Advertentie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's ,70ste Jaarrane ZATERDAG 4 JANUARI 1930 No. 21412 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Over het tijdvak van 6 Januari tot en met 18 Januari a.s. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. poTto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0 18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter aJgemeene kennis dat gelegen heid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L. O. tot en met 14 Jan. e.k. op eiken werkdag, des voormiddags 8Va lot 9 uur en op Maandag^Dinsdag, Donder dag en Vrijdag bovendien des namiddags van IVs tot 2 uur, bij het Hoofd der School in het schoolgebouw aan de Caeciliastr. 65a; dat voor kinderen, die thans een openbare lagere school bezoeken, de inschrijving op dc genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 4 Januari 1930. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van de N.V. American Petroleum Company om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met aftapinrichting in en op den Apothekersdijk tegenover het per ceel Apothekersdijk No. 29 kadastraal be kend. Gemeente Leiden, Sectie H No. 3167; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet: Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 18en Jan. e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om b>zwaren legen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die 'niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 4 Januari 1930. H. K. H. PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana eind Januari weer eenige dagen op Haar villa te Katwijk aan Zee door brengen, in verband met het bijwonen van de lustrumfeesten van de V.V.S.L. alhier. EEN HONGAARSCHE AVOND IN „DE HARMONIE". Dc Bond van Hongaren in Nederland zal in de maand Januari weer verschillen de bijeenkomsten organiseeren in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. De volgende gezellige avond hier ter stede zal plaats vinden op Zaterdag 11 Januari om 8 uur des avonds in de bovenzaal van ,,de Harmonie". Niet alleen Hongaren, maar ook pleeg ouders van Hongaarsche kinderen en an dere vrienden van Hongaren, zijn wel kom. Dr. C. L. Fabri. vertegenwoordiger van den Bond te Leiden, Heerensteeg 33, is gaarne bereid eventueele inlichtingen te verstrekken. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft als verdacht van diefstal of heling aangehouden den 32-jari- gen reiziger C. S hier ter stede woonachtig Genoemde S. heeft sedert 1928 voor een waarde van 6 700 gulden aan beddetijk verkocht, waarvan hij weigert de herkomst op te geven. Merkwaardig genoeg wordt een zelfde hoeveelheid vermist door de firma K. aan den Stationsweg Hij zal Maandag naar den Haag worden overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Het nut van reclame in het algemeen, dus ook van adverteren in ons Blad, be hoeven wij in dezen tijd zeker niet meer uiteen te zeilen. Doch reclame en reclame is twee, de ééne advertentie doet het beter dan de ander en teneinde nu het oordeel van onze abon né's eens hierover te hooren 'schrijven wij den volgenden wedstrijd uit, ingaande a.s. 6 Januari 1930 en tot en met Zaterdag 18 Januari. Gedurende deze 14 dagen vragen wij onzen lezers alle advertenties (dus ook ..reclames") in ons blad (kleine adver tenties uitgezonderd) aandachtig te be- sludeeren en er 10. die men als de best sprekende advertenties beschouwt uit te knippen, deze dan nog te nummeren van 1 tot 10, ook al weer na beoordeeling welke men van deze 10 beter vindt. Zoo krijgen we du9 10 verschillende uitgeknipte adver tenties uit ons Blad en een lijstje, dat er als volgt uit moet zien: No. 1 advertentie van de firma No 2 enz. tot en met No. 10 advertentie van de firma Deze lijstjes met dc 10 uitgeknipte adver tenties moeten uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur in ons bezit zijn. Op elk lijstje, dat wij ontvangen geven wij nu de advertentie, die op dat lijstje als No. 1 geplaatst is het cijfer 10, die welke No. 2 geplaatst is 9, No. 3 cijfer 8 en zoo vervol gens, zóó dat de advertentie, die op No. 10 geplaatst is, het cijfer 1 ontvangt. Ongetwijfeld zal zich het geval voordoen, dat één en dezelfde advertentie door den één op No. 1 geplaatst wordt, dus het cijfer 10 ontvangt, terwijl dezelfde advertentie door een ander op No. 4 geplaatst is en dus dan weer cijfer 7 ontvangt. Hebben wij de advertenties op alle inge zonden lijstjes ontvangen, dus van cijfers voorzien, dan tellen wij op hoeveel punten één en dezelfde advertentie in totaal ont vangen heeft. Die advertentie, die nu het grootst aantal punten ontvangen heeft plaatsen wij No. 1, die daarop volgt No. 2 en zoo vervolgens tot en met No. 10. Hierdoor hebben wij dus de 10 uitver korenen. Nu nemen wij de ingezonden lijstjes en gaan als volgt te werk: Staat op een lijst een der uitverkorenen, dan krijgt de inzender 10 punten. Is boven dien op een lijst een advertentie op een plaats gezet gelijk aan die op de lijst der uitverkorenen, dan ontvangt de inzender 10 punten extra. Dus advertentie firma A komt voor op de lijst der uitverkorenen. Ieder inzender, die die advertentie ge noemd heeft .krijgt dus 10 punten Is deze adv. van de firma A op No. 2 gekomen op de lijst der uitverkorenen, dan krijgt ieder inzender, die deze zelfde adv. ook op No 2 geclasseerd heeft.10 punten extra. Met grootst aantal ie behalen punten i9 dus: 2G0. Degene, die nu het grootst aantal punten verkrijgt, ontvangt den eersten prijs, groot f. 50.of een kunstvoorwerp ter waarde hiervan de tweede prijs f. 25.of kunstvoorwerp; de derde prijs f. 10. of kunstvoorwerp. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. De tien uitverkoren advertenties zullen wij in ons blad reproduceeren. MAANDAG is dus de datum van aanvang! DE DIRECTIE. ADRES AAN B. EN W. Over het Werktijdenbesluit. Volgend adres is aan B. en W. gezonden: Geven met den meest verschilIdigden eerbied te kennen de ondergeteekenden: N.V. AlgA- meene Confectiehandel van C. A. Bren- ninkmeyer, Manufacturenhandel ..Bruning", N.V. Schlaltmann's Damesconfectiehandel Do Faam, Heerenconfecliehnndel De Faam, N.V. Gebroeders Gerzons Modemagazijnen. Manufacturenhandel B de Koning, N.V. A. Kreymborg Co.'s Kledingmagazijnen, Firma Mack. Manufacturenhandel Pieck. Firma Smits Zoon, Firma Vroom Drces- mann, Firma Schekkerman. Waals Confei - tiemagazijn, N.V. Manufacturenhandel A. Waals, dat zij na ernstige overweging en diepgaande onderlinge bespreking van d n toestand, ontstaan ten gevolge van het Werktijdenbesluit 1929, hetwelk op 1 Ja nuari 1930 van kracht wordt, tot de navol gende conclusies zijn gekomen: 1. dat, evenals voor andere maatschappe lijke groepen de vrije Zaterdagmiddag reeds lang bestaat, hel gewenscht is. ook voor hol personeel werkzaam in winkels en maga zijnen, een behoorlijk geregelden vrijen hai- ven dag te bestemmen. 2. dat. zoowel voor de leidende personen, als ook voor he» andere personeel waarvan het grootste g deelte de naaste verwanten elders wonend heeft hel van groot belang is te achten, den vrijen halven dag in aan sluiting aan den Zondag te kunnen be nutten. 3. dat een rouleeringssysteem, waardoor eiken dag 1/6 deel van het personeel niet present zou zijn. zoodanige bezwaren met zich brengt, zoowel ten aanzien van een richtige naleving der Wet aisouk 'en op zichte van de linancieele gevolgen voor T- bedrijven, dat dii systeem reeds bij voorbaat uitgeschakeld is. 4. dat de inspectie op een richtige nale ving van dit werktijdenbesluit bij het in voeren van een rouleeringssysteem den Wet gever voor een dusdanige taak zal stellen, dat binnen niet te langen tijd tengevolge daarvan een niet onbeduidend^ nost op I3 begrooting is te verwachten, welke post nar conséquance in een verhoogden druk d?r belasting tot uitdrukking zal komen 5. dat, het mede uit dien hoofde, geen aan beveling verdient, den Wetgever te belas ten met den zorg voor een eventueele slui ting der winkels. 6. dat, daaruit volgt, dat hol van het groot ste belang is. dat de winkelstand onder elkaar tot overeenstemming kome in deze en hebben ondergeteekenden. als toonaan gevende zaken in hunne branche, tengevolge der overweging van bovenstaande conclu sies, besloten, terwi'.le van het algemeen belang, alsook van dat hunner werknemers, om hun winkelzaken gesloten te houden des i Maandagsmorgens tot half twee in den na- middag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen- H Oudenes. Prins Hendrikstr. 58. Alphen a. d Rijn, metselaar. Nieuwe eigenaar- A. L Oudenes. Alphen a. d. Rijn Naamlooze Vennootschap Bloembollen bedrijf voorheen B D. Kapteyn en Zoon, Vaartkade 7. Sassenheim Door bovenge noemde naamlooze vennootschap wordt in het buitenland handel gedreven onder de namen: B D Kapteyn en Sons inc., B. D. Kapteyn en Sohn. G. m. b. H OPHEFFING VAN HET LOCOMOTIEVENDEPOT AAN HET STATION H.S.M. Nu voor de eleclri9che treinen op het baanvak Leiden Rotterdam Amsterdam geen locomotieven meer nocdig zijn. zal hd locomotieven depót op het station H. S. M alhier geheel worden opgeheven en de loco- motievenloods en het bijbehoorend kantoor worden afgebroken. De locomotieven, benoodigd voor de lijn Leiden Woerden Utrecht zullen in hof iocomotievendepót op het Staatsspoor'errein aan de Wittepoort worden ondergebracht Wel zal op het slation H. S M. een loco motief in reservp blijven om bij eventueel stori ng "op het electrische net dienst te kun nen doen. DE HEER J. W. BROEKHUIZEN. 40 jaar in gemeentedienst. Maandag 6 Januari herdenkt een bij velen welbekend stadgenoot, de heer J. W. Broek huizen, concierge aan het Stedelijk Museum „de Lakenhal" zijn veertigjarig jubileum in gemeentedienst. Als jongeman van 21 jaar deed hij zijn intrede als assistent van den heer Leget, die destijds als amanuensis aan het museum verbonden was en toen deze zijn functie neerlegde, was de heer B. de aangewezen persoon om diens werkzaamheden over te nemen. Het feit, dat hij aan de Ambachts school alhier het meubslmakersdiploma met den hoogsten lof verworven had, droeg aan die aanstelling net zijne toe. En aH spoedig bleek, dat de keuze geluk kig was geweest; dat Broekhuizen inder daad de rechte man op de rechte plaats was. Vooral in dien eersten tijd, loen de weten schappelijke leiding van het museum nog niet in die male was verzorgd als heden ten dage en de conservator bij een zeer belang rijk deel van zijn werkzaamheden op de hulp van den concierge was aangewezen, bewees B het museum groote diensten. Vlijtig en accuraat in zijn werklijd be steedde hij zijn vrije uren met de vervaar diging van tal van zaken op het gebied van het meubelvak en heel wat kleine en groote reparaties heeft B. zelfstandig en met ken nis van zaken verricht. Behulpzaam en bereidwillig als hij altoos geweest is. was hem geen moeite te veel en wanneer zijn tegenwoordigheid elders ver- eischt werd, stonden zijn vrouw en dochter hem steeds trouw terzijde om het gewon? werk te doen marchecren. Zoo werd BroeK- huizen in den loop der jaren de vraagbaak voor allen, hoog en laag, die iels wilden we ten omtrent een aangelegenheid, welke zijdelings of rechtstreeks verband hield met het museum en zijn superieuren maken nog sheds gaarne gebruik van zijn adviezen, welke gebaseerd zijn op een groote kennis van zaken. Meermalen is door vooraanstaande kunst historici. die het museum bezochten, op waardeerende wijze gesproken over den vriendelijken en behulpzamen concierge, die zulke uitvoerige en juiste toelichtingen wist te geven. Typeerend voor zijn ambitie is het fei'. dat hij zich geheel zelfstandig -ie kennis der drie moderne talen voldoende heeft machlig gemaakt om museum-bezoe kende vreemdelingen in hun eigen taal de gewenschte inlichtingen te kunnen geven. Aldus heeft de directie den heer Broek huizen leeren beschouwen niet als een eenvoudig amblenaar, maar in zekeren zin als haar medewerker, met wien van h?t gansche personeel in de eerste plaats over leg wordt gepleegd bij het treffen van maat regelen. Bij dc reorganisatie werd hij ook in deze bescheiden klinkende functie gehand haafd. omdat zij slechts in schijn beschei den is. doch inderdaad alleen kan worden toevertrouwd aan iemand met een hoog verantwoordelijkheidsbesef en groot eerlijk heidsgevoel als de heer Broekhuizen in de afceloopen veertig jaar heeft getoond te be zitten Maanda'rmiddag te 12 uur wordt de heer Broekhuizen in de bestuurskamer van het Museum gehuldigd en zonder op den gang van zaken te willen vooruitloopen. lijdt het geen twijfel of alle sprekers zullen instem men met den wensch. dat het den heer Broekhuizen gegeven zal mogen zijn ook zijn gouden jubileum in dienst van het museum te vieren. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Zniderzee-stennwet (Binnenland, 2de Blad). Na do ontploifingsramp te Groningen; ge varen voor het publiek (Binnenland, 2de Blad). Pakhnisbrand te Landsmeer; driehonderd duizend eieren verbrand (Gemengd, 2e Blad) BUITENLAND. De Tweede Haagsche Conferentie is ge opend (3de Blad en Builenl., lste Blad). Do bijeenkomst tot het verkrijgen van een wapenstilstand in den tariefoorlog (Buiten land, lste Blad). Nieuwe actie in Roemenië voor ex-kroon prins Karol (Buitenland, lste Blad). DE BIOSCOPEN. Het City-theater brengt deze week een uitgebreid programma: voor de oauze worden de films begeleid door de gewone instrumentale muziek, daarna de groote zui ver musiceerende film „Het masker van den Duivel" met John Gilbert in de hoofdrol. De klank der muziek is veel verbeterd en voldoet nu waarlijk aan booge eischen. De spannende musiceerende film is vervaardigd naar Jacob Wassermanris roman .,De mas kers van Erwin Reiner" en zij stelt Gilbert weer volop in de gelegeriheid zijn Don Juan- neigingen bot te vieren. Vele vrouwen raken weer onder de beko ring van zijn imponeerend uittrek, dat dit maal slechts de vuige ziel van een satani- schen verleider mankeert. Na zijn verove ringen werpt hij de schoon en, die in z;jn listig opgezette val liepen, weer smadelijk van zich af. Hjj ontziet zich zelfs niet het meisje van zijn besten vriend te biolog?e- ren, maar loopt er nu zelf in: eindelijk blijkt het ditmaal ook bij hem de ware liefde te zjjn. Zij maakt hem tot een beter menscb, maar voor het zoo ver is, gebeuren er nog tallooze verwikkelingen, die den toeschou wer bii voortduring toe;en. Het is een aar dige film. mede door de scheme beelden, zooals we dat trouwens van de Metro Gold- wyn gewoon ziin. Zij wordt ondersteund door voortreffelijke en zangerige muziek, die zich uitstekend aanpakt bjj d° zwoele romantiek van dit bij uit-tek Amerikaanscbe filmwerk. Voor de pauze o.a. een comedie .Beter laat dan nooit", vol graonige gebeurtenis- sen .waarin Lew Cody zich van een goede zijde Iaat zieni Conclu-ie: een aantrekkelijk programmat L u x 0 r-t h e a t e r. In deze somb re tijden van storm en regen moet een programma, als dit. voor menigeen een verademing zijn: een reeks van pretentielooze films en timpjes, vol geest en dikwijls fijnen humor, afge wisseld door Fox Movietone Journaal, een zeer goed nummer d.r Royal Hawaiian Sin gers (herinnerend aan het optreden der Ken tucky Singers op den eersten avond van de Sprekende film hier ter stede), een span nend cowbov-ve. haal met do le ach r 0 gin gen en woe te gevechten Ais hoofdiilm gaat „Mijn baby", een klucht met den uit „De groot© Parade" b'kenden Karl Dane in de hoofdrol, d.w.z.niet als de baby, doch ais de vader: Oswald heet hjj in dit vrooirjke verhaal, dat je herhaa'd lijk doet -vehet -r- "iachen, en hij is leerling aan een hooge- school voor heilgvmnastiek. Stude.it en „mislukkeling", zooals hij dat zelf noemt, want ieder examen moet weer op een drama uilloopen door zjjn ontembare kracht, die er toe leidt dat meuschelijke reuzen onder de handen van dezen masseur ais het ware tot moet; worden geknepen. Een jongedame wordt verliefd op den ,.o r mensch" en met behulp van zuster en aanstaanden zwager (die alle belang bg dit huwelijk hebben, orn aat zii er op moeten wachten) slaagt zij er in der bede?den jongeman in te oalmen. De 'lic-fdeeve k aring ;s wat zond r in5 van weers zijden. en bovenal ongewoon hardhandig, maar het complot slaagt en als Oswald ein delijk tot bezinning komt. wordt hem aan zjjn niet zoo heel groote verstand gebracht dat hij in het gelukkige bezit van een echtge noot© is gekomen! De schok is te groot en Oswald vlucht met het plan nooit weer terug te keer en. Waarom brj zulks ten slotte toen pifs met veel enthousiasme doet en hoe de jongelieden elkaar eindelijk toch nog /inden, toont het slotbedrijf, waarin de vène der geleende babies, die even snel weer verdwrj-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1