KLENE's KAUWGOM 9 AGENDA. BUITENLAND. Zaterdag. Stads zaal: Carnavalsfeest „Nut en Ver maak". 9 uur nam. Zondag. Schouwburg: Ensemble Jac. Sluyters ,,De big van 't 169e." 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Theresiafilm. 8 uur nam. Maandag. Stadszaal: Theresiafilm, 8 uur nam. Dinsdag. Stadszaal: Theresiafilm. 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Musenm de Lakenhal, Lange Scheislraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur; in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags koste loos. Maandags f. 0.26, overige dagen f. 0 )0. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr. van 103 uur; 1 Febr. tot 1 April van 104 uur; 1 April1 Oct. van 105 uur; 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur Entrée Maan dags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogiscb Museum, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Enlree Maandags f. 0.25-, overige dagen f. 0.10. Rijksmnsenm v. Nat. Historie, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012; 1.30—5. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71'. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensleeg Dagelijks van 012.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 i:ur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg; Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en Zaterdags familiemalinée. „City-theater", üaarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 'sZaterdags matinée te 2 uur. Avond-, nacht- en Zondagdiensl der apo theken' van Donderdag 2 tot en met Zondag 5 Januari aanstaande apotheek G. H. Blonken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. Driesum, Mare 76, Tel. 40G LUCHTVAARTTERREIN IN TWENTHE. Een N.V. opgericht. De provincie Overijssel, de gemeenten Enschede, Lonneker, Hengelo (O.). Oldenzaal en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente hebben opgericht de N. V. Luchtvaartterrein Twente te Enschedé. Het maatschappelijk kapitaal bedraagl f 500.000. verdeeld in 500 aandeelen van f 1000 elk In dit kapitaal neemt Enschedé deel voor 185 aandeelen, Lonneker voor 55, Hengelo voor 45, Oldenzaal voor 21, de K. v K. voor Twente voor 15 en de provincie voor 1 aandeel. Het bestuur der vennootschap, is ondeT toezicht van een raad van beheer, opgedra gen aan een directeur of een naamlooze ven nootschap. welke respectievelijk Nederlander of in Nederland gevestigd moeten zijn en aangeduid worden onder de benaming van directie. 'De raad van beheer bestaat uit minstens drie en hoogstens vijf gewone leden en uit gedelegeerde (buitengewone) leden, waarvan één aan te wijzen rcsp door de gemeente besturen van Enschedé, Hengelo Lonneker en Oldenzaal, het bestuur van de K. van K. te Hengelo on door Ged. Slalen van Over ijssel. Hel aanlal gewone leden van den raad van beheer wordt bepaald door de algemeene vergadering van aandeelhouders Voor do eerste maal werden aangewezen lol gewone leden van den raad van beheer de heeren: Bergsma, Weldink en De Vos van Steenwijk, resp. burgemeester van En schedé, wethouder van Lonneker en lid van Ged Staten; en H. Voogdgcerl. wethouder te Hengelo en 1. Geldcrman, fabrikant te Ol denzaal. en tot gedelegeerde leden de hoe ren' H. Clir Nijkamp. wethouder van En schedé ,M. A. H. M. Stroirik, burgemeester van Lonneker, mr. G. Jansen. N. X Th. M. Vos de WaelI. J Spanjaard Dzn en de heeren G. H. P. Bloemen, lid van Ged. Slalen, resp als zoodanig aangewezen door de gemeentebesturen van Enschedé, I-onno- ker, Hengelo en Oldenzaal. het bestuur van de K v K. Ie Hengelo en de Ged Staten van Overijsel, terwijl in de directie later zal worden voorzien DE POSTVLUCHTEN. Aneta-V. D. meldt Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dal het 6e retourvliegtuig hedenmorgen om 5.45 uit Bangkok is vertrokken en te 12.05 te Akyab is gearriveerd. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. VIJF EN TWINTIG TAAR KAMERLID. De heer Van Vunren. De heer A. C. A van Vuuren, afgevaar digde van de R.-K. Staatspartij, herdenkt dit jaar het feit, dat hij 25 jaar lid va-u de Tweede Kamer zal zijn, aidus de ,,Msb." DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Op vragen van hel Tweede Kamerlid Oud: Zijn de ministers niet van oordeel, lo. dal liet de bedoeling is van art. 6, tweede lid, der wet van 15 Juli 1929, Staats blad no. 388, dat als basis voor de bereke ning van de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting, ter vaststelling van de in genoemd lid geregelde garantie en limiet, de bruto-opbrengst van die belasting wordt ge nomen 2o. dat het met deze bedoeling, zoowel als met de duidelijke letter van genoemd lid ju strijd is, op hetgeen in ontvangst op de des betreffende gemeenferekeningen als inkom stenbelasting is geboekt, kwade posten of andere terugbetalingen in mindering te brengen? Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, zijn de ministers dan niet van meening, dat de bepaling van art. 17, 6de lid, van het Koninklijk besluit van 4 No vember 1929 (Staatsblad no 476'. voor schrijvende, dal van de in ontvangst aan in komstenbelasting verantwoorde bedragen moeten worden afgetrokken eventueele be dragen wegens teruggaaf van ontvangen ui<- kecringen, in strijd moet worden geacht met bovengenoemd arl. 6 der wet? hebben de ministers van financiën en van binnenlandsclie zaken en landbouw geant woord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beani- woord. II Het in mindering brengen van kwade posten zou met bedoeling en letter van art. 6. tweede lid. der belreffende wet in strijd zijn. Hel in mindering brengen van terugbeta lingen wegens te veel genoten Bijksvoor- scholuilkeeringen is niel daarmee in strijd, wijl onder de bruto opbrengst van de ge meentelijke inkomstenbelasting wordl ver slaan het feitelijk kohierbedrag, niet bet ge raamde kohierbedrag. waarop de uitkeerin- gen berusten. III Op grond van liet voorafgaande wordt de bepaling van art. 17. 6de lid, van het Koninklijk besluit van 4 November 1929 (Staatsblad no. 476) overeenkomstig de wet geacht. CONTACT INZAKE MIDDEN STANDS-AANGELEGENHEDEN. De Commissie van Contact inzake Mid- denslands-aangelegenheden ingesteld door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. heeft zich in haar laatste vergaderin gen o.m. liezig gehouden met hel vraagstuk der „Business leseareh", waarbij in hel bij zonder de belangen van den handeldrijvcn- den middenstand in hol middelpunt der be langstelling stonden. Ten einde op dit gdliied de noodige samen werking van alle liesehikhare krachten te verzekeren, is overleg gaande met verschil lende personen en instellingen, welke voor het onderzoek van deze materie in aanmer king komen Het ligt in de bedoeling het onderzoek zooveel doenlijk reclilstreeks Ie richten op de praelisclie behoeften van het handelsleven. De drie landelijke Middenstandsbonden zijn lot medewerking bereid gevonden, waardoor een voortdurend en nauw contact met de direct belanghebbenden verzekerd is. Ook de Kamers van Koophandel cn Fabrie ken zullen zoo mogelijk in de zaak worden betrokken Nadere bijzonderheden zullen, zoodra de nadere uitwerking der plannen zulks toelaat, ter algemeene kennis worden gebracht. Aan liet bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dal ook het vraagstuk der prak- tijkexamens voor de kleine nijverheid en het ambacht bij de commissie aanbangig is. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit ie met ingang van 15 Januari 1930 benoemd tot burgemees ter der gemeente Oosterbesselen, mr. A. P. Korthals Altes. Te Delft is, 77 jaar oud, overleden ir. A. J. Goedkoop van Nelle, oud-direc teur der Rijks H B S. te Delft. Hij werd 1 Sept. 1889 benoemd tot leeraar en op 1 Mei 1907 tot directeur der school. Ingaande Sept. 1917 werd hem op zijn verzoek als zoodanig eer vol ontslag verleend. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Het atoffelijk overschot van mr. G. W. Sanne» zal Maandag a.s., na aankomst van don trein van 13 uur 16 te Westerveld, worden gecremeerd. Te 's-Gravenhage is overleden de heer M. L. Fariël, oudete directeur van dc N.V. Unie van Ijsfabrieken. RECLAME. De bekende Stoomvaart-Maatschappij Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotter dam, heeft gisteren het 25jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. De dienstplichtigen der lichting 1930. die bij het vooroefeningsinslituut voldaan hebben aan hel examen voor reserve- sergeant. in den rang van sergeant-titulair zijn aangesteld en na hun inlijving in op leiding zijn genomen voor officier, vervullen de eerste oefening desgewenscht in twee niel aansluitende gedeelten. Ter vervulling van het eerste gedeelte, waarvan de duur 21/* maand bedraagt, komen zij in werke- lijken dienst in het tijdvak van 1625 Juli 1930 en voor het vervullen van het tweede gedeelte (duur 2 maanden) in het tijdvaak 110 Juli 1931 voor de le en 111e divisie eti in hel tijdvak van 110 Juni 1931 voor lie en IVe divisie. Ged. Staten van Utrecht hebben een besluit van den gemeenteraad van Utrecht tot inrichting van een Raadskelder in de gewelven van het Stadhuis goedgekeurd. Het graven van het 220 M. lange proef vak van het Twente-Rijnkanaai is, behou dens enkele opruimingswerkz/iaraheden. thans beëindigd. Over enkele üagen zullen de arbeiders het terrein bij Almen ver laten. De gewone audiëntie van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Maandag 6 Januari a.s. niet plaats hebben. Nederlandsch fabrikaat, prima kwaliteit, 5 tabletten 5 cents. 699 UIT NED. OOST-INDIE. DE ACTIE TEGEN DE PARTIT NATIONAL INDONESIA. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta). Het Volks raadslid Middendorp heeft aan de regeering gevraagd, of er inderdaad vermoed werd dat er plannen bi] de P. N. 1 bestonden om te trachten liet gezag omver le werpen en of dat vermoeden juist is gebleken -. voorts jf van levoren het. advies was ingewonnen van den directeur B. B. en den adviseur voor lnlandsche zaken; welke aanleiding heelt bestaan om dit optreden niet te beperken tot enkele verdachte personen en of de regee ring bereid is om. zoo mogelijk, vóór de ko mende zitting van den Volksraad een ver klaring te geven van haar optreden en de resultaten mee te deelen. SEMARAXG, 2 Januari. (Aneta). Naar de Locomotief" meldt, zijn gezaghebben de kringen van het Binnenlandsch Bestuur er onvoorwaardelijk van overtuigd dat het ingrijpen van de beweging op 29 December op de juiste wijze is geschied cn dat het zeer noodzakelijk was. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta). De bladen huldigen algemeen de politie voor de uit nemende wijze, waarop de huiszoekingen voorbereid cn gehouden zijm. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta). Een honderd tal leden van de P.N.I. leverden gisteren hun lidmaatschapskaart in bij het bestuur. De stroom duurt voort. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta). Mr. SartoDo, die op 30 December te Solo was aange houden, is na verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. SOERABAJA, 2 Jan. (Aneta). De ver- hooren va-n de gearresteerden en het on derzoek van de papieren is afgeloopen. Er is niets bezwarends gebleken en alle ga- arresteerden zijn vrijgelaten. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta). Naar Aneta verneemt is de ccmsigncering van het ge deelte van de garnizoenen van Batavia,, van Meester Cornells, van Tjimahi en van Bandoeng alsmede de versterking van de militaire machten heden opgeheven. RECLAME. ïuaai Dobbelman's Toiletzeep of Glycerine zeep, _j ..„f. 2 stuks voorW CemS OP VERTOON VAN DEZEN BON 758 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Tweede Haagsche conferentie. Om de Middelandsche zee. Snowden en Graham zijn gisteravond naar de conferentie in Den Haag vertrok ken en arriveeren hedenmorgen evenals de Duitschers. In een interview met Reuter zei Snow den, dat hij niet verwachtte, dat de debat ten zoo levendig zouden zijn als op de eerste conferentie. Er is reeds veel voorbe reidend werk verricht en den gedelegeer den blijft slechts over de laatste hand te leggen aan de overeenkomsten. Het. vraag stuk van de Internationale Bank is gecom pliceerd, maar Snowden was van meening, dat het plan zou worden aangenomen. Gistermiddag met den trein van 6.05 zijn de Frausohe gedelegeerden aan het Hol- landsche Spoorstation in Den Haag aange komen. De minister-president, Tardieu. was het eenige nieuwe gezioht. Briand, Loucheur en Chéron zij.n van de vongp conferentie reeds bekend. Met hen kwam de Frausohe gezant te 's-Graven'hage, de heer Kammerer, mee, die de delegatie tot Rotterdam tegemoet was gereisd. In pen voortrein waren de Belgische ge delegeerden, Jaspa-r, Hijmans cn Franqui cn mevrouw Franqui aangekomen. De Bel- gische gezant, Maskens, die met mevrouw Maskens en leden der Belgische legatie aanwezig was, ontving hen. Ook arriveerden met den Parijsclien trein de Bulgaarsche gedelegeerden, A. Bouroff, minister van buitenlandsdhe zaken en W. L Moloff, minister van financiën, en de Bulgaarsche directeur van den schulden- dienst. dr. Stojanoff, die werden afgehaald door den consul-generaal van Bulgarije, mr. von Saher, te Amsterdam. De minister van buitenlanclsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. Van Recnen, begroette dc gedelegeerden cler verschil lende landen bij hun aankomst namens de Nederlandsche regeering. Er waren ditmaal uitgebreide maatrege len genomen om het publiek op een afstand re houden en de delegatier een rustige aan komst. te verzekeren. Het perron waar de treinen aankwamen was afgezet, de elec- triselie trein naar Amsterdam v'crtrok van het andere perron De leden der delegaties verlieten het station niet door den gewo nen uitgang, maar door den ingang, waar heen een cordon van politieagenten een i weg vrij hield. Vóór den ingang wachtten do auto's waarmee de aangekomenen naar hun hotel werden gebracht. Deze regeling bevorderde een snellen en ordelijken gang van zaken. Verder is nog aangekomen de Tsjecho- Slowaaksche gedelegeerde Osusky. uit Pa rijs. De Tsjeeho-Slowaakschv, gezant was op het station ter begroeting aanwezig. De Portugeesche gedelegeerde Fernandez kwam ook met dien trein mee en werd opgewacht door den secretaris der Portu geesche legatie Later kwamen nog Benesj met eehtge- noote. de Jap an n ei Adatsji, de Griek Po litis, door hun legaties verwelkomd cn ten slotte de Oostenrijkers en Hongaren. Hedenmiddag om 2 uur zal er een be spreking tusschen de vertegenwoordigers der zes uitnoodigerde mogendheden plaat? hebben, terwijl zooals bekend, om 5 uur de eerste plenaire zitting wordt gehouden. Van meer dan een zijde blijft men ge ruchten in omloop brengen, dat Frankrijk sancties zou willen, ingeval Duitschland zijn verplichtingen niet zou nakomen. Daar om zou Tardieu ook zijn meegekomen. Van Engelsehe zijde denkt men echter niet aan het opnemen van sancties! In verband met het Fransche voorstel tot het sluiten van een waarborgverdrag tusschen de mogendheden van dc Middel- landsche Zee is Italië in onderhandeling getreden met den Spaanseben gezant te Rome en met de regeering te Madrid door bemiddeling van den Italiaanschen gezant aldaar om het standpunt van de Spaan- sclio regeering te loeren kennen. Men zegt. dat do Spaansohe regeering bereid zou zijn zich bij een Middellandsche Zeeverdrag aan te sluiten, indien de Fran sche regeering bereid is een vriendschaps verdrag te sluiten voor het tot stand ko^ men~'*an een breeder opgezette internatio nale overeenkomst. ENGELAND. Nicnwe moeilijkheden. Dc Evening News beweert, dat een diplo matieke crisis dreigt, omdat de door den Russischc-n gezant te Londen gegeven be- loite, dat geen revolutionaire propaganda in Engeland zou worden gevoerd, niet gehouden is. Het blad heeft daarbij het oog op oen. door het nieuwe communistische dagblad „Daily Worker" gepuhliceerde, verklaring van het hoofdkwartier der Communistische Internationale te Moskou, waarin aan de Engc-Ische arbeidersregeering anti-sovjetis- tifcho intriges, koloniale brutaliteit en voor bereiding van een imperialisti3chen oorlog verweten wordt. Het blad verwacht, dat dezer dagen "be raadslaagd zal worden, of een stap in deze aangelegenheid zal worden ondernomen. Het sovjet-gezantschap deelde aan een medewerker van de Evening News mede, dat het over deze kwestie niets te zeggen had. FRANKRIJK. Leon Dandet teruggekeerd. Lêon Daudet, de leider der Camelots du Roy, die ter gelegenheid van het nieuwe jaar begenadigd is, is gisteren te Parijs ge arriveerd. zijn geen incidenten voorge vallen. SPANJE. Wat gaat er gebeuren? Volgens een telegram uit Madrid aan de „Vossische Zeitung" zou Primo de Rivera den Koning hebben voorgesteld onder zjjn leiding met eenige nieuwe ministers, een overgangsregime te vormen, dat geleidelijk het opheffen van de dictatuur zou moeten doorvoeren. Tevens wordt het bijeenroepen van de parlementaire lichamen voorgesteld, die voor de helft zouden worden gekozen en voor de andere helft zouden worden be noemd door de regeering. De Koning zou echter zjjnerzjjds meer voelen voor een overgaogsregeering meti nieuwe manneuj Daar echter een 'dergelijke regeering, waarin alle in aanmerking komende kringen zouden zijn vertegenwoordigd, niet zoo spoedig zou kunnen worden gevormd, is het niet uitge sloten. dat Primo de Rivera toch nog een paar weken of maanden in functie zou blij ven. Hjj zou echter in dit geval natuurlijk op geheel andere wijze moeten regeeren dan tot nu toe. Do Koning, aldus de correspondent van de „Vossische Zeitung", staat voor een zware beslissing, die eventueel van beteekenis kan zijd voor de Spaansche monarchie. De Ko ning heeft daarom de vroegere betrekkingen met de leiders der partijen hervat. Hij heeft ook onlangs vertrouwensmannen naar San chez Guerra. den leider van de mislukte actie tegen Primo de Rivera, gestuurd. Als hemiddelaa- zou graaf Romanone-, de leider der liberalen, een belangrijke rol roeien. Alle oude politici 'duiken weder uit de ver getelheid op. tot groote ontstemming van de aanhangers van de 'dictatuur. De positie van Primo de River.o is in elk geval onhoud baar. Te Madrid heerscht onder zijn tegen standers reeds vroolüke opgewondenheid, 'on vrij! zjjn aanhangers sterk gedeprimeerd zjjn. Frimo zelf noemt 'de geruchten over een crisis valsch... ITALIË. Amnestie. Ter gelegenheid van het Huwelijk van den kroonprins heeft de Koning amnestie ver leend voor alle gewone en militaire delicten, die met vrijheidsstraffen van ten hoogste een jaar of hoeten gestraft zjjn. Bjj vrij heidsstraffen boven 1 jaar wordt een jaar in mindering gebracht. Bijzonder gevaarlijke misdadigers of zjj die de maatschappelijke orde ernstig in gevaar gebracht hebben, zjjn van de amnestie uitgesloten. Er vallen 400 duizend veroordeelden onder de amnestie. Hedenavond vertrekt de Belgische Kon. familie per Koninklijke Italiaanschen trein naar Rome. Uitgebreide voorzorgsmaatrege len zijn genomen. TELEGRAMMEN. HET ITALIAANSCH—BELGISCH VORSTENHUWELITK. BERLIJN, 3 Jan. (Wolff.) De ex-kroon., prins Rupprechl van Bayern heeft van de bruid van den Italiaanschen Kroonprins een uilnoodiging ontvangen aanwezig le zijn bij haar huwelijk. Dc betrekkingen tusschen deze beide families waren echter 9inds den oorlog afgebroken. Een dergelijke uitnoodi- ging, van den Belgischen koning ontvangen, had de Beiersche kroonprins eerst afgewo- zen, doch naar thans dc Dculsch. Allgem. Zeitung uil Muenchen meldt, heeft de kroonprins intusschen de uitnoodiging aan vaard. POLEN EN HET ZIONISME. WARSCHAU, 2 Jan. (Pcolsch Tel. Ag.) - Op een Zionistische soiree, etr gelegenheid van het verblijf van Sokolow. den voorzit ter van het Zionistisch Executief Comitó, waren ook de minister-president Bartel en de minister van buitenl. zaken Zaleski ge nood igd Zaleski verklaarde in een rede. dal vorige Boolschc regeeringen bij herhaling uiting hadden gegeven aan haar welwillende hou ding jegens de actie der Zionistische orga nisaties met het oog op de consolidatie van hof nationaal tehuis der Joden in Palestina. Hij bevestigde nogmaals deze houding uit naam der legenwoordige regeering en wenschte do Zionistische organisaties veel succes bij haar streven. KIND VERBRAND. BERLIJN, 3 Jan. (Wolff.) Een kindje van 3 weken, dat onder een kerstboom in haar wiegje lag is doordat een kaars uit den boom in het wiegje viel, geheel verbrand. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2