BERICHT. Inaugureele rede van Prof. Dr. G. Holst 170«t« Jaargang WOENSDAG 5 FEBRUARI 1930 No. 21439 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis per regel toot ad verte ntiën uit Leiden en plaaisen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere ad verte ntiën 35 Cta per regel Kleine Advertenliên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens poslrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per weekV... Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokoeten. 0 18 „0.18 It nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Aan een abonné op ons blad, die zich had len inschrijven op onze Ongevallen-verze- rinj, en wien een ongeluk was overkomen, erden wij heden, ingevolge ons contract tl de N.V. Verzekeringsbank der Oude lagsche van 1836, de som van 1200 reehonderd gulden) uit. Bij deze gelegenheid vestigen wij nog eens aandacht der ingeschrevenen op art. 8, irkomende op de achterzijde van het chrijvingsformulier, luidende: „AANGIFTE VAN EEN ONGELUK. Is een abonné een ongeluk overkomen, dan moet de persoon, die op de uitkee- ring rechten wil doen gelden o( iemand van zijnentwege, zoo mogelijk vergezeld van getuigen van het ongeluk, daarvan ten spoedigste, uiterlijk echter binnen 48 uren na het ongeluk, aangifte doen (Zondagen en algemeen erkend Christe lijke feestdagen uitgezonderd), eventueel met vermelding van dood, ten kantore van de N.V. Leidsch Dagblad. De ter mijn van 48 uren wordt met 24 uren verlengd, indien het ongeluk, dat den dood tengevolge had, buiten de gemeente Leiden plaats had. Verzuim van het voldoen aan deze I verplichting tot kennisgeving heetl ver lies van alle recht op uitkeering tenge volge, tenzij blijken mocht dat de per soon, die aangifte had behooren te doen, daartoe niet in de mogelijkheid was cn lij evenmin in staat was, die aangifte foor een ander voor hem te laten be- rerkstelligen. In zulke gevallen begint de bovengenoemde termijn van respec tievelijk 4S -of 72 uren, zoodra de be doelde onmogelijkheid opgehouden hoeft te bestaan." DE DIRECTIE. DRANKWET. lurgemeester en Wethouders van Leiden ogen ter openbare kennis, dat A. M. se, te Leiden, een verzoek heelt mge- nd ter bekoming van vertol voor den loop van alcoholhoudende!! drank, leren dan sterken drank, voor gebruik ter alse van verkoop in hot perceel Stations- i 2, alhier. 2871 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, eiöen, 5 Februari 1930. PROF. DR. T. MAROUART. t folgens een bericht in de „N. R. Ct." is te :")n prof. dr. Joseph Marquart, hoog- nar jn de Iraansche en Armenische phi- ïie, tengevolge van een ongeluk overlc- Hij was een van de geleerdste en veel- «igste beoefenaren der Oostersche Laten. :n de Oostersche talen gestudeerd Ie heb- i. werd hij privaatdocent in het Arme- ti aan de universiteit te Tübingen. Hier 'eet hij o.a. een groot werk „Eransahr, der Geographie des Ps. Moses enac'i," uitgegeven in de Abhandlun- der Königl. Gerellschaft der Wissen- >fien te Göttingen (Neue Folge, Band III, 2.1899), ■en jaar later (1 April 1900) werd hij be- ®d tot assistent aan 's Rijks Ethnogra- seh Museum te Leiden, waar hij later servator werd der afdeelingen Afrika, jenka en Australië. In deze hoedanig- en schreef hij het groote werk ,,Die B-> t™?ra'unS Hes Reichsmuseums für Vö'- kunde in Leiden (Veröttentlichungen, 'l* 'I. no. 7. Leiden 1913). Het voornaam- hiervan wordt gevormd door de 'egomena zur Geschichte der Handels- te und Völkenbewegungen in Nord- 'k'1 (367 blz.), terwijl de beschrijving beren-bronnen slechts 85 blz. beslaat, "'f.'"". evenals uit het bovengenoemde J "'Ókt zijne buitengewone belezenheid e geschiedenis en letterkunde van aller- L^r*he en andere talen (Ara- Ft arrnenisch, Perzisch, Hebreeuwsch. I.'ï.,^Hineesch. Sanskrit enz.). In 1902 F v hi) bovendien privaat-docenl in het Ar- r "ch aan de Leidsche Universiteit. Ten Wh zijne benoeming tol adjutor BO) b j''^en"^2'a''srlie 'alen O® Maart I trad Hij al als conservator aan 's Rijks fe'iohisch Museum. daania volgde zijne benoeming tol iii'i er.aar 'D de Ïraan9che en Armenische poiogie Mitlelasien und Sièirien (Ostasiat Zeitschr. VIII). Ein arabischer Bericht über die arkti- schen (uralischen) Lander aus dem 10e Jahrhunt (Ungarische Jahrbücher, Band IV. 1924) enz. Het bovenstaande is genoeg, om te bewij zen. welk een buitengewoon groot geleerde Marquart geweest is. MODERNE WIJSGEEREN IN HET LICHT DER CHR. LEVENS- EN WERELDBESCHOUWING. Lezing over „Nietzsche". Op uilnoodiging van de vereeniging tot het houden van wetenschappelijke voor drachten aan de Rijksuniversiteit alhier heeft gisteravond dr. B. Wielenga van Am sterdam zijn vierde en laalsle lezing gehou den over het onderwerp: Moderne wijsgee- ren in het licht van de Chr Levens- en wereldbeschouwing. Dr. Wielenga behan delde ditmaal ..Nietzsche" en ontwikkelde de volgende gedachten: De filosofie van Nietzsche is ontstaan onder invloed van cle volgende factoren: Religieuze behoefte, artistieke scheppings drang, streven naar heroïeke overwinning van het levensleed. Het karakter van zijne wijsbegeerte is ethisch. Uitgaande van het beginsel: de wil tot macht. zoekt hij uit nieuwe zede lijke normen en waarden, in de plaats van de Christelijke moraal, eene levensleer op te bouwen, die dpn mensch zal leiden tot een hooger ontwikkelingsstadium van de Cul tuur (Uebermensch. Eeuwige Wederkeer). Hoewel puur individualistisch in zijne zielsgesteldheid en antithetisch in zijne uitingen, is Nietzsche de baanbreker van eene nieuwe slroomin? in de moderne Cul tuur geweest. Hij werd ..leider der meusch- heid". deels door de macht van zijne per- soonüjkheid (vooral uitkomend in hel aeslhetisch vermogen van zijne taal). deris door het aanwezig zijn van eene volheid des tijds. die in hem hare profetische belicha ming vond. Tn de wijsbegeerte van Nietzsche zijn tot op zekere hoogte Ie waardeeren: a. Zijn reactie legen de ziekelijke ontaar ding in het moderne leven. b. Kritiek op het volsche Chrislondom. c. Frkenning van de majesteit der per soonlijkheid. d. Inzicht in het verhand tusschen ziel en lichaam, (physiol. psychologie). e. Opvoeding door de tucht van het lead. f. Het aangrijpen van.de levensvreugde. Door gebrek aan historische kennis, logi sche denkkracht en wijsgeerige schooling, ook door persoonlijke karakterfouten heeft Nietzsche, zoowel formeel als materieel, ge faald in den ophouw van zijn leer. en is hii onrechtvaardig g°weest in zijne bestrijding van het Christendom De Christelijke Waarhe;d bevat de ele menten. die tot het door Nietzsche begeerde doel kunnen leiden: Gezonde levensaan vaarding in den weg van heroïeke levens- ontkenning-, herschenoino tof don hoogsten bloei der echte menscholiikheid on tof het bereiken van eene ware universeele cultuur. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Th. A van der Oord, Groenesleeg 10. Lc-iden. Brood- en Banketbakkerij. Eigenaar Th. A. van den Oord, Leiden. Wiiziqingen: N. ReizevoortBik Haarlemmerstraat 2-35. Leiden. Dameshoeden-magazijn. Wijziging handelsnaam thans: Maison Reizevoort Bik. „Het Kalwijksch Warenhuis". Prinsenslr. 10. Katwijk aan Zee Kruidenierszaak. Uit tredend eigenaar P Bloot. Katwijk aan Zee, dd 28 November 1929. I schreef lan de Berlijnsche universiteit; o oog verschillende verbandelin- Südarmenien und die Tigrisquel- ^nnenische streifen C1911). Untcrsu- wngen zur Geschichte von Eran (1896 Mv- Psieuropaïsehe Streifzüge, Der cp V ^awe ^er Skizzen 8 Sc*uchtlichen Völkerkunnde von Heden slaagde onze stadgenoot J. .T. van der Kamp. rijksklerk met vakexamen ten kantore der Hypotheken en het Kadaster alhier, voor het gehouden vakexamen B. voor adjunct-commies. Maandagavond 10 Febr. komt in het Leidsche Volkshuis spreken de heer G. van Veen. directeur v h. Nutsseminarium v. Pae- dagogiek. Als onderwerp koos hij „Opvoeding en gezinsleven". Deze uitstekende paedagoog is een boeiend spreker. (Zie de advertentie). Gisteravond heeft in den Leidschen Schouwburg door de tooneelclub der V V. S. L. de 2e opvoering plaats gehad van „Week-End", blijspel in 3 bedrijven van Noël Coward, dat ter gelegenheid van het 6e Lustrum der V. V. S L. reeds in Den Haag is gegaan en toen door ons besproken. De zaal was vrij goed bezet en gul met applaus. De dames ontvingen bloemen, terwijl ook een paar kransen werden aangeboden aan de mannelijke hoofdpersonen. INDUSTRIE-LABORATORIA. In liet groot-auditorium der Universiteit heeft hedenmiddag prof. dr. G. Holst uit Eindhoven, vanwege het Leidsch Univer- siteitsfonds benoemd tot buitengewoon hoog leeraar iu de natuurkunde, dit ambt aan vaard met het uitspreken eener rede over „Industrie-laboratoria". Ip groote trekken kan men deee laboratoria in twee groepen verdeelen: één groep van die. welke zich bezig houden met het zoeken naar nieuwe werkwijzen en nieuwe producten, met het toepassen in de industrie van nieuw ontdekte verschijnselen, en eei» tweede, welker taak in hoofdzaak bestaat in het controleeren van de grondstoffen voo» de fabricage en van het eigen product en dergelijke werkzaamheden. Spr. wrl hiervan alleen de eerste groep behandelen. De technische wetenschap kan men in vele opzichten als toegepaste natuurweten schap beschouwen. Men ziét dan ook dat telkens, wanneer een nieuw gebied der techniek zich begint te ontwikkelen, hei onderwijs voor aanstaande technici dat gedeelte van- de natuurkunde in haar pro gramma opneemt, dat voor de betrokken industrie van belang is. Voor het oplossen van problemen op deze gebieden zal men in het algemeen geen physici nemen, doch een keuze doen uit het groote aantal be schikbare ingenieurs. Een physicus zal slechts dan een plaats in de industrie kunnen vinden, wanneer bij de problemen, die men bestudeeren wil, de kennis vereischt wordt van hulpweten schappen of werkmethoden, die tot nu toe aan de Technische Hoogescholen niet. wor den onderwezen De verschijnselen die zich in ontladings buizen afspelen, zij het in een hoog vacuum zij het in buizen met een ga9vulling van bepaalden druk, behoorden niet tot de ge bieden, die door de technici beheerscht werden, en toch was de kennis daarvan voor de ontwikkeling van de bovenge noemde industrieën van het grootste belang Het onderzoek hierover is dan ook grooten- deels door physici verricht Bovendien wa ren deze verschijnselen bijzonder geschikt om in het laboratorium bestudeerd te wor den. Immers, de kosten van een experiment over een gloeilamp of onfladingsbuis zullen in het algemeen laag ziin in vergelijking met de kosten van proefnemingen met an dere industrieproducten, zooals stoomma chines of Dieselmotoren. Wanneer men verder bedenkt, dat jaai- liiks ongeveer 300 millioen gloeilampen ge bruikt worden, kan men zich voorstellen dat hier het kleinste verbeteringetje loonend is. zoodat een onderzoek gerechtvaardigd schijnt. Een gunstige voorwaarde voor de ont wikkeling van een laboratorium is. dat het bedrijf zich bezighoudt met massa-fabricage vooral dün. wanneer deze massaproducten door octrooien beschermd kunnen worden, zoodat het mogelijk is de kosten die in hei onderzoek zijn gesloken, terug te verdienen. Deze bescherming is van fundamentee' bo lang. Bijzonder gunstig worden de ontwikke lingskansen voor laboratoria verbonden aan fabrieken die zich op de massa-fabricage van verbruiksartikelen toeleggen Vergelijk in dit opzicht bijv eens telefoon en micro foon. beide producten van massa-fabricage doch geen verbruiksartikelen. met de elec- trische gloeilamp. De eerste gaan tientallen jaren mee. Bij de gloeilamp kan men op ieder oogen- blik verbeteringen aanbrengen. die na betrekkelijk korten lijd aan alle ver bruikers ten goede komen. De resultaten van een onderzoek komen hier dadelijk tot hun recht Spr. gaat dan enkele van die vindingen van gloeilampen nader bekijken en analy seeren om te doen zien. wat men daaruit af kan leiden met betrekking tot de mogelijk heid van het organiseeren van technisch- we ten schappelijk werk. Achtereenvolgens geeft hij een overzicht van het ontstaan van de wolfraamlamp (Coolidge), de half-watt-Iamp (Langmuir) en de ijzer-nikkel-draadlamp. Deze drie typen van vindingen kwamen op geheel verschillende wijze lot stand: 1. door taai volhouden en probeeren met een vast doel voor oogen. 2 door een gelukkigen samenloop van omstandigheden, doch met een zij het ookf niet nauwkeurig omschreven doel voor oogen. •3. door een samenloop van omstandighe den. zonder dal men eenig doel gestelo had Spr. vraagt zich af- Is het bij het organi seeren van wetenschappelijk onderzoek ter wille van de techniek wenscheüjk dit on derzoek op een bepaald doel te richten en Prof. G. Bolst. steeds uitsluitend dit eens gestelde doel na te streven, of is er in het algemeen meer te verwachten van hel verrichten van onder zoekingen op het gebied, dat on9 interes seert, en op de daaraan verwante gebieden om zoodra hierbij verschijnselen voor den dag komen, die van belang lijken te pro beeren. deze voor technische -doeleinden te gebruiken De eerste wijze van werken zou ik het directe onderzoek willen noemen, de tweede het indirecte onderzoek. Het spreekt vanzelf, dat de vraag: direct of indirect onderzoek, in den eersten tijd, dat een laboratorium beslaat, geen zin heeft. Immers een fabriek zal in het algemeen slechts dan tot het inrichten van een on derzoekingslaboratorium overgaan, wanneer men ergens op moeilijkheden is gestuit, waarvoor degenen, die in het bedrijf werk zaam zijn. geen oplossing weten. Zooals reeds gezegd werd. ontbreekt het hun ge woonlijk aan tijd om een uitvoerig onder zoek te beginnen, en vaak beschikken zij ook niet over de noodige kennis daartoe. Men zal dan naar hulpkrachten uitzien, waarvan men hoopt, dat zij wel in staat zullen zijn de moeilijkheden op te lossen. Deze beginnen dus uitferaard aan een on derzoek m°t een van te voren min of meer scherp omschreven doel. Nu kunnen er twee dingen gebeuren: A. Het probleem blijkt te moeilijk te'zijn. Het onderzoek duurt langer en wordt veel duurder dan men gedacht had, en men be sluit er niet mee door te gaan. B. Men heeft succes of althans gedeeltelijk succes. De moeilijkheden worden overwon nen. zoodat het laboratorium zijn bestaans recht bewezen heeft. Ook dan breekt er ge woonlijk toch nog een moeilijke tijd aan. Immers de directe problemen zijn opgelost, en het is de vraag of verder voortgezet on derzoek loonende resultaten zal opleveren. Dit is dan ook gewoonlijk de crilischo periode in de ontwikkeling van een labora torium. Hel is in deze periode, dat men begint met onderzoekingen, waarnaar door de fabriek niet gevraagd werd. Wil deze voortzetting van het onderzoek zin hebben, dan moeten de nieuwe uit het laboratorium te voorschijn komende ideeën practisch toegepast worden, dat wil zeggen, de onderneming moet bereid zijn. over te gaan tot het vervaardigen van nieuwe producten of tot het invoeren van nieuwe werkwijzen. Blijkt het. dat de nieuwe producten of werkwijzen goede finan- cieele resultaten voor de fabriek afwerpen, dan is er een solide basis voor de verdere ontwikkeling van het laboratorium aan wezig. Men voelt wel. dat in dit stadium het directe onderzoek reeds min of meer op den achtergrond is getreden. Spr. licht dat toe met een voorbeeld van een onderzoek, dat als direct onderzoek bedoeld was. en a!s zoodanig een volkomen fiasco werd. Bij dit onderzoek kwamen echter nieuwe gezichts punten te voorschijn die voldoende waard ?- vol bleken om het toch nog loonend te doen ziin. Spr. hoopt hiermede te hebben aange toond, dat vanaf een zeker stadium in ae ontwikkeling van een industrie, de kans dat het een of ander •laboratoriumonderzoek geen resultaat oplevert steeds kleiner wordt omdat ook dan, wanneer het onderzoek niet datgene oplevert, waarvoor het on dernomen werd. men in toenemende mate van de indirecte resultaten gebruik kan maken. Hor uitgebreider dan ook het veld is der werkzaamheden van de fabriek, die het laboratorium onderhoudt, des te groo- BINNENLAND. Inaugureele rede van prof. dr. G. Holst, bijzonder hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, le Blad). De actie tegen de Partij National Indo nesia; mededeelingen van de reaeering (3c Blad). Nog steeds geen beslissing omhent da Philips-licenties (Binnenland, 3e Blad). De pensioenkwestie in den Typografen bond; de oppositie verwerpt het bemidde lingsvoorstel (Binnenland, 3e Blad). De aanrijding van een politie-agent te Naaldwijk; tegen d®n dader is 6 maanden Qevangenisstraf geSischt (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom de Londensche Vlootconferentie (Buitenl. en Tel., le Blad). Het bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier aan Rome (Buitenl., le BI.) De toestand van den vroegeren Amerik. president Taft is ernstig (Buitenl., le Blad). Ernstig mijnongeval in sovjet-Rusland Tel., le Blad). ter is de kans op een redelijk nuttig effect! van het onderzoek. Hiermede is, althans gedeeltelijk, ook reeds het antwoord gegeven op de vraag naar do mogelijkheid van een organisaeie van wetenschappelijk onderzoekingswerk. Het wil spr. voorkomen, dat men daarbij in hooge mate rekening moet houden met het. feit, dat het resultaat vaak op een ge heel ander gebied ligt, dan men aanvanke lijk gedacht had, en dat als gevolg daarvan het te ver doorvoeren van een te vorea vastgesteld plan geen voordeelen biedt. Te ver doorgevoerde organisatie leidt dan ook eerder tot beperking dan tot verrui ming van onzen gezichtskring. Spr. heeft tot nu toe vrijwel uitsluitend gesproken over fabrieken waar het labora toriumonderzoek leidde tot nieuwe produc ten. In vele bedrijven zijn echter de werk wijzen, volgens welke het product vervaar digd wordt, van veel grooter belang. Ook hier ligt een groot veld van onderzoek braak. In bijna iedere industrie beschiet men over een zekere dosis ervaringen, die vaak in den loop van ecuwen verworvea zijn. Men weet, dat het productieproces goed loopt, wanneer men op bepaalde klei nigheden let; laat men deze achterwege, dan komt men in moeilijkheden. Van vei* van deze maatregelen weet men niet of ze essentieel zijn of misschien alleen maar dienen om een verkeerden stap bij een voorafgaande bewerking te corrigeeren. Men heeft vaak met zeer gecompliceerde processen te maken, waarbij kleine veront reinigingen van de gebruikte grondstoffen voor het al dan niet slagen beslissend zijn. Men weet. dat het met grondstoffen van een bepaalde vindplaats of van een bepaal den leverancier wel gaat, met andere niet. Zoo lang de levering daarvan verzekerd is, kan men voort, doch er dreigt gevaar, zoo dra zulk een bron van grondstoffen dreigt op te houden te vloeien In vele bedrijven is men in den laatsten tijd begonnen de zoogenaamde ervaringen te analyseereD en tot rationeele fabrirage-voorschrifton te verwerken Het spreekt van zelf, dat hier over veel minder medegedeeld is dan over verbeteringen aan producten. De meeste fa brieken kennen de door anderen gevolgde werkwijzen slechts ten deele of in het ge heel niet. Verbeteringen van fabricage methoden worden dan ook meest geheim gehouden Juist de analyse en rationalisatie van werkwijzen vormen eeD belangrijk onder werp van toegepaste wetenschap, waarin physici naast chemici en ingenieurs een plaats kunnen vinden. Nu door deD sterken bevolkingsaanwas Nederland zicb steeds meer tot een indus trieland ontwikkelen moet, zal men hipr, evenals in het buitenland, steeds raeei op het vervaardigen van nieuwe producten en het volgen var rationeele fabricage-metho- des zijn aangewezen Spiegelen we ons aan groote industrie-landen zooals Amprika en Duits.chland dan eelooft spr. dat, althans in de naaste toekomöt, nog menig phvsiens in de industrie oen voldoening schenkenden werkkrinc kan vinden. Prof. Holst besloot met de gebruikelijke toespraken tot curatoren, hoogleeraren, zijn collega's uit Eindhoven en de dames en heeren studenten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1