70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Januari 1930 Derde Blad No. 21418 DE ZIEKTEWET VAN 1929. DE AVONTUREN VAN ADAMSON. IB IE IN ID IE IR m Buiten!. Weekoverzicht. ANECDOTA LEIDENSIA. Eindelijk is dan de Ziektewet in werking getreden Niet de wet-Talma van 1913. die in dat jaar reeds in het Staatsblad stond, maar nooit werd ingevoerd, maar de wet van '29. ontworpen door Minister Slotema- ker de Bruine. En met bekwamen spoed werd de wet van kracht Ze geldt reeds van 1 Aug. '29 af. De wet is verdeeld in vijf afdeelingen. De laatste bevat overgangs-, 9traf- en slotbepa lingen en is dus voor ons van minder betee kenis. De eerste vier bevatten den inhoud der wet. Afdeeling 1 verklaart ons de begin- t> selen der wet; „Algemeene Bepalingen luidt de titel. Allereerst wordt daar verklaard, wat de wet onder arbeider verstaat. Arbeider is de arbeider in dienst van een onderneming. Wat een onderneming is, zegt de wet niet. De jurisprudentie vermeldt ons (bij de Onge vallenwet.), dat een onderneming is „een zaak, die met winstoogmerk wordt gedre ven". Een huisknecht, een naaister vallen dus niet onder de wet. Verdient een arbeider meer dan f. 3000 -per jaar. dan is hij geen arbeider in den zin der wet. Evenmin hij, die in werkelijken militairen dienst is. Ook de bemanning van zeeschepen is uitgescha keld. behalve voor de kustwacht, b.v. vis- scherij. Losse arbeiders vallen er wel onder, in dien hun loon. qmgerekenö tot jaarloon, blijft beneden de f. 3000. Verrichten arbei ders aangenomen werk. dat in een onder neming ook door arbeiders in loondienst kan verricht zoo vallen ze onder de wet Om vangt iemand bij werkverschaffing uitke^- xing, zoo wordt dit als loon beschouwd en is hij verzekenngsplichtig. Behalve de genoemde personen kunnen bij Algemeenen Maatregel van Bestuur aan deze personen, b.v. huisknecht, chauffeur, ook verzekeringsplichtig worden gesteld. Naast het begrip arbeider is ook het be grip werkgever omschreven Werkgever D de persoon of de rechtspersoon, die een of meer arbeiders bij 'n onderneming in dienst beeft. Bij een N.V, is het bestuur, dus de directie, werkgever, bij'een publiekrechtelijk lichaam, gemeente of waterschap, hij die de onmiddellijke leiding heeft van den lak van dienst, waaraan de verzekerde is verbonden. Nadat zoo de begrippen werkgever en ar beider zijn verduidelijkt wordt een aanvang gemaakt met de omschrijving hunner plich ten. Beiden zijn verplicht inlichtingen ie geven omtrent de uitvoering der wet aan den Verzekeringsraad of den Raad van Ar beid. Ook aan ondergeschikten, indien dezen een schriftelijke volmacht kunnen toonen Zijn werkgevers aangesloten bi] een erkende Bedrijfsvereniging (waarover later) dan zijn zij en ook hun arbeiders verplicht aan het bestuur dezer vereeniging inlichlingen te verstrekken. Heeft een werkgever bezwaar tegen het verstrekken van inlichtingen aan den Raad van Arbeid of Bedrijfsvereniging, dan kan hij binnen 2 X 24 uren, nadat do inlichtingen zijn gevraagd, zijn bezwaren indienen bij den voorzitter van den Verze keringsraad. Natuurlijk mag een werkgever aan een zijner chefs of administratieve ambtenaren de regeling van de uit deze wet voor vloeiende verplichtingen overdragen. Deze wordt dan als werkgever beschouwd, wel te verstaan t.o.v. de Ziektewet. Om mogelijk misverstand te voorkomen voegt de wet er echter aan toe. dat de eigen lijke werkgever aansprakelijk blijft voor do betaling van premies en vergoedingen. Er kon eens een werkgever zijn die dacht ook dit deel van de verplichtingen aan een zijner ondergeschikten te mogen overdragen. De wet hpeft er rekening mee gehouden, dat er werkgevers en ook arbeiders kunnen zijn, die gemoedsbezwaren hebben tegen deze verzekering. Daarvoor gaat de wet op zij Maar om te voorkomen, dat er werkge vers zijn die onder den schijn van gemoeds bezwaren, aan hun financieele verplichtin gen trachten te ontkomen heeft de wet be paald dat ze op hun belastingbiljet zulbn terugvinden, hetgeen ze aan premie op die manier besparen. Bezwaren tegen de verze kering, goed. maar betalen zul je toch Zoo heeft het althans om financieele redenen geen zin om gemoedebezwaren voor te wen den. En zij, die werkelijk gemoedsbezwaren hebben zullen gaarne op deze wijze hun offer brengen. De arbeider, die gemoedsbezwaren heeft, kan op bepaalde, bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te stellen regelen, worden vrij gesteld van zijn verplichtingen. Het geval zal zich voordoen dat arbeide-s van een werkgever, die gemoedsbezwaren heeft, niet het minste bezwaar tegen de ver zekering hebben. Deze arbeiders kunnen zelf voor hun aandeel de premie betalen. In de 2e afdeeling wordt over de uitkee- ringen gesproken. Hij, die verzekerd is. heeft recht op uilkeering indien hij door ziekte ongeschikt is tot hel verrichten van zijn arbeid. 19 deze ziekte het gevolg van een ongeval en krijgt hij dientengevolge uitkec- ring volgens de Ongevallenwet of de Land en Tuinbouwongeval'enwet, dan vervalt het recht op ziekengeld. Zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw worden met ziekte gelijk gesteld. Voor de ongetrouw de vrouw geldt dat dus niet. De verzekerden moeien worden ingeschre ven bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid of bij erkende bedrijfsverenigingen. Op hun verzoek worden door het bestuur van den Raad van Arbeid of door dat der er kende bedrijfsvereniging vrijgesteld van verzekering zij. wier loon. over een kalen- derweek berekend, minder dan f. O.-iO per dag bedraagt en zij. die bij den aanvang dar verzekering ongeschikt tot werken zijn. Overigens moet ieder arbeider ingeschre ven zijn. Voorzoover betreft de inschrijving bij de ziekenkassen der Raden van Arbe-d in den regel bij dien R. v. A., in welks gebied de verzekerde arbeid pleegt Ie verrichten. Voor bijzondere gevallen is dal nader gere geld, ook bij verandering van werkgever in het gebied van een anderen R. v. A. Is, tengevolge van onjuiste of verzuimde aangifte geen of te weinig premie betaald, blijft hij. die de premie moest betalen daar voor aansprakelijk; hij moet over hel ach terstal! iie bedrag 5 pel. intrest per jaar be talen. Noch premie noch opslag mag dan van het loon van den verzekerden worden afgetrokken. Bovendien wordt op den werk gever, die in verzuim was, de verplichting gelegd aan den R. v. A. het ziekengeld, dat is uitgekeerd, te vergoeden. Van groote beteekenis voor den arbeider is de hoogte van het ziekengeld. Het be draagt 80 pet van hel dagloon Hoogstens wordt uitgekeerd 80 pel van f 8. dus f 6.40 per dag. Onder dagloon wordt verstaan het gemiddelde loon per dag, verdiend door ge lijksoortige arbeiders in hetzelfde of een ge lijksoortig bedrijf. De eerste (wee dagen wordt bij ziekte ni-^l uitgekeerd. Den derden dag gaat het zieken geld in. Het wordt uitgekeerd voor ten hoog ste zes maanden. Voor het gebied van een bepaalden Raad van Arbeid kan hel ook eerder en tot hoog stens 90 pel. gedurende ten hoogste 12 maanden worden uitgekeerd. Bij zwangerschap wordt zes weken vóór en minstens zes weken na de bevalling der gehuwde verzekerde ziekengeld uitgekeerd ter hoogle van het dagloon. Het kan ook gebeuren, dal een verzeker de. die ziek is, zijn werk gedeeltelijk ver richt. Indien hij dan minstens de helft van zijn dagloon ontvangt, is de ziekengelduit- keering de helft van heigeen hij anders zou ontvangen Is aan epn verzekerde in 12 op eenvolgende maanden, tengevolge van een zelfde ziekle-oorzaak meer dan 180 dagen, al of niet onderbroken, ziekengeld uitge keerd, dan zal hij in de volgende periode over niet meer dan 90 dagen ziekengeld kunnen ontvangen. Wordt een verzekerde opgenomen in een ziekenhuis of gesticht, dan zal den werkge ver, mits de arbeider inwonend was. 2/3 van hel door hem. in verband met de wel op het arbeidscontract le betalen verpleging9geld, worden uitgekeerd. Is een verzekerde, kost winner. opgenom'cn dan kan hel ziekengeld, geheel of gedeeltelijk aan zijn gezin wor den gegeven. Het is van beleekenis. dal het ziekengeld zoo spoedig mogelijk wordt uitgekeerd Daar om is bepaald dal het uiterlijk in de vol gende kalenderwpek, waarin het schuldig weid. wordt betaald. Beslag op het den verzekerde toekomende ziekengeld is alleen geldig, indien het ba slag dient lot verhaal van onderhoud, waar toe de verzekerde is gehouden Het zou zich kunnen voordoen bij het leveren van levens middelen aan het gezin van verzekerde. Hei Rijk garandeert de uitkeeringen zonder een;g voorbehoud. De ziekteverzekering is gebaseerd, even als de andere verplichte verzekeringen op verplichte premiebetaling. De regeering stelt voor iederen R. v. A. de premiën vast. welke worden gepubliceerd en op de secretarie voor ieder ter inzage liggen Hoewel het principe bestaat om de premiën op gelijken voet te heffen, kunnen ze toch voor som mige beroepen, in verband mei meer ge vaar voor ziekte, hoogHf zijn. De helft is door den werkgever en de helft door den verzekerde verschuldigd De werkgever moet de premie betalen en mag het door den ver zekerde verschuldigde deel van het loon afhouden. De premie door den werkgever verschuldigd, wordt afgerond naar boven tot op een cent. die van den verzekerde ook op een cent, maar naar beneden Indien een verzekerde in dienst is van b.v twee ondernemingen, kan de R. v A. bepalen, dat de premie betaald wordt door één van hen Ilij die betaald heelt, kan een even redig deel der premie op den anderen onder nemer verhalen. Gedurende den tijd. dat ziekengeld wordt j uitgekeerd aan den verzekerde, is geen premie verschuldigd. De ziekenkas van den R- v. A. ontvangt nu de premiën en keert de ziekengelden uit. De R. v A vormt een reserve door jaarlijks 5 pCt. van het gezamenlijk be drag der premiën of te zonderen. Is de rc-serve gelijk aan de helft van het bedrag dat de ziekenkas gedurende de laatste drie jaren aan onkosten en ziekengelden ge middeld per jaar uitkeerde, dan is verdere reserveering overbodig. Het boekjaar eindigt 31 December. Is iemands verplichte verzekering afge- loopen, dan kan hij een vrijwillige ver zekering sluiten bij de ziekenkas Naast de ziekenkassen van de Raden van Arbeid, staan nu de erkende bedrijfsver- eenigingen Als zoodanig treden op vereeni- gingen, opgericht door erkende werkgevers- of arbeidersorganisaties, die aan bepaalde voorwaarden voldoen o.a., dat zij niei ue: oogen winst te maken De uitkeeringen mogen niet lager zijn dan die der zieken kassen van den R. v A Het bestuur der erkende Bedrijfs-vereeniging kan een af- deelingskas instellen, die werkt op soortge lijke wijze als de ziekenkassen. De premie, vastgesteld door de erkende bedrijfsvereniging, moet voor de helft door den verzekerde worden betaald Het is verboden, dat van den verzekerde meer wordt gevorderd dan de helft van de premie die hij anders aan de ziekenkas van den R v. A zou moeten betalen. Natuurlijk wordt er van regeeringswege roezicht uitge oefend op de handelingen der bedrijfs ver- eenigingen. Daarvoor is bij besluit van 9 Juli een College van Toezicht ingesteld Naast de ziekenkassen van den Raad van Arbeid kan deze Raad plaatselijke kas sen oprichten, waarbij de verzekerden van die plaats kunnen worden ingeschreven. De derde afdeeling handelt over de voor ziening tegen ziekte. Het is voor den R v. A. en de bedrijfsverenigingen van beteeke nis preventief te kunnen optreden. Daarvoor is opgericht een fonds ter voorziening tegen ziekte, waarvan de gelden worden bijeen gebracht door den R. v. A. en de bedrijfs verenigingen. Ze moeten betalen 1/« °/o° van het verzekeringsplichtig loon Naast dit fonds bestaat het fonds voor geneeskundige behandeling, dat door de werkgevers wordt bekostigd. Daarvoor wordt hun 4°/oo van het verzekeringsplichtig loon in rekening gebracht. Het wordt bij de premie opgeteld en aldus geincasseerd. De vierde afdeeling, die het beroep tegen beslissingen van een Raad van Arbeid be handelt geeft aan, dat het beroep binnen een maand moet zijn ingediend bij een raad van beroep, waarvan in bepaalde gevallen weer beroep openstaat bij den Centralen raad van beroep. Het karakter van de Ziektewet is dus. dat een vergoeding wordt gegeven wegens loonderving door ziekte. Hel verschaffen van geneeskundige verzorging, is (op één uitzondering na) niet het doel. Die verzor ging wordt geregeld bij de Ziekenfondswet Tusschen deze beide wellen zal verband be staan, zoo dat wie niet lid is van een zieken fonds of kan aantoonen, dal hij geneeskun dige hulp kan krijgen, niet in aanmerking kan komen voor ziekengeld. D. Z. RECLAME. Een goedkoope Rlano is een gevaarlijk artikel liet dat wij duur zi]n, mstëu alte instrumenten die wij ver- koopen. zijn zoowel wat klank als constructie betreft, deugde lijk en beproefd, geheel afge zien van den prijs. HOOGEWOERD - LEIOEN Amsterdam - Rotterdam - Arnhem - Breda HOE ADAMSON EEN „BUBIKOP" KNIPT! 1275 Haagsch optimisme gerechtvaardigd - Mist over de vlootconferenlie - Vorstelijk huwelijk Machtsstrijd in China. Gisteren was het juist 10 jaren geleden, dat de Volkenbond werd geboren, als het I ware door Amerika'® president Wilson ten doop gehouden, alhoewel tenslotte Amerika zelf afzijdig zou blijven staan tot op den huldigen dag toe. In deze tien jaren heeft dit lichaam, ook al had men gaarne nog meer kracht ervan zien uitgaan, veel goeds gedaan in het belang van den vrede en niet zonder bezorgdheid mag men zich afvra gen, wat er wel -zou zijn geschied, als de Volkenbond er eens niet was geweest! Langzaam aan velen te langzaam heeft het zich ontwikkeld tot het centrum dc-r vredesaclie en nog steeds gaat de in vloed geleidelijk vooruit. Alle vooruitgang pleegt zachtjes aan te gaan. Tien jaren na deze geboorte zien wij in onze residentie de leidende figuren van Europa bijkans alle vereenigd om eindelijk den wereldoorlog le liquideeren. Niet alleen voor het Westen, maar ook voor het Oosten. De Tweede Haagsche Conferentie moet im mers tevens dienen om de schadevergoedin gen voor de landen der vroegere Donau- rr.onarchie en den Balkan te regelen. In tegenstelling met de eerste conferentie ver loopt de tweede zeer rustig en kalm; zelfs zóó kalm, dat van „vervelend" kan worden gesproken, als men slechts let. op den bui tenkant der dingen en niet op de groote innerlijke beteekenis. Geen arises, geen dreigingen het incidentje tusschen Tar- dieu en de Duitschers was van te weinig interesse om er aandacht aan te schenken in rustig, degelijk, overleg tracht men het eens te worden en al schiet het niet op, zoo als blijkbaar verwacht was. toch is er alle reden voor optimisme. Zeker voor zoover het betreft de regeling van het Young-plan tus schen Duitschland en zijn schuldeisohers. Met de regelingen in het Oosten gaat het iets minder goed, met name wat betreft Hon garije, doch verontrustends i9 ook daar niets! Voor de conferentie bijeen kwam werd groot gevaar geducht van Fransche zijde, daar immers opnieuw de idee van sancties daar naar voren werd gebracht, maar ook dit is meegevallen. Frankrijk, hoewel het idee niet loslatend, ziet blijkbaar wel in, dat meer dan een soort leege formule niet is te bereiken, daar hst, afgezien misschien van België, niemand mee heeft. Bovendien trof het voor Duitsch land zeer mooi, dat juist de regeling met Amerika van kracht werd, waarin geheel en al vertrouwt wordt op de goede trouw en eerlijkheid van Duitschland als onderteeks naar van een contract! Bedriegen de voor teekenen niet, dan komt te Den Haag hst Young-plan thans in kannen en kruiken. Wat-Oostenrijk en Bulgarije aanbelangt, ook ten aanzien van deze landen is hel vooruitzicht niet slecht, daar zeer terecht wordt ingezien, dat het moeilijk om niet te zeggen ondoenlijk is veeren te plukken van 'n kikker oftewel geld te halen, waar het niet is Natuurlijk pogen de schuldeischers te redden, wat er te redden valt en dientenge volge is men nog druk aan het loven en bieden. Met Hongarije staat het, gelijk reeds opgemerkt, minder gunstig; een gevolg van het feit, dat de politiek daar een woordje meepraat, hetgeen allesbehalve geëigend :s om een compromis te bereiken, doch hope loos staat het toch ook in dit geval geluk kig niet! Er zijn bovendien een twee-tal tot spoed aandrijvende factoren, hetgeen dwingt tot meerdere haast: Maandag begint de zitting van den Volkenbondsraad te Geneve en 20 dezer te Londen de vlootconferentie, waar velen, die nu in Den Haag aanwezig zijn, niet mogen ontbreken. Is Bnand zelfs ai niet naar de Vo'kenbondsstad vertrokken? Men mag als axioma vastleggen, dat alge meen de be9te wenschen de delegaties der zeemogendheden naar de Engelsche hoofd stad vergezellen, maar men ontveinst zich toch niet. dat daar slechts uiterst moeizaam eenig resultaat zal zijn te bereiken. Het vraagstuk is zoo veel omvattend en. zoo ver scheiden van belangensferen, dat aan een spoedige, zelfs aan een volledige oplossing niet mag worden gedacht. Men mag al heel tevreden zijn zoo daadwerkelijke vooruit gang wordt verkregen en de ontwapening ter zee dichter benaderd! Opmerkelijk 19 ongetwijfeld, dat in Frank rijk en Italië veel minder aandrang tot uiting komt om het beste beentje voor te zetten, terwiil r ,~r.i - .O-.- Japan niets wordt verzuimd, om daarop het volle licht te doen schijnen. Of had men het in Italië te druk met het huwelijk \an kroonprins Umberto met prinses Marie José van België? Dit laatste klinkt zeker zeer aannemelijk! Met grooten luister is dit huwelijk uit liefde gevierd en gelukkig, is geen enkele wanklank gehoord. Gevreesd werd daarvoor maar al te zeer en we ver moeden, dat het Belgische koninklijk Huis niet zonder ongerustheid naar Rome is ver trokken! De prinses, die haar nieuwe vader land trouwens reeds deugdelijk kende, Gaar zij immers daar heeft gestudeerd tenge volge waarvan zij haar huidigen echtgenoot ook reeds langen tijd had leeren waardeeren heeft stormenderhand de harten van haar Snedig antwoord. Wat hieronder volgt is weliswaar geen Leidsche anecdote en dat zij onder deze rubriek verschijnt is het gevolg van de pu blicatie, 14 dagen geleden, van een verzoek door zékeren Jacob Viverius gericht tot den Leidschen magistraat. Wij deelden toen mede, dat deze Viverius, Gentenaar van ge boorte, medicus van beroep en tevens auteur en vertaler (onder den schuilnaam Philo- logus Philiatros k Ganda) een zoon was van een der gevierde kunstenaars, die dikwijls door Prins Willem I placht geraadpleegd te worden. Welnu, van dezen vader Viverius gaat het volgende verhaal: Toen prins Willem I den Hertog van Alen^on met een geschenk wilde vereeren, ontbood hij „den ouden Viverius en toonde aan hem een teekening met rood-aarde ge daan, waar in zich, tusschen verscheide bergjes, zommige maagden met bloemkorfken lieten zien; dit wilde hij van zilver ge- maact hebben; doch zijne zinnen vielen daarvan op iets anders- want hij kreeg een ope Poort, mee met rood-aarde geteeckent. seggende tegen Viverius: Meester, onze Ber gen syn in eene Poort verandert; wat of dat toch wil bedieden? Daarop Viverius antwoordde: Genadigste Heer, de Poorte beteekent de harten der onderdaenen; zoo lange deze, voor d'over-Heer open blyven, soo tang gaat het wel; maar worden die eens geslooten, dan gaat 'et qualick. De Prins sloegh hem met de handt op de schouders en zev: Meester! Meester! ghy hebt de regte me ning geraden." Gabxiel Metsa's ouders. Een der sterren aan den Leidschen kunste naarshemel is Gabriel Metsu, in 1630 10 Leiden geboren waar hij in 1648 een nieuw gilde stichtte en in 1668 te Amsterdam gestorven. Zijn Leidschen tijd is voor zijn kunst niet de meest belang rijke: eerst in Amsterdam ontplooit hjj z|jn meesterlijk talent om ten slotte brj uitstek de schilder te worden van genrestukjes ait het leven der gegoede Amsterdamsche bur gerij. Van het leven van dezen kunstschilder is weinig bekend. W|j laten hier volgeD de huwelijks-inschrijving van Metsu's vader op het stadhuis te Leiden. Metsu's vader is driemaal gehuwd ge weest. Eerst vóór hij zich le Leiden vestigde met zekere Marylgen Jansdr. Daarna in 1620 met Mach telt I Dircxdr. en ten slotte in 1625 met Jacque- myntgen Garnyers, uit welk laatste huwelijk de groole schilder Gabriel Metsu werd ge boren. De inschrijving van het tweede huwelijk van Metsu's vader luidt aldus: 18 April 1620: Jacques Metsu, schilder, van Belle in Vlaenderen, Wedr van Marytge Jansar., vergezeld met Eduardus Neel rijn bekendemet Machtelt Dircxdr., jd. van Schiedam, woont tot Leyden. Het derde huwelijk vijf jaren later werd aldus ten stadhuize te Leiden in geschreven: 10 Nov. 1625. Jacques Metsuw, schilder, Wedr. van Machtelt Dircx, vergezeld met Da vid de Vinder, z|jn bekende; met Jacque- myntgen Garnyers. Weduwe van Guillaume Fremont, schilder, vergezeld met Marytje Matheus, haer bekende". Jacquemyntgen Garnyers was stads-vroed- vrcuw te Leiden. Is het niet even merk waardig, dat een van Gabriel Metsu's be kende schilderijen een kraamkamer voor stelt? Wilsveen bedevaartplaats. Het dorpje Wilsveen was oudtijds een bedevaartplaats, hetgeeD begrijpelijkerwijs in het midden der XVIIe eeuw den gerefor meerden een doorn in het oog was, getuige onderstaande klachtbrief van een drietal Wilsveener inwoners, dateerend uit den jare 1654: .,Wy ondergeschreven Mr. Johannes Heynsius, Schoolmeester te Wilsveen ende Jan van der Linde, mitsgaders Heyndrick Maertensz van Vliet, alle ledematen der gemeynte Jesy Christi en woonende dicht bij de Capeile van Wilsveen, attesteren ende getuygen mits desen waerachticb to zyn, dat omtrent deselve capeile groote bedevaert wert gedaen van de papisten, die geduyrichlyck by dage en by nachte, oock somtyts des sondaghs onder de predi cate en principalycken voor en na vrou wen lichtmisse, en hemelvaerte, rontomme deselve Capeile hare superstitiën plegen, met daeromme te cruypeD op hare bloote knyen, hare ave marye aldaer te leseo, hare offerhanden te doen, tot welcken eynde aen de Capelle-deur een bos geldbus) gestelt is. Getuygen wyders dat deselve afgoderye in geenderley wyse door den Baillu van Rhynland geweert wert, maer dat se haren vollen loop heeft, ende in plaetse van af te nemen dat deselve dagelycx accres- seert ende toeneemt; ja, dat de papisten soo stout zyn dat se die van de Religie be spotten en uytlagchen, ende haer in haren godsdienst soecken te verstooren, gelyck het gebeurt is, dat seeckere papist zyn broeck afstryekende, tegen yemand van de Religie seyde: Leest dien brief, daer suit ghy meer in vinden, als ghy in de Capeile van uwen predicant suit gesticht werden" dat se niet alleen haer bedevaert met groote licentie aldaer plegen, maer oock deselve gepleecht hebbende, den School meester aldaer groote overlast soo nu 600 dan doen, vallende in zyn school ende soeckende hem met gewelt daeruyt te dry ven, en zyn schoole in ruine te helpen. Dat oock specialycker de Heere van den Bos een van de Heymraden van Delftland, omtrent twee jaren geleden, hebbende de coorts op zyn lyf, en een bedevaert willende doen omtrent deselve Capeile, de schooi- vrouw, in absentie van den Schoolmeester, met gewelt den sleutel van de Capeile af gedwongen heeft gehad, en als de school- vrouw daerm weygerachtigb was hem den sleutel tfe geven, dat by haer met zyn degen dreygde en alsoo binnen de Capeile comende aldaer zyn afgodendienst gepleegt heeft: al 't welck voors. is, wy bereyd zyn met eede te bevestigen." q

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15