LAND- EN TUINBOUW. SCHEEPSTIJDINGEN. Ontwerp-bejrooting 1930. De heer Raaphorst wijst er op, dat door hem is voor gesteld Belt op de reinigingsauto te plaat sen, wat door den voorzitter is toegezegd, doch welke belofte niet is nagekomen; den wethouders brengt hij hulde voor het feit, dat zij hun standpunt inzake samenvoeging bij Stompwijk hebben gewijzigd en er thans tegen zijn. De Voorzitter laat z. i. te veel overal blijken, dat hij voorstander is van samenvoeging als hoofd van de gemeente, welke bestaat uit voor- en tegenstanders dient hij een neutraal standpunt in te nemen. Ten opzichte van de belasting wilde hij graag een grooteren aitrek voor de groote gezinnen. De voorzitter verwijst den heer Raap horst inzake Belt naar zijn antwoord, gege ven aan den heer Blonk. Hij is het niet eens met den heer Raaphorst. Het spijt den heer Borst te moeten con- stateeren.-dat in de begrooting maar weinig perspectief zit. De financicele cijfers geven een somber beeld; de gemeente Veur heeft moeite de zelfstandigheid te handhaven, vandaar dat samenvoeging met Stompwijk het eenige redmiddel is. De wethouders hebben een vreemd stand punt ingenomen. Bij Ged. Staten hebben zij gepleit voor samenvoeging. In den raad hebben zij tegen die samenvoeging gestemd. De toestand van land- en tuinbouw wordt steeds minder gunstig, vandaar geen min dere belastingopbrengst; uiterste zuinigheid is dus geboden. Het antwoord dat B. en W. geven op do opmerkingen van de commissie ad hoe, is zich er afmaken met een Jantje van Leiden. Wanneer Stompwijk personeel benoemt voor gemeenschappelijke rekening, zou z. i. ook de wethouders van Veur medezeggenschap moeten hebben. De Voorzitter antwoordt den heer Borst, dat er geen bezwaar bestaat van medezeg genschap aan de Veursche wethouders; wat het standpunt van de wethouders en de daden van die 2 raadsleden betreft, daar voor kon geen verantwoordelijkheid worden aanvaard. Zij zullen ieder voor zich de ver antwoordelijkheid moeten dragen. Wanneer belastingverlaging is beloofd1, dan zullen t. z. t. de inwoners de kwitantie bij deze 2 raadsleden moeten presenteeren. De heer Blonk: de middenstand kan geen hoogere belasting dragen, terwijl het beeld van de begrooting niet toelaat buitensporige uitgaven te doen; salaris verhooging aan het gemeentepersoneel is dus niet mogelijk. Bo vendien heeft de winkelstand te kampen met de tallooze venters, welke van elders komen; een ventverbod dient hiertegen in het leven geroepen te worden. Daarnaast worden op de veilingen veel goederen van elders geveild, de «gemeente heeft er geen voordeel van, de winkelstand wel schade. Ook daartegen moeten maatregelen in het leven worden geroepen. De Voorzitter wijst er den heer Blonk op, dat een ventverbod niet noodig is. Ven- Iers moeten een bon halen op het gemeen tehuis. De mogelijkheid van een heffing zal in een volgende vergadering van B. en W. onder de oogen worden gezien, 't Is niet mogelijk goederen van elders op veilingen te weigeren. B. en W. missen eenig recht hiertoe. Indien op een veiling, zooals reeds is voorgekomen, wollen truien, hemden cn dergelijke z. g. worden geveild, zal moeten worden uitgemaakt of deze veiling (centraal) is te beschouwen als een z.g. vliegende win kel, in welk geval de vergunning van den caféhouder zal worden ingetrokken. Br is reeds een onderzoek hiernaaf ingesteld. Het stichten van een groot veilingsge- houw, waarop controle mogelijk is. zou het veilen in café's met de daaraan verbonden nadeelen overbodig maken. Laten de ge meentenaren een poging in die richting doen. De Voorzitter heeft nooit reclame ge maakt, noch voor, noch tegen samenvoe ging, dit doet de heer Raaphorst zelf vol doende. De heer Blonk, rapporteur, vraagt zich af hoe B. en W. nu weer kunnen komen met het voorstel tot verhooging van de wedde der wethouders, terwijl dat het vorige jaar, op grond van de slechte financiën is afge wezen. Ook de post salarissen had moeten blijven als voor 1929. De commissie was ook van meening, dat het salaris van den gemeentebode slechts voor één derde ten laste van Veur zou komen. De gemeente opzichter dient thans vast te worden aan gesteld. daar hij thans een jaar in functie is De Voorzitter antwoordt den heer Blonk dat de gevraagde f. 30 voor iederen wethou der meer, hun werkelijk wel toekomt, ge zien de vele werkzaamheden aan dit ambt verbonden. De f. 43S, welke voor 4 ambte naren meer worden gevraagd, maken slechts een luttel bedrag uit. Thans profiteert Veur van het werk der ambtenaren, betaald door Stompwijk; de salarissen zijn zeker niet aan den hoogen kant. Stond de gemeente log van Veur dan zou zij zeker tweemaal zooveel moeten uitgeven aan salarissen. De vaste aanstelling van den gemeente-opzich ter heeft de aandacht van B. en W. en komt in een gecomb. vergadering aan de orde. De heer Borst merict op, dat het gaat om het principe; zoolang de financiën zijn zoo als thans, mag geen salarisverhooging gege ven worden, te meer daar de ambtenaren hier een behoorlijk salaris verdienen. Bij vaccinatie tegengevolge of ter voorkoming van epidemische ziekten zou hij gaarne zien dat ook de andere 2 doktoren (Prot.) in de gelegenheid werden gesteld tot inenten. De Voorzitter antwoordt den heer Borst, dat wanneer noodig, hulp van de 2 andere dokforen in overweging zal worden ge nomen. De heer Raaphorst zal zich stellen achter de commissie ad hoe, welke zegt geenerlei verhooging. De gemeente-opzichter is tijde lijk aangesteld, alleen op grond dat de vorige inmiddels overleden opzichter zie- kenverlof was verleend. Nu deze reeds lang overleden is had vaste aanstelling moeten volgen. De wijziging in de uitkeering -aan uitgetrokken werkloozen is een gevolg van den drang van Ged. Staten; er is echter een sterke afkeer bij de arbeiders voor het Burgerlijk Armbestuur; laat men dien naam wijzigen en de uitkeeringen doen geschie den via de penningmeesters van de betrok ken organisaties; deze penningmeesters zou den het B. A. ook kunnen adviseeren. De Voorzitter zal niet verder ingaan op de kwestie gemeente-opzichter; wanneer aan deze een belofte is gedaan dan dient nij zich te wenden tot hen, die de belofte hebben gedaan. De oude regeling betreffende uitkeering aan uitgetrokken werkloozen is op last van hooge-rhand ingetrokken. Spr. heeft bij Ged. Staten veel moeite gedaan om de oude re geling te laten voortbestaan, doch zonder succes. Het is niet mogelijk het B. A. te dwingen een commissie naast zich te dul den; een beroep tot samenwerking kan worden gedaan. Ook bestaat geen bezwaar aan het B. A. in overweging te geven haar naam te wijzigen in Maatschappelijk Hulp betoon. De post verhooging jaarwedde wethouders met f 60 totaal wordt aangehouden, even als de post verhooging ambtenaarssalarissen f. m. .'Vangenomen wordt hot voorstel om aan het B. A. te verzoeken overleg te plegen met de penningmeesters van de betrokken vakbonden, en den naam B. A. te wijzigen in Maatschappelijk Hulpbetoon. De begrooting wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Jaarverg. Wilhelmina-vereeniging. In het Wapen van Veur had de jaarver gadering plaats van de Wilhelm!navereen. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, bracht de hear Verlaan namens dl controle-commissie verslag uit over de ad ministratie van den penningmeesteresse, wel ke in orde is bevonden. Zoowel het verslag van den penningmeesteresse als van den secretaris, werden onder dankzeging goed gekeurd. Het kassaldo bedroeg f. 233,08. De aftredende bestuurders de heeren K. Lambo, N. Nieuwenbroek en W. van Veer,A werden herkozen. Bij den rondvraag: bepleitte 'de heer De Vries verpachting van standplaatsen aan in. gezet-enen, de heer Roodenrys het houden van een winkelweek, de heer Soholtee groo- tere prqzen voor ringrjjden, de heer v. d. Akker salarieering van het bestuur. Het bestuur beloofde al deze zaken nader te zullen bezien. Onderavond Openbare School. Op den ouderavond van de openbare school sprak de heer P. P. Paul, Inspecteur bij do Haagsche Verkeerspolitie over «het „Verkeerswezen". Door een projectielantaarn werden e"<m groot aantal statistieken en grafieken op het doek gebracht. Do rede weTd met een dankbaar applaus beloond. De heeren Meyer en Lamboo bradhtbn verslag uit van het j.l. St. Nicolaasfe'est on het schoolreisje naar Arnhem. De opkomst bleek patig, ondanks het be zoek dat vooraf was gebracht aan alle ouder9. Verslag gasfabriek. Het verslag over 1928 van de gemeen\- sohappelijke gasfabriek vermeldt de volV gende gegevens, welke de vooruitgang van het bedrijf voldoende demonstreeren; Ingekocht 1351.30.3 KG. steenkolen,i hiervan werden 11-12-158 K.G. gedistilleerd. Cokesproductie 738960 K.G. zijnde 64.68 K.G. uit 100 K.G. steenkolen. Gasproductie 385762 M3. of 56.150 M3. meer dan in 1927. Grootste productie op 7 Maart 1423 M3. Kleinste productie op 11 Maart 527 M3. Aantal verbruikers 960 of 125 meer dan over 1927. Aantal straatlantaarns 64 met 95303 branduren a 197 ct. per branduur. met een totaal kosten van f. 1868.30. Afgeleverd gas 386112 M3. of 56360 M3. meer dan over 1927. Verschillende leidingen ondergingen ver betering en uitbreiding. WARMOND. Door stemgerechtigden der Ncd.-Herv. Gemeente werd al« diaken herkozen de heer L. Oudshoorn. Gekozen tot ouderling in de vacature C. W. Oudshoorn, de heer M. de Vries; tot kerkvoogd in dc vacature J. K. Heijl, de heer O. van Zeijl; tot nota bel in de vacature C. van Zeijl, de heer P. Kromhout. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt heden in openbare vergadering bijeen, ter behande ling van: 1. Voorstel van B. en W. tot benoemwg van een onderwijzeres a-an de openbare lagere school. 2. Als voren tot opheffing van de betrekking van vakonderwijzeres in de nuttige handwerken. 3. Als voren tot het verleenen van eervol ontslag aan de vak- onderwijzeres en de tijdelijke vakonderwij zeres in de nuttige handwerken. 4. Als vo ren tot het veTleenen eener toelage aan mej. C. Koot geb. Dullemans. RECLAME. Lijstenmakerij „REMBRANDT" wenscht zijn geachte Cliënleele een GELUKKIG NIEUWJAAR. 4420a Haarlemmerstraat 208 - Tel. 2919. HET SNOEIEN VAN VRUCHTBOOMEN\ Door het snoeien kan men aan een boom edn bepaalden vorm geven. Hierbg wordt ge dacht aan de z.g.: snoeren, U-vormen en palmetten, waarby de takken in een bepaal den stand worden gedwongen, de langiotan tot z.g. kort loten te vervormen. Deze vorm van vruchtboomtn wordt veei gekozen, om dat hjj uitermate geschikt voor beplan tingen van gunstig gelegen sohuttingeoi, de boomen betrekkelijk weinig plaats innemen en een sier van onzen tuin kunnen zijn, waar mede tevens een practisch nut kan worden beoogd. Men vergete echter niet, dat de boom in een bepaalden vorm wordt gedwongen en de natuur- zich meestal niet ongestratt dwin gen Iaat. Boomsoorten, die gevoelig zijn voor ziekten van den stam, vertoonen dun ook eerder ziekteverschijnselen, wanneer zij tot een bepaalden groeivorm worden ge dwongen. Over de keuze van zoo'n bepaal den vorm loopen de meeningen zeer uiteen. Hierover hoort men tal van theoriën verkor., digen, maar het ligt voor de hand, dat daar bij de persoonlijke smaak eerder den doorslag kan geven, dan een bijna niet te leveren bewijs, dat bijv. de „U-vorm" een beter re sultaat zal opleveren dan de „snoer." Het snoeien van vormboomen, is in hoofd- zaak er op gericht, om z.g. lang-loten tot kort-loten te vervormen. De kort-loten ver- hoogen de vruchtbaarheid, want aan dii deelen ontwikkelen zioh de eigenlijke vrucht- organen. De snoei heeft tevens ten doel die kortloten niet alleen btf de uiteinden dei takken te krjjgen, waar zij zich dloor betere groei voorwaard en gemakkelijker ontwikkelen, maar meer verdeeld over de takken. Aan den boom onderscheidt men hoofd-of hout- en zij- of vrucht-takken. De hoofd takken worden jaarlijks bij den snoei zooveel verlengd gelaten als eenigszins mogelijk is* van de vruchttakken wordt alleen het zwak ke vruchthout ingekort. Met betrekking tot de snoeitijden onder scheidt mon den z.g. winter- en zomeranoei De zomersnoei moet in het algemeen worden beschouwd als een herstelling van hetgeen bij den wintersnoed is verzuimd. Men gaat daarbij soms zoover, dat men met het snoeieL dan ook den groei begrenst, doch vele soor ten kunnen dien korten snoei minder goed verdragen en vormen in de plaats van kort-loten veel onvruchtbare lang-loten. Men behoede zich als leek dus voor overdrijving. Wat een ervaren vakman kan doen, iaat een leek beter ongedaan. Men houde bjj het snoeien slechts in het oog het brengen van regelmaat in den vorm. van de takken, die de kroon van den bo:>m uitmaken, zoodat iedere tak over voidoendi ruimte kan beschikken en daardoor ten volle van lucht en licht kan profiteerren, en ove rigens drage men er zorg voor dat de ont wikkeling van bloemknoppen in de hand wordt gewerkt. Hier is het ook op zTn plaats er op ta wijzen, dat de wel eens verkondigde ver ouderde meening, dat een vruchtboom om veel vracht te dragen geen of weinig mest noodig heeft, niet juist is. Naast het zorg dragen voor eene voldoende luchttoetredin^ draagt eene overvloedige voeding tot de vruchtbaarheid van den boom bij. Na deze inleiding zjjn de voorschriften van dc practische toepassing waarvan de beschrijving hief volgt, beter te begrijpen. Een bepaald voorschrift is natuurlijk niet tl geven, eene goede opmerkingsgave, komt bij de behandeling te pas. De winterboei heeft in Deoember-Febmari plaats. Men beziet, alvorens het snoeimes te ge bruiken, den boom met het snoeimes in dc hand. Indien blijkt, dat de groei der hoofd- of liouj^takken de overhand heeft, d3n moet do groei van deze door „langsnoei" getem perd worden, hebben de vruchttwijgen zich te sterk ontwikkeld, dan moet de houtsnoei door kort te 9noeien worden bevorderd. (Langsnoei beteekent dus „op vrucht snoeien", kort9noeien is ,.op hout snoeien"). Men begint dug met de hoofdtakken in te snijden, houde daarbij in het oog, dat takken, die bij den grond liggen, worden weggenomen, omdat de vruchten door hun gewicht later op den grond komen te lig gen en toch verrotten. Takken, die door ver keerd toegepa9ten snoei naar binnen groeien cn dus licht en lucht ontnemen, neemt men bij den stam weg en vervolgens snijdt men alle hoofdtakken, die de overhand hebben gekregen, zoover in, dat de boom in even- wacht is. d.w.z. dat do takken die zich in den top en die zich afdalende tot de onder ste takken daar beneden bevinden, zooveel worden ingekort, dat later de bladeren van de bovengelegen takken de daaronder ge legene niet ovorvleuglen. Men geeft daarme de den gewenschten vorm aan den boom. Bij het snoeien dier takken moet er op gelet w-orden, dat de snede ligt dichtbij een oog. dat zich aan de buitenzijde bevindt. Men bereikt daarmede het naar buiten ont wikkelen van de takken. Men snijde dicht bij het oog af. want hoe langer het uitste kende gedeelte achter den knop is, des te gevoeliger is de tak voor invloeden van bui ten. Het valt dikwijls op een slecht ge- snoeiden boom op, dat deze een of meerdere takken heeft, waaraan dicht bij den stam geen vruchttwijgen zijn gekomen, terwijl aan het einde zich verscheidene twijgen gevormd hebben. In dit geval bij niet te oude boomen 9noeit men veel weg. want al gaat deze operatie wel is waar gepaard met eene vruchtderving van de afgesneden twij gen, die toch op den duur den boom on- evenwichtig zouden maken, hel tijdig ingrij pen wordt beloond doordat de sluimerende oogen toch nog tot ontwikkeling kunnen ko men en dan blijvend tot de vruchtbaarheid van den boom kunnen bijdragen. Houdt verder in het oog de richting, die de natuur aan den tak vanuit den stam heeft gegeven Laat dien tak zich in die richting blijven ontwikkelen, maak er geen gedrocht van, door den oorspronkelijken tak zoover bij een twijg af te snijden, zoo dat die dwarsspruit in andere richting den oorsponkelijken tak gaat vervangen. Aan de eerste vruchttakken van een jon gen boom treft men gewoonlijk bij denwin- tersnoei vier sterke oogen aan. Men snijdt daarboven af. Meestal zijn de eerste en tweede van onderaf zwak, zoodat zij nog wel een zomer moeten groeien om sterk te worden. In het voorjaar zullen zich op dat stukje twijg de twee bovenste oogen ont wikkelen, en scheuten vormen, zoodat deze twee oogen verloren zijn. Van die twee scheuten neemt men den bovensten scheut weg; men noemt dit „ver onkel en". De twee de scheut wordt op twee of drie oogen ge- sDoeid. Daaruit komen in den zomer weer een of twee scheuten, die men later op het vierde oog afbreekt. Hieraan kunnen reeds in den volgenden zomer knoppen komen. Het kan zijn dat de knop een bloem knop is gewoiden. In dat geval snijdt men alleen het kleine jongste deel weg, om uit den knop weer een nieuwe scheut te krij gen, die belet, dat de knop, die er achter ligt, doorgroeit, want die knop wordt het volgend jaar zeker een bloemknop. Heeft een knop eenmaal vrucht gedragen, dan blijft er een dik, zacht vezelachtig deel over, n.l. hetr twijguiteinde, waaraan de bloemen en steeltjes en na den bloei de vruchten hebben gezeten. Dat zachte ge deelte noemt men „beurs". Op die beurs ontwikkelen zich knoppen, die meestal bloemknoppen worden en dus vruchtdra gende organen blijven. Enkele twijgjes hebben soms in den zomer als eindknop een vruchtknop gekregen. De ze twijgjes, ook wel tuiltjes genaamd, la.it men met rust. Bij het snoeien van een tak in bladloa- zen toestand moet de snede schuin aangei bracht worden, te beginnen vlak bij he\ oog en schuin naar boven. Bladknoppen onderscheiden zich van- bloemknoppen door hun spitsen dunnen vorm. Walerloten noemt men de sterke scheu ten of twijgen, die zich op den stam of oude takken ontwikkelen. Zij zijn een speling der natuur. Zij moeten tot op den ingroei worden weggesneden. Tot de vruchtboomen worden door den den fruitplanter ook gerekend de bessen- struiken; de zwarte bessen, kruisbessen en aalbessen. Bij het snoeien van zwarte bessen moet men alleen de heel oude takken dio 9lecht geworden zijn. wegnemen en verder de on rijpe deelen der takken een weinig inkor ten, omdat bij dc zwarte bessen, de vruch ten komen aan die twijgen, die een vorig jaar gegroeid zijn. Ze dragen dus vrucht aan een-jarig hout. Kruisbessen. Deze wijkt in haar vrucht vorming van de aalbessen in zooverre af, dat zoowel op dio eenjarige twijgen als op vrucht tui ltjes. die door oudere takken voort gebracht worden, bloemknoppen worden ge vormd. Men bepaalt zich dan meestal tot een geregeld uitdunnen der struiken, waar- bij dan geregeld de oudste takken het eerst verwijderd worden. Frambozen. Hebben de frambozen afge dragen, dan worden dio takken op den grond weggesneden om den jongen scheuten die nog rechtop groeien en een volgend jaar vrucht moeten dragen, geen voedsel te ontnemen. Vraag: Hoe is de naam en de behande ling van de plant, waarvan een blad hierbij gaat. H. L. te L. AntwUw plant heet Coleus hybridus, Dit soort blijft den winter niet over, althans heel moeilijk. Ze wordt van zaad vermenig vuldigd en moet vroeg in 't voorjaar in een warme kas worden geaaid. De plant vraagt in den zomer veel water en een zonnige standplaats. Eens in de veertien dagen een weinig opgeloste bloemenmest (kunstmest) i9 aan te bevelen. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Red. onder motto „Tuinbouw". HOLLAND—AFRIKA-LIJN. XIAS, 29 Dec. v. Amst. n. O. Afrika. MAASKERK, Ihr., 27 Dec. v. Fernando Po. EEMSTROOM, thr., 29 Dec. v. Teneriffe. RANDFONTEIN, uitr., 29 Dec. v. Suez. Rl.IPERKEHK, Ihr.. 29 Dec. te Marseille. MELISKERK, nitr.. 28 Dec. Ie Kilindini. AMSTELKERK, 30 Dec. te Amsterdam JAGERSFONTEIN, uitr., 30 Dec. v. Kaap stad. ALKAID, thr., 27 Dec v. Kilindini. NIEUW KERK, 30 Dec. v. Antw. te Amst. HOLLAND—BRITSCH.INDIE-LIJN. K1ELDRECHT. 29 Dec. v. Anlw. te R'dam. MEERKERK, uitr., 30 Dec. te Rangoon. IJSELKERK, uitr., 28 Dec. te Genua HOOGKERK, 29 Dec. v. R'dam te Hamburg. VEENDIJK, thr,, pass. 27 Deo. Perim. VECHTDIJK. thr., 28 Dec. v. Madras. BOVENKERK, uitr.-, 30 Dec. van Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALWAKI. thr., 28 Dec. v. Rio Janeiro ALPHARD, nitr., paes. 28 Deo. Fernando Noronha. ALCYONE, 29 Dec. v. R'dam te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOTD. PATRIA, thr., pass. 30 Dec. Finieterrc; wordt 31 Deo. n.m. 5 u te Cowes verw. DELÏ, thr., 28 Dec. v. Port Said. GORONTALO, uitr., pass. 29 Dcc. Vli9sin- gen, van Antwerpen. KÉRTOSONO, 29 Deel v. Bremerhaven n. Java. KOTA BAHOE. thr., 29 Dec. v. Port Said. KOTA INTEN, uitr., pass. 80 Dec. Point de Galle. MENADO, hr.. 28 Dec. v. Singapore. INDRAPOERA. uitr., pass 28 Dec Perim. FALEMRANG, thr., pass. 30 Dec. Sagres. TAPANOBLI, 30 Dec. v. R'dam te Harnb. HOLLAND—ATJSTRA LIË-LIJN. ARENDSKERK. uitr., 29 Dec. v. Suez. ALMKERK, 30 Dec. v. R'dam te Hamburg. JAVA—PACITIC.LIJN. BENGKALIS. 28 Dec. v. Honolulu n. Java. JAVA—NEW-ÏORK-LIJN. BEEMSTERDIJK, 28 Dec. v. N.-York naar Java. BOSCHDIJK, 27 Dec. v. Belawan n. New. York. JAVA—BENGALEN-LIJN. ENGGANO, 27 Dec. v. Batavia n. Calcutta. HOLLAND—AMERIKA LIJN. GAASTERDIJK, R'dam n. N.York, pass. 30 December Lizard. DRECHTDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 27 December te Colon. BINNENDIJK 28 Dec v. Norfolk n. R'dam. NIEUW AMSTERDAM, 29 Dec. v. R'dam te New-York. EDAM, 1 Jan. v. N.-Orleans te R'dam verw. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 27 Dec. te Los Angelos. STATENDAM, 27 Deo. v. Kingston n. Cris tobal. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific Kust, pass. 29 December Dover. KON. HOLL. LLOYD. DRECIITERLAND, 30 Dece. v. Amst. te IlambuTg. ORANIA, uitr.. 28 Dee. v. Las Palmas. GAASTERLAND. uitr 28 Dec. v. Ltixoes. EEMLAND, thuisr., 28 Dec. van Rio Ja neiro. RIJNLAND, uitr 27 Dec. te Rio Janeiro. WATERLAND, uitr., 29 Dec. te Antwerpen. MONTFERLAND, thuisr.. 28 Dec. te Monte video. AMSTELLAND, 28 Dec. v. Amst. tel B. Aires DELFLAND, uitr., pass. 29 Dec. Fernando Noronha. STOOM VAART-MIJ. „NEDERLAND". JOIIAN DE WITT, thuisr., 29 Dec. van Port Said. KAR1MATA, uitr., 30 Dec. te Londen. ROTTI, uitr., 30 Dec. te Antwerpen. KRAKATAU. thuisr., 26 Dec. v. Singapore. PRINSES JULIANA, thr., 30 Deo. v. Sabang RADJA, 29 Deo. v. Amst. te Batavia. POELAU LAUT, 28 Deo. v. Bat. n. Amst. RONDO, thr,, 29 Dec. v. Sabang. POELAU ROEBIAH, 29 Deo. v. Amst. te Hamburg. RIOUW, thr., pass. 30 Deo. Sagres. MAPIA, thr., pass. 29 Dec Perim. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BA ARK, uitr., pass. 29 Dec. de Azoren. BACCHUS, 27 Dec. v. New Rork n. Vene zuela. BERENICE, Middl. Zee n. Amst., pas9. 28 Dec. Gibraltar. BOSKÖOP, arr. 27 Dec. te Callao. BREDA, thuisr., pass. 29 Det. de Azoren. CERES, 28 Dec. v. Curacao n. Santa Marta. CRYNSSEN, 29 Dec. te Amst. ERATO. 28 Dec. v. Aalborg n, Am9t. MEROPE, arr. 28 Dec. te Barcelona. ODYSSEUS, Amst. n. Danzig, pass. 30 Dec. Hollenau. ORANJE NASSAU, 28 Dec, v. Amst. te Para maribo. PLUTO, 28 Dec. v. Stettin n. Amst. PROTEUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 30 Dec. Holtenau. VAN RENSSELAER, 28 Defe. v. Cristobal n. Puerto Colombia. HEBE, 30 Dec. v. Middl. Ze0 te Amst. AGAMEMNON, 29 Dec. v. Middl. Zee le Amst. ARIADNE, uitr., pass. 30 Dac. Ouessant. AMSTERDAM, thuisr., 26 Dec. v. Corral. VENUS, arr. 30 Dec. te Hamburg. HERCULES, arr. 30 Dec. te Glasgow. ZEUS, Middl. Zee n. Amst., pus. 30 Dec. Gibraltar. THETIS, 30 Dec. v. Genua a Civita Vecchia. a DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. OOTMARSUM, Oxelosund n. R'dam, pass. 30 Dec. Brunsbuttel. WOLSUM. R'dam n. Oxelosund, pass. 29 Dec. Holtenau. HARDENBERG 28 Dec. v. Melilla n. R'dam. GOÜWESTROOM 2-i Dec. van R'dam te Danzig. GOUWE, 28 Dec. v. Teneriffe te Las Pal- mas. JONGE MARIA, 28 Dec. v. Candia te Va lencia. MAAS, 29 Dec. v. R'dam to Algiers. SCHIE, Cartagena n. Hamb., pass. 29 Dec. Dover. SASSENHEIM. 29 Dec. v. Candia te Antw. JONGE ANTHONY, R'dam n. Valencia, p. 28 Dec. Gibraltar. BEURSPLEIN, 30 Dec. v. R'dam te Narvik. EMMAPLEIN, 28 Dec. v. R'dam te Narvik. KEILEHAVEN, Leningrad n. Sharpness, p. 29 December Brunsbuttel. KRALINGEN, 28 Dec. v. R'dam te Riga. FARKLAAN, 28 Dec. v. Rio Janeiro n. R Aires. STAD ZWOLLE, arr. 29 Dec. te Vigo. WAAL, 28 Dec. v. Sundswall n. R'dam. MAASHAVEN, 28 Dec. v. Kopervick naat Rouaan. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Breestraat T54. Firma A. HILLEN. Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. T. VERBURG. Sigarenhandel Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij TOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndiik 74. 3—6'

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 23