70ste Jaareang MAANDAG 6 JANUARI 1930 No. 21413 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2,35 portokosten, yo.is „0.18 Oit nammer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Onze Advertentie-beoordeelingswedstrijd gaat heden in tot en met 18 Januari a.s. Heden begint dan de adver- tentie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's. Een soort referen dum onder onze lezers, welke advertenties uit het oogpunt van reclame bekeken, het meest spreken! Voor de verschillende bepalingen om aan dezen wedstrijd deel te nemen, zie men o.a. onze nummers van Vrijdag en Zaterdag j.l. Men denke er aan, dat de 10 uit geknipte advertenties met het lijstje uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s. des middags 12 uur in ons bezit moeten zijn. DE DIRECTIE. EEN 40-TARIG JUBILEUM. Wed. RanselierFavier. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn dat de wed. G. RanselaarFavier, Minne- broersgracht 25, in betrekking kwam bij de N.V. van Cranenburgh en Heringa, sajet- fabrikanten, alhier. Deze vrouw, die trots haar 74-jarigen leeftijd nog vol levenslust is. kan nog velen ten voorbeeld worden gesteld wat betreft haar werklust en ijver. Jaar in, jaar uit, kan men haar 's morgens vroeg naar haar werk zien gaan, steeds blootshoofds, onverschillig welk weeT het is Voor vele Leidenaars is zij geen onbeken de. het personeel der fabriek noemt hair amicaal „Truitje Favier". De zorgen des levens zijn haar niet gespaard gebleven, maar zij heeft zich met moed door het leven een weg gebaand en draagt haar grijze haren met eere. Voor haar dochter en kleinkinderen is zij nog steeds een goede hulp. DE LEIDSCHE GRONINGERS. Zooals gebruikelijk is, hield de Leidsche Vereeniging van Groningers Zaterdagavond in de Harmonie-zalen de Neijoarsveside. Dat beteekent een intieme avond, een soort bruiloftsstemming. Zoo echt onder elkaar wordt met gezelligen kout. met gezelschaps spelen, met muziek de tijd gedood. Ongemerkt wordt het dan laat! Behalve de koffie, kouke, oudewieven en molleboonen waren er dit maal nog hazen en eend vogels te winnen en met groote animo ;s daarom gespeeld. Het was een knusse avond. HULDIGING VAN DEN HEER T. W. BROEKHUIZEN. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. In tegenwoordigheid van den voorzitter en tal van leden der Gemeentecommissie, den directeur en adjunct-directeur en het verdere personeel van „de Lakenhal" en vele genoodigden. is hedenmiddag te 12 uur de heer J. W. Broekhuizen gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als congierge van dat museum. Nadat Broek huizen met zijn familie in de feestelijk ver sierde bestuurskamer was binnengeleid, werd hij allereerst toegesproken door den burgemeester mr. van de Sande Bakhuysén. die zeide, dat velen zich op deze dag 'ge roepen gevoelden om tegenwoordig te zijn bi; de huldiging van den heer Broekhuizen. Niet uit dankbaarheid voor alles, wat hij in dc afgeloopen 40 jaar voor „De Lakenhal" heeft gedaan, maar uit vriendschap. Het is spr. een voorrecht hier als burgemeester en als voorzitter der Gemeentecommissie na mens die velen het eer9t het woord te mo gen voeren. Een lange redevoering over alle% wat B. deed meent spr. achterwege te mogen laten, maar wel wil hij spreken over de wijze, waarop de pubilaris steeds zijn werk verricht heeft. En dan passen slechts woor den van grooten lof. Persoonlijk heeft spr. slechts enkele jaren B. medegemaakt en dus ook kunnen waardeeTen, maar sprekers voorganger, jhr. de Gijselaar. hier ook te genwoordig, heeft in dit opzicht veel langer* ervaring en heeft menigmaal van zijn inge nomenheid en waardeering blijk gegeven. Wanneer de vijf burgemeesters, die B. in zijn 40-jarige loopbaan „versleten" heeft aanwezig zouden kunnen zijn. zouden ze ongetwijfeld allen instemmen met het lof lied, dat heden ter eere van den jubilaris wordt aangeheven. Rustig en kalm, aldus spr., hebt ge steeds uw taak verricht, zonder u ooit op den voorgrond le stellen, doch altoos bereid, bij dag en bij nacht om uw krachten te geven aan „de Lakenhal" waarmede ge één geworden zijt. De liefde voor het museum is van u op uw familie overgegaan. Tenslotte bood spreker hem na mens dc commissie voor en de directie van de Lakenhal een bloemenhulde en een stof felijk blijk van waardeering aan, waaraan hij in zijn kwaliteit van burgemeester nog een geldsbedrag onder couvert toevoegde. Als laatste verrassing deelde de burgemees ter nog medé, dat het H.M. de Koningin be haagd had den jubilais te begiftigen met de gouden medaille verbonden aan dc Oranjc- Nassau-ordo, waarna hjj hem onder dave rende bijvalsbetuigingen het eere-metaal op de horst spelde, daarbij den wensch uit sprekende, dat Broekhuizen nog vele Jaren zijn functie zou mogen blijven vervullen. De directeur van „De Lakenhal", dr. J. C. Overvoorde, die daarna het woord voerde, zeide bij uitstek in de gelegenheid te zijn geweest het werk en de persoon van Broek huizen te leeren waardeeren, daar hij bijna 30 jaar met hem heeft mogen samenwerken. Vooral in den eersten tijd, toen de zorg voor het museum alleen was opgedragen aan een onbezoldigd conservator, heeft Broekhuizen bergen v. werk moeten verzet ten, maar steeds weer stond hij klaar om met groote toewijding zijn plicht, ja meer dan dat, te vervullen. In dit verband herin nert hij slechts aan de Rembrandl-ten toon stelling van 1906, in welker voorbereiding B een zeeT groot werkzaam aandeel heeft gehad. Spr. dankte hem voor den ondervon den steun en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren van zijn diensten zal mogen pro- fileeren. Als persoonlijk blijk van hoogach ting bood dr Overvoorde een geschenk aan. De heer J. van Weeren, sprekende na mens het personeel, dankte voor de piettige samenwerking en hoopte, dat deze ook in do toekomst zoo zou blijven. Deze spr. bood bloemen, een asebbak en sigaren aan. Namens de Leidsche Kunstvereeniging en de Ver. „Oud Leiden" sprak dc heer mr. T. Slagter woorden van erkentelijkheid voor de bij tentoonstellingen steeds in groote mate ondervonden medewerking, welke voor ver- belering niet vatbaar is. Met zijn gelukwenschen bood mr Slagter den jubilaris bloemen en een luxe kist si garen aan. Tenslotte overhandigde de adjunct-direc teur de beer Coert den gouden draagme- daille voor dagelijksch gebruik. De he^r Broekhuizen dankte daarop allen afzonderiiik voor de waardeerende woorden en geschenken en mevrouw Coert voor de keurige zaalversiering. Hierna werden vervérschingen rondge diend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. Moolenaar en Zonen. Hoofdstraat 81, Sassenheim, Bloembollenkweekerij en Ex port. Vennooten: P. Moolenaar, M. Moolenaar en F. Moolenaar, allen te Sassenheim, NUT EN VERMAAK. Op zoek naar Miss Leiden. Welk Leidsch meiske zou niet graag als de schoonste jongedame van onze goede oude Sleutelstad worden uitgeroepen En hoe cri- lisch je als krantenman nu ook doorgaans tegenover tal gebeurtenissen pleegt le staan, de jacht naar Miss Leiden, door „Nut en Vermaak" ontketend, haalde ons Zaterdag avond lichtelijk uit de gewone journalistieke spheer van rustig aanzien. Temidden van het bont gewoel van Pierrots, in niet te telle kleurschakeeringen met daarbij passen de pierrettes, temidden van een zonderling gezelschap van geisha's van zigeuners, jockeys, koks, bakkers; van vrouwelijk en natuurlijk ook mannelijke matrozenvan duivels en duivelinnen, van filmarti9ten in niet te tellen creaties; van haremvrouwen en wat al niet meer, hebben wij op het jaarlijksche festijn van Nut en Vermaak in de Stadsgehoorzaal naarstig gespeurd naar het mooiste meiske in Leiden. Miss Leiden kwam er; eenslemming wij konden dat zelf controleeren wees de jury haar aan uit een zestal dames, die ook wij reeds voor het démasqué hadden uitverkoren voor den cere-titel. Een vroolijk, prettig meiske is Miss Leiden. Lief, natuurlijk, slank, dat spreekt van zelf in dezen tijd, waarin de lijn alles-overheerschend is. Mooi, allicht. Met blond haar en een japonnetje als een droom. Snoezig, honneponnig! En niet al leen de jury was overtuigd van de lief talligheid van Miss Leiden. Heel Nut en Vermaak, de heeren natuurlijk in de eer ste plaats was het volkomen eens met de keuze. Natuurlijk hadden wij een onderhoud met Mi9s Leiden. Zij vond het allemaal dolletjes en was vol lof over de lieftalligheid van haar mededingsters. Daarmede waren wij het roerend eens en billijkshalve ver melden wij dan ook niet de namen van al deze uitverkoren Leidsche schoonen. Na een serie feestdagen, na Kerstmis, traaraan zoo kort Sint Nicolaas voorafging, na Nieuwjaar, nu de echte carnavalstijd nog enkele weken in het verschiet ligt was het een heel waagstuk van Nut en Vermaak om het groote jaarlijksche feest met „Een we reld van 9chijn en zotternijen" onder den zinspreuk „Licbe. Wein, Wcib, Tanz und Cesang" te organiseeren op den eersten Zaterdag van 1930. Maar Nut en Vermaak heeft een reputatie van Van der Steen, Nelck, de Hagemans en al de anderen weten hoe zij dit festijn van pret en jool, van gijn en humor in elkaar moeten zetten. En al was hel dan iets minder vol dan gewoonlijk de statistiek zou dat uitwijzen, wij heb ben er niet zooveel van gemerkt 't was en bleef toch echt Nut en Vermaak, een feest, dat opnieuw tat van stadgenoolen tot een bron van dikwijls uitgelaten jolijt s ge- wees. De organisatoren dan ook niets dan lof. Wij weten hoe moeilijk tegenwoordig de brandweer te bevredigen is en terecht en dat de aankleeding van de zaal daar onder natuurlijk moet lijden Sober moest de zaalversiering dus wel zijn. Maar in den carnavalstijd. past gedempt licht, bleeke maneschijn. De lichteffecten zouden zonder brandweerberoeringen, zonder veel kosten, te bewerkstelligen zijn geweest. En aan den anderen kant moest de zaal toch ook weer helder licht opblinken bij die schaterende feestvreugde en schei-schetterende jazzband klanken „Aufgepast" was onvermoeid, de hoempa's brachten er gang in en het niet te missen „pierrement" zorgde er voor. dat wij geen oogenblik zonder muziek bleven. Over een bal-masqué schrijvend moeten wij natuurlijk ook iets over de costumes zeggen. Veel nieuws, veel origineels was er niet. Dat is onze hoofdindruk, ook al hadden enkele dames heel veel werk ge maakt van eigengemaakte costumes. Nu leverde het afgeloopen jaar weinig frappante gebeurtenissen, maar er was toch de Haag sche herstel-conferentie enz. Maar die ge beurtenissen vermochten de feestende me nigte blijkbaar niet te inspireeren. Slechts de radio-misère leverde stof en dan de bioscoop Filmartisten bij bosjes* Al Jolson b.v. was er vier, vijf maal en een der 9choensmeer- gepoeste-blond-blanke Leidenaars gaf zelfs het „Sonny Boy." Miss Leiden was ook een filmcreatie als Miss Patsy Een lichtpunt in 1929 was de Edison-lichtweek 't Was een goed denkbeeld om het licht door de eeuwen heen uit te beelden maar wat meer „licht" zou die uitbeelding zeker ten goede zijn ge komen. De muzikale illustratie met „In den Nacht" was in dit opzicht geslaagd. Het jaar. dat achter ons ligt, was ook zonder twijfel een vredesjaar, een jaar van verbroedering, die een prachtig stel Hotten- totten fleurig demonstreerde met een vroolijk dansje met hareradames, revuegirTs enz. Kaagweek! Zon en zomer Schattige meiskes cn leutige jongens! Maar de mannenpanta- lon is voor de meiskes in Warmond contra bande en dat hadden de meisjes, die op Nut en Vermaak de Kaagweek hielpen uitbeel den blijkbaar vergeten. Tot zoover enkele groepen. Natuurlijk viel er ook bij de losloopende jongelieden veel te loven. De zes dames b.v. die het laatste oordeel van de jury moesten doorstaan. De jongedame in het blauw, het haremvrouwtje, de dame met de pauwen- voeren, de maar wij zouden over die schoonheidskoninginnen zwijgen. Ter loops de heeren der schepping. Douglas Fair banks als d'Artagnan werd Prins Car naval. Verder uitstekend getypeerde Shyloek, een pracht van een Boemelbaron; een sinistere gevangenisboef, zoo uit Seheve- ningen. En zijn ontvluchting uit dit zomer verblijf moet hem ongetwijfeld heel wat ge makkelijker zijn gevallen dan het ont snappen uit de armen van de vele lief tallige schoonen De jury bestaande uit de heeren De Koning, Van Eecke en Buurman, had een zeer moeilijke taak om de talrijke prijzen naar ieders genoegen te verdeelen. Wij hadden het ook moeilijk om al die ..bekro ningen" uit le zoeken en wij zullen daarom maar afwijken van dc gewoonte om alle ge lukkige winsters en winnaars te vermelden, 't Was „Nut en Vermaak". Kaaij en Zonen, aannemers hier ter stede hebben het sluoaadoorswerk van de Huishoudschool te Den Haag opgedragen aan do N.V. Stucadoorsbedrijf v.h. de Best alhier. Van T. Veer en de Geus. aannemers te Bussum hebben het slucadoorswerk van de Ned. Herv. School a. d. Flierboomstraat te Den Haag gegund aan de N.V. Stucadoors bedrijf v.h. de Best alhier. Van der Velden en de Jong, aannemers te Oegstgeest hebben het slucadoorswerk van het Gymnasium alhier en het postkantoor le Gouda opgedragen aan de N.V. Stucadoors bedrijf v.h. de Best, directeur Joh. de Best, voor een totaal prijs van f. 16000. Gistermorgen is op de Haarlemmer straat tegenover de Schagensteeg de water leiding onder de trambaan gesprongen. Aan gezien men niet wi9t, waar het lek zich be vond, moest door personeel van de water leiding over een groot gedeelte de straat wor den opgebroken, waardoor het tramverkeer eenige stagnatie ondervond, evenals het andere verkeer, daar slechts zeer voorzichtig en langzaam mocht worden gereden. Ten nadeelo van Z. is Zaterdagavond een rijwiel ontvreemd, dat hij onbeheerd voor een café op de Oude-Heerengracht had achtergelaten. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 30 Dec. 34 1 35 Dinsdag 31 Dec. 35 1 36 Woensdag 1 Jan. Donderdag 2 Jan. 35 1 36 Vrijdag 3 Jan 34 2 36 Zaterdag ,4 Jan. 38 2 -10 Het drama van den Radio-raad. REDELOOS EN RADELOOS. Het slotbedrijf in dc Tweede Kamer? Naar uit goede bron wordt gemeld is de Radio-Raad er niet in geslaagd om een meerderheidsadvies aan den minister van waterstaat uit te brengen over de verdeeling van den zendtijd. Er zouden aan den mi nister dus bij gebrek aan beter een aantal minderheidsadviezen zijn voorgelegd, waar onder ook een waaromtrent Teeds sedert eenige dagen geruchten de ronde ded^n volgens hetwelk de A V. R. O aan de V. A. R. A. ongeveer een derde van haar zendtijd zou moeten afstaan. Practisch komt het hierop neer, dat dus de verdeeldheid in den Radio-Raad even groot is als daarbuiten, en dat de minister dus eigenlijk met een aantal minderheidsadvie zen geen stap verder is gekomen. Redeloos en radeloos is men nu en do kans schijnt zeer groot dat de minister de zaak in den ministerraad zal brengen om het drama daarna verder af te werken in de Tweede Kamer. Redelijkheid en gezond versland hebben nederlaag geleden.. politieke machtsver houdingen zullen thans den doorslag moeten geven. Of recht en billijkheid daarbij al dan niet in het gedrang zullen komen is een kwestie waarnaar vermoedelijk verder niet zal worden gevraagdI Intusschen is bepaald dat de golflengl/*- verdeeling van Hilversum en Huizen, zooais die thans geregeld is. ook zal gelden van 12 tot 18 Januari. De omroepvereenigingen leven voortaan bij de week. Het wordt waarlijk steeds fraaierI BINNENLAND. De Radio-raad niet in staat een beslissing te nemen; de omroepkwestie komt nu ver moedelijk in de Tweede Kamer. (Binnenland le Blad). Wie dit jaar moeien deelnemen aan de herhalingsoefeningen. (Binnenland, le Blad) Het Nederlandsche stoomschip „Hofplein" bij Noorwegen op een rots geloopen; vijf leden der bemanning omgekomen. (Gemengd 2e Blad). Zweedsch schip, dat drie dagen hulpeloos op zee had rondgedreven, te IJmniden bin nengebracht. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche Conferentie. (Bui tenland en Tel. le Blad). De Belgische Koninklijke familie in Rome (Buitenl., le Blad). Huiszoekingen bij anarchisten en anti-fas cisten in Geneye. (Buitenl. en Tel. lei Blad). HERHALINGSOEFENINGEN 1930. Welke lichtingen moeten opkomen. Blijkens de binnenkort verschijnende „Legerorders" zullen in 1930 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen; van de lichtingen 1925 en 1927, van de regimenten infanterie (inbegrepen gren. en jagers) en de compagnieën hospitaal-solda ten met uilzondering van de ziekenver plegers. de korporaals en soldaten 17 en do onderofficieren 24 dagen; van de lichtingen 1924 en 1927 van het regiment wielrijders, de regimenten onbe reden artillerie, het regiment kustartillerie, het korps luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, de schoolcompagnie torpedis- ten, do schoolcompagnie van den motor- dienst en de compagnie intendancetroepen, de korporaals en soldaten 17 en de onder officieren 24 dagen van de lichting 1924 der schoolcompagnie pontonniers, en van de lichting 1927 der schoolcompagnie pontonniers, voor zooveel laatstbedoelde lichting betreft do dienst plichtigen, die ten aanzien van do eerste oefening behoorden tot de eerste en do tweede ploeg, de korporaals en soldaten eveneens 17 dagen en do onderofficieren 24 dagen; van do lichting 1924 der regimenten huza- Ten, met uitzondering van de poslduivenver- zorgers, doch met inbegrip van de dienst plichtigen, die op 1 October 1930 van die regimenten naar de treinafdeelingen der ar- tilleriebrigades overgaan, de korporaals en soldaten 13 dagen en do onderofficieren 20 dagen; van de lichting 1927 der regiment°n huza ren, met uitzondering van de postduiven- verzorgers, de korporaals en soldaten 20 da gen en de onderofficieren 27 dagen; van de lichting 1927 der regimenten hu zaren voor zooveel betreft de postduiven- verzorgers, de korporaals en soldaten 13 da gen en de onderofficieren 20 dagen. van de lichting 1924 der regimenten veld artillerie en het korps rijdende artillerie, do korporaals en soldaten 17 en de onderofficie ren 24 dagen van de lichting 1924 der treinafdeelingen van de artillerie-brigades, met uitzondering van de dienstplichtigen, die op 1 October 1930 van de cavalerie naar die afdeelingon overgaan, alsmede van de lichting 1927 van de treinafdeelingen der artillerie brigade*, met uitzondering van de paardenoppassers der cavalerie, die naar deze afdeelingen zijn overgegaan, de korporaals en soldalen 17 en de onderofficieren 24 dagen; ten slotte van de lichting 1927 van de treinafdeelingen voorzoover betreft de paar- den-oppassers der cavalerie, die naar deze afdeelingen zijn overgegaan, de korporaa's en soldaten 20 en de onderofficieren 27 dagen. In elke gemeente doet de burgemeester zoo spoedig mogelijk een openbare kennis geving, welke aangeeft wHke groepen van dienstplichtigen in 1930 voor herhalings oefeningen moeien opkomen en hoe lang deze oefeningen voor elke groep zullen du ren, met vermelding van de data. DE HUISZOEKINGEN IN INDIE De heer Wijnkoop vraapt een spoedzitting der Tweede Kamer. Naar wij vernemen heeft de hepr D Wijn koop den voorzitter der Tweede Kamer tele grafisch verzocht die Kamer in spoedzitting bijeen te roepen, naar aanleiding van :lo huiszoekingen, poli tie-invallen en arresta ties in Ned.-Indië,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1