Het nieuwe telefoontarief. 70sle Jaargang MAANDAG 13 JANUARI 1930 No. 21419 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Hoe men er te Leiden tegenover staat. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cis per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 porlokosten. ƒ018 „0 18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De Advertentie-beoordeeiingswedstrijd Heden gaat de tweede en laatste week in van den advertentie-beoor- deelingswedstrijd voor onze abonné's Voor de voorwaarden zie men o.a. de nummers van ons blad van Vrijdag en Zaterdag, 3 en 4 Jan. j.l. DE DIRECTIE. DIENSTPLICHT. Aanc,ilte ter Inschrijving. Waarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen, diie in dit jaar 19 jaar oud worden (alzoo de geborenen in 1911 en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moeien worden ingeschreven, voor zoover zij zich rog niet ter inschrijving hebben aangegeven, aan hun verplichting om de aangifte alsnog te doen, waartoe meer bepaald gelegenheid bestaat ter Gemeente-secretarie alhier (afdeeling Militaire Zaken), Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg, op 14 Januari a.s. van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur. Het niet ontvangen van een herinnering aan de aangifte ter inschrijving ontheft den- gene-, die tot aangifte verplicht is, niet van deze verplichting. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat. indien de in te schrijven persoon verhinderd is zelf aangifte te doen, zijn wettige ver tegenwoordiger daartoe verplicht is- De- aan gifte kan ook geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijke gemachtigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van be langhebbenden, dat degene, die verplicht is voer de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en indien d^ aangifte opzettelijk wordt nagelalen. met gevangenis straf van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste zes honderd grilden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Lei'oien, 13 Jan. 1930. 1403 DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. Wie als paranimfen zullen fungeeren. Bij de eere-promotie van H.K.H. Prinses Juliana op 31 dezer in de Senaatskamer der Universiteit zullen als paranimfen optreden freule H C. de Brauw en Mile. M. Miehelin beiden intieme studie-vriendinnen van de Prinses. Namens de commissarissen sprak de heer J. J. van Hoeken den jubilaris op waardee- rende wijze loe. waarna hij een couvert met inhoud aanbood. Daarop toog de krasse baas Arbouw met zijn vrouw naar de zagerij, waar het perso neel was verzameld. Daar werd de echlge- noote van den jubilaris door het personeel een groote bloemenmand aangeboden en nam de jongste directeur, de heer P. J. van Hoeken, het woord en releveerde in korte trekken den levensloop van Arbouw in den houthandel van de Gebroeders van Hoeken: hoe hij als bijlooper bij de zaagramen in de zagerij aan de Havenkale is opgeklommen tot zager en ten slotte tot baas in de sedert 1901 verrezen houthandel- en zagerij aan de Waard; hoe hij de zaak heeft zien groeien van een kleine zaak met een 20 man perso neel tot de N.V. Gebr. van Hoeken's Hout handel, welke aan circa 150 man werk ver schaft. Aan deze uitbreiding te hebben me degewerkt, daarvan moogt gij u overtuigd weten, geachte jubilaris, zoo besloot de heer Van Hoeken, waarna hij namens de directie mededeelde, dat Arbouw met ingang van heden is gepensioneerd. Ten slotte sprak namens het personeel de boekhouder, de heer Peerenboom, den jubi laris hartelijk toe. er op wijzende hoe jubilea, zooals Arbouw deze heden viert, tot de uit zonderingen behooren: 50 jaren in één zaak werkzaam te mogen zijn is alleen den ster ken gegeven en nog is deze zeventigjarige jubilaris krachtig en gezond. Gij zijt ons allen tot een voorbeeld geweest door uw groote* trouw, noeste vlijt en uw aangename samenwerking. Namens het gezamenlijk per soneel werden hem ten slotte aangeboden 2 lederen fauteuils met vier stoelen, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat Arbouw nog menig jaar van zijn welverdiende rust moge genieten. Ontroerd bedankte de jubilaris voor de vriendelijke woorden en kostbare geschen ken, waarna allen den jubilaris en z'n vrouw feliciteerden. „DE TREKVOGELS", Bovengenoemde H.B.S.-vereeniging orga niseerde Zaterdag in de Graanbeurs haar derde winterbijeenkomst, die ditmaal be stond uit een tooneelavond-, er werden n.l. twee tooneelstukjes opgevoerd. Om even over achten opende de voorzit ter de bijeenkomst en riep de talrijke aan wezigen een hartelijk welkom toe Hij dankte allen die medegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen, en wel in het bijzonder den directeur en den concierge van de H.B.S. Hierna begon men met de opvoering van: „De twee verstrooide militairen", een blij spel in één bedrijf De komische verstrooid heden van deze twee gepensioneerde lands verdedigers, wekten bij de aanwezigen zeer de lachlust op. De rol van den kapitein en van „Charlotte" de dochter van den majoor werden zeer goed vertolkt De spelers wer den aan het einde van het stuk dan ook met een welverdiend applaus beloond. Na een korte pauze werd een aanvang gemaakt met het derde nummer van het programma, n.l. „Meester Jeroen en zijn kweekeling", een klucht in één bedrijf De dwaze antwoorden van de leerlingen en het gedrag van één van hen, deden de zaal soms daveren van 't lachen. Het spel van den onderwijzer was zeer goed en ook „Harm" één der leerlingen speelde zijn geestige rol voortreffelijk Zoodoende oogstte ook dit stuk een enorm succes. Hierna werd nog een uurtje gedanst, waarmee deze zeer goed geslaagde avond besloten werd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: De Leidsehe Kantoor- en Papierhandel, Nieuwe Rijn 3. Leiden Uittredend Eigenaa» J M. C. Klein Nibbelink, Leiden; Nieuwe Eigenaar: J. J Versteeg, Leiden. Bezwaren worden van alle zijden geopperd EEN GOUDEN JUBILEUM. I De heer W. Arbouw. Zaterdag was het 50 jaren geleden, dat W. F. .Arbouw m dienst trad bij den hout handel der Gebr. van Hoeken, alhier. Afgehaald met zijn echtgenoote, werd de 70-jarige jubilaris m het prive-kantoor door de directie en commissarissen in bijzijn van bazen en kantoorpersoneel ontvangen De oudste directeur, de heer A. J. van Hoeken, sprak den jubilaris toe. roemende zijn groote trouw en vlijt, waarmede hij de zaak een halve eeuw heeft gediend en bood hem een gouden horloge (met inscriptie) en ket ting aan, daarbij den wensch uitsprekend, dat Arbouw nog vele jaren met genoegen °P dezen dag mag terugzien. Naar men weet, werd op 1 Januari het telefoontarief veranderd. Per gesprek betaalt een abonné voortaan een bedrag van twee en een halve cent, ongeacht de verplichte jaarliiksche bijdrage, die voor onze gemeente f.42 bedraagt (tegen f.70 vroegeri. Reductie wordt slechts verleend bij een zeer groote „afname". Van verschillende zijden ontvingen wij in den korten tijd sinds de invoermg dezer maat regel ongevraagd hierover klachten. Daarom achtten wij het wenschelijk, een ernstig onderzoek in te1 stellen over de vraag, of er tegenwoordig werkelijk minder getelefoneerd wordt en in hoeverre men van de nieuwe regeling schade of ongemak ondervindt. Bij tal van groote en kleine zaken, als mede bij particulieren legden wij het oor te luisteren, en inderdaad hebben wij ervaren, dat een minder gunstig oorcbeel welhaast al gemeen is. Het was bijna overal jammeren en klagen! Vooral de winkeliers, in het bij zonder de kruideniers, slagers en (banket)- bakkers waren ontevreden, daar zij veel minder opgebeld worden dan vroeger, het geen een vermindering van het aantal be stellingen onwillekeurig met zich brengt. Men is daardoor tevens genoodzaakt extra- personeel in dienst te nemen, teneinde de clientèle, die gewoon was. telefonisch be stellingen op te geven, ie doen bezoeken. Een ieder kan begrijpen, dat zulks den winkelieT schade berokkent, ongerekend het feit, dat dit verlies van lijd met zich brengt en een vlot afdoen van zaken door een en ander belemmerd wordt. Het is ons opgevallen, dat vooral de neringdoenden in het centrum van de stad nadeel van den nieuwen maatregel ondervin den. Want menige klant uit de buitenwijken doet nu eerst de kleine inkoopen in zijn c-igen buurt, terwijl hij vroeger deze bestel ling even telefonisch in de stad placht op te geven. Van dien eene inkoop komen er meer: tenslotte verliest men zijn klant geheel! Voorts wensohen velen dat door den win kelier de verschuldigde twee en een halve cent vergoed wordt, hetgeen alweder schade veroorzaakt tenzij hij deze op den prijs ver haalt- Het economisch nut van het nieuwe telefoontarief moet hierdoor wel zeer belwij- - fe'ld worden. De nieuwe maatregel schijnt door het Hoofdbestuur de* P. T. T hoofdzakelijk inge voerd in het belang der z.g. „zuinige spre kers", tevens in de hoop meerdere aanslui tingen te verkrijgen Deze veronderstelling lijkt ons aanvechtbaar. Immers, men kan nu 1120 gesprekken per jaar voeren, alvorens het bedrag van f. 28 (f. 70—f. 42) weer bereikt is. 't geen neerkomt op ongeveer drie gesprekken per dag. Een ieder zakenman, huisvrouw(l) dokter e'fcc- weet. hoe snel men aan dit minimale getal toe is. Wat de meerdere aansluitingen betreft: van vele zijden hoorden wij juist, dal men van plan is. zijn telefoon af te schaffen, dit ais gevolg van de gegronde vrees, dat de f. 70. maar al te spoedig over schreden zullen zijn. Op het telefoonkantoor zal het nu ze'ker belangrijk minder druk toegaan dan ver leden jaar. Weliswaar heeft men ons te be- voegder plaatse daaromtrent geen inlich tingen willen verstrekken, doch de conclusie ligt. na al hetgeen wij over het mindere telefoneeren in 't algemeen vernamen, voor die hand. Uit verschillende gemeenten bereikten ons reeds berichten over een statistisch vast gestelde 9lerke achteruitgang der telefoon gesprekken.Tevens publiceerde o.a. de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem, waar het nieuwe tarief eerder werd inge voerd, reeds cijfers, waaruit blijkt, dat de meeste abonné's, vooral op kantoren en zaken van middelbare grootte, aanmerkelijk meer moeien betalen dan voorheen, terwijl gerust mag worden aangenomen, dat toch bij het telefoneeren de uiterste beperking werd toegepast. Wij hopen dat binnenkort van de zijde van het telefoonkantoor in onze gemeente hieromtrent mededelingen verslrekt kun nen worden. Wellicht wil de Kamer van Koophandel te Leiden trachten de noodige gegevens te verzamelen. Zooals gezegd: vooral de middenstanders worden het meest benadeeld. Het zijn juist de-renem die een telefoon aanschaften uit bittere noodzaak, of omdat zulks het bedrijf ten goede komt- Vele nuttige gesprekken, die c-en vlot economisch verkeer bevorderden, blijven nu achterwege! Dat er minder getelefoneerd wordt zelfs minder dan in den ook anders stillen Januari tijd! is een feit. Voorloopig valt dus te constaleeren, dat de hceren in den Haag nog n;et veel waardee- ring voor het nieuwe stelsel hebben geoogst. Wij hopen dan ook ten zeerste, dat de automatische gesprekkentellers weer spoedig opgeruimd mogen worden, om terug te kee- ren tot de regeling, die gedurende lange jaren haar bestaansrecht bewezen heeft! Het gemak, dat ée telefoon immer ge schonken heeft, zal er in elk opzicht mede gebaat zijn! Een druk telefonisch verkeer kan de algemeene welvaart slechts ten goede komen! Tenslotte zij hier nog gewezen op de o.i. onbillijke maatregel, dat ook voor een ver keerde aansluiting betaald moet worden. De P T- T. schünt uit tP gaan van het principe, dat alle verkeerde aansluitingen ontstaan -door de schuld van de abonné's. terwij! het personeel geacht wordt onfeilbaar te zijn! Naar men ons mededeelde, wordt echter van het totaalcijfer der jaarrekening een klein percentage afgetrokken voor niet op te hel deren geschillen. ZONDAGSSCHOOL VAN DEN N. P. B. Afscheid van de oudste leerlingen. In de groote met groen en rood versierde en met kaarsen stemmig verlichte zaal van hel Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde" namen gisteravond de dames van de Zon dagsschool van den Ned Protestantenbond afscheid van de leerlingen der hoogste klasse. Nadat mej. T. A. van Eek de bijeenkomst, die, ondanks het stormachtige weer, door tal van ouders en door de predikanten, dr. Boersema en ds. Tjalsma werd bijgewoond, met gebed had geopend, werden achtereen volgens door allen, door de kinderen, door een meisjeskoor en door mt-vr. Tjalsma-Vos liederen gezongen, op orgel of piano-bege leid door mej. Meerburg. Mej. Kuenen hield een korte toespraak tot de leerlingen. Ze wees hen op den moeilij ken tijd, die voor hen, die nu langzamer hand de kinderschoenen ontgroei'! -n. zou komen in 't volle leven. Op de Zondags school hadden ze getracht hen te leeren en te ontwikkelen tot goede brave menschen, tol medearbeiders Gods. Ze hopen, dal ze later mede zouden werken het goede groot en krachtig te maken en het kwade te be strijden. Ze kregen alle de Leidsehe verta ling van het Nieuwe Testament, waarin ze veel zouden kunnen lezen van wat ze op de Zondagsschool hadden gehoord, ze wees o.a. op „de Bergrede Ze wekte de ouders en ook de kinderen op het werk der Zon dagsschool voort te zetten op Cathechisatie, in de Jeugdkerk en in den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond. Nu volgde nog een groot aantal lichtbeel den gemaakt naar aanleiding van „den Vierden Wijze" De toelichting bij de prach tige beelden, die ons van Babel naar en door Palestina en door de Woestijn naar Egypte voerden, werd gegeven door mej. van Eek. Ze deed duidelijk uitkomen, dat hoewel de Vierde Wijze dertig jaar tever geefs naar den Koning der Joden, den Christus, had gezocht, hij door zijn daden getoond had, den geest van Jezus te hebben begrepen en in 't leven uitgedragen. Hij stierf dan ook rustig en hoorde in hemelsche muziek de woorden: „Wat gij den minste uwer broederen hebt aangedaan, dat hebt ge Mij gedaan." Toen bleek dan ook, dat hij zijn Koning „Jezus" had gevonden. Nadat de bijbeltjes waren uitgereikt, wekte mej van Eek in een slotwoord nog eens op het godsdienstonderwijs te gaan volgen en vestigde ze nog eens de aandacht op de bibliotheek van de Zondagsschool in het lokaal aan den Middelweg 28. Het koortje zong den scheidenden kinde ren toe: „De Heere zegene en behoede u" en tot slot zongen allen „Op bergen en in dalen, ja overal is God". Het was een prach tige avond, die zeker nog lang bij ouders en kinderen in herinnering zal blijven. FEESTVIERING „KUNST NA ARBEID". Eenmaal per jaar is het feest voor de ge trouwen van de mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid". Dan wordt er gezongen en van tooneelspel genoten, na afloop ge danst: kortom, een avond wordt geboden, waarop ieder genre tot zijn recht komt! De ernst en de jolijt wisselen elkaar in scherp contrast af en juist daardoor maakt ieder nummer de gewenschte indruk. Onder de consciëntieze leiding van den heer Hoogzaad zong het niet groote koor zijn geliefd „Vaandellied", dal zeker pittiger had kunnen klinken, maar op schoon^ mu zikale wijze het „Avond aan het strand", dat wij reeds op een vorige uitvoering met ge noegen hoorden. Het kwam ons voor, dat dezen avond het stemihateriaal wat mat klonk: overigens zong men óp de correcte wijze, die een noodzakelijk gevolg is van nauwgezette studie. Een dubbelmannen- kwartet onder leiding van het „Kunst na Arbeid"-lid, den heer Neuteboom. bewees in meerdere composities reeds aardig op den weg te zijn, een goed sluitend en afgewogen geheel te vormen. De dirigent had zijn man nen reeds goed onder appèl. Ter afwisseling was het woord aan den cabaretier, den heer De Wolf, wien het al spoedig gelukte de gansche zaal tot een op gewekt meezingen te dwingen. De revue „Waar blijf je nou" (titel van voorzitter De Groot) was samengesteld door het lid Ter Haar. Verschillende gebeurte nissen uit het vereenigingsleven werden hierin op pakkende wijze behandeld: een eeresaluut voor dit kranige werk' Muziek, tekst en uitvoering: alle9 werd door de leden zelf gedaan en men heeft er succes mee gehad! Een strijkje bracht in het reeds bonte programma nog meer afwisseling. Mei de feeststemming ging het hoe later op den avond steeds crescendo. Ontegenzeg gelijk gaf reeds het geestige openingswoord van den voorzitter onmiddellijk het onont beerlijke contact tussehen podium en zaal een contact dat den ganschen avond door niet meer verbroken is! BINNENLAND. Tussehen Rotterdam en Gonda i9 een spoordijk verzakt; het treinverkeer is omge legd. (Gemengd, 2e Blad.) Bij een auto-ongeluk bij Assendelft zijn twee menEchen om het leven gekomen. (Gemengd, 2e Blad.) Het koloniaal betruselprogramma dei S.D.A.P. is na eenige wijzigingen aange nomen. (2e Blad.) De 1071 M.-g-olf is nog slechts tijdelijk voor den algemeene omroep beschikbaar. (Binnenland, 2e Blad.) Storing in het treinverkeer door bescha diging van het electrisch net tussehen Schiedam en Delft. (Laatste Berichten, le Blad.) Door den storm is te Delfzijl een molen op een huis gewaaid; eenige schepen zijn gezonken of gestrand (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraad in vergadering bijeen (Tel., le Blad.) Rondom de Haagsche Conferentie. (Bui tenland en Tel., le Blad.) Nienwe mededeelingen over de a.s. vloot- conferentie. (Tel.. le Blad.) Het Egyptische parlement bijeen. (Buiten land, le Blad.) Encycliek van den Pau9 over de op voeding. (Buitenland, le Blad.) LUSTRUMVIERING L. S. C. Naar wij vernemen heeft de Lustrum- commissie van het L. S. C. den heer H. Th. Wijdeveld uit Amsterdam, redacteur van het tijdschrift „Wendingen" bereid gevonden de décors te ontwerpen voor het ter gelegen heid van het a.s. lustrum van het L. S C. op le voeren waterfeestspel „De vliegende Hollander" van mr. Nijhof. De heer Wijdeveld ontwierp de plannen voor de binnenversiering van het Neder- landsch paviljoen op de in 1925 te Parijs gehouden „exposition des arts décoratifs", terwijl voor de dit jaar te Antwerpen te hou den wereldtentoonstelling hem de houw van het geheele Nederlandsche paviljoen is op gedragen. STORMSCHADE. De storm .die in den afgeloopen nacht met groote hevigheid heeft gewoed, heeft begrijpelijkerwijze heel wat schade teweeg gebracht. Persoonlijke ongevallen zijn hier ter stede, voor zoover ons bekend niet voor gekomen Uit den aard der zaak heeft voor al de dakbedekking van tal van perceelen het moeten ontgeldpn. terwijl voorts op ver schillende plaatsen in de stad schuttingen zijn omgewaaid n.l. op den Morschsingei het Kort Galgewater, de Koppenhinksteeg en de Haarlemmerstraat. Aan den Lage Morschweg knapte een houten telefoonpaal af. doch bleef aan de draden hangen In het Morschplantsoen en aan de Lange- grachten werd een vijftal boomen door den storm ontworteld Van het perceel Nieuwe Hijn 5 werd de schoorsteen afgerukt zoncer verder veel schade aan te richten. Aan den Haarlemmerweg No. 57 en Nieuwe Riin 45 werden spiegelruiten vernield terwijl ten slofte van het perceel Hoogstraat 1 de licht bak werd afgerukt. INSCHRITVING VOOR DIENSTPLICHT. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in dit Blad voorkomende openbare kennisgeving betreffende een waarschuwing van den Burgemeester aan de mannelijke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1911, die zich nog niet ter in schrijving voor den dienstplicht hebben aangegeven, om dit alsnog morgen te doen tussehen des voormiddags 10 uur en des namiddags 3 uur op de afdeeling Militaire Zaken, Breestraat No 119. hoek Wolsteeg, alhier. Wie in deze nalatig blijft, maakt zich «strafschuldig.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1