r 00K IN 1930 BUITENLAND. BUSLICHTINGEN. vanIEDERE DAME jjui: dr. Easton, Dell Haag. 64 jaar; 9 ju; Hugo Nolthenius, lid hoofdbestuur tot bevordering der Toonkunst. Haar- 80 jaar; 16 Juni: Gen. Bramwell Booth, jar. 18 Juni: H. de Wilde, lid feed. Sta- l- Zuid-Holland, 73 jaar; 28 Juni: jhr, J. L. Santpoort, voorzitter Xos Junguut :^a: *11 Juli: dr. Schutter, Groningen. 70 :J1 Juli: dr. J. van Epen, Amersfoort, y jaar; mr. Noyon, Soestdijk, oud-proc. jM»e Raad, 80 jaar; 10 Aug.; dr. Aletta. jjcóbs, Baarn, 75 jaar; 11 Aug.: ds. Zoete, 76 jaar, Leeuwarden; 25 Aug.: Inte Onsman jd jaar, Amsterdam; 27 Aug.: ir. Grasé. .f-piloot Fokkerfabrieken, Amsterdam. 37 jjj: 11 Sept.: dr. Valeton, oud-chef her- --iiim te Buitenzorg, 74 jaar; 23 Sept.: rit meester Colenbrander, 40 jaar; mgr. Eygen- -m. huisprelaat van Z.H. den Paus, Am- dam, 83 jaar; 2 Nov.; prof. Henri Evers, ifjssenaar, 73 jaar; 12 Nov.: prof. Canne- Stór. Utrecht, 83 jaar; 15 Nov. von Frytag prahbe, weth. van Amsterdam, 56 jaar; 18 5ov.: mgr. v. d. Wetering, bisschop van fliecht, 78 jaar; idem: ds. G. Bolkesteyn, Ved. Herv. pred. te Apeldoorn, vroeger te Salwijk, 46 jaar; 23 Nov.: C. Sijthoff, pres.- .eaim. Rott. Nieuwsblad, 71 jaar; 13 Dec.: 1 W. Heykoop, webh. van Rotterdam, 56 s3r. 17 Dec.: dr. Hania, gtref. predikant e Óeldermalsen, 68 jaar. Met Sto afgepaste schreden, Doorloopt de wijzer op de plaat Den cirkel, dien hij nooit verlaat Dan is ons weer een Jaar ontgleden! 'Aldus kunnen wij, Nicolaas Beets Tirieerend, bij het scheiden van het oude jaar uitroepen! Weer i9 een jaar vergleden c-m nimmer terug te keeren... Heeft 1929 aan de verwachtingen vol daan? Daarop kan een volmondig ja en ceen worden geantwoord. Op 28 Juni kon de tiende verjaardag van den vrede van Versailles worden herdacht; maar de war© uede is in die tien jaren nog niet be reikt. Weliswaar is de tweede zone van het bezette Duitsche gebied ontruimd ilechns korten tijd voor de verplichting daartoe doch de derde zone blijft nog nichten onder de vreemde bezetting, zij het ook, dat de finale bevrijding voor de Doitschers nadert; n.l. wanneer begin vol gend jaar brengt, wat van 1929 werd ver acht: de nieuwe financieele regeling, die het. Dawes-pla® moet vervangen, ge- heet en het Young-plan. Slaagt straks de Tveede Haagsoh'e conferentie, dan treedt toot Duitsohland verlichting in wat de be talingen betreft, zonder dat de vroegere geallieerden daarvan veel schade onder doden. Voor hen is toch ook een regeling, die zal worden nageleefd, voordeeliger dan #n regeling, die tenslotte onmogelijk is te invullen! Wordt in onze residentie over eenstemming verkregen, dan komt einde Juni Dyitschland vrij van de laatste uiter- jike teekenen der geleden nederlaag. Ge lukkig lijken de voorteekenen gunstig voor ten welslagen van het op 6 Aug. begonnei Ttrk. Vele crises heeft men toen moeten ff er winnen, waaraan vooral de na<rm howden voor altijd zal blijven verbonden, fe met onverbiddelijke standvastigheid «kwam voor de rechten van zijn land 29 zou brengen, zoo had men zidh voor meld, de regeling der schuldenkwestie ht heeft slechte de regeling helpen voor- beiden... Kan men hetzelfde reeds zeggen van een ttder brandend vraagstuk dezer tijden: nu de ontwapening? Helaas, neen. Hoog heus mag geconstateerd, dat het schei dend jaar'in dit opzicht niets heeft bedor- ~enWeliswaar heeft de Volkenbond zijn positie kunnen verstevigen, waarvan ook getuigenis aflegt het toetreden van de Vet* etaten tot het Internationale Hof van Justi tie, zelfs al gaat dit z.g buiten den Vol kenbond om, maar de voorbereidende ont wapeningsconferentie is niet dan een fiasco rtweest, al tracht men dat ook nog zoo te aiskeeren. Men is in het voorjaar uiteen gaan zondeT eenig resultaat, hoe gering «k en het feit, dat de voorzitter, onze landgenoot London, geen nieuwe conferen ce nog durfde bijeenroepen, spreekt boek deel en Men zit nog te vast geroest aan d? oude leus: wie den wrede wil, wapene lich ten oorlog Een lichtpunt in dezo duisternis is de volhardende pogingen van Engeland en Amerika tenminste op het ge van ontwapening ter zee, den vasi<- jeloopen wagen weer op gang te brengen. Direct bij zijn terugkeer aan het bewind in Engeland heeft McDonald zich aan deze saterie gewijd en met succes. Zijn reis naar dollarland, voorbereid met hulp van den Amerikaanschen gezant te Londen, Dawes, heeft reeds tot gevolg gehad, dat Amerika zijn vlootbouwplannen heeft opge kort en als verder tastbaar resultaat kan de Engelsche premier wijzen op de bijeen raping tegen 20 Jan. a.s. in de Engelscbe ioofdstad van een nieuwe vlootconferentie. Groot en vele zijn altijd nog de moeilijk- heden, maar er is althans voor het volgend ëar eenig uitzicht op het bereiken van *nig resultaat! Voor 1929 was dat niet ïeer weggelegd! Een gunstige aanteekening verdient het keidend jaar daarentegen weer, waaT het stand zag komen het Kelloggpact. Hoe- Jd eenigszins staande naast den Volken- V<j^d, heeft dit pact toch de uitgesproken «•■koeling den vrede te schragen en den '■'rlog te voorkomen er moTeel legt het 'fker verplichtingen op. Zonder de betee- jjis te overschatten in het Russisch- inkeesch conflict, b.v. weigerden de sov- al hadden zij het pact geteekend, zich aan te storen is het niettemin een jbakel in den keten, die den oorlog m -D ban doet en iedere steun in dit opzicht 5 ^elkom ^iéts verder is men gekomen ten aanzien een Locarno voor het Oosten! Daar- 'y lijkt de tijd niet rijp. De kleine En- PJ3te draagt nog altijd hetzelfde karakter afweer tegen Hongarije en in zeker ^richt ook Bulgarije, hoewel de aandui dingen, dat er wijzigingen noodig zullen zijn in de betreffende vredesverdragen, groeien. Speciaal de ontwikkeling der eco nomische toestanden dringt in de richtv^g van verstandige en practiscbe verandering van politiek. Hier, maar ook in 't alge meen. Toch is het succes in dit opzicht slechts matig! Frankrijk moest fatsoenlijk gedwongen worden tot de ratificatie van de z.g. Mellon-Berenger-schulden overeenkomst met Amerika en wat heeft, goed be schouwd, het protocol van de conferentie voor de in- en uitvoerverboden nog te be- teeken en Uit bovenstaande blijkt wel zonneklaar, dat wij met volle recht op de vraag of 1929 bracht, wat er van verwacht werd, ja en neen antwoordden Zoo cr echter één ding is, dat tevens duidelijk naar voren springt, dan is het o.i. wel dit, dat de vredespropaganda on der de volkeren krachtiger dan ooit moet worden voortgezet. Van binnen uit moet de verlossing komenvoor het individu on voor de. gemeenschap! Een zeer belangrijke post op het debet van 1929 is de oplossing van het meer dan 60-jarig conflict, tusschen Vatikaan cn Qui rinaal. Hoevele male® is niet getracht om beide partijen tot overeenstemming te bren gen, doch telkens tevergeefs. Thans is me>j geslaagd, dank zij het onvermoeide werken van Mussolini en kardinaal Gasparri. Zij het als miniatuur-staatje; de vroegere Ker kelijke Staat is hersteld onder den naam van Vatikaansche Staat. De gevangenschap van den Paus heeft een einde genomen en reeds heeft Paus Pius XI, die zijn 50-jarig priesterjubileum mocht herdenken, zijn eerste schreden buiten zijn vroegere® ker ker gedaan, terwijl een bezoek van het Italiaansche koningspaar ten Vatikane de verzoening bezegelde. Dit is een gebeurte nis van vèr-strekkenden omvang, in volle beteekenis mog niet te overzien! Als tegenhanger staat op het credit van het afstervend jaar de dood van den Duit- schen staatsman Stresemann. De eerste groote staatsman na Bismarck is deze jong gestorvene wel genoemd en werkelijk niet ten onrechte. Hoezeer van zekere zijde verguisd en gehoond, heeft hij niet geaarzeld zijn land te voeren op den weg van herstel door verzoening. Tot aan zijn laatsten snik was hij krachtdadig werk zaam aan het door hem beoogde doel, dat volgend jaar misschien zal kunnen worden bereikt... Zijn krachten zijn gesloopt m den strijd, dien hij te voeren had naar binnen en naar buiten en als slachtoffer van zijn plicht is hij gevallen. Voor hem mogen gelden de regelen van Beets: De Fakkels gaan van hand tot hand, Van eeuw tot eeuw, van land tot land, Met heilzaam licht en sehoone® luister Gezegend, die een fakkel draagt. Die voor ons oog den mist verjaagt. En voorgaat in den duister! Verzoening was zijn ideaal en behalve een groot Duitscher was hij daardoor te vens een groot Europeaan Hij is te vroeg der wereld ontvallen, al wordt zijn werk ook voortgezet in zijn geest door zijn op volger en partijgenoot Curtius, die zich ech ter het vertrouwen nog zal moeten winnen, dat zijn voorganger zich zoo ruimschoots had verworven. Als reeds behoorend tot het verleden, kunnen naast Stresemann gesteld worden maarschalk Foch en Clemenceau, hoezeer zij eens hebben gestaan in de eerste gele deren van Europa Hun dood riep wakker de herinnering aan voor hun geliefd Frank rijk uiterst precaire tijden, aan een red ding van den ondergang van hun land, waarvoor dit hun grooten dank zal -ver schuldigd blijven ten eeuwigen dage, maar zij behoorden toch reeds tot het verleden... Zij het ook een recenter verleden dan prine Max van Baden en vooral vorst von Bïilow, beide eens rijkskanselier van het Duitsche rijk; de eerste luttele dagen in dc zwaarste beproeving, toen de neder laag een zekerheid was geworden, de laat ste in dagen van glorie en macht van het keizerrijk, toen ongenade van den heer- scher nog de leiders deed sneven op het politieke veld van eer Na bovenstaande algemeen© opmerkingen over het verloop van 1929, willen wij de diverse landen en wereldeelen kortelings de revue doen pa9seoren; hetgeen wellicht nu en dan ook nog ter aanvulling van boven staande zal kunnen dienen. België. Terwijl het land zich financieel heeft hersteld en in beter doen begint te komen, maakt het een taalstrijd door. die op alles momenteel zijn stempel drukt. De ver kiezingen voor het parlement brachten een kleine nederlaag voor de socialisten en een overwinning aan de liberalen. Katholieken en liberalen vormden samen het kabinet Jaspar, waarin den liberalen meer werd ge geven dan waarop zij feitelijk recht konden doen gelden. Dat heeft waarschijnlijk mee geholpen om hun macht te groot fe doen aanslaan en is weinig bevorderlijk geweest voor de oplossing van het groote vraag stuk: het erkennen der rechten der Vlamin gen. De katholieken hebben echter duide lijk ingezien, dat, wilde men een uiteenval len van het koninkrijk voorkomen, nu de tijd voor het recht doen wedervaren aan de Vlamingen was aangebroken speciaal met de herdenking van de 100-jarigen onafhan kelijkheid in na verschiet. Deze erkenning deed eindelijk de vrijheid geven aan Borms en een wetsontwerp uitwerken tot verneder- landsching der Genlsche Hoogeschool. Ver zet der liberalen tegen dit laatste deed Jas par aftreden, doch terugkeeren, toen de libe ralen hun dwaling hadden erkend. Tenmin ste zoo scheen het, maar intusschen broe den de liberalen nog weer op maatregelen, die het Fransch moeten begunstigen, zoodat zekerheid nog niet aanwezig 19, dat de moei lijkheden inderdaad uit den weg zijn ge ruimd. Duitschland. Het z.g. groote coalitie kabinet Müller is meermalen op zware proef gesteld; voornamelijk wat de binnenland- sche politiek betreft. Voor de buitenl. poli tiek was nimmer gevaar te duchten. Ook niet van de actie, door Hugenberg, den nieu wen leider der Duitsch-nationalen ingezet tegen het Youngplan; eerst in den vorm van het Volksbegehren en toen dit precies met de hakken over de sloot kwam. als volksstemming. Zooals te voorzien was, werd het een groote mislukking, die feitelijk alleen den nationaal-socialisten ten goede is gekomen, daar Hugenberg eigen partij in tweeën uiteen deed vallen, hetgeen de kan sen op een burgerlijke regeering, waarvan de Duitsche Volkspartij om redenen van in ternen aard begon te droomen, tot nul redu ceerde. En het is dit laatste, hetgeen o.i. een hartig woordje deed meespreken, toen tegen Kerstmis tengevolge van de vele finantieele moeilijkheden de gebruikelijke crisisstem ming onslond. De Duitsche Volkspartij moe»t grootendeels erkennen, dat een andere re geer in gscombinatie toch niet mogelijk was en dat heeft het kabinet Müller gered, zij het ook, dat het zijn minister van financiën moest offeren, nadat deze feitelijk het werk had gedaan! Hilferding moest aflreden en is vervangen door prof. Moldenhauer, die op zijn beurt aan economische zaken is opge volgd door den vroegeren minister Schmidt. Zooals gezegd, maakt het land moeilijke tijden door tengevolge van het zich in steeds meerdere male doen gevoelen van de gevolgen der betalingsregelingen enz. De industrie lijdt en dientengevolge neemt 'lc werkeloosheid zienderoogen toe. hetgeen in vele plaatsen, dank zij het wroeten der com munisten, tot ongeregeldheden aanlei ding gaf. Een golf van corruptie is levens over het land gegaan. Noemen wij in dit verband io Barmat- en Sklarek-zaken! Frankrijk. Een parlements-ontbinding deed Poincaré aan het bewind blijven en zijn finantieele saneering voortzetten en tot een goed einde brengen. Toen noodzaakiG ziekte hem. den onvermoeide, de functie van premier neer te leggen. Briand nam het kabinet ongewijzigd over om onverwacht to vallen bij een debat over de buitenl. politiek, toen hij nadere inlichtingen weigerde. Nadat de radicalen vergeefsche pogingen hadden gedaan om een ministerie te vormen, tel kens met Briand aan buitenl. zaken, het geen sterker dan wat ook deed zien, hoezeer Briand met zijn verzoenings'oeleid een groote meerderheid achter zich heeft, was het Tardieu, die een nieuw kabinet tot stand bracht, met Briand! Poincaré, thans her steld. schijnt echter een nieuwe periode van regeeren te wachten. Engeland. Een tijd van groote zorg had het Engelsche volk ie doorstaan tengevolge van de ernstige ziekte van koning George. Algemeen werd herademd, toen de beminde monarch tegen de verwachting in herstalde, zij het ook, dat hij niet meer de oude zal worden, zoodat hij veel moet overlaten aan zijn opvolger, den niet minder populairen Prins van Wales, die,alle aansporingen te trouwen nog altijd in den wind slaat en zich zelfs aan de vliegsport is gaan wijden. Dc verkiezingen voor het Lagerhuis bracht een groote ovenwinning aan Labour, al wist deze partij niet een meerderheid te verkrijgen. Baldwin met zijn tory-kabinet moest aftreden en Mc Donald waagde het voor dc tweede maal een minderheidsregee- ring te vormen, rekenend op steun van libe ralen of conservatieven, al naar dit noodig mocht blijken. Aanvankelijk ging dit goed, bedreigde alleen het werkloosheidsvraagstuk dat uiterst moeilijk is op te lossen, de La- bour-regeering, maar tegen het einde van het jaar stapelen de moeilijkheden zich meer en meer op, zoodat voor volgend jaar nieuwe verkiezingen worden voorspeld. Daar is het herstel der betrekkingen met de sovjets, de regeling met Egypte, de kwestie van het zelfbestuur voor Britsch-Indië en vooral niet te vergeten de mijnwet. Oq^tenrijk. Het kabinet Seipel maakte plaats voor een kabinet Streeruwitsj, dat echter als gevolg van de actie der Heim- wehren op zijn beurt moest heengaan. Ge noemde actie dreigde een burgerstrijd te doen ontbranden, maar dank zij het voor zichtige beleid van Schober i9 deze verme den, terwijl toch de grondwetswijziging lot stand werd gebracht, zij het niet geheel naai den zin der Heimwehren. Het systeen van geven en nemen heeft Oostenrijk voor heel wat onaangenaams behoed! Jn Hongarije streeft Bethlen naarstig naar verbeteringen in het vredesverdrag van Trianon, maar veel succes heeft hij tot dus ver niet, al weet hij zich vrienden te ver werven als b.v. Italië. De Kleine Entente houdt alle twistpunten tegen. ItaliB is Mussolini, al heeft hij schijnbaar afstand gedaan van een deel zijner macht door een parlement samen te stellen en zijn meeste departementen aan anderen toe te vertrouwen. Dit is evenwel meer schijn dan wezenel duce heerscht nog zooals hij wil. Zijn tegenstanders in het buitenland iR Italië zelf durft men geen verzet aan weren zich echter geducht en trachten soms onschuldigen slachtoffers te doen worden voor de daden van den heerscher; zie b.v. den moordaanslag op den kroonprins bij diens verloving te Brussel met de Belgische prinses Marie José, welke aanslag gelukkig mislukte. Gezien de strenge censuur en de gekleurde commentaren is het zeer moei lijk, zoo niet ondoenlijk zich een juist beeld te vormen van den toestand in het land. Beter gaat dat in Spanje, waar Primo de Rivera nog wel den scepter zwaait, maar zijn mach! bedenkelijk ziet tanen, zoodat waar schijnlijk dit jaar zijn laatste jaar zal zijn van alleen-heerschappij. De vroegere minis ter Sanchez Guerra durfde men zelfs niet veroordeelen na zijn poging het bewind om ver te werpen 1 Het derde land der dictatuur in ons we relddeel is Rusland, dat, zij het wat minder bloedig de Fransche revolutie aan het vol gen is. Thans berust de macht geheel en al bij Stalin, die zoowel het verzet van links, Trotzky c.s., al9 het verzet van recht9, Tomsky en aanhang, wist neer te slaan. Om eens zelf te verdwijnen voor.. Dat weet niemand! Evenmin als het tijdstip, wan neer! Heel ver af lijkt het echter niet meer! Op den Balkan is het betrekkelijk rustig geweest, al was de verhouding tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije eenige malen ge spannen als gevolg van de geregelde grens incidenten, veroorzaakt door de Bulgaarsehe komitadjis, die onderling op bloedige wijze hun veten aan het uitvechten zijn! Ten slotte is echter een bevredigende regeling ge troffen, ook voor de nog steeds hangende grensregeling betreffende de boeren, die aan weerszijden der grenzen landerijen hadden liggen en dit onschuldige feit meermalen met den dood moesten bekoopen. Bulgarije zucht overigens zwaar onder de la9len van het vredesverdrag en heeft een moratorium ver zocht; een tweetal ministers maakt juist een propaganda-locht daarvoor langs de voor naamste hoofdsteden van Europa. Italië, dat in Albanië zich vasten voet heeft verschaft op den Balkan, steunt het daarbij legen Zuid-Slavië. waarin Italië nog altijd een vijand ziet. Zuid-Slavië voerde een gematigde dicta tuur onder leiding van koning Alexander in, maar het is den gezienen monarch niet mo gen gelukken de verschillende deelen van zijn koninklijk va9t aan elkaar te verbinden. Het is en blijft voornamelijk Kroatië, dat veel zorgen geeft. Is nog niet pas geleden een nieuwe samenzwering ontdekt? Roemenië kreeg de regeering Maniu, doch sterk staat deze ook al niet meer en het po litieke geïntrigeer is al weer druk aan den gang. Griekenland had het onder bewind van Venizelos rustig. De wisseling van president de algemeen geachte admiraal Kondoe- riotis werd vervangen door Zaimis schijnt de rust niet te bedreigen. Tsjecho-Slowakije doorstond als gevolg van verkiezingen een moeilijke regeering.*- crisis en komt langzamerhand voor dezelfddo zorgen te staan als Zuid-Slavië: het aan tasten der eenheid door de diverse bestand- deelen; hier zijn het speciaal do Slowaken, die last veroorzaken. De vervanging van Svehla door Udrzal als premier brengt geen wijziging van beteekenis. In Polen werd do strijd tusschen regeering en parlement met onverminderde kracht voortgezet en de Sejm zond het kabinet Switalski met een votum van wantrouwen naar huis. Waar echter achter de 9chennen maarschalk Pilsudski de baas is en de baas blijft, verandert er echter door de kabinets wijziging feitelijk niemendal. Ook het con flict met Lithauen is ongewijzigd, al werd daar te lande Woldemaras genoodzaakt heen te gaan. Vermelden we dan nog. hoe Denemarken weer een soc.-dem. kabinet Slauning kreeg als resultaat der verkiezingen, dan kunnen wo van Europa afstappen. Gelukkig de lan den, die we niet hebben genoemd ais Zwit serland. Skandinavië enz.! Da® komen we tot Azië en we zien Tur kije zich rustig ontwikkelen onder bewind van Kemal pasja. Met vaste hand brengt hij het achterlijke volk tot de meer mo derne inzichten, hetgeen productie enz. ten goed komt. In Palestina kwamen de Ara bieren in verzet tegen het streven de Joden daar een nieuw rijk te verschaffen en vele slachtoffers zijn gevallen, voor de Engelschen de rust wisten te herstellen. De Franschen ondervonden in Syrië eenigszins den terugslag van dit gebeuren. Irak gaat de zelfstandigheid tegemoet. Via Perzië be reiken we Afghanistan, waar om den ko ningstroon hard is gevochten. De wettige koning Aman Oellah moest de vlucht ne men voor Habib Oellalh, minachtend de zoon van den waterdrager genoemd. De reis naar Europa is Aman Oellah noodlot tig gewordenhij meende in een handom draai zijn land te kunnen gelukkig maken met de Europeesche zeden en gewoonten. Dat moest een mislukkig wordenMaar ook Habib Oellah heeft weinig pleizier van zijn koningsschap gehad, daar hij werd verdreven door den minister van oorlog van zijn tegenstander, Nadir Khan, die hem deed fusilleeren, toen hij in zijn han den -viel en zelf de heerschappij aan zich trok. Aman Oellah droomt thans over het vergankelijke dezer wereld in Rome! Tot slot van dit werelddeel richten we nog het oog naar China en Japan, Het leek er een oogenblik op, alsof China on der leiding van Tsang kai Sjek de eenheid zou woTden waarnaar reeds zoo lang werd gestreefd. Deze gunstige vooruitzichten maakten China wat overmoedig en deed het besluiten te trachten aangegane ver plichtingen eenvoudig van zich af te schud, den. Zoo werd doodleuk de Oosterspoorweg in Mandsjoerije genaast, waarmee de sov jets uit den aard dér zaak als beheerder daarvan, geen genoegen namen. Toen allo vertoogen en betoogen afgleden op het Chincesche zich van den domme houden, gingen de sovjets over tot een gewapend optreden en dit had succes; China heetc toegegeven. Van de ontstane verwarring hebben echter de Tsjang vijandige gene raals als Feng ©nz. gebruik gemaakt, om opnieuw tegen hem en de regeering van Nanking den strijd aan te binden, en aan vankelijk met goed resultaat. Dank zij de welbekende omkooperij in China zijn de bordjes blijkbaar al weer verhangen In Japan is het ministerie Tanaka afge treden en de vroegere premier is kort daarop overleden Door diverse rampen als aardbevingen, cyclonen enz. is het land zwaar geteisterd en dientengevolge zucht het onder uiterst drukkend© financieele lasten. Afrika geeft weinig aanleiding 'om bij stil te staan. Egypte ontworstelt zich meer on meer aan den Engelschen invloed, die langzamerhand beperkt wordt tot het Suez- kanaal. Zuid-Afrika behield bij de verkie zingen de regeering Hertzog, die heel wat moeilijkheden met de naturellen heeft te overwinnen, waarop de bolsjewisten na tuurlijk hun krachten hebben losgelaten. Marokko en omgeving gaven eens weinig last. Volgt Amerika. In de Vereenigde Staten houdt de hoogconjunctuur aan, trots de debacle aao de beurs, waarbij milliarden verloren en gewonnen werden. Belangrijke belastingverlaging is een der eerste daden van den nieuwen president Hoover, die Coolidge is opgevolgd. De macht van dezcu machtigste van alle Amerikaansche sta ten blijft groeiende. Mexico doorstond ou der de gebruikelijke opstanden een presi dentverkiezing. Calles, die don godsdienst oorlog nog tot een bevredigend einde bracht, is opgevolgd door Ortiz Rubio. Vermeldenswaard is o.i. overigens nog slechts het beëindigen van het oude Tacna-Arica-geschil tussclien Chili en Bo livia. Australië, oen land der toekomst, dat voor heel wat emigranten een nieuw va derland nog zal worden, waarbij uit den aard der zaak aan de Engelschen de voor keur zal worden gegeven, heeft weer een Labour-kabinet gekregen als gevolg der La- bour-overwinning bij de verkiezingen. De band met het moederland wordt steeds losser en volkomen onafhankelijkheid ligt in niet al te zeer verwijderd verschiet. Natuurlijk werd onze aardbol bezocht dooi* vele natuurrampen, terwijl de mensch er voor zorgde, dat deze reeks van tal van offers eischende ongevallen werd aange vuld door moorden, spoorwegongelukken, auto-, scheops-, brand- en vliegongevallen. We zullen daarvan geen lange lijst geven, die slechtö zou worden een onvolledige op somming van ellende en wee. Liever zullen wij nog even aanstippen een paar voor beelden van menschelijk vernuft en van doorzettingsvermogen, waarvan de ganscne imenschheid misschien eens de vruchten zal kunnen plukken: luchtverbindingen tus schen het aloude Europa en Amerika, met alle werelddeelen, hetzij per vliegtuig het zij per luchtschip, per Zeppelin. Versch in hét geheugen ligt zeker nog do tocht om de wereld van de Graf Zeppelin onder lei ding van dr. Eckener! In de lucht ligt nog een niet te voorziene toekomst... Eindigen willen we dit overzicht over het scheidend jaar met te vermelden de voornaamste personen, die door den dood zijn weggerukt. Bekende oorlogsmannen zijn die der legeraanvoerders grootvorst Niko- laas Nikolajewitsj, generaal Sa/rrail, maar schalk Liman von Sanders, bekende namen uit de politieke wereld zijn oud-president Loubet. de Bulgaarsehe oud-premier Rados- lawof. de Amerikaansche gezant te Parijs Hcrrick, de Iersche nationalist cn vader" van het Engelsche Lagerhuis O'Connor, de Belgische oud-minister Wauters, de Hon- gaarsche staatsman Andrassy en verderde Oceaanvlieger von Hünefeld. de Engelsche zeeliedenleider Havelock Wilson, lord Re- velstoke, de schaakmeester Réti, de dich ter von Hofmansthal, de kardinaal Dubois te Parijs, en ten slotte prins Heinrich van Pruisen en prinses Victoria van Pruisen oftewel mevr. Zoebkoff. 1930 klopt aan de pooTt! Zal het een voorspoedig jaar zijn Die vraag kan de mensch niet beantwoorden en dat is maai* gelukkig ook. Men denke echter aan de regels van onzen dichter Beefs om te eindigen met hem, waarmede wc ook be gonnen Van de wieg tot het graf, Een gestaag: dat telt af! Wee! die 't hoort, en niet telt, Wee! wien 't pijnigt en kwelt. Wel! die 't hoort en verstaat. Wien het loutert en baat. Porton H. S. M. Op werkdagen: Rich ling: Amsterdam. Rotterdam. UtrechL •3 10 •3 10 5 15 7.20 13 10 1030 10 40 15.55 13.35 13 20 10 15.15 13 25 15.55 14.30 16 20 16.45 16.50 1845 19 20 22.10 23.05 Des Maandags en daag9 na ten leest- dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3 15 3 10 23.20 22.— 8tetien Heerenrinael. Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12 28 16 24 18 46 RECLAME. 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7