Abdijsiroop bonbons-^ Voelt hoe Het is gelukt RECHTZAKEN. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE AKKER's zelf mede uitbreiding der administratie, waaraan niet weing heeft bijgedragen de be. moeiingen die het gemeentebestuur kreeg van de vele niet onbelangrijke administra tieve en sociale wetten Gevolg hiervan was dat de beschikbare ruimte voor het Secre tarie-personeel te klein werd en in het alge meen voor de groei, uitbouw noodzakelijk was. Ik moge U wijzen op den aanleg van ons gasbedrijf, over den vooruitgang, Waar van de Voorzitter U heeft gesproKen; op de electriciteitsvoorziening, die wij in vereeni- ging met Hillegom en Lisse onderhouden en rwker mag ik niet verzwijgen ons Wateroe- drijf, in vereeniging met de gemeenten H'lle. gom, Lisse en Warmond. Gewezen kan worden op een prachtig park met z'n bol. en weidegronden, dat 26 Hut- groot, voor l*,/« ton in ons bezit kwam eu voor de gemeente in het algemeen en voor de volkshuisvesting in het bijzonder van zulk een rijken zegen is geweest en nog steeds is. Op sociaal terrein mag niet vergeten wor den onze Woningbouwvereniging „Voor uitgang" die ongeveer 200 woningen heeft daargesteld en nu.'nu jadit schoone en prachtige werk, ons nieuwe Ge meentehuis. Welk een voorbereidend werk heeft dat niet gekost, welk een arbeidsprestatie En dan breng ik hier vanaf deze plaats een woord van hulde en bijzondere waar deering aan onzen Voorzitter, die zijn naam eer aandoet en weet te Gouverneeren, dus een Gouverneur is in naam en in den daad. Aan zijn taaie volharding en doorzetlings- mogen is het te danken dat dit werk is tot stand gebracht. Aanvankelijk slond hij als eenling, over tuigd zijnde van het groote gebrek aan ruimte. Maar steeds weer aan hield hij den Raad voor, dat er een gebouw moest worden gesticht, dat voldeed aan de eischen des tijds en laten we het hier gerust mogen zeggen: hij had de voldoening dat met alge- meene stemmen de Raad zijn voorstellen aanvaardde. Zijn bezielend woord, zijn in- tellegentie waren voor ons als Raad oor zaak, dat wij tenslotte vermeende bezwaren hebben op zij gezet. Mijnheer de Burgemeester, wij hopen dal U met Uwen Secretaris en de overige amb tenaren der gemeente vanuit dit schoone gebouw de gemeente zult kunnen dienen. Spreekt uit deze localiteit als Raadzaal een rustige sfeer, ik zou het harmonisch willen noemen met den steeds in onze vergaderin gen heerschenden geest van saamhoorigheid en aangenaamheid onder leiding van onzen Burgemeester en in mijn geest gaan voorbij de oud-Burgemeesters en oud-Raadsleden, waarvan we er gelukkig nog velen hier aan wezig, zien en die allen hun beste krachten voor het welzijn der gemeente hebben ge geven. Bat boven Uw hoofd als Voorzitter van den Raad zich bevindt een baldakijn, dit PTachtig geschenk, moge symboliek zijn en voer ons telkens weer levendig houden hel bewustzijn, dat U daar zit als vertegen woordiger van H.M. onze geeerbiedigde Ko ningin, wier beeltenis wij in ons midden hebben. Tenslotte, U, Excellentie, var. ons als Raadsleden een woord van dankbare hulde voor Uwe bereidwilligheid om onze in deze zaal eerste officieele vergadering te willen openen, waarmede U een hulde hebt ge bracht aan onze dierbare gemeente. Wij wenschen als Raad dezer gemeente U, Excellentie, toe, dat U nog vele jaren aan hel hoofd moogt staan van dit ons zoo schoon gewest. Rede van pastoor Thus. Alsnu werd het woord verleend aan den ZeerEerw. Heer Pastoor Thus. Zijn Eerw. sprak eenige pakkende woorden, waaruit wij aanstippen: Met den eersten voet in dit huis, voor ons allen, leest ons oog „pro Rege", voor den Koning (of Koningin! „Lege", de Wet. ..Grege" het volk. Het doel van het Gemeen tehuis is hiermede beschreven. De Koningin en de Wet zullen in eere zijn zoolang de schuts des Heeren er over nederdaalt, dan ook wordt het heil ces volks behartigd en wordt de wensch vervuld boven den ingang van de Raadszaal „nos jungal concordia", eendracht bindc ons, en de Raad vereenigd met Burgervader zal als een hoorn van overvloed uitstorten zoete vrede „Pax" klare waarheid „Veritas" slipte rechtvaar digheid „justitia" waardoor dit wassende volk langs goede paden met kracht voort schrijdt. In steen en sier beelde dit huis steeds uit de bloei en groei van Sassem. Hierna voerden nog de becren Dr. P Ie Grand cn B D Kaptcijn het woord, waarna de heer W. Los, gemeente-secretaris woord verkreeg. Dames en Heeren, namens alle Ambtenaren en verder per soneel de gemeente in het algemeen en den Burgemeester in het bijzonder gelukwenschte met dit stuk werk waarvan nu al reeds een roep uitgaat. Hij wees er op, dal uit alles wat hier te zien is den geest van den Burgemeester spreekt. Hij is iemand die de gemeen te-ad - minilralie door en door kent en die als practicus er in geslaagd is zulk een degelijk en aan alle eischen voldoend gemeentehuis te stichten. Weest U. Mijnheer de Voorzitter, heeren Wethouders, Leden van den Raad, overtuigd van onzen oprechten dank voor de heerlijke werkgelegenheid en ons welgemeend mede leven in den vooruitgang die in niet geringe mate tot uiting komt op dezen dag fk heb gezegd. Xamens de Burgemeesters der buurlge- meenten sprak de heer Bulten, Burgemeester van Voorhout. Nadat Burgemeester Gouverneur den di versen sprekers een woord van dank had ge bracht. werd de eerewijn rondgediend Wij komen nog op een en ander terug. HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. MILLIOENEN-GEGOOCHEL. (Vervolg van gisteren.) Mr. Duys, citeerende uit brieven van Sedeyn, wijst er op, dat het niet zoo zeer de vraag was of hetgeen door Sedeyn was geschreven, de waarheid was, maar wat de indruk was, die daardoor bij Lieberman werd gevestigd. Pleiter acht het noodig, dat Sedeyn, die hem geschreven heeft, hier toe bereid te zijn, gehoord wordt. De ad vocaat generaal merkt op, dat hij alle mo gelijke moeite heeft gedaan om Sedeyn hier te krijgen, dat alles is echter vergeefs ge weest. De President zegt: „Formeel is het noodig dat Sedeyn, komt bevestigen, dat hij de brieven geschreven heeft, daarom zou zijn komst hier waarde hebben." Geruimen tijd wordt dan over de wijze waarop de be taling der aandeelen tot stand gekomen is, van gedachte gewisseld, waarbij de pre sident opmerkt, dat geen der partijen ook maar een moment aan de belangen der Veendaminer heeft gedacht. Naar aanleiding van een verklamig van Liebermann, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad te Veendammer leeg te halen, zeide raadsheer mr. Meilink: Maar toen u de bank aan Stegemann zou verkoopen, hebt u het zelfde kunstje willen uithalen. Stegemann mocht u betalen met activa uit de Veen- dammer. Dan was maar een paar dagen na u« transactie met Woltman nog eenmaal het zelfde spelletje gespeeld en was de Veen- dammer leeg geweest. Lidbermann: Ach welnee, zoo was het niet bedoeld. Dan wordt alsnog eenigen tijd gesproken over de wijze, waarop de benoeming der commissarissen is geschied, en daarna het derde punt, de disagio-calculatie aangesne den. De president merkt op, dat getuige Wolt man willens en wetens de pandbriefhouders voor 2millioen heeft benadeeld. Getuige antwoordt, dat hij toen niet an ders wist of Liebermann zou alles in orde maken. Woltman bevestigt voorts op een vraag van den president, dat hij nooit aan het disagio der pandbrieven heeft gedacht bij het berekenen van den koopprijs der aan deelen. Ook Liebermann zegt dit niet te hebben gedaan. Bij de kwestie der borgtochten, die hierna in behandeling komt, antwoordt Woltman op een vraag van mr. Kokosky, dat hij in dertijd het kassierscontract nooit heeft ge zien. Het eenige, dat getuige geweten heeft, is, dat de zaak zou worden opgelost in de Atlashypotheekbank. Op een vraag van mr. Duijs erkent getuige Woltman voorts, dat hij de Atlasplannen voor serieus heeft gehouden. Om half twee wordt dan gepauzeerd. Na de hervatting volgde een debat lus- schen de verdediging en getuige Woltman over den prijs, dien hij noemde bij de onder handelingen over den aankoop der aandeelen van de Veendammer, en als de verdediging h^m daarbij op tegenspraak wijst, antwoordt hij, dat zijn verklaringen niet veranderd zijn, maar dal men er wel iets anders uit kan dislilleeren, terwijl mr. Jolles opmerkt, dat het niet aangaat om de verklaringen van Woltman als verdachte met die van Wolt man als getuige te vergelijken. Liebermann gaf aan mr. Jolles desge vraagd te kennen, dat hij altijd mei con tanten heeft betaald. Op 10 Juli 1927 heeft hij wel degelijk twee millioen in contanten willen fourneeren. Mr. Jolles: Had u op 10 Juli de beschik king over twee millioen? Liebermann: Ik had de beschikking over elk bedrag. Mr. Jolles: En u had aah alle kanten moeite om één millioen bij elkaar te krijgen Mr. Duys citeerde drie verschillende ver klaringen. die getuige Woltman als getuige op dezelfde vraag aflegde. Op een vraag of accountant Smits voor dcel van de transactie verwachtte, antwoord, de getuige Woltman- „Daar weet ik niets van!" en toen mr. Duys die woorden op ironischen toon herhaalde, viel getuige Wolt man plotseling uit- „Nee, mijnheer Duys. u weer er geen hlvan!" Liebermann- Dan zal ik u eens wat zeg gen, meneer Woltman' Zijn Smits en Wolt man niet boos uit elkander gegaan, omdat Woltman hem meer beloofd had? Getuige Woltman: Ik geloof ook. dat het voor Smits een tegenvaller was. Hij kreeg f. 25.000 en had meer verwacht. Vervolgens werden behandeld de over drachten van de activa der Veendammer. Hierbij werd aan verdachte Liebermann ge vraagd waarom de effecten aan Liebermann weiden ter hand gesteld Had u, dus vroeg mr Jolles, de effecten van Möhring gekocht? Was er een koopovereenkomst tusschen u en Möhring gesloten? Liebermann: Ik wist 't niet. Mr. Jolles: U doet of u er niets van be grijpt! U hebt de effecten verkocht omdat u meende, dat u de Veendammer zelf was! Liebermann betoogde vervolgens, dat hij tc goeder trouw was Woltman heeft hem 1 herhaaldelijk gezegd: meneer Liebermann ik ben de plaatsvervanger, maar denk er om, u weet waar ik woon, als u in moeilijk heden verkeert, zal ik u niet in den steek laten. Daarom heb ik Woltman vertrouwd. Pres., tot get Woltman: Hebt u iets der gelijks beloofd? Hebt u gezegd, dot u hem j niet in den steek zou laten, als hij in moei lijkheden was? Get. Woltman- Ik denk er niet aan. dan zou ik weer borg zijn geworden. Pres.: Hij heeft uit de Veendammer ge haalden u hebt uit de Veendammer ge haald! 179. Vooruit! Alle vier ze vlogen, een wedstrijd scheen 't wel te zijn. „Wat zeg je", vroeg Jan, „van zoo'n tochtje?" „Als ta een draaimolen", zeide Trijn. „Voorui't, we gaan het schip bezoeken, dat nu op warm wedeT wacht, herinneren jullie, dat het ons voorbij ging in den stillen, kouden nacht." 189. En bij het schip aangekomen, dat Jantje vroeger had gezien, vroeg de stuurman, hen groetend: „Mag ik U een plaatje aanbiên? Op ons schip is het altijd beteT, dan te dolen in dit oord, met de kans, dat 'n hongerige ijsbeer, jullie een, twee, dirie vermoordt". RECLAME. 1631 Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma de vanouds bekende Akker's Abdijsiroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mede te nemen „bonbon", met be houd van de genezende bestanddeelen. Akker's Abdijsiroop-bonbons zijn het aangewezen middel voor allen die aan borst en keel lijden en ook buitenshuis Abdijsiroop willen 'gebruiken. Liebermann: Ik heb niets uit de Veen dammer gehaald! Ik was te goeder trouw. Als mijn plannen geslaagd zouden zijn Pres.: Welke plannen? Liebermann: Mijn plannen met de Atlas maatschappij. Verder bleek, dat de gegarandeerde koers slechts gedrukt was op een strookje, dat op de pandbrieven was geplakt, in plaats van op de pandbrieven zeiven, terwijl in de boeken de gegarandeerde koers niet was op genomen. Get. Woltman beriep er zich op, dat de accountants daar geen aanmerkingen over gemaakt hadden. I-Iierna werd geluige A. C. Möhring ge hoord. Getuige Möhring was de accountant van de Discontobank voor Credieiinstellingen en de latere directeur van de Veendammer Op de vragen van mr. Duys. antwoordde getuige, dat Liebermann weliswaar de di recteur was van do Discontobank. maar dai er niets werd gedaan zonder dat Van tier Toorn ermee accoord ging en dat hij zelfs een eigen sleutel van het kantoor had President mr. Jolles wees er getuige Möhring op, dat Liebermann de aandeelen van de Discontobank van zichzelf en die van Van der Toorn benevens de kas van de Discontobank meenam naar Brussel Hieruit leidde hij af. dat de Discontobank de trechter was om hel geld binnen te krijgen en in den zak van Liebermann te laten vloeien. Een serieuze maatschappij was dat niet. Get. Möhring moest toegeven, dat het in iceler geval niet en régie was. Vervolgens werd behandeld met contract- Paardenkooper en de overneming van de aandeelen der Veendammer door de Di9con- tobank voor 2Va millioen i contant. Mr. Jolles constateerde, dat de Disconto bank een bankje van niets was, een leege bank. Dat een dergelijke bank een dergelijke transactie sloot, noemde u dat geen comedie? Liebermann nam alles mee. de kas, de borg. tochten. Get. Möhring hield vol le goeder trouw te zijn geweest. Mr. Kokosky deed uitkomen, dat ten on rechte de schuld op Möhring gegooid wordt Maar is hij bij een bespreking met de groote advocaten tegenwoordig geweest? Hij was integendeel de kleine man. die geen ver stand had van de contracten waaruit advo caten amper wijs kunnen worden. Mr. Jolles: Hij was de uitvoerende macht; hij werd uitgekozen om te effectueeren wat Liebermann c.s. besloten hadden; hij heeft zich op schandelijke manier laten gebruiken door Lieberman c.s. Ook was hij niet de kleine man, maar een man met verstand, in het bezit van een akte M. O. boekhouden en accountant en toch gaat hij maar kalm door met alles te teekenen en goed te keuren Get. Möhring bleef volhouden te goeder trouw te zijn geweest. Morgen voortzetting. verd. niets bezit, antwoordde get., dat L zeer verbouwereerd was. Vcrd een 62-jarige man, zegt zeer ve«i aanmerking op de getuigenverklaring t» hebben, hij heeft alles bij elkaar niet mee dan f. 500 van get- ontvangen. Dat geii heeft hij in het huisgezin gebruikt, oradi! het alles ellende was bij hem thuis. Va die groote bedragen, diei genoemd zijn, ii niets waar. Verd. hangt een beeld op va den treurigen toestand, waarin zijn gezie verkeert, Verd. verklaart journalist te zij! en indertijd voor de Nederl. regeering hs verdrag EngelandJapan, betrekking h& bende op onze koloniön, ie hebben moele koopen. Verd. geeft toe allerlei dwaasheid aan te hebben verteld om maar geld los te tor gen. ,,Ik beloofde hem wel twee ton en q geloofde 't. Gekkenwerk natuurlijk". De president: „Maar u maakte hei tooh wijs, dat u bij de Roemeensche legal? zou komen"* Verd. „Niets van waar. Die man gelood zooveel, dat ik niet meer weet wat ik be: Terteld heb. Ik heb het geld met leugen en bednvj van hem losgekregen." Het O. M. noemde het feit een schand: lijk bedrijf en achtte verdachte e'en voor samenleving schadelijk persoon. De eise luidde twee jaar gevangenisstraf met aftr-1 der preventieve hechtenis. Do verdediger, mr. L. J. van Dam, wk er op, dat get. zooveel geld leende, orad!' hij meende, dat er later wat uit te ha!?: zou zijn. Toen hij voor verdachte gewaar schuwd was, h^d hij gezegd: „neen. de:;: keer is het een goed zaakje- Hij leende ei: kleine som om te kunnen zeggen dat k> een groot bedrag was en aldus zijn eig?: schuldeischers te kunnen overtuigen. PI. vroeg vrijspraak, subs, het instel!:: van een psychiatrisch onderzoek, subs. cle mentio. Uitspraak over 14 dagen. EEN OPLICHTINGS GESCHIEDENIS. De Zandvoortsche Balk an-attaché. Onlangs maakten wij melding van do wijze1, waarop een ingezetene te Zandvoort een winkelier aldaar heeft opgelicht door hem voor te spiegelen, dat hij vertegen woordiger van de Roemeensche regeering was geworden en dat hij daardoor een inkomen van f- 30.000 per jaar zou hebben. De winkelier geloofde dat en leende den man geld tot een bedrag van f/4000. Gisteren werd deze1 zaak voor de recht bank te Haarlem behandeld. De winkelier, als getuige gehoord, ver klaarde. dat verd. hem allerlei papieren had laten zien, waardoor hij geloofde wat hem werd verteld. Verd. had ook beweerd, dat hij van de Roemeensche regeering machtiging had gekregen om 't „Utrechlsch Dg.bld." te koopen, zoodat hij over veel geld kon beschikken. Omdat getuige zekerheid wilde hebben, waren ze samen naar Den Haag gegaan en daar was verd. naar het Roemeensche ge zantschapsgebouw gegaan en er na pen half uur weer uit te voorschijn gekomen met de mededeeling, dat alles in orde was. Deze boodschap was voor get. voldoende ge weest. De president uitte er zijn verbazing over. dat een koopman zich tevreden stelt met dergelijke bewijzen en allerlei papieren k'akkeloos voor waardevolle documenten aanziet- Gel antwoordde, dat hij alle vertrouwen in verd. had, Hij leende hem ruim f. 4O00. Op de opmerking van een der rechters, dat get. toch geen vertrouwen meer kon hebben toen verd. zei, dat hij „panden" als waarborg gaf, terwijl gel toch wist, dat HET COMMUNISTISCHE ZAKBOEKJE. Voor het gerechtshof te Arnhem is gifl- ren behandeld de zaak tegen een lid vaiic; Communistische Jeugd Internationale afde? ling Enschedé, wegens het verspreiden vt opruiende geschriften (het communistic! zakboekje) bij de aankomst van een trê met militairen aan het station Hengelo (0 Verdachte was door de rechtbank Almelo voorwaardelijk tot twee maande gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte beweerde dat hij niet wist er in de boekjes 9tond. Iemand uit Ams!f' dam had hem gevraagd of hij wat w; verdienen en hem daarna opdracht gege^ om de boekjes te verspreiden- Verdachte verklaarde geen lid meer zijn van de Internationale; hij had er vtf bedankt omdat hij lieve? wilde.... ver ballen. De procureur-generaal mr. Cnop- noemde de houding van verdachte, die lid van de Comm. Jeugd-Inlernationale ui] gmg om de boekjes te verspreiden en nut' zaak verdraaide, laf. Dergelijke boekjes, in het bezit van gure naturen als verdachte, hebb' tot gevolg dat die naturen, als zij in - leger komen, terstond in conflict komen r de discipline en dientengevolge worden Geestverwanten van verdachtf' kunnen zich niet gemakkc-iijk aan dvr3[; schikken; zij krijgen wel briefkaarten partijgenooten met: „houdt er den maar in", maar het resultaat is, dat zij z,;- en ook de ouders veel narigheid van houding ondervinden. De raddraaier in deze zaak zou een fli^ straf verdienen, indien men hem te pa^'s£' kon krijgen, maar de groote bazen büjvC wel achter de coulissen Voor de'uitvoer van hun plannen nemen zij onbenult? jongens. Proc.-gen. eischle een voorwaardeli; veroordeeling tot twee maanden gevang nisstraf met bepaling, dat wanneer daohte, in dienst komt, en hij krijgt strl het arrest ten uitvoer zal worden geto* Uitspraak 30 Januari. RECLAME. Genius Wondbalsem springende handen d neest. Voelt hoe de pijp wegtrekt, ziel de zalf diep in de huid dringt en zee Genius Wondbalsem dat helpt tennun5:'. 25 en 50 ets. 9—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10