PH Abdijsiroop bonrons TWEE HUWELIJKS-JUBILEA TE ALPHEN AAN DEN RIJN. 703te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Januari 1930 Derde Blad No. 21411 Vier krasse oudjes - Dé echtparen Oliemans en Kramer, 50 en 55 jaren in dé huwelijksboot. GEMENGD NIEUWS. Het Nieuwe Jaar brengt ,,iets nieuws" AKKER's AUTO OP HET TROTTOIR GEREDEN. Vier personen gewond. Gistermiddag omstreeks drio uur kwam te Amsterdam een particuliere auto de brug over den Amstel tusschen Kloveniers- burgwal en Halvemaansteeg afrijden in de richting van laatstgenoemde straat. De chauffeur, die wilde remmen, trapte bij vergissing op het gaspedaal, met het ge volg, dat de auto met een flink vaartje het trottoir van den Amstel vóór Salvatori op reed. Daar werden een man en een vrouw, 'die juist passeerden, omvergeworpen. In zijn zenuwachtigheid drukte de chauffeur au opnieuw het gaspedaal in en de wa lgen vloog langs do Halvemaansteeg het fAtfustel-trottoir rechts van deze straat op, jwaar de auto twee vrouwen, dio daar met haar fietsen stonden, aanreed en tegen den •rond smeet. De rijwielen werden vernield. "2e auto kwam hier nu tot staan. De vier omver gereden personen blckrn «r, gezien de omstandigheden, vrij goed a'. ,*el:omen. Zij hadden verschillende schaaf- i wond en en lichte kneuzingen, één der vron- >v en klaagde over pijn in de borst. De p°- jr-onden werden naar het Binnengasfhi' o 'vervoerd en daar verbonden. Opnemi-g •Week niet noodzakelijk. De politie van het posthuis ReguHci- brrestraat heeft den chauffeur een verhe r afgenomen en proces-verbaal tegen bom opgemaakt. Den 8en Januari a.s. hopen de 68-jarige Jannetje de Vries en de 76-jarige Willem Oliemans, wonende Gaslaan no. 7, alhier, hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Zij beiden verkeeren nog in een goede conditie en zijn. gelet op hun leeftijd nog zeer kras en gezond. Moeder de vrouw, d'e evenals haar man een werkzaam leven achter de rug heeft, verricht zelf nog alle huishoudelijke bezigheden en eerst kort geleden heeft zij de naald en waschton vaarwel gezegd. Vrouw Oliemans was altijd gewend om mede te helpen het dagelijks brood te verdienen door voor klanten te wasechen en te naaien. Het echtpaar heeft niet minder dan 12 kinderen gehad, waar van er thans nog slechts 6 in leven zijn, die allen zijn gehuwd. Het echtpaar heeft dan ook menige keer de woelige golven der levenszee reeds moeten trotseeren. Va der Oliemans een zeer bekende figuur in onze gemeente, heeft vele jaren onder de boeren gewerkt. Doch sinds 10 jaar heeft hij deze arbeid om gezondheidsredenen moeten neerleggen, waarna hij door de gemeente werd aangesteld als brugwachter van de Hofbrug en de brug toegang gevende tot de Spoorvaart, welke werkzaamheden hij. nog steeds met ijver verricht. Bij ons bezoek te hunnen huizo waren de echte lieden dan ook zeer tevreden over hun ouden dag en zij deelden ons mede. dat zij er slechts een weinig tegen op zouden zjen indien al hun kinderen met ni^l min der dan 25 kleinkinderen tegelijk zouden komen, om hun 50-jarige echt feestelijk te vieren! Wij wenschen den oudjes op 8 Januari een preltigen dag toe en gelooven wel niet, dat het hun dan aan belangstelling zal ontbreken 1 GEVOLGEN VAN DEN STORM. EENIGE SCHEPEN GEZONKEN. Vier menschen in gevaar op een losgeslagen lichter. Gisteravond, tijdens afnemenden Noord- westerstorm, is voor de Wester Eems een zeelichter van een Duitsche sleepboot losge slagen en dreef met de eb in westelijke -richting. De bemanning bevindt zich nog aan boord. De motorreddingboot „Hindenburg", van het Duitsche station Borkum, is uitge varen teneinde hulp te verleenen, maar te ruggekeerd zonder verbinding te hebben gehad. Op den lichter, die van de kust niet meer zichtbaar was, bevinden zich vermoe delijk vier menschen. Gisteren is het Antwerpsche sleepschip „Saturne" van de Societé Plouvier te Ant werpen, schipper Korstanje van Wemeldinge op weg met een lading kolen van Duisburg naar Antwerpen, in het Oosthellegat nabij Willemstad door den zwaren Zuid-wester storm plotseling gezonken. De „Saturne" werd gesleept, door de sleepboot „Presto IV" van Dordrecht, kapitein A. Lachniet. .Vlet zeer veel moeite is men er op de sleepboot in geslaagd, schipper Korstanje, zijn vrouw en drie jonge kinderen, benevens den knecht J. Groeneveld uit Werkendam, van de snel zinkende „Saturne" te halen en aan boord van de „Presto" te brengen. De „Presto" be gaf zich met de geredden aan boord naar de haven van Willemstad. Op weg naar deze plaats werd het tank schip „Naphta V" ontmoet, dat alleen rond dreef. De „Naphta" was getrokken door de sleepboot „Brugge" van de Societe Remon- tage. Door het zware weer was de ..Brugge" van de „Naphta" losgeraakt en kon geen verbinding meer met het tankschip verkrij gen. Daar er zich veel water in de machine kamer van de ..Brugge" bevond, besloot de kapitein van de sleepboot naar Willemstad te varen en de haven aldaar binnen te loo- pen. De „Presto IV" trachtte eenige malen verbinding te krijgen met de „Naphta". Ten slotte mocht dit gelukken en beide schepen kwamen 's middags te Willemstad aan. Gistermiddag is de motorboot „Holland V" van de firma Zevenhuizen en Mosterd te Botterdam op den Beneden-Merwede onder Hardinxveld gezonken. De 20-jarige dek- knecht Piet Borg uit Woudrichem, die een uitstekend zwemmer was, is verdronken. De kapitein J. Rodnat uit A-lblasserdam wist zwemmende den wal te bereiken Door den zwaren storm uit het Westen i9 de scheepvaart te IJmuiden sedert giste rennacht gestremd. Het van Java komende Duitsche ss. „HaJle" kruist sedert gister morgen vroeg voorgaafs van IJmuiden, doch kan wegens het slechte weer niet binnen komen Er wordt dan ook van deze haven oiot geloodst. •ne stoom loodsboot ligt thans in de Bui- Tihaven aldaar, totdat het weer beter wordt Een windhoos heeft gisleren een gedeelte van het dak van een boerderij te Giessen- dam opgelicht en door de lucht geslingerd; het is op 200 meter verder gelegen boerderij neergekomen. Ook naburige woningen zijn beschadigd Een paar boomen werden ont worteld; de draden van de radio-centra'e liggen verspreid over den weg. EEN DOLLE KOE. Straatmaker op de horens genomen. Gisteren is een dolle koe uit een weide te Ilillegersberg gebroken. In de Juliana van Stolberglaan fe Rotterdam trachtte de 19- jarige straatmaker S. L. Vierhuyzen, die daar juist aan het werk was, het dier tot staan te brengen. De koe rukte zich los en nam den jongen op de horens. V. werd over een hekje in een tuin geslingerd en na het hek te hebben vernield, zoodat het dier weer hij zijn slachtoffer kon komen, nam het de V. opnieuw op de horens. In een achtertuin smeet zij haar slachtoffer neer en zij begon te stooten. Inspecteur van politie De Vries wist na groote moeite het dier aan een hek te binden, waar een agent van politie het dolle dier neerschoot. Vierhuyzen is met ernstige wonden aan gelaat en lichaam, en met inwendige kneu zingen in het ziekenhuis opgenomen. BRANDEN. Gisteravond omstreeks tien uur is een zware binnenbrand uitgebroken in een fruit- pakhuis aan het Slijkeinde No. 163. van den heer J. van D le Den Haag. De brand werd ontdekt door bewoners van het achtergele gen slopje, het St. Antonius-hofje, die de brandweer alarmeerden, welke onmiddellijk ter plaatse was. Met één straal was het vuur bedwongen. De achtervertrekken brandden geheel uit. De schade is betrekke lijk gering. Te Zaandam is gistermiddag, vermoedelijk door fe heet stoken van een kachel, brand ontstaan in het perceel Oostzijde 377, be woond en in eigendom toebehoorende aan den groentehandelaar A. Hohensteyn. Huis en inboedel gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. DE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE? Gelijk geroeid, is in het gezin van P. te Waalwijk een meisje van vier maanden in de badkuip verdronken Het kind kreeg in het bad stuipen en is terwijl de moeder bij buren hulp ging halen, verdronken. Het „Dagblad van Noord-Brabant" ver neemt, dat de Justitie aanleiding heeft ge vonden een onderzoek in te stellen. Ge ruchten doen de rondte, dat het kindje een srewelddadigen dood zou zijn gestorven en dat de moeder in verband hiermede naar een krankzinnigengesticht is overgebracht. 1930 zet in onze gemeente wel goed inl Behalve het gouden echtpaar Oliemans mogen de hierboven afgebeelde echtelieden Cornells Kramer en Jantje de Wit te samen precies tellende 16 kruisjes beiden zijn 80 jaar) zich in hunne 55-jarige echtvereeni ging verheugen. Zij hopen den 7en Januari a.s. dit feit tc herdenken. Ook deze oudjes genieten nog een. uitstekende gezondheid. Beidon afkomstig uit Noord-Holland, stam men af van een slerk geslacht. De bruidegom, die zich hier 55 jaren geleden vestigde als scheepsmakersknecht en toen het huwelijksbootje instapte is een man van ijzer en staal, die niettegenstaande zijn leeftijd van 80 jaar. nog medewerkt als een man van 25! Na 25 jaren als schccpmakeisknecht bij de intusschen opgeheven scheepswerf van nu wijlen de heeren Uittenbroek alhier werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich hier zelf als scheepsmaker en timmerman. Thans nog werkt Kramer van den ochtend tot den avond mede en loopt nog dikwijls in het land met zijn wagen, geladen met gereedschappen on hout. Nog kort geleden ging hij 3 keer in een week naar zijn version klant te Nieuwveen over een afstand van plm .14 K.M. Slechfs heeft de bruidegom, zooals de meeste scheepsmakers een „scheepsrnakersgehoor": hij is wat doof. Toen wij echter bij hem thuis een onderhoud met hem hadden wist hij nog vlot fe vertel len van den tijd toen hij in onze gemeente kwam. Bovendien beschikt Kramer over een gced geheugen en keuvelt nog graag over den ouden tijd. Onderhoudend spak hij ons o.a. nog over zijn reizen met de postdiligence! Ook de bruid is, zooals wij boven reeds schreven, nog zeer kras en verricht geheel zonder hulp haar huiselijke bezigheden. Het echtpaar werd gezegend met 6 kinderen, waarvan er nog i getrouwden in leven zijn, terwijl het aantal kleinkinderen 16 bedraagt. Het echtpaar heeft drukke da<gen voor den boeg! Wij wenschen het paar een heerlijken dag toe. VIER LITER DE MAN. Kwaj'ongens stelen oen vat bokbier. 't Is gebeurd op Oudejaarsavond, schrijft „de Msb." Feest in de huizen en stil op straat Zs liepen te slenteren langs het Hofplein te Rotterdam en zagen door een openstaanden cafédeur hoe een buffelbedende een glas lekker vol liet stroomen met gulden bier. Ze likkebaarden en keken mekaar aan. Ouwejaar, geen cent op zak, geen zin om naar huis te gaan. Het plan' kwam plotseling en bleek uit stekend. Toen ze in een open gang naast het café van D. een paar vaatjes zagen liggen, wipten zc met hun drieën het lage hekje over en wilden een vaatje inpikken, helaas, 't was leeg. Maar het kelderluik stond open, daar be neden lagen de goedige vaatjes rond pn vol mij mekaar, de jongens waren handig en lenig, één sprong in den ke'der, pakte een vat. de anderen hielpen, de menschen in t' café merkten niets en spoedig dro°gen of rolden zij hun buit een 32 liter-vat bok bier langs de leege 9traten 't Was alsof de kameraden het roken, spoedig waren ze met z'n achten, een hun ner wist een 'eegstaand huis in de Schco- terboschstraat. daar werd het tonnet:? bin nengerold, er werden wat kommen gehaald, een leege sjokolabus en een klein emmsrtje, toen knalde de stop uit de sponning en het bok spoot vroolijk naar buiten. Elk vier liter zoet bier. Wat 'n uiteinde Toen de laatste droppel was neergegorgeld door de gesmeerde kelen, trokken ze vroolijk en moedig de straat op, zingend van „Zunnie Booi". Maar de politie was waakzaam en een diender merkte dat er iets te veel was aan de knapen. Drie hunner belandden daardoor op het politiebureau en het leege vaatje werd ont dekt. Zoo eindigde het bok-fee9t droevig en be gon 1930 met een kater en een proces-ver baal voor de vier heeren. De anderen zijn ontkomen, doch dat zij veel napret hebben van het leege vat, kan niet met zekerheid gemeld worden. HAND AFGEKNELD. Gisterenavond is de 32-jarige W. A., wo nende in de Jasmijnstraat te Rotterdam aan boord van de in de Maashaven varende sleepboot „Engeland" van P. Smit met zijn rechterhand bekneld geraakt in een tros, die werd aangetrokken. Dit lichaamsdeel werd vrijwel afgekneld. De man is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. MOORDAANSLAG TE UTRECHT De dader gegrepen. Gistermiddag is de anders zoo rustic» Utrechtsche binnenstad het tooneel gewee t van een wilde jacht. Een vrouw uit de Tert- Iingstraat, die bij de politie ongunstig la kend staat, kreeg bezoek van een haar b«- kenden Let, een man van 24 jaar, e „Nieuwjaar kwam wenschen". Toen be.d n eenigen tijd samen hadden zitten pran greep de bezoeker eensklaps een bierflec ii en sloeg hiermede de veertigjarige vrouw t het hoofd. De vrouw zakte ineen, maar r v uit alle macht ora hulp, toen de man ha ir na den val nog trachtte te wurgen. Eenre voorbijgangers drongen de woning binnen troffen daar de zwaar bebloede vrouw aa Juist op dat moment wist de dader te ont snappen, doch hij werd bij de Jansstraal «r - grepen. Overgebracht naar het hoofdbure: j aan de Ganzenmarkt bleken zijn handen J bloed te zitten, hetgeen hij aanstonds bf"1 weg te wasschen aan een fonteintje. 1 - man verklaarde dat de vrouw hem met ei a mes had gedreigd en hij uit zelfverdedigi g had gehandeld. De vrouw daarentegen, wi r- toestand vrij goed was, heeft een andere le zing gegeven. Haar vriend, zeide ze, her t geweten, dat ze een spaarduitje bezat oil volgens haar zou het geld dan ook aanlei ding zijn geweest tot zijn handelwijze. Het slachtoffer is aanvankelijk naar ée Rijksklinieken vervoerd en later weer narr haar woning teruggekeerd. De dader is in voorloopige hechtenis gesteld. RECLAME. 683 EEN BRIEF MET GELDS WAARDEN VERMIST. Hei Alg. Politieblad deelt mede: Den 17en December 1929 is te Kampen gepost een gewone brief, geadresseerd aan de Am9terdamsche Bankvereenicing N. V. te Amsterdam, het couveTt voorzien van het gedrukt hoofd: „J. Veenenbos. Kampen, in effecten, wissels en assurantiën", inhou dende 2 bankbiljetten van f. 1000, genum merd 057310 A H. en 020319 A F., een chèque voor de Limburgsche Bankvereeni- ging te Maastricht groot 407 60 Belga's, e'en verantwoordingsnota, 3 recus van incasso wissels en een formulier van overschrijving, welke brief niet aan het adres is ontvangen en ontvreemd zal zijn. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het acad ziekenhuis te Groningen is overleden de 54-jarige landbouwer E. Olden- zaal. uit Wildervank die enkele dagen ge leden door een auto werd aangereden. Thuis: Akker's Abdijsiroop Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: Abdijsiroop BONBONS Het is gelukt de vanouds bekende Akker's Abdijsiroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mede te nemen „bonbon" met behoud van al de genezende bestanddeelen. Akker's Abdijsiroop-bonbons zijn het aangewezen middel voor allen die aan borst en keel lijden en ook buitenshuis Abdijsiroop willen gebruiken. 60 cent per doos Voor de Borst jh

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9