De Gemeente-Begrooting voor 1930. AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. BURGERL. STAND v. LEIDEN SCHEEPSVERBINDINGEN. Het Sectieverslag en het antwoord van B. en W. VISSCHERIJ-BERICHTEN. STAATSLOTERIJ. BUITENLAND. Maandag. Leidsche Schouwburg: Var. Rott. Hof- starl-tooneel „Men trouwt geen meines zon der gold"; 8.15 uur nam Dinsdag. Stad.:zaal: Feestavond Groep III Leidsche Padvinders; 8 uur nam. Woensdag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6.30 uur nam. Graanbeurs. Leger des Heils: 6 uur v.m. 3 uur, 5 uur en 7.30 uur nam. I^ger des Heils (Langebrug): 10 uur v.m. Vrre Bvang. Gem.: Samenkomsten te 6 en 10 uur voorm. en 7 uur nam. Donderdag. Jeruël: Samenkomst te 7.30 uur nam. Leger das Heils (Langebrug): 3 uur en S uur nam. Leidsche Schouwburg: Heyerman's Aller zielen; 8 uur. Vrije Evaug. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Spr. ds. Zandt van Delft; 6 uur nam. Oegstgeest (Terweeweg 51): Kerst feestviering 8 uur nam. Vrijdag. Schouwburg: Burgerzangschool. „De stuk- gedanste balschoentjes". 7'/» uur nam. Stadszaab Feestavond Leidsche Padvin- deTs Groep I. 8 uur nam. Maandag 23, Dinsdag 21, Woensdag 25 Dec. (lsten Kerstdag) apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. Donderdag 26 Dec. (2den Kerstdag) apo- tLeek van den heer M. Boekwijt, Visch- maTkt 8. Telef. 552. Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zondag 29 Dec apotheken van de heeren: G. F. Reijst, Slccnstraat 35, Tel. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, Telef. 1313. N.V. „HET SCHOUWTOONEEL" Elias weet het beter! Blijspel in i bedrijven van Jo Swer- ling en E. G. Robinson. Elias weet het beter! De titel karakteri seert reeds het type, dal dit blijspel be- hc-erscht. Of men nu een kaartje legt ot een gokje waagt op de wedrennen of aan de beurs, Elias weet hel aitijd beier; maar o wee, als men zijn „lip" opvolgt.Dal be merkt tot zijn schade en schande de dro- gistbediende, die op Elias' dochter verbeid is! Het door hem en Josie samen bespaarde geld, 500 dollar, waagt hij op het door Elias aangegeven paard weg 500 dollar! Git wanhoop zal Josie dan maar gehoor geven aan de verleiding in den vorm van een millionairszoon, al vertrouwt zij hem niet heclemaal! Elias bemoeit zich met het ge val, gaat bij den millionair op bezoek, ont maskert daar diens secretaris als falsaris en redt zijn leven. Eerst wil de millionair Elias uit dankbaarheid een chèque schrijven, doch als hij diens „goklust" leert kennen, laat hij hem de linale beslissing over 10.000 aan- deelcn ad 100.000 dollar van zeker fonds, waarvan een slijging wordt verwacht; winst samen te deelen. Elias als compagnon van den millionair aan 't werk! Ilet effect stijgt inderdaad, al liooger en hooger! Elias wil het onderste uit de kan hebben en zou het deksel op zijtf neus hebben gekregen, zoo zijn kindsche broer (niet voor niets is deze in 't stuk gelascht!) niet op bet critieke oogenblik de leleloon had bediend! Ondanks Elias zelf, die de winst zou hebben vergokt, krijgt hij ruim 39000 dollar uitgekeerd, die bij met grandioos gebaar zijn dochter en den drogislbediendc ten geschenke geeft! Ziedaar het gegeven voor dit echt Ameri- kaansche blijspel, dat gezellig bezig weet te houden, al is hel nu en dan ietwat ge rekt. Vooral het eerste bedrijf lijdt aan dit euvel, maar daarop volgt een tweede be drijf, dat verreweg het beste is van het gansche stuk! Ook het slot bevredigt. Met de rol van Elias slaat o[ valt dit Amerikaansche blijspel van dollar en gok ken! Jan Musch speelt echter den Elias. Verdere uitweiding lijkt ons overbodig! Het is precies een kolfje naar zijn hand! Zon der aan te dikken ol naar opzettelijkheid te streven, integendeel met uiterste ingetogen heid en grootsten eenvoud weet hij Elias te maken tot een sappige en volledige blijspel- figuur, die stormenderhand de sympathie der toeschouwers wint! Musch heelt bij zijn vele creaties, die leven ten voeten uit, een nieuwe gevoegd! Hel is voor ons zelfs nog de vraag, of hij niet een op zich zeil niet zoo bijzonder blijspel brengt op hooger ni veau, dan waarop het stuk feitelijk recht heeft. Al tot in het minste geringste gebaar, vol fijne trekjes en nuanceeringen, kostelijk van vinding en visie, teekent hij dezen bet weter en doet smullen van zijn talent. Te beschrijven is dat niet, men moet het zien! Naast liern mag genoemd en geroemd de millionair van Ko van Dijk, eveneens uiterst sober en juist daardoor zoo raak getypeerd. Het reeds als het beste aangeduide tweede bedrijf wordt door hun kostelijk samenspel een juweeltje van blijspelkunst! Overigens treedt van alle figuren er geen een meer op den voorgrond. Zells niet de dochter en haar verloofde, resp. door de cchtgenootc van Musch, Marie Smithuysen en Card Rijken voldoende gespeeld. Verder is het alleen een kwestie van ensemble-spel en als zoodanig kan men over de vulling zeker tevreden zijn. Dat vriendenstellelje deed het prachtig. Een goed bezette Schouwburg heett zich bij het eerste optreden van het Schouwtoo- neel dit seizoen met Jan Musch na zijn te rugkeer uit ons Insulinde best geamuseerd 1 Het applaus was warm en lang. Het is het 10e speelseizoen van dit gezel schap! DE STEM DES VOLKS. Deze'arbeiderszangvereeniging heefl zon- dor eenigen ophef, zonder speech zelfs van den voorzitter unicum in het genus ver- eenigirtgsprosidenlen haar vijf en twin tigjarig bestaan gevierd met niets dan een uitvoering. Maar. een uitvoering waar direc teur en leden hun ziel en zaligheid op had den gezel, die daardoor geworden is een voortreffelijke uitvoering, een jubileum concert metterdaad. Daar is ernstig werk verricht door de ..Stem". Vooreerst door de keuze van de uil te voeren nummers, die het heilzame streven aan den dag legde om het liederlafelgedoe te boven te komen en iels te presteeren op hel gebied der muzikale kunst. Ten andere door den voorbeeldigen ijver en de volkomen toewijding die de leden hij de voorbereiding moeten hebben be loond om het peil van deze uitvoering te hebben kunnen bereiken. En in de derde plaats door te zorgen voor goede medewer king van anderen ter completeering van h~t programma. De feestvierende vereeniging heeft nvt uitnemend gevolg haar kracht beproefd op het ontroerende a capella-lied van Michaël Ilaydn (broeder van den grooten Joseph"; „Tenebrae faclae sunt". Daar heeft ze iels heel moois van gemaakt, dat was koorzang van het beste gehalte. Het was voor ons niet minder dan een verrassing. Datzelfde zijn we geneigd ook van Schuberts „Mir- jams-Siegesgesan?" (voor gemengd koor en sopraan-solo met pianobegeleiding) te zeg gen, al zijn hierin alle muzikale mogelijk heden door het koor nog niet geheel uitge buit. Maar in samenwerking mei mevrouw Lursen als sopraansolisle, die een mooie stem heeft die ze weet te laten klinken fal behoeft die nog resonansverbetering) rn die voelt wat ze zingt en met Jaap Stolijn aan den vleugel een genot om naar zulk een pianobegeleiding te luisteren is het ge heel een reproductie van Schuberts mooie en dankbare werk geworden die er zijn mocht. Van een en ander kan niet dan met groolen lof worden getuigd. Laat de vereeni ging en haar muzikale leider, de heer Otto de Nobel, in de thans ingeslagen richting voortgaan. Van de beide strijdliederen van de hand van de Nobel beviel ons ..Morgen rood" het best. De noten, die hij op het kreupele vers van Jan Oudegeesl beeft be dacht. kunnen we niet bewonderen. Ook verdient het afkeuring om een vcrhutscling van een melodie van "Beethoven tot een koorlied met een tekst, die louter onbenullige bombast is. als een ernstig bed op te dis- schen. Mevrouw StolijnMolenaar moesl wegens ongesteldheid op het laalste oogenblik van haar loegezegde medewerking afzien. Voor haar in de plaats zong mevrouw Lürsen een paar arias van Mozart en Mendelssohn. Wat er aan muziek in baar voordracht aanwezig was werd evenwel gesmoord in een totaal onvoldoende pianobegeleiding. De dame die hieraan schuldig was moet zich dat werk voorloopig uit liet hoofd zetten. De medewerking waarvan we hierboven gewaagden bestond uil het optreden van het Haagsch Arbeiders-symphonie-orkest onder leiding van Jaap Stolijn. Dat is een orkest dat in 't begin van het vorig ]aar is opge richt, dat thans ongeveer vijftig leden telt en een compleete bezetting heeft behalve fagotlen die, naar we vernamen, in de maak zijn. Wat we van dit ensemble hoor den was ons ook een verrassing. Gluck's ouverture ,,Iphigenie in Aulis" en hel 7e Concerto grosso van Handel klonken als een klok. Geeft men er zich rekenschap van hoe moeilijk het is dergelijke werken met lief hebbers ook maar dragelijk uit te voeren, dan moet men versteld slaan van het resul taat dat Stolijn, in zoo korten tijd nog wel, heeft kunnen bereiken. Wc hebben naar deze beide stukken met het meesle genoe gen en met veel instemming geluisterd. De aanvoerders der le en 2e violen en der cellos die met mevrouw Lursenv. d. Berg aan den vleugel het concertino vormden in het concerto grosso verdienen een afzonderlijk woord van hulde. Een paar nummers uil Saint-Saëns' „Suite algérienne", waarin de aanvoerder der allen met prijzenswaardigen toon een solopartij speelde, slaagden over het geheel wat minder goed. We meenden vele zeer goede krachten in het ensemble te ontdekken, die een belofte zijn voor zijn ver dere ontwikkeling. Van de opmerkingen, die we noleerden, en waaraan aanstonds zonder bezwaar tegemoet kan worden gekomer, vermelden we deze: dat er een ware slreek- anarchie heerscht bij de strijkers. De „Stem des Volks" heeft zijn leden een •mooien avond gegeven. De groote Stadszaal was goed bezet en er was veel en hartelijk applaus. ONDERTROUWD J. W. de Ren jm. 26 j. en J P. Hemerik jd. 29 j. P. Creulzberg jm. 25 j. en J. J. C. Eerdmans jd. 24 j. P. van der Reijden jm. 21 j. en M. W. Brouwer jd. 22 j. De volgende passagiersschepen zijn Dins dag 2i December in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stalions en via die stations rechtstreeks le bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Alpherat, Olinda Pcrnambuco; Chr. Huy- gens. Scheveningen Radio; Edam, Rugby Aadio; Flandria, Scheveningen Radoi. Gelria Sch'eveningen Radio; Indrapoera, Scheve ningen Radio; J. P. Coen, Scheveningen Radio; Joh. de Wilt, Scheveningen Radio; Joh. de Witt, Scheveningen Radio; Klipfon tein, Las Palmas Radio; Kon. d. Nederl., Scheveningen Radio; Leerdam, Rugby Radoi N#v. Amsterdam, Louisburg Radio Vas; Orania, Scheveningen Radio; Oranje Nassau, Rugby Radio; Patria, Scheveningen Radio; Rietfonlein, Niton Radio; Si-ba jak, Scheve ningen Radio, S. Bolivar, Scheveningen Radio; Slamat, Scheveningen Radio; Stuvve- sant, Le Havre Radio. Gemeentebesturen. Het Sectieverslag en het antwoord van B. en W. is verschenen. Daaraan zullen wij liet volgende oiitleenen: Bij den aanvang van de algemeene be schouwingen over de ontwerp-begrooling voor den dienst 1930 wenscht een lid een woord van lof le brengen aan het Collc-'ge van B. en W. voor het gevoerd beleid. Dat woord van lof komt echter niet alleen toe aan B. en W., doch mede aan de ambte naren, die na den brand van het Raadhuis veel extra werk hebben verricht om de ge meentelijke machine' weder te doen func- lionneeren. In hel bijzonder is door de administratieve ambtenaren veel meer werk verricht dan men oppervlakkig zou ver moeden. Dit lid brengt in het bijzonder een woord van dank aan de ambtenaren der Gemeente- Secretarie. Over de werkzaamheid van de ambte naren van Gemeentewerken is hij echter niet geheel tevreden, althans als men lel op den toestand waarin de straten, wegen en singels verkeeren.' Vooral hel onderhoud van de wegen en plantsoenen acht hij slecht. Spreker vraagt of er te dezen aanzien wel voldoe'nde waakzaamheid beslaat bij de betrokken ambtenaren. Een lid zou gaarne zien dat de verzamel- begrooling. waarmede z.i. een onnoodige uit gave is gemoeid, kon worden afgeschaft. Daartegenover zou een ander lid gaarne de eigenlijke begrooting tegelijk ontvangen met de memorie van toelichting, hetgeen aan het verkrijgen van een snel inzicht be vorderlijk zou zijn. Thans is dit stuk slechts even vóór de Scfctie-vergadcring verschenen. Overigens brengt hij hulde voor de krachtsinspanning van de bij hel opmaken van de begrooling betrokken ambtenaren, waaraan het te danken is dat de hegrooting slechts weinig later dan gewoonlijk is ver schenen. Voorts werd door een der leden de wen- schelijkheid betoogd om niet bijna alles te behandelen bij de algemee'ne beschouwin gen, doch meer bij de betreffende artikelen en hoopt dat de behandeling der begrooting niet een herhaling zal worden van hetgeen vorige jaren is gezegd. Hij acht het een ver keerde opvatting als men meent slechts een maal per jaar in de gelegenheid te zijn zijn principieel standpunt omtrent vraagstukken, in liet belang der gemeente te kunnen uiten. Daartoe biedt de raadsvergadering, waarin de betrokken voorstellen worden behandeld cm ook elke andere raadsvergadering de ge legenheid. Hoewel de opmerking ook reeds ten vorigen jare door hem is gemaakt, wil een lid toch nog* eens de aandacht er op. vesti gen dat de samenstelling van het College van B. en YV. niet in overeenstemming is met de partij-verhouding m den Raad; de in den afgeloopen zomer gehouden stemming heeft dit opnieuw bewezen. Hij zou daarom een lid van de Soe. Dem. Raadsfractie in •het Colh'gc' willen zien opgenomen. Het Collpge is ook niet democratisch, ge tuige de houding bij de zaak-van Schaik en de weigering van een interpellatie Ook is de Burgemeester niet soepel in den Raad. waaidoor de samenwerking van B. en W. en Raad niet aangenaam wordt. Voorts wordt niet met bekwamen spoed gewerkt; de reden daarvoor is steeds de Stadhuisbrand, een feit dat nu toch lang genoeg geleden is. Wal de begrooting zelve betreft, zij opent een gunstig aspect, in tegenstelling van vorige jaren. Wij verheugen ons daarin, maar de reden er van weten wij niet. Dan ken wij dat aan het juiste inzicht van den Wethouder van Financiën of is de finan- ciëele stand vroeger te somber voorgesteld? Een ander lid bespreekt de te late ver schijning van de Ingekomen Stukken waar door den Raadsleden de gelegenheid tot be hoorlijke voorbereiding wordt ontnomen. Spoedeischende gevallen uitgezonderd, be- Jiooren de Raadsleden naar zijn meening de stukken één week vóór elke Raadsvergade ring in handen te hebben. Ter vergemakkeling bij de behandeling van de begrooting in den Raad verzocht een lid de voorstellen, die de Raadsleden even tueel met het oog op de behandeling van de begrooting mochten indienen te nummeren. B. en W. antwoorden: Ook dit jaar heeft het ons weder getrof fen. dat dezelfde onderwerpen en vraag stukken op meerdere plaatsen in het voor loopig verslag worden besproken, ja zelfs dat verschillende gelijkluidende opmerkingen en vragen of opmerkingen en vragen van dezelfde of nagenoeg dezelfde strekking op twee. drie en meer plaatsen in het verslag zijn vermeld. Zoowel onder dezelfde rubriek, als onder verschillende rubrieken der Algc'- meene Beschouwingen kan men dit ver schijnsel waarnemen, terwijl men hetgeen reeds op één of meer plaatsen onder de Alge meene Beschouwingen besproken is, nog eens onder de artikelen aantreft. Uit den aard der zaak is hetgeen op meerdere plaatsen in het verslag voorkomt, in den regel slechts éénmaal door ons Col lege beantwoord. Tenslotte zijn onderwer pen. die niet slechts reed9 herhaaldelijk zijn besproken, doch waaromtrent ook in den raad een of meerdere malen e'en niet voor twijfel vatbare beslissing is gevallen, in ons antwoord slechts kort, al dan niet met ver wijzing naar de plaatsen, waar zij vroeger zijn behandeld, beantwoord, Benzelfdc ge dragslijn is ook dil jaar weder gevolgd ten opzichte van vragen, waarop bereids in vorige memoriën van antwoord voldoende inlichtingen zijn verstrekt, terwijl wij op punten, die niet hel beleid van ons College raken, niet zijn ingegaan. Hoewel ons College gevoelig is voor den lof, ons in hel verslag voor het gevoerde be leid toegezwaaid, en het ons bijzonder aan genaam was. dat ook aan de ambtenaren zoo terecht hulde en d-»nk werd gebracht voor het vele extra wp;i; in en buiten den ge wonen kantoortijd na den brand verricht, deed het ons College toch onaangenaam aan, dat ter andere plaatse werd geklaagd dal niet. met bekwamen spoed wordt ge werkt en dat er ietwat smalend op gewezen wordt, dat de Stadhuisbrand nu toch lang genoeg geleden is. zoodal dit geen excuus is voor vertraging in de afdoening van zaken. Indien men der zake kundigen van elders ontmoet, dan hoort men steeds verwonde ring uitspreken, dat het hier mogelijk is zonder in het bezit te zijn van de gegevens van vroeger de verschillende zaken te be handelen In Leiden schijnen er echter nog ste'eds menschen te zijn, die in de meening verkeeren, dat tengevolge van den Stadhuis brand alleen het gebouwencomplex is ver nietigd. Zij schijnen te denken, dat nu de brand eenige maanden achter den rug is, alles wel zijn gewone gange'tje kan gaan, alsof niet nagenoeg alle stukken zijn ver brand en tengevolge van den brand niet tal- looze extra-werkzaamheden zijn te ver richten. Zii vergeten ten eenen male. dat nog een reeks van jaren het gemis van de vroe gere stukken zal worden gevoeld en dat het Gemeentebestuur zich als 't ware ieder oogenblik voor allerlei moeilijkheden ge plaatst ziet. Wij hebben een psychologische verklaring voor die misvatting ge'zocht en meenen haar gevonden te hebben in het feit, dat bet ons, dank zij ook de buiten gewone krachtsinspanning van de ambte naren, is gelukt bijna onmiddellijk na den brand de gemeentelijke machine weder zoo goed mogelijk te doen loopen. Dienten gevolge schijnt men de groote moeilijkheden onwillekeurig te vergeten en verneemt men, in tegenstelling met overal elders, hier ter stede uitlatingen, zooals er ook een in het verslag voorkomt. Mocht men intusschen van oordeel zijn, dat ons College zijn plicht niet goed doet en, om het eens populair uit te drukken, alles maar aan den brand ophangt, en mocht men derhalve hetgeen door ons wordt verricht, niet apprecieeren. dan zijn wij gaarne be reid onze zetels aan anderen af te staan en die anderen in de gelegenheid te stellen door daden te toonen, dat zij een zooveel beter beleid kunnen voeren. Slechts hopen wij dan voor hen. dat op hen niet zal wor den bewaarheid het Fransche gezegde: La critique est aisée. Tart est difficile. AI was ons College op wettelijke gronden genoodzaakt U in overweging te geven een Uwer leden niet toe te staan eene' interpel latie le houden met betrekking lot de waar schuwing, het hoofd der school aan de Dui- venbodestraat B, den heer van Schaik, ge geven ex artikel 37. le lid der Lager Onder wijswet 1920. zoo heeft ons College zich toch beijverd, nadat de interpellatie door den raad was geweigerd, de raadsleden in de gelegenheid te stellen zich te uiten en zijn onzerzijds, zij het ook onverplicht, in ruime male inlichtingen ter zake verstrekt. Wij kunnen echter niet inzie'n. wat een en ander met .democratie te maken heeft. Aan de bezwaren met betrekking tot het le late verschijnen van de Ingekomen Stuk ken geopperd, zullen wjj trachten zooveel mogelijk tegemoet te komen, terwijl wij gaarne bereid zijn de jaarlijksche „lawine" in den vervolge te doen nummeren. IJ'MUIDEN, 23 December 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 2.952.10; Griet per kist van 50 K.G. f. 0 850.40; Tongen per K.G. f. 3.752.35Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 3632; Middelschot per kist van 50 K.G. f.3632: Zetschol per kist van 50 K G. f 4234; Kleine Scho] per kist van 50 K.G. f. 3717; Schar per kist van 50 K.G f.2119; Roggen per 20 stuks f. 50 28; Vleeten per stuk f. 4.501.50; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K G. f 14; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 74 68; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.5842. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 34-26; Kleine Schelv. per kist van 50 K.G. f. 27.507Kabel jauw per kist van 125 K.G. f 13880; Gul len per kist van 50 K.G. f. 4417; Lengen per stuk f.71.93; Heilbot per K.G. f.2 20 1.60. Wijting per kist van 50 K.G. f9.50 f.6: Koolvisch per stuk f. 2.551.57. Aangekomen 22 stoomtrawlers: IJM. 9 met f. 1979; I.TM. 48 met f. i860; IJM 3f met f 2715; IJM. 101 met f.1653; IJM, 189 met f.3700; IJM 481 met f.1100; IJM 16 met f.1477. T.TM. 41 met f 3637; TJM. 17 met f.808; IJM. 12 met f.2710; IJM. 21 met f.3206; IJM. 5 met f.991; IJM. 35 met J. 2856; IJM. 93 met f.1410; IJM 86 met f. 2193; IJM. 4 met 1.2134; IJM. 92 met f.2414; IJM 146 met f 2100, IJM 128 met f.2589. IJM 152 met 790; IJM. 132 met 1.1.90. IJM. 97 met f.200; 2 Duitsche SD 56 met f.7192; SD 85 met f.3490; Molorlogger KW. 40 f 1300; KW. 178 f 1346, en in de haringhaven de log gers KW. 130 met 244 kantjes pekelharing: K W 167 met 80 kantjes: K W. 160 met 119 kantjes; KW. 37 met 114 kantjes; KW 49 met 170 kantjes; KW. 172 met 221 kantjes; KW. 141 met 274 kantjes. (N i e t - O f f i c i e c 1). 452e STAATSLOTERIJ. 3c Klasse Ie Lijst. Trekking van Maandag 23 Dec. I92§, Hooge Prijzen: 18S94 1500 10483 1774? 1G00. 962Ó ƒ400. 1455 8620 11135 200. 1740 1944 7526 8374 11471 ƒ100. Prijzen van ƒ45.— 6 58 100 103 169 195 217 246 247 30" 347 360 397 413 4f4 460 468 480 48$ 50S 571 687 728 87* 881 892 942 luOl 1070 1113 1120 1196 1219 1227 1267 1387 1416 1514 1515 1 554 1660 1665 1711 1718 1766 1810 1821 1883 1&S5 1942 1951 1960 1974 2056 2110 2175 2227 23 IC 2317 2343 2377 2416 2418 2459 2470 2502 2506 2507 2516 2609 2633 2697 2 704 27 1 3 2 718 274 4 2749 2763 2926 2934 2943 2955 2958 29S6 3025 3092 3149 .3154 3171 3200 3210 3399 .3406 3410 3435 3470 3486 3509 3527 3554 3584 3586 3588 3602 3665 3637 3682 3695 3720 3723 3744 3745 3841 3885 3925 3943 3988 4029 4035 4070 4135 4150 4161 4211 4225 422- 427S 4310 4311 4330 4353 4355 4388 4413 4426 4449 4484 4491 4510 4517 4571 4615 4629 4636 4649 4716 4748 4765 4857 4937 4992 5039 5067 5077 141 522S 5319 5377 5391 5438 546U 5553 5554 5556 5625 5629 5633 5643 5803 5811 5826 5830 5836 5839 5869 59.56 5970 6009 6070 6073 6116 6171 6214 6269 6293 6296 6326 6443 6445 6549 6593 6632 6643 6659 6669 6717 6778 6785 6812 6884 6950 6976 7027 7044 7076 7087 7089 7131 7145 7236 7267 7273 7316 7403 7452 7470 7492 7578 7584 7606 7660 7768 7819 7834 I 7851 7879 7903 7916 7931 7971 7974 8071 8097 8109 8199 8203 82050 S233 S2S8 8301 8340 8370 8371 8403 8404 8473 8491 8506 8506 8530 8659 8606 8672 8733 8753 8761 8765 8783 8804 8813 8831 S909 8935 8948 9088 9097 9177 9247 9271 9284 9324 9344 9375 9394 9418 9433 9438 9439 9457 9517 9518 9649 9668 9713 9719 9731 9750 9776 9844 9849 9855 9897 9925 9961 10051 10112 10131 10141 10149 10190 10215 10229 10246 10258 10263 10271 10299 10358 10367 10518 10528 10573 10598 10652 10660 10684 10726 10747 10758 10615 10853 10865 10871 10922 10925 10935 10944 11034 11044 11075 11162 11165 11173 11178 11223 11225 11229 11330 11424 11444 11446 11512 11531 11543 11617 11643 11649 11657 11670 11695 11736 11853 11866 11893 11897 11998 11999 12059 12190 12242 12264 12366 12420 12429 12449 12481 12581 12619 J262U 12632 12642 12665 12687 12756 12804 12846 12859 12900 12903 12980 12994 13001 13015 13030 13049 13089 13142 13150 13205 13213 13305 13313 13314 13454 13515 13571 13636 13637 13643 13654 13674 13851 13862 13898 13954 13961 13968 13984 13991 14022 14041 14073 14131 14230 14236 14285 14286 14329 14338 14344 14378 14400 14418 14420 14451 14455 14498 14511 14539 14643 14722 14747 14791 14S21 14863 14915 14953 14954 14994 15010 15046 15134 15152 15266 15291 75302 15327 15377 15424 15436 15478 15505 15506 15517 15528 15577 15596 15635 15671 15689 15737 15760 15803 15S23 15970 15996 16008 16014 16037 16089 16122 16196 16207 16270 16304 16386 16393 16396 16474 16477 16490 16506 16512 16519 16534 16586 16590 16622 16630 16653 16704 16721 16814 16834 16858 16898 16926 16934 16994 17049 17071 17004 17167 17137 17159 17258 47266 37258 17275 17287 17376 17405 17459 17263 17266 17275 17287 17376 17405 17459 175S6 1765S 17669 17682 17687 17699 17808 17908 17911 17923 17929 17941 18065 18109 1S136 18175 18191 18207 1821? 18235 18238 18259 18261 1S268 18304 18305 18320 18346 18399 18405 18409 18422 18455 18478 18493 18576 18580 18586 18596 13650 1S664 1S666 18673 18749 18760 1S776 18864 1S868 18869 18900 18914 18919 18936 18955 19028 19059 19123 19130 19146 19167 19173 19181 19232 19256 19287 19350 19469 19387 19425 19440 19467 19482 19486 19494 19531 19560 19563 19595 19633 19645 19653 19656 19667 19680 19707 19719 19723 19758 19760 19770 19772 19818 19819 19874 19951 19971 20017 20036 20062 20088 20164 20178 20181 20202 20215 20258 20268 20276 20258 20390 20397 20435 20511 20517 20530 20556 20611 20634 20637 2064S 20679 20695 20718 20740 20756 20765 20785 20805 20875 20913 20914 20922 20927 237 439 673 1025 1373 1696 1907 22 >1 2441 2627 2730 2994 3213 3536 3609 3817 4063 4240 4390 4554 4754 5105 5488 5703 5894 619? 6504 6720 7032 7245 7514 7840 8056 8264 8442 8668 8820 9197 9406 9629 9816 10095 10238 10382 10713 10887 11093 11270 115» 11746 12094 1247P 12686 12923 13109' 13353 13669 13970 1425.' 14401 14573 14949 15234 15455 15625 15884 16148 16457 16549 16776 17020 172*' 17516 17516 !7«0> 18127 1,W m 1831 15667 18875 11079 192)6 19468 196» 19685 19810 20071 20269 20514 20665 20784 DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Fiansch memorandum over de ontwapening ter zee De Tweede Haagrche conferentie De Franscli-Duitsche toenadering. De Fransche regeering heeft aan de Engelsche een memorandum gericht, waarin zij in algemeene lijnen de Fransche houding tegenover de kwestie der maritieme ontw3- j pening uiteenzet. Zij zet o.a. uiteen, dat d<? ontwapening ter zee slechts een onderdeel vormt van de algemeene ontwapening welke den Volkenbond moet regelen. bewapeningen te land, op zee en in de lucht moeten beschouwd worden als afhanM'i* van elkaar. De eischen van Frankrijk in zake de tonnenmaat zijn op zijn behoeften gegrond Het vraagstuk van de vloot mo^. worden overwogen in verband met de vei ligheidswaarborgen, die elk belrokken lano behoeft. Ook aan Japan. Italië en Amerika is Jiet document toegezonden. Jaspar heeft als voorzitter der Haagscae conferentie deze thans 3 Januari a s. voor de tweede maal bijeengroepen. Leidende figuren der Fransche en Duit sche katholieken, die op 20 en 21 Dec. te Berlijn bijeengekomen waren voor een on derlinge bespreking, hebben, na afloop. "e volgende resolutie aangenomen: 1. De Duitsche en de Fransche delegatie zijn het. na een openhartige gedachtewis seling. over de problemen, die het leven van heide landen aangaan eens geworden, da de Duilsch-Fransehe toenadering de voor waarde is van een vruchtbare samenwerking oer Europeesche volkeren. 2. Het is de eenparige meening der beio delegaties, dat het tot sland brengen va_ deze toenadering een der voornaamste te. plichtingen is van de katholieken van bei landen. 3. De toenadering veronderstelt m eerste plaats het wegnemen van heton linge wantrouwen, waartoe de kennis den wederzijdschen volksaard het voorna ste middel is. 4. De le Parijs en Berlijn begonnen^ sprekingen moeten daarom in een10£_j«n tigen en eerlijken geest vo°r^eze Lvft0P- 5. Beide delegaties juichen de reeas bereide samenwerking toe der j

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2