Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. 70ste Jaarcanc ZATERDAG 11 JANUARI 1930 No. 21418 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis per regel voor adverlentiën uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts peT regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordeD van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. /O 13 ..0 18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. de St. Elisabethstichting te Breda om vergunning tot het uilbreiden van het Zie kenhuis aan de Hooigracht Nis, 13/27, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No. 2649; b. de N.V. Algemeene Brandstoffenhan- del ..Leiden", om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op het perceel Haag- weg No. 15, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O Nis. 716—717; c. A. N. Korenhof om vergunning tot het uitbreiden van de inrichting voor ma chinale houtbewerking in het perceel Oude Vest No. 185, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie H No. 3458. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 25 Januari e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE BIOSCOPEN. Luxor-theater. De Duitsche in dustrie van de klankfilm is nog jong en staat ongetwijfeld nog in waarde benedan die van haar Amerlkaan/che concurrente. Doch met het constateeren van dit simpele feit breekt tevens de overtuiging zich baan dat haar techniek en energie zulke mogelijkheden in zich dragen dat zij trienen afzienbaren Ijjd het continent in zijn vollen omvang zal over- heerschen .1 Want technisch moge ds .,Mo- llodie des Herzens" (de eerste werkelijk spre kende en zingende film der Ufa) voor die der Amerikanen onderdoen, de u.vwerking van het gegeven is toch zóó interessant, zóó rijk aan origineele vondsten, daft zy in breeden kring de aandacht verdient van het bioscoop-minnend publiek, óók in Nederland. E.i wel vooral ook dadrom, omdat de toch zeker niet zoetvloeiende Duit che taal als muziek klinkt, vergeleken bij de rauwe, wel haast ongure geluiden, die tot dasver uit Amerika tot ons over zijn gekomen. Toege geven zij, dat in deze film de hoofd zaak eigenlijk in het niet valt bij de bijkom stigheden (hetgeen natuurlijk fout is), maar wie baar in de eerste plaats wil beschouwen als een bewys van de vorderingen der Duit sche industrie, moet desondanks tot enthousi asme worden gestemd. Hij zal dan met zeer groote voldoening zien en luisteren naar de simpele liefdesgeschiedenis tusschen Janos (Willy Fritsch), den armen soldaat, wiens hoogste ideaal is' een paard te bezitten om er een bedrijf mee te kunnen aanvangen, en Julia (Dita Parlo), de eenvoudige dienstmeid, die ter wille van het geld voor het paard een betrekking aanvaardt in een berucht danshuis, maar aldus ook zelf de oorzaak is van haar latero verguizing. Dat opgewekte keTmïsleven in het Hongaarsche stadje, «lie sleepende melodie, gezongen door Willy Fritsch: „Sieben Sierne hat der grosse Bar", het juichende soldatenlied: „Bin kein Haupt- mann, bin kein grosses Tier" da verbeten woede van den jongen saldaat, die zijn schrij- 1 nenae teleurstelling over de vermeende fou- J ten van het meisje uit in het wi.d wegsmijten van het tot dusver opgespaarde gelddat ailes maakt deze film tot een zeer belang wekkende i "Het theater was gisteravond tot qo laatste plaats toe uitverkocht en het zal volgende avonden wel niet anders zijn. Ook het bijprogramma ,met o.a het tr'o Speen hof en Jack Payne's roemruchte band der is trouwens ryk gevarieerd. Leiden, 11 Januari 1930. 1349 40 JAAR VERZEKERINGSAGENT Ce heer G. Hendriks. Maandag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer G. Hendriks hier ter stede werd aangesteld al? agent der Levensverzeke- rings maatschappij .Utrecht" gevestigd te Utrecht welke functie hij sindsdien onafge broken heeft bekleed. Naar wij vernemen zal deze dag voor den jubilaris niet onopge merkt voorbijgaan. „ZANG ZIJ ONZE LEUS." De Christelrike Zapgvereeniging ..Zang Zij Onze Leus" alhier, dir. de heer A. Teljeur s-Gravenhage). zal a.s. Donderdag 16 Jan des avonds te 8uur in de verwarmde Hoog- landsche Kerk een Jubileum Concert geven ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan Aan dit concert wordt welwillende mede werking verleend door de Heeren, L. Kooien, organist der Hoogt. Kerk. J. T. B Rameau, viool. H. P. Veldhuijzen, Cello, J A S. Haverkamp, piano. Als soliste treedt op Mej. J. Erkens, sopraan, Rotterdam (leerlinge van den bekenden Zangleeraar G. Zwal9man u. Botterdam.) De begeleiding op den vleuge. ic in handen bii Mej. Carolina de Bruijn, concert-pianiste te Voorburg. De helft der opbrengsl van dit concert is bestemd voor de Restauratie der Marekerk. Voor het Marekerk Comité zal spreken Ds. A. D Meeter. H^t geheel staat onder leiding van Ds. M. J. Pun9elie. -O EERSTE VERGADERING IN 1930. De Kamer van Koophandel alhier hield gistermiddag in haar gebouw aan den Sta tionsweg haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. De voorzitter, de heer ien Cate Brouwer opende de bijeenkomst, las vervolgen? do namen voor van de herkozen en nieuwge- kozen leden en verklaarde hen geïnstalleerd. Daarop hield hij de reeds gisteren door ons gepubliceerde Nieuwjaarsrede, waar mede precies een uur gemoeid was. Een hartelijk en aanhoudend applaus ver tolkte de waardeering der leden over dc doorwrochte rede, hetgeen do heer van der Steen in een korte toespraak nog nader on derstreepte, hem dankende voor alle? wat hij in het afgeloopen jaar in het belang van handel en industrie in Rijnland heeft tot stand gebracht en hem en de zijnen weder- keerig een gelukkig jaar toewenschende. Namens de aldeeling grootbedrijf sloot de heer P. A Wernink Sr. zich hierbij aan. Na goedkeuring der notulen waren de ver kiezingen aan de orde. Tot voorzitter werd herkozen de heer D. ten Cale Brouwer; tot ondervoorziIters de heeren P. Boot Sr. (groot bedrijf) en G. J. M. J. Molkenboer (klein bedrijf). De aftredende leden van de Commissie voor Vervoer. Post en Telegrafie, de heeren N. C. F. van Ginkel, L. C. Jonaenburger. P A Wernink, H. van Zonneveld. C. G. T Alkemade Sr. en jhr. Roëll werden allen herkozen, terwijl in de plaats van den heer W. v. d. Laan de heer Smal gekozen werd. Tot leden van de Commissie voor het Han delsregister werden de aftredenden, de heeren J. v. d. Steen. J. Smal. W A Wou- terlood, P. J. v. d. Zanden. C. G. J Alkcmad* Sr. en .1 T. M Mever? herkozen evenals de leden der Cie. voor Handeis- c-n Nijver heidsonderwijs, de heeren J. Heringa. M. M. Simonis. P. A. Wernink en W. A. Woute"- lood en de aftredende leden der Commissie inzake uitbreidingsplannen, nl. de heeren J. F X. Sanders, jhr. C. C. Roëll. N. C F. van Ginkel en G. J. M. J Molkenboer. Ingekomen was r n antwoord van den Minister van Watersl a inzake een adres van de Kamer over den hinder, dien het verkeer ondervindt van den neerslaande a stoom van de tram LeidenHeemstede Hierin wordt medegedeeld, dat de direc'ie der N. Z. H. toezegzing heef! gedaan tot proeven met oen verhoogden locomotief- sahccrsteen. waardoor eenigszins aan de be zwaren tegemoet zal wnrarn gekomen. Op een verzoek om een medaille beschik baar te s!el'°n voorde n Februari te houden tentoonstelling van de afd. Oo^stgeest dor Alg Ver. voor Bloembollencultuur werd goedgunstig bes»hikt. Er zal een verguld zil veren medaille worden geschonken. Do overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen De voorz'Uer deelde mede, dat de plan nen tot verbetering van don wog Leiden Alkemade in vergevorderd stadium in voor bereiding verkeeren. Vinden deze plannon doorgang, dan zal de Zijl en de weg langs dat water door de pro vincie in eigendom en onderhoud worden overgenomen. De provincie zal dan de Zijl normaliseeren en een nieuwe Spanjaards- brug doen bouwen Verder deed hij mededeeling dal de oro- vincie waarschijnlijk niet' bereid zal wor den gevonden verhelfring te brengen in den noodtoestand als gevolg van de vee! 'e smalle Bruggestraat fe Alphen aan den Rijn. aangezien deze ligt binnen de bebouwde kom der gemeente en de gemeente Alphen dus in de eerste plaats voor verbetering zal moeten zorgen. Besloten werd een verzoek le richten tot den Alphenschen gemeenteraad om ten dezo het initiatief te nemen en voorts de mede werking van den Minister van Waterstaat en van de provincie ,in te roepen. Voorts werd besloten een adres le rich ten tot den minister van waterstaat hou dende verzoek om dc nieuw te bouwen brug over het 0egstgee9lerkanaal nabij 't Groene Ksrkje een doorvaarlhoogle te geven van ten minste 4 M. 50 of. zoo dit niet mogelijk is. het middengedeelte der brug, beweegbaar te maken. Waar ook de doorvaarthoogte van dc Rovershrug te Katwijk-aan-den-Rijn ver groot wordt, vormt de Warmonderspoorbrug binnenkort nog de eenigo belemmering voor een goede va art belemmering van de Zijl met Katwijk. Wanneer t z. t. de spoorbaan Leiden Haarlem verhoogd wordt in verband met den aanleg van het nieuwe slation hier ter stede, zal de Kamer stappen ondernemen om ook die brug te doen verhoogen Hierna bracht de commissie ad hoe do">r het bureau ingesteld, terzake van het ver zoek van B. en W. om advies inzake win kelsluiting bij monde van den heer Molken boer. rapport uil van haar bevindingen Gelijk bekend was dit verzoek een gevolg van een door de winkelbedienden-organisa ties aan B. en W. gericht adre9 om ver vroegde winkelsluiting om 7 uur en des Zaterdags om 9 uur nam., terwijl zij den halvon rustdag op een middag gesteld wilde zien. D? heer Meyers als lid der commissie be- plcilto een wettelijke regeling, aangezien bij regeling door plaatselijke verordeningen hel een chaotische warboel wordt. De heer van Apoel is het eens met de drie plaatselijke middenstandsorganisaties, welke de mee ning zijn toegedaan, dat de tijd nog niet is gekomen voor een regeling van overheids wege Conform het betoog van den heer Molken boer. achtte ook zijn mede-commissielid, 'le heer van der Zanden het wenschclijk eerst de resultaten van een algemeene cnauete af te wachten alvorens aan B. en W advies uit te brengen Voorloopig ware te volstaan met een verplichte Zaterdagavondsluiting le 10 uur. De heer Simonis verwachtte eveneens weinig nieuwe gezichtsnunten van een cnqi'cV: mr Knibbe achtte ze daarentegen p .'Izakeïijk. Na nog eenige discussie werd tot het hou den van een enauete besloten. Aan B en W zal dienovereenknmtig worden bericht. Inzake de omzetting van het postkantoor te Roelofarendsveen ie een hulppostkantoor d-elde de voorzitter mede. dat het bureau, na ingesteld onderzoek, tot de conclusie is gekomen dat het onféwenscht is actie te v eren leren een zoodanige omzetting, daar ze integendeel een heter verloop van den dienst tengevolge zal hebben. De Kamer vereenigde zich rpef het voorstel van het bureau om het hoofdbestuur der P. T. T. mede te depleD. dat zij geen bezwaar heeft tegen de vestiging van een hulpposlkantoor le Boelofarendsveen We! trarhtfp de heer T. de Jong in een omstandig relaas nog tal van bezwaren 'vertegen aan te.voeren doch hij vond geen steun. Daar bij de rondvraag geen der aanwezi gen het woord verlangde, ging hierna de Kamer over in huishoudelijke vergadering. Casino-theater. Een tweetal onder houdende film? zijn het, di? het Casino-thea ter ons deze week brengt. De e;rst? film is getiteld „Martini Cocktail". Do oude Willy Quimby geniet nu al tien jaar lang de cok- tails ,die hy in Amerika heeft moeten ont beren, en hy geniet ze met volle teugen, zoo wel letterlijk als figuurlijk. AU zijn dochter,' wier be taan hij zich nauwelijks meer bewust is en die intusschen tot een snoezig jong mei je is opgegroeid, p'.otre ing op net too- neei verschijnt, weet hy niet wat te doen. Het eenige wat er op rit, is zyn vriendinne tje vaarwel te zeggen en den drank af te schaffen. Wat er van deze goede voornemens j teiecht komt, zullen wij U hier niet ver- klappenNa een paar fuifjes in do villo I lcmière en een avontuur van do dochter met Ccn Paryschen gentleman-boef-on?chu!dige- meisjes-verleider, komt alles ten slotte toch r.oc op zyn pootjes terecht. De jeugd ^er- trokt weer naar het land van den dollar en Willv zoekt zyn troost „bei Wein und Weib". Na de pauzo krjjgen wij een film getiteld „Jerry's nachtlokaa"'. Door toevallige om standigheden maakt Don Elliott, student in de medicijnen kennis met May Joyce en haar zuster, die wonen in een achterbuurt van New-York. Als Don er op betrapt wordt, dat hjj wel een; drinkt, wordt hij uit den Ge neeskundigen Dienst ontslagen. Niemand durft hjj nu meer onder de oogen te komen en steeds dieper zinkt hjj. Met May gaat het ook niet al te voorspoedig. Nadat haar vader hjj een schietpartij tijdens het smokkelen van drank om het leven is gekomen, heeft zij een aanstelling gekregen in Jerry's nacht- jfokaal. En hier is het dat de tweo geliefden elkaar weer ontmoeten. De een aU drankver- valscher, de ander als bar-dame. Dank zij May's grooten moed gelukt het haar Don uit de;atmospheer weg te werken en t-e zorgen dat hij weer volkomen herstel vindt naar lichaam en geest beide. Na een opwindende kloppartij in Jerry's obscuur Wachtlokaal, ontvluchten May, Don en het jongere zusje om een nieuw leven te beginnen bij zonnaschijn en bloemengeur. Eerst worden de toeschouwers nog vergast cp een interessante fi'm over de Canarlsche eilanden waarin talrijke fraaie opnamen te bewonderen vallen. Trianon-Theater. Nieuwe filmtechniek, nieuwe filmgezichten! Oude namen van film-acteurs met wereldreputatie verblee- ken, anderen komen er voor in de plaats. Daar is bijv. Lupe Velez, die dadelijk op valt door haar creatie als „het meisje van de straat" in de gelijknamige film, welke deze week in het Trianontheater wordt ver toond. Het is de geschiedenis van Graaf von Arnim. wien de liefde in 't eerst niet veel geluk brengt. Hij vindt n.l. zijn a s. vrouw in de armen van Keizer Napoleon III. waar na hij zijn verloying onmiddellijk verbreekt. Gravin des Granges (de Hollandsche actrice Jetta Goudal), verbitterd door deze afwij zing zint op gruwelijke wraak. Immers, von Arwin heeft gezegd, dat hij na dit voor val beter een meisje van de straat kon trouwen dan haar Zulk een meisje vindt zij in de cabaretzangeres Nanon del Rayon, uit een van de langste nachtkroegen van Parijs. Nanon wordt A la Pygmalion voorde entrée in de hoogste kringen opgeleid en aan von Arwin voorgesteld als een onschul dige schoone, juist gekomen van een Spaan- sche kloosterschool. Het resultaat van deze ontmoeting ligt voor de hand: in beiden ontvlamt de ware liefde en de catastrophe tijdens het brui loftsdiner. wanneer haar oude vrienden dc musici uit de nachtkroeg Nanon ontmoeten en de misdadige opzet van de snoode Gra vin des Granges aan 't licht komt. is ont zettend Toch mislukken haar plannen, want des Granges en Nanon worden on danks alles man en vrouw. Anders zou het immers geen film zijn! De jeugdige Lupe Velez openbaart hier reeds groote kwaliteiten, ook in haar me lancholieke zang, die klinkt als van een weemoedig tropen vogelt je. Er zijn aar dige vondsten in deze film: zoo de knip- ongende en geheimzinnig licht gevende me chanische hond voor het cabaret, evenals het geredekavel der in woede ontvlamde vrouwen, dat zeer illustratief door de mu ziek wordt onderstreept. Vreemd doet het overigens aan in het jaar 1868 een gesyn copeerde tango te hooren Het is in menig opzicht een zeer geslaagde hoofdzakelijk musieeerende en zingende film. Helaas worden in de Hollandsche copieën der Amirkaansche films de spreek- scènes meerendeels geschrapt, anderzijds biedt zulks het groote voordeel, dat het ver haal door iedereen gevolgd kan worden. BINNENLAND. Het koloniaal congres der S. D. A. P. is heden geopend (Binnenland, 1ste Blad) Verschenen is een statistiek der collec tieve arbeidsovereenkomsten (Binnenland, lsle Blad). To Voorbnrg is gisteravond een wielrijder doodgeschoten; dc dader is onbekend (Ge mengd, 2de Blad). Na de ramp van do „Hofplein"; de kapi tein geeft een re'aas van de gebeurtenissen (Gemengd, 2de Blad). Te Krimpen aan den IJssel is een steen- en rietmatterfabriek in de asch gelegd (Ge mengd, 2de Blad). De Academische Winterspelen te Davos; Van der Scheer wint de 500 en 1500 M. schaatsenrijden (Sport, 4de Blad). Bij de Academische winterspelen te Davos wen Van dar Scheer heden de 1000 M. schaatsenrijden. (Sport, ls>te Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie (Buiten land, lsle Blad). Minister Thomas over de werkloosheid in Engeland (Buitenland, 1ste Blad). Afschaffing der doodstraf in Denemarken (Buitenland, 1ste Blad). Een afwisselend bijprogramma vult dc avond op de juiste wijze aanl City-theater Behalve het Wereldnieuws, dat ons o.a. de groote autorennen in Tunis toont, draait hier voor de pauze ,,De Struik- roovcr". Zooals de titel reeds aangeeft is dit een film met vele koene staaltjes van ruiter- kunst, vermengd met tallooze vechtpartijen. De hoofdpersoon. Eduard Paerish, de zoon van een Engelschen edelman, neemt de schuld van een door zijn broer Arthur be gane fout op zich en duelleert daarom met zijn kolonel. Door een ongeluk doodt hij hem, tengevolge waarvan hij tot levens langen dwangarbeid op een Engcl9ch eiland bij Australië wordt veroordeeld. Op den dag, dat hij gratie verkrijgt, weet hij te ontvluch ten en belandt in een onherbergzame streek van Australië te midden der 6truikroovers. Hier krijgt hij den naam van „Captain Ha zard" (kapitein Waaghals); uit Engeland zendt men echter een speciaal-gevolmach- tigde om hem gevangen te nemen. Deze blijkt zijn vader le zijn. die door zijn broer en pleegzuster vergezeld is Hij raakt ver liefd op zijn pleegzuster, wordt gevangen genomen, ontsnapt, redt haar uit de handen van de vogelvrijverklaarden en keert ten flotte, als zijn broer, die tengevolge van op- geloopen verwondingen sterft, bekent, dat hij de oorzaak is van zijn val. in de wereld terug als Edward Purrich, terwijl captain Hazard op de lijst der gesneuvelden ge plaatst wordt. Hierna volgde de film „Een Huwelijk uit Wraak" met als hoofdpersoon Buster Kcaton. De geschiedenis verhaalt ons. hoe een arm b^oekenperser verliefd wordt op een actrice, die hem ten slotte trouwt, uit wraak op haar mannelijken collega, doch hem den volgenden morgen weer verlaat Na eenige avonturen ontmoet hij haar weer aan boord van een pleizierjacht. waar zij ten slotte achtergelaten worden door de vluch tende bemanning als het in brand staat Hij slaagt er echter in den brand te blusschen, doch thans vallen zij in handen van smok kelaars. Ook dezen hinderpaal weet hij le overwinnen, waarna zij weer behouden de haven bereiken, om elkaar niet meer te verlaten. BEROEP AANGENOMEN. Ds. J. G. van Apeldoorn to Bonnckom heeft het beroep naar de Ned. Herv Ken alhier aangenomen. VER. VOOR WIJSBEGEERTE DES RECHTS. De alhier gevestigde Vereeniging voor Wijsbegeerte des Rechts zal 25 Januari e.k. te 's-Gravenhage vergaderen in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden, des voormidda.gs te 11 uur. onder voorzitter schap van den waarnemenden voorzitter prof dr Kranenburg. Inleider is prof mr F. G. Scheltema uit Amsterdam over Het begrip positief recht" in de leer der Rechtssouvereiniteit.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7