3-OCTOBER-VEREENIGING ypste Jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 1930 No. 21433 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. de eerepromotie van prinses juliana. [academische examens. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE LEDENVERGADERING OP DEN DAG VAN HEDEN... examens apothekers assistent. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. handelsregister kamer van koophandel. het zesde lustrum der v. v. s. l. ouderavond meistesschool voor u. l. o. breestraat. LËIDSCH m l-±£=&3ViZ£3-i— DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiêD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aanta; woorden van 30 Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post f 2.35 portokosten. ƒ0 IS „0 18 ||t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ([SCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. emeester en Wethouders van Leiden jengen ter kennis van belanghebbenden, |t aan de Openbare Bewaarscholen in het Ssabethshof, aan de Van der Werf straat i in de Groenesteeg. tot en met den 15en >bruari a.s. gelegenheid bestaat tot het jen inschrijven van leerlingen en wel des (ormiddags van kwart vóór 9 tot half tien uitgezonderd Zaterdag des namid- van kwart vóór 2 tot kwart ovei r. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester VAN STRIJEtX, Secretaris. Leiden, den 29slen Januari 1930. Ik fcrj ISCHRUVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Purgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter kennis van belanghebbenden: dat tot het doen inschrijven van ilingen voor de toelating met Maart a.s., de openbare lagere scholen op het ihnttersveld, aan de Haverslraat. aan de Kragersraat, aan den Zuidsingel. aan ïedusastraat en aan de Vronwenkerk- gelegenheid zal worden gegeven aan scholen tol en mei 15 Februari e.k. da- behalve Zondags.- van des voor- SMags half negen tot negen en op Maan- Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven- van half twee tot twee uren des middags dat bij de inschrijving het bewijs van toorle-inschrijving moet worden getoond: dat de kinderen op 1 Maart a.s. den ilijd van vijf en een half jaar moeien fan bereikt. A. VAN DE SANT® BAKHTJYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 29sten Januari 1930. HINDERWET. Ilurgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeéne kennis, dat door hen beslissing op het verzoek van T. Smilte- om vergunning tot het oprichten van sigarenfabriek in hel pprceel 5e henesleeg No. 85. kadastraal bekend Ge- ler.te Leiden, Sectie C. No. 550, is ver- A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN. Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Januari 1930. verkeert de binnenstad in blijde feest- ipming over het lustrum der Vereeniging Vrouwelijke Studenten of een nieuwe lijke gebeurtenis staat voor de deur broers wordt aanstaanden Vrijdag aan pses Juliana het eere-doctoraat in de teren en wijsbegeerte uitgereikt, welke ^hlig>heid door alle leden van het Ko- fklijk Huis zal worden bijgewoond, peda verleenen in de hoofdstraten vele 2?en aan de stad een feestelijk aanzien h*t lijdt geen twijfel of tal van inge ven zullen hun vreugde over het hooge pek te kennen willen geven door even- de vlag uit te steken, aar nog slechts één dag ons van het bezoek scheidt, verdient het aanbe- om, evenals de gemeente doet, de |?en te laten hangen tot na de promotie, hopen wij dat het aantal vlaggen P^agmori gen veel en veel grooter is dan es aagd zijn voor het candidaatsexamen n natuurkunde, letter E. de heeren ïn eiï (Maastricht) en K. D. Vader Bolnui voor doctoraal examen ^Ktaalb m?' Herfst (Leiden); voor k.!11}? doctoraal examen indologie, wr F' R. 0. Steller (Oegstgeest). Een weinig sympathieke houding van de Leidsche Muziekkorpsen Een nadeelig saldo van bijna f. 2000.— In de gezellige Burcht-zaal van hotel „Den Burcht" hield gisteravond de 3-October- vereeniging haar gebruikelijke Januari-leden- vergadering De zeer slecht bezochte bijeen komst werd geopend door den voorzitter, den heer W. van der Laan, die de feestelijk heden van den lsten en 2den October in herinnering bracht en wees op de ongunstige weersomstandigheden, waaronder het feest van Leiden's Ontzet ditmaal werd ingezet. Gelukkig klaarde het weer tegen den middag op, zoodat de optocht, zij het ook met eenige vertraging toch doorgang kon vinden. Dt zware regenval in morgenuren was even wel oorzaak, dat het aantal bezoekers van buiten de stad ver beneden dat van vorige jaren bleef, heigeen niet naliet zijn invloed op de inkomsten te doen gelden Voor het eerst sedert elf jaar was het slechte weer oorzaak van een nadeelig saldo, doch daar mede is in vorige jaren rekening gehouden. Spr deed ten slotte een beroep op alle leden om te trachten in het 1930 gunstiger financieele resulaten te bereiken De notulen, samengesteld door den 2den secretaris, den heer P. Boot Jr., werden onveranderd vastgesteld. Jaarverslag secretaris. Vervolgens was het woord aan den eer sten secretaris, den heer N. G. Spaargaren, die traditiegetrouw een zeer goed overzicht gaf van het vereenigingsleven in het afge- loopen jaar. We ontleenen er het vol gende aan; Voor de eerste maal, aldus de secretaris, moet van eenige mislukking van den feest dag op 3 October gesproken worden Dat te memoreeren is voor den secretaris onaange naam, temeer omdat het jaarlijksche feest zijn bekroning zou vinden in 'n optocht, die alle zijn voorgangers zou hebben overtroffen. Een niet te keeren macht bracht groote teleurstelling, vooral ook door nadeelige be ïnvloeding der financieele resultaten De tegenslag van 1929 is de eerste geweest na 10 schitterende feestvieringen, terwijl een overzicht van de weersgesteldheid sedert de oprichting der vereeniging de volgende re sultaten geeft- 15 keer pracht weer. 13 keer vrij goed weer, 8 keer half regen, half droog, 3 keer slecht Spr eindigt tenslotte zijn in leiding met den wensch, dal eerstkomende feestvieringen weder door beter weer begun stigd mogen worden. Na een woord van weemoed over het ver lies van het fraaie stadhuis, komt de secre taris tot zijn eigenlijk verslag Zeer op prijs wordt gesteld het besluit van het L.S.Cdat jaarlijks als lid der ver. een bedrag van f 25 wenscht bij te dragen, terwijl V. V V eenzelfde besluit nam. Het verslag vermeldt voorts, hoe evenals voorgaande jaren ook in het afgeloopen jaar de plannen voor de feestviering en den grooten optocht werden voorbereid, om ver volgens een zoo volledig mogelijk overzicht te geven van de diverse feestelijkheden, die op 1, 2 en 3 October werden gehouden. Na uiteengezel te hebben in welke moei lijkheden het bestuur verkeerde, toen het op den 3en Oclohermiddag regende, wijst de secretaris welke andere moeilijkheden het plotseling doorgaan van den optocht weer met zich medebracht In den kortst moge- lijken tijd moest alles bij elkaar getrommeld worden Als men dan een oogenblik aan dacht schenkt aan de werkelijkheid en wel, dat ruiterij, bespanningen, stalhouders, wa gens, enz. alle nog opgeroepen moesten worden om aan te treden, dan kan men zich voorstellen, welk een werk dat was En toch is dat alles binnen één uur geschied Het bestuur meent tenslotte, dat de optocht ondanks alles nog vrij goed geslaagd mag worden beschouwd De stemmen, die hier tn door wel eens zijn vernomen, dat Jan de Quack's fantasie in dezen optocht wel wat al te buitensporig was, zijn door de uitwer king van de ideeën in dezen optocht wel degelijk in het ongelijk gesteld. De geperso nifieerde Rijn moge op 't eerste oog mis schien eigenaardig hebhen geleken, toch is gebleken, dat het idee zeer goed is geweest en de luisterrijke uilwerking aller verwach ting heeft overtroffen. Daarna brengt de secr. namens de v?r. dank aan den ontwerper. Jan de Quack, aan de uitvoerders en verzorgers van het geheel, als Fons van de Velden. Poppe, Lau e a 'e firma Mulder en Kouwenberg, aan len Mi nister van Oorlog. Overste Mollerus. den idj - onderoff Nanning, den directeur der Manege en tenslotte allen deelnemers en dee neem sters, bestuurderen van vereenigingen. enz De secr wijst er verder op, dal het len stadgennoten wel zal zijn opgevallen dat in het afgeloopen iaar de bekende UerNche muziekkorpsen, op één na. in den optocht hebben gemankeerd. In dit verband deelde de secr. mede, dal alle Leidsche muziekkorpsen na aanvraag hun gevraagde vergoeding be langrijk hooger stelden dan het jaar tevoren. Daarom meende het bestuur goed te dotn hun bet halt toe te roepen en heeft het zich gerechtigd geacht de rollen om te draaien De bestuursvergadering heeft prijzen vast gesteld voor de te leveren muziek waarbij zooveel mogelijk rekening werd gehouden met grootte en prestatie der korpsen Het be stuur heeft toen mededeeling gedaan welk bedrag voor ieder korps was uitgetrokken en heeft toen moeten ervaren, dat blijkbaar bij de verschillende harmonie-vereenigingen de geldkwestie hoofdzaak was en bleef Be halve de muziekvereeniging T en D bleven de drie andere muziekkorpsen weigerachtig hun vraagprijzen te herzien en te brengen overeenkomstig den wensch en alleszins billijken eisch van het bestuur Van de verdere feestviering meldt het verslag nog. dat het bezoek aan het Schut tersveld uit den aard veel geringer was dan in voorgaande jaren Het slechte weer was oorzaak, dat de avond-recette f 1272 minder bedroeg dan het vorige jaar. Het financieel resultaat is trouwens in zijn geheel ongun stig zooals uit de cijfers van den penning meester hieronder blijkt Het verslag besluit voorts met er op te wijzen, dat de feestviering steeds buitenge wone belangstelling heeft, niet alleen in Leiden en omgeving, niet alleen in geheel Nederland! Zelfs uit Deli kwam op 3 Octo ber een telegram van oud-Hollanders bin nen, terwijl op het diner-menu op de boot der Mij. Nederland de „Jan Pieterszoon Coen" een schotel voorkwam, nader aange duid als volgt Plat Special (Leiden Ontzet); Wortelen met Klaprib. Mashed Carrots. Pota toes en Beef In het slot van zijn zeer uitgebreid ver slag roept de secr allen op middelen te be ramen, om het tekort, zoo eenigszins mogelijk le dekken. Naar aanleiding van dit verslag maakte de heer D A. Verwers de opmerking, dat door het harmoniegezelschap „De Post" in 1929 hetzelfde bedrag is gevraagd als in 1928 was ontvangen, nl f 225Spr is var oordeel, dat het een vreemden indruk heefl gewekt, dat thans korpsen van buiten de stad heb ben medegewerkt, die waarschijnlijk een grooteré vergoeding hebben ontvangen De secretaris antwoordde daarop dat in 1928 een extra-uitkeering aan ,De Post" is geschied, welke mei de eigenlijke vergoeding niets te maken had Aan het Hangsche Poli- tiemuziekgezelschap is bovendien een aan zienlijk lager bedrag vergoed dan „De Post" vroeg. De voorzitter meende, dat er op de plaat selijke muziekkorpsen toch ook een moreele verplichting tot deelneming rust en zeide voorts, dat het 't bestuur bij onderzoek ge bleken is, dat de korpsen aan de 3-October- vereeniging een veel hoogere vergoeding vragen dan hun wordt verleend, wanneer ze elders medewerking ver'eenen Weliswaar was het bestuur nu genoodzaakt aan een ander korps een iets grootere vergoeding (f. 265 te geven, doch het stelde zich op het standpunt, dat het niet aangaat om 'exhorbitant hooge uitkeeringen te geven en de 3-Oct -vereeniging door de muziekkorpsen te laten beschouwen als een soort melkkoetje. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de plaatselijke muziekverenigingen in de toe komst een royaler standpunt zullen innemen (applaus). De heer van Haarlem gaf zijn groote ver wondering te kennen, dat de muziekkorpsen op een dusdanige wijze gehonoreerd waren instede van helanglooze medewerking te ver leenen Voorts vroeg hij. waarom het Stede lijk Muziekkorps steeds in den optocht ont breekt De voorzitter antwoordde, dat in dit corps verschillende bejaarde personen zitten voor wie het meeloopen in den stoet bezwaar lijk is Daarentegen biedt dit corps gratis de knraalmuziek aan De voorzitter bracht hierna een woord van hartelijken dank aan den héér Spaar garen voor zijn veelomvattenden arbeid in het belang der vereeniging. waarna het ver slag onder applaus onveranderd werd vast gesteld Jaarverslag penningmeefHer. Hierna bracht de penningmeester, de heer R de Wilde .zijn verslag uit, waaraan wij ontleenen. dat de ontvangsten in totaal he- droegen: f.24 414 801/». waarvan aan con tributies f 6960rente f 494 31; diverse bijdragen en restituties f 2499 87 enlréê's Schuttersveld f 2267 25- caharel f 1257 40; enlreé'c van nieuwe leden f 198„Dik Trom" en zanguitvoering f 1086 33V2. sub sidie f 1000 standplaatsen Schuttersveld f 8651 64 De uilgaven bedroegen: incasso's f. 243.721/*, is het 75 jaar geleden dat de bekende Engelsche staatsman, George Hamilton-Gor don Aberdeen aftrad als premier van een Engelsch coalitie-ministerie naar aanleiding van moeilijkheden met betrekking tot den Krim-oorlog. In het begin van zijn diplomatieke loop baan was Aberdeen gezant te Weenen ge weest; later werd hij als opvolger van Dud ley belast met de leiding der buitenlandsche zaken, welke hij behield in het kabinet- Wellington. In deze functie steunde hij de politiek van von Metternich om Griekenland te maken tot een onafhankelijken staat. Na in November 1830 te zijn afgetreden, kreeg hij de portefeuille van koloniën in het eer ste kabinet-Peel en de portefeuille van bui tenlandsche zaken in het tweede kabinet- Peel. In 1850 trad hij op als kabinetsformeer der en wist het hierboven genoemde mi nisterie van Whigs en aanhangers van Peel samen te stellen. Den 14den December 1860 overleed Graaf Aberdeen te Londen. vergaderingen f. 187 30; advertenties f. 671.38V2, drukwerk f. 873.97. belasting f.1005 71; ochtendfeest f 1182.07; middag- feest f 11758 43; avondfeest f 6525 32; „Dik Trom" en zanguitvoering f. 988; cabaret f. 948.40; diversen f 2002 39l/i. totaal f, 26 385.70V2 Er is dus een nadeelig saldo ad f 1970 90 De penningmeester gaf een vejklaring van de wijze, waarop dit tekort is ontstaan. In de eerjte plaats bleven de entrée's van het Schuttersveld f. 1278.beneden de ont vangsten van 1928 en ten tweede werd aan dit terrein bijna f. 1000.ten koste gelegd om het eenigszins begaanbaar te maken Het ledental bleef vrijwel stationair. Het aantal donateurs nam met 12 toe en be draagt thans 152, dank zij de pogingen van het bestuur om de belanghebbende nering doenden te bewegen hun lidmaatschap te veranderen in een jaarlijksche donatie Het verslag werd onder applaus en har telijke dankzegging aan den heer de Wilde voor het vele door hem verrichte werk onveranderd goedgekeurd De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer Kelder, dat de hoeken en be scheiden in de beste orde zijn bevonden en adviseerde derhalve den penningmeester te dechargeeren, waartoe onder applaus werd besloten De contributie voor het jaar 1930 werd gehandhaafd op f 1 50. De heer van Haarlem gaf het bestuur in overweging den prijs van de kinderkaarten, welke momenteel f 0 75 bedraagt, te ver lagen Het bestuur zegde overweging toe. De aftredende bestuursleden, de heeren E. W Wichers Rollandet. mr F J J. Trap man en B Buurman werden herkozen en lieten zich hun herbenoeming welgevallen Bij de rondvraag verzocht de heer v. Dorp in den optocht zoo weinig mogelijk heeren- rollen door dames te laten vervullen. De heer Seeaar eaf in overweging om het tekort le dekken dooT vrijwillige bijdragen van de .eden. bijv door hij de conlribuhe- kaarlen coupons aan te bieden ter waarde van f 0 50, waarvan de meerdere opbrengst voor dit doel zal dienen. De vergadering ging hiermede unaniem accoord. zoodat de voorzitter mededeelde, dat aan dit voorstel vrij zeker uitvoering zal worden gegeven Hierna werd de vergadering onder dank aan de leden voor hun opkomsl gesloten. De samenstelling der commissie. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dal de commissies, die gedurende het jaar 1930 belasl zullen zijn met het af nemen van de examens van apothekers assistent zullen zitting houden te Leiden. Utrecht. Groningen en Amsterdam en zijn benoemd- in d- commissie die zitting zal houdpn te Leiden; tot lid en voorzitter dr L E Goester alhier, tot leden; G F. A. ten Bosch te 's-Gravenhage. en dr D H Wes'er te 's-Gravenhage met bepaling, dat laatst genoemde den voorzitter hij verhindering zal vervangen; tot plaatsvervangende leden: dr W van Rijn le Rotterdam. A H Schirm dr J S Menlenhoff en mej C Offerhaus. allen te 's-Gravenhaie aan do commissie toegevoegd als deskundigen- mej C. B Renaud en de heer J. B. Mevnen. beiden alhier. Jaarlijksche ledenvergadering van de 3-October-Vereeniging te Leiden. (Stads nieuws, le Blad). De Utrechtsche documenten-kwestie; interpellatie in de Belgische Kamer, (le Blad). De Waddinxveensche moordzaak voor de Rotterdamsche Rechtbank; tegen den dader is vijftien jaar geSischt. (3e Blad). Het strafproces tegen Salomon Lieber- mann. (Rechtzaken, 3e' Blad). De droogmaking van den Wieringermeer- polder; de bodem wordt reeds zichtbaar; groote vischvanget. (Binnenland, 2e Blad). Rondom de Vlootconferentie te Londen. (Buitenl. le Blad). De Spaansche dictator Primo de Rivera I is afgetreden. Berengner volgt hem op. (Bui tenland en Tel le Blad). Opheffing' J. C. van Raay Co.. Nieuwe Rijn 64. Agentuur in rijwielen enz. De officiëele feestlunch. gistermiddag in de gruote Stadsgehoorzaal aangericht, waar aan ongeveer 400 dames aanzaten, werd ge presideerd door de voorzitster van de lustrum-commissie mej A. O. James. Na een kort openingswoord deelde de pre sidente der V V. S L.. mej. AAP Couvée onder luide bijvalsbetuigingen mede, dat be sloten was aan mej M. Tjeenk Willink ie vorige presidente het eerclidmaalschap aan te bieden uit erkentelijkheid voor hare be moeiingen inzak© den aankoop van het nieuwe clubgebouw Voorts werd aan tafel nog hef woord ge voerd door het eerelid mej dr Hovens Gréve. door het oud-Tweede-Kamerlid mej. van Dorp namens de reünisten; door ver tegenwoordigsters van de zusterverenigin gen en door mej dr J C Asman die presi dente is geweest hij het 4de lustrum. Nadat lijsten hadden gecirculeerd, waarop werd ingeteekend voor het Leidsch Univer siteitsfonds. reikte mej. J. B. Adam den lustrum-almanak uil. Zoowel het avondfeest in het Clubgebouw aan het Rapenburg als het hal in de Gehoor zaal mocht zich gisteravond in een druk be zoek verheugen. Heden op den laatsten dag vangen do feestelijkheden te halfdrie aan mei een thee middag in de Stadszaal. terwijl hedenavond te halfnegen in den Schouwburg door het gezelschap Fritz Hirsch een opvoering wordt geloven van do operette ..Die Fledermaus", welke ook door de Prinses zal worden bij gewoond. Na afloop vermoedelijk te ongeveer halftwaalf (rekken de leden en reunist°n in nntocht langs de gisteren door ons ver melde roule naar de Sfadszaal. waar het lustrum officieel zal worden geslolen. In hot gymnastieklokaal van bovenge noemde school is gisteravond een ouder avond gehouden Een groot aantal ouders, alsmede het onderwijzend personeel, was aanwezig Mej. Wissel, hoofd der school, opende de vergadering met een woord van welkom, in het hijzonder aan dr. Querido. Na voorlezing der notulen van den vori- gen ouderavond, die onveranderd werden goedgekeurd, kreeg dr. Querido hel woord. Deze had zich bereid verklaard te spreken over; ..Het moeilijke kind". Waar dr Querido reeds perder deze lezing hier ter stede heeft gehouden pn destijds een uitvoerig verslag in ons Blad is ver schenen achten wij het overbodig daarover thans opnieuw uit te weiden Van de gelegenhpid tot het stellen van vragen, ter beantwoording waarvan spr. zich welwillend bereid verklaardp. wprd door enkelp aanwezigpn gebruik gemaakt. Mej Wissel dankte daarna den spreker voor zijn' leerzame causerie Bij de verkiezing aener nieuwe ouder- commisse werden gekozen de dames: mpvr. van Sloolen. Smnrenburg Rondprs en Noor- dam en de heeren R dp With en C Lau fde beide laatsten resp. als voorzitter en secre taris). In de nu volgende pauze maakten vele ouders gebruik van dp gplpgenhpid zich met het personeel der school te onderhouden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1