H.K.H. Prinses Juliana. De eere-promotie van 70ste Jaargang ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 No. 21435 STADSNIEUWS. Leiden's burgerij neemt hartelijk deel in het huldebetoon Het voornaamste nieuws van heden. EEN SMAKELIJK BOUWWERK. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertenliên uit l.eideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adverlentiën 35 Cts per regel Kleine Advertenliên uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een niaïimum aantal woorden van 30 incasso vnlgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2 35 -f portokosten. ƒ01* „0.1» Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. [en indrukwekkende plechtigheid. Het was een indrukwekkende plechtig- jid. die gisteren in de Senaatskamer ats had Zij werd gevolgd door een re- ptie in het Klein-Auditorium, dat voor kluwens getogade bezoekers thans wel kleiü Auditorium bleek te zijn. De rdrukking stond toen wat in den weg den indruk die de tegenwoordigheid de Koninklijke familie toch uitteraard akte. laar de stemming in de Senaatskamer j ongestoord, al bleek het daar, dat een kleed en gordijnen nog geen meer mte schenken aan de zwarte gelederen hoogleeraren, die op pal aan elkaar luwde stoelen de talrijke en stevige ach- ïïacht vormden van den Rector en pro- tor en de bevoorrechten, die in de eerste konder plaats nemen. Zelfs al deed het 5 licht alleen de illusie ontstaan dat meer ruimte was dan vroeger, toch rd het gedrongene van de zitplaats ver- 0 door de stemming die de plechtigheid t zich bracht. Iet werd gevoeld, dat het verleenen van eeredoctoraat in de Letteren aan prin- Juliana, een handeling was, die in be teais verre uitging boven de kortston- statigheid van dit merkwaardige half )e woorden van den promotor gaven op ukkige wijze uiting aan den dieperen lergrond, die bij 't eeren van de konink- 1 studente niet mocht worden vergeten die door alle aanwezigen zal zijn ge ld. erenover het portret van Prins Willem Ihans een kroonprinses als nazaat, als levende bevestiging van de geestelijke tchte van haar voorvader, den vader vaderlands", dat voor staatkundige zeif- digheid en volkswelzijn de wetenschap dig i9 en dat die een Universiteit behoeft, r zij in vrijheid en onafhankelijkheid worden beoefend. e Universiteit had zich opgemaakt om rerleening van dit eeredoctoraat te doen ts hebben als een groole gebeurtenis en de zwarte somberheid, die in Neder- nu eenmaal alle universitaire plech ten kenmerkt, zooveel mogelijk een lelijk aanzien te geven. De koninklijke ilie verscheen eveneens in plechtigen met gevolg in. officieel gewaad. 66 werd alles gedaan om ook uiterlijk baar Ie maken, dat het verleenen van doctorstitel een beteekenis heeft, die wenscht te doen uitkomen, liid dien wij beleven is zoo vol on- kelijken en grove stoffelijken strijd, hel goed doet een uur te mogen bele- waarbij op indrukwekkende wijze igenis wordt afgelegd, van het gewicht, het vorstelijk huis aan wetenschap ent en waarin de Universiteit in staat e wetenschappelijke voorlichting en stu- door de kroonprinses gezocht, te waar in en te eeren met de onderscheiding, zij de bevoegdheid heeft te schenken. omstandigheden hebben er toe geleid gedurende vele jaren het wetenschappe- leven vrij ver stond van het offieele 1°- van ons Koninklijke Huis Ik meen. dat ger op de jaarlijksehe audiënties in het op den Dam de Universiteiten eerst den toegelaten aan het Hoofd van den tl hare hulde te brengen als de adjunct- dmeters waren voorgegaan, edert geruimen tijd is de afstand geluk- kleiner geworden. Gister bleek dat wel r klaar Hierdoor gevoelde men, dat de te oogenblikken in statigheid in de Se tskamer doorgebracht een beteekenis •ben voor het belang van het Neder- ■osche volk ■eder Nederlander, die voor zijn vrijheid .onafhankelijkheid gevoelt, weet wat het van Oranje in onze geschiedenis was ons heden is Nu heeft het opgroeiend de kroonprinses als leerlinge der 3«S Universiteit leeren kennen, het yjên. dat de toekomstige vorstin zich beeft als studente en gevoeld, dat ?,en der hunnen heeft willen zijn Zulk oenadering heeft een lange nawerking. f'-ngt tot uiting dat vorstin en volk jZijn. da g6en k0*er £ron(d voor eerbied en ge- trom persoon'uk gevoel van waardeering r h F-n* summing van gister nog i hQfC wa* uit, dan naar bet feit hel oogenblik alleen" B. D EERDMANS. X Wanneer er gedurende het bijna driejarig verblijf van Prinses Juliana ooit een gele genheid i9 geweest waarbij haar groote po pulariteit bij de Leidsche burgerij duidelijk tot uiting is gekomen, dan is het wel ge weest bij haar eere-promotie tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan onze al-oude Universiteit. Vanzelfsprekend heeft de omstandigheid, dat zij gedurende dien tijd dagelijks als ge woon meisjes studente in ons midden heeft verkeerd, daartoe in niet geringe mate bij gedragen. maar dat neemt niet weg. dat wij toch verrast hebben gestaan over het enthou siasme, waarmede de gewoonlijk-doodkalme Leidenaar9 de Prinses op haar korten rit door de stad hebben toegejuicht. Dat was een begroefing en een 9feer van spontane harlelijkheid, zooals wij nimmer tevoren bij een bezoek van een der leden van de Ko ninklijke Familie hebben bijgewoond. Half Leiden was uitgestroomd om, voor zooverre mogelijk, van de plechtigheid ge tuige te zijn en het was dan ook maar goed, dat de politie uitgebreide maatregelen ge nomen had om de orde te bewaren, want al was de stemming kalm. bel gedrang op en om het Rapenburg gistermiddag tegen drieën was van dien aard. dat het slechts op één dag pleegt overtroffen te worden, nl. op 3 October. Maar dank zij een uitmuntende regeling we zagen zelfs een politioneel geünifor meerden burger als bestuurder van een poli lie-motor met zijspan verliep alles kalm en ordelijk. Vroeger dan verwacht wa9 de klok had nauwelijks drie geslagen of ten gejuich uit de verte, kondigde de komst van een der Vorstelijke bezoekers aan. Het bleek H. M. de Koningin-Moeder te zijn, die vergezeld van jonkvrouwe baronesse van Ittersum 111 een auto, waarvan de achterkap was neer gelaten. langs Noordeinde en Rapenburg kwam aangereden. Het wa9 nog vroeg, zei den we al. maar het hoera-geroep, waar mede de sympathieke Vorstinne werd be groet. was er daarom niet minder hartelijk om. Na eenig manoeuvreeren door het dwaa9-smalle hek van de Academie reed de auto het voorplein op. waar de hooge be zoekster werd ontvangen door de gisteren reeds genoemde commissie uit den Senaat. Te ruim kwart over drie klonk aanzwel lend gejuich uit de andere richting: Prinses Juliana was in aantocht. De toeschouwers, die in groolen getale langs den we? geschaard stonden, rekten de halzen uit. de juichkreten kwamen steeds naderbij en vlak tegenover de Academie barstte een golf van enthousiasme los. Er werd mei hoeden, petten en zakdoeken ge zwaaid; een aantal studenten wapperde met een Njord-vlag. kortom hef werd een treffende manifestatie van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis, gepersonifieerd in do joniste Oranjetelg, zooals wij nooit te voren hebben meegemaakt. Langs Rapenburg Oostzijde reed de Prinses, naar alle kanten vriendelijk buigend, over de Doelenbrug langs het clubgebouw der V. V S. L., waar tientallen meisjes-studenten met blauw- wit'e ballonnetjps baaT Koninklijke collega toewuifde, naar het Académiegebouw. De Prinses droeg een zeegroenen mantel met dito-hoed terwijl de paranimfen in hot zwart gekleed waren. Onder herhaalde toejuichingen verdween H. K. H. in-de Universiteit. Vijf minuien later arriveerden ook H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik met gevolg in gesloten auto's eveneens door de saamgestroomde menigte hartelijk toege juicht H At. droeg een bruinen bontmantel en een zwarten hoed met groen gegarneerd; de Prms was in admiraalsuniform. Tevergeefs poogde de chauffeur de Ko ninklijke auto het voorplein op te rijden en na herhaald mislukt pogen, gaf de Prins de hoop blijkbaar op ei; slapie vóór het hek uit gevolgd door de Koningin Tot onzen spijt konden wij de plechtig heid niet bijwonen als gevolg van het feit, dat de ruimte onvoldoende was om pers vertegenwoordigers toe te laten," terwijl bo vendien vanuit Den Haag was voorgeschre ven. dat alles moest verloopen als bij een gewone promotie, zoodat het Groot-Audito rium niet kon worden benut. Hoezeer wij het ook betreuren, dat ons de gelegenheid ontnomen is eigen indruk ken weer te geven, prijzen wij ons toch ge lukkig, behalve het sympathieke artikel van prof. dr. B D Eerdmans, nog van een anderen aanwezige het volgende te kunnen opnemen Deze schrijft ons n.L: Voor de plechtigheid van gisteren was de beroemde Senaatskamer in het Academiege bouw geheel nieuw ingericht. De groole kroon in het midden is verdwenen en de verlichting thans aangebracht langs de vier zijden van de zoldering. De vloer is bekleed met een Deventer tapijt in een breeden rand rood, nieuwe zware gordijnen hangen voor de ramen. Het is alles gloednieuw, men ge voelt er zich wat onwennig, met herinne ringen aan de oude, vertrouwde Senaatska mer, en het is. alsof zelfs de portretten aan den wand ietwat terughoudend op ons neer zien. Doch met die portretten zijn wij voor uit gegaan. De richels, waarin zij staan, zijn verbreed, de lijsten gelijk geschaafd, zoodat zij thans gemakkelijk in en uit kun nen geschoven en niet met spijkertjes vast gezet behoeven te worden, wat natuurlijk het gevaar bij brand vermindert. De promotie zelve, waarvan verslag is gegeven, heeft een diepen indruk gemaakt. De woorden van prof. Huizinga: ,,De Leid sche Universiteit bezegelt hier opnieuw dien ouden band met het vorstenhuis, die haar kostbaar en dierbaar is, om daarmede te toonen, dat haar historie haar een levend ding is, dat haar heroische oorsprong uit Leiden's moed en Prins Willems wijsheid nog heden haar kan richten en bezielen" deden in hun soberheid en waarheid ons hart sneller kloppen. Maar voor aller gevoel was het ontroerendste de houding der jonge prinses zelve, een en al eenvoud, ongekun steldheid en lieftalligheid Toen zij, nadat rector en promotor gesproken hadden, het papier openvouwde en het woord nam, was er die onmiskenbare aandacht, die uit de zuiverste gevoelens geboren wordt. Zij sprak, niet dwaas zenuwachtig, maar wel duidelijk ontroerd, helder toch en rustig, om te gewagen van haar dankbaarheid voor hare Leidsche jaren en van haar besef, welke verplichtingen de haar bewezen eer hoar qplegde. Het was opmerkelijk, hoe de prinses ook thans een sfeer van welbehagen om zich heen schiep en hoe aller sympathie haar droeg, en dat waarlijk niet met ik weet niet welke byzantijnsche bijoogmer ken, maar omdat zij zelve zich aan ons voordeed in al hare natuurlijke, eenvoudige beminnelijkheid, waarin onze gansche stad haar heeft leeren kennen. Menige hartelijke wensch voor haar geluk is in dit oogenblik in de harten der aanwezigen opgeweld. In het klein-auditorium bood de Senaat de gebruikelijke ververschingen aan. De gan sche rij hoogleeraren kwamen de Prinses de hand drukken, en wie er haar bij toespraken antwoordde zij levendig en opgewekt De beide Koninginnen hebben zich met velen onderhouden. Het was er vol. Vriendelijke jonge dames, onvermoeid na haar vier- daagsch feest, bedienden. Het was feestelijk, maar gemoedelijk meteen. Stellig een dag van historische beteekenis voor de Leidsche Hoogeschool en een schoon besluit van het .«cesde lustrum der Ver. van Vrouwelijke Studenten, die zelve immers ook zulk een belangrijke plaats in de academische we reld is gaan innemen. Na de gisteren reeds vermelde toespraken van den rector-magnificus en den promotor, prof. Huizinga, sprak H. K. H. ongeveer als volgt: „Het zij mij vergund, u, rector-magnificus en u, prof. Huizinga, dank te zeggen voor de tot mij gesproken .woorden en u tevens grooten dank te brengen voor zulk een be kroning van mijn studiejaren. Op deze wijze zijn nu voor altijd de banden, die mij aan deze Academie binden, bestendigd. Ook dank ik u voor de tegemoetkomende en kiesche wijze, waarop u allen mij als studente be handeld hebt Dankbaar ben ik de hoog leeraren, die mij de tentamina afnamen, én hun, die mijn studie geleid hebben ben ik allen erkentelijk. Het studentenleven mocht ik in al zijn bekoring meeleven. Het feit, dat mij het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend werd, trof mij bijzonder, want de letteren hebben op mij steeds een groote aantrekkingskracht geoefend. Ik stel dit doctoraat dan ook zeer op prijs en het legt mij ook voor de toe komst een verplichting op. die ik hoop mij waardig te betoonen. terwijl dit doctoraat ook voor mijn toekomstige taak vele vruch ten moge afwerpen. Steeds zal ik met ge noegen daaraan terugdenken." Te 4 u 40 kwamen H. M de Koningin en de Prins weer naar buiten. .<poedig gevolgd door de Koningin-Moeder Luide toegejuicht verdwenen de hooge gasten langs Rapenburg en Noordeinde naar Den Haag. Maar toen Prinses Juliana aan den in gang van het hek verscheen, barstte het ge jubel eerst recht I09. Onder steeds opnieuw losbarstende juichsalvo'g reed de jonge Doctor langs den overkant van het Rapen burg, over de Doelenbrug naar het Club gebouw der V. V. S. Lwaar de studenten Haar ontvingen met een enthousiast ,,Io Vivat". Na een korte receptie voor de dames der hoogleeraren en de leden der V. V. S. L., vertrok de Prinses naar Den Haag. De drie Nederlandsch-Indische Hooge- scholen zonden gezamenlijk een telegram aan Prinses Juliana om H. K. H. geluk te wenschen met liet haar ten deel gevallen eere-doctoraat. Onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft benoemd lot commandeur in de Huisorde van Oranje: prof. dr. A. J. Wensinck, prof. dr. N. van Wijk en prof. dr. J. Huizinga, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. J. de Goede en Zonen (B. P.), Heeren singel 27 G, Leiden. Wasscherij en Bleekerij- bedrijfVennoolen: C. J. de Goede, P. C. de Goede, A. C. de Goede, allen te Leiden. Wijzigingen: K. J Knoppert Zoon, Engelschelaan 6, Voorhout. Bloemboilenkweekerij en handel. Door uittreding van den vennoot J. Aangeen- brup Czn met ingang van 1 Januari 1930 is de Vennootschap onder firma onder den naam K. J Knoppert Zoon, ontbon^n en wordt het bedrijf voortgezet door den over- blijvenden vennoot: J. Knoppert K.Jzn., als eenig eigenaar en onder den ouden naam. Broodfabriek „De Standaard", Maredijk 48 Uittredende mede-eigenaar: Th, A. van den Oord. Leiden. WAARSCHUWING. In de bladen werd onlangs geadverteerd: Voor een belangrijk weekblad wordt ge vraagd voor onmiddellijke indiensttreding Een bekwaam Bezorger; in de advertentie werd een loon van f. 130.p. maand in het uitzicht gesteld en een kapitaalstorting van f. 600.in contanten werd verlangd, vóór de dienstbetrekking zou ingaan Het is gebleken dal deze advertentie uit ging van de directie der uitgevers-maat schappij „Wilo" gevestigd te Brussel, Haecht- sche Steenweg 227. Wij herinneren onze lezers er aan, dat onlangs in de pers tegen deze maatschappij is gewaarschuwd en be langhebbenden in overweging is gegeven voor inlichtingen zich te wenden tot den Commissaris van Politie der Centrale Re cherche aan het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam, O. Z. Achterburgwal 185 (ka mer 58) op werkdagen van 912 en 2-4 uur. BINNENLAND. Nog eenige bijzonderheden over de Eerëc promotie van H. K. H. Prinses Jnliana aan de Leidsche Universiteit. (Stadsn. Ie Blad). Huldiging van de Holland-Indië-vliegers door den Ondernemersraad; de heer Ples- man vertelt over de technische en commer cieel resultaten der vluchten. (3e Blad). Ingesteld is een commissie van voorlich ting omtrent overheidsmaatregelen tegen het dansen. (Binnenland. 2e Blad). De voorwaarden voor de benoenrng tot reserve-officier zullen gewijzigd worden. (Binnenland, 2e Blad). Overleden is de heer Spaargaren, Oud- Wethouder van Oegstgeest. (Ie Blad). j BUITENLAND. Rondom de Vlootconferentie. (Buitenl. lo Blad). Amnestie in Spanje te verwachten. (Bui tenland, le Blad). HET ALBUM VAN PRINSES TULIANA. Naar wij vernemen heeft de heer Bleuzê, fotograaf alhier, een belangrijk aandeel ge had in de verzorging van het album, dat 'aan H.K.H. Prinses Juliana door de V.V.S.L. is aangeboden. Niet alleen vervaardigde hij de opnamen van het Academiegebouw en de Zeevaart school, doch tevens plus minus 24 interieur-- foto's van het VVS L.-gebouw. VootIs opnamen van verschillende professoren etc. De monteering der foto's op de kartons ge-* schiedde eveneens door hem. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Januari ingelegd f. 479.922 03 en terugbe taald f. 367.270 99; 267 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 83 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18 410 inleggers, inclusief 1.240 deelnemers aan den Afhaalrlienst, be droeg einde Januari f. 7.685 189.25. In 4.074 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 8 428 ontvangen. Zooals wij gisteren meldden, is onzen stadgenoot den heer G. Hulst, de eer te beurt gevallen de taart te mogen leveren voor het promotiediner van H.K.H. Prinses Juliana Hierboven een foto van het kunstwerk, dat een natuurgetrouwe nabootsing is van Haar villa ,,'t Waerle" te Katwij-k-aan-Zee,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1