allen bij uw heengaan als burgemeester, een kort woord lot u te richten. Had ik bij een van uw voorgaande jubilea hel voorrecht namens de ambtenaren het woord tot u te richten dan voegden wij daar tevens den wensch bij dat gij nog vele ja ren voor de gemeente werkzaam zou mogen zijn. Doch lieden is het anders en komen wij afscheid van u nemen daar u van ons ■Als burgemeester heengaat Een afscheid heelt iets tragisch, het komt mij echter voor, dat wij niel te pessimistisch moeten zijn, want wij kunnen dankbaar zijn dat wij u Foto De heer G. Lubbe. zoovele jaren als hoofd der gemeen-le hebben gehad en onder uwe leiding hebben mogen werken aan de belangen der gemeente, die ons allen lief is. Wij uwe ambtenaren komen u op dezen dag danken voor de welwillendheid die wij van u steeds hebben mogen ondervinden en voor ons ambtenaren zijt geweest en he°ft gedaan. Ja, burgemeester alle ambtenaren zien u noode heengaan, echter moeten wij met h^t oog op' uw leeftijd uw besluit eerbiedigen want u hebt zeker rust verdiend en namens alle ambtenaren wensch ik u toe dat gij nog menig jaar van die rust mag genieten en nog vele jaren getuige moge zijn van den bloei en den vooruitgang van de gemeente Oegst geest. Als aandenken en herinnering aan dezen dag, bieden wij u dit portret aan, met ver zoek hetzelve weder te willen afstaan aan de gemeente om in den Raadzaal een plaats te geven, zoo dat het nageslacht nog zal kun nen getuigen dat dit is het portret van bur gemeester van Griethuijseu, die zooveel heeft gedaan voor den bloei en den vooruitgang van onze gemeente. Hierna boor de heer Lubbe met nog een toepasselijk woord de burgemeester een zil veren vaas gevuld met prachtige bloe men aan. De burgemeester dankte met enkele woor den en betuigde zijn grooten dank voor de ambtenaren met wien hij steeds prettig heMt mogen werken en besloot met de beste wen sch en voor hun verder leven. Het portret van burgemeester van Grie'- huvsen genomen door den heer Jonker te Leiden is sprekend gelijkend en is in eikenhout lijst geplaatst Het voTmt een prachtige aanwinst voor de versiering van de Raadzaal waar tevens Teeds vroeger zijn aangebracht de nhoto's van burgemeester de Kempenaer en Terwee. Na afloop der verschillende redevoeringen we'lke door vooraanstaande landbouwautoiï teiten tijdens de heropening van het Lab°* Tatorium voor Bloembollenonderzoek werden uitgesproken, poseerden de talrijke aanwezigen voor onzen fotograaf. Wij hopefl mèt den vertegenwoordiger der Regeering, Mr. Wintermans, die welsprekende woorden van hulde en gelukwensohen bracht dal het brein van den kundigen phytopatholoog Prof. Dr. van Slogteren verlicht moge worden met nog vele belangwekkende invents, tot heil van de tallooze gisteren aanwezige mannen uit de praktijk 1 DE SCHIETPARTIJ IN DE SCHILDSTR. TE ROTTERDAM. De Rotterdam soke Rechtbank heeft in de zaak van den 34-jarigen caféhouder A. P. S., gedetineerd, die terecht had gestaan ter zake van bedreiging met een misdrijf tegen het leven op 18 December had verdachte een viertal agenten van politie in de Schild- straat te Rotterdam met een revolver be dreigd. waarop een belegering door de agenten was gevolgd, die op verdachte 11 schoten hadden gelost, door eenige waarvan verdachte in de beenen was geraakt en vrij ernstig verwond een tussc'henvonnis ge wezen Zij verklaarde verdachte schuldig aan het ten laste gelegde, en aohtte het feil ook van een ernstig karakter, maar meende dat de oorzaak voor een groot gedeelte te zoeken is in het millieu. waarin deze man verkeert, en achtte termen aanwezig om hem voor een voorwaardelijke gevangenis straf in aanmerking te doen komen, rede nen waarom zij de stukken stelde in handen van den rec-hter-commissaris, ten einde de mogelijkheid daarvan te onderzoeken. Het bevel lot gevangenhouding wend opge heven Mr. VAN GIGCH'S SCHORSING. De behandeling van het hooger beroep. Naar wij vernemen zal het Amsterdam- sche Gerechtshof in de laatste week van deze maand vermoedelijk 26 Februari het hooger beroep in behandeling nemen, dat door mr. L. van Gigch Jr. is aangetee- kend tegen de uitspraak van den Raad van Toezicht en discipline voor de orde der ad vocaten, waarbij hij wegens zijn bemoeiin gen in de affaire der ..Veendammer Hypo theekbank" voor den tijd van tien maan den is geschorst. De behandeling van het hooger beroep ge schiedt in Raadkamer en is niet openbaar, evenmin als dat zooals bekend het geval is met de beslissing, welke door het Hof genomen zal worden. INBRAAK. Op 8 Nov. 1928 is ingebroken in kcl aan de Amsterdamse he vaart te wj Er werd een trommel gestolen met i goud geld, een doosje met geld. een obüP van f 1000, vier spaarbankboekjes m verzekeringspolis Op 30 Dec 1929 de daders gearresteerd Ze stondeD P' voor de Haarlemsche rechtbank terecfl Het O.M eischte tegen beiden 2 ]#- vangenisstrai - De verd. vroeg voorw veroordeel!» onmiddellijke invrijheidstelling- Dit laatste werd geweigerd. RECLAME. met het teere huidje Genius Wondt, zacht en koel als sneeuw. Ziet pijnlijke roode huid direct Genius Wondbalsem, dat help' 25 en 50 ets.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 14