Advertenfie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's 170»te Jaar^an? DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 No. 21401 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. kon. ned. maatschappij Over het tijdvak van 6 Januari tot en met 18 Januari a.s. zilveren jubilea. handelsregister kamer van koophandel. muziekschool toonkunst. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. BURGERL. STAND v. LEIDEN geboren gehuwd overleden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 „018 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden (ragen ter algemeene kennis, dat door J, Marijt bii H.M. de Koningin beroep is rteld t gen het besluit van hun College^ 18 November 1929, waarbij de door llarjjt voornoemd gevraagde vergunning, tot let oprichten van een bewaarplaats voor ge boogde vellen (huiden) in het pakhuis Kjjl- (racht no 11, kadastraal bekend Gemeente tóto. Sectie C. Nis 1042 en 1043, is ge- 1 9684 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, laden, 19 December 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden tongen ter algemeene kennis, dat door hen de N.V. P. Clos en Leembruggen en .■ehtverkrijgenden 'vergunning is verleend lil iet uitbreiden van de fabriek van wollen Iprens in het perceel Langegracht no. 5, ka- ■silraal bekend Gemeente Leiden, Sectie |i, No. 2815. 9685 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 December 1929. AFSLUITING DOORGAAND VERKEER HEERENSINGEL. Burgemeester en Wethouder? van Leiden tongen ter algemeene kennis, dat in ver taal met de nitvoering van rioleeringswer- Iken kjOt gedeelte van den Heerensin- gal vanaf de Os- en Paardenlaan tot den ILagen Rijndijk, vanaf Maandag 23 Dec. lag lot nadere aankondiging voor alle rij- Iwteer zal zijn afgesloten en dat hetdoor- I gaand rijverkeer zal kunnen plaats vinden |irar Medusastr. en Decdmastr. 9686 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 December 1929. AFSLUITING DOORGAAND VERKEER RUNSBURGERSINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden I tongen ter algemeene kennis, dat in ver- lisnd met de uitvoering van rioieeringswer- pn het doorgaan d' rjjverkeer over den. Rijns b u r ger si ngel, hetwelk tgdelgk per het Schuttersveld, de Aloëlaan en den Haredijk is geleid, vanaf Maandag 23 Dec. li5, tot nadere aankondiging geheel zalwar- [4; opgeheven. I Voor het niet doorgaande rijverkeer a^n, I») noodig, de singelgedeelten ten westen en Ito oosten van de voormalige Schuttersbrug lifzonderlrjk toegankelijk, resp. van de zijde pn den Stationsweg en van de zijde van p Trekvaar tbrug. 9687 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN .STRIJEN Secretaris. Uiden, 19 December 1929. TUINBOUW en PLANTKUNDE De derde bijeenkomst. De derde bijeenkomst van de Afd. Leiden gisteravond in den „Vergulden Turk" gehouden. Mocht de voorzitter de E. Th. Witte in de vorige vergadering op de schitterend geslaagde lezing ;Q den heer de Boer, thans moest hij tot leedwezen getuigen dat de belangslel- „^2 voor den filmavond van de N. V. Ned. Maatschappij verre beneden peil was p Mj wekte de leden bij herhaling van j ^vonden tot bijwoning op, om de kosten '^roenlijk le dekken. indoor den heer Jan Kriest .Tzn. uitge- notulen werden ongewijzigd aan een, Bij de ingekomen stukken was een IS, van de Afd. Oegstgeest van de kf.Ver v. Bloembollencultuur waarin I Reeling werd gedaan dat in de tweede [ffVan Febr. 1930 een vierdaagsche ten- I filing za] Worden georganiseerd in ty."r7'or" ^ÖOr de vergadering werd hie~- zilveren medaille beschikbaar ge- Er werd gewezen op de vraag naar •inwerken v«p .af" sneden bol- en knol- J*i33en er '1° Deidsche bloemisten deel te nemen. Het nut van reclame in het algemeen, dus ook van adverteeren in ons Blad. be hoeven wij in dezen tijd zeker niet meer uiteen te zetten. Doch reclame en reclame is twee, de ééne advertentie doet het beter dan de ander en teneinde nu het oordeel van onze abon- né'g eens hierover te hooren. schrijven wij den volgenden wedstrijd uit, ingaande a.s. 6 Januari 1930 en tot en met Zaterdag 18 Januari. Gedurende deze 14 dagen vragen wij onzen lezers alle advertenties (dus ook „reclames") in ons blad (kleine adver tenties uitgezonderd) aandachtig te be- 9tudeeren en er 10. die men als de best sprekende advertenties beschouwt uit te knippen, deze dan nog te nummeren van 1 tot 10, ook al weer na beoordeeling welke men van deze 10 beter vindt. Zoo krijgen we dus 10 verschillende uitgeknipte adver tenties uit ons Blad en een lijstje, dat er als volgt uit moet zien: No. 1 advertentie van de firma No. 2 enz. tot en met No. 10 advertentie van de firma Deze lijstjes met de 10 uitgeknipte adver tenties moeten uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur in ons bezit zijn. Op elk lijstje, dat wij ontvangen geven wij nu de advertentie, die op dat lijstje als No. 1 geplaatst is het cijfer 10, die welke No. 2 geplaatst is 9. Nó. 3 cijfer 8 en zoo vervol gens, zóó dat de advertentie, die op No. 10 geplaatst is, het cijfer 1 ontvangt Ongetwijfeld zal zich het geval voordoen, dat één en dezelfde advertentie door den één op No. 1 geplaatst wordt, dus het cijfer 10 ontvangt, terwijl dezelfde advertentie door een ander op No. 4 geplaatst i9 en dus dan weer cijfer 7 ontvangt. Hebben wij de advertenties op alle inge zonden lijstjes ontvangen, dus van cijfers voorzien, dan tellen wij op hoeveel punten één en dezelfde advertentie in totaal ont vangen heeft. Die advertentie, die nu het grootst aantal punten ontvangen heeft, plaatsen wij No. 1, die daarop volgt No. 2 en zoo vervolgens tot en met No. 10. Hierdoor hebben wij dus de 10 uitver korenen. Nu nemen wij de ingezonden lijstjes en gaan als volgt te werk: Staat op een lijst een der uitverkorenen, dan krijgt de inzender 10 punten. Is boven dien op een lijst een advertentie op een plaats gezet gelijk aan die op de lijst der uitverkorenen, dan ontvangt de inzender 10 punten extra. Dus advertentie firma A komt voor op de lijst der uitverkorenen. Ieder inzender, die die advertentie ge noemd heeft .krijgt dus 10 punten Is deze adv. van de firma A op No. 2 gekomen op de lijst der uitverkorenen, dan krijgt ieder inzender, die deze zelfde adv. ook op No. 2 geclasseerd heeft, '10 punten extra. Het grootst aantal te behalen punten i9 dus: 2O0. Degene, die nu het grootst aantal punten verkrijgt, ontvangt den eersten prijs, groot f. 50.of een kunstvoorwerp ter waarde hiervan; de tweede prijs f. 25.of kunstvoorwerp; de derde prijs f. 10. of kunstvoorwerp. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. DE DIRECTIE. Na ballotage van eenige nieuwe leden had bestuursverkiezing plaats. De heer A. Gal- jaard die moest aftreden en niet herkiesbaar was, zag met groote meerderheid van stem men zijn plaats ingenomen door den heer J. H. Smit. De voorzitter sprak een woord van af scheid tot het aftredend lid; de heer Gal- jaard was gedurende 5 jaren een ijverig be stuurslid, zijn adviezen werden altijd op hoogen prijs gesteld. De heer Galjaard bracht den overigen bestuursleden dank voor de aangename samenwerking; hij beschouwde zijn bestuursfunctie als een goede leerschool voor hem te zijn geweest. Na de pauze werd de vraag, of het kwee ken van Physalis loonend is op vakkundige wijze door den heer Jan Kriest Jziu ingeleid. Deze deelde mede dat er twee variëteiten bestaan, n.l. P. Alkekengrii en P. Franchetu, de eerste met kleine, de tweede met groote lampionvormige vruchten. Van beide werd de cultuur en het nut uitvoerig behandeld. Of het zoutgehalte van de sterke zeewin den een rol speelt bij de schade aan planten veroorzaakt, werd op zaakkundige wijze toe gelicht door den heer C. van Zijst, chef van de gemeente-plantsoenen te Katwijk aan Zee. Spreker is van meening dat het niet hel zoutgehalte, doch alleen de scherpe zeewind is die veel schade aan de. aan de kust groeiende gewassen veroorzaakt. Een beslis sende conclusie op de vraag werd echter niet verkregen, getracht zal worden een wetenschappelijk onderzoek hiernaar te doen instellen. Bij enkele bloemisten hier ter stede doet zich het geval voor dat de Cyclamen, plan ten vernietigd worden door een kleine larf. De vraag of hieromtrent bij de leden iets naders bekend was, leidde tot niets; afge wacht zal worden het advies van den Phy- topathologischen Dienst te Wagen ingen, waarheen eenige planten ter onderzoek ver zonden zijn. Bij de rondvraag kwam de verloting van gereedschappen en planten op de vergade ringen ter sprake; de Ned. Tuinbouwraad werd aangevalhn omtrent het geven van een ongunstig advies over sub9idieering van j Tuinbouwproefvelden. heigeen door den voorzitter op zeer afdoende en bevredigende wijze werd toegelicht. Het formaat van het orgaan, alsmede de recentie's over nieuw uitgekomen boeken j werd nader onder het oog gezien I Na een terugblik op het afgeloopen, niet I ongunstig tuinbouwjaar en een veel heil en zegen aan de leden met hun gezinnen, sloot de voorzitter deze laatste bijeenkomst in 1929. Heden herdenkt de heer V. Leemans den dag. dat hij vóór 25 jaar als blikslager bij „Tieleman en Dros" Conservenfabrieken in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris door de directie op het kantoor ontvangen en hem onder hartelijke woorden van gelukwensch de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan geboden. Daarna begaf de jubilaris zich naar de afdeeling blikslagerij, waar hij door zijn collega's werd ontvangen en waar de heer H. Goddijn hem nameng allen twee olieverf schilderijen en twee bronzen vazen aan bood. Het verdere gedeelte van den dag bracht Leemans in den huiselijken kring door. Woensdag 8 Januari a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heeren J. Klut en J. v. d. Heijden als agenten van politie 3de klasse, alhier in functie traden. De heer Klut, die thans de rang van hoofdagent bekleedt en bij de afdeeling ver keerspolitie is ingedeeld, werd. evenals de heer v. d. Heijden reeds in 1906 met spe ciale diensten belast, toen het wielrijders- corpg werd opgericht Na van 1916 tot 1918 werkzaam te zijn geweest bij de afdeeling militie en landweer, werd hij overgeplaatst naar de recherche. De heer v. d. Heijden, die in den oor logstijd aan het Comité voor de Belgische Vluchtelingen werd toegevoegd, is, toen na den wereldoorlog ook hier ter stede een afdeeling vreemdelingendienst tot 9tand kwam, als rechercheur bij dien dienst in gedeeld, waar hij thans nog werkzaam is. Beide ambtenaren, die door hun correct optreden, hulpvaardigheid en nauwgezette plichtsbetrachting in den goeden zin des woords, het vertrouwen van het publiek hebben verworven, zijn, zoowel bij hun superieuren als bij hun collega's zeer gezien en wij zijn er van overtuigd, dat het hun dien dag niet aan belangstelling zal ont breken. Nieuwe inschrijving: Cor Berg. Rijks straatweg 26 7. Sassenheim. Bloembollen- (vweekerij en handel Eigenaar: C. Berg. Sassenheim. Wijziging: Firma J A van der Made, Ter rein Staatsspoor bij den Haagweg Leiden. Handel in brandstoffen in den ruimsten zin Uittredende vennoot: J. G. de Haak. Leiden, d.d. 15 December 1929. Openbare les. Een heel boekdeel vormde het smakelijke programma van de openbare les, welke door de directie der muziekschool „Toon kunst" in de Stadsgehoorzaal georgani seerd was. Een ganschen middag en een langen avond was een machtige serie leer lingen in de weer; welk een vreugde vooi hen allen al zullen velen als een berg opzien, tegen zulk een openbare uit voering! om nu eens als werkelijke so listen op het podium te staan 1 Zij mogen er proeven van bekwaamheid afleggen voor een gelukkig niet critisch, maar enthou siast publiek van trotsche ouders, broers of zusters en vriendelijk gestemde bekenden. Er gaat een groote paedagogische waarde van zulke uilvoeringen uit; de jeugd, bij wie 't nog niet steeds alleen gaat om een zich waarachtig uitleven in de muziek zelve, wordt er 'tot grootere inspanning door geprikkeld en wil zoo goed mogelijk voor den dag komen. Tot eer van de ouders, van de geduldige leeraren en leeraressen en ter eigener voldoening. Het spreekt vanzelf, dat de nog jeugdige spelers, veelal gehandicapt worden door de beroemde „Bühnenfieber", maar hoe eer der zij door de zure appel heen bijten, des te beter! Zij raken gewend aan het bijzijn van toehoorders en dat kan de persoon lijkheid slechts ten goede komen. Het is ons ditmaal niet mogelijk van de meer dan 50 uitgevoerde nummers een ge detailleerde beschrijving te geven. Wij hopen op de komende voordrachtsavonden nog wel een9 in de gelegenheid te zijn als vorige keeren, de prestaties dezer jeugdige musici aan een uitvoeriger bespreking te onderwer pen. Het oude jaar is over 't algemeen voor de Toonkunstdiscipelen goed beëindigd Zij hebben hun uiterste best gedaanI Al zul len velen over zich zelf niet tevreden zijn en 't er thuis beter afbrengen, dit optreden heeft ons ervan overtuigd, dat op de school zeer hard gewerkt wordt en meestal onder alleszins deskundige leiding. De arbeid en de moeite, die zoowel voor paedagogen als voor de leerlingen aan het bereiken van deze resultaten vastzit, is waarlijk niet ge ring te achten. Wonderkinderen als een Menuhin hebben wij niet ontdekt en dat is maar gelukkig! Toch waren er eenige zeer begaafden onder deze stroom, van wie de leeraren nog veel plezier kunnen beleven! Wij willen dezen keer geen namen noe men. de talrijke aanwezigen hebben zelf aan het uitbundige applaus dat af en toe opklonk kunnen opmerken, wier presta ties het meest in den smaak vielen en van wie het meeste wordt verwacht. Als deze nu maar niet denken dat zij er zijn, want helaas hebben wij persoonlijk den indruk gekregen dat de favorieten niet steeds aan de gestelde verwachtingen voldeden. In hoe verre de zenuwen dan wel de leiding hier aan debet was. konden wij na zulk een kort optreden niet beoordeelen. Wel weten wij dat de leiding voor een ruime afwisse ling heeft zorggedragen en dat op de school van Toonkunst groote animo voor de muziek wordt aangekweekt. Piano-, viool-, violoncel-muziek, koor en solozang, zelfs een zeer aardig bezet orkest hebben wij ge hoord. Er waren reeds zware nummers on der, die op een werkelijk opvallend goede wijze vertolkt werden. Voor het Leidsche muziekleven mogen wij dankbaar zijn. dat <3it instituut telkenjare zulk een macht leerlingen tot een respec tabele muzikale hoogte weet op te werken. Het aankweeken van een zeer degel ijken ondergrond wordt hier stellig bereikt, in enkele gevallen zelfs meer dan dat. Met groote voldoening hebben wij dan ook een gedeelte van het programma aangehoord, genoeg om ervan overtuigd te zijn. dat de jeugd over 't algemeen op deze muziek school in goede handen is Voor de leerlingen was deze avond stel lig een der schoonsten van het jaar! Een op getogen publiek heeft de velerlei prestaties met een dankbaar applaus beloond. Zondagmiddag half vijf zal het Kerst concert gegeven worden in het Leidsche Volkshuis Mevrouw Hippe en mej. Bruyn uit Amsterdam zullen geestelijke liederen zingen, terwijl de zang zal worden afgewis seld door viool- en pianospel van mej. Mac Gillavry en den heer Gunters. We hopen dat onder de radio-liefhebbers nog velen zullen zijn. die ditmaal het Kerst concert nog eens als van ouds zullen bij wonen. Padvindersuitvoeringen behooren in dezen tijd tot de dagelijkse he gebeurlijk heden. Thans weer kondigt groep I van de afdeeling Leiden der N P. V. op Zaterdag 28 dezer een feestavond aan in de groote Stadszaal. Het programma vermeldt o.m. zang. volks dansen, gymnastiek, kampvuur en toonee', terwijl een bal ondeT leiding van den heer H J van Leeuwen den avond zal be sluiten. De Tweede Kamer heeft de besprekingen over de Onderwijsbegrooting voortgezet (Uit het ParlemenJ, 3e Blad). Dr. Vos vraagt inlichtingen over de werk verschaffing (Binnenland, 3e Blad). De voortgezette vergadering van het R.K. Werkliedenverbond. (Binnenland, 3e Blad). Revolver-drama te Rotterdam (Gemengd, 2e Blad). Bij Maarsbergen is een goederentrein ge derailleerd; er zijn geen persoonlijke onge- i lnkken (Gemengd, 2e Blad). Te Berknm, bij Zwolle, is hedenmorgen een vrachtanto door een sneltrein gegrepen; één der inzittenden werd gedood, twee ande ren gewond (Laatste Berichten, 1ste Blad). Briand over de komende conferentie té Londen (Buitenland, le Blad). Motie van vertrouwen in het Belgische kabinet (Buitenland, le Blad). Uit den Dnitschen Rijksdag en het Engel- sche Lagerhuis (Buitenland, le Blad). De Engelsche vliegers die van Londen op weg waren naar Kaapstad, zijn in Tunis gevallen en gedood (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel., le Blad). Adrianus, z. van E. Arnoldus en J. Slin gerland Franciscus Anths. Maria, z. van L. F. v. Steenbergen en M. M. Vinkestein Ludovicus Wilhelm, z. van W. B. Doll en M. C. Emmerik Theodorus Johannes, z. van T. J. Selier en E. Fuchs Alida Elisa beth, d. van L. Ravensbergen en J. W. van Haarlem Gatharina Helena, d. van H. v. d Broek en H. C. Brussee Margaretha, d van J. de Bruyn en C. M. Sommeling Johannes, z. van L. Verwoerd en A. C. Grandia Willem, z. van I. Florijn en M. Zwanenburg Johanna, d. van P. J. Wet- selaar en M. C. van Evert Ants. Johs. Dams., z. van W. C. A. Vrouwenvelder en H. v. d. Vegt Sara Maria, d. van B. Hons- beek en M. de Graaf Johannes Godefri- dus, z. van F. H. Kriek en S. J. v. Dijk Christina Adriana, d. van L. van Vliet en J Stoof Geertrui Elisabeth, d. van W. K. van Rossum en G. A. Lasschuijt Gatha rina Geertruida. d. van J. Gijsman en C. G. Smal Gerarda Johanna, d. van P. A. Fasel en G. Nederhoff Elisabeth, d. van P. Blijswijk en S. J. Kruijk Jacoba Geer truida, d. van J. den Heijer en H. E. de Vink Johannes Hendrs., z. van J. J. Meijer en H. Mink Dina, d. van N. van Andel en A. J. P. Faurel Pieter, z. van A. de Cloe en G. den Dekker Kees. z. van G. de Groot en L. A M. Bookelman Herman, z van B. Heetveld en J. C. Riebeek Maria Johanna, d. van B. H. Bilderbeek en M. de Kier Wietske Anna, d. van L. Medema en W. de Vries Johannes Gerard, z. van W. J. Mizee en S. J. Asperslag Willem Frederik. z. van L. G. Nachtegeller en W. F. S. v. der Blom Isabella Petronella. d. van F. P. Poeliejoe1 en C. Pracht Geer truida, d. van H. Nagtegaal en G Nievaart Herman Johannes, z. van D. del'Ecluse en J. W Bavelaa-r Wilhelmina, d. van G Rozendaal en W Verkoren Antoinette Maria, d van C. F. M. Pieck en A. L. M. Grey gh ton. W. G. Feitkamp, jm. en N. J Smit. jd. J J. Lucas, w en J. Brouwer, w. M. Post jm. en M. de Tombe. jd. C Hagemans, w. en D. J. Lutjeveld, w. J. Guldemond. jm. en G. de Vos. jd. A. de Haan. jm. en .1. P. J E. van Gelderen, jd D. van der Holst, jm. en M. van der Weijden. jd. A. L. Hueling, jm. en L. M Hollebeek. jd. J. A. van Leeuwen, jm. en J. Rijsbergen, jd. W. Zuidbroek, jm en A. M Oeenjaar. jd. E. A. T. Vermond, w. en F. H. van Wijk, w. G. B. Kok. d. 8 j. J. Muselaar. z. 23 j. M. E. Ober, d. 19 m. G. Nijhofften Have, w. 65 j. W. S. van DamSalo mons, w75 j E Kiel, d. 17 j. I. M. Diemei. d 8 j. P. Laterveer, m. 85 j. E. M. Knijff, z 23 j G. van Rooy, z. 45 j J. G Bellaar Spruyt, m. 56 j C. E. Hanselaar, d 52 j. L. van Til, m 77 j. W. J. Snoeck. m 59 j. J. A. Lassche d. 60 j. J. T Wolff, z. 71 j. J. van der Krogtvan der Meij, v 48 j. E Colpa Benning. v. 27 j. J. N. v. d Hoeven, z. 21 j. P v. d. Drift geb van Tol. w. 77 j. P. W. Dikshoom geb. Niemeyer, w. 82 j/

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1