HISTORISCHE FIGUREN SPORT. FORMAN TEGEN VERKOUDHEID EEN DIPLOMATIEK DUEL. Dt „Emser Depeche". I. Laat ik vandaag beginnen met het her ttellen van een fout, die, waarschijnlijk ten gevolge van een onachtzaamheid mij nerzijds, in mijn vorig artikel is geslopen. Het betreft het fameuze, veel besproken telegram, dat kort voor den oorlog van 1870—'71 door Bismarck eenigszins gewij zigd werd (de later van Fransche zijde ge noemde ,,vervalsching"). Dit telegram was niet door Geheimrat Abcken namens den keizer, doch namens den koning aan Bis marck toegezonden. De wijziging van het telegram, die ct zeker toe bijdroeg, dat de oorlog tusschea Pruisen en Frankrijk zou uitbarsten, speel de, zooals ik in het vorig artikel reeds zeide, in de kaart van de Franschen, die den oorlog wenschten. Van Duitsche, al thans Pruisische.>ijde was die wensch niet minder groot. Wie Bismarck's „Gedanken und Erinnerungen" leest, zal in het 22e hoofdstuk van deel 2 èn de geschiedenis van de „Emser Depesche" èn de stemming onder de Duitsche gezaghebbenden duide lijk medegedeeld vinden. De „wijziging'* was een stuk diplomatie, een der laatste stooten in het diplomatiek duel tusschen Bismarck en de Gramont. De „Emser Depesche" zal vijf en twintig jaren lang, en langer, in de politieke be sprekingen van het verleden rondspoken. Ze is de moeite wel waard om nader beke ken te worden. Het is de 13e Juli van het jaar 1870. De koning van Pruisen is te Ems voor een bad. kuur. In Bismarck's woning te Berlijn wa ren von Roon, de minister van OoTlog, en von Moltke, hoofd van den Pruisischen Ge- neralen Staf, de gasten van von Bismarck. Pruisen's minister van Buitenlandsche Zaken. Von Roon was ontevreden geweest over 'den loop der zaken en had Bismarck ver wijten gedaan, als zou hij te toegeeflijk ge weest zijn tegenover Frankrijk. Bismarck vroeg hem en Moltke, die waarschijnlijk 'óók niet tevreden was, te eten. Aan tafel, terwijl er druk gesproken werd, Bismarck zijn standpunt uiteenzette, Roon en Moltke „zeer ter neer geslagen waren", kwam het telegram aan. Het was om 3 uur 50 te Ems aangeboden en te 6 uur 9 te Berlijn ontvangen. Het was een cijfer-telegram, van ongeveer 200 groepen, „wenn ich mich recht erinnerc", „zoo ik het mij goed herinner." Nadat Bismarck zich de ontcijfering had laten brengen en daaruit gezien, dat Geheimrat Abeken het telegram op bevel van den koning geredigeerd en ondertee kend had, las hij het zijn gasten voor. Ik zeide, dat Roon en Moltke volgens Bismaïck „zeer teT neer geslagen wa ren." Bismarck had hun n.l. naar hij mededeelt inzicht gegeven in den stand der zaken. De koning was 73 jaar oud, vre delievend, niet geneigd om de lauweren van 1866 (den oorlog met Oostenrijk) in gevaar te brengen. Hij stond onder den invloed zijner vrouw. Koningin Augusta, zoo hed men BismaTck gezegd, zou haar gemaal on der tranen bezworen hebben den oorlog te verhinderen en aan Jena en Tilsit to dui ken. „En die mededeeling lijkt mij juist met inbegrip van de tranen", voegde Bis marck er aan toe. Men zou dus voor d#1 'eischen van Frankrijk zwichten. Het was wel jammer, dat de koning zelf met den Franschen gezant te Ems aan den gang was geweest en dezen niet naar Berinn naar „die amtliche Stelle" (in dezen het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dus Bismarck) verwezen had. maar „bij den hoogen heer, hoe correct hij ook meestal de ressortverhoudingen eerbiedigde, be- stond de neiging om gewichtige vraagstuk ken persoonlijk nu wel niet te beslissen, maar dan toch te behandelen." Roon en von Moltke deden Bismarck in directe verwijten. Hij, die niet meer in den militairen dienst was, had de hem daar door geboden grootere vrijheid egoïstisch gebruikt. Als militair zou hij waarschijnlijk anders zijn opgetredendeze laatste over denking is niet uitgedrukt in Bismarck's boek maar is tusschen de regels door te lezen. „Ik, zoo vervolgt Bismarck, verde digde de meening, dat ik mijn eergevoel niet aan de politiek mocht opofferendat zij beiden als beroepssoldaten weerens de onvriiheid hunner beslissingen niet dezelfde gezichtspunten moesten nemen als een ver antwoordelijke minister van BuitenlandscLie Zaken." Op dat oogenblik kwam het telegram binnen. Het luidde „Zijne Majesteit schrijft mij„Graaf Be. nedetti wachtte mij op de Promenade op om ten slotte op zeer dringende wijze van mij te verlangen, dat ik hem zou machtigen onmiddellijk te telegrafeeren, dat ik mij voor alle toekomst verplichtte, nimmer weer müne toestemming te geven, wan neer de Hohenzollorns op hun candidatuuï terugkwamen. (1) Ik wees hem ten laatste eenigszins ernstig af, daar men a tout j'a- mais (voor eeuwig en altiid) dergelijke ver bintenissen noch mag noch kan op zich nemen. Natuurlijk zeide ik hem, dat ik nog niets ontvangen had en, aanvezien hü eer der onderricht werd over Madrid en Parus dan ik, hij wel zou moeten inzien, dat mijn Revecring opnieuw buiten het spel was." Zijné Majesteit heeft sedert een schrijven van den prins ontvaneren. Daar Zijne Majesteit graaf Bpnedetti eezegd had. bericht van den prins te verwachten, heeft Allerhoogstdezelve met het oocr op den bo venvermelden ei6ch, op voorstel van ernaf Eulenburg en het. mijne besloten graaf Be nedetti niet weer te ontvanoren. maar hem slechts door een adjudant te laten zeg gen: dat Zijne Majesteit nu van den prins de bevestiging had gekregen van 't bericht, hetwelk Benedett) reeds uit Parijs had ontvangen, en den gezant verder niets te zeggen had Zijne Majesteit laat aan Excellentie over of de nieuwe eisch van Benedetti en zijn afwijzing terstond mede gedeeld zullen worden zoowel aan onze ge zanten als in de pers." Het effect van de voorlezing was groot. De verslagenheid van Roon en Moltke was, volgens Bismarck, zóó groot, „dasz sie Speise und Trank verschmahten", dat zij spijs en drank versmaadden. Bismarck over denkt de hem gegeven machtiging tot pu blicatie. Hij vraagt Moltke eenige inlichtin- gen over den stand der Pruisische uitrus ting en omtrent den tijd noodig om „bij het overrompelend opduikend oorlogsge vaar" gereed te zijn en er gebruik van te maken. Moltke antwoordt, dat hij door uit stel van den oorlog geen voordeel voor Pruisen verwacht; zelfs al zou men in den aanvang niet zoo sterk zijn als de Fran schen, zou dat nadeel wel ingehaald kun nen worden. „Een spoedig uitbreken van den oorlog was voor ons voordeeliger dan wanneer die slepende werd gehouden." Dan volgt er een lange uiteenzetting. Zoo Pruisen nu niet uit nationaal eerge voel den oorlog voerde, zou het den voor sprong van 1866 verliezen. Frankrük haG al beweerd „La Prusse cane", „Pruisen kruipt in zijn schulp". Aan zulk een belee- diging moest geen feitelijke basis gegeven worden. Er wordt vertrouwen nabespro ken in een samengaan der vcrscnillende stamverwante Duitsche staten. En Bismarck komt tot de overtuiging „dat de oorlog slechts ten koste van onze Pruisische eer en van het nationale ver trouwen daarin vermeden kan worden." Dan grijpt hij naar de pen om voor de publicatie van het telegram te zorgen „en (ik) reduceerde in tegenwoordigheid mij ner beide tafelgenooten het .telegram met behulp van doorhalingen, zonder er een woord aan toe te voegen of te veranderen. Daarna zag het telegram er aldus uit: „Nadat de berichten over den afstand van den Erfprins von Hohenzollern aan de keizerlijke Fransche Regeering door de koninklijke Spaansche officieel zijn mede gedeeld geworden, heeft de Fransche ge zant te Ems aan Zijne Majesteit den Koning den eisch gesteld hem te machtieren naar Parijs te telegrafeeren, dat Zijne Majeste't de Koning zich voor alle toekomst ver plichtte, nooit weder zijn toestemming te geven, zoo de Hohenzollerns opnieuw op hun candidatuur zouden terugkomen. Zijne Majesteit de Koning heeft daarop afgewe zen, den Franschen gezant noeroaals te ontvangen en dezen door den adjudant van dienst laten zeggen, dat Züne Majesteit den gezant verder niets had mede te deelen." Bismarck doet opmerken, dat het onder scheid tusschen de twee teksten niet zat in sterkere woorden maar in den vorm. Deze vorm gaf aan de publicatie der feiten het karakter alsof deze nu tot een einde waren gekomen, terwijl de tekst van Abe ken meer geleek op het verhaal van een brokstuk van zwevende en nog te Berlijn voort te zetten onderhandelingen. Von Moltke roept uit: „Zoo heeft het een anderen klank: eerst leek het op een cha- made (signaal voor het terugtrekken); nu als een fanfare in antwoord op een uitda ging." Bismarck zegt* „het zal vóór mid dernacht te Parijs bekend zijn en daar niet alleen wegens den inhoud, maar ook wegens de wijze van publicatie (door telegrammen aan gezanten en pers) den indruk «maken van de roode lap op den gallischen stier. Vechten moeten wij. zoo wij niet de rol van den zonder strijd verslagene op ons willen nemen." En verder: „het is van be lang, dat wij de aangevallenen ziin en de gallische overmoed en prikkelbaarheid zul len ons daartoe maken zoo wij met Euro- peesche openbaarheid, zoo ver dit zonder de spreekbuis van den Rijksdag mogelijk is, verkondigen, dat wij de openlijke dreige menten van Frankrijk zonder vrees tege moet treden." Deze woorden brengen zulk een omkee ring bij de beide generaals, de stemming wordt zoo verheugd, „dat haar levendigheid mij verraste". Aldus Bismarck. „Zij hadden plotseling hun lust aan eten en drinken te ruggevonden en spraken in opgewekten geest. „De oude God leeft nog en zal ons niet in schande laten omkomen", zegt von Roon. Moltke „raakte zóózeer uit zijn ge lijkmoedige passiviteit", dat hij met een blik naar het plafond en zich met de hand voor de borst slaand zegt: „Als ik dat nog mocht beleven, in zulk. eon oorlog ons legeT aan te voeren, dan mag dadelijk daarna de duivel dil oude karkas komen halen."" Aldus iets uit B;smarck's mededeelin- gen. Aldus de arbeid van een der twee di plomaten, die tegenover elkaar stonden Bismarck en Gramont. Dezen keer was de 6lag. aan Bismarck en het was de laatste en de beslissende. En Frankrijk begreep niets, de Gramont zag niets; beiden wis ten niets van wat zij hadden uitgelokt en waarvan de tegenpartij met wellust ge bruik maakte. Op een uittarting was een manoeuvre gevolgd, die den uittarter stelde voor de keusnu toeslaan of zich laf terug trekken En bij de onwetendheid, die in Frankrijk keersehte over de ongelijkheid der strijdkrachten en de slechte voorberei ding tot den oorlog in het eigen land, werd dó,t gekozen wat Frankrijk's verderf z.ou zijnde oorlog A. J. BOTHENIUS BROUWER. DE OLYMPISCHE FILM. De eerste vertooning te Leiden. Olympische Spelen 1928... t Stil-aan ver vagen de contouren van het meest gTootsche sportgebeuren, dat ooit binnen onze grenzen heelt plaats gevonden, en verzinken de mooie herinneringen aan den geweldigen strijd tusschen de reuzen op sportgebied in een diepe duisternis, waaruit slechts een zeer bijzonder feit hen weer te voorschijn zal mogen te tooveren! In deze omstandigheden de Olympische film te zien moet een vreugde zijn voor allen ,die een of meerdere dagen van den kamp hebben genoten, ja zelfs ook voor velo anderen, die slechts voldoende interes se hebben voor de sport om er het mooie en het goede in te kunnen waardeuren. En nu de rolprent, gelijk bekend, gedurende vier achtereen-volgende avonden zal worden ge draaid in de groote zaal van Den Burcht, twijfelen wij niet of een zeer belangrijk deel der Leidsche bevolking zal er met graagte een bezoek komen brengen. Het was er gis teravond, by de eerste vertooning, reeds uitstekend bezet, en er is reden om aan te nemen, dat de toeloop ook verder ruim voldoende zal zijn, temeer waar ook vanuit Leiden's omgeving en uit andere steden meerdere aanvragen om ïiarten zijn binnen gekomen i De film is het trouwens ten volle waard. Technisch heeft zij vele fouten, zeg gen de deskundigen, en zij mogen volkomen geiijk hebben, doch het doet niets af aan de vreugde, die wordt gewekt door de beelden van het Olympische stadion in vlaggentooi, van de meelevende toeschouwers rondom de arena, van de spannende en dikwijls voor treffelijk opgenomen wedstrijden eD van al datgene ,wat nu eenmaal gepaard gaat met de luisterrijke organisatie van een dergelijk feest. Al eerder driekwart jaar geleden misschien gaven wij er een uitvoerige opsomming van. Doen wij thans nog een greep in het schitterend bouquet van sport- feiten, hier in deze rolprent tezaam gebon den, dan kan het niet anders of wij tasten naar de mooiste, naar de meest waardevolle, die ook indertijd den sterksten indmk heb ben achtergelaten. Wij zien dan weer dien overweldigenden opmarsch van de verte genwoordigers aller naties als een kaleidos- coop van wisselende kleuren, wij zien de stampvolle rangen en de plechtige opening der Spelen. Dan het voetbaftournooi, het po pulaire gebeuren bij uitnemendheid! Momen ten uit den strijd tusschen Argentinië en Uruguay, momenten van hernieuwde span ning bij den enerveerenden kamp tusschen de twee technisch vaardigste ploegen, die ooit de voetbalsport in Nederland hebben gede monstreerd. Vervolgens de zwemwedstrijden: successen van mej. Braun en (ten dee'.e) van mep Baron, enthousiasme van de vrouw, die haar trainde: mevr. Braun, torenspringen van tien meter hoogte, een waterpolo, De film draait verder: men ziet roeien, zeilen, schermen, boksen, gymnastiek, paardensport en athletiek, ja vooral veel athletieki En tel kens weer doen die loopnummers je meele ven en brengen zij bewondering, niet het minst voor Nurmi en Ritola, wier naam alleen reeds een feest kan doen rlagen. Belangwekkend is daarnevens de Mara thon-loop over meer dan veertig kilometer, die door den operateur per auto werd ge volgd, en een goeden indruk geeft van de erorme eischen, welke een der gelijke inspanning stelt aan lichaam en geest. Het is jammer dat deze vertooning hier ter stede moet geschieden zonder de mooie muziek, welke Max Tak er bij schreef voor orkest, doch het is logisch dat de kosten te hoog zonden worden. Een pianist doet thans zijn best de beelden te bege- ïeiaen en hij voldeed vrijwel aan de verwach tingen. Wat onnoodig groote teleurstelling verwekte was intusschen het te snelle tem po, waarin deze film werd gedraaid, en dat komische effecten teweeg bracht, dhir, waar z£ plechtig en indrukwekkend hadden moeten zijn. Ter wille van den tijd werd hier de kwaliteit van het vertoonde geofferd en wij hopen dat de organisatie-commissie gister- avono iets geleerd heeft. Zonder eenig be- zwaai zal zij verschillende gedeelten der athletiek kunnen laten vervallen (er zijn er tóch al verdwenen, aooals o.a. het hoogsprin gen van mej. Gisolf en verder het wielren nen!) en zij zal de v6rtooning dan met een tebcorlijke snelheid kunnen laten plaatsheb ben. Het zal ook aan de publieke interesse bevorderlijk zijn De vooi stelling van gisteravond is o.m. bijgewoond door den burgemeester en diens echtgenoote, alsmede door den wethouder van onderwijs, den commissaris van politie en den majoor Linden, voorzitter van den Ned. Krachtsportbond. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. RECLAME. (1) Candidatuur van prins LennoM von HohenzollerD naar den varanten Spnan- schen troon: men zie daarover ons blad Van 1 Febr. j.L I /V UITWERKING FRAPPANT! 7 -V 2747 De vierde klasse bracht een 21 over winning voor Leidsche Boys III op L.D.O. II Op het Pomona-terrein boden de kleine A S C êers braaf legenstand in den wedstrijd A S C. VD W S. II De D.W S 'ers konden met moeite met 42 winnen. De overige uitslagen zijn ons niet bekend. Om de nabeschouwing steeds volledig te kunnen plaatsen, zouden wij wel de mede werking van de bestuursleden der clubs willen verzoeken, door op een of andere wijze de uitslagen der L.V B -wedstrijden te doen toekomen aan den heer Devilé, Nieuwe Rijn 26, Telefoon 1994. De Zaterdagmiddagcompetitie bracht in de eerste klasse uitstekende uitslagen voor A.R.C. I. De Alphenaren wisten zelf tegen Norvicus I met 63 te winnen, terwijl S.L.F. I en Fides Pacta I 22 gelijk speel den. Bij het opmaken van een stand zien wij dus A.R.C. I weer op de eerste plaats. Om er niet meer van af te komen? S.V.O. stelde opnieuw te leur. Quick-Boys I deed de Oegslgeesters nu met 91 in de duinen bijten. De tweede klasse bracht een flinke 61 overwinning voor Fides Pacta II 'op S.L.F. II. In Alphen wist het dappere A.R.C III het klaar te spelen tegen Quick Boys II. Zij stuurde de Katwijkers met een 5—3 neder laag naar huis. S.V.O. TI kreeg geen kans tegen ARC. II, dat beide puntjes met 40 in de wacht sleepte. De gunstige indruk van de loting nader bekijken van de kansen nog Immers, in deD tweeden wedstrijd I wij de winnaars van den wedstrijd T;v SlowakijeDenemarken tegen ons krijgt hoewel dit in elk geval een zwaren zou worden, althans een sterke en volkor. gelijkwaardige, zoo niet sterkere tegenpts de omstandigheid, dat deze wedstrijd o:Vv onze banen gespeeld zal worden, maat, kans gunstiger Onze ploeg heeft n.l z,;T tegen de Denen als tegen de Tsjechen eej;- wedstrijd gespeeld, resp in 1927 en in 1* en het regiement voor den Davis-beke: paalt, dat het land. dal het laatsl een wedstrijd speelde, den volgenden' we« tegen hetzelfde land „thuis" krijgt. WIELRENNEN. „SWIFT." Zondag zijn de laatste wedstrijden gere den om het hometrain kampioenschap van Zuid-Holland. „Swifl" heeft zich om deze kampioen schappen danig geweerd met haar jonge leden, en daarbij over den korten afstand (1 K.M.) den derden prijs behaald en bij den langen afstand (5 K.M.) de vierde plaats. W. Graafmans, Th. Wurzer en G. J. G. van Parijs hebben „Swift" dit succes op den korten afstand gebracht, terwijl W. Graafmans. Th. Wurzer en J. Riethoven hiervoor hebben zorg gedragen op den lan gen afstand. De onderlinge uitslag is geworden (van elke vereeniging de lijden der 3 snelste ren ners bij elkaar geteld, zoowel over den kor ten als langen afstand) „Feijenoord", Rotterdam, 1 m. 53 3/5 sec. en 10 m 47 3/5 sec. ,.De Kampioen", Scheveningen, 1 m 57 4/5 sec. en 10 m. 27 1/5 sec. „Hollandia", Den Ilaag. 1 m. 40 1/5 sec. en llm 3 2/5 sec. „Excelsior", Den Haag, 2 m. en 10 m. 29 2/5 sec. „Ulyssus", Delft, 2 m. 08 3/5 sec. en 11 m. 43 2/5 sec. „Swift", Leiden, 1 m. 55 4/5 sec. en 10 m. 53 1/5 sec. „Hollandia" werd hiermede kampioen over den korten afstand terwijl „De Kam pioen" dit werd over den langen afstand. Hedenavond zal er weder gelegenheid zijn om te trainen op de rollen en ook zullen er eenige mededeelingen gedaan worden over de teamtraining. LAWN-TENNIS DE LOTING VOOR DEN DAVIS-CUP. Wat er gespeeld is. In de eerste klasse bleven de leidende clubs aan de winnende hand, zoodat in den stand geen verandering is gekomen en de spanning in die afdeeling blijft toenemen. Leidsche Boys 1 wist met 31 op V O G. I te zegevieren, waarmee weer een lastigen klip werd omzeild L.M.C. I hield Alphen III met 52 van het lijf en blijft dus nog steeds tot het leidende peleton behooren In de tweede klasse wist Alphen III het tweede van R G.L er met 21 onder te houden D.S.O. I deed wat wij verwachtten door A.S.C. IV te slaan De uitslag was 8-2 voor de Zegwaarters. L D O. I moest het te- gen Leidsche Boys II met 62 afleggen. D.W.S. I wist het tegen U.V S. met 61 klaar te spelen De derde klasse deed Alphia IV onver wacht een duikeling maken. R C.L. III wist daar met een 21 overwinning beide puntjes binnen te halen Bij Alphen IV DS.O. II is Alphen IV niet opgekomen. V.O.G II kraakte D V S IV met 72. Bij L.F.C. IVVictoria kwam L.F.G. IV niet op. I SCHAATSENRIJDEN. DE WERELKOMPIOEN- SCHAPPEN. Op 8 en 9 Februari zouden te Stockhi tegelijk met de Noorsche Winterspelen wedstrijden gehouden worden om het v 1 reldkampioenschap-hardrijden op schaaf De Zweden hebben wegens de ongure I weersomstandigheden van het organises I dezer wedstrijden nu moeten afzien Ze i len nu door Noorwegen worden overgenois en op dezelfde data te Oslo plaats hebben. DAMMEN. OM DEN „LEIDSCH-DAGBLAD DAMBEKER. In de tweede ronde NederlandFinland. Gisteren heeft te Parijs de loting plaats gehad voor de wedstrijden voor den Davis- beker. Zooals in de laatste jaren gebruikelijk is, werd deze loling tot een sportgelegenheid, daar zij in het paleis van den president van de Fransche republiek plaats vond, in tegen woordigheid van dit staatshoofd en van de vertegenwoordigers van de legaties van vrij wel alle landen, die voor den beker hebben ingeschreven en dit zijn er,"voor de Europee- sche zone 24. Na een paar toespraken, van president Doumergue en van dpn voorzitter van den Franschen L. T bond had de loting plaats. De heer Doumergue bek het eerste papier uil den beker, vervolgens elke veTtegenw'oo:.JigtT ook een. De loting had hel voigende resultaat: Eerste ronde: Grieken.and tegen Brlscli Indiê, Japan leg^n Hongarije, Zuid Slavic tegen Zweden; Be'giê tegen Spanje; Austra lië tegen Zwitserland. Monaco tegen Ier'and, Polen tegen Roemenië. Duitschland tegen Engeland. Tweede ronde: Tsjecho Slowakije lagen Denemarken, Nederland tegen Finland. Noor wegen tegen Oostenrijk, Italië tegen Egypte (alle byes). De eerste indruk, welken deze uitslag voor de kansen van ons land wekt, is, dat deze lang niet ongunstig zijn Immers Finland be hoort niet tot de sterke landen, niet tot die groep van vier of vijf, waartegen onze spe lers, hetzij uit, hetzij thuis, kansloos in het veld zouden komen Integendeel, het behoort tot de groep, welke in het Europeesche tennis een lagere plaats inneemt dan Nederland, aldus de „Msb.". Verleden jaar hebben de Finnen in de wedstrijden voor den Davis-beker gedebu teerd en in hun eersten wedstrijd thuis, tegen de Egyptenaren, die na een zeer lange reis in omstandigheden moesten spelen, die heel en al vreemd voor hen waren (in sneeuw en hagel en een veel te lage temperatuur) ver loren de Finnen met 23, nadat zij met 2fl de leiding hadden gehad. Nu is het aan de Finnen om een reis van ruim twee dagen te maken en gezien hun prestaties tegen de Egyptenaren (die door onze ploeg, welke niet eens in vorm was. met 41 werden geslagen) is er alle kans. dat onze spelers op eigen terrein gaan winnen Ja, men mag het bereids een teleurstelling noemen, wanneer zij zouden verliezen, vooral nu, naar wij vernemen. Diemer Kool van plan is weder uit te komen Dank zij dan ook de omstandigheid, dat wij een thuiswedstrijd te spelen hebben I l Kampioenschap van Leiden le en 2e klai Deze jaarlijk9che wedstrijden zullen n gen weer een aanvang nemen. Vooral vi den beker blijkt de inschrijving nog p dar. vorige jaren, wat op zichzelf een teeken is. doch met zich mede brengi i de duur der wedstrijden te lang word! Waar dit te laat onder de oogen i* gezi is er voor dit jaar niets meer aan 1p do doch het volgend jaar zou door bot hooi van voorwedstrijden, de eigenlijke om den beker belangrijk kunnen word bekort, wat èn de animo èn de fcelanp ling ten goede zal komen De loting bracht voor de tsle rond: volgende spelers tegenover elkaar: lste klasse. KI eerBernsen. TelingJ. Klinkenberg. GastelaarsReek. Dekkerv d. Stel. KnoppertVermeulen. SwerisLam mers. v. d. WijngaardDe Water. 2e klasse. MolenaarOptendries. C KlinkenbergA. Klinkenberg. KleijnTeunissen. BemmelHuisman. BergEppenga. De Kier—Sladek. De Graaf, vrij Dit wordt de vijfde maal dat om de beker gespeeld zal worden. Hij werd ach' eenvolgens gewonnen door de heereir Slechlenhorst in 1926; J Vermeulen 1927: B Slegtenhorst in 1928; en J K in 1929. Jammer is het dat den beer B. Sle^ horst die den beker dus reeds tweemaal zijn bezit kreeg, ook dit jaar weer niet de partij kan wezen doch wij treffen kampioen 1927. den heer J Vermei) weer onder de deelnemers aan Verder het de bekende lste klassers der LI met de heeren J Knoppert en C Gaslek als nieuwelingen, plus den kampioen klasse 1929. de beer J Klinkenberg Ook in de 2de klasse zal het er dit i weer warm toegaan. Werd hier verb jaar in twee groepen gespeeld, ditmaal moeten de tegenstanders elkaar alleen.' een veel betere krachtsverhouding zal k grn. Tenslotte zii opgmerkt dat de wed?' den in het cluhlokaal der L D V .Ma Bernsen". Rrepslraat J57 zullen plaats'a ben en uiterlijk 8.30 uur een aanvan? men. SCHAKEN. TOURNOOI TE SAN REMO De uitslagen der 14e ronde van Sc haak to urn ooi luiden: Aljeohin wint van Rubinstein. Ahues wint van Araiza. Maroczy wint van Monticelli. Spielmann wint van Grau. Vidmar verliest van Yates. Tartakower verliest van Colle. Romi verliest van Eogo'jubow. Kmoch verliest ran Niemzowitsj. De stand luidt thans: Aljechin 13 p.Niemzowitsj 9V« P-1 hangpartjj); Rubinstein 9 p.; Bogojoho' Ahues 8V2 p.; Tartakower en Vidmar p.: Yates 7 p. (één bangpartjj); Maroc? Spielman 7 p.: Kmoch oi/2 p.: Colle ób Araiza 4^2 P.J Monticelli 4 p.: Grau 3k Romi 21/2 p. RECLAME. SIROOP famel I fj doet het hoesten IAa® bedaren maakt het süjo los woog fw'ooreittl -01 ia* Ook'er ajenjwn 1 f1ej/ianv»-9ephmy

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 12