AGENDA. 19 TIROLER-AVOND BINNENLAND. UIT HET PARLEMENT. STAATSLOTERIJ. BUITENLAND. Vrijdao. Leidschp Schouwburg: Italiaansche Opera Faust. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal). Spr. da. Zandt vao Delft. "V4 uur nam. Avond-, nacht- en Zondag d'enst, d.r apo theken van Maandag 6 tot en mjt Zondag 12 Jan. a.s. Apotheek C. B. Duyster, N. Rrjn 18, telefoon 523. RECLAME. ZOXDAG JANUARI 1084 IN DU GEHOORZAAL N.R U. leden 50 et Niet loden 75 et RADIOVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIE. Cijfers en conclusie. Gisteren was het twaalf maanden gele den, sinds in het Rijks-telefoonkantoor te Amsterdam het publieke telefoonverkeer met Nederlandsch Indië werd geopend. Het ,,Hbid." geeft in verband hiermede eenige cijfers en conclusies betreffende het verkeer. Zij omvatten dc periode van 9 Januari 1929 tot en met 7 Januari 1930. Het aantal zakengesprekken van Neder land uit bedroeg 450. Het aantal zakenge sprekken van Indië uit bedroeg 480. Uit Nederland zijn dus ongeveer even veel zakengesprekken gevoerd als uit Java. Het aantal particuliere gesprekken be liep van Nederland uit 746; van Indië uit 1831. Dus bijna twee en een half maal zooveel particuliere gesprekken uit Java als uit Nederland. Het totaal aantal gesprekken, gevoerd in het eerste jaar. dat deze telefoondienst bestaat, bedraagt derhalve 3507. Hiervan waren 930 zakengesprekken en 2577 familiegesprekken. Het totaal aantal familiegesprekken was dus ruim twee en een half maal zoo groot als het aantal zakengesprekken. Het totaal aantal uitgaande" gesprek ken bedroeg 1196; het totaal aantal ..inko mende" gesnrekken bedroeg 2311. Dus uit Indië is bijna tweemaal zoo vaak getelefoneerd als uit Nederland. Het totaal aantal betaalde snreekminu- ten toont aan dat do gemiddelde dun- van een gesprek vier minuten bedraagt. Op voorbeeld vaD de Rijkstelegraaf heeft de NederlandIndië-telefoondienst reeds in het eerste jaar van zijn bestaan de ge legenheid gegeven tot het voeren van zoo genaamde Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken. Deze gesprekken duren twee minuten en worden berekend tegen een uniform tarief van f. 15. Dergelijke gesprekken zijn in Neder land ten getale van ongeveer honderd aangevraagd, in Indië van ongeveer 325. Op 23 December j.l. is men begonnen met de afwikkeling van deze gesprekken, waarmede men vóór het eind van deze week gereed denkt te komen. De grafische voorstelling van het dagc- Ikijsch aantal gesprekken vertoont, vooral wat de in Indië aangevraagde betreft, een vrij regelmatig stijgende lijn, met slecnts in de vacantiémaand Juni ©en belangrijke inzinking. Het totaal aantal gesprekken inko mende en uitgaande te zamen dus va rieerde in het begin van 1929 tusschen on geveer vijftig en vijf en zestig per week. Thans, begin 1930, drukt het getal 65 't week-minimum uit. Het record-aantal ge voerde gesprekken per week bedraagt tot nog toe acht en negentig. Wanneer de gelegenheid om van huis uit te spreken aan beide zijden algemeen is ingevoerd, zal dit cijfer ongetwijfeld aanmerkelijk stijgen. DE CLASSIFICATIE BIJ HET SPOORWEGPERSONEEL. De koslen bedragen I. 800.000. Naar de Volkskrant" meldt hebben de hoofdbesturen der vijf organisaties va., spoorwegpersoneel te Utrecht vergaderd on der leiding van den personeelraad der Ne- derlandsche Spoorwegen ter bespreking van het rapport der classificatie-commissie. De ze commissie was samengesteld uit 6 leden, 3 aangewezen door de directie en 3 door den personeelraad. De voorzitter van den personeelraad gaf een uitvoerige toelichting op het rapport. Hij liet de verschillende voorstellen, welke in de commissie in behandeling zijn ge weest, de revue passeeren. Tenslotte heeft zich de commissie eenstemmig kunnen ver eenigen met het rapport, waarvan de kern is. dat aan de directie en personeelraad wordt voorgesteld de bestaande aftrekper- centage9 voor de 2e. 3e en 4e klasse resp 4 8 12 en 16 percent te brengen op 3 per cent voor de 2e. 6 percent voor de 3e en 9 percent voor de 4e klasse. In het rapport komt verder tot uiting, dat dn bestaande klasseverdeeling gehandhaafd dient te blijven en dat ook geen nieuwe groepen moeten worden toegevoegd aan de catagorieën van personeel, welke niet in de 4e klasse gerangschikt worden. De voorzitter wees erop, dat de 4e klasse alleen nog maar in naam blijft bestaan, want de aftrek voor de 4e klasse wordt voor alle vierde klagers verminderd tot 9 per cent, waardoor dit personeel een voordeel zou genieten van 3 percent resp. 7 percent. Het personeel der 3e klasse gaat 2 en dat der 2e klasse gaat 1 percent vooruit, ter wijl bij deze nieuwe regeling de le klasse onaangetast blijft en bij evcntueele ver plaatsing naar een lagere klasse eveneens van deze regeling profiteert. De kosten aan invoering van deze rege ling verbonden bedragen rond f. 800.000. welke dus aan het personeel der 2e, 3e en 4e klasse plaatsen ten goede komen, BRIAND'S ARBEID VOOR DEN VREDE. Een linlfo vc cm cadeau. Zooals gisteren werd gemeld hadden ver schillende Nederlanders zich vereenigd tot een comité om aan den heer A. Briand, mi nister van Buitenlandscho Zaken van Frank rijk ter gelegenheid van diens tweede vei- •blijf in Den Haag als een herinnering een legel-tableau aan te bieden. Deze plechtigheid heeft gisteravond in de salons van Hotel des Inde9 plaats gehad. Op uitdrukkelijk verlangen van minister Briand had de overdracht van het geschenk in kleinen kring plaats. Behalve de comité leden was ook de Fransche gezant, de heer Kammerer. tegenwoordig. Nadat de heeren in den privé-9alon van den minister waren binnengelaten nam de voorzitter dr. Soesman het woord en zeide dat vele Nederlanders de behoefte gevoeld hebben door een cadeau eenigszins uiting le geven van hun bewondering voor den reu9achtigen arbeid in het belang van den vrede door den heer Briand verricht. In ons land hebben velen uw magistraten aTbeid zoo vervolgde Soesman in ver schillende stadia gevolgd. En wij hebben het noodzakelijk geacht, uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid en eerbied voor uw werk. Tenslotte overhandigde spr. het geschenk Het tegeltableau is een afbeelding van bel Binnenhof met het gebouw van de Eerste Kamer, het Torentje en het Mauritshuis Dr. Soesman herinnerde er daarbij aan, hoe op deze plaats de heer Briand vele uren gewerkt heeft en hoe hij op deze plaats ook gaarne wandelde. Minister Briand antwoordde daarna en sprak zijn hartelijken dank uil voor 't ge schenk, dat door hem bijzonder geappreci eerd werd. Spreker herinnerde aan de vele mocPijk- beden welke op dc vorige bijeenkomst te overwinnen waren. Veel steun heeft hij echter daarbij ondervonden vanuit Holland. Met bijzondere welwillendheid is men hem hier steeds tegemoet getreden en spr. wil daarvoor een hartelijk woord van dank brmgen. Daarna bracht minister Briand nog een woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Stresemann. die hij een van de groole figuren noemde, wiens dood hij in hooge male betreurde. Nogmaals bracht spr. dank voor het be wijs van vriendschap, dat hij hier onder vonden had en zeide. dat hij het tegelta bleau in zijn onmiddellijke nabijheid een plaatsje zal geven. Men bleef nog ecnigen lijd bijeen, ter wijl verfrisschingen werden rondgediend. HET NIEUWE BEZOLDIGINGSBESLUIT. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van hoofdstuk V der Rijkshegrooling voor 1929. Het totaal der verhoogingen van den ge wonen dienst bedraagt f. 389.742.41, waar tegenover staat een vermindering van f. 35.000. zoodat meer wordt aangevraagd f. 354.742.41. Een bedrag van f. 221.306 slrekt tol aan vulling van verschillende artikelen wegens personeelsuitgaven, welke aanvulling noodig is als gevolg van de uitvoering van het nieuwe Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. Bij de vaststelling dezer verhoogingen is rekening gehouden met eventueel vrijgekomen gelden wegens het tijdelijk niet vervullen van vacatures. Binnenkort zal een ontwerp van wet wor den aangeboden tot het houden voor één maal van een bedrijfstelling ppr 31 Decem ber 1930 Voorbereidende werkzaamheden veroorzaakten eenige uilgaven. Wordt be doeld wetsontwerp goedgekeurd, dan zullen in 1929 nog verschillende uitgaven moeten worden gedaan. De uitgaven bedragen f. 10.000. o PROEFZENDER OP SCHIERMONNIKOOG. Gisteren is de verplaatsbare zender P. C N van den Rijkstelegraaf te Schiermonnik oog beproefd. De eerste groep naar P. G. H. tc Schevcningen Haven werd direct ontvan ger. en beantwoord. De zender is van het zg. Tonig-Uintype en werd geheel door het technisch persone°l van Scheveiïingen-Radio gebouwd. De zender is zeer gemakkelijk de monteerbaar en voorts kan de opstelling van huisje, masten, antenne enz. in zeer korten tijd geschieden. De benoodigde energie wordt verkregen van een door een benzine motor gedreven 500 perioden wisselstroom dynamo De zender kan op afstand bediend worden, zoodat de telegrafist in de be bouwde kom, zooals bijv. op het telegraaf- of telefoonkantoor, zijn tenten kan opslaan. Deze zender is bedoeld als noodzender. wanneer een der eilanden geen verbinding meer heeft met het vasteland Alle onderdee- len kunnen dan per boot of vliegtuig ver voerd worden. De geheele installatie zal ondergebracht worden te Scheveningen om in geval van nood naar de bedoelde plaats te kunnen wor den getransporteerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Hel ligt in de bedoeling in de maand Februari wederom examen te houden voor rndio-zendamaleurs-vergunningen: te Haar lem op 5 Februari, te 's-Gravenhage op 13 Februari 'in ce avonduren en te Utrecht op 25 Februari. Indien de examens op den ge noemden dag niet geëindigd zijn, worden deze den volgenden dag voortgezet Aanvragen voor een radiozend-vergun ning kunnen op ongezegeld papier tot den minister van Waterstaat gericht worden. De iepziekte brengt het stadsschoon van Zwolle ernstig in gevaar. Geheele lanen zullen moeten verdwijnen, in de prachtige Wipstrikkeralleen 13 eiken, 31 beuken én'l iepenboom; op de Bagijnen singel alle boomen, 41 iepen .evenzoo op den Groenweg enz. De beroemde Veerallee van den IJssel naar de stad en da tec rend uit den Napoleontischen liid .zal aan de eene zijde geheel ontboomd moeten wor den, wat tot een zoo ingrijpende veran dering zal leiden, dat mede over Ge profiel- verandering het advies gevraagd is van het Wegeneergrea. UIT NEP. OOST-1NDIE. GROOT AANTAL GEVANGENEN ONTSNAPT. MEDAN, 8 Jan. (Aneta). De ..Sumatra- Post" meldt, dat Zondagmiddag 11 wegens moord veroordeelden wisten te ontsnappc-t uit de gevangenis te Langsa. Acht van ben behoorden tot Je tweede groep van de veroordeelden in de zaak-Waller en zij wa ren veroordeeld wegens medeplichtigheid. DE ZAAK-JACOB. BATAVIA. 8 Januari, (Aneta). De officier van justitie sloot de instructie tegen den heer Jacob, oud-administrateur van de land bouwonderneming Sinagar. <Jie verdacht wordt van verduistering van ruim f. 100.000 benevens van valsehheid in geschrifte bij 5 quitanlies. De behandeling ter terechtzitting zal niet voor Mei geschieden. o FIN AN CIEELE VERHOUDING MET DE LOCALE RESSORTEN. BATAVIA, 8 Januari, (Aneta). In de com missie van advies voor do regeling van de financieeie verhouding tusschen het land en de locale ressorten is na een conferentie van 2 dagen overeenstemming bereikt, inzake het hoofdschema. Dit betreft een afzonderen van een percetage van de landsbelastingen ten behoeve van d'c. ressorten. Deze zullen echter, meer dan vroeger ook moeten deelen in e'en eventueel minder gunsligen toestand van de landsfinanciën omdat het deel, dat afgezonderd zal worden eoi) deel van de be lasting-opbrengst is en.geen vaste uitkering doch een percentage- o EEN GEHEIMZINNIGE REIS. MEDAN. 8 Januari (Aneta). Do officier van justitie is op 6 Januari naar Riouw ver trokken voor het instellen van een onder zoek in een belangrijke zaak. De autoritei ten weigeren echter lot dusverre inlichtin gen hierover te verstrekken. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 8 Januari 1930. Nachtelijke verlichting van luchtvaart routes. Na gisteravond een openbare vergadering te hebben gehouden, die niet langer dan vijl minuten heeft geduurd, ten einde te besluiten om hedenmiddag weer te verga deren voor de behandeling van een supple- loire Begrooting van Waterstaat, waarbij het Bureau voor de Luchtvaart werd her schapen in een Luchtvaartdienst, heeft de Eerste Kamer heden die zaak in een hand omdraaien afgedaan Kritiek op het voorstel is niet vernomen, doch de heer v. Citters (A.-R.) heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om te informeeren, hoe het stond met dc mogelijkheid om nachtvliegdiensten te organiseeren boven ons land. Dc Minister van Waterstaat, de heer Reijmer, heeft geantwoord, dat binnenkort de nachtelijke verlichting voldoende zal zijn voor het nachtelijk verkeer tusschen Schiphol en de Duilsche grens bij En schedé. Gedacht wordt verder aan een be hoorlijke verlichting van Zuid-Limburg voor het traject van Berlijn naar Parijs. Dit laatste punt is nog in overweging, doch voor het eerste traject zullen binnenkort de noodige gelden worden aangevraagd. De Kamer heeft hierop het ontwerp zon der stemming goedgekeurd en is daarop in do afdeelingen gegaan om de Rijksbegroo- ting te onderzoeken. (Niet Officieel). 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 9 Januari 1930. 4e Klasse. 4e lijst. Hooge Prijzen. 1913 1000. 14543 15229 100. PrUzen van 60. 9 68 140 177 28S 596 601 617 705 788 078 1333 1499 2084 2124 2399 2694 2725 2860 3053 3162 3170 3495 4200 4732 4909 5137 5262 5475 5797 6601 6906 6972 6975 8042 8081 8673 8856 8890 8919 9621 9704 9727 10023 10563 10572 10725 10830 11006 11033 11050 11063 11081 11427 11573 11613 11706 11719 11755 12027 12288 12304 I23*»2 12470 12472 12749 12854 14185 11586 14833 15578 15700 15759 15805 1583* 16428 16578 16815 16S60 16992 17354 17598 17693 17991 17999 18174 18915 19128 19159 19312 19377 20125 20210 20373 20570 20795 20954 Verbetering 4e Klasse, 3e lijst. 4824 m. z. 4828 DE ALGEMEENF TOESTAND. Gonferentie-optimisme. Op den rustdag ter Haagsche conferentie is hel eerste incident gebeurd. Men zie daar voor hier oehter. Het is tot een bevredigend slot gebracht! En de Roemeen Mironesco zoowel als dr. Benesj, de Tsjechische minis ter van buitenlandsche zaken hebben zich zeer optimistisch geuit over de conferentie en over de verdere ontwikkeling, van den toestand 'in Europa. Jaspar, die even naar Brussel was teruggekeerd in verband met het taalvraagstuk bij onze Zuiderburen, was eveneens opgewekt. Zelfs zijn er optimisten, die Zondag al het einde voorzien.... 't Zal wel te optimis tisch zijn! Even optimistisch blijven de leiders der a.s. vlootconferentie zich uiten. Nu weer Mc. Donald in een interview. De voorbereidende internationale techni sche conferentie voor arbeidsvoorwaarden, in de kolenindustrie, welke te Geneve ge houden wordt, begon gisteren met de alge- moene beraadslagingen omtrent het loon- vraagstuk. Cook, gedelegeerde der Britsche mijnwerkers, sprak ten gunste van een in ternationaal lichaam voor de vaststelling van minimumloonen. De Riiksgedelegeorden van Duitschland, Polen en Frankrijk, alsmede mijneigenaars, welke het woord voerden, waren van mee ning, dal de tijd nog niet rijp is voor de tot standkoming van een internationale over eenstemming. I? dezen aanzien. Naar hel schijnt is op het oogenblik alom ter con ferentie de meening verbreid, dat het vraag stuk der Iconen moet worden prijsgegeven tot die tijd daar is. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Een „incident" opgelost De sancties Onderlinge besprekingen. Hoewel het gisteren een rustdag was voor de conferentie, heeft juist dien dag een „incident" plaats gehad, tenminste, wan neer men het zoo ernstig wil. beschouwen. ITet geval zit zoo Tardieu had Havas een verklaring doen geven over dc zitting der zes uitnoodigen- de mogendheden. Hij zou toen tot de Duit- schers hebben gezegd ..Gij wilt, dat uw plechtige verbintenis sen om het Youug-plan uit te voeren alleen voldoende zijn, om alle panden te doen vervallen, die wij vroeger in handen had den. Wij hebben allen vertrouwen in do plechtige verbintenissen der Duitsehe mi nisters, die hier tegenwoordig zijn, doch in onze beraadslagingen duiken telkens misleidende mededeelingen op. Wel eischt gij. dat men vertrouwen in u stelt, maar gij schijnt geen vertrouwen in u zelf te heli- ben. Toen er gisteren sprake was van liet definitieve karakter der to sluiten overeen komst, kon men in de algeraeene discussie voortdurend bemerken, dat gij verontrus tende voornemens tot revisie koestert. Vanmorgen was dit weer het geval bij de bespreking der betaling van het achterna.- lige in geval van een moratorium. Hetrelfd" geschiedt hedenavond weer met betrekking tot de gereserveerde in komsten. Gi.i zegt het Young-plan te aanvaarden en telkens wanneer de nauwkeurige uitvoe ring daarvan wordt vastgelegd, zijt gij wei gerachtig. Een dergelijke houding brenvt ons er toe te twijfelen aan uw geschiktheid tot. onderhandelen. Deze vraag moest ik vroeg of laat stel len en ik geef er de voorkeur aan dit he den te doen. daar uw houding den grond slag onzer onderhandelingen zou kunnen wiizigen." Toen de tekst van dit telegram gister ochtend bii de Duitsehe delegatie bekend werd, beeft Curtius Tardieu om onbe1 de ring doen vragen. Deze verklaarde het communiqué niet gezien en niet goedge keurd te hebben. De Duitschers constateerden, dat Tar dieu niet heeft eezegd ..gij hebt geen ver trouwen in li zelf", maar ,,in uw betalings mogelijkheid". De woorden over de geschiktheid tot on derhandelen had Curtius niet gehoord. Hij heeft aan Tardieu verzocht, het tele gram officiee1 te dementeeren. Anders zou de Duitsehe delegatie haar consequentie trekken. De Duitschers namen door deze laatste uitdrukking den mond wat heel vol en zij zullen blii zijn geweest, dat de Fransche premier Havas aldus deed terugkomen op het „geval". Eenige Duitsehe couranten hebben een emotie aan den dag gelegd die men overigens aan hun politieke richting mag toeschrijven ten opzichte van zekere aan minister Tardieu toegeschreven be woordingen in den loop van de laatste zit ting van de commissie voor de Duitsehe herstelbetalingen. In werkelijkheid, gelijk ten overvloede de afwezigheid van elk incident in dc com missiebijeenkomst zelf bewijst, heeft minis ter Tardieu met verwijzing naar het weder- zijdsch vertrouwen, dat de debatten in Den Haag bebeerscht, zich er toe bepaald zijn Duitsehe collega's te wijzen op de bezwa ren van een te gerekte discussie over de tailkwesties. Hij betoogde, dat dergelijke discussies het go aar met zich meebren gen de goede stemming, die voor het suc ces der Conferentie onontbeerlijk zijn, te bederven. De Duitsehe gedelegeerden, wier persoon lijken goeden wil en activiteit als onder handelaars Tardieu onderstreept had, on der herinnering aan de moeilijke taak, welke op ben rust, hebben trouwens, ter wijl zij hun in de zaak zelf ingenomen standpunt handb iafden, geen enkel pro test tegen de door den Franschen minister- president gebezigde termen doen hooren. De geheele discussie heeft van het begin tot het einde een volkomen hartelijk ka rakter gedragen." Naar aanleiding van dit communiqué i» in de Duitsehe persconferentie nog mee gedeeld, da.t er voor de Duitsehe gedele geerden in de zitting geen aanleiding was op te komen tegen de bekende woordeo, daar Tardieu in de zitting niet heeft ge zegd, dat de DnitscheTs niet tot onderhan delen in staat waren, maar dat hij betwij felde of zij het plan-Young zouden kunnen doorzetten, wat geacht werd betrekking te hebben op de mogelijkheid om het in den Rijksdag er door te brijgen. Curtius heeft hierop geantwoord, dat do Duitsehe regeering dat kan. als Duitsch- land maar geen nieuwe lasten werden op gelegd. Tardieu heeft daarop uiting gegeven aan zijn verbazing, waarop Moldenbauer op merkte, dat de verwondering eerder aan de zijde der Dnitschers bestond. Curtius voegde hieraan toe, dat de houding der delegatie haar door haar opvatting van plicht is voorgeschreven. Een Duitsehe mi nister van Financiën is er om ieder millioen voor zijn volk te redden. Hiermee was het incident gesloten. Intusschen hebben de Franschen gisteren den Duitschers een „papier" overhandigd over de sancties, waarover Tardieu, Briand Curtius en Wirfh heden zullen spreken. Havas meldt daarover: Het gaat er om te bepalen onder welke voorwaarden nieuwe sancties tegen Duitsch land, in geval dit land in gebreke mocht, blijven aan zijn financieeie verplichtingen t-e voldoen, kunnen worden uitgevaardigd. De Fransche regeering heeft voorgesteld een speciaal scheidsgerecht hiertoe in te stellen, doch dit voorstel kon de goedkeu ring van Duitschland niet wegdragen, daar het van meening is. dat de instelling van een nieuwe juridische procedure overbodig is. waar het Internationaal Gerechtshof in Den Haag in deze behoefte zou kunne a voorzien De Fransche regeering heeft zich hierbij aangesloten, daar deze proce dure haar alle mogelijke garantie geeft Mocht bet Haagsche gerechtshof consta- teeren, dat Duitschland met zijn betalin gen in gebreke is gebleven, dan is het dui delijk dat Duitsohland zich hierdoor niet aan het plan-Young heeft gehouden en dat de crediteurstaten 2ich dan wederom on der het regime van het Verdrag van Ver sailles bevinden en wel speciaal ten aan zien van de gpvolgen die uit dit verdrag met betrekking tot het nemen van sanctie- maatregelen voortvloeien. Curtius legde hierover de volgende ver klaring af: Er dient algemeen naar gestreefd le wor den, dat er onder het regime voor het plan- Young algemeene overeenstemming heersent en geen sancties worden toegepast. De betrekkingen tot de crediteurmogend- heden moeten uitsluitend door de bepalin gen van dit plan beheerscht worden en van sactie hoeft er geen sprake te zijn. Dc Franschen hebben de vraag opge worpen. wat er dient te gebeuren als Duitschland het plan-Young langer weigert uit te voeren. Zij hebben ons hun voorstel len daaromtrent toegezonden en wij hen ben deze reeds aan een eerste onderzoek orderworpen. Mijn indruk is. dat er nog alle reden is tot ernstige bezorgdheid over de mogelijkheid een opheldering een ophel dering en regeling te bereiken, welke ons in staat zouden stellen de voorstellen te aanvaarden. Minister Loucheur deelde nog mede. dat Maandag de besprekingen met betrekking tot de internationale bank zullen aanvan gen; de kwesties, die zich in dat verband voordoen, zijn vrijwel uitsluitend van tech- nischen aard. De ministers van Financiën zullen in elk geval in Den Haag blijven, om zoo noooig hun bijstand te verleenen. De moeilijkheid in verband \met de wetten van het land, waar de bank gevestigd zal worden, is zoo goed als opgelost. In een Duit9che persconferentie zijn de volgende bijzonderheden over de gebeurte nissen van gisteren meegedeeld: De Duit sehe deskundigen Kastell en Melchior zijn aangekomen en hebben met hun collega's gesproken over dc kwestie van het tijdstip der betalingen: op den löden of op den laat9ten der maand. Men is daaromtrent nog niet tot klaarheid gekomen. De Duitsehe minister Schmidt heeft met den Engelschen minister Graham over do leveringen in natura en over vraagstukken, betreffende den Riiksspoorweg gesproken. Minister Moldenhauer heeft met Snowden financieeie vraagstukken besproken, welke besprekingen heden worden voortgezel. De juristencommissie heeft zich bezig ge houden met dc redactie en codificatie van het geheel. Gisteren heeft de Oosfenrijksche Bonds kanselier Schober eerst Marinkovitch be zocht en daarna Mironescu, bij wien zich later Titulescu aansloot. In deze gesprekken zijn de eischen der betrokken landen besproken Joego-Slavië eischt twee millioen goud- kronen: de eischen der Tsjecho-Slowaken en Roemenen zijn belangrijk hooger. Inzake de reliefschuld is. naar gemeld wordt, in do desbetreffende overeenkomst gestipuleerd, dat na het herstelmoratorium, dat in 1912 afloopt, geen verplichtingen uit hoofd van het herstel mogen worden aangegaan lot 1968. Naar van deskundige zijde wordt mede gedeeld, staal Roemenë op het standpunt, dat deze bepaling in de reliefovcreenkomst dit land niet raakt, terwijl Oostenrijk meent, dat in het verdrag van St. Germain uit drukkelijk dc prioriteit der reliefschylden is vastgesteld. Gisteravond had in de zalen van het Hotel-restaurant ..De Twee Steden'' aan 't Buitenhof de soirée plaals welke het ge meentebestuur van 's-Gravenhage aan do gedelegeerden ter Conferentie had aange boden en welke o.m door Z.K.H. Prins Hen drik werd bijgewoond. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2