Pullovers en Vesten AGENDA. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. Donderdag. Nulszaal; Ver. lot Bev. der Bouwkunst. Spr. ir. Wisse uit Delft. 8 uur nam. Prediker: Samenkomst Stadsevangelisatie; 8 uur nam Volkshuis: Ver. Bev. der Bel. v. Slechl- hoorenden. Kerstbijeenkomst, 7 3M u. nam Vrijdag. Casino-theater: Ned. Ver. v. Huisvr. afd. Leiden. Film der Zuiderzeewerken. 8 uur nam. Sladszaal: Paedagogisch concert H. O. V. en Hendr. Andriessen. Halfacht nam. Zomerzorg: Opera-avond. 8 uur nam. Kalwn[jk a^n Ze© (Gemeentezaal): Voorgan ger ds. Lekkerkerker uit Delft; halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken, wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Dec. a s. waargenomen door de» apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME. 9674 VERTROKKEN G. Appel, Opmeer, Wijk A 31. D. Boelee, Tilburg, Capucijnerstr. hoek Boek- wijtstr. 199 A. Boer, Gouda, Tollensstr. 85. L. Brandt, Amsterdam, Vosraaerstr. 1 F. Colijü. Voorschoten', Haagscihe Schouw 3. W. J. J. A. Couwenbevg. Ge nua D. A. Deijnen. Arasterdam, Mo- lukkenstr. 126. J. C. L. Eggennont— Dekker, Den Haag, Vaillantlaan 578. M. Eisraa, Den Haag, Valeriusstr. 110. G. Heiiselaar Wassenaar, Buurtweg 114. M. II. Horstman, Alphen aan den Rijn, Hoorn 126. J. T. M. Janssen, Monster. Kerk plein bij T. Schouten. J. J. van Koperen, Curasao, Willemstad. T. T. Lie, Den Haag, J. v Hoornstr. 43. A. Maris— Teljeur, Rijnsburg. Reisjes 65. M. J. van der Meij, Oud-Ade, bij Van der Hulst. T. Oosterom, Bodegraven, Weipoort 7. C. M. Ouwerkerk—Sohenk. Den Helder, Binnenhaven 58. W. L. P. Peeters, Was- senaar, Lanestr. 12. M. J. Rademakers Van den Heuvel, Culernborg, Dahliastr. 41. M. Ras, Oegstgeest. Terweeweg 52. G. E. Rietkerk, Voorburg, Aan boord. C. C. Rungrök, Oegsttreest, Duinrichtstr. 20. P. E G. Sabee, Den Haag. Koning straat 176. A. H. A. M. Smit. Tiel, Toi- huisstr. 76B. J. H. Smits. Oegstgeest. Rhijngeesterstraatweg 90. .T. A. Speel, Ede (G Grootestr. 90. N. Speelman. Gouda, Crabethstr. 11. L. A. Teerlink, Almelo, Westerdok9tr. 25. A. L. Tromp, Den Haag. De Riemerstr. 105C- G. J. T. Verhorst. Voorschoten, Wiineaaraenlaa* 43. J. Verstraaten. Den Haag. Vlier- boomstr. 86. Wed. E. rlo Wagenaarv. der Linden Den Haae. Vlierboomstr. 268. C. H. Witt ©man. Voorschoten, Rnndijk 18. H. J A van der Wulp, Den Haag, Lavendelstr. 20. PAEDAGOGISCH CONCERT H. O. V. Morgenavond, half acht, zal de Haarlem- sche Orkest-Vereeniging een paedagogisch concert geven mei een bij uitstek voor het doel geschikt programma: Symphonie No.85 (La Reine) van Haydn als voorbeeld uit de periode der klassieken, drie deelen uil de Damnation van Berlioz en de Freischülz- ouverture van Weber als typische represen tanten der Fransche en Duilsche romantiek en nog een fijn staaltje van illustreerende muziek (Jeux d'enfants van Bizet). Inleider is de heer Hendrik Andriessen uit Haarlem, wiens vlotte en kernachtige uiteenzellingen de bezoekers van het jeugdconcerl van hel vorig jaar zich nog zullen herinneren Om hel belang der zaak voor de jeugd vestigen we nogmaals de aandacht op dezen avond. Ook ouderen, die stellig hun inzicht zullen verrijken door Andriessens voorlichting, moge onze aanbeveling een opwekking zijn tot bezoek van deze uitvoering en steun van hel Leidsche comité voor ieugdcon- cerlen. voor Dames, Heeren en Kinderen ZEER GROOTE KEUZE GEVESTIGD B. Bastiaan. bloemist, P. Krugerstr. 20. F. H. B. Beltjens, Pclika-anstv. 4. A. L. van Benvmelen, pianostemmer, Ca- f-hrijnestr. 4. M. C. van den Berg, Fruio. straat 4. O. L. Bigler, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. P. Boer, slager, Haar lemmerstraat 216. A. Borst, dienstbode, Maarsmansteeg 13. C. M. P. jW. Bouw dijk Bastiaanse, verpleegster, Anna Kli niek. J. van den Brink—Van der Ster, Lage Rijndijk 76. J. C. van den Broek, huishoudstci, Papengr. 10. D. Buij», verpleegster, N. Acad. Ziekenhuis. Wed. A. P. Bijvoet—Van den Bogaard, Drie- Octoberstr. 59. L. F. Cavé, decoratie schilder, Pieterhuibertshof 3. C. L. de Graaf, boerenknecht, Os- en Paardenlaan 43. P. M Haak en fam., schilder, RijnsD. weg 71a. H. van 't Hag, bouwk. opz.. Breestr. 147. W. J. de Heij, dienstbode, Breeatr. 87. A. Hoeflaak, huishoudster, Raamstecg 63. C. Huizinga, meubelma ker, Hooigr. 110. J. Huijsman en faro., electr. monteur, Morschwcg 112a. D. C. Jansen, arb. N. S., Heijnsiusstr. 11. A E. H. M Kamerbeek, Witte-Singel 97. J. E. Kann, Oude-Vest 27a. H. Kicnjet— Tie Roode, Langestr. 34. L. Kischnik, dienstbode, Oude-Singel 142. M. A. van Kooi, Schelpenkade 41. H. J. H. Krab ben, winkelbed., Doezastr. 8. A. W. Lut, dienstbode, Raamstr. 13. B. J. "Meijer, electrician. Heorcnstr. 123. J. A. Rut gers, verpleegster, Hoogewoerd 34. R. 1. Schuring, dienstbode, Aloëlaan 1. D. Sloos, kapper. L. Mare 36. P. C. van Seggelen—Goedemans, Houtstr. 2. B. Spelde, winkelbed., Lago-Rijndijk 35. M. E.'Stol, huishoudster, Langebrug 51. J O. Tromp, tandarts, Rapenburg 13 L. Uchitil. dienstbode, N.-Rijn 103. A. Vellekoop, schilder, Noorderstr. 19. W. F. G. Veygen, letterzetter, Haarlemmer straat 299c G. Wittke, dienstbode, Don- ker6teeg 8. J. van Zanten en tam., Sein. huiswachter, Haagtveg 8. J. van der Zee, étaleur, Garenmarkt 42. M. Zeeders, Haven 44 W. Zitman en fam., schilder, Houtmarkt 14. L. van der Zwan—Mee rens, Oude-Vest 147. DE ALGEMEENE TOESTAND. briand «ver de Londensche conferentie. Een Japanner als scheidsrechter. Briand heeft in de Fransche Kamercom missies van builen!, zaken en marine-aan gelegenbeden gesproken over de komende vlootconferenlio te Londen. Briand sprak in groote trekken over de Fransche politiek en verklaarde, dat hij iederen vooruitgang in de onderhandelingen iusschen Amerika, Italië, Engeland cn Frankrijk zou begroeten, wanneer deze zou bijdragen lot het mogelijk maken van ccn voorloopige overeenkomst tusschen de 0 groote zeemachten. Met genoegdoening heeft hij geconstateerd, dat men tijdens de pan- Amerikaonsche onderhandelingen zooveel belang gehecht had aan het Kclloggpact. Briand herinnerde er aan, dat door Duiischland do kwestie der bewapeningshe- perkingen steeds in verband gebracht werd met de bepalingen van artikel 8 van het Volkenbondspacl aangaande nationale vei ligheid. Vervolgens gal hij een overzicht over de methodes, die hel resultaat waren geweest van de ervaringen der laatste ja ren. Hij legde den nadruk op hel gobruik van den Volkenbond benevens op het even wicht der lucht-, zee- en landstrijdkrachten, zonder evenwel (e vergelen dal zij in over eenstemming gebracht moeten wordon met de nationale verdediging van Frankrijk. Ten slotle sprak hij den wenscli uit, dat de vei ligheidsgaranties zouden worden geregeld, welke voor alles door een overeenkomst der zeemachten in de Middellandsche zee. dus aan Frankrijk en Italië konden worden ge geven. Briand besloot met Ie zeggen dat hij grool vertrouwen had in hel succes der a s. conferentie. - De regeeringen van Duiischland en de Vercenigde Staten zijn overeengekomen om baron Sjidehara. den Japanschen minister van Buiteniandsclie Zaken, te verzoeken het voorzitterschap (e willen aanvaarden van de gemengde Duilscli-Amerikaansclie commissie, die krachtens het arbilragcvnr- drag bij geschillen zal trachten de parlijen tot een vergelijk te brengen ENGELAND. Resolutie tegen betrekkingen met de sovjets verwerpen De liberalen tegen de mijnwet. I In het Lagerhuis diende de conservatief Pe ter Mac Donald een resolutie in, om afkeu ring uit te spreken over de zorge'.ooze wijze, waarop de regeering de Engel ch-Russischa diplomatieke onderha dei gen j.e oerheeit. Hij diende de motie in, omdat Henderson niet op bevredigende wijze had geantwoord op de tairijke vragen, die hem over de En gelsch-Russische onderhandelingen gesteld ï(jn. I Chamberlain oefende kritiek op de onvol maakte redactie van het Engelsch-Russische protocol over de hervatting der betrekkingen met de Sovjets. De methode, die Hender son bij de onderhandelingen gevolgd heelt, wide Chamberlain, is strijdig met de En- gelsche waardigheid en doemt brj voorbaai het protocol tot verijde,ing, want de metbo de van Henderson geelt de zekerheid, dat het protocol niet de vruchten zal afwerpen, die ae regeenng ervan verwacht. De verande ring van houding van Henderson, nadat hij da onderhandelingen in Juii had afgeoroken, om daarna Rusland tot een hervatting der besprekingen nit te noodigen, zonder dut de sovjets één concessie gedaan hadden, is on- vereenigbaar met de waardigheid en invloed van Engeland, besloot Chamberlain. Na het antwoord van Henderson, werd de motie verworpen met 254 tegen 107 stemmen. Henderson heeft nog meegedeeld, dat So- 1 kolnikol, 'de nieuwe Russische gezant, mor gen zjjn geloofsbrieven aan den I rins tan Vt'sictr als plaatsvervanger des Konings zou overhandigen. Om sommige geruchten te ontzenuwen, voegde de minister er bij, dat het volstrekt geen uitzondering was, dat een gezant reeds eenige dagen in het land ver- l toefde zonder zijn geloofsbrieven aangebo- I den te hebben, en dat zoo hierbij van eenige i vertraging sprake mocht zijn, de schuld hiervan niet brj den gezant lag. Verder deelde de minister mee, dat hij zelf in het begin van liet nieuwe jaar naar Geiiève zon gaan tot bijwoning van de zit 1 ting van den Volkenbondsraad, doch dat lig, met liet oog op de Haagsche cnoferentie, die nu definitief 6 Januari zou beginnen, slechts een paar vergaderingen zou meemaken et. Engeland verder door Dalton, den onder staatssecretaris van Bnitenlandsche Zaken, aldaar zon vertegenwoordigd worden. De plenaire vergadering van de parlemen- taire liberale partij heeft met slechts twee stemmentegen besloten te stemmen tegen het regeeringsontwerp inzake de mijnen, ten zij de regeering haar voordien voldoening geeft op enkele punten. Dit besluit, indien hei gehandhaafd wordt, zal niet noodzake lijk de nederlaag van de regeering meebren gen, want de meening heerscht, dat de conservatieven niet allen aanwezig zullen zijn, op het oogenblik van de stemming over het conservatieve amendement en ovet her kolenontwerp in tweede lezing. Sir Herbert Samuel i3 gisteren m verband met zgn drukke parlementaire werkzaam- j heden, afgetreden als voorzitter ran de libe rale partij-organisatie. Zijn medeleden heb ben hem hartelijk dank gezegd voor zijn enorme werkzaamheid en daarna Sir Ram- i say Muir in Sir Herberts p'iaats gekozen. Mc Donald heeft het eereburgerschap van Sheffield gekregen. BELGIE. Motie ven vertrouwen voor de regeering. Een na&r aanleiding van de regeerings- verklaring door Vandevijvere ("katholiek") en Jenson (liberaal) voorgeslelde motio van vertrouwen, is door de Kamer aangenomen met 100 (katholieken en liberalen) tegen 72 (Frontpartij en socialisten) stemmen en 1 onthouding. o DUITSCHLAND. Uit den Rijkedag. De Rijksdag heelt het wetsontwerp inzake machtiging tot het opnemer van crediclen tot een bedrag van 465 millioen met 239 tegen 138 stemmen aangenomen. Verder heeft de Rijksdag na een lang debat de novelle der wel lot het regelen dar parlementaire vergoedingen aanvaard en wel met 314 tegen 105 stemmen. De afge vaardigden die zullen worden uilgesloten zullen voor den tijd van hun uitsluiting hun spoorwegabonnement verliezen en geen j presentiegeld uitbetaald krijgen Een voorstel der communisten om de novelle eerst over twee maanden in werking Ie doen treden, werd verworpen. MEXICO. Calles terug. Na een afwezigheid van vijf maanden kwam ex-president Calles gisteren in Mexico terug, waar hem een indrukwekkende ont vangst werd bereid. Het geheele Kabinet, vele afgevaardigden en senatoren, officieren en generaals namen er aan deel, terwijl vliegtuigen boven het station cirkelden. I Te Frankfort zijn (hans alle optochten en demonstra lies verboden. Ook Ie Berlijn, waar de communislen onder de wcrkloozen aan liet stemming-maken zijn, denkl men ernslig daaraan. FRANKRIJK. Poinoaré weer thuis Voor Daudet's terugkeer. Poincaré is als genezen uil het ziekenhuis ontslagen en is weer thuis Een aantal afgevaardigden, lot verschil lende Kamergroepen behoorend. hebben het plan stappen te doen bij Tardieu om hem vragen maatregelen te nemen, opdat het Léon Daudet veroorloofd zal zijn, weer in Frankrijk terug te keeren. Herriot. Daladier, Louis Marnet en Mandel zouden te kennen hebben gegeven, dat ze bereid waren het plan te steunen. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 2.701.80; Tongen per K G f. 3 051.95; Groote Schol per kist van DO K.G. f.4936; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 4639; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 5140; Kleine1 Schol per kist van 50 K.G. f.4015. Schar per kist van 50 K.G. f 287.50. Roggen per 20 stuks f.4022; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 60 48. Kleinmiddel Schelvisch per kist van 00 K.G. f. 5528; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f.323.70; Kabeljauw per kisl van 125 K.G. f. 150; Gullen per kisl van 50 K.G. f.4615; Lengen 'per siuk f. 4.33 2.50; Wijling per kist van 50 K.G f. 0.50 2.90; Koolvisch per sluk f. 0.15. Aangekomen 31 Sloomtrawlers: IJM. 417 met f.2256; IJM. 187 met f. 2243; IJM. 127 met f 1986; IJM. 38 met (.1633; IJM. 490 met f.2177; IJM. 109 met f. 1446; IJM. 142 met f. 1978; IJM. 84 met f. 1910; IJM 261 met f. 1885 IJM. 176 mei f.2097; DM. 138 met f.2674, IJM 131 met f.1604; IJM 78 met f.1196. IJM 02 met f.1604; IJM. 151 met f.1735; IJM 121 met f.3402; IJM 75 met f 1974; IJM 111 met f.2003 IJM. 158 met f.1721, IJM 183 met f.1472; IJM. 70 met f.2020, IJM. 103 met f.3161. IJM. 97 met f. 1116. IJM. 114 met f 1899, IJM. 326 met f. 1400 en de loggers: IJM. 129 met f 2600 IJM. 330 met f 1800. IJM. 104 met f. 2400; IJM. 3 met 1.2900; IJM. 192 met f. 1988: IJM. 385 met f. 1000. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Het nitbereidingsplan. Deo heer Oldemans het woord ontnomen Verordening Winkelsluiting. Benoemingen. Gisterenmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. De heer de Mars was af wezig De notulen worden goedgekeurd. De Ijccr Lelieveld krijgt toestemming om vra gen ie stellen over het onderhoud der grind wegen. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ged. Sta ten maken bezwaar legen goedkeuring var, een wijziging van hei gemeenlelijk uitbrei dingsplan, omdat de Nederl. Spoorwegen be zwaar maken legen de vaststelling van de rooilijn over het gedempte deel der spoor- putlen. IJaardoor wordt een Belangrijk dee! van den grond aan den verkoop onttrokken, B. en W. beblrcn nu den koopprijs van dit deel gevraagd cn zullen nadere voorstel len indienen. Aan een comm. uil de vereen, van Ncd. Gemeenten, die aan die vereen bij de in gebruikneming van haaT nieuw gebouw, bestuurskamer-inrichting cadeau geven, wordl door B. en W. voorgesteld te geven cent per inwoner. De heer Baan Bate laan acht dit bedrag niet te hoog. maar hel lotaai van 16000 gulden voor deze inrich ting veel !e hoog. B. en W. adviseeren aan neming. De idee is sympathiek. Bij stem ming slaken de stemmen. De Raad besluit lid ie worden van de vereeniging Cen traal Archief en Inlidilingenbureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, wanneer de i eonlributie f. 5.per jaar gaat worden, j Eveneens wordi tegen dezelfde eonlributie het lidmaatschap aanvaard van het Jnsli- (uut Slad en Landschap van Zuid-Holland. In enkele gevallen o.a. bebouwing bij het Slation en aan de Nieuwe Markt zal de hulp van deze stichting worden gevraaga. De afd. S.D.A.P. heeft een schrijven in gezonden waarin wordi medegedeeld dat door den Burgemeester achter den rug van hoi Raadslid Oldemans om een schrijven is gericht aan den officier van Justitie ter begeleiding van het proces-verbaal van den den veldwachter Diepenbroek over de uit zetting uit de Raadszaal van dit lid. waarin o.a gezegd wordt dat de heer O. dit niet in drift deed maar goed voorbereid de orde verstoorde. Als bewijs wordt aangevoerd dat bij een zeer onbelangrijke vergadering een der weihouders reeds een opmerking daar over maakte. Schriftelijk stelt de Burge meester voor dit punt zonder discussie af (e doen, omdat het politiezaken betreft. De heer Oldemans wenscht het woord, dat de voorzitter hem niet wil geven. Tenslotte krijgt hij gelegenheid om over het voor stel van den Burgemeester wat te zeggen. Hij betreurt het dat deze zich niet wil ia- ten interpelleeren over politiezaken. Hij heeft én spr. èn het publiek beleedigd. Het is een groot schandaal. Alles is onwaar en leugens. Spr. zal een motie van afkeuring indienen De voorzitter roept spr. lot de orde omdat hij wel spreekt over de zaak zelve en niel over spr.'s voörsiel Van politie zaken blijkt hij trouwens niet veel af te weten. De lieer Oldemans weet wel dat ei bij een proces-verbaal een brief kan worden gezonden maar dan moeien er geen leu gens inslaan. De voorz. roept hem tot de orde. Het begon er zoo langzamerhand op te lijken of de heer O. weer een uitzetting uit de vergadering wilde provoceeren. Ein delijk ontneemt hem de voorziter liet wooTd. Hij beroept zich dan op de vergadering, die mei 91 stemmen de houding van den voorzitter goedkeurt. Het voorstel van den voorzilIer om de zaak zonder discussie voor kennisgeving aan fe nemen wordt dan met 82 stemmen aangenomen. Tegen de hee ren Oldemans en Beijen Aan de Chr Nat. Werkmansbond wordt voor haar werkverschaffing een schuurtje aan de Nieuwe Markt afgestaan Op voor- slel van Ged. Staten worden enkele wij zigingen aangebracht in de rekening-cou- ranl-overeenkomsl mol de Bodegr. Bankver. Evenzoo in de instructie van den Gemeente ontvanger. De lieer Oldemans wijst op de vele stukken die terugkomen van G.S. De voorzitter zegt dal dit overal veel voorkomt. G.S. willen alles centraal en gelijk regelen en de gemeenten profereeren vaak een eigen redactie. Het komt trouwens in Bodegraven eer minder dan meer voor. dan in andere plaatsen H E. Timmer en verschillende andere winkeliers verzoeken een verordening op 8 uur winkelsluiting. T. J. de Vries en an deren vragen handhaving van de 9 uur sluiling. De eorslen beroepen zich op het komende werktijdenbesluit. De laalslen op dc toch komende Rijksregeling van de win kelsluiting B. en W. stellen voor op het eerste verzoek afwijzend te beschikken. De lieer Oldemans verklaart zich voor stander van de 8 uur sluiting. De heer C. B. Batelaan aanvaardt het voorstel van B. en W. De zaak slond anders als hei een verzoek van de Middenslandsorganisalies was. De heer Beijen is ook voorstander van sluiting, maar nu de middenstanders het zelf niet eens zijn en het standpunt der organisatie niet bekend is, acht hij aanneming van het voorstel van B. en W. het meest gewcnscht. Aldus met 91 slem besloten. Aan de Chr School in De Meije wordl f. 200 verstrekt voor aanschaffing van 2 kachels en aanleg van electriciteit. De aannemcT van den planlsoenaanleg krijgt een vergoeding van f. 14ö voor geleden schade door strenge vorst en groote droogte. Deze vergoeding bedraagt de helft der ge leden schade. Dit voorstel wordt door B. en W. ingediend op een mondeling en schrifte lijk verzoek aan hen. De heer Oldemans wil den man een verzoek aan den Raad laien richten Hij ontvangt geen steun. De paardenmarkt wordt wegens gebrek aan belangstelling opgeheven. Behandeld wordt de verordening op het beheer van het electrisch bedrijf. peze samengesteld in overleg met het veriiicaü bureau van de Vereen, van Nederlandse Gemeenten. De heer Oldemans protest tegen niet-rondzendmg van dit stuk.' voorzitter achtte dit onbelangrijk, groote deels technisch, onderzocht door de co- missie en bovendien nogal lijvig. Uit prote stelt de lieer O. voor de behandeling uit stellen. Vindt dit voorstel geen steun, vraagt hij artikelsgewijze behandeling, gaat nu over tot een zoutelooac obstruct' houdt redevooringen zonder inhoud vraagt telkens stemming. Op deze wi' wordt de behandeling vari deze veroidem ongeveer drie kwartier gerekt. Na behand ling der artikel en vraagt hij stemming ove de gehecie verordening. De voorzitter ac" dit overbodig, omdat alle artikelen re- zijn aangenomen, doch gaat toch over stemming. Aangenomen met 91 stem Tot gemeenlegeneesheer wordt gekozen d Weeder en tot apotheker mej. v. Meerie Als gewoonlijk worden beide verkiezinge gehouden op één stembiljet De heer Old mans jrrotesteeri daar na de stemmi tegen. Dat is ongeldig. De voorzitter ontk- dat. De Raad heeft verkiezing op 1 bitje goedgekeurd. Bij der verkiezing der Raadscommissie zal men wederom 2 of leden op één bil;, kiezen. De heer Oldemans protesteert wee- Na doorlezing van het reglement van blijkt, dat dit evenveel stemmingen als functies zijn voor te schrijven, zoodat n achtereenvolgens achtmaal gestemd wori Tot leden der financieele commissie weide gekozen de heeren Baan Balelaan, Lelive en De Mars. In de Lichtcommissie de heere C. B Balelaan en Beijen. In de slachth commissie de heeren De Vos en Jongenee Aan Gebr. Haring en T. C. Scheer wo 644 vierk. M bouwterrein aan de Niei Markt verkocht voor f.3000. De heer 01" mans wil afwijzen, omdat het adres niet gezegeld. Dit voorstel ontvangt geen Vervolgens verklaart de heer 0. zich tege en zegt erfpacht te prefereeren. Het voorsl wordt met 91 slem aangenomen. Bij her stemming wordt het voorstel-Jongenee! ié de vorige vergadering om de subsidie i den Burgerwachten terug te brengen f. 225 tot f. 150. waarover toen de sten staakten verworpen met 73 stemme Vóór dc heeren Oldemans, Beijen en Jo— neel. Pogingen om de discussie te heropen- misluklen. De heor Leliveld vraagt w den toestand van den Schoordijk. Deze geheel verbeterd worden, maar al twee wordt gewacht op het werk der provin dat mi echter is aanbesteed. Zooveel nioj lijk wordt gedaan wat kan. Hierna wordt de vergadering gesloten. DE HEER GOLDSCHMITt Een bekwaam onderwijzer en een geleede is heengegaan. In een stichting te Huis ter Heide, viar- hcen hij nog slechts enkele weken geleden was vervoerd, is op 87-jarigen leeftijd om- leden onze plaatsgenoot de heer J. CoM- schmidt. Sedert 1912 was de heer Golè- schmidt rustend onderwijzer. Hij was eea man. die hoewel uiterst bescheiden en zich in hel geheel niet op den voorgrond dringen!, algemeen bekend cn wat veel meer zegt, iz wijden kring zeer bemind was. Zijn hui! was voor velen een oase voor de zorgen va het leven. De heer Goldschmidt, die een i de eerste leerlingen was van de bekende op leidingsschool „de Klokkcnberg". begon zijn loopbaan als Chr. onderwijzer te Renswoude. Laier werd hij hoofd te Almelo en Ie And»!, loldat hij in 1899 zich verbond als onder wijzer aan de Da Coslaschooi, waaraan hi lot 1912 verbonden bleef. Nog 17 jaar heeit hij van zijn rust mogen genieten. Achter zijn eenvoudige verschijning verborg de heor Goldschmidt een buitengewone geleerdheid, die niettegenstaande zijn loentijds gebrek-1 lcige opleiding door weinigen overtroffen za! worden. Nog slechts enkele jaren geleden hield hij voor de Confessioneele vereeniging een zeer diepzinnig wijsgeerige lezing. Op de begraafplaats te Huis ter Heide vond de teraardebestelling plaats. Behalve de familie waren aanwezig de heer P. Maas kant. hoofd der Groen van Prinstererscheol. enkele schoolbestuursleden, oud-collega' van den overledene, oud-leerlingen en be langstellende. Na een eenvoudige plechtig heid vereenifden zich de aanwezigen in de kerkzaal der stichting, waar de heer 9. Quelle een toespraak hield naar aanleiding van de tekst „De mensch gaat naar zijn eeuwig huis". Vervolgens sprak namens de scholen ie Bodegraven en inzonderheid als vriend je heer P. Maaskant. Diep ontroerd vertelde deze van de groote beteekenis van de stiire figuur van den heer G. voor spr.. en meer dere collega's. Met hem is veel verloren ge gaan. Hij was een bijzonder onderwijzer, een geleerde maar bovenal een bijzonder blijmoedig Christen. Vervolgens sprak de heer C. Kraay Driebergen, rustend hoofd eener Chr. Schooi ie Langruigeweide, vroeger met den over.e- dene leeraar aan de Normaalschool werk zaam. Deze teekende de bijzondere loopbaan van den overledene als onderwijzer alhier en vooral de tallooze opofferingen, die hij rich altijd blijmoedig heeft moeten geirooslen. De heer H. J. v. d Sluys te Zeist sprar als oud-leerling van den Klokkcnberg. N er- volgens voerde ais oud-leerling het woord dc lieer L. de Graaf, directeur der Alphen?c..e Bank, die getuigde van den dank die hem tegenover zijn vroegeren leermeester en la- teren vriend bezielde. Hij dankie Ged da- deze hem den heer Goldschmidt in zon leven had doen ontmoeten. Nadat gezongen was Ps 89' 7 dankie neef van den overledene voor de waaroe rende woorden en de belangstelling, wan de heer Quelle sloot. Lezing Chr. Oranjeveieenigin9- Dinsdagavond sprak in de zaal Rel) de heer W. F. Lindeboom "D Amsleroaa voor de Chr. Oranjevereniging- Aan - hand van een serie lantaarnplaatjes

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2