Werkelijk heeren - ook in de keuze van je sigaret dienen wij je te helpen! Rookt Chief Whip want het is de beste voor je gezondheid! VIRGINIA AGENDA. LEDEN „N.R.V BINNENLAND. MUZIEK. ARDATH Ook met kurk en goud LONDON KUNST EN LETTEREN. Zaterdag. Jeruël: Bidstond te 8^$ uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8*£ uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorin, en 6*/6 uur nam. Stadszaal (groot© zaal)Tiroleravond N. R. V. afd Leiden. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te Ï0 uur voorin, en 7 uur nam. Maandag. Haven 18b: Cursusvergadering ,,De Da- redaad". 8 uur nam. Nuts zaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. de Witte van Utrecht; 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. Haring van Bent huizen. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Prediker. Ned. GeTef. Evangelisatie. Spr. ds. De Groot van Delft. 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Bij bellezing te 8 uur nam. Avond-, nacht- en Zondag d'ernst, d?r apo theken van Maandag 6 tot en m.t Zondag 12 Jan. a.s. Apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst fe Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomnn door de dofttoren de Graaff, Kist. Poortman en Tim mermans. Te Oegslgeejt wordt deze dienst dan waargenomen door dr Varkamp, tel. 1916. De 0eg9lgeeslsche apotheek, de K m- penaerstraat 4, tel. 274 iê dag en nacht ge opend. RECLAME. Het wordt iets bijzonders. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. van Hoorn en Co., Hoofdstraat 229 a, Sassenheim. Bloembol Jenkweekerij en -han del. Eigenaar: J. M. van Hoorn, Sassenheim. Wijziging: Veilingvereniging „Flora", Rijnöburger- weg 29, Oegslgeest. Uittredend secretaris: G. van Delft, Rijnsburg. Nieuwe 2e Secretaris: J. van der Meij, Rijnsburg. Op Donderdag 16 Januari beginnen tn het Leidsche Volkshuis twee cursussen en wel „Ziekenverpleging in huis", waarvan de deskundige leiding berust bij onze stad genoot© dr. Cath. Hovens Greve, die tevens bij haar vele raadgevingen ook practische demonstraties zal geven. De tweede cursus is van geheel anderen aard. Dr. Z. Kamerling zal aan de hand van lichtbeelden een overzicht geven van de „tropische culturen" en wel de voedings gewassen en de handelsgewassen van vroe ger en nu. Voor kaartverkoop zie de advertentie. Tengevolge van het slippen van haai" rijwiel is gisteravond de 35-jarige mej. van M. op de Hoogewoerd gevallen en met haar hand terecht gekomen in de punt van een wisseltong der tramrails. Zij bekwam een diepe wonde in dit lichaamsdeel en werd door den E. H. D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Ten nadeele van C. G. is gistermorgen uit een vrachtauto op de Lammermarkt een overjas ontvreemd. Bij den stalhouder Dieben is een rood- bont-stierkalf geschut, dat gisteren onbe heerd op de markt is achtergebleven. De politie verstrekt nadere inlfchtingen. slingerd dat hij te veel smaak aan den dag legde voor. de laatste slrijkkwartellen van Beethoven „source troublée d'oü sont „surtis les mauvais musieiens. de l'Alle- „rriagne moderne, les Liszt. les Wagner, les „SchumannNiet minder staan we versteld van een oordeel in de toonaangevenden „Guide musical'' dal Gounod miste „le don mélodique" ("jaargang 1861). Nu precies het tegenovergestelde, van wat de Faust, vol gens de heeren van toen miste, wordt nu e?'fl bedenkelijk le-veel geconstateerd. En terwijl de Kritiek zeventig lange jaren zich met Faust bemoeit en er alles cn nog w*t op heeft aan te merken, wordt de opera door elk theater, en door het publiek niet minder, als een troetelkind behandeld. En, ten slotte, heeft het Publiek en niet de Kritiek gelijk. De sen su eel e Faust en Gounods sensueeie muziek (mei een religieusen inslag) die (ot de massa, zonder en met eruditie, spreekt omdat ieder er zich meer of minder zelf in terug vindt, zullen zich zooals de zaken zich nu laten aanzien voorloopig nog wel handhaven. Dit was zoo ongeveer de gedachte, die ons bij het naar huis gaan bezig hield. Want een talrijk publiek heeft ook nu weer ge noten van den hoorn des muzikalen over- vloeds, die de Fauslparlituur uitstort. We hoorden na afloop iemand zeggen, en zij had gelijk: men kan zeggen wat men wil, maar 't is alüjd muziek. De opvoering in baar geheel, gebonden natuurlijk aan een klein theater, was voor treffelijk. Niettegenstaande in vier rollen, door ziekte, invallers optraden en maestro Paren li om dezelfde reden in de plaats van den tweeden dirigent de directie voerde, liep alles k merveillo, een kleine memoriehape- ring van Margherila in 't laatste bedrijf niet meegerekend. Van de solisten moet in de eerste plaals genoemd worden de Mefi9to- feles van signor E. Coda. Diens sonore bas- barytongeluïd en zijn perfecte zangtechniek, zijn. levendige en toch sobere actie waren boven allen lof verheven. Signorina Alberli mc4 haar frische en heldere sopraanstem en haar beminnelijk en sympathiek spel heeft een Margeritha van hoog gehalte gecreëerd. Geestig heeft signa. Squarzina. prachtig altgeluid, Martha uitgebeeld, fijn en vrij van overdrijving. Ook de Siebel van signa. Palombini moet met eere worden vermeld. Signor Traverso (Faust) heeft een goede slem, die dunkt ons opener kan klin ken dan we gisteravond van hem hoorden. Was verkoudheid hiervan wellicht de oor zaak? Overigens heelt hij aan de moeilijke rol, zeker niet de dankbaarste van Int tableau, alle recht doen wedervaren. Signor Piccioli heeft zich als voortreffelijk zanger met een fraai gelimbroerd barytongeluid doen kennen. Zijn Valentino was in elk op zicht lofwaardig. De kleine rol van Wagner was bij Signor Franchi in goede handen. Het zeer goede corps de ballet (onder leiding van mej. Gerrie Folmer) heeft met zwier en elegantie in den Walpurgi9nachl gedanst Aan het koor is veel zorg besteed, zoodal ook dit cq£ wezenlijk aandeel heeft in het welslagen der opvoering. En wat maestro Paren(i, die het geheel met vaste hand leid de, met het orkest, dat niet zwaar is bezet, weet te bereiken is buitengewoon. Het publiek heeft genolen cn was gul in zijn bijvalsbetuigingen. ITALIAANSCHE OPERA. Faust. Het zou geen moeite kosten om k propos van Gouncds Faust een cahier de charges op te stellen Men zou. om zoo te zeggen, kunnen bewijzen dat het muzikale drama een mislukking is volkomener dan welke ook. Immers noch het libretto van Barbier en Carré, waartoe ook Gounods verantwoor delijkheid zich uilstrpkt, noch de muziek dringen door tot den kern der Faust-idee; ze raken het menschheidsprobleem, zooals Goethe het heeft gesteld, hoogstens aan den buitenkant. Hun nationalen dichter ter eere spreken onze oosterburen, als ze de opera bedo°len, dan ook liever van „Margarethe" dan van „Faust". Ongetwijfeld is de mu ziek dan ook meer Margarethe dan Faust. Gounods vloeiende welsprekendheid is voor Goethe te oppervlakkig en ze grenst wel eens aan het vulgaire. Dat is, voor nu, een uilgemaakle zaak. Maarwe zouden geen lijst van bezwaren samenstellen. Dat is inderdaad veiliger. Want wat malle ver gissingen heeft de Kritiek ten opzichte van Faust al op haar rekening. In den jaargang 18f>2 van de Revue des Deux Mondes to-h niet hel eerste het beste periodiek, wordt Gounitd. naar aanleiding der vroegste Faust- opvoeringen, het verwijt naar 't hoofd ge HET KOLONIAAL CONGRES DER_S. D. A. P. Be openingsrede van den lieer Onriegeest, Onder groote belangstelling werd heden middag te haütwee het Koloniaal Congres der S.D.A.P. geopend, clat heden en mor gen gehouüen wordt in oe groote zaal vaa het iN.V.-Huis te Utrecht. De openings rede werd uitgesproken door den voorzit ter der S.D.A.P., den heer J. Oudegeesfc, die begon met de door den dood aan de partij ontvallee leden te herdenken. Hij wees er vervolgens op, dat het koloniale vraagstuk zieb den laatsten tijd steeds meer opdringt. Az.ië is ontwaakt en zal niet meer inslapen. Evenals bijv. in Engelsch- lndië is in onze koloniën de actie voor een zelfstandig volksbestaan aanmerkelijk krachtiger geworden. Naast den strijd voor de nationale bevrij ding van dei: mlanuer is versteviging van den klassenstrijd noodzakelijk. Onze S.D.A.P- aldus spr. doet al heb mogelijke op dit gebied. Het N.V.V. is bereid op het gebied dA' vakbeweging te doen wat mogelijk is. Wij wenschen een zoo snel mogelijke bevrijding der Indone siërs van het Hollandsoho juk. Wij wen schen de mogelijkheden te scheppen, opdat deze bevrijding duurzaam zal zijn en wen schen zooveel doenlijk te voorkomen, dal- wanneer Nederland als overheerscher te rugtreedt, een andere koloniale mogend heid als overheerscher zal optreden, vv q begroeten dus niet slechts den bevrij- dingsstrijd der Indonesiërs, doch werken er aan mede, naar de mate van onze krachten en op den grondslag onzer beginselen en volgens de democratische methode. Wij doen dit dus geheel op dezelfde wijze, waardoor wij ook de bevrijding den- Neder- landsche arbeidersklasse uit. het kapitalis me zullen bewerkstelligen. Wij voeren de zen strijd reeds sedert Van Kol in 1897 in de Tweede Kamer kwam. De ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten vervolgde de heer Oudegeest maken een vaste gedragslijn voor onze politiek noodzakelijk. Vandaar het beginselprogram, dat het partijbestuur het Congres voorlegt. Onze menschen. maar ook de buitenwereld, dienen te weten, waar wij heer willen en wat de grondslag is van de woo-rden cd daden, die inzake de koloniale politipk van ons uitgaan. Zoo wel van links als van rechts is critiek op dit beginselprogram uitgeoefend. Aan beide zijden mist men echter het recht van cri tiek, want wij pogen althans, zegt spr. en zii komen achter ons aan. Zij heb ben zelfs nog niet beproefd, hun stand punt te bepalen. RECLAME. 1257 CHIEF WHIP COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Statistiek volgens den stand op 1 Jnni 1S29. Een belangrijke bron van inlichtingen voor ieder, die zich ten aanzien van de meer algemeen geldende arbeldsvoorva.rien oriën- teeren vil, vormen de collectieve arbeids overeenkomsten. Een overzicht van dan ora- vang en den voornaamsten inhoud dezer over- l eer.konu-ten volgens den stand op 1 Juni '29 is door het Centraal Bureau voor de Statis tiek in het licht gegeven. Lit het overzicht blijkt, dat de aantallen collectieve a.biid overeenkomsten en Jaa.oj betrokken ondernemingen en werknemers, welke in 1911 nog gering waren, in de jaren vlak na den oorlog belangrijk geitegpn wa ren, doch dat daarna in over een.--temming met don ec-onomi chen toestand van ons land een daling intrad, welke echter vanaf 192b weder he6it plaats gemaakt voor een geleidelijken groei dezer aantallen. Over een- Onder Werk kom., ten nemingen nemers 1 Jan. 1911 87 11U0 23000 1 1920 914 22500 27.1.00 1 Juni 1923 8C5 16S00 261600 1 1927 886 17OC0 2o7400 1 1988 1C01 17200 279200 1 1929 1101 18300 290700 54 Van de 1101 overeenkomsten kwamen na een arbeid, geschil, alle overige na in der minne gevoe.de onderhandningen tot stand; dezo 54 contracten golden voor slechte 2 pet. van het totaal werknemers. De verscheidenheid der onderwerpen, wel- ko in de collectieve arbeidsovereenkomsten geregeld zijn, weerspiegelt zich in den inhoud oer statistiek. Over het loon en wat daarmede verband houdt, de arbeidsduur, de vacantia; de uitkeering bjj ziekte, de beslechting van gasc hill en door een scheidsgerecht, het leer lingwezen, het ouderdomspensioen, bet ver bod van werkstaking en uitsluiting, het recht van de arbeider v.r.rnigliigen lot boekenon derzoek en over nog ve.e andsra punten, be vat de statistiek mededee.ingen en cijfers, Met betrekking tot 125 gemeenten, lu.000 en meer inwoners tellende, zijn de normal9 weekloonen, welke volgons de co!.eetie7e ar beidsovereenkomsten op 1 Juni 1929 go.dcn, vermeld. Voor 16 gemeenten met 50,000 en meer inwoners zijn deze loonen bovendien vergeleken met die in 1914, 1923 en 1928. Belangrijk is ook het thans voor het eerst opgenomen overzicht van de loonen in den landbouw in 1929. Biiikens de statistiek is 18 pet. van alle bjj de collectieve eon.racten betrokken arbeiders werkzaam onder de bepa.irgen van overeen komsten, we.ke een rege.ing van de vacantie bijna steeds fflbt behoud ran loon, inhouden, tegen nog slechts 41 pet. in 1928. UIT 'T STUCADOORSBEDRIJF. Op 31 Maart loopt het collectief contract in hel stucndoorsDedrijf nf en de beirokken werknemersorganisaties achten hel wen- scheliik, in de eventueel nieuw af te slui ten overeenkomst eenige verbetei ingen voor de werknemers te brengen. De samenwerkende arbeidersorganisaties, de Alg. Ned. Stucadoorsbond, de Ned. H. K. Bouwvakarbeidersbond en de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond stellen bun leden dan ook voor. den contracleerenden patroons organisaties een brief te zenden, waarin wordt gevraagd: Invoering van een vacantieregeling van 3 dagen door middel van fondsvorming, uit welk fonds tegelijkertijd wordt vergoed he' verzuim, ontstaan door het vieren van de christelijke feestdagen. De ziekte-uitkeering te verhoogen van 70 tot 80 pet. en den uilkeeringsduur te ver lengen van 13 tot 26 weken. Het uurloon voor Rotterdam gelijk te stel len met andere le klas plaatsen en daar naast voor Nijmegen het uurloon gelijk te brengen met dat van Arnhem en dat van Almelo gelijk met dat van Enschede. Er worde een regeling vastgesteld voor op perlieden. welke stukadoors van materiaal voorzien wanneer deze in aangenomen werk arbeid verrichten. Er zal in het collectief conlract een bepa ling worden opgenomen dat de opperlieden in een behoorlijk afgesloten kalkhok de specie kunnen maken. Er wordt een definitieve regeling vastge steld voor het afwerken van belon. De rechtspraak worde in het collectief contract dermate geformuleerd, dat aan een eventueele uitspraak van de arbitrage-com missie rechtspraak kan worden verleend. Vervolgens vestigen de besturen de aan dacht op hel rapport van oer leerlingencom missie, waarover c-en definitieve uitspraak zal moeien komen, of n.l. de bepalingen van genoemd rarporl al of niet bindend zullen zijn. (Volk). DE OMROEP-KWESTIE. In aansluiting aan ons bericht van gisteren onlleenen wij nog de mededeeung aan het „Hbld", dat de .nieuwe regeling zal gelden j tot tn met 6 April. Daarna wordt weder ge- wisseld tot 1 Juli, terwjjl de omwisseling ver- j volgens per kwartaal zal geschieden. Het blad meent hieruit de conclusie te mogen trekken dat de golf behouden zal blij- ven. In dat geval zou de zakelijke omroep dus op 298 M. worden gebracht SCHENKING 100.000 GULDEN T. B. C.-BESTRITDING. Volgen- het „Haarlemsch Dagb'ad" heelt mevr. de wed. Luden, thans mevr. Edgar Leonard, wonende in Amerika, wier zoon, de 12-jarige Hendrik Jan Luden eea half jaar geleden is overleden aan tuberculose menin gitis, aan het kinderherstellingsoord op het Brederodeduin te Bloemendaal van de Hanr- lemsche Vereenigjng voor bestrijding der tuberculose het voorstel gedaan de kosten, die overblijven na de subsidies van de ge meente en de provincie, voor haar rekening te doen komen. Deze kosten zrjn ongeveer per jaar 5000 gulden. Het kapitaal van de stichting, die het Jack Ludenfonds zal neeten, moet dus ongeveer 100.000 gulden bedragen. DE POSTVLUCHTEN. Het zesde relourvliegluig is gisterochtend om 9.15 uil Konstantinopel vertrokken en om 13.10 te Belgrado geland. Daar is het een uur gebleven, om 14.10 weer vertrokken en om 16.40 veilig te Boedapest geland. Heden wordl de reis naar Amsterdam voortgezet. AI9 „passagiers" bevinden zich twee pape gaaien aan boord. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar gemeld wordt, is een voorloopig comité' opgericht inzake de oprichting van een provinciale brandweer - organisatie in Zeeland. TEGENGESPROKEN BERICHT. Met betrekking tot de door ons overge nomen berichten uit de „Msb." inzake den toestand bij het Rolt. Hofstad-Tooneel vraagt Cor van der Lugt-Melsert ons hei volgende mede te deelen- ..De Maasbode" bevatte het bericht, waar in tot ergpnis van alle beterwetenden wordt medegedeeld, dat mijn gezelschap de NV. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-tooneel in zijn huidigen vorm geen nieuw seizoen dreigt te zullen beleven, hetgeen geheel met de waarheid in strijd i9. Verzoeke dit be richt te weerspreken. WEEKBLADEN. De „Haagsche Post" brengt artikelen over het vergaan van het voor Rotterdam be stemde droogdok, de Conferentie en het Rumoer in lndië. In de ..Wereldkroniek" treffen wij foto's aan van Leon Daude't's terugkeer in Parijs, de ontvangst der gedelegeerden ter Haagsche Conferentie en den bioscoopbrand in Paisley. Dr. Singels schrijft in de „Groene Amster dammer" over een Heilige op den Troon", terwijl S Kalff dit doet over „Amsler- damsuhe bruggen" en Dr. R. Veemstra een artikel aan „Primo de Rivera" wijdt- ,.Het Leven" schenkt o.a. foto's van de nieuwe ..Miss Frankrijk", de Confprentie en het te Rome gseloten koninklijk huwelijk. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 8