BRIEVEN UIT AMERIKA. Krabbels uit Zwitserland. BOUWKUNSTIG SCHOON? DE BURGEMEESTERSKEUZE TE NEW-YORK. New-York, 8 Nov. 1929. De verkiezing van een burgemeester van New-York, hetgeen eens in de vier jaar plaats heeft, is een gebeurtenis, die in de rest va«n het land weinig belangstelling op wekt en in het buitenland hoogstens met een kort telegram vermeld wordt. En toch gaan ruim twee millioen kiezers ter stem bus stemmachine is dit jaar een pas sender benaming om te bepalen, wie het gemeentelijke hoofd van Greater New- York met zijn negen millioen zielen zal zijn voor de komende vier jaar. Den öen No vember is het Election Day, een nationale dag, waarop gestemd wordt al naar de wet het voorsohrijft van de Presidentsverkie zing af tot die van gemeenteraadslid in een dorpje en op dien dag zijn banken, de Beurs, rijks- en gemeente-instellingen ge sloten, terwijl de zaken hun personeel den dag geheel of gedeeltelijk vrij geven om aan de burgerplicht to kunnen voldoen. Election Day bracht dit jaar voor New- York verscheidene nieuwigheden mee. Om te beginnen had het stemmen zelf voor het eerst over de heele stad door mid del van machines plaats. Vorige verkiezin gen waren deels op de oude manier met stembiljetten, deels met de machines ge daan, maar omdat de laatste» uitnemend hun taak vetriohtten, werden er genoeg aangeschaft om de heele stad er van te voorzien. De machine bestaat uit een bord met kolommen namen en boven elke kolom de ambtelijke positie; alles is zoo duide lijk mogelijk aangegeven met de kenteeke- nen der partijen als een ster, adelaar, fak kel, hamer en sikkel er bij. Op eiken naam bevindt zich een hefboompje, dat naar om laag gedraaid moet worden, indien men dien candidaat wil kiezen. Het is onmoge lijk om twee hefboompjes in de kolom van een ambt te bewegen en toch werken zij 'overigens onafhankelijk van elkaar. Heeft men nu een candidaat voor elk ambt ver kozen op die manier, dan rest den kiezer niets dan een gordijn, dat om de machine «taat en hem afzondering heeft verschaft, open te trekken door een ruk aan een koord. Zoodoende treedt hij naar buiten on de ruk aan het koord heeft automatisch de stemming aangeteekend op een machi ne, terwijl de hefboompjes weer in hun neutralen stand terug schieten. De machi ne staat gereed voor een volgenden kie zer. die het gordijn achter zich toetrekt en zoo de telmachine weer gereed zet. Fraude met het tellen van biljetten of stommen in het openbaar ja op deze manier volkomen uitgesloten. Iets anders was het Ongehoord groot ge tal van ruim 2 millioen kiezers, die zich ©enig© weken geleden kwamen laten in schrijven en verifieere® om aan de stem ming te kunnen deelnemen. Men kan zich makkelijk indenken welk een reusachtige en kostbare administratie er mee gemoeid is om er zeker van te zijn, dat er allee* gestemd wordt door hen, die daartoe ge rechtigd zijn en dat zulke menschen het' niet nog eens of meerdere malen over doea in andere deelen van de stad. De kolossale opkomst van kiezers dit jaar was niet al leen 'n bewijs voor den groei van de stad N.-York maar ook belangsfleling in de stem ming. N.-York is een bolwerk democr. partij, waar de republikeinen gedurende d© laatste halve eeuw maar tweemaal een partijlid als burgemeester hebben gehad. Bij de laatste PreiidentsveTkiezing, Juist een jaar geleden, was New-York bijna una niem voor Alfred E. Smith, den katholie ken anti-drooglegging democraat en gal daarmee een zuiver beeld van de stedelijke opinie en bevolking. New-York is voorna melijk Iersch, Iltaiaansdh en Joodsch, het verafschuwt de nationale wet voor geheel onthouding maar het is boVen alles demo craat onder leiding van een politieke club. Tammany Hall geheeteü, die door tegen standers voor een bende uitzuigers en be driegers wordt gescholden en door partij- genooten als een politieke Hooge Raad in het belang van gemeente en inwoners wordt beschouwd. Genoeg zij dat Tamma ny Hall zulk een geschiedenis achter zich" heeft uit het midden van de vorige eeuw, waarin zooveel corruptie plaat-s vond, dat de tallooze boeken en onderzoekingen no* niet alles aan het licht gebracht hebben omtrent de Tammany Tijger." Zoodat ve len beweren, dat de tijger wel ouder is geworden, maar nog niet van strepen ver anderd is. De herkozen burgemeester, 'de Honou rable James J. Walker, een geboren en ge togen New-Yorker uit de armere East Side, 5b naar zijn eigen bekentenis geheel een product van Tammany Hall. In de afgeloo- pen vier jaar heeft hij met zijn medewer king veel gedaan gekregen en verbeterd, maar er zijn ook de noodige schandalen voorgevallen, waarvan terecht of ten on rechte de blaam terugviel op Tammany Hall, in casu „Jimmie" Walker. Omkoo- perijen van ambtenaren, zooals in liet Queens riolen-contract, eenige onopgehel derde moorden op bekende individuen uit de onderwereld en dergelijke geschiede nissen, waarmee de politiek ten nauwste verbonden is, hebben gemaakt, dat het den candidaten der andere partijen niet aan stof tot spreken ontbrak. De republikein- sche partij bezat dit jaar geen lid, dat een waardige tegenhanger van den popu- lairen burgemeester was cn wendde zich derhalve tot het Congreslid Fiorello 'a Guardia, een volslagen wilde in politiek opzicht en het enfant terrible van de heele politieke Ameriknansche wereld. Aarts vijand van de drooglegging, eischt hij al tijd de reusachtigste sommen en de dwin- gendste maatregelen ter hadhaving om des to eerder de onbestaanbaarheid te laten inzien, een strijdlustige natuur zonder aan zien des persoons of der partij, hoewel ge boren Amerikaan behept met alle bruisen de hoedanigheden van zijn Italiaansche af komst, zou hij eon burgemeester hebben gemaakt, die leven in de brouwerij had ge bracht. Zijn campagne richtte zich, even als die van de twee andere voornaamste candidaten Enright en Thomas, tegen de heersöhende corruptie van Tammany Hall en allen, die er onder behooren of vrijwel alle gemeentelijke ambtenaren van eenige verantwoordelijke positie. Enright is een der vorige hoofdcommissarissen van poli tic en was candidaat gesteld door de nieuw opgerichte Square Deal Party terwijl Nor man Thomas de voorman der Amerikaan- sche socialisten is, die de laatste jaren overal candidaat gesteld wordt, indien het een belangrijke positie betreft. Terwijl de candidaten dus (oomeloos van leer trokken tegen de democratische partij on haar burgemeester op een manier en onder bewoordingen, die in normale omstan digheden onder laster en smaad te rang schikken zouden zijn, deden de laatslen een verslandigen zet Uitgaande van de redenee ring, dat critiek heel makkelijk is maar het zelf goed doen nog iets anders, trokken Tammany en consorten zich terug achter een muur van stilzwijgendheid tegenover alle aanvallen en putten hun kracht uit het wijzen op hetgeen er in de laatste vier jaar door de mannen aan -het roer gepresteerd was. En naar de waarde van die prestaties vroegen zij om her-verkiezing; New-York slemde daar met een meerderheid van vijf ■honderd duizend stemmen in toe, inmid dels is een nieuwigheid van deze verkiezing, dat de stemmen meer versnipperd waren dan ooit te voren. Bij vorige malen waren er twee partijen, waarmee rekening gehou den werd en men maakte zich niet eens druk over een paar kleineren. Ditmaal heb ben zij al zooveel gewicht in de schaal ge legd, dat zoowel democraten als republikei nen gemeend hebben een beroep te moeten doen op het publiek om niet hun stem aan anderen te geven ten einde versnippering te voorkomen. Voor het eerst werd er ernstig rekening gehouden met andersdenkenden, waaronder de socialistische partij een groote bedreiging vormde. De eindcijfers hebben het uitgewezen, dat deze vrees niet zoo on gegrond was en dat men bij volgende ver kiezingen op nog grooter verrassingen zal mogen rekenen. Burgemeester Walker werd met 865.549 stemmen herkozen. La Guardia verkreeg 368.384, Thomas 174.931 en Enright 5956. Bijna even gelukkig als Walker uitte zich Norman Thomas, die van alle candidaten niet alleen de meesl waardige, maar de dui delijkste verkiezingscampagne heeft gevoerd. Hij is bijzonder ingenomen over het groote aantal verworven stemmen ditmaal en ■bouwt daaruit de hoop op. dat zijn partij naar verhouding toeneemt. Het is echter een publiek geheim, dat tal van fanatieke repu- keinen uit tegenzin in La Guardia, hun stem liever wegwierpen door op den socialist te stemmen dan aan den man te geven, die hun idealen en inzichten met voeten treedt, in dien hij er reden voor heeft. Een minder onbuigzame politicus dan La Guardia kan moeilijk gevonden worden. De New-York- sche aristocratie ran Parte of Fifth Avenue het z.g. zijden kousen-district, alhoewel het een toer is om tegenwoordig katoenen of wollen damesbeenen te ontdekken schijnt en bloc gestemd te hebben voor den socialist, commentaar overbodig! Een andere nieuwigheid is geweest het aanwenden van de geluidsfilm tijdens de campagne. Behalve dat op drukke punten vaste openlucht-veriooningen des avonds ge geven werden, reden er auto's rond, die in een minimum van tijd een voorstelling op straat konden geven. Deze films betroffen alleen burgemeester Walker, die afgebeeld werd en gehoord in speeches en tijdens bij zondere gebeurtenissen in zijn amblsuilvoe- ring. Deze hulp was een cadeau van Wil liam Fox, een vurige bewonderaar van Wal ker en zoodra een der andere candidaten in een zaal de kiezere toesprak, installeerde zich buiten een Movietone-aulo. Het gerucht drong in de zaal door, dat er builen een gralis-bioscoop-voorstelling was en de spre kers bleven voor leege stoelen achter, want de bewegende plaatjes hebben nog altijd hun bekoring niet verloren. En ten slotte de doodsche stemming in de stad op den verkiezingsavond: geen aangeplakte neuzen, geen vreugdevuren, geen trompetgetoeter, een handjevol menschen voor het „Times"- gebouw, zat men thuis voor de radio den uitslag af te wachten? HET VIERDE CONCOURS HIPPIQUE TE GENEVE. Hoe zullen de Duitschers het er ai- brengen Dit was de puzzle van het vierde Con cours Hippique te Genève, welks attractie juist door die puzzle in niet geringe mate verhoogd werd. Weliswaar hadden ook de vorige jaren enkele Duitschers aan ons rui terfeest deelgenomen, maar ditmaal was voor den eersten keer ook een officieele Duit sche delegatie aanwezig. En zoo wapperde aan ook h&t zwart-rood-geel tusschen de vlaggen der andere, aan het concours deel nemende volken en zagen we tusschen al de andere vreemde uniformen wederom deDuit- sche. sinds den oorlog hier niet meer gezien. Bij het eerste C. H .1. hadden de Italia nen de leiding en handhaafden hun ouden roep, de beste ruiters van Europa te zijn. Maar al spoedig bleek, dat ze geëvenaard werden door de Franschen, welke hen ten slotte overvleugelden. Het was reeds regel geworden, dat de ruiters van de Ecole de Saumur, de Fransche rijschool, de eerste plaatsen bezetten, het leeuwenaandeel der prijzen in de wacht sleepten. Maar dit jaar is duidelijk geworden, dat zjj op hun beurt voortaan duchtig rekening dienen te houden met de Duitschers, dat zjj in de cavaliers van de School V3n Hannover huns gelijken, zoo niet hun meerderen gevonden hebben. De deelname was bijzonder groot. Frank rijk kwam voor den dag met 23 ruiters en 6 amazones, Zwitserland met 27 deelnemers, waaronder vier der schoone sekse. De Itali aansche delegatie, samengesteld uit 10 rui ters, was vergezeld van twee rijdsters, ter wijl Duitschland uitkwam met 12 cavaliers en zes- dames. België was ditmaal rinder sterk vertegenwoordigd dan vorige malen, waar slechts een viertal officieren en één gentl6manridder de Belgische kleuren ver dedigden. Denemarken, Hongarije en Oos tenrijk gaven acte de présence door de aan wezigheid van een paar mededingers. En ae Cbileensche delegatie, wier komst met span ning werd tegemoet gezien, is ten slotte niet verschenen. Niet alleen quantitatief, maar ook qua- litatief was Frankrijk ditmaal schitterend vertegenwoordigd. Vrijwel de namen van al de bekende militaire ruiters zoowel als van de beste sportswomen en sportsmen op hip pisch gebied waren op de lijst der Fransche deelnemers te vinden. De Italiaansche verte genwoordiging van de Ecole de Tor di Quin to was zwakker dan anders, vermoedelijk wqI de beste Italiaansche cavaleristen deel namen aan het concours te New-York, sa menvallende met dat te Genève. De Belgi sche equipe uit de school van Yperen was kiein, maar ook uitmuntend van gehalte. Zwitserland had ditmaal zijn beste beentje voorgezet. Een uitgelezen schare raitersen dragonders der guides en van de remonte kwamen in het ve.d. Natuurlijk ontbraken ook niet de zeer populaire „kleine luitenant Ge- museus" en de bekende Zwitsersche amazone madame Anneliese Stoffel. Vooral op dit tweetal hadden de Zwitsers al hun hoop gevestigd. Zonder zich aan overdrijving schuldig te maken, kan men dan ook zeggen, dat dit concours, dank zij het zeer gevarieerd pro gramma, de groote deelname, de uitsteken de regeling en de prachtige zaal, waarover men beschikt, wederom in alle opzichten een 9ucces is geweest, al zouden we ook niet de bewering van vele Zwitsersche bla den. dat het Concours Hippique te Genève than9 het voornaamste van Europa is, ge heel voor onze rekening durven nemen. En wat de paarden betreft, zij hier nog vermeld, dat niet minder dan 265. stuk voor 9tuk prachtexemplaren, meerendeels Ieren en Franschen, vrijveel Duitsche (waaronder enkele (Trakheners) en Italiaansche en ver der een paar Engelsche, Zwitsersche, Roe- meensche en Poolsche viervoeters in de arena verschenen. In de vijftien verschillende wedstrijden behaalde Frankrijk zevenmaal den eersten prijs, Duitschland zesmaal, Hongarije en Zwitserland elk één maal Als het belangrijkste nummer van het programma beschouwde men algemeen den strijd om de Prix des Etendards. (Deze prijs is dezelfde als vroeger genaamd de Coupe des Nations. Op verzoek van het Comité der Olympische Spelen, welke deze bena ming uitsluitend voor de Olympische wed strijden wenscht gereserveerd te zien. werd die prijs daarom herdoopt). Van de elf dagen, dat het tournooi duur de, is er geen geweest waarbij het Paleis des Expositions zóó bezet was als op den dag, dat deze wedstrijd plaats vond. Toen 's avonds om 7 uur de loketten geopend werden, bleek, dat nagenoeg alle plaatsen reeds tevoren besproken waren en behalve een enkele staanplaats niets meer te krij gen was. De tribunes in de groote zaal bie den ruimte voor tienduizend toeschouwers. Toch lukte het dien avond er meer dan twaalfduizend in samen te persen, maar toen kon er letterlijk geen muis meer bij. Het was een emotioneel moment, toen de equipes, elk bestaande uit vier man, de zaal binnenreden. Ieder equipe werd begroet met zijn volkslied, door het publiek staande met ongedekte hoofden aangehoord. Al spoedig bleek, dat het in hoofdzaak zou gaan om een strijd tusschen de Fran schen en de Duitschers en dat de anderen slechts weinig kans hadden. Reeds na de eerste manche hadden de Duitschers met 12 fouten een aanzienlijken voorsprong op de Franschen, die 18 fouten te boeken hadden. In de tweede manche brachten de Fran schen het er af met 16 fouten, terwijl toen drie van de vier Duitschers het parcours doorloopen hadden, deze ook reeds 16 fou ten gemaakt hadden. Het werd een span nend oogenblik en iedereen dacht, dat de Franschen overwinnaars zouden worden. De rit van den vierden Duitscher zou de beslissing geven. De lichtste fout van zijn paard, de minste aanraking van een hek, een haag. een barrière, de geringste weige ring zou de partijen gelijk maken of Duitschland doen verliezen. Toen de vier de Duitscher, luitenant Lippert, den rit be gon. zat alle9 met een uitgerekten hals. Ademloos volgde het publiek den ruiter die in een geweldig tempo zonder één fout te maken alle hindernissen nam en daar mede den wisselbeker won voor Duitsch land. Het donderend applaus, dat Lippert ten deel viel, was dan ook wel verdiend. Het was vooral voor de talrijke Duitsche kolonie alhier een indrukwekkend oogen blik, toen na de uitspraak de jury de kam pioenen wederom het veld binnen reden. Voorop het peleton Duitschers, begroet door het „Deutschland über Alles", terwijl gelijktijdig de Duitsche vlag in top gehe- schen werd. De houding van ons publiek, dat. zooals licht te begrijpen, zeer sterk Franschgezind is, in elk geval alles behalve pro-Duilsch, verdient ook een pluimpje. Zoodra de eerste maten van het Duitsche volkslied weer klonken, verhief alles zich als één man, werden aller hoofden ontbloot en werd spontaan den overwinnaars een hartelijke hulde gebracht Maarwanneer het Franschen geweest waren of de Zwitsers of zelfs de Belgen, dan had je heel wat anders gehoord, zooals twee jaren geleden, toen overste van Dooren in het concours om den hoogsten sprong na een geweldigen kamp de Belgische kleuren deed zegevieren Nau welijks hief de muziek de Brabangonne aan of het heele publiek viel in en bet werd een ovatie, waar geen eind aan scheen te komen En dal was nog wel 's nachts om half drie, nadat men vanaf acht uur zonder onder breking de wedstrijden gevolgd had. Het optreden van de Duitschers heeft hier een zeer gunstigen indruk gemaakt Er heeft niet het geringste onaangename incident plaats gevonden (waarvoor men van te vo ren geen absolute zekerheid had). En wat hun prestaties betreft erkennen alle bladen volmondig, dat ze den prix des Etendards volkomen verdiend hebben „par le calme le brio et l'assurance de ses représentants" (n l. van Duitschland) Ook een Hongaar, prins Odescalchi, die zorgde, dat de Hongaarsche vlag éénmaal geheschen werd, sloeg een schitterend figuur en bevestigde de eeuwenoude reputatie der Magvaren als ruiters. In een internationalen jachtrit met twaalf zware hindernissen legde hij tweemaal het heele parcours at zonder eenige fout en met een snelheid, dat hij de beste zijner mededingers verre achter zich liet. De eenige eérste prijs, die Zwitser land behaalde, heeft het te danken aan madame Stoffel, die in het parcours du Jura „Epreuve Internationale d'Obstacles" al haar vijftig mannelijke concurrenten ver sloeg. Kalm en rustig als altijd nam deze elegante amazone, het rastype van de sportswoman, eveneens alle hindernissen zonder één fout en in een tempo dat geeu der mededingers haar nabij kwam. Te be grijpen dat de Zwitsers één en al enthousi asme waren. Na dit optreden van madame Stoffel re kenden de Zwitsers er stellig op, dat zij ook den Prix de Diane het Chamuionat des Amazones, zou veroveren. Het was daarom een leelijke streep door de rekening, dat deze prijs Duitschland ten deel viel. dank zij madame Franke. Terwijl alle wedstrijden vlug verliepen, was dit niet het geval bij don laatstgenoem den strijd. De dames hadden bijzonder lan gen tijd noodig voor hun preparatieven en het publiek werd wel eens een beetje. onge= duldig als de amazones maar steeds nog niet met hun toilet klaar waren. Ook de strijd om den Prix de l'Arve, sauts couplés", waarbij de hindernissen ge- romen moesten worden gelijktijdig d<,or poepen van drie cavaliers, één dame en twee heeren, leverde een aardig momen?, toen madame Stoffel geaccompagneerd door, een Frajisehen en door een Duitschen of ficier, a!l»- drie gezeten op volkomen gïlijk* appelschimmels onder luide hravo's van het publiek binnenreed. Iedereen kwam blijkbaar onder den indruk van deze fijn gevoelige demonstratie eener toenadering tus-chen voormalige tegenstanders. Niet alleen sportieve belangen, ook de vredesbeweging wordt door dergelijke in ternationale feesten gediend. Het is een goed idee geweest de wed strijden eiken avond gedurende een kwar tier te onderbreken door de evoluties van een escouade Djiguites Kozakken. Magere gespierde kerels van een heel ander type dan al de overige ruiters. Als een wervel wind stoven ze binnen op hun kleine op het oog armzalige paardjes. Op, onder, naast do paar dj es vertoonden ze de onmo gelijkste staaltjes van acrobatiek, demon streerden een lenigheid, een vlugheid, een durf, die aan het onmogelijke grensde. Arme duivels, die eiken avond opnieuw enet hun halsbrekende toeren hun leven waagden. Bannelingen, zwervers, gedwon gen ver van het Vaderland op deze wijze een schamel stukje brood te verdienen. Maar niet alleen voor die Kozakken, ook voor de andere deelnemers is aan derge lijke concoursen steeds eenig gevaar ver bonden. Er is menig onvrijwillige buiteling gemaakt. Vooral de talud, de hooge aarden wal met smalle rug, bleek een zware hin dernis. Het kwam nogal eens voor, dat een paard, juist als het er bovenop stond, bang werd, zich niet naar beneden dorst laten glijden, plotseling zijn vaart inhield, met het gevolg, dat de berijders, al dan niet met het paard, naar beneden stortten. Meestal liep dit nogal met een sisser af, maar een Franschman kostte het een ge broken been, een Duitscher een ribfractuur, terwijl een Zwitser bewusteloos op een draagbaar uit het veld moest gedragen worden. En alle drie behoorden tot de besteruiters. Gezien het groote succes van deze fees ten, waardoor reeds voor een aanzienlijk deel de exploitatiekosten van het Palais des Expositions gedekt worden, is het te verklaren, dat de gemeenteraad van de stad Genève een som van drie en een half millioen gevoteerd heeft als waarborg voor het bedrag, noodig ter uitbreiding van het gebouw. Geen kleinigheid als men weet. dat de eigenlijke stad of beter gezegd de gemeente Genève slechts een klein deel vormt van het comglomeraat van de ge meenten, ten onrechte gezamenlijk als één stad beschouwd. Te meer waar die stad steeds onder een vrij zware schuldenlast gebukt gaat, in de laatste jaren o.a. door aankoop van het Kurhaus, thans gemeente lijk Casino, zich een flinke strop om den hals gehaald heeft. Indertijd, toen het nog in hoofdzaak een speelzaal was, kon het zoowat uit Maar sinds de speelduivel uit gebannen werd, is het uit met een batig saldo en moet cr steeds geld bij. De ge meente zit er nu leelijk mee in de maag. Serieuze liefhebbers, die bet voor een aan nemelijk bod willen overnemen, zijn er niet En Genève staat nu voor de keus óf het geheele zaakje op te doeken en voor hotel of bouwterrein te verkoopen (waar voor zich reeds gegadigden schijnen te hebben gepresenteerd), óf wel opnieuw de roulette binnen loodsen. Jammer daarom, dat de nieuwe Interna tionale Bank (Banque de séglements in tern ationaux) onzen neus voorbijgaat. Niet dat we haar onzen „Oherg Confédéres in Bazel misgunnen, maar we hadden bet zaakje hier zoo prachtig onderdak kunnen brengen cn meteen een goede bestemmfng voor ons Casino gehad. Voor de stad was het een buitenkansje geweest en, naar ik geloof, voor de ambtenaren van die Bank niet minder, want tusschen Bazel en Ge nève is de keus niet moeilijk. Helaas, met den Trompeter von Sackin- gen moeten we nn maar zingen ,.Es was zu schön gewesen, es hat nicht sollen sein." Dr. KLAUS. o HET GEMEENLANDSEUIS VAN RIJNLAND II. In ons vorig artikel bespraken we het geraamte van den gevel benevens de top. gevels. Een derde punt dat de aandacht vraagt, is de pui. Bij tal van gebouwen die ais winkel, magazijn of kantoor dienst deden draagt de onderpui een eigenaard? cachet. Zij wordt door puibalk gescheiden van de eerste verdieping. Aan den puibalk was de luifel bevestigd en onder dien balk bevond zich de hoofd ingang. Nu is de puibalk van het Rijn- landshuis. die zich over de geheele gevel- lengte uitstrekt, zeer sober behandeld, pen geprofileerde zandsteenen band, die niet buitengewoon sterk in het oog springt. Het Gemeen landshuis was nu eenmaal geen winkel of magazijn en de eenvoudige be handeling 9trookl nu eenmaal met de sobere behandeling van heel den benedengevel. De ingangpoort draagt een nog al klassicisl ti9ch karakter, een ronde poort met ten deele klassieke omlijsting. Ter weerszijden van den benedendorpel is een sokkel met een leeuwenkop als versiering. Daarop rust het basement van een gecanuleerden pilas ter. Deze pilaster is onderverdeeld door ge profileerde blokken of banden. Deze eigen aardigheid is weer iets Noordelijksch. Bij klassieke gebouwen maakte men de pilaster^ evenals de zuilen, zonder banden en ook bij de Italiaansche Renaissance deed men dit, althans in den eersten tijd. Men vond het onlogisch. De Ncderlandsche geaardheid zocht evenwel bewogenheid en afwisseling. De pilasters worden bekroond met een Io nisch kapiteel. Hierop ni9ten drievoudig ge lede steenblokken met een masker en daar op rust tenslotte het fronton, waarvan de driehoek is gevuld met schelpvormig relief. En eindelijk vindt men op het kalf tus schen gebeeldhouwde vruchtversiering een cartouche met het jaartal 1598. Terwijl de hoofdvorm van de poort dus klassiek is, is de uitwerking in onderdeden weer zuiver Noordelijk naar de artistieke principes van Hans Vredeman de Vries, van wien wij te gelegenertijd nog wel eens iets zullen vertellen. Het volgende punt waarop we nog iets in her innering willen brengen, betreft de vensters. In het uiterlijk aanzien van den gevel zijn de vensters van groote decoratieve be- teekenis. Heeft de bouwmeester ze zóö weten te plaatsen, dat het geheel rhytmisch- harmonisch aandoet, dan blijft het geheele. gevelveld een gesloten geheel. Plaatst hij te veel ramen, of te weinig, zitten ze on regelmatig in het gevelveld, dan wordt de eenheid gebroken. Dan rammelt het geheel. Regel is, dat de onderste vensters de grootste zijn en dat naar boven toe de grootte afneemt. Bij den topgevel vermin dert bovendien het aantal. Nu dunkt ons de plaatsing der ramen in het Gemeen- Iandshui9 ^eer gelukkig. Trouwens oud- architecten ^ls Lieven de Key leverder steeds bezonnen werk. In sterke mate wordt de decoratieve beteeken is der vensters no* verhoogd door de omlijsting ervan. Deze is beneden de gootlijst schijnbaar niets bij zenders. We zien er vlakke strekken boven de ramen. U weet dat een strek bestaat uit metsel werk afgewisseld door zand steenblokken. Doordat het steenwerk radicaal is gemetseld en schuin tegen elkaar drukt, is er weinig of geen druk op de kozijnen, wat natuur lijk wel het geval zou zijn als de steenen plat of rechtopstaand op den bovendorpel waren gemetseld. In de topgevels vinden we boven de ramen ontlastingsbogen. die, de naam zegt het reeds, den druk van het muurwerk boven de vensters opheffen. Over „strekken" en „ontlastingsbogen" een al gemeen e opmerking In den Gothischen tijd, zoo voor 1560, wc-rden de vensteropeningen natuurlijk ook ontlast. Maar een venster werd toen ge plaatst in een muurnis met overkragende bogen. Het venster zelf ondervond nooit druk van het muurwerk, omdat het daar mee niet constructief verbonden was. Maar als in de 16o eeuw de muur een geheel gesloten vorm aanneemt, neemt men zijn toevlucht tot ontlastingsbogen. Aan vankelijk werd 'het hoogveld dan nog voor-1 zien van gemetselde traceeringen, later nam men zijn toevlucht tot metselraozniek of andere motieven. En nu is het eigen aardig even op te merken, dat men in het laatst der 16e eeuw de ontlastingsboog soms vervangt door vlakke strekken, straals gewijze op den bovendorpel gemetselde baksteen, afgewisseld met blokken natuur steen. De functie is. zooals we reeds op merkten. dezelfde. En nu is het Rijnlands huis een der eerste gevels in Holland, waar bij deze strekken worden toegepast. allereerst bekende voorbeeld van vensters met strekken hebben de architectuur-histo rici aangeteekend bij de voormalige Rid" dijksche poort te Dordrecht, uit 1590. Te Leiden zullen we in het begin der 17de eeuw herhaaldelijk strekken boven de ven sters aantreffen. Zooals u zich zult herin neren had de voormalige Raadhuisgevel ge o.a. aan den Oostelijken vleugel waar u ze aan de ruïne nog kunt waarnemen, maar hier waren ze geheel van Béntheimer steen. In de middenpartij vond men driehoekig® klassieke frontons, die evenwel organisch waren verbonden met de zijpilaslers En eindelijk, om in verband met de ven sters nog iets op te merken, vindt u in ce topgevels van het Gemeenlandshuis ovaalvormig venster, het z.g. ..Oen Boeuf' toegepast. Hel is gevat in een kring van bergsteen, kruisgewijs gesteund berg-steunblokken. Dit ossenoog" P&9t heel in de boven-middenpartij van een op- gevel met uit- en ingezwenkte zijkanten e S-vormige dekbanden. Bij zuivere traic - velformaties uit dien tijd vindt u hel na - nooit toegepast. Dezer dagen wandee door een paar oude stralen van Armteraa is mij dat ook nog heel slerk opgeva ^n- Iedereen die op- zijn gemak wandelt Leiden's straten, kan dit conlroleeren. volgende week de gevelarchitectuur van voormalige Latijnsche school.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 14