KANG-HE VAAS. De afdoening der Belgische kwestie. 'p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Februari 1930 Derde Blad No. 21446 UIT HET PARLEMENT. FINANCIEN. RECLAME-AANBIEDING BINNENLAND. FEUILLETON. Via onzen parlementairen medewerker). DEN HAAG, 12 Februari 1930. Dt begrooting voor Suriname goedgekeurd M een rede van den minister - De heer Cramer over de Indische begroeiing. Minister De Graaff. 'Minister De Graaff heeft in de lieden ge- uden vergadering der Tweede Kamer niet rder stilgestaan bij zijn afwijzing van denkbeeld om tol een algemeen plan tot heffing van Suriname te komen en de mer heeft daarin berust. Aan hetgeen hij der mededeelde in antwoord op de door leden gemaakte opmerkingen ontleenen dat de regeering met belangstelling !gt de proefnemingen van den heer Fer- cdes ten opzichte van de koffiecultuur, regeering waoht nu eerst de komst van landbouwconsulent af om dan een des- ndige op het gebied van irrigatie naar West te sturen. De vruchtencultuur, met verbouw van sinaasappelen, heeft bijzondere belangstelling van de regee- l Een groot mecanisch landbouwbedrijf, srvoor van verschillende zijden was ge il zou de minister wel willen bevorderen de proeven in die richting genomen, op een mislukking waren uitgeloopen. r een grensregeling is thans een gc- i?de commissie aan het werk, maar DÜaten mag men niet eer dan over één ree jaar verwachten. Omtrent de toe ten in de gevangenis, waarover de heer Boetselaar had geklaagd, zal de mi ff Inlichtingen vragen Wat betreft de filing van bijzonder met openbaar wijs, de bijzondere scholen mogen niet el openbaar onderwijs worden achter- d, doch de begrootingswetgever heeft slissing, of er gelden zijn toe te staan nieuwe bijzondere scholen, eenige replieken is de Kamer overge- tot de behandeling van de artikelen :hts enkele artikelen gaven aanleiding een opmerking, intusschen van weinig Eekenis. Alleen vermelden wij, dat toen minister op een klac'ht van mevrouw De Bruins (S.D.A.P.) over den slechten fenischen toestand in Suriname, ver fde, dat bij de zorg op dat punt de be- inf zich absoluut onverschillig ge- at't, dit ergernis wekte bij den heer inkoop Een dergelijke beschuldiging f!* hij niet juist en toen het op stemmen bram over de begrooting vroeg hij hoof de stemming aan ten einde tegen le ttmen en hij motiveerde zijn slem met bewering, dat het Suriname eerst goed ;aan, wanneer het los zou zijn van zijn rheerschers. oftewel van Nederland! omer, dat hij die allerwonderlijkste be- "i? niet nader kon toelichten. De be- rfjn? is goedgekeurd met den heer jnkoop, de sociaal-democraten en de vrij- ig-democraten als tegenstemmers. taraa kwam de Indische Begrooting <ie orde. Eerste spreker was de heer jner, de Indische specialiteit van dn p- A. P. en hij heeft de rest van de ver ging in beslag genomen met een requi sitoir tegen den minister De Graaff en de Indische regeering. hetwelk hij besloot met de indiening van twee moties. De heer Cramer zette uiteen, dat bij .hei emancipatieproces, dat op het oogenbhk volgens hem in Indië gaande is, de mi nister allerminst de persoon is om leiding te geven. Daarvoor is hij veel te reactionair. Bovendien geeft hij de voorkeur aan een politiek van afwachting, waarbij hij er naar streeft van Indië een Polizeistaat te maken. Hij voert een machtspolitiek in pLaats van een welvaartspoliliek en stuurt aan op etn ongebreidelde ontwikkeling van de particu liere industrie, een kapitalistische politiek, waarlegen de heer Cramer met kracht van woorden opkwam. Ook met de staatkundige politiek van don Minister was de spr. weinig ingenomen en hij deed woorden van scherpe kritiek hoo- ren onder meer tegen de plannen der regee ring om een Sumatraprovincie in het leven te roepen met een Sumatraraad als regee- nngslichaa/m. De houding van de regeering tegenover de inlandsche bevolking droeg ook in geene deele de instemming van den heer Cramer weg en hij toornde zeer tegen het optreden van de regeering tegen de Partij National Indonesië. De huiszoekingen bij de leiders daarvan in West-Java waren geschied op berichten van onbetrouwbare spionnen, en zij hadden niets positiefs opgeleverd. Maar het doel van de regeering ermede was ter reur uit le oefenen, de P. N. I. plat te slaan cn behoorlijke motieven kunnen niet wor den aangevoerd. De heer Cramer besloot, gelijk we re>Js zeiden, zijn langdurige rede met de indie ning van twee moties^ beide mede-onder- leekend door sociaal-democratische mede leden. In de eerste wordt afkeuring uit gesproken over de houding der Indische regeering. die geweigerd heeft aan den Volksraad de door dezen gevraagde inlich tingen te verschaffen. De tweede en voor naamste motie dringt aan op vrijheid van drukpers, vrijheid van vergaderen, vrijheid van staken, opheffing van de z.g. exhorbi- tante Tech ten, opheffing van het kamp bij de Boven-Digoel enz. CREDITEUREN VERGADERTNG N.V. ALG. COMMISSIEHANDEL. Gisttrmiddag vond in het Notarishuis le Rotterdam, de onder de ie',ding van mr. F. van Kaalte, raadsman der Vennootschap, staande algemeene vergadering plaats van crediteuren der N.V. Algemeene Commis siehandel. Aan de hand van de peT SI Jan. 1930 opgemaakte balans gaf de voorzitter een overzicht van den stand der balen en schulden der Vennootschap. Daaruit blijkt, da.t het gehee'.e kapitaal en de reserve, te samen uitmakend f. 750.000, verloren zgn en dat er bovendien nog een verlies is gele den van ongeveer één miUioen, hetwelk ge dragen ir.net worden door een bedrag van 1.7 millioen aan conc. vorderingen, zoodat de concurreerende crediteuren hoogstens 40 pet. hunner vorderingen zullen kunnen ont vangen. Na een uitvoerige bespreking werd door d? Crediteuren een commissie benoemd, die de Vennootschap zal liquiieeren, wriks com missie dezelfde bevoegdheden zal hebben als een curator in een faillissement en ook deze commissie het recht toe te kennen, zoo nor dip alsnog het faillissement te doen uit spreken. RECLAME. VAN 3 TOT 15 FEBRUABL Heerenzolen en hakken a f. 1.50 Dameszolen en hakken a f1.10 BINNEN EEN UUR GEREED. 2555 „DE CENTRALE", Haarl.straat 74. 225. Toen volgde Jan, 'l ging niet zoo vlug, aan het klimmen niet gewend. Trijntje schreeuwde: „Jan houd je vast, krijg toch geen ongeluk, vent" Door zijn klompen vo" Jan wat steun, bij het klimmen langs de lijn. soms glccl n:j weer een eind terug, onder het gillen van Katrijn. 226 Duimstok nam toen moedig hel touw, doch hij gleed moer dan hij klom: Trijn, die hem plagen wou, riep hem loc: „Zeg Duim, kijk je nog eens om. Duim deed, alsof hij 't niet had gehoord, hij sukkelde maar voort, tot men hem boven le pakken kreeg en men hem trok aan boord. Voortdurend op de hoogte houden der Kamers is onmogelijk. NAAR HERZIENING DER OUDERDOMSRENTE. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de rijksbegrooting 1930 (alg. beschouwingen) wordt het volgende ontleend: Na een uitvoerig betoog over den uitslag der verkiezingen en de samenstelling van een extra-parlementair kabinet, zegt de rc- geering gaarne de verzekering te geven, dat zij niets zal verzuimen, wat een spoedige afdoening van zaken kan bevorderen. De1 regeering beantwoordt bevestigend de vraag of zij in haar geheel nog steeds den inhoud van het op 7 Mei j.I. aan de Belgi sche regeering overhandigde memorandum tot richtsnoer houdt De door eenige' leden geuite klacht over het gebrek aan voortgang in de regeling der Nederlandsch-Belgische kwestie en over de weinige voorlichting van volk en volksver tegenwoordiging, komt der rc-geering niet ge rechtvaardigd voor. Uiteraard is het niet mogelijk dat elke gedachtenwisseling met buitenland9che regeeringen ter kennis van de Staten-Generaal woTdt gebracht. De regeering streeft naar een zoo spoedig mogelijke oplossing der geschilpunten met België en het is haar gebleken, dat de Bel gische regeering met dit streven instemt. Het ligt echter voor de hand. dat van den wc-nsch naar spoed bij de afdoening de eisch dat de te treffen regeling ook op den duur aan beide landen bevrediging moet geven, niet ondergeschikt mag worden gemaakt. Inzake de defensie wordt opgemerkt, dat van het volgen van een z.g. militaristische richting door den tegenwoordigen minister geen sprake is. Wal het koloniaal beleid aangaat, hou den de leden, die er bezwaar tegen maak ten, dat het aan den vorigen gouverneur van Curagao verleend eervol ontslag uit zijn betrekking is gepaard gegaan met een dank betuiging voor de door hem bewezen dien sten, niet voldoende rekening met het ge wicht van dat ambt. De waarde van alle gedurende de bekleeding van dat ambt be wezen diensten mag niet uitsluitend wor den afgewogen naar de door den land voogd bij de gebeurtenissen van 8/9 Juni 1929 aangenomen houding die bovendien, zooals andere leden deden blijken, verschil lend beoordeeld wordt. Ook de regeering is van oordeel dat belas tingverlaging en delging van Staatsschuld, hoezeer begeerlijke doeleinden, niet behoe ven te worden nagestreefd ten koste van die sociale en cultureele belangen die1 tot de algeheele verheffing der bevolking kunnen bijdragen en wier verwaarloozing zich later pijnlijk zou doen gevoelen Niet uit het oog verloren mag hierbij echter worden, dat ook een belastingdruk, die het economisch leven bevat en ver uitgaat boven wat elders ge dragen wordt, zich later en zelf'o nie.t zoo heel laat pijnlijk kan doen gevoelen. Herziening der ouderdomsrente en bevor dering van het nijverheidsonderwijs liggen in het voornemen der regeering. Met de be langen der groole gezinnen wordt van overheidswegp rekening gehouden in de be lastingwetgeving en bij de salarisregeling. De minister van financiën en van bin- nenlandsche zaken en landbouw zijn voor nemens, aan de hand van een schatting in verband met het bedrag, dat moet worden ontle'end aan het ontwerp-begrootings-wet van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1931'32 en den ramingstaat, voorloopige berekeningen le maken ten opzichte van de uitkeeringen inzake de wet regelende de financiee'le verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, en zoo mogelijk de uilkom sten daarvan, die uiteraard geen bindende kracht zullen hebben vóór einde Juni van dit jaar ter kennis van de gemeenten te biengen. Reeds sedert jaren wordt door de regee ring het systeem gevolgd om, bij overigens gelijke omstandigheden wat betreft kwaliteit enz. aan producten der Ned. Nijverheid de voorkeur te geven, indien hun prijs niet meer dan een zeker percentage hooger is dan overeenkomstige producten uit den vreemde Het ligt niet in de bedoeling om van deze gedragslijn af te wijken. HET WETSONTWERP DRANKWET. Op spoedige indiening aangedrongen. De heer Boon heeft den minister van Ar beid. Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat het nu door de plaats gevonden regeling van werkzaamheden van de Tweede Kamer vrijwel met zekerheid is komen vast (e staan, dat een zoo tijdige behandeling van het wetsontwerp-Drankwet door de beide Kamers van de Staten-Generaal, dat dit ontwerp met 1 Mei 1930 als wet in het Staatsblad zal kunnen verschijnen, niet mogelijk is dringend noodig is een voorloopige regeling te treffen ten aanzien van de vergunningen, verleend aan ven nootschappen. zedelijke lichamen of aan de besturen van deze, die volgens de Overgangsbepaling van de bestaande Drank wet op 1 Mei a.s. automatisch zullen ver vallen? Is het den minister bekend, dat hier mede groote economische belangen voor alle deelen van het land gemoeid zijn, daar hierdoor alleen in de drie grootste sleden reeds 531 vergunningen worden getroffen? Is de minister bereid de zeer spoedige indiening te bevorderen van een wetsont werp, waarbij de termijn, genoemd in de overgangsbepaling van de beslaande Drankwet, met een redelijken tijd wordt verlengd? DE NEDERLANDSCHE BOKD VAN BEHANGERS EN MEU BELMAKERSPATROONS. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Bond van Behan gers- en Meubelmakerspatroons is te Haar lem een feeslvergadering gehouden, welke ook heden zal worden voortgezet. De heer Diepenhorst, voorzitter van de afdeeling Haarlem opende de vergadering, waarna de voorzitter van den Bond. de heer G. B. Rijke een feestrede hield en een overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen in het leven van den Bond in de afgeloopen 25 jaar. De verslagen, evenal9 de begrooling wer den goedgekeurd De periodiek aftredende voorzitter werd herkozen. Na de openings vergadering had een receptie plaats terwijl des avonds een feestmaaltijd werd. gehou den. Morgen zal het nieuwe collectieve ar beidscontract besproken worden. hel Engelscb door J. S FLITSCHEH ^autoriseerde vertaling door v d. W. e meesle huizen van Summerstead lagen «uister, alleen de Tarnen van de herberg ««meermin" waren verlicht Ik kende ^igenaar. Jim Pernn; hij had paard en *en- Mij vielen bij hem binnen toen hij et Punt stond te sluiten Van schrik liet Z!in sleutels vallen en uitte een kreet n v-rbazing. jJ°d a"emachtig!" riep hij uit. ..Ben jij J°ngenheer Ben! En juffrouw Marigold! °°P. dat jullie gezond en wel zijn! ®*at om jullie te doen. overal in de •ckr "Petrm". zei ik Wilk ïrd en ..Wij moeten zoo gauw naar, Middlesbourne. Jij hebt een oen wagen niet waar? Het is van »v feken^ k,f'an£- moeten de politie chV'e?reeP ^ij onmiddellijk en haastte 0r(gaar do keuken, waar ik hem bevelen .Eeven aan zijn knecht. Even vlug J) torug en stortte zijn nieuws uil. er lang niet slecht uit. waar «Jullie ont tr n" overa|Wef^ ^enl ^aar verzeker je. dat naar jullie gezocht is Ik was van- Middlesbourne en hoorde er alles d iii 60 rare ver^a'en- jongenheer, rien eD.^f juffrouw Pepita twee dagen m terugkwamen, dachten ze, dat jullie met een boot in zee waren gegaan *n verdronken. Er is dien avond overal gezocht en de zaak werd nog ingewikkelder toen de butler van juffrouw Ellingham aan de politie kwam vertellen, dat hun inlandsche bedien de Mandhu of iets dergelijks ook ver dwenen was. en natuurlijk bracht iedereen dat in verband met jullie. En 's morgens ging de detective. Cherry, naar Nortbourne Manor en vroeg aan majoor Cottam om te kom°n met zijn bloedhonden en ze vonden jullie 9poor door ze aan kleeren van jou en juf frouw Pepita te laten ruiken en toen was het in orde." „Wat het in orde? Vonden ze dan ons spoor?" ..Ik gelooi hel wel maar dat zal je beter weten dan ik In ieder geval gingen de honden over het veld naar Wreddlesham en daar hielden ze stil voor de voordeur van de .Shooting Star". En de voordeur was ge sloten en de achterdeur was gesloten en de zijdeur ook en er was geen levende ziel Ze hebben een deur opengebroken, maar i vonden niemand. allen gevlogen, zie je. En daarna heeft de politie dit gedaan en dat, overal gezocht en getelegrafeerd en getelefo neerd overal heen'" „Behalve in de goede richting", zei ik bitter „Daar hebben ze niet aan gedacht!" „En waar zijn jullie dan geweest?" vroeg hij. „Want als je niet in de wolken of ver in zee „Ik zal het je vertellen als we onderweg zijn Het voornaamste is om in Middle- bourne te komen en bij de politie. Er is voor hen wat te doen op de plaats waar we van daan komen I" Hij reed ons zelf naar Middlebourne en zette zijn paard tot zoo groot mogelijke snel- j heid aan. Toen wij in het dorp kwamen, be merkten wij een grooten optocht naar het strand; daar was een geflikker van vele lampen en veel opschudding en daarheen bracht Perrin ons. HOOFDSTUK XXII. De roode plek. Het scheen wel, dat iedereen in Middle bourne op het strand was; in ieder geval allen die zich inlresseerden voor Pepita en mij, namelijk Keziah, kapitein Marigold, Cherry, Veller, juffrouw Ellingham met Bryce op haar hielen en op een afstand Car- sie Tom Scripture en zijn zoon waren er en majoor Cottam met zijn bloedhonden. Voorts waren er alle visschers uit de plaats; zij wa ren onder leiding van Tom Scripture bezig met het gereed maken van een boot bij het licht van verscheidene benzinelampen. Al len drongen naar ons toe. toen wij uit Per- rin's wagen stormden en gedurende eenige minuten praatten allen dooreen, deden on telbare vragen, waardoor wij zoo verbijsterd waren, dat wij niet in de gelegenheid waren «en behoorlijk antwoord te geven Ik draaide wanhopig van den een naar den ander, tot dat juffrouw Ellingham haar stem verhief. „Laat den jongen spreken!" riep zij uit. „Hoe kan hij een woord zeggen als jullie zoo opdringen! Waar zijn jullie geweest. en waar kom je vandaan?" Ik wees in de richting van onze gevan genis. „Wij komen van Mesüe Eiland!" zei ik „Wij kwamen daar vandaan door de vrien delijkheid van een kapitein, dfe daar van middag in de buurt was Wij waren opge sloten in de .Shooting Star" door Getch en Krevin" (ik was niet van plan om nu nog te spreken van oom Joseph) „en twee nach ten geleden naar het eiland gebracht. En luister, jullie moeten iels doen... en vlug ookl Getch is dood vermoord 1 en Krevin is nog op het eiland en hij is gewa pend. En Mandhu Khan is er ookIk ge loof. dat hij Krevin nazit, of Krevin hem dat weet ik niet, maar ik weet zeker dat er nog meer gemoord zal worden als jullie daar niet heen gaat; misschien is het ook al ge beurd En uw vaas is daar, juffrouw Ellling- ham en ook uw Indische beeldjes en die zijn alle stuk gegooid, ik beb de stukken verza meld en verstopt. En dat is alles be halve dat ik nog zeggen wil, dat ik wel had verwacht, dat er daar eerder naar ons ge zocht was! Jullie weet niet wat wij heb ben doorgemaakt." Ik zeide die laatste woorden met eenige verontwaardiging en bitterheid en uit de menigte hoorde ik een instemmend geluid van een van de visscher9, die daarbij min achtend rondkeek. „Wat heb ik jullie gezeid?" schreeuwde hij triomfantelijk. „Heb ik jullie niet ge zeid. dat ze daar op Meslie Eiland moslen gaan kijken?. Zee ik niet. dat dat de plaas was?. En hebben ze toen niet allemaai hun neus opgetrokken en gezeid dat hel niks gaf om daar naar toe le gaan? Heb ik Cherry trok mij ter zijde en kapitein Ma rigold nam zijn dochter mede en ondervroeg haar. „Waarom hebben ze jullie opgesloten, Ben?" vroeg Cherry- Vertel me dat in een paar woorden". „Orridat wij Krevin tegen het lijf liepen in de „Shooting Star". Wij ontdekten dat hij daar was en 's nachts brachten ze ons naar het eiland. Zoo is het". „En de gestolen voorwerpen.... de vaas en de beeldjes? Hadden ze die meegeno men?" Krevin had ze. en heeft ze steeds ge had Zij gingen naar het eiland hij eu Getch, om er mee weg te kunnen komen. Maar Krevin had een ongeluk. viel over een muurtje en brak alles De stukken zijn er nog Er is iets geheimzinnigs met die beeldjes en mijn overtuiging is. dat Mandhu Khan naar het eiland is gegaan om die beeldjes". Ging hij met jullie mee? Hij werkt toch niet met Krevin samen?" vroeg hij. „Neen, hij kwam daar niet met ons en wat zijn verhouding tot Krevin is. dal kan ik niet zeggen Ik veronderstel, dat hij Kre vin nazit en dat hij daar met een boot is heengegaan en vermoedelijk gaat hij weer met die boot terug, als u niet vlug is. Waar om was u nu van nlan om naar het eiland te gaan?" „Wij kregen bericht van een vliegenier. Hij was vanmiddag langs de kust gevlogen naar Cal mouth en bij het passec-ren van Meslie Eiland had hij zien wuiven. „Dat deden Pepita en ik." Juist' En na gdand te zijn in Calmoufh las hij hel bericht van jullie verdwijnen ,n de avondbladen en telefoneerdp met de poli tie hier Jp hebt gezegd dat Getch dood is. vermoord' Wie deed dat?" „Dat weet ik waarachtig niet!" riep ik uit. „rk heb er nu genoeg van Of Krevin of Mandhu Khan heeft hem vprmoord van morgen vroeg En ik denk. dat nu Krevin den Hindoe om zeep heeft gebracht, of de Hindoe Krevin en u deed nu beter om daarheen te gaan als u nog iets wilt doen!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9