Jaargang MAANDAG 10 FEBRUARI 1930 No. 21443 STADSNIEUWS. fertig taar typograaf. niet bang voor het koude water. opbrengst weldadigheidszegels. de uittocht uit het psychopathen-asyl. tooneelclub n. r. v. bezoek van buitenl. studenten. handelsregister kamer van koophandel. academische examens. OP DEN DAG VAN HEDEN... De Gemalen van den Wieringermeerpolder Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 ets per regel voor advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maiimum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokostep. ƒ018 018 - nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De heer J. G. Tendeloo. Heien herdenkt de heer J. G. Tendeloo dag dat hij 40 jaren geleden aLs letter- in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uit- laatschappij. dit feit niet onopgemerkt zou voorbij- stond reeds lang te voren vast; dit ia wnaal een goede gewoonte. Daartot, 123 echtgenoote uitgenoodigd werd hij irgen op het privé-kantoor ontvan- cD namens de firma toegesproken door direceur den heer van Looy, die hen» rL-'e a's een bekwaam en getrouw wer- die altijd zijn beste krachten aan de heeft gegeven. bood hem een enveloppe met inhoud fcen fraaie palm aan. en wenschte hem vele jaren bij A. W. Sijthoff's Uitg. toe. Daarop nam de heer Du Groix het i.-d en huldigde hem namens het admi- tief personeel. De jubilaris dankte vooi deze blijken van waardeering kort maar rtelijk. 'ervolgens werd de jubilaris met zijn uitgenoodigd mede te gaan naar he* 'skantoor om ook daar door zijn chefs te rden gehuldigd. Daar werd hij allereerst toegesproken door algemeenen chef en bedrijfsleider den Merkelijn. die hem in een pittige toe aak prees als een flink en bekwaam t. hem toewenschende de firma nog vele le kunnen dienen, waarbij hij hem een rookstel en bloemen namens de diverse !fs aanbood. fenslotte had de huldiging zijner kame len plaats in een daartoe feestelijk inge- lokaal. ier prees de heer Rosmalen den jubilaris zijn kameraadschap en wenschte hem dat hij nog jaren in hun midden zat 'en arbeiden Namens alle collega's bood een prachtig vloerkleed cn bloemen Zeer onder den indruk dankte de ju- i9 voor al deze blijken van waardee- en beval zich nogmaals in aller vriend- iip aan. liermede was de huldiging ten einde en de jubilaris dezen dag verder in den iselijken kring doorbrengen. ht Hondemedder in een Haagsch park. hpgenen die gistermorgen van het fraaie ,(ter genoten en in het Haagsche West- ïkpark wandelden, zijn omstreeks 10 u. 'igen geweest van de heldhaftige red- van een hondje, dat zich op het broze an de vijvers had gewaagd, aldus lezen in de „Crt." Ue koude Noordoostenwind had n.l. van- een dun ijslaagje doen ontstaan op *ater der vaarten en vijvers in en om ^heveningsche Boschjes. Een paar kin- "n l'ePen met hun hondje langs de dun -r'ren wateren, toen „Was" plotseling op denkbeeld kwam, zich op het ijs te be en. k^edig zakte hij er echter door. waarop "nd reddingspogingen werden ingesteld. r het ijs echter afbrokkelde, kon men oehulp van stokken en dergelijke hulp- !jen "iris bereiken. met geringe verbazing der omstan- VetesDron? plotseling een heer. die aan den 'an?s den Kremerweg passeerde, ,'e water en sloeg zich met forsrhe -n door het ijskoude water hef ijs vóór l 'rJpnd Xa enkele minuten had hij fcucd a k®reikt en bracht het tot groote e m A.r ónderen behouden op den wal. redder bleek te zijn de 25-jarige N- Felds alhier. Het Comité voor den Verkoop der Welda digheidspostzegels en Briefkaarten Leiden en Omgeving zendt ons eene specificatie der verkochte zegels en series prentbriefkaarten, met vermelding der cijfers van het vorige jaar. Als een bewijs, dat, evenals elders, -ook te Leiden de Weldadigheidspostzegels dit jaar een zooveel guller onthaal hij het pu bliek hebben gevonden, laten wij de cijfers hieronder volgen: Postzegels van 3 cent 21725 _(v. j. 14-200) Postzegels van 8 cent 16368 Cv. j. 10700). Postzegels van 10 cent 24110 (v. j. 16800). Postzegels van 16 cent 4520 (v. j. 4167). Series prentbriefkaarten 1521 (v. j 615). Moge de stijgende lijn gehandhaafd blij ven 1 Een der ontsnapten voor de derde maal op den loop. Zaterdagmiddag zijn opnieuw drie ver pleegden uit het Rijkspsydhopatihen-asyl, die blijkbaar genoeg hadden van hun verblijf aldaar, de gulden vrijheid tegemoet getrok ken. De weg daarheen leidde ditmaal via liet raampje van een W. C., waan"an de uit brekers met behulp van een Engelschen sleutel de moeren hadden weten te verwij deren. Als een merkwaardige bijzonderheid kunnen we vermelden, dat een van de drie vluchtelingen kans heeft gezien voor de derde maal aan zijn bewaking te ontsnap pen. Waarmee we maar zeggen willen, dat aan die bewaking toch wel héél veel schijnt te mankeeren. Het, signalement van de ontsnapten luidt- G. J. de B., geboren te Amsterdam, oud 24 jaar, lang 1 M. 72, donkerblond, grijze oogen, stompe neus, trekt met rechterbeen, klhaki- overhemd, .blauwe broek en vermoedelijk gekleed in een overjas. S. van A., eveneens uit Amsterdam, oud 35 jaar, lang 1 M. 70, blond, blauwe oogen, rood breed gelaat, trekt met Linkerbeen, khaki-ovorhemd, blauwe broek. De uitbreker-recidivist heet T. A. en oefent in de burgermaatschappij het eerzame be roep van vuurvreter in een circus uit, hij komt uit Arnhem, is 45 jaar oud, 1 M. 70 lang. heeft blauwe oogen, een laag breed voorhoofd en een opvallend ontwikkelde onderkaak. Ook deze verpleegde droeg een khaki-oveihemd met blauwe broek. De commissaris van politie alhier heeft hun aanhouding en voorgeleiding verzocht. Een geslaagde nitvoering. Bij wijze van proéf had de tooneelclub van de afdeeling Leiden der Ned. Reisw - eeniging haar gebruikelijke jaarlijksche uit voering ditmaal eens op een Zondag gezet, in de verwachting, dat zulks het bezoek ten goede zou komen. Wij hebben helaas moeten constateeren, dat die hoop niet in vervulling is gegaan, want het aantal bezoekers gisteravond in „Den Burcht" bleef beduidend beneden dat van vorige jaaruitvoeringen. Hetgeen te betreuren valt: voor de too neelclub zelve, maar vooral voor de.af wezigen. Zij in de eerste plaats kunnen spijt hebben over hun wegblijven, want de club als geheel heeft groote vorderingen gemaakt, zoowel individueel als wat opzet en samenspel betreft. De voorstelling ving stipt op tijd aan en er werd in een prettig vlot tempo gespeeld, altemaal factoren, welke ertoe bijdroegen om den avond te doen slagen. Opgevoerd werd „De verjongde professor'" een kluchtig verhaal vol kostelijke mystifi caties. Van de hoofdrollen dienen speciaal ver meld de dames Geijtenbeek en Mooij en de heeren Pracht, Geijtenbeek en Raaijmakers, die zich zonder uitzondering allen uitermate rolvast betoonden. Het niet zeer talrijke publiek heeft bij herhaling van zijn instem ming blijk gegeven De voorzitter der N. R. V afdeeling Lei den, do heer J. Hardeweg, die aan het be gin van den avond een kort welkomstwoord had gesproken, bood na afloop aan de mee spelende dames bloemen aan. Een genoeglijk dansje, waarbij „The po pular Jazz" voor goede muziek zorgde, be sloot den welgeslaagden avond. Een groep Engelsche en Schotsche stu denten zal van .27 Maart tot 5 April een bezoek aan ons land brengen. De eerste twee dagen zullen zij te Leiden verblijven. In de eerste helft van Juli zal een aan- fal Noorsehe. Zweedsche en Deenschp stu denten ons land komen bezoeken. Ook kunnen, evenals dit het vorig jaar het geval was, in den komenden zomer eer.ige groepen Amerikaansche meisjes studenten hier te lande worden verwacht. Nieuwe inschrijving: Ph. de Bruyn v.h. P. Bloot, Princeslraat 10, Katwijk a. Zee, Warenhuis. Eigenaar: Ph. de Bruyn Katwijk a. Zee. Wijziging: Gebroeders Zwetsloot, 2e Groenesteeg 36, Leiden, handel in paarden, ongeregelde goe deren, grossierderij. enz. Door uittreding van den vennoot: C. J Zwetsloot, is bovengenoemde vennootschap onder firma, met ingang van 8 Februari 1930 ontbonden en wordt het bedrijf voortgezet -door den overblijvenden vennoot: N. Zwet sloot, als eenig eigenaar, onder eigen naam. Geslaagd is voor het candidaats-cxamen rechtsgeleerdheid de heer R. G. Chr. Dezbntjé (Den Haag). 2e dietsch academische leergang. Evenals in 1927 zal dit jaar een Leer gang voor Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche studenten worden gehouden. Beperkte de le leergang zich tot de Am- sterdamsche Universiteit ,de tweede is veel grootscher van opzet en zal zich uitstrek ken over alle Universiteiten en Hoogescho- len in Nederland. Ter voorbereiding daarvan heeft zich te Amsterdam een centrale commissie ge vormd, die reeds van vele zijden groote in stemming en medewerking mocht onder vinden. Ook le Leiden heeft zich een sub commissie samengesteld ter voorbereiding van de ontvangst van de ongeveer 60 deel nemers, die hier ter stede worden ver wacht. De opening zal te Tilburg plaats hebben op 7 April, waarna de deelnemers, wier totaal aantal tusschen de 400 en 500 wordt geschat, zich naar de verschillende Uni versiteiten zullen begeven, waar dan van 8 t. m 11 April voordrachten, excursies, lezingen, muziek- en tooneelavonden. de Nederlandsche wetenschap en kunst be treffende zullen worden gehouden. Het ver trek is bepaald op 12 April. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent A. G. Augner is bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij den geneeskun digen dienst der landmacht. is het 175 jaar geleden dat de beroemde Fransche wijsgeerig-staatkundige schrijver Montesquieu overleed. n zijn eerste werk „Lettres persanes" stelde Montesquieu van het standpunt van een natuurmensch de staatkundige, maat schappelijke en letterkundige dwaasheden der Franschen van zijn tijd op een geestige wijze aan de kaak. Zijn hoofdwerk „Esprit des lois" ver scheen in 1748. Hierin schetste hij de wet ten en de inrichting der Europeesche sta ten. De voornaamste beteekenis van dit werk is, dat het de theorie van de splitsing in wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht uitéénzetl Onze oud-stadgenoot dr. L. S. Han- nema is benoemd tot geneesheer-directeur van het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag.. Dr. Hannema was van 19111913 hoofd van de kliniek voor inwendige ziek ten aan de rijksuniversiteit alhier. In het Stedelijk Museum „De Laken hal" is vanaf heden voor korten tijd ten toongesteld de bronzen portretbuste voor stellende wijlen prof. dr. P. J. Blok, vervaar digd door J. G. Wertheim en gegoten in de kunstgieterij van Prowaseck en Stöxen alhier. Deze buste is, gelijk bekend bestemd om te worden geplaatst in het Historisdh Instituut te Rome. In dezelfde zaal van de „De Lakenhal" is ook de bronzen buste geplaatst van prof. Tendeloo, eveneens vervaardigd door Wert heim en gegoten bij P. en S. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 3 Febr. 31 1 32 Dinsdag 4 Febr. 33 1 34 Woensdag 5 Febr. 34 1 35 Donderdag 6 Febr. 34 1 35 Vrijdag 7 Febr. 33 1 34 Zaterdag 8 Febr. 32 1 33 De tentoonstelling van de Leidsche Pluimvee-vereeniging is door ongeveer 1500 betalende bezoekers bezocht. Wij herinneren er aan, dat Woens dag de laatste dag is van de tentoonstel ling van O. P. de Moor in de Lakenhal. DE OFFICIEELE OPENING Bij Medemblik en den Oever De eerste polder van 20700 H.A. wordt drooggelegd - De zee verdwijnt! Hulde aan onze ingenieurs Minister Reymer stelt de bedrijven in werking. (Van onzen eigen verslaggever). Op uilnoodiging van de Directie der Zui derzeewerken zijn wij Zaterdag met een groep van 40 journalisten naar Medemblik getogen, om de bemalingsverrichtingen te be zichtigen van den N.W.- of Wieringermeer polder. de eerste polder, die naar men ver wacht, binnen 7 8 maanden voltooid zal zijn. Langs Zaandam. Hoorn en vervolgens een serie haast onbekende dorpjes, waar mede men bij een aardrijkskundige prijs vraag succes zou kunnen hebben brachten stoom- en motortrein on9 in het vergelegen rustige Medemblik. waar wij op hartelijk© wijze ontvangen werden door ir. J. Ligten- berg, hoofdingenieur der Zuiderzeewerken, alsmede de ingenieurs Verhey en Monh°- mius. onder wier leiding de practische uit voering der Zuiderzee-droogleggingsplannen zich sinds 1926 in snel tempo voltrekt De Wieringermeer is de kleinste der vier droogmakerijen, welke binnen de afsluiting der Zuiderzee ziin geprojecteerd. Het totaal droog te leggen gebied bezit een opper vlakte van ongeveer 224.000 H.A. terwijl die der Wieringermeer 20.700 H.A. bedraagt De nieuwe polder wordt naar het Zuiden en Westen begrensd door het vasteland van Noord-Holland naar het Noorden door hel thans door den afsluitdijk van het Amstel- diep met Noord-Holland verbonden eiland Wieringen. terwijl naar het Oosten de kort geleden gereed gekomen 18 K.M lange af sluitdijk van Medemblik naar den Oever, dat aan het Oostelijk einde van Wieringen ligt de hegrenzing vormt gaf de directie der Zuiderzeewerken aanlei ding, den journalisten uit te noodigen de in stallatie te Medemblik te komen bezichtigen. Na eenige weken van proefmaten, waardoor de waterspiegel reeds lager kwam te liggen dat het aangrenzende IJsselmeer is men mei de definitieve in bedrijfstelling begonnen. Met peil der polderafdeelingen komt le liggen op 4.60 M. 5.30 M 6.00 en 6.70 M. minus N A P. Door middel der twee krach tige watergemalan is het mogelijk per et maal 71/a millioen M3. weg te pompen, waar door de waterspiegel per dag 2 c.M zakt. Reeds zijn verschillende kanalen in deze polderafdeeling uitgebaggerd, welke behalve voor de scheepvaart tevens voor den water toevoer der gemalen dienen. Het leegmalen van de Wieringeimeer ge schiedt dus door de gemalen bij Medemblik en den Oever Na het leegmalen. blijven deze installaties dienstdoen voor het droog- hcuden van den Polder. De splitsing in twee gemalen, waarvan dat bij Medemblik eiectrisch gedreven wordt en dat bij den Oever met Dieselmotoren is uitgerust maakt de bemaling zooveel moge lijk onafhankelijk van moeilijkheden in het verkrijgen van een bepaalde soort brand stof en van eventueele bedrijfsstoringen aan een der gemalen. De pompen bij Medemblik verwerken 750 M3 en die bij den Oever 460 M3 water Der minuut In totaal moet uit dit meer 800 000 000 M3. water gepompt worden. Het electnsch gemaal te Medembiik is onl- De officieele openstelling van heden der worpen aan de polderzijde van den dijk i bemalingsinrichtingen te Medemblik en den Medemblikden Oever Orie gelijke pompen Oever, waarover elders in dit blad meer, j voeren het water uit de Wieringermeer door 1 De officieele openstelling der gemalen van den Wieringermeerpolder (2de Blad). Bemoeilijking van het politie-onderzoek (Binnenland, 2de Blad). De reorganisatie van den A. N. W. B.; be spreking der voorstellen. (Binnenland, 2de Blad). Papegaaienziekte te Amsterdam? (Ge mengd, 3de Blad). Een Nederlandsche schoener op de Theems gezonken; 2 personen zijn verdronken. (Ge mengd, 3de Blad). Rondom de Londensche Vlcotconferentie. (Buitenl., lste Blad). De zitting van het Internationaal Arbeids- bnrean is gesloten. (Buitenl. 1© Blad). De Paus wendt zich scherp tegen de bolsjewisten. (Buitenl. lei Blad). Schober is naar Weenen teruggekeerd. (Buitenl. le Blad). Primo de Rivera sticht in Spanje een eigen partij. (Tel. le Blad). Ernstig anto-ongeval bij Reims. (Buitenl. Gein. 3e Blad). Kardinaal Gasparri thans afgetreden en opgevolgd door kardinaal Pacelli als staats secretaris van het Vaticaan. (Tel. le Blad). perskokers, welke onder dien dijk liggen, af naar de Zuiderzee (later IJsselmeer). Aan do Zeezijde zijn de persmonden vereenigd in een uitmondingsbouwwerk, waarvoor een gedeelte van den zeebodem, ter voorkoming van uitschuring met stortebed is verdedigd. De fundamenten van het gebouw liggen tot op 10.60 M.—N. A. P. Wegen9 den water- aandrang door de zandlagen op die diepte, was het noodzakelijk om den bouwput door middel van een bronbemaling droog te houden. r Gelijkvloers met de machinehal (0.50 M. pl. N.A.P.) bevinden zich boven het inlaat- complex bordessen voor de bediening van de schuiven in de riolen en kanalen. Op de Oostelijke helft is het pompenblok opgebouwd, een groot massief van gewa pend beton, waarin de slakkenhuizen der drie centrifugaalpompen uitgespaard zijn. Da wateraanvoer naar de pompen geschiedt aan de onderzijde daarvan door middel van zu:ga monden, wélke het water uit het inlaat- complex toelaten, terwijl de afvoer van het water plaats vindt door de perskokers naar de zee, welke onder den dijk liggen. Zoolang de polder nog niet is leeg gemalen, bevindt zich bet gebouw, voorzoover beschreven, onder den waterspiegel, waarom de pomp- kelder waterdicht moest zijn. Boven den pompkelder treft men de groote machinehal aan, waarin de electroraotoren met hunne regelmachines ztfn opgesteld. De geheele installatie kan desgewenscht door één man bediend worden. Mocht een der onderdee'.en onklaar geraken, dan komt het geheel automatisch tot stilstand. De bedieningsbordessen voor de e'ectrische installatie liggen 0.50 M. pl. N.A.P. Deze hoogte is gekozen om de instaJ'.atie ten allen tp.de. zelfs bij een eventueele doorbraak van den Wier.ngermeerdijk, een watervree lig ging te verzekeren. Voor de levering van de voor het gemaal fcenoodigde electrische energie is een over eenkomst gesloten met het Provinciaal Eiec trisch Bedrijf van Noord-Holland (P.E.N.), De stroom wordt met een spanning van 50.000 Volt door een bovengrondsche lei ding met een dubbel circuit aangevoerd van Oterleek naar Medemblik. In de boven de machinekamer gelegen hoog-pnnningsruim- ten, waar wij vol raadgevingen toch voor zichtig te zijn en niets aan te raken, daar zulks levensgevaarlijk is, werden binnenge laten. wordt de stroom tot de voor het ge maal benoodigde werkspanning van 3.000 VoTt getransformeerd. Het zou ons te ver voeren van hel ge heele gebouw, waarvan het dak tot op 20.50 M -f- N.A.P ligt, een technisch ge detailleerde beschrijving te geven. Het maakt van buiten een rustigen en stijlvollen indruk. Ontworpen door den ar-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1