juistheid van dien lof reeds thans een oor deel te vellen, ware onjuist, al is het waar dat de meeste ministers in de Kamer al hun programma voor de nieuwe periode hebben onthuld en dat daarbij meerdere uiterst be langrijke voorstellen in uitzicht zijn ge- steldl Natuurlijk heeft het kabinet-De Geer een erfenis achtergelaten, die thans verder dient te worden behandeld, doch deze is nog betrekkelijk klein, doordat de vorige be windslieden zich in de laatste dagen van hun regeering hebben beijverd om zooveel mogelijk van hun plannen afgehandeld te krijgenten voordeele van het land, ten voordeele ook van eigen glorie! Gaan wij in het kort na. wat hel afgeloo- pen jaar ons in dit opzicht heeft gebracht, dan dient te worden gewezen (in stelselooze volgorde) op: de wijziging der telefoon tarie ven door invoering (met 1 Januari a.s.) van het gesprekkentarief. Plannen tot automati seering van de rijkstelefoon en instelling van 22 interlocal centrales, w. o. ook Lei den, zijn tenslotte toekomstmuziek, die hier verder kan worden uitgeschakeld. Aangeno men of van kracht verklaard werden onder meer: do wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, die be doelt een minder gioo! verschil te brengen in den belastingdruk der conlribuabelen in de verschillende gemeenten; de wet lot wijzi ging van het welhoek van Koophandel, in zake publicatie van jaarstukken en van do balans der N V.het werktijdenbesluit voor Winkels (zonder te wachten op een regeling voor de winkelsluiting}, do accijnsverlaging op gedistilleerd; de Ziektewet; een wijziging van de Leerplichtwet, die verplicht, dat een kind, hetwelk zeven jaar onderwijs heeft gehad, maar nog geen dertien jaar is, nog de klasse doorloopt, waarin hel geplaatst is en een wijziging van de Invaliditeitswet, die de 'loongrens van f. 1200 op f, 2000 bracht. Op den zeventienden October verwierp de Tweede Kamer een amendement Marchant om militairen onder de Ambtenarenwet te doen vallen. Beter kwamen de burgerlijke rijksambtenaren er af, ten gunste van wie het nieuwe Bezoldigingsbesluit van kracht werd verklaardt Een kwestie van voortdurende zorg was ook nu weer die van de verhouding tu<*- schen Nederland en België. Op den zestien den Januari kwam België met een nota, welke nieuwe voorstellen heette te bevallen, en sindsdien zijn tallooze stukken over en weer gewisseld, zonder dat er naar builen eenige vooruitgang aan den dag kwam. Dat deze er ook inderdaad in het geheel niet was, bleek op 17 Juni, toen men na weder- zijdsch overleg overging lot publicatie der gevoerde briefwisseling. Partijen handhaaf den hun standpunt ten volle en van eenige tegemoetkoming is dan ook tot dusverre geen sprake geweest. Tenzij: achter de schermen, hetgeen evenwol niet waarschijn lijk moet worden geacht. Op Zaterdag 23 februari, scheen de aangelegenheid plotse ling op de spits te worden gedreven door een publicatie in het Utrechtsch Dagblad van een zoogenaamd Fransch-Belgisch mili tair verdrag! De voor ons land zeer verontrustende ont hullingen deden een vloedgolf van veront waardiging ontsfaan, die allengs echter door groeienden twijfel werd verzwakt. Dr. Rit- fer hield in hel „U. D." zonder voorbehoud de juistheid zijner publicaties staande en zelfs Parijs, Londen, Berlijn en New-York kwamen aan de kwestie te pas en gaven er hun oordeel over, totdat.... de waarheid aan het licht kwam en het duidelijk werd dat de man, die zoo buitengewoon hoog van den toren had geblazen, in casu, dr. Rit ter, op eigenlijk zeer goedkoope en kinderlijke wijze in de val was geloopen, die door een fantast als Ward Herman was opgesteld 1 Meerdere perikelen hebben de betrekke lijke rust van de regeering verstoord. Cura cao 1 Deze enkele naam is voldoende om heel het drama van den overval der Venezuelanen in de herinnering terug te roepen en weer de blamage te schilderen van het Neder landsch gezag, in het verre Westen.... Als gold het een genoeglijk uitstapje, zoo kwam op 8 Juni een groep opstandige Vene zuelanen onder leiding van generaal Urbino Willemstad binnenrijden. Dopleton-wacht was tijdelijk afwezig en voordat de man schappen in hot wachtlokaal er op verdacht waren, werden zij door de indringers over vallen. Drie Nederlandsch militairen ver loren er het leven bijl Ileel de kazerne werd bezet, alle wapens in beslag genomen.... en toen dit alles zich had voltrokken zon der noemenswaardigen tegenstand., kwam de commandant der troepen, die inmiddels telefonisch van den toestand op de hoogte was gebracht, van uit de stad het kazerne terrein oprijden met een moed, Don Qui- cholte waardig! Hij werd overmeesterd en onderging aldus hetzelfde lot als de op 11 Januari derwaarts vertrokken gouverneur Fruylier, die aangeboden hulp afwees, geen enkele poging deed het verzet te organisee- ren, doch op bevel des heeren Urbino zelfs zoo welwillend was te gelasten geen tegen stand te bieden en den bandieten daarne vens met hoofensch gebaar de gelegenheid bood met hun buit aan boord van een schip te ontvluchten. Ongetwijfeld is het heel moeilijk van zoo verren afstand precies de omstandigheden te beoordeelen, maar de feiten, die sindsdien in krantenverslagen cn rapporten zijn gepubliceerd, hebben toch wel bewezen, dat de houding van den gou verneur en commandant niet juist is ge weest, althans niet beantwoordend aan de plicht, welke aan het bezetten van een zoo hooge en verantwoordelijke functie nauw verbonden mocht heeten. Dat de regeering, die over deze kwestie vele scherpe en rake dingen heeft moeten hooren, ten slotte deze overtuiging deelde, bewijst liet ontslag aan den naar Nederland ontboden gouverneur, ook al werd hem het preadicaat ..eervol" niet onthouden. Tegen den commandant zal ver moedelijk krijgstuchtig worden opgetreden. De benoeming van een militair tot-gouver neur (majoor Slobbe) alsmede het zenden van een oorlogsschip naar Curacao, toonen aan dat er thans een andere geest over de regeering is vaardig geworden ten opzichte van dit. eigenlijk vergeten, gebied. Uit het kwaad kan zoo ten laatste misschien nog iels goeds groeien l Moeilijkheden voor de regeering waren er ook heel dit jaar in den aether, doch het pleit niet voor de bewindslieden, zoomin als voor den op 22 Januari benoemden Radio-raad, die van advies moet dienen, dat zij er na zoo langen tijd nog niet in zijn geslaagd een aanvaardbare oplossing te vinden in een puzzle, die driekwart van ons volk op buitengewoon sterke wijze in teresseert. Vinnig, onaangenaam en unfair is op den duur de strijd geworden tusschen de diverse omroepverenigingen, en de re geering werd er zelfs door aangezet tot een daad, waarvoor zij op dit oogenblik dat is 21/» maand later! nog geen afdoende verontschuldiging heeft kunnen vinden. Wij bedoelen: het afbreken van een radio-rede van den heer Vogt. Maanden, vele maan den geleden, toen men wist welke golfleng ten aan ons land waren toegekend, had de minister van Waterstaat dienen in te grij pen en zijn beslissing moeten nemen zij liet al dan niet gesanctioneerd door het gansche kabinet. Heel die radio-misère van thans, die scheldpartijen voor de microfoon en die dikwijls weerzinwekkende methoden der propagandisten om hei ledental der om- roepvereenigingen op te voeren, al is het dan met menschen, die nog nooit een radio hebben beluisterd (methoden, die inderdaad worden toegepast!) had op die manier voor komen kunnen worden. En moéten worden. Wijziging in de omstandigheden, die uitstel wenschelijk mocht maken, was daarenbo ven redelijkerwijs niet te verwachtenl Slechts één voordeel was er aan het talmen verbonden, en wel dit, dat alle partijen zich uitsloofden hun uitzendingen te verbeteren. De eigen studio van de Vara (op 2 Maart geopend) en de nieuwe gebouwen van de K.R.O. (een maand geleden door mgr. Aen- genent plechtig ingewijd) staan hiermede in nauw verband. Aan de radio-amateurs werd de gelegen heid geboden zich een zendvergunning te verwerven. Dc voorwaarden daartoe werden op den 7den Juni van dit jaar bekend ge maakt. Inzake de radio op de scholen werd nog geen beslissing verkregen, hoewel de onderwijsraad bereids verklaard heeft geen bezwaren te hebben. Het radio-telefonisch verkeer tusschen Nederland en het buiten land onderging een enorme uitbreiding door de opening van de verbinding met Indië. Ter inwijding hield de toenmalige minister van Waterstaat, ir. van der Vegle, op den 7den Januari een kruisgesprek met den Landvoogd, jhr. de Graaft. In den loop van het jaar heeft deze dienst zich verder steeds waardevoller getoond en het aantal ge sprekken neemt bijgevolg dan ook als het ware met den dag toe. Na de politiek en haar omvangrijken na sleep komen wij tot de economische ge steldheid. Ook hier licht- en schaduwzij den, vooral tengevolge van de tallooze be lemmeringen, die onze zakenmenschen in het buitenland ondervinden. Globaal be schouwd kan er desondanks geen reden zijn tot ontevredenheid. De tijden zijn normaler dan in veie jaren het geval is geweest en dat het bedrijls- en handelsleveu zijn acti viteit niet verloren heeft in de periode van decadentie wordt bewezen door de buiten gewoon groote belangstelling voor de Ne- derlandsche Jaarbeurs, te Utrecht, die na elke uitbreiding der gebouwen direct weer te klein blijkt om alle wenschen te kunnen bevredigen! Dat tegelijkertijd de werkne mers van den opbloei profiteeren, spréékt vanzelf. Een uitvoerig rapport over loonen en loonsverhoudingen in ons land komt dan ook tot de conclusie dat de loonen tegen woordig het dubbele zijn van vóór den oor log en dat de arbeider (de stijging der kosten voor levensonderhoud in aanmer king genomen) daarvoor ongeveer 25 pet. meer kan koopen dan in de jaren vóór den wereldknjg. Het aantal stakingen van groo- ten omvang is vermoedelijk daardoor in het af geloopen jaar heel klein geweest. De belangrijkste waren die in de Zaansche houtindustrie, die der Groningsclie landar beiders, de Scheveningsche visschers-sta- king en de conflicten te Maastricht en Sluis kil, terwijl in dit verband tevens melding moet worden gemaakt van het bioseoopcon- flict, al was dit dan van geheel anderen aard. Welhaast zonder uitzondering hebben de rijksbemiddelaars bij de onderhandelin gen uitstekend werk gedaan. Inmiddels zijn in het komende jaar meerdere conflicten tusschen werkgevers en werknemers te wachten. Immers op de vergadering van het N.V.V., op den achtsten September gehou den, heeft de voorzitter, de heer Kupers, ge zegd, dat de economische toestand nu zoo verre hersteld is, dat de vakbeweging meer en meer uit de verdedigende houding tot den aanval kan overgaan! De kwestie der werkloosheid bleef de aandacht vragen ge durende 1929, maar geleidelijk valt toch verbetering waar te nemen. Terecht werd in de troonrede geconsta teerd dat de toestand van handel en nij verheid stof geeft tot dankbaarheid. Een enquöte, nog dezer dagen gehouden door één onzer groote dagbladen, heeft de juist heid daarvan nog eens duidelijk in het licht gesteld. Zelfs ondanks de beursdébacle te New-York, die overal haar gevolgen deed gevoelen, was er vrij belangrijke vooruit gang. De vorming van enorme internatio nale concerns (Philips, Margarine Unie e.a.) heeft daartoe overigens in geen enkel op zicht medegewerkt. Veeleer vragen vele deskundigen zich zelfs af, wat de redenen zijn geweest, die gedreven hebben tot het vormen van combinaties, die bijkans over de geheele linie nadeel hebben opgeleverd voor de betrokkenen! Behalve in het bui tenland heeft onze nijverheid ook in het eigen land vele nieuwe relatiö9 tot stand kunnen brengen, al kan hier ongetwijfeld nog zeer veel gedaan worden in het belang van het Nederlandsch fabrikaat, dat mee- rcndeels den toets der critiek met de bui- tenlandsche producten volkomen kan door staan. Onze uitvoer naar Indië ging echter opniew achteruit. Een dienst voor economi sche voorlichting, gelijk in de troonrede in uitzicht is gesteld, zou ten aanzien hiervan hoogst waarschijnlijk veel nuttig werkkun- nen doen. Bezien wij de algemeene cijfers, die dezer dagen werden gepubliceerd, over onzen in- en uitvoer gedurende de eerste negen maan den van dit jaar. dan blijkt dat de invoer tegenover den uitvoer staat als 57,74 tot 42,26, terwijl deze cijfers verleden jaar respectievelijk 57,82 en 42,18 bedroegen. De export is dus in feite nog iets grooter geworden en dientengevolge nam ook het goederenverkeer te water met ïiet buiten land toe. In die genoemde negen maanden besomde het 76 millioen ton, tegen 78 mil- lioen in 1928. De waarde van den uitvoer van radio-toestellen sprong van 46 tot 59 millioen gulden omhoog! Intusschen is er bij al deze gegevens om trent stijgende bloei een „maar". Want de kwestie is dat de gemiddelde prijs van den invoer zich ongeveer bewoog op het peil van verleden jaar (91 gulden per ton), ter wijl de gemiddelde uitvoerprijs een tuime ling maakte van 130 op 124 gulden per ton. Bij meerdere drukte was er dus minder ver dienste, en het zijn voornamelijk de land en tuinbouw, die daarvan de pijnlijke ge volgen ondervinden. Herhaaldelijk heeft men den laatsten tijd in het Parlement de klacht kunnen vernemen dal land- en tuin bouw noodlijdend zijn en de regeering den plicht heeft hiertegen maatregelen te bera men. Het Suikerwetje, bedoeld om steun te verleenen aan de bietsuikerindustrie, be rustte op hetzelfde idee, doch de Eerste Kamer deed het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetje, sneuvelen op den 31en October j.l. In een rapport van de land- bouwcommissie der C.H.U., dat begin Maart verscheen, is er op gewezen dat het land- en tuinbouwbedrijf in hooge mate af hankelijk is van dc buitenlandsche markt en dat het evenwicht tusschen kost- en we- reldprijs momenteel verbroken is. Vele tak ken van dit bedrijf zijn dientengevolge in minder gunstigen toestand, naar aanleiding waarvan met klem werd aangedrongen ora in te sluiten verdragen deze producten een gunstige positie te geven voor den uitvoer. Daarnevens moet zoo werd er gezegd de stijging van den cultuurgrond- en pacht prijs worden tegengegaan door vergrooling van de oppervlakte cultuurland. In deze richting is sindsdien bij voortduring actie gevoerd door allen, die in eenigerlei ver band slaan met den land- en tuinbouw, maar men heeft er tot op heden nog heel weinig resultaten van gezien. Het op 2 Juli ingediende wetsontwerp tot regeling van de pacht moge goed bedoeld zijn, veel nut ziet men er in de betrekkelijke kringen niet van in. Weinig anders dan critiek hoort men daar trouwens ook over de te venvachten Algemeene Maatregel van Bestuur, waarbij zekere eigchen zullen worden gesteld aan verschillende land- en zuivelproducten; zulks om knoeien te voorkomen. De bloembollenhandel boekte meerendeels gunstige resultaten. Hierover uit te wijden ware overdreven, gezien de vrij uitvoerige mededeelingen, die daaromtrent op den zes tienden van deze maand door den heer Krelage zijn gedaan in de rede, die door hem werd gehouden ter opening van de 162ste algemeene vergadering van „Bloembollen cultuur". Ook de visscherij gai reden tot voldoe ning. Nog in September maakten wij mel ding van de groote uitbreiding der vis- schersvloot te IJmuiden, die er toe leidde dat men ruimte tekort kwam. Slechte re sultaten van het bedrijf hebben gewoon lijk geen geweldige uitbreiding ten ge volge...! Over de veehouderij, tenslotte, werden meerdere weinig prettige berichten gepubliceerd, doch men schijnt hier toch een uitzondering to moeten maken voor de varkensfokkerij en -houderii, die in eenige streken zelfs groote winst 'heeft opgeleverd. Het luchtverkeer heeft ook in het jaar, dat thans achter ons ligt-, weer in niet geringe mate bijgedragen tot de verbrei ding van Neerland's faam en glorie in den vreemde, en het ziin voornamelijk de post- vluchten naar Indië geweest, die wijd en zijd de aandacht op ons land hebben ge vestigd. Jalouzie van Engeland was oor zaak dat i-n het begin van dit jaar geen gebruik modht worden gemaakt van de Britsoh-Indische vliegvelden, die alleen voor militaiT verkeer boetten bestemd te zijn en de vluchten moesten toen noodge dwongen worden stopgezet. De voortduren de drang, van Hollandsehe zijde uitge oefend, en vermoedelijk ook wel een beetje de vrees om zich in het oog der gansche wereld te blameeren, heeft de Britten later weer iets toeschietelijker gemaakt, waardoor Diet- mogelijk werd vanaf 12 Sep tember acht retourvluchten te organisee- ren die reeds voor het meerendeel zijn ge slaagd! De successen onzer kranige vlie gers ook in vorige jaren reeds behaald moeten noodwendig afstralen op de be treffende Nederlandsche industrie en het behoeft derhalve geen verwondering te wekken, dat bij dc Nederlandsche Ylieg- tuigenfabriek vele en gTOot-e bestellingen uit hot buitenland binnenkwamen. Nadat Frankrijk opdracht- had gegeven voor dc levering van tien Fokker-verkeersvliegtui gen, kwam ook België op 23 Januari met een 'bestelling, en het resultaat is thans dat dit roemruchte Nederlandsche product nu al bij 30 luchtvaart-maatschappijen in 32 verschillende landen in gebruik is ge- Feiten en gebeurtenissen van dikwijls uitzonderlijk belang, die nochtans in wei nig of geenerlei verband met elkaar staan, dienen hier verder aan de vergetelheid to worden ontrukt. Allereerst zij dan gewe zen op de wegenverbetering, die met kracht werd voortgezet en over het alge meen tot groote tevredenheid stemt, hoe zeer e«r vooral in het parlement dan ook door meerdere leden critiek op het tempo is uitgeoefend. Heel jammer is het slechts dat de snelheid van het verdwijnen der tallen hierbij heel ver ten achter staat. Floris Vos heeft ongetwijfeld niet vruch teloos zijn actie tegen den Muider-tol ge voerd (hij dankt er in ieder geval zijn Kamerlidmaatschap aan!), maar veel ver der dan dat de aandacht op deze middel- eeuwsche instellingen is gevestigd, zijn wij eigenlijk nog niet, al heeft de minister van Waterstaat reeds in Januari van dit jaar per circulaire de medewerking van Ged. Staten der provincies ingeroepen om zoo veel mogelijk tot opheffing van tollen te geraken. Een andere verkeersmoeilijkheid vormt de onbewaakte overweg, die in 1929 weer een vijftiental slachtoffers heeft ge- eischt. Terecht bestond de hoop dat een officieele commissie van onderzoek zou bij dragen tot de redding uit den noodtoe stand, doch de publicatie van het rapport (op 2 Mei) bracht de ontnuchtering: „on bewaakte overwegen zijn toelaatbaar en nuttig", ziedaar de conclusie van de hee ren op wie de hoop van het. land was ge vestigd. Voorloopig kan men daarmede de gedachte aan het weer onder bewaking stollen der overwegen wel aan den kauw zetten. Waartoe men bereid is, dat is het nemen vam proeven met flikkerlichten, maar daarmede moet men momenteel dan ook al heel tevreden zijn! Het werk tot demping der Zuiderzee vlotte naar wensch. De drooglegging van den Wieringermeer-polder kwam gereed, terwijl juist dezer dagen igemeld kon den dat de groote afsluitdijk vermoedelijk al in 1932 (dit is 2 jaar vroeger dan men verwacht had) klaar zal komen. De kos ten zullen ongeveer acht millioen mee vallen. Op kericelijk gehied hccrschte vrij alge meen rust. „Rust" in dien zin, dat or zich geen kwesties voor deden als bijvoor beeld die van ds. Geelkerken. Een aan gelegenheid als die van ds. Duyl moge be langwekkend zijn geweest, een „groote" zaak was het toch allerminst. In de Ned.- Herv. Kerk werd lang en breed gesproken over plannen tot reorganisatie, doch be sluiten zullen voorloopig hieromtrent nog wel niet te verwachten zijn. Een zaak van veel meer publieke interesse was die be treffende hot leiderschap in het Leger des Heils. Wel is waar is dit in feite een bui tenlandsche aangelegenheid, doch zij heeft ook hier te lande algemeen de aandacht- gehad Op 16 Januari werd generaal Booth ongeschikt verklaard om nog langer als leider op te treden en kort daarna werd generaal Higgings als zijn opvolger aan gewezen! Generaal Booth heeft het niet lang overleefd. Betrekkelijk spoedig na ziin afzetting werd hij grafwaarts ge dragen. In de oud-Katholieke kerk werd op den derden September mgr. Behrends be noemd tot bisschop van Deventer als op volger van wijlen mgr. Spit. Tenslotte dient hier cvein gewezen te worden op het bezoek van kardinaal van Rossum aan ons land. Jaar-in, jaar-uit teisteren rampen van velerlei aard het land en zijn bevolking en vrij zijn daaraan ook in 1929 niet ont komen. Zeer opvallend was daarbij het bui tengewoon groot aantal branden, dat voor tientallen milioenen heeft verwoest en hier en daar zelfs menschenlevens heeft geeischt. De verwoesting van het Leidsche stadhuis op den twaalfden Februari kan worden beschouwd als de inzet van de haast ein- delooze reeks, die iedere week weer een nieuw vervolg heeft gekregen. Bijkans te gelijkertijd met Leiden woedde te Amster dam de brand in het Flora-lhealer, bene vens die te Gouda in de brandweerkazerne. Op dien oenen ongeluksdag maakte ons blad melding van niet minder dan veertien bran den! Ook daarna heeft de roode haan op schrikkelijke wijze zijn stem doen hooren. Verwoest werden o.m.: 11 April de .Gen nepermolen", te Gennep; 15 April: een. rijstpellerij te Rotterdam; 18 April: het Pa leis voor Volksvlijt, te Amsterdam28 April van Reeuwijk's meubelmagazijnen te Rot terdam; J Mei: Vercenigde Touwfabrieken te Maassluis; 7 Mei; 24 huisjes bij Zalt- Bommel; 24 Mei: stroocartonfabriek te Veendani; 27 Mei- Arendonk's Schoenfa briek te Tilburg. 28 Mei: tabaksfabriek „De rookende Moor", te Amsterdam; 30 Juni: olieslagerij "De Pijl", te Wormer; 1 Aug.. hotel „De Plasmolen" te Gennep en Mook; 23 Aug.: het Casino te Nijmegen; 4 Sept.: over het geheele land meer dan 20 huizen, die door den bliksem werden getroffen; 17 Oct.: Koekfabriek „De Damiaatjes" te Haar lem; 9 Dec.: acht groote gebouwen te Mid delburg. In Rotterdam bleken meerdere branden moedwillig te zijn aangestoken en na lang zoeken slaagde de politie er op 19 Juli in den dader aan te houden. In chronologische volgorde mogen hier verder eenige der meest schokkende feiten worden medegedeeld: 16 Januari: de reddingboot Prins der Nederlanden bij Hoek van Holland vergaan, alle acht opvarenden verdronken; 18 januari: te Grootegast vier veldwachters vermoord; 11 Maart: te Varik vier men schen onder kruiend ijs geraakt en ver dronken; 2 April: Vaardingsche botter met vier opvarenden, die al lang werd vermist, opgegeven; 4 April: te Den Haag 2 men schen ogekomen in een riool; 17 April: vliegongeluk bij Venlo, een doode en een ernstig gewonde; 1 Mei: vliegtuig bij Den Helder neergestort, de officiervlieger ge dood; 2 Mei: vliegboot bij Bagdad veron gelukt, officier-vlieger Evers gedood; 12 Mei: kelelontploffing op de „Barendrecht", vier leden der bemanning omgekomen; 13 Juli: auto-ongeluk hij Dubbeldam, drie dooden. waaronder een Leidsch student; 24 Juli: ontploffing in de Aardappelmeelfa briek te Veendam, acht dooden en vele gewonden: 9 Sept.: ramp op het stoomschip Vimeira in de Rotterdamsche haven, tien menschen om het leven gekomen-. 28 Sept.: spoorwegongeluk bij Westwoud, de hoofdlei der gedood-, 20 Dec.; stoomketel van een sleepboot ontploft te Groningen; 5 dooden en vele gewonden. Alastrim. Encephalitis en kinderverlam ming brachten verder groote onrust, ter wijl de moorden in den polder Blijdorp te Rotterdam, aan het Bezuidenhout te Den Haag en te Amstelveen, evenals rechtza ken betreffende Giessen-Nieuwkerk, Culem- borg en Lieberman in staat waren om avond aan avond het publiek vele kolommen nieuws te doen verslinden. De troonrede, door H. M. de Koningin e September gehouden in de vereenigde ver gadering v. d. beide Kamers der Staten-Gene- i raai, heeft met slechts enkele woorden mel ding gemaakt van den toestand in Indië en inderdaad is er weinig roden om breede beschouwingen te houden over een situatie die officieel bevredigend mag worden ge noemd. doch in werkelijkheid hoogst on zeker is. Teruggekeerd van een bezoek aan onze Oost zeide Albert Thomas, de voor- ziler van het Int. Arbeidsbureau te Pari in Februari, dat Indië hem het visioen van een grootsch werk van kolonisatie had-ge geven on wij Nederlanders voelen ons gestreeld door een dergelijke hulde zonder er nochtans veel mee op te schieten. De zaak is thans zóó dal de communistische actie van het vorige jaar zich nergens wec-r op een dergelijke schaal heeft her haald. maar dat toch het dreigende ge vaar niet overmand kon worden. De tal rijke gevallen van sabotage en moordaansla gen wijzen erop dat een nieuwe methode wordt toegepast, die niettemin ter onder drukking een ijzeren vuist hoodig heeft En helaas is die vuist pas sinds korten tijd ge toond. Eindelijk is men nu ook gaan optre den tegen de Partij National Indonesia die in vele gevallen als de bron van het kwaad moet worden beschouwd. Eindelijk ook is men gaan inzien dat niet mocht worden geduld dat politie-agenten en andere rijks- of gemeente-beambten, belast met de hand having van het gezag deel uitmaakten van een dergeijke organisatie In de samenstelling van den Volksraad is door het Nederlandsche parlement een zoo danige wijziging gebracht dal thans een anlandsche meerderheid mogelijk is. De band tusschen Indië en het Moeder land werd door radio en vliegtuig weer nauwer aangehaald, terwijl ook in Indië zelf het luchtverkeer ongelooflijk snel toe nam. Rampen van groolen omvang hebben in 1929 onze Oost gelukkig niet geteisterd. Na tuurlijk woedden er verschillende branden en liet zoo nu en dan de Krakatau haar aan wezigheid merken. Alvorens hier thans de gebruikelijke lijst te geven van jubilea moge nog melding worden gemaakt van de Zeppelin-vlucht over Nederland op Zondag 13 October, de eere-promotie op 13 Maart te Delft van de heeren Stork en Deterding, het in dc-' vaart brengen van de Statendam, ons grootste stoomschip, dat op 16 Maart z'n eersten of- ficieelen proeftocht maakte, het afscheid van ir. Wortman als directeur der Zuiderzee werken, van generaal-majoor van Everdin- gen als gouverneur der K. M. A. en van ir. Kalff, als directeur der Ned. Spoorwegen. Ziehier thans de voornaamste jubilea pn verjaardagen: 1 Jan.: Handelsver. Amster dam, 50 jaar; 7 Jan.: Firma Wilton, te Rri- terdam, 75 jaar; 10 Jan.: Koningin-Moe: r vijftig jaar Nederlandsche, ter gelegenheid waarvan Zij op grootsche wijze is gehuldigd. 15 Jan.: J. v. d. Meulen, te HazeTswoude. 25 jaar burgemeester; 23 Jan.: herdenking 350 jaar geleden dat de Unie v. Utrecht tot stand kwam; id. Unie „School m. d. Bijbel" 50 jaar; 28 Jan.; K. Kistemaker, te Haarl.- meer, bestuurslid Holl. Mij. v. Landbouw en Ghr. Tuindersbond, 70 jaar; 4 Febr. tien oudste afdeelingen van „Bloembollencul tuur" 50 jaar; 8 Febr. Joh. H. Been. te Bon Brie!, 70 jaar. 15 Febr.: prof. H. Visscher. 25 jaar aan de Universiteit te Utrecht; 19 Febr.: Frank van der Goes, tel Amsterdam, de bekende 9ociaal-democraat, 70 jaar, 8 Maart: dr. Aletta Jacobs voor 50 jaar gepro moveerd tot doctor in de medicijnen; idem: prof. Brugmans, te Amsterdam, 25 jaar hoog leeraar; 25 Maart: moj. Joh. Naber. Den Haag, 70 jaar; 12 April: 25-jarig bestaan Residentie-Orkest; 19 April: baron van Wijnbergen, 25 jaar lid der 2e Kamer. :1 Mei: Willem Kloos, Den Haag. 70 jaan idem: 25-jarig dokters-jubileum dr. Hcrma- nides, te Noordwijk aan Zee; 8 Md: ds. Rut gers, te Katwijk aan Zee, 25 jaar Ned. Hen. Dredikant; 5 Juni: 100-jarig bestaan M'J- tot bevordering der Toonkunst; 20 Juni: S v. Houten voor 70 j. gepromoveerd lot dor- tor; 23 Juni: dr. F. M. Wibaut, 70 jaar; s Juli: 100-jarig bestaan regimenten Grena diers en Jagers; 12 Juli: prof. J. H. Gun ning, te Amsterdam, 70 jaar; 1 Septds Welter. Den Haag, 70 jaar; 12 Sept.: nu Lodcr, Den Haag, 70 jaar; 20 Sept zo- jarig bestaan Marine-instituut te Willems oord; 18 Nov.: prof. Diepenhorst Ie Am sterdam, 25 jaar hoogleeranr; 1 Deo.: baron van Geen, 25 jaar particulier secretaris^" HM. de Koningin; 8 Dec.: Nederland*"' Voetbalbond, -10 jaar. Tot besluit van dit binnenlandsch zicht een lijst van belangrijke personen, van cms heen gingen: 1 Jan.: ds. Van 0-e- Gildemeester, 73 jaar, Den Haag: 3 JaTV ds, A. de Geus, em. Pred. Geref. Kerken. L Zaandam, 73 jaar; 21 Jan.: J. G. Nijk, ou' directeur rijkskweekschool voor onderwu zers, te Haarlem, 66 jaar, 22 Jan.: ir. Lelv, Den Haag. 74 jaar; 23 Jan.: pro*- Gee'sink, Amsterdam, 74 jaar; 24 Jan.: W. Rooyaards. 62 jaar, te Menton m Frankrijk; 3 Febr. luit. gen. b. d. Verspit te Soest, 91 jaar; 4 Febr.: baron Micn»t van Verduynen, 73 jaar; 17 Maarlt: P Huvbers, Nijmegen; 25 Maart: J. u 56 jaar. Middelburg; 29 Maart: André bpoor, 61 jaar. Den Haag; 7 April: gep. vice-adm raai van Bleyswijk Ris, Voorscholen. April- W. F. Tulen, Bergen op Zoom; April: Abr. de la Mar, directeur 1 bureau. Amsterdam, 70 jaar; idem- Telt. prop. Bijz. Vrijw. Landstorm, graven, 52 jaar; 2 Mei: jhr. Verheye lste Kamer, Den Bo9ch. 77 Jaar,_v,,_ Marius Spree, theater-directeur te - vin Hingen. 52 jaar; 15 Mei: jhr 5f! Pannuvs, burgemeester van N"°' hjjder. jaar; 23 Mei- Willem Mans. kunsten Den Haag, 56 jaar; 26 Mei: k;rtl Deventer, bisschop der oud-Katho

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6