MAGGI* Abdijsiroop Een groot gebeuren voor Oegstgeest. SELDERUSOEP —BONBONS— Plechtige opening van het Oranjepark. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. Een belangrijk moment: de Burgemeester van Oegstgeest, de heer J. G. M. van Griethuysen knipt het Oranjelint door, dat den toegang tot het Oranjepark opent. Foto Bleuze. Burgemeester van Griethuysen tegenover zijn eigen borstbeeld in gezelschap van Wet houder Rubenkamp, onder wiens stuwende kracht het Oranjepark tot stand kwam o Toespraken van de heeren Van Griethuysen, Pel en Lubbe. Onthulling van het borstbeeld van den burgemeester - De Rubenkampbrug. Zooals wij reeds kort konden meldden vond gisteren de plechtige opening van het 1 Oranjepark onder enorme belangstelling plaats. Behalve de genoemden waren nog aanwezig o.a. de heeren E. W. Wichers Rollandet, voorz. Gemeentebelang en Pel- lenburg, commandant Burgerwacht. Allereerst voerde de president-commissa ris de heer Pel het woord en sprak onge veer het volgende: Het is mij een groot genoegen u allen te mogen begroeten. Met het oog op het jaar getijde heeft het bestuur gemeend u hier te samen te moeten roepen. Het oogenblik is heden aangebroken om het nieuwe (3e park door de N.V. gesticht) te openen. In de ontwikkeling van het oude dorp Oegstgeest is een groote vooruitgang te bespeuren In het jaar 800 werd deze gemeente reeds genoemd als „Osgeresgest", dit zou zijn de geest van een zekeren ons onbekenden Osger. In de volgende eeuw werd de kerkelijke parochie in de geschiedenis vermeld als Kerkwerve. De kerk van deze parochie een van de oudst genoemde in het graafschap Holland volgens later en niet te controleeren zeg gen reeds gesticht door Willibrord, dus circa 700 stond bij de Kerkbuurt en is, maar dan in herbouwden staat, het tegenwoor dige Groene Kerkje. In de 13e eeuw komt de naam Oegstgeest weer te voorschijn en heeft op den duur den naam Kerkwerve verdrongen. Het best is Oegstgeest bekend in zijn ver houding tot Leiden, waaraan het in het zuiden grensde. Nog in het midden der 14e eeuw was de grens de Rijn, die stroomt langs Aalmarkt en Apothekersdijk. Van Leiderdorp werd het gescheiden door de Mare Langs de Mare, ongeveer waar nu de Haarlemmerstraat loopt, buiten de stads vest, de Rijn, heeft zich op het gebied van Oegstgeest en Leiderdorp een voorbuurtje gevormd, Marendorp geheeten, dat in '1351 bij de stad is ingelijfd en binnen de toen maals nieuwe stadsgracht, de tegenwoor dige Oude Vest, getrokken. Aan den weg van Leiden naar Oegst geest, ter plaatse van de huidige Beesten markt, lag een klooster, Lopsen, dat ook met zijn omgeving in 1403 in het stadsge bied is overgegaan. In 1611 werd de Morsch- singel en zijn voortzetting naar het Oosten de stadsgrens. Zoo heeft de stad Leiden vrijwel altijd geknabbeld aan het toenmalige ambacht en later het dorp Oegstgeest. En niet alleen aan het grondgebied, ook aan de bevolking knabbelde de stad; telkens verhuisden in woners naar Leiden en naar de geschied- Schrijver meldt, is het omstreeks 1500 een armoedig plaatsje. Het beeld blijft tot in het begin van de 17de eeuw vrijwel gelijk. Toen veranderde RECLAME. 1171 het van karakter en zooals overal in Hol land stichtte het stedelijk patriciaat daar zijn landhuizen en kwamen ook in Oegst geest de fraaie buitenplaatsen. De aard en verarming daarvan is bekend en met groote sprongen verder gaande, zien wij kleinere en grootere woningen verrijzen en in de laatste jaren ook de parken. Maar inmid dels blijft de stad knabbelen aan grondge bied en bevolking. Ondanks dat alles is het dorp Oegstgeest tot een krachtige gemeente uitgegroeid onder leiding van den Burge meester en dank zij den ondernemingsgeest van verschillende personen, w.o. wethouder H. W. Rubenkamp. Zich tot den Burgemeester richtende, is het spr. een groot voorrecht, hem te mogen begroeten met eenige van zijne kinderen. In 1900 tot Burgemeester benoemd, is door hem hier zeer veel tot stand gebracht Het zielental is uitgebreid tot pl.m. 6500 inwo ners. Zijne arbeid heeft daartoe medege werkt. Niet alleen in het gemeentehuis, maar niet minder in zijne werkkamer thuis. Met dank waardeeren wij dezen arbeid. De algemeene achting dwong ons bij deze ge legenheid u een gedenksteen aan te bieden, uit liefde en achting als een blijvende her innering (applaus). Onder de energieke leiding van den heer Rubenkamp zijn de parken tot stand geko men. Als geboren Oegstgeester heeft hij ons hier den weg gewezen Tot wethouder Ru benkamp het woord richtend, zeide hij, Gij waart, ons een brug, waarom wij meenden den in het Oranjepark geplaatsten brug naar U te noemen (applaus). Onze Directeur heeft dit echter niet alleen tot stand gebracht. Hij werd gesteund door do heeren: L. v. d Laan, architect, J. v. d. Laan en W. F. de Roov als bouwkundigen; A. P. de Rooy, de heer K Lans (wegen aanleg), van der Wilk (gedenksteen) en G. Koelman (hekwerken). \$ij vergeten hier echter niet te noemen den mede-oprichter den heer J. Zaalberg. Na de thee vertrokken de aanwezigen naar den hoofdingang van het Oranjepark aan den Rhijngeesterstraafcweg tegenover de R.-K. School, waar de heer Pel den burge meester verzocht om het Oranjelint door te willen knippen ter officieele opening van het park. De burgemeester voldeed gaarne aan dit verzoek en feliciteerde hei bestuur met de opening. In optocht gingen allen door de ..Oranje- laan" naar hei aangelegde parcula aan een mooien vijver, waar door een dochter van den burgemeester, mev Jac. van Griet huysen het borstbeeld van den heer .T. G M. van Griethuysen werd onthuld Dit beeld, waarop aan de keerzijde ge plaatst i9 het wapen van Oegstgeest, werd ontworpen en vervaardigd door den heer W. A. v .d. Wïnck te Haarlem. De heer Pel zeide daarbij, dat het bestuur had gemeend als herinnering aam het vele goede, dat burgemeester Van Griethuysen in zijn burgemeestersloopbaan in de ge meente heeft verricht, hem bij deze gele genheid dit borstbeeld aan te bieden ter her innering als een bewijs van zijn trouw, vroomheid en moed. De burgemeester dankte het bestuur recht hartelijk voor deze hem gebrachte hulde, Hij gevoelde zich daarmee zeer vereerd Na de bezichtiging wandelde men over het Burgemeester van Griethuysen-plein, dat het centrale punt van dit park uitmaakt. Hier komen te zamen: de Oranjelaan, het vervolg van de Koningin nel aan en de Louise de Golignylaan. Voordat de Louise de Go- lignylaan betreden wordt komt men aan een monumentale brug. Te midden van deze brug werd halt gehouden. Hier sprak de heer Pel als volgt: Deze brug vormt het symbool van 't werk van onzen directeur. Wij achten het zeer juist deze als „Rubenkamp-brug" te doopen, waarom wij hier een gedenksteen hebben doen plaatsen met de volgende regelen: „De N.V. Prins Hendrik stichtte in het jaar 1929 dit park onder directie van H. W. Rubenkamp"t I Wij hopen, dat u nog menigmaal op deze brug mag staan om de vele gebouwen, waar- voor hier ruimschoots plaats is, te zien ver- i rijzen. Vervolgens werd een rondwandeling ge maakt door de Louise de Colignylaan, die uitkomt op den Terweeweg bij „den Hoogen- •boom". Langs den Terweeweg ging men door de Charlotte de Bourbonlaan, d'ie evenwijdig loopt aan de Anna van Burenlaan 'om den terugtocht naar „Het Witte Huis" te aan vaarden. Hier bracht de heer Pel den eersten dronk uit op burgemeester van Griethuysen, die daarop de volgende rede uitsprak: Rede van burgemeester Van Grietlmysen. Teruggekeerd van de officieele opening van het Oranjepark wensch ik allereerst het bestuur der Bouw-Grond Mij. Prins Hendrik mijn dank te brengen niet alleen voor de uitnoodiging tot bijwoning, maar levens voor uw attentie, die opening door mij als burgemeester te doen plaats hebben. Zoowel het een als het ander heb ik met genoegen aangenomen, omdat ik in het Oranjepark niet alleen zie een particulier, maar tevens een groot gemeentebelang Dit park, aangelegd en in exploitatie ge bracht blijkbaar niet in de eerste plaats met de bedoeling om het hoe dan ook spoedig bebouwd te zien beloofd een sie raad te worden voor de gemeente en zal zeker strekken tot bevordering van den bloei onzer gemeente- En dat u deze opening' op zulk een offi- cieeje wijze gewenschl hebt, dat is voor mij een bewijs, dat ook gij in dit park een al gemeen belang der gemeente ziet en daarop ook bedacht zijt. Daarvoor is mij ook een aanwijzing de exploitatie van het Prins Hendrik- en het Julianapark, zooals die in 1913 en 1915 aan gelegd door uwe Mij., zij het dan ook onder een anderen naam, toch steeds onder den energieken directeur, den heer H. W. Ru benkamp is opgevat Zonder iemand van het bestuur tc kort te doen, meen ik een woord van hulde te moeten brengen aan den directeur, den heer Rubenkamp. terwijl ik toewensch, dat deze directeur nog vele jaren in denzelfden geest voor u mag werkzaam blijven Er is mij gezegd, dat deze opening zoo officieel en feestelijk plaats heeft omdat dit derde (evens het laatste park zal zijn, dat uw Mij in exploitatie zal brengen, maar j toch heb ik de overtuiging, dat wanneer de omstandigheden er toe leiden mochten de heer Rubenkamp. voor zoover hel van hem afhangt, niet achterwege zal blijven voort te gaan in zijn streven om door meerdere park- aanleg onze gemeente te verfraaien Mijnheer de Voorzitter ik wensch u geluk met de tot-s land-koming van dit nieuwe park en waar bij den aanleg moeite noch kosten zijn gespaard, hoop en vertrouw ik, dat de verdere exploitatie voor u een succes zal mogen worden. Maar ook de gemeente wensch ik van harte geluk met de aanwinst van dit grootsche park, dat ons een aange name wandeling en verpoozing te meeT brengt. Ik verheug mij er over, dal terwijl ik deze drie parken heb zien tot stand komen in de meest mogelijke samenwerking met het gemeentebestuur, dat, waar mijn tijd als burgemeester weldra beëindigd zal zijn, ik nog de opening heb mogen verrichten en ik dank u, dat gij mij daartoe in de gelegen heid hebt gesteld. Dat gij bovendien gemeend hebt bij deze opening tevens aan mij een hulde te moe ten brengen is voor mij een groote verras sing geweest. Mijn aandeel in de tot-stand-koming van deze parken is naar mijn oordeel van gerin gen aard geweest, maar gij hebt hierover anders gedacht. Gij hebt door de verdooping van het Oranjeplein in Burgemeester van Griethuysenplein en door het aanbrengen van een borstbeeld mijn naam onafschei delijk verbonden aan dit park. I'k kan niet anders dan u hartelijk danken voor deze bewijzen van waardeering en eindig met nogmaals hulde te brengen aan de N. V. voor hetgeen door haar is tot stand gebracht met deze parken, waarop de gemeente trots kan zijn. Ik heb gezegd De heer G. Lubbe, gemeente-ontvanger, het woord verkrijgende, dankte het bestuur van de N.V. voor de uitnoodiging en wenschte als oudste Oegstgeester. hier tegenwoordig, het bestuur geluk met deze opening en te vens veel succes met de onderneming. De heer J. Zaalberg (Wassenaar) bracht als oud-burger dezer gemeente en oud-be stuurslid van de N.V. Prins Hendrik, een dronk uit op de „stiHe kracht" van de onder neming, mevrouw Rubenkamp. Jaren van lief en van leed heb ik mede gemaakt, zeide spr., maar op dezen dag is het mij een genoegen te kunnen constatee- ren, dat dit nieuwe park prachtig is aange legd. Ir. Van der Laan bood daarop zijn geluk- wenschen aan, inzonderheid tot den heer Rubenkamp, onder wiens directie dil werk in zulk een aangename verstandhouding is volbracht. De heer O. J. van Griethuysen, hoofdcom mies-redacteur aan de secretarie te Zeist, dankte mede namens zijn echtgenoole voor de tot hen gerichte uitnoodiging. Van uit mijn ouderlijk huis was ons reeds veel be kend over de stichting van het nieuwe Oranjepark. Herhaaldelijk is Oegstgeest met schoone parken verrijkt geworden, maar ongetwijfeld is dit Oranjepark schitterend aangelegd. Uit ondervinding kan ik zeggen, dat dit park in vergelijking met de parken in Zeist zeer mooi is. Met den aanleg daar van wenschen wij u dan ook van harte ge luk. Het is ons een groot genoegen, dat u van deze gelegenheid gebruik hebt willen maken van den naam van mijn Vader. En al moge hij binnenkort het ambt van burge meester hier neerleggen, toch hopen wij dat hij met u nog vele jaren getuige moge zijn van den vooruitgang van uw park. Wij wen schen u een voorspoedige exploitatie toe! Aan het einde van dezen gedenkwaardigen mid'dag sprak de heer Pel het slotwoord. De belangstelling bij deze opening is door ons op zeer hoogen prijs gesteld, inzonder heid die van onzen burgemeester met zijn familie Wij brengen u tévëns dank voor de woorden van sympathie tot ons bestuur cn directeur. Spr. eindigde met dank te brengen voor aller aanwezigheid, de hoop uitsprekende, dat zij nog vele jaren dit park mogen be wandelen. 't Was een gebeurtenis, die nog langen tijd in de herinnering der burgers zal blijven voortleven! VLAAMSCHE PRIJS VOOR LETTERKUNDE. De vijfjaarlijksche groote prijs voor Vlaamsche letterkunde ten bedrage van 20.000 francs is toegekend aan wijlen Karei van de Woestijne voor zijn volledige wer ken. Deze prijs is bedoeld als bekroning der geheele loopbaan van den dichter. Leden der jury waren André de Ridder. Joni Eeckhout, prof. d'r. August Vermeylen. dr. Goemans en Toussaint van Boelaere RECLAME. Het Is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk ln den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. I 60 cent per doos. 1173 HET FOKKEN VAN TREKHONDEN. Naar liet „Hbld." van welingelichte, zrjde verneemt, heeft de minister van Bi-nneok Za- ken, en Landbouw ach gewend tot de rjjks-1 veeteeltconsulenten, om de oprichting te be vorderen van fokstations, stamboekhouding en premiekeuringen voor trekhonden. Wil de eisch van een minimum-borstbread- te tusschen de punten der boegen van 16 c.M, kunnen bleven gehandhaafd, dan zul- len volgens de Faculteit der Veeartsenykan- de aer rijksuniversiteit te Utrecht, welke den minister in deze van advies beeft gediend, I krachtige maatregelen moeten worden geno- 1 men tot het bevorderen der fokkery van goe de trekhonden. Het ligt in de bedoeling van den minister, om voor 1931 gelden aan te vragen voor bet verleenen van subsidies, benoodigd voor het j oprichten van fokstations, stamhoekhouderjj en pTemiekeuring, terwijl een rijksambtenaar zal worden belast met het algemeen toezicht op de wyze, waarop in de onderscheidene ge meenten de hand wordt gehouden aan de bepalingen der Trekhondenwet. DE DOODELIJKE AANRIJDING TE HALFWEG. Een 21-jarige vischrooker uit Amsterdam had duchtig Koninginnedag gevierd. Tegen middernacht achtte hij het tijd de feestelijk heden te beëindigen- Hij stapte in een auto, i die niet aan hem toebehoorde, om tot be- sluit van den dag een tochtje te maken. De I lichting Haarlem werd ingeslagen. Doch op den Haarlemmerweg had een vTeeselijk on- geluk plaats. De vischrooker kwam hier m botsing met een aan de rechterzijde van den weg staanden auto. waarvan de achterlich ten brandden! Noodlottigerwijze stond de 1 eigenaar van den auto lfnks naast zijn I wagen, hij had juist een nieuwen band om gelegd. De man. een hotelhouder uit Zand- voori, werd te'gen den grond geslingerd en meegesleurd en overleed kort na het ge-1 beurde. De auto's werden ernstig beschadigd De min of meer beschonken Koninginne-1 dagvierder stapte uit zijn gehavend vehikel I enliep weg. Hij wandelde een stuk verder cn viel ten I slotte op een grashoop in slaap. De vischrooker, die vroegor chauffeur was, had zich gisteren voor de Vijfde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank te verant- woorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de achterlichten van den auto hadden gebrand. Het was een heldere nacht geweest, zoodat de aanrijder ook zonder de lichten den stil- staanden auto had moeten zien. De vrouw van den overledene, die zich in den auto bad bevonden had nog tot haar man geroe pen: „pas op, spring opzij!" De' Officier van Justitie, mr. v Dullemen achtte het ten laste gelegde bewezen en wilde hier het maximum n.l. negen maan den gevangenisstraf eischen, en ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een auto voor den tijd van 1 jaar. De verdediger mr Benno J. Stokvis achtte het bewijs van het veroorzaken van dood door schuld niet bewezen. PI. vroeg voor zijn cliënt vrijspraak, subs, een geldboete, subs, een voorwaardelijke veroordeeling. De Rechtbank zal 23 Januari uitspraak doem NIEUWE UITGAVEN. N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem„Beknopte handleiding voor Ge- f meente- esn Pronvincial eBesturen bij de uitvoering van de wet financieele verhou ding", door J. de Bruin, adj. commies ter j provinciale griffie van Noord-Holland. J. B. Wolters, Groningen: „LesstofJ voor het geschiedenisonderwijs op de La gere school, door T. W de Jornrb en J- l Otte. W. L. en J. Éru&se's Uitg.-Mij., Rotter- j dam„Ruimte" door W. F. Gouwe. Jaarboek var Nederlandsohe Ambachts- en 1 Nijverheidskunst 1929. S. G. van Doesburgh, Leiden: „Het Nederlandse he Deltagebied" (Rijn, Schelde. Tusschenwateren). Een juri- j disch-politieke beschouwing door mr. h I Zaayer. 3-4

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6