BERICHT. 70ste Jaargang ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 No. 21407 STADSNIEUWS. I „Voor het welvaren van de Stad van leiden". Het voornaamste nieuws van heden. LEI0SCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per -regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 0.18 lit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Tot Maandag a.s., des middags [2 uur kunnen Nieuwjaarsadver- enties aan ons Bureau aangeboden vorden, tegen 75 cent van 1-5 regels, ilke regel meer 15 cent. Na 12 uur egen gewonen regelprijs! Daar Woensdag 1 Januari a.s. ins Blad niet verschijnt, worden )onderdag 2 Januari a.s. KLEINE ADVERTENTIES opgenomen. DE DIRECTIE. jEMEENTE-COMMISSIE VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Installatie door den burgemeester. De Gemeente-commissie voor Handel en Mis trie, tot de instelling waarvan de Ge- Jieenteraad bij de begrootingsdebatten van let vorige jaar besloot, heeft gisteren haar Terste vergadering gehouden. I De burgemeester, tevens voorzitter der Commissie, sprak een rede uit, waaraan het folgende is ontleend: I Dit is het motief van den heer Mander?, b deze commissie in het leven riep, dit is jd motief dat ons allen bezielen moge nil rêonze krachten zullen gaan geven aan het dat ons is opgedragen. Jfte eene kant van Leiden, zijn universi- Wmet al haren aanhang, is welverzorgd, pft geen reden tot bezorgdheid. Die andere jie. zijn handel en industrie verdienen -eer aandacht, meer belangstelling, vertoo rn meer gebreken. Op die gebieden valt |cwel een en ander te studeeren en zeker veel te doen, wellicht wat leiding te en. I Bet zou. meen ik, niet juist zijn als wij Ier uitgingen van een sombere opvatting Jan den economischen toestand, integendeel, Imber behoeft die niet te worden ingezien. Baar gebeurt er genoeg om handhaving van Jet bereikte peil, om vooruitgang te waar- orgen? Dat is een vraag aan welker bean!- loording wij ons nu willen zetten. Ons werk is gemakkelijk te overzien. Ons ?ienschap geven van den huidigen toe- onze gedachten te formuleeren hoe Je zou moeten zijn en worden, en eindelijk tot dien beteren staat te geraken Wil Kien het anders zeggen, dan kan het kbn- |en- Wat zijn de bezwaren die aan een ge jonde ontwikkeling van handel en industrie pden Tveg staan en hoe kunnen die worden •dervangen. I Wij zullen hebben te bestudeeren de be tekenis en den omvang van de industrie in (eze gemeente, wij zullen een goed inzicht ►eten hebben in de beteekenis van Leiden Jls handelscentrum, wij zullen te beoordee- kn hebben de verkeerswegen te land en te Jater in en om Leiden, te beoordeelen naar jun capaciteit, naar hun qualiteit, en de posten aan hun gebruik verbonden. Wij zullen hebben na te gaan, welke be daren kleven aan de geographische ligging fan de industrieën en de daaruit voort- lloeiende belemmering voor uitbreiding, fan- en afvoer-moeilijkheden, om niet te Iwagen van de lasten die de geheel wille keurige vestiging van de industrieën in deze iad soms midden in de woonwijken aan ingezetenen bezorgt. Wat de spoorwegen, wegen en vooral de 'uterwegen en bruggen betreft, zullen wij toeten onderzoeken of bediening, onder- toud, diepgang en sluizen en doorvaartwijd- N aan redelijke eischen voldoen. 1 Deze studie zal eeniger mate de blik naar f et verleden moeten richten omdat de histo- e dikwijls opheldering kan geven hoe toe- hnden geworden zijn en in de geschiedenis freel wijze lessen verscholen zijn. Deze pludie zal anderzijds en in hoofdzaak den !^k moeten richten naar de toekomst, faarvoor wij werkzaam willen zijn. waar- tor wij stevige fundamenten zouden willen Ken En als resultaat van ons werk zullen wij rïHen zien een schema voor een wel vaar ts- °litiek voor de stad. een leiddraad waar- 1 het stadsbestuur, bij zijn zorg voor de toeenle wat hebben kan. Een zeer belangrijk deel van ons werk zijn een bestudeering van de kaart van leiden. Welke gelegenheid biedt ons grond- i l^ied, voor uitbreiding of verplaatsing aan "^slaande, en vestiging van nieuwe indus trieën. De verkeerswegen in dc stad eischen aandacht. Een studie op zichzelf vormt naar mijn meening de plaats die ..eiden in het Rijnland inneemt. Als marktplaats van en distributiecentrum voor Rijnland toch heeft Leiden een groote beteekeni9. Die functies van de stad bepalen Leiden's wel en wee, die functies moet Leiden goed blijven ver vullen en wanneer het dat goed doet. moet de stad in bloei toenemen. Leiden voelde en voelt zich thans wel eens bezwaard door de verplichtingen, die zijn zoogenaamde buitenbezittingen hem op leggen, tal van wegen, vaarten en bruggen buiten de gemeente gelegen kwamen en ko men voor hun onderhoud ten onzen laste. Dat wij deze verplichtingen op ons namen vond natuurlijk zijn goede reden in het groote belang, dat Leiden destijds bij het tot stand komen dier wegen etc. had. De nering had die wegen noodig, het was ons goed, dat het platteland rondom ons hier ter markt kon rijden of varen. Dat belang is heden ten dage niet minder geworden en wie mokt over de drukkende lasten, die wij daar nu nog van ondervinden, vergete niet dat zonder die wegen Leiden's nering heel wat zou inboeten. Begrijpelijk is het, dat wij het als on billijk gevoelen, dat in de kosten van on derhoud niet bijgedragen wordt door de gemeenten, die van die wegen profijt trek ken. niet alleen om naar Leiden ter markt te gaan, doch voor doeleinden, die met Leiden's welvaart niets te maken hebben. Ongetwijfeld mag men heden ten dage niet meer van een geografisch zeer be klemde gemeente verlangen, dat zij de kos ten zal dragen, die door het belang van een geheele streek worden veroorzaakt. Econo misch gesproken had Leiden al lang over een grooter gebied rechten en verplichtingen moeten hebben gehad, en had er althans een inniger samenwerking tusschen onze stad en den Rijngouw moeten zijn tot stand gekomen. Ten aanzien van de gebiedsuitbreidingen van Leiden is kortzichtig gehandeld en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Wanneer wij nu de kaart nagaan kan men niet anders constateeren dan dat Leiden in te nauwe begrenzingen ligt opgerloten. Bij iedere grensuitbreiding in vroegere eeuwen heeft men natuurlijk steeds ge dacht dat het in te lijven grondgebied om wald en bemuurd diende te worden, dus men beperkte zich tot het hoogst noodige. Was er al een beter inzicht bij het ge meentebestuur ten aanzien van de jongste grensuitbreiding, toen stelden Gedeputeerd? Staten zich echter nog op een weinig ruim standpunt. Laten wij hopen dat de nivel leering van belastingdruk tusschen ver schillende gemeenten de geesten meer ont vankelijk maken zal voor de economische argumenten die wij aanvoeren voor gebieds uitbreiding onzer gemeente op zeer ruime schaal, zoo dat belangrijke ondernemingen ails ziekenhuis, veemarkt, volkspark, in dustrieterreinen, niet op de grenzen der ge meente behoeven te komen liggen en het Leiden mogelijk worde een wijze grondpo- litiek te voeren. Aandacht zal gewijd moeien worden aan de vraag of aanmoediging tot vestiging van nieuwe industriën een gemepnlebelang is en zoo ja. welke soorten daarvoor bij voor keur in aanmerking komen, waarbij weer de beschikbaarheid van werkkrachten, de mo gelijkheid van aanvoer van grondstoffen en afzet van producten, de aandacht vragen. Mogen wij ons echter ook in onze onder zoekingen beperken en al ware het verlei delijk wijdloopige economische beschouwin gen fe houden, wij zullen naar mijne mee ning het stadsbelang beter dienen door me-T te letten op wat voor de allernaaste toe komst praktisch bfreikbaar is en vooral geen maanden te laten voorbijgaan voot en aleer wij een rapport aan het Gemeente bestuur indienen. Dit klemt nog te meer waar de Raad binnenkort eenige beslissingen van belang zal hebben te nemen, waarbii juist deze commissie een nuttigen invloed kan uitoefenen Ik denk aan hel uitbreidings plan met de bestemming van gronden. 911 aan de veemarkt-plannen. En nu nog een enkel woord over de samen stelling dezer commissie. B. en W hebben gemeend, dat de com missie dan het best aan de verwachtingen zou voldoen, wanneer zij een zoo beperkt mogelijk aantal leden telde, daarbij móest zij deskundigen in haar midden tellen en moest zij een representatief karakter hebben ten einde voeling te houden met de geheele burgprij. Xamens B en W. dank ik u allen zeer dat u onze uitnondiïing heeft aanvaard en uw tijd. kennis en ervaring beschikbaar wilt stellen voor het goede doel. Na de rede van den burgemeester volgde eenige bespreking betreffende de samenstel ling en werkwijze der commissie. Er. zijn vier Subcommissies aangewezen, om bepaalde vraagstukken te onderzoeken en daarover rappori uit te brengen. De Burgemeester heeft de hoop uitgesproken, dat deze Commissie binnen eenige maanden een eindresultaat zal kunnen bereiken. HET INTERLOCALE TELEFOONTARIEF. In den door ons gepubliceerden staat betreffende het op 1 Januari a.s. in werking tredende verlaagd interlocaal tarief was voor een gesprek LeidenSassenheim f. 0.?0 LeidenHillegom f. 0.35 aangegeven. Sassenheim en Hillegom zijn bureel en van het locale Rijkstelefoonnet Lisse. In verband hiermede is het tarief per 3 minu ten van Leiden met Sassenheim en Hille gom nader vastgesteld op hetzelfde be drag, dat voor een gesprek van Leiden met Lisse geldt, namelijk f. 0.15. DE BIOSCOPEN. Luxor-theater Do hoofdflim, welke deze week in het Luxor-theater draait, is ditmaal voor de afwisseling geen geluids film en we kunnen niet zeggen, dat dit *nu direct een teleurstelling beteekende. Integen deel: de oude vertrouwde rolprent heeft toch altijd; "nog vele voordeel on. „Dei Maangodin" is een film waarin wetenschap, fantasie en liefde op een ver rassende wijze met elkaar samenwerken tot een boeiend geheel, dat in de komende week velen naar het theater op den Stationsweg zal trekken. Professor Mansfeldt, een oude en verarmde astronoom, heeft de sedert eeuwen door de menschen gekoesterde droom: de reis naar de maan, wetenschappelijk mogelijk aange toond en is tevens tot dc conclusie gekomen dat de maanbergen een groote hoeveelheid goud bevatten. Met spot worden zijn mede- dcelingen ontvangen, maar de rijke inge nieur Helius gelooft in hem en besluit de reis in het wereldruim met het ruimteraket te wagen, ook al omdat Friede Vilten, een jonge vrouwelijke astronoom, zich verloofd met Windegger, Helius' vriend. Al is in tusschen tot de reis besloten, men is nog niet van dc aarde weg. De avontu rier Walt Turner zorgt voor de noodige ver wikkelingen omdat hij ook aan de reis wil deelnemen en zich meester wil maken van het goud. Het gelukt hem zich in te drin gen als passagier en in de volgende beelden ziet men bet vertrek van het ruimteschip, dat zich met bliksemsnelheid aan de zwaartekracht van de aaide ontworstelt. De sensaties volgen elkaar daarna op. Op de maan gaat het wereldsehe leven van liefde, verraad en opoffering zijn gewonen gang. De Professor vindt zijn dood in een maan- krater, de verrader ontvangt zijn verraders loon. maar hij brengt een onherstelbaar defect aan bet ruimteschip toe. zoodat één der reizigers op de maan moet achter blijven. Het lot valt op den radeloozen Win- degeer Maar Helius offert zich op en dan., maar ga zelf zien hoe do liefde overwint. Willy Fritsch en Ge'rda Maurus vervul len cd uitstekende wijze de hoofdrollen in deze boeiendp film. die vervaardigd is onder regie van Fritz Lang en waaraan Prof. H. Obcrth wetenschappen jke medewerking heeft verleend. In het voorprogramma draaien een drie- lal sprekende films, die veel tot opluistering van het gehe"ei medewerken. Het Gity-thcater brengt deze week na een zeer goed verzorgd voorprogramma als eerste hoofdfilm ..De Woestijnkoerier", een zeer interessant filmwerk, waarin Kolonel Tim Mac Coy. de hoofdrol vervult'op een wijze, die iedereen zal bevredigen. Het is een aan eenschakeling van avonturen, waarin Mr. Tyle (de Koerier) nadat hij eerst van een belangrijk document is beroofd, alles in het werk stelt om dit weer aan de belang hebbende terug te bezorgen. Die belang hebbende is een zeer lieftallige dame en als hij tenslotte het document terug bezorgt, ontvangt hij daarvoor een belooning die hij nooit had durven denken. De tweede hoofdfilm is: „Heel Hollywood op stelten". Iedereen weet direct waaraan hij denken moet als hij het woord Hollywood leest; nu in dit zelfde Hollywood speelt zich de geschiedenis af van twee filmartisten. waarvan één reeds ingewerkt is en de andere een bekoorlijk meisje uit Gregoria zich komt aanmelden met het air van iemand die natuurlijk direct hoofdrollen in grootsche filmwerken mag spelen.. Men zie't dan hoe de tegenvallers zich opstapelen, voordat men zich bekend ziet worden en hoe men dan over het paard gelild wordt. In deze geschiedenis waarin Marion Davies. William Haines. Douglas Fairbanks. Charlie Chaplin en meerdere sterren medewerken vervult ook Amor een hoofdrol. Peppy heeft namelijk liefde opgevat voor Billy Boot en deze heeft alles gedaan om haaT in Hollywood in tei werken. Door haar successen wordt Peppy echter trotsch en wil met zoon laag-bij-d*-grondschen-cIown niets te doen hebben. Als echter later een huwelijk wil aangaan met iemand die zich rijk noemt maar het niet is, komt Billy juist bijtijds om dit te verhinderen en Beppy en Billy vinden elkaar terug. Het slot is een liefdesverklaring in optima forma. Voor do liefhebbers der z.g. stomme film valt er deze .week in het „Casino-theater" weer veel te genieten. Allereerst de groote film „Justitia" met den befaamden Bernard Goetzko in de hoofdrol. Een verhaal vol spanning, dat in menig opzicht zeer weet to boeien. Zoo mogelijk nog meer zal do tweede groote film de aandacht trekken „Slachtoffers in de speelzaal", waarin het spel van Dorothy Revier, Tom Ricketts °n Cullen Laudis een uur van opmerkelijk ge not biedt. Een programma, dat zeker belangstelling verdient. Trianon-theater „The 9inging fooi" met z'n Sonnyboy blijft nog zulke volle zalen trekken, dat de directie van het Trianon- theater wel gedwongen is geweest deze film te prolongeeren. Velen hebben Al Jonson al gezien en gehoord en hebben zijn Toem verbreid; de voorspelling lijkt ons dus geens zins gewaagd, dat het ook in de komendo week storm zal loopen. Veiligheidshalve verzuimo men niet van te veren plaatsen te bespreken 1 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Han- delskweekerijen Gebroeders Hendriksen, Hooge Rijndijk F 72, Zoeterwoude. Uittre dend commissaris: G. Rietkerk, Leiderdorp. Overleden commissaris: R. Hendriksen Sr., Zoeterwoude. Nieuwe commissarissen: W. J. van Beveren, Zoeterwoude en C. J. Vrolijk, Scheveningen. Firma J. van Gylik Zn.. Nieuwe Rijn 60. Leiden. Kleermakerij en winkelierster in gemaakte heerenkleeding. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 13 Mei 1929 omgezet in een vennootschap onder firma, onder denzelfden naam. Vennooten: W. J. van Gylik, Leiden en J. van Gylik, Leiden. Majoor A. E. W. do Jong van het 6e Reg. Veld.-Art., wordt van 6 tot en met 25 Januari gedetacheerd te 's-Gravenhage tot het volgen van een theoretisch en cursus in schietopleiding bij het 2e regiment veld artillerie. Van 1 Juni tot en. met 30 September 1930 zullen ook weer behalve per spoorwe gen ook van en naar Katwijk aan Zee, Noordwijk aan Zee, Doorn, Zeist, De Bilt, Amerongen, enz., ook rijwielen als bagage vervoerd kunnen worden. Het vervoer heeft echter alleen met sneltreinrijwielkaarten plaats. Gistermorgen had op het station Ha- zerswoude—Koudekerk een oefening plaats van hulpverleening aan gewonden en ge kwetsten bij spoorwegongelukken. Vlug werd aan de gekwetsten door weg en stationspersoneel onder leiding van den dokter van Hazerswoude en spoorwegauto riteiten hulp verleend. In de suppletorre onder wij sbegrooting wordt met betrekking tot de overschrijvin gen der kosten voor den bouw van het Academisch Ziekenhuis alhier algemeen aangedrongen op overlegging van: le een nadere specificatie der verschil lende posten, welke tot de overschrijding hebben geleid en 2e. vermelding der redenen, waaraa/n deze overschrijding is te wijten. „DE STEM DES VOLKS In de bespreking van het jongste concert dezer zangvereeniging in ons blad van 23 dezer ia mevrouw Lürsen ten onrechte ge noemd als de sopraan-zangeres die op het laatste oogenblik inviel voor mevrouw Stotijn—Molenaar De invalster was me vrouw Jeanne Oskamvan Rangelrooi uit den Haag BINNENLAND. Dc rechtstreeksche telefoonverbinding tnsrehen Duitschland en Nederlandsch-IndiS is gisteren officieel geopend (Binnenland, 2de Blad). Het Nederlandsche stoomschip „Madioen" is in do Roode Zee op een rif geloopen; pas sagiers en bemanning zijn veilig (Gemengd, 2de Blad). Do voortgezette vergadering van den bond van Nederlandsche Onderwijzers (Kerk en School, 1ste Blad). Afscheid van Warmond's burgemeester, den heer Schölvinck (2de Blad). GYMNASTIEK. HET LANDENTOURNOOI TE LUXEMBURG. Nederlandsche gymnasten in training. N'aar wij vernemen zullen eind Januari de volgende Nederlandsche gymnasten in training gaan in verband met het groote internationale tournooi, dat van tli Juli 1930 te Luxemburg wordt gehouden: J. van der Vinden (D. O. S., Amsterdam), M. Jacobs, J. Carranca en W. Zwaaf (allen van Bato, Amsterdam). J Jonker en J de Goede (beiden De Halter, te Alkmaar), 15. Melkman en P Hoedemans (beiden U. D. I.. Bergen op Zoon), J. Boot, M. Langendijk en J. Ens (allen Noord-Scharwoude), W. Korn- horst te Delft en N. van Genderen en P. van Dijk te Vlaardingen. BUITENLAND. De komende conferenties (Buitenland, 1ste Blad). Briand krijgt een votnm van vertronwen (Buitenland, 1ste Blad). Het Indische Nationale Congres bijeen. (Buitenland, 1ste Blad). BURGERZANGSCHOOL. De stukgedanste balschoentjes, operette van Hans Schouwman Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar mag men met de regelmaat van een uurwerk ieder jaar de Burgerzangschool verwachten met een kinderoperette. Dit jaar was de keus gevallen op „De stukgedan9te balschoentjes" een zangspel van Han9 Schouwman bewerkt naar een libretto van een oud sprookje. Het gegeven is aardig. 12 prinsessen dansen iederen nacht hun schoentjes stuk, maar niemand weet hoe en waar. De koning be looft de helft van zijn koninkrijk en een zijner dochters aan dengene, die het raad sel oplost. Wie zicli daaraan waagt, doch niet slaagt,krijgt echter de strop. Nadat reeds velen met hun leven moesten betalen, waagt een arm soldaat de proe'f en met be hulp van een heks lóst hij het raadsel op. Hij bedankt echter voor de belooning; laat de 12 prinsessen maar trouwen met de 12 prinsen waarmede zij 's nachts in het too- verpalcis dansten! Hii heeft liever wat geld en bovendien slaat de koning hem uit dank baarheid lot ridder. De' heer Schouwman heeft goed sluitendo muziek weten te vervaardigen voor dit zang spel. Geen solopartijen, slechts koorzang voor jongens en meisjes, die uitnemend ge slaagd mag heeten. Of door den vollen schouwburg aan de muziek zelfs wel de aandacht werd geschonken, die ze verdien de? De opvoering was prachtig verzorgd in aankleeding als anderszins en mag bijkans over de geheele linie zonder restrictie wor- den geprezen. De zang der koren klonk goed, zij het niet geheel feilloos, er werd aardig gespeeld, zij het nu en dan ietwat te streng- gedisciplineerd. Maar vermijd dit laatste eens met zooveel jongens en mei9je9 op de planken! Dan moet er een ijzeren discipline zijn, anders komt er niets van terecht! Wat er bereikt is, is een gelukwensch meer dan waard. Vooral het tweede bedrijf, hoewel verreweg het moeilijkste, blonk uit door prachtige kleurschakeering, goede, hoewel eenvoudige; dans, en goede opstelling. Het is weer eens een echt geslaagde op voering der Burgerzangschool geweest! De heer P. de Rook hanteerde weer met vastheid den dirigeerstok, de heer Han Zirk- zce begeleidde keurig op de piano, mevr. v. d LijkeSylsma verzorgde op overtuigende wijze' de regie, mej. Mie9 Mesker, uit den Haag. had aardige dansen ingestudeerd. Zij hadden allen hetzij een krans, hetzij een bloemenmand of bouquet in ontvangst te nemen als eerlijk verdiende hulde. Slechts één opmerking en waar, naar wij vernemen, volgende week toch nog een reprise zal plaats vinden, is daarmede wel licht rekening te houden: met de gekleurde lichtwerpers is grooter effect te bereiken, in dien daar speciale aandacht aan wordt ge schonken! De schouwburg was vrijwel uitverkocht en heeft zijn groote waardeering krachtig tot uiting gebracht.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1