Advertenfie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's 70ste Jaargang VRIJDAG 3 JANUARI 1930 No. 21411 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Over het tijdvak van 6 Januari tot en met 18 Januari a.s. BINNENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending vam brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokosten, 70.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dal. ingevolge art. 3 bis der Verordening re gelende de helling eener plaatselijke belas ting op de honden, iedere houder van een of meer hondeo, waarvoor belasting ver schuldigd is. verplicht is daarvan vóór of op den 31en Januari a.s. bij den Gemeente ontvanger aangifte te doen, welke aangifte moet geschieden door inlevering van behoor lijk ingevulde en onderteekende biljetten, die kosteloos ten kantore van den Gemeente- Ontvanger verkrijgbaar zijn. De aangifte betreffende honden, na 31 Januari verkregen, moet geschieden binnen acht dagen na dat verkrijgen. A. VAN DE SANDF BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris. Leiden, 3 Januari 1930. PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden brengt Ier kennis van de in deze gemeente gevestigde eigenaren ol houders van tweejarige of oudere hengsten, dat zij, ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918. verplicht zijn hier van ter gemeentesecretarie aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in hun bezit is ge komen alsmede vóór 1 Februari van elk jaar A. VAN DE SANBE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1930. EEN SCHENKING AAN DE LAKENHAL. Door de commissie voor liquidatie der Jan Steen-tentoonstelling, is uit nog vrij gekomen gelden aangekocht en aan „de Lakenhal" ten geschenke aangeboden een zeer fraai in renaissance-strjl uitgevoerde, vroeg 17de eeuwsohe eikenhouten kast met vier deuren, rqk met snijwerk versierd, waaronder eem voorstelling van Geloof, Hoop en Liefde en tal van ridderfiguren als dra gers van de Kroonlijst. Deze kast is geplaatst in het zijvertrek met bet schoorsteenstuk ,,de Staalmeesters" van De Moor, welk vertrek geheel is ge restaureerd, waarbij o.m. de oude zoldering met balken is blootgelegd. Het is thans geheel gewijd aan de geschie denis van den Lakenhandel en is sinds eenige dagen voor het publiek opengesteld. MARKT- EN HAVENDIENST TE LEIDEN. OVERZICHT VAN iqzq. Aan de kaasmarkt werden aangevoerd 4914 partijen kaas tegen 5167 in 1928, waar van 1324 partijen Leidsche kaas tegen 1359 in 1928. Melkschaarschte tengevolge der droogte maakte een uitbreiding \-an het aan tal melkleveranciers voor de steden nood zakelijk, wat ten koste der kaasmakerij ging. Aan de Eotermarkt werd aangevoerd 86930 K.G. boter tegen 95110 K.G. in "28. De aanvoeren naar de veemarkt be droegen 1928 1929 Runderen en graskalveren 40971 43312 Vetto kalveren 1202 1259 Nchtere kalveren 10048 10366 Schapen 45814 46130 Lammeren 35152 33716 Vette varkens 4096 3633 Magere varkens 38712 38338 Figgen 35453 41247 rnarden, veulens, geiten 585 736 Vette varkens op Dinsdag 213033 218734 21444 16583 Totaal: 234477 235317 Over het geheel was de aanvoer dit jaar bevredigend. Alleen de aanvoer van vette varkens was beduidend minder, a'.s "evolg nog var. de slechte uitkomsten der mesterjj in het vorige jaar. Verwacht wordt een her stel in 1930. De scheepvaart is, blijkens het ontvangen bavc-ngeld nog toegenomen, niettegenstaan de de langdurige vorstperiode in den aan- vrng van het jaar. Door het personen' wsrden oogenrnkt 53 processen-verhaal wegens overtredingen van diverse voorschriften, den Markt- en Ha vendienst betreffende en 29 processen-ver haal wegens het toebrengen van schade aan bruggen en bijbeboorende werken. ITet nut van reclame in het algemeen, dus ook van adverteeren in ons Blad, be hoeven wij in dezen tijd zeker niet meer uiteen te zetten. Doch reclame en reclame is twee. de ééne advertentie doet het beter dan de ander en leneinde nu het oordeel van onze abon né's eens hierover te hooren. schrijven wij den volgenden wedstrijd uit, ingaande a.s. G Januari 1930 en tot en met Zaterdag 18 Januari. Gedurende deze 14 dagen vragen wij onzen lezers alle advertenties (dus ook „reclames") m ons blad (kleine adver tenties uitgezonderd) aandachtig te be- studeeren en_ er 10. die men als de best sprekende advertenties beschouwt uit te knippen, deze dan nog te nummeren van 1 lot 10, ook al weer na beoordeeling welke men van deze 10 beter vindt. Zoo krijgen we dus 10 verschillende uitgeknipte adver tenties uit ons Blad en een lijstje, dat er als volgt uit moet zien: No. 1 advertentie van de firma No. 2 enz. tot en met No. 10 advertentie van de firma Deze lijstjes met dc 10 uitgeknipte adver tenties moeten uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur in ons bezit zijn. Op elk lijstje, dat wij ontvangen geven wij nu de advertentie, die op dat lijstje als No. 1 geplaatst is het cijfer die welke No. 2 geplaatst is 9, No 3 cijfer 8 en zoo vervol gens, zóó dat de advertentie, die op No. 10 geplaatst is, het cijfer 1 ontvangt Ongetwijfeld zal zich het geval voordoen, dat één en dezelfde advertentie door den één op No. 1 geplaatst wordt, dus het cijfer 10 ontvangt, terwijl dezelfde advertentie door een ander op No. 4 geplaatst is en dus dan weer cijfer 7 ontvangt. Hebben wij de advertenties op alle inge zonden lijstjes ontvangen, dus van cijfers voorzien, dan tellen wij op hoeveel punten één en dezelfde advertentie in totaal ont vangen heeft. Die advertentie, die nu het grootst aantal punten onl.vangen heeft, plaatsen wij No. 1. die daarop^ volgt No. 2 en zoo vervolgens tot en met No. 10. Hierdoor hebben wij dus de 10 uitver korenen. Nu nemen wij de ingezonden lijstjes en gaan als volgt te werk: Staat op een lijst een der uitverkorenen, dan krijgt de inzender 10 punten. Is boven dien op een lijst een advertentie op een plaats gezet gelijk aan die op de lijst der uitverkorenen, dan ontvangt de inzender 10 punten extra. Dus advertentie firma A komt voor op de lijst der uitverkorenen. Ieder inzender, die die advertentie ge noemd heeft .krijgt dus 10 punten. Is deze adv. van de firma A op No. 2 gekomen op de lijst der uitverkorenen, dan krijgt ieder inzender, die deze zelfde adv. ook op No. 2 geclasseerd heeft, 10 punten extra. Het grootst aantal te behalen punten is dus: 200. BARON VAN VOORST TOT VOORST JUBILEERT. Voor zestig jaar als luitenant beëedigd. Degene, die nu het grootst aantal punten verkrijgt, ontvangt den eersten prijs, groot f50.of een kunstvoorwerp ter waarde hiervan de tweede prijs f. 25.of kunstvoorwerp; de derde prijs f. 10. of kunstvoorwerp. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. De tien uitverkoren advertenties zullen wij in ons blad reproduceeren. ÜE DIRECTIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutel?, handschoen, porlemonnaie met inhoud (hoogste bedrag f. 20,25), bril, doublé beursje met inhoud, geldzakje met inhoud, teekenpasser, rozenkransétuipen houder. vulpenhouder, gouden ringelie met roode steentjes. Lipssleutel, ring waaraan Yalesleutel en kleine sleutel, gouden broche ■met wit steentje, pak bleekpoeder van de firma Wennekes en Van Neck, overjas, ge vlochten damestasch inh. foto's, jongenspet, portemonnaie inh. sleutel, koralen dames tasch met inhoud, vermoedelijk gouden scha kelarmband, damestasch je van mej. Fekkes, alpacca beursje met inhoud. rijwiel-kaar9- lantaarn, achterklap van een vrachtauto, heerenhoed. 6 glazen schaaltjes, rijwielbe- lastingplaatje van Lena Zitman, tasch in houdende flanel enz., bruin lederen étui in houdende een bankbiljet, kindermuts met bont. doublé lorgnet met hoornen randen, notitieboekje, paarlmoeren rozenkrans, bruin koffertje, vermoedelijk gouden armbandhor loge, zilveren armbandhorloge aan lederen riempje, bruin damestaschje met inhoud, voetpomp. leuning van een stoel, dekzeil van. een vrachtauto, rijwielbelastingplaatje, rij- wielbelastingplaatje in étui. dameshoed, vul pen en potlood in houder, ledige zwart lak damestasch, jute zak. shawl, broche, pak breikatoen, zwarte rijwielpomp, kinder wan delstok, lak ceintuur. ,.Ford"-s!eutel. auto nummerplaat H 28857 en G 29765, enkele paren kousen, pluimveemand, zilveren beursje (ledig), windkap van een rijwiel, buigtang, bruine vulpenhouder zonder dop. slinger van een auto. paardezweep, zilveren armband, roeibootje, rozenkrans in étui. étui met schrijfbehoeften, zak inhoudende ledige zakken, mouw van een kinderjurk, vermoe delijk gouden trouwring. Gevonden in het Postkantoor Vulpen houder Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie, tasch inhoudende tafel kleed, lederen damestasch, reticule, porte monnaie met inhoud, paar handschoenen, damestasch inh. odeurfleschje enz jongens pet. 2 zakdoekjes, kindertaschje. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- lijn)Parapluie. portemonnaie met inhoud, broche, paar handschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Vermoedelijk op Maandag 13 dezer zal in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een tentoonstelling worden geopend van wer ken van den schilder P. C. de Moor. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de prijzen voor het morgenavond te houden Carnavalsfeest van „Nut en Vermaak" te bezichtigen zijn in de etalage van den fa, Gebrs. Susan. Apothekersdijk 20. Op de scheepswerf van de gebroeders Boot aan den Lage-Rijndijk is gistermorgen de 35-jarige hulpaanbouwer W. G. met zijn rechterarm bekneld geraakt tusschen een ijzeren plaat, welke in een takel hing cn den scheepswand. De oorzaak was, dat dc plaat door een hevigen rukwind plotseling omsloeg. De Eerste-Hulpdienst constateer de. dat de arm gebroken was, waarna de man ter verdere behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis .werd overgebracht. Op 2 Januari 1930 stonden 726 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 939 op 3 Januari 1929. IJMUIDEN, 3 Jan. 1930. VISCHPRIJZEN. 10 Tarbot per K.G. f. 2,30—2. 2 Griet per kist van 50 K.G. f 90—50. 2396 Tongen per K.G. f. 2.80—2,30. 8 Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 4442. 7 Middelschol per kist van 50 K.G. f. 3446. 10 ZeUchol per kist van 50 K.G. f. 6561. 60 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.4720. 3 Roggen per 20 stuks f.4028. 3 Vleeten per stuk f. 3,67. 2 Middel ScbelvLch per kist van 50 K.G. f. 64. 11 Kleinmiddel Sc hel vise h per kist van 50 K.G. f. 4544. 48 Kleine Schelv. per kist van 50 K.G. f. 3212. 6 Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 125100. 12 Gullen per kist van 50 K.G. f. 40—24. 25 Wijting per kist van 50 K.G. f. 116,50. 1 Koo'.visch peT stuk f. 2,50. Aangekomen 5 Stcom tra wier?: IJM. .47 met f.3232. IJM. 115 met f. 3425. LJM. 29 met f.2561. LJM. 97 met f.3166. IJM. 40 met f.706 en de logger VI. 121 met 798. Baron van Voorst tot Voorst. Vandaag is het zestig jaar geleden dat de luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, oud- voorzitter van de Eerste Kamer, waarvan hij thans nog lid is, becedigd werd als tweede luitenant bij het wapen der Infan terie. Als vrijwilliger in dienst getreden bij het instructiebataljon te Kampen, volgde hij de opleiding op den cursus en hoofdcursus aldaar, om daarna op 23-jarigen leeftijd te worden benoemd tot tweede luitenant. In het eerste jaar van zijn officiersloop baan werd het leger reeds gemobiliseerd in verband met den Fransch-Duitschen oorlog waardoor hij ongetwijfeld thans be hoort tot dc weinige, nog in leven zijndo officieren die twee mobilisaties van het Nederlar.dsche leger hebben mede ge maakt. Kort na zijn benoeming tot eerste-luite- nant op 18 Augustus 1875 werd Baron van Voorst tot Voorst ovorgeplaatst bij het re giment Grenadiers, bij welk korps hij een groot deel van zijn officiersloopbaan zou doorbrengen. Op 17 October i989 werd hij benoemd tot kapitein en na eenige jaren troependienst toegevoegd aan den inspecteur der infan terie als adjudant. Na zijn benoeming tot majoor bij het regiment Grenadiers gaat de promotie sneller, want op 12 Augustus 1901 wordt hij bevorderd tot luitenant-kolonel en op 1 Mei 1904 tot kolonel commandant van het Regiment Grenadiers en Jagers, maa- ■toch nog niet snel genoeg om hem gele genheid te bieden om bevorderd te wor den tot generaal-majoor. daar op 16 Sep tember 1906 kolonel J. J. G. Baron van Voorst 60 jaar werd cn dan ingevolge BevoTderingswet niet meer tot dien rang bevorderd kon worden. Als kolonel van het regiment Grenadiers en Jagers werd Baron van Voorst tot Voorst bij de herdenking van het 75-jarig bestaan van dit korps benoemd tot adju- dant in buitengewonen dienst van H. M. dc Koningin. Op 27 Maart 1909 werd kolonel J. J. G. Baron van Voorst tot VooTst gekozen tot lid van de Eerste Kamer waarna hij on 28 April 1908 benoemd werd tot generaal- majoor titulair en op 1 Mei 1914 tot luite nant-generaal titulair, welken rang hij nu reeds meer dan 15 jaren bekleedt In verband met 'iijn benoeming tot lid vaai de Eerste Kamer werd de kolonel Baron van Voorst tot VooTst op non-acti viteit gesteld hetgeen thans nog steeds het geval is. Dr. A. COUVéEt In den ouderdom van 72 jaar is gisteren te Amsterdam overleden dr. A. Couvée, geneesheer-directeur van het ..Nederlandsch Israëlitisch Ziekenhuis" De thans ontsla pene was oprichter van den Nederlnnd- schen Bond voor Ziekenverpleging en me de-oprichter van het Krankzinnigenge sticht ..Het Apeldoornsche Bosch". Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. BINNENLAND. Vandaag is het zestig jaar geleden dat Baron van Voorst tot Voorst, ond-voorzitter der Eerste Kamer, als luitenant werd be- j ëedigd. (Binnenland,, le Blad.) Tengevolge van den storm zijn eenige schepen gezonken; een dekknecht is ver dronken; de haven van Dmniden gesloten. (Gemengd, 3e Bliad.) Te Rotterdam is een straatmaker door een dolle koe zwaar gewond. (Gemengd, 3e Blad) In Anjsterdam is een wegens dronken schap gearresteerde jongeman in zijn cel overleden. (Gemengd, 3e Blad.) Moordaanslag te Utrecht; de dader ge arresteerd. (Gemengd. 3é Blad.) Twee huwelijksjubilea to Alphen ad. Rijn (3e Blad) BUITENLAND. Heden bijeenkomst der Tweede Haagsche conferentie. (Buitenland en Tel., le Blad.) De moeilijkheden van Primo de Rivera. (Buitenland, le Blad.) Amnestie in Italië ter gelegenheid van het huwelijk van prins Umbeito. (Buitenland, le Blad.) Ernstige vliegramp aan de kust van Californië. (Buiienl. Gemengd. 3e Blad en Tel., le Blad.) SOIREE TEN HOVE. 550 genoodigden maakten hnn opwachting. Gisteravond had ten Koninklijken Pa- leize in het Noordeinde te 's-Gravenhage do eerste van twee gelijke ontvangsten, plaats, aangeboden door H. M. de Konin gin. De receptie had plaats in tegenwoor digheid ook van H. M. de Koningin-Moe der, Z. K. H. den Prins der Nederlanden er. H. K. H. Prinses Juliana. Aanwezig waren tal van dames en heeren uit ons ge- heele land met uitzondering van personen, uit Noord-Holland, die later ten Konink lijken Paleize te Amsterdam op een avond receptie zullen worden ontvangen. In to taal kwamen een 550-tal genoodigden gis teravond hun opwachting maken. De Koningin betrad, na vooraf cercle te hebben gehouden voor Nederlandsche ci viele en militaire autoriteiten, te halftien de zaal met de overige leden der Konink lijke Familie. Op deze eerste soiree verschenen, met de hiervoren genoemde autoriteiten, de da mes en heeren van het corps diplomatique, het Permanente Hof van Internationale Justitie, benevens vele autoriteiten uit de Hofhoudingen der Koninklijke personen, de staats-, stedeliike en provinciale bestn- Ten, dc rechterlijke macht, land- en zee macht, vertegenwoordigers van instellingen op velerlei gebied, particuliere personen enz. enz. Evenals vorige jaren heeft de verdeling over de beide soirees welke door H. M. gegeven worden, van de laatstgenoemde groepen alfabetisch plaats. In den loop van den avond onderhielden de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses zich met onderscheidene der genoodigden. De Koninkliike Militaire kapel voerde tijdens de soiree eep muzieknro<?ramma uit. Tn dc nevenzalen waren buffetten inge richt. DE HYPOTHECAIRE BOEKHOUDING. Een reorganisatie in overweging. Op do vraag vap den heer SuTing be treffende het nemen van wettelijke maat regelen tot hernieuwde inschrijving van do bestaande hypotheken heeft de heer L-s Geer. Minister van Financiën het volgende geantwoord In overweging is een reorganisatie van de hypothecaire boekhouding, welke waar- schijnlijk niet mogelijk zou zijp zonder een vernieuwing der hypothecaire insrVüvin- gen. Komt het tot de bedoelde reorganisa tie, dan zal dus tevens tot die vernieuwing moeten worden overgegaan, al is twijfel achtig, of de vernauwing ook op zich zelf reeds urgent is te achten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1