Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 December 1929 Derde Blad No. 21400 UIT DE RAAHZftAL. »Sonny Boy« BINNENLAND. RECHTZAKEN. FEUILLETON. ieheimzinnige voetstappen fe deuren, schromelijk roekeloos, Nar?611 waren °Pen gelaten, en die een h i kövattè, gevuld met wit arseni- V»]? j n bovendien duidelijk en in het op een ®üket vermeld stond, met '(•3 °°J ..arsenicum". Maar volgens de tfdn n? van de beschuldigde, is er iïi finite om te betwijfelen .of zij al *-rj A®®,stopflesch genaderd is. die het W; n, el<v. waarvan een zekere hoeveel- M redelijkerwijs mogen aanne- ^olgehV"11 ^en ^8€r R Ray<*on De beslissing is gevallen. p beslissing is gevallen het voorstel B. en W. is aangenomen met 21 tegen Remmen! Door het omvallen van den Wilbrink was de meerderheid voor B. fl\ iets grooter dan was vermoed. Op jelf heeft het heel weinig beteckenis. Dog na te kaarten, maar toch zijn er een j dingen, die ons nog van het hart ten- ügelwijfeld kwam de door den heer Par- tier goed bedoelde motie (al was het nmaaar om te trachten te vereenigen!) il laat. zoodat we kunnen begrijpen, dat -.college zoo vlak voor de beslissing, niet ~;r terug wilde, doch de wethouder was allesbehalve gelukkig, waar hij sprak een motie van wantrouwen. Dat bracht element in het geding, dat er niet orde, waarvan de symptomen ten slotte duidelijk naar voren kwamen, toen de crzitler den heer Splinter feliciteerde met succes „in 't belang der gemeente Als- de tegenstemmers niet naar hun beste E:?n opkwamen voor het belang der ge- snle. Dj Stadhuiskwestie moet 9teeds blijven (ren de idee van overwinning of neder ig: daarvan mag nooit of te nimme' •2.<e zijn Juist dat element dient als uit booze te worden geschuwd, als bren- wrok en gevoel van teleurstelling, die geen enkel opzicht mogen worden gevoed ie beslissing is gevallen, dient gestreefd herstel der eenheid, naar eendrachtig even het beste te bereiken. Dat is in ware belang der gemeente! Bovendien, heeft de wethouder, als men eens precies gaat uitzoeken, wel de over ling behaald en is het geen Pyrrhus- e.-winning? Daaraan zou ernstig kunnen reen getwijfeld, als men nagaat, hoe bij scheiden van de markt twee voorstem- trs niet aarzelden als juist te erkennen itezwaar, waarom het eigenlijk in hoofd- ir ging, enkele nuoncecringen buiten be dring latende Het verschil van mee draaide niet in hoofdzaak om enkel- odige of meervoudige opdracht in het al- ü?en; het ging om de eigenaardigheden RECLAME. en het sprookje van de twee Kikvorschen. Hledc film ..The Singing Fool" iag. Zoo aangrijpend, roerend mooi - Neuriel mef een traan, een glimlach Melodie ..The Sonny Boy" Dank I AL JOLSON. Wij gcnolcn - Uv* lolent wordt gewaardeerd. Daarbij hebben klein en grooten Uil Uw sprookje iets geleerd Als de arme kleine kikvorsch Van de hoofdpijn niet kon zien, liel hij door een schildpad halen I Eenigst middelAspirin! Jammer, dat die trage schildpad Niel met spoed bracht (welk een schond Darmen kikker, die in nood zot ASPIRIN - ORANJEBAND. Lezers, vóórdat zware hoofdpijn U tot wanhoop brengt misschien Laat dit sprookje U tot leer zijn Zorgl voor Voorraad AspirinI 9553 van dit speciale geval! Hier was geen sprake van één opdracht, maar van twee. in wezen totaal'van elkaar verschillend, zoodat een enkelvoudige opdracht van beide plannen aan een en dezelfde persoon, wilde men aan beiden een gelijke en eerlijke kans geven, direct moest worden afgewezen. De wethou der vermocht daartegenover ook geen enkel argument aan fe voeren, want men zal moeilijk kunnen beweren, dat een argument is, dat de heer Dudok na rijp beraad zich daartoe wel capabel oordeeldel Het waren de heeren Bosman en Van Stralen, die dit ten slotte ook volledig als juist erkenden en we maken ons slerk. dat er onder de voorstemmers nog wel meer zoo over hebben gedacht. Als er eens een voor ste! in dien geest was gedaan... Intus- schen hebben de heeren, die de kern van het verzet tegen B. en W. als juist erken den. gevaarlijk 9pel gespeeld door toch voor het voorstel van het college te stemmen; verwachtingen zijn wel eens meer niet ver vuld! Maar, zooals gezegd, het voorstel van B. cn W. is aangenomen en daarmede is hel vooreerst afgeloopen en men zal goed doen, zich los te maken van ingenomen standpunt om nu te streven, eendrachtig en eensge zind. na de genomen beslissing het beste te bereiken, wat er te bereiken is! De heer Dudok zal nu komen met een plan om aan Breeslraat en Vischmarkt een Stadhuis tte bouwen, waarin de oude gevel is opgenomen en strak? nog met een plan voor een nieuw Stadhuis, waarvan de Raad tevoren de plaats nog zal moeien bepalen. Hetzij op de oude plek, hetzij ergens anders, waarbij de heer Dudok ook zal helpen zoeken! Xog slechts één opmerking: weet de heer Dudok bij het plan van den ouden gevel over welke ruimte hij te beschikken heeft of zal hij ook in dit opzicht geheel vrij zijn? De burgerij heet volledig ingelicht, maar dit weet zij toch niet Alleen deze vraag is in staat vele twistpunten direct te doen herleven! Men draait als in een cirkel rond In 't belang der kwestie zelf willen wij er thans niet verder meer op ingaan. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. BRIEVEN BINNENLAND. Miep van Alphen, Voorschoten. Zon der naam. Maasstraat, Amsterdam. Mej. A. Z., Leiden. Mevr. Bakhuis. Leiden. Bontje, Roelofarendsveen. Wed. v. d. Boom, Bergen op Zoom. Mej. Betty Cohen, Amsterdam. Afd. Reclame Cres cent Co., Eindhoven. -- J. de TEeluse, Lei den. A. C. C. Folkersma, Leiden. Jac. Hogenboom, Roelofarendsveen. J. de •Jonge schipper, Oud-Beijerland. Fam. Joosten, Rotterdam. Mevr. P. v. d. Meer Arasterdam Mevr. Merer Petieqium, Amsterdam. Firma Meis. Sch even in gen. Minister van Onderwijs, Den Haas:. Minister van Oorlog. Den Haas. - Uits?.- Mii. Misset Doetinchem. P. L. Ondc- water, (Leiden. Mei: Eva Sohweitz, Amsterdam ReozenboomLeiden. Mevr. Smits—Smeets, Haarlem. Mej. Stammers, Den Haag. Mevr. Vcrster- Bosoh-Reitz. Bloemendaal. Zand-Exploi. tatie-Mij.. Den Haag. J. v. d. Zwart Or Harderwijk. BRIEFKA ARTEN BINNENLAND J. Acelen, Gouda. J. A. Dauphit-, Eindhoven .Tob. Plicht in gen. Echt (2 stuk Joh. Feichtinger. Helmond. Joh Feiohtinger Maastricht (2 stuks). l'e Jong. Den Haag. P van Leeuwen, Lei den. Wed. S. van Velzen, Amsterdam. BR TEVEN BUITENLAND Mew. Coenen—Woud. Weltevreden. Mr. F. Homerik, Middlesex. Cecile Mol- lard. Paris. Mr. Taylor, Liverpool. Mad. Uniglie, Florence. Een briefkaart zonder adres. DE VACCINATIE. R.-K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Hieronder behooren ook poststukken, welke niet of onvoldoende zijn gefrankeerd. Ervaring met de entstof nit Lansanne teleurstellend. Aan de Memorie van Antwoord op het j V. V. der Eerste Kamer nopens het wets ontwerp, dat verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Fe bruari 1929, zooals zij is gewijzigd bij de 1 wet van 29 December -1928 wordt het vol- 1 gende ontleend: De leden, die zich op de jongste epidemie beroepen tegen het wetsontwerp, zien over het hoofd, dat die epidemie voor het zeer groole deel de volwassen bevolking, die ter schole ging onder vignent van den zijde- lingschen vaccinatie-dwang heeft aangetast. Alleen tijdige revaccinatie had hier kunnen j baten. De omstandigheden hebben dus wel getoond het nut van tijdige revaccinatie. Een argument voor dwang op den leeftijd, die voor aandoening van 't centraal zenuw stelsel, na revaccinatie zoo bij uitstek vat baar is gebleken, kan aan dit alles niet ont leend worden. Zoolang het probleem bestaat mag de wet gever er de oogen niet voor sluiten en blijft li ij staan voor de verantwoordelijkheid van dwang in de levensjaren, die voor ziekte en daad als gevolg van vaccinatie bijzonder vatbaar zijn gebleken. Er is onder deze omstandigheden voor den wetgever geen kans. De Minister zou er gaarne toe mede werken, de moeilijkheden le ondervangen door een ruime toepassing van de vrijstel ling op grond van gewetensbezwaar. Het beperkte karakter en het gewetensbezwaar, waarmede immers alleen godsdienstig be zwaar wordt bedoeld, werd tot klacht van een juiste wetstoepassing geforceerd. Bij de beperkte ervaring, die met de ent stof uit Lausanne hier te lande is verkregen is in de laatste weken een twijfelachtig ge val en een positief geval van encephalitis voorgekomen. De ervaring met deze stof is dus in gelijke mate teleurstellend als met de Japansche stof. die ook niet het konijn ge passeerd was. Er zijn aanwijzingen, dat niet in de stof, maar in de bevolking de verwek ker of althans een samenwerkende factor der aandoeningen schuilt. Steeds kleiner wordt de waarschijnlijk heid- dat door invoering van een bepaalde entstof de oplossing kan worden verkregen. Inmiddels overweegt de Minister wat voor ruime toepassing der vrijwillige vaccinatie kan worden gedaan. TELEFONISCHE GELUK- WENSCHEN MET INDIE. Reedr. tweehonderd aanvragen. Dezer dagen deelden wij mede, dat ge durende het Kerstfeest- en Nieuwjaarstijd vak gelegenheid zal worden gegeven, tele fonische gelukwenschen met Indië te wis selen. De kosten, daaraan verbonden, be dragen f. 15. Bij het hoofdbestuur der P.T.T. heeft bij dezen maatregel zeer waarschijn lijk de bedoeling voorgezeten, de radio-tele fonische verbinding tusschen moederland en Koloniën te populariseeren. Thans vernemen wij .aldus het ..Hbld.", dat tot nu toe zoowel in ons land als in Indië in totaal ruim tweehonderd aanvra gen zijn ingekomen om van deze goedkoope gelegenheid gebruik te maken. Aanvragen kunnen nog steeds worden ingediend. DE POSTVLUCHTEN. De P.H.-A.E.O.. het achtste postvliegtuig Tiaar Indië, is gistermorgen om acht uur van Aleppo vertrokken en arriveerde om 13.15 te Bagdad. Alles is wel aan boord. Najaarsvergadering te Utrecht. Gisteren is te Utrecht de najaarsverga dering aangevangen van het R.-K. Werk liedenverbond. Na zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, mede, dat het plan bestaat omstreeks April onder leiding van de kunstcommissie een tooneelcongres te organiseeren van de di- lettanten-tooneelgezelschappen in de R.-K. arbeidersbeweging. In overleg met de kunstcommissie is een nieuv insigne voor de geheele arbeiders beweging vastgesteld, waarin zijn vastge legd de gedachtende arbeid, de organi satie en het beginsel. In de derde week na Paschen zal de So ciale Week worden gehouden, waar als al gemeen onderwerp zal worden behandeld Rerum Novarum, bezien in het licht van onzen tijd." In den Partijraad werden herkozen de heeren J. Andriessen, H. F. Timmermans en J. A. Schutte, en gekozen werden de heeren J. A. Kolkman en A. Mos. terwijl herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren J. W. v. d. Akker en H. A. Vulink. Tot lid der commissie voor de Volksge zondheid werd gekozen dë heer H. B. Haver. De begrooting werd na eenige bespre kingen goedgekeurd op een eindcijfer van f. 336.514.06, met een post onvoorzien van f. 3793.02 en f. 154.340 als contributiepost. Bij de begrooting van Herwonnen Le venskracht" hield de heer H. B. Haver een krachtige propagandistische rede. Deze begrooting en die van ,,J3erg en Bosoh" werden vervolgens goedgekeurd. R.-K. ALGEM. MIDDENSTANDS- BEDRITFSRAAD. Dezer dagen hield de R.-K. Algemeen© Middenstandsbedrijfsraad te Utrecht een algemeene vergadering. Bij de mededeelingen, deelde de voorzit ter o.m. mede, dat de bedrijfsraad voor het electroteohnisch bedrijf spoedig geïn stalleerd zal kunnen worden. Besproken werd de vraag, of het wen- schelijk moest worden geacht wijziging tc brengen in de plannen betreffende werk plaatsopleiding, zooals die vroeger door da algemeene vergadering werden uitgestip peld. De vergadering was van raeoning, dat het noodig zou zijn bij het streven naar verwezenlijking der plannen er meer reke ning mede te houden, dat ten deze samen werking met niet-katholieke vereenigingei) als regel noodzakelijk zal zijn. Behandeld werd voorts de vraag, of het al dan niet wenschelijk zou zijn, dat de bedrijfsraden zich een onpartijdigen voor zitter met adviseerende stem assumeeren. De overgrooto meerderheid der vergade ring was van gevoelen, dat er geen aan leiding was wijziging te brengen in den huidigen toestand, dat als voorzitter van den bedrijfsraad fungeert een der werkge vers-leden, als secretaris een der arbeiders leden. Een bedrijfsraad, die er desniette min de voorkeur aan mocht geven als voor zitter iemand aan te wijzen, niet bchoo- rende tot een der partijen, behoudt daar*, toe volkomen de vrijheid. Na grondige bespreking van de te volgen werkmethode werd besloten op een binnen kort te houden algemeene vergadering aan de hand van stellingen of vraagpunten, welke de bedrijfsraden tevoren in eigen kring zullen kunnen bespreken, door een tweetal personen te doen inleiden de vraag hoe de op handen zijnde wettelijke rege ling der bedrijfsorganisatie, 't doeltref fendst ware samen te stellen en op welko concrete punten aan de in te stellen be drijfsraden een taak ware toe te kennen. Hierna werd verslag uitgebracht ov^r de van de bedrijfsraden ontvangen antwoor den inzake de concurrentie, wleke den pa troons wordt aangedaan door arbeid van werknemers na den wettelijk vastgestelden werktijd voor eigen rekening uitgevoerd. Uit dit verslag bleek o.m. opnieuw da groote moeilijkheid om ten aanzien van dit hier en daar, blijkens de verkregen in lichtingen, inderdaad vrij veelvuldig voor komend euvel juiste en volledige gegevens te verzamelen. Wat de bestrijding er van aanga-at, meende de vergadering, dat waar- schijnlijk alleen via de verbindendverkla ring der collectieve arbeidsovereenkomst getracht kan worden dit euvel zooveel mo gelijk tegen te gaan. Nadat nog mededeelingen gedaan waren over een aangegane overeenkomst, waar door het mogelijk is leerlingen en a.s. leerlingen psychotechnisch te doen onder zoeken, werd do uitstekend bezochte ver gadering (alle bedrijfsraden hadden zich doen vertegenwoordigen) gesloten. ARBEIDSCONFLICT bij de N.S.F. Met betrekking tot een geschil omtrent de voorlegging van een arbeidsovereen komst met de concurrentieclausule door de Nederlandsche Seintoestellenfabriek aan haar personeel, hebben de samenwerkende organisaties (Ned. Bond van Technici, Alg. Bond van Technisch- en Opziohthoudend Personeel, R.-K. Bond van Technici ,,St. Bernukphus", Ned. Ver. van Christelijke Technici en Centrale Bond van Werkmees ters én ander Opzichthoudend Personeel) gisteravond in het ,,Hof van Holland" t9 Hilversum vergaderd. Do besturen hebben .geadviseerd de over eenkomst niet te onderteekenen en de be middeling in te roepen van mr. S. do Vries. Rijksbemiddelaar in de Tweede In spectie. Gisteren werd van mr. De Vries telegra fisch bericht ontvangen, dat partijen tegen hedenochtend 10 uur op het Departement van Arbeid werden bijeengeroepen. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 75 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer J. A. Schuurman, oud-hoofdingenieur chef van de afdeeling mijnwezen in Nederl.-Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw. DE GIESSEN-NIEUWKERK- ZAAK. De regeling der schadevergoeding aan Klunder en Tennissen. Naar „Het Volk" verneemt heeft het ge rechtshof te Amsterdam in raadkamerzitting beslist op do verzoekschriften van de heeren J. Teunissen en J. C. Klunder, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben ten gevolge van de door hen ten onrechte on dergane straf (de moord te GiessenNieuw- kerk). Het Hof heeft aan de beide onschuldig- veroordeelden toegewezen een bedrag, over eenstemmende met het door hen gederfde loon gedurende de 41/3 jaar, welke zij in do gevangenis hebben doorgebracht, onder af trek van dë kosten, daaraan verbonden („logeerkosten"). Een schadevergoeding, gevraagd door den heer Klunder voor het slechter worden van zijn gezichtsvermogen, werd afgewezen, als zijnde niet bewezen. Een soortgelijke ver goeding aan den heer Teunissen voor licha melijke verzwakking, voornamelijk bij het loopen, werd gedeeltelijk toegewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, over eenstemmende met ongeveer 2/3 der wer kelijk gemaakte kosten voor het leveren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de mo- reele schade werd niet toegekend, daar de wet, volgen9 het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet. Naar mr. Roobol aan het persbureau Vas Dias mededeelde was het Hof voorts de meening toegedaan, dat de vorderingen van de advocaiten mrs. Tan Meerten, De Vries, Roobol en De Hollander niet in overeen stemming zijn met den stand en het fortuin van de verdachten. wtoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lownde9, door Oswaldi. ;s punt, en ik erken, een belang- *PiiDt. ten voordeele van de beschuldigde. pl,ft.' dat zij niet verheelde, noch de ^ee<* om te "verhelen, het 1V zij op weg naar het station, het zie- S? aandeed- Ja. meer nog, zij heeft ook yjft toegegeven, het zijn haar eig?n en zij, de deur open vindend, naar i heek gin?, in de hoop daar het kind en' ^en kleinen Gilly Strain, dien an\ ^zoeken. Maax u zult zich herin- Vv aP°theek een kast stond. &Senblik zweeg de rechter en ging ^ug voort: „Gij hebt gehoord, wat beschuldigde ge zegd heeft met betrekking tot het haastig bezoek aan het buiten-ziekenhuis Als reden voor dat bezoek gaf zij op, dat zij het zoontje van haar vriendin, mevrouw Adelaide Strain, een geschenk van tien shilling wilde geven. Zij verklaart, dal zij eerst keek in de, wat zij noemde personeel-wachlkamer. en daarna naar de apotheek ging, om daar door het raam het kind te zien, dat zij zocht. Zij verliet haastig het ziekenhuis, nadat zij. vol gens haar eigen verklaring, welke overeen komst met die van haar chauffeur, niet lan ger dan ongeveer twee minuten in het ge bouw was geweest. Het getuigenis van den chauffeur te dien aanzien, is, voor zooveel de tijd hier als belangrijke factor geldt, in het voordeel van beklaagde. Het is komen vast te staan, dat zij langs een pad is ge gaan, dat langs het hospitaal loopt en dat zij vervolgens een grasperk is overgestoken, ir. den moestuin, waar zij, met de woorden: „Ik kan maar een minuut blijven, juffrouw Ja- meson, want ik ben op weg naar het sta tion" den jongen, Gilly Strain, een biljet van tien shilling gaf. Daarna rende, ja let terlijk rende zij weg, dwars over hel gras perk, langs den achterkant van het huis en zoo naar haar auto. U hebt gehoord, dat de apothekers, juf frouw Caroline Jameson erkent, dat de kast in haar apotheek, die niet alleen arsenicum, maar nog andere doodeiijke vergiften be vatte. geruimen tijd. zij schat ongeveer een uur lang. wijd open heeft gestaan. Daar de hoofddeur van het ziekenhuis in verband met de vacantie van het personeel en het feit dat loen geen patiënten in de kleine inrichting waren opgenomen, eveneens zor geloos open was gelaten, is het duidelijk, dat meer andere menschen zich evengoed toe gang hadden kunnen verschaffen, lot de kast met de flesoh arsenicum. Intusschen heeft mijn vriend, Sir Joseph Molly, de verdediger van beschuldigde, niet het licht laten vallen op dit punt. omdat hij terecht voelde, dat de vraag inzake de nadering van het doodend gif dat het overlijden van Birtley Raydon heeft bewerkstelligd, ons van aangezicht tot aangezicht plaatste tegenover een andere vraag, die stellig uw gedachten in de laatste dagen heeft bezig gehouden, als 't ware met uitsluiting van al het andere ik doel hier op de vraag naar de aanleiding, de drijfveer. U is niet gehouden, de aanleiding na te gaan in een moordzaak. Maar U heeft het volste recht om de aanleiding als een hoogst belangrijke rol in verreweg de meeste geval len van die soort, te beschouwen. En nu zult u het allen met mij een9 zijn. dat er slechts twee menschen in en nabij Swanmere op dien kritieken dag waren, dien vierden Sep tember. die eenige aanleiding hadden of konden hebben, om mijnheer Birtley Ray- don's levensdraad af le snijden. De één was do beschuldigde, om redenen die klaar en duidelijk te uwer kennis zijn gebracht; de tweede kan geweest zijn de jonge man, Amos Purcell, helaas sedert overleden, die ongetwijfeld ernstige redenen had, om ver bitterde en wraakzuchtige gevoelens jegens zijn patroon le koesteren. Maar, leden der Jury. het is mijn plicht om U. in verband met dit gezichtspunt, op een belangrijk feit te wijzen. Wij beschikken over geenerlei ge gevens met betrekking tot den jongen Amos Purcell in verband met het ziekenhuis op dien noodlotligen vierden September. U hebt gehoord, hoe Robert Daniels. Purcell's kame raad, zooals hij zich noemde, erkende, dal Purcell dikwijls in het ziekenhuis kwam, en een of twee maal in een verlrek, waar hij niet behoorde, n.l. de apotheek. Doch er is u geenerlei bewijs aangevoerd, dat de deuren van de ka9t met de verderfelijke medicijnen en vergiften, ongesloten waren tijdens zijn vluchtige bezoeken aldaar. Hoogstens kan ten opzichte van die zeer belangrijke omstandigheid worden gezegd, dat juffrouw Jameson, schromelijk onver antwoordelijk, meer dan ééns de kastdeuren onafgesloten heeft gelaten. Dat heeft zij u zelf medegedeeld. Of mogelijk heeft zij den sleutel in het slot laten zitten, vooral wan neer zij plotseling weg geroepen werd, ter wijl zij in de apotheek bezig was met het bereiden van geneesmiddelen. Gelijk u weet, is een uiterst nauwkeurig onderzoek inge steld, eerst op The Mill House en nog pas in het huisje, waar de zwaar beproefde ouders van den jongen man, Amos Purceil nog wonen. In geen van de beide huizen was eenig spoor van arsenicum te vinden. Maar wie ook, de giftmenger of -mengster. vernietigde het stuk papier of mogelijk het doosje, waarin het arsenicum was gedaan uit de stopflesch. De beschuldigde geeft in derdaad toe, dat zij in ieder geval de gele genheid heeft gehad, zelfs al verklaart zij, dat zij er zich geen rekenschap van gaf, om een dosis van het fatale vergif te nemen, dat ongetwijfeld den dood van haar echtgenoot veroorzaakte. Deze bekentenis van haar zijde, ik herhaal het, maakt een punt te haren gunste uit. Doch van een ander ge zichtspunt is het natuurlijk een bekentenis die niet anders dan tegen haar kan getuigen. Ik wil u niet vermoeien met enkele bij komstige omstandigheden, die ongetwijfeld uw gedachten reeds in beslag nemen; de belangrijkste daarvan was volgens mijn ge voelen het sterke verzet der jonge weduwe legen een doodschouw van het slof fel ijk overschot van haar echtgenoot. Wij hebben niet te doen met de zaak eener onnoozele of domme persoon, maar van een vrouw van opvoeding en verstand. Waar dit het geval is. waarom dan die zie kelijke afkeer en die onverzettelijkheid om, zoo mogelijk een lijkschouwing of een on derzoek te voorkomen? Ware de aanklacht door mijnheer Birtley Raydon's moeder niet ingediend, dan zou de ongelukkige man zijn begraven, ik vrees le moeten zeggen, met onbehoorlijken spoed, en zou de waarheid inzake zijn tragischen dood tot den dag des oordeels verborgen zijn gebleven. Ech ter zou ik het niet strikt eerlijk achten, op dit punt buitengewoon veel licht te laten vallen, vermits het duidelijk is. dat de huis dokter van den overledene, de arts Dur ham, eveneens sterk tegen een lijkschou wing was, en ongetwijfeld mevrouw Birtley Raydon stijfde in haar verzet legen den duidelijk te kennen gegeven wensch van de arme moeder. Mijn taak is bijna ten einde. Dit verhoor, ik herhaal het, is afgenomen op een strikt eerlijke wijze. Eensdeels heeft de Procu reur-Generaal zich met volle toewijding en gestrengheid, doch 9teeds eerlijk en loyaal van zijn plicht gekweten, en onder uw aan dacht gebracht al die gegevens welke, naar zijn oordeel en op grond van zijne rijke er varing als richtsnoer kunnen dienen voor uw rechtscollege, dat aanstonds moet be slissen in de vraag: is beklaagde schuldig of onschuldig? Anderdeels hebt gij van Sir Joseph Molloy, den verdediger van beklaag de, een zeer welsprekende, ja, zelfs bezie lende pleitrede gehoord. (Wordt vervolgd.5

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9