iO^e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 December 1929 Tweede Blad No. 214C' heer J. G. M. van Griethuysen nt ontslag als burgemeester en secretaris van Oegstgeest. «venslcop. - Zijn beteekenis voor de gemeente. - Eon man van groote werkkracht. beer van Griethnysen. ■e gisteren gehouden taadsvergadering fjnze burgemeester de heer J. G. M. bnethuijsen medegedeeld dat hij we- hoogen leeftijd gemeend heeft, zich geen herbenoeming als burgemeester dezer gemeente te moeten laten welgevallen. Hij heeft tegen 15 Februari 1930 als zoodanig aan H. M. de Koningin ontslag verzocht. Gelijktijdig met deze mededeeling ver zocht en verkreeg hij op de meest eervol'e wijze ontslag als gemeente-secretaris, met ingang van een nader door B. en W. te be palen datum. Alles heeft zijn bestemden tijd. ..Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". Deze zinspreuk zal ook de heer Gnethuijsen bij het nemen van zijn besluit, dat hem zeker zwaar zal zijn gevallen, richtsnoer zijn ge weest. Wie hem van nabij heeft kunnen gade slaan. is vervuld met diepe bewondering voor de groote werkkracht en werklust waarmede hij het ambt van burgemeester- secretaris vervulde en nog vervult, ondanks zijn 73 jaTen. Dat deze jaren zijn als een gedachte, och. wij staan er zoo zelden bij stil! Een besluit, als dit. bepaalt er ons weer bij. Hij kan te rugzien op een langen staat van dienst, en 1*vens op een eervolle. Bij het terugzien op dien afgelegden weg zal het ook dezen grij zen werker van de lippen zijn srgaan ..Het is alles als de dag van gister". Jan Gijsbert Marlinu? van Griethuijsen werd geboren den 3en September 1856 t3 Tul en 't Waal. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot secretaris en ontvanger van Amerongen (21 Mei 188315 November 1890) Deze functie verwisselde hij voor die van secretaris van Voorschoten f22 November 189031 Januari 1893) onder burgemeester schap van nu wijlen den heer de Kem- j penaer Met ingang: van 1 Febr. 1893 werd bij be noemd tot burgemeester van Bleiswijk en Moercapelle, om met ingang van 1 Septem ber 1897 de functie te aanvaarden van ge meente-secretaris te Oegstgeest. Hier kon hij weer samenwerken met de in dien tusschen- tijd benoemde burgemeester de Kempenaer. In 1900 overleed burgemeester de Kem penaer en het behaagde H. M de Koningin de heer van Griethuijsen te benoemen tot burgemeester dezer gemeente De installatis had plaats op 18 Februari 1900, welke plech tigheid samen viel met de ingebruikneming van het nieuwe Raadhuis in het Wilhei- minapark. Gelijktijdig had zijne benoeming plaats tot burgemeester van Voorhout, welke func tie hij den len Mei 1920 neerlegde. Den len Januari 1905 werd hij benoemd tot ambtenaar van den Burg .Stand in de gemeente Oegstgeest. Verschillende andere functies nam de heer van Griethuijsen nog daarbij waar w. o. president-kerkvoogd der Ned Herv Gemeente, secretaris van den Raad van Beroep der Directe Belastingen te Leiden en had hij zitting in Polderbestu ren enz En het is niet dat hij al deze functies ge zocht heeft. Zijn bekwaamheid en verdien sten algemeen erkend gepaard gaande aan een niet te evenaren arbeidsprestatie, waren het welke hem als van zelf op velerlei ter rein riepen om er een werkzaam aandeel in te hebben De heer van Griethuijsen is niet wat men noemt ,een populair man". Wat hij ook nimmer heeft gezocht; bewust als hij was dat populariteit altijd een slechte leids- vrouwe is. Iets. wat meer de diepte dér dingen raakt eerbied en hoogachting heeft hij weten te verwerven door allen die hem mochten j leeren kennen Want om burgemeester van Griethuijsen juist te kunnen beoordeelen, I was noodig dat men hem kende. Door meer der omgang kreeg men een geheel ander oot- deel over dezen soberen schijnbaar stroeven man en werd men bewust van het diep menschelijke, hetgeen den oppervlakkigen beoordeelaar ontging. De hooge eerbied en diep© achting bleef dan nimmer uit. Dit is ook geblekerf bij de herdenking van zijn 25-jarig jubileum als burgemeester (18 Fe bruari 1925) toen hem door alle lagen der bevolking een spontane huldiging is gp- bracht. waarvan het bronzen plaquette in het Raadhuis een blijvende getuigenis is. Het behaagde H. M. de Koningin, hem bij die gelegenheid te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij is steeds geweest een man, wars van alle politiek, staande buiten en boven de partijen. Overigens was hij de Chr. Histo rische beginselen toegedaan. Hij was een Burger Vader in den waren zin des woords. Dit vooral kwam uit in de moeilijke mobili satie-jaren. Steeds was hij er op uit zijn ge meentenaren van het noodige te voorzien en ..het is nergens beter dan in Oegstgeest". was in die jaren tot ver in den omtrek een algemeen gezegde Wat intusschen niet zeg gen wil. dat hij het altijd ieder naar den zin maakte of men het met hem eens was. In ruime mate heeft hij leeren ervaren dat een openbaar ambt aan critiek onderhevig is. den zin vattende van de dichtwoorden van Jan Luiten; „Geruster zit men onder daken van riet gebouwd, dan op een hoogen troon". Ook in den Raad werd vaak den degen gekruist. Doch ondanks alle verschil van in zicht bleef steeds de juiste toon bewaard bewust als men was dat het bij hem alleen ging om het belang d^r gemeente en zijn gemeentenaren zooals hij die zag. Zijn magistrale persoonlijkheid was daar- I naast op zich zelf genoeg, de waardigheid in het oog te houden en wie de raadsvergade- I ringen hebben medegemaakt, mochten erval- ren dat er steeds een zekere wijding van hem uitging. Burgemeester van Griethuijsen bestuurde de gemeente met krachtige hand. Het was gansch geen gemakkelijke taak aan het hoofd te staan van een gemeente welke in een tijdsbestek van 25 jaren zoo radicaal van karakter veranderde. Meermalen is daarover in ons blad een en ander beschreven. Dat een man als de heer van Griethuijsen aan het hoofd stond, heeft zeker de „ge zonde" groei onzer gemeente bevorderd. Het financieel beleid werd daarbij in gepaste zuinigheid geleid. Nog lange jaren zullen daarvan do vruchten worden geplukt. Wij besluiten met er op te wijzen dat door de geweldige interne veranderingen der ge meente. hetgeen uit bestuursoogpunt vele zorgen gaf en wijs beleid eischte. tijdens burgemeester van Griethuijsen verschillende werken, w. o. vele openbare gebouwen zijn tot stand gekomen. Wij noemen daarbij de voorzieningen van: electrieiteit. gas en waterleiding, wegenver beteringen. moderniseering vuilnisdienst en brandweer. De groote uitbreidingen op het gebied van woningbouw en parkenaanleg waarover wij vóór kort een en ander in on3 blad vermelden. Van de tot stand gekomen openbare ge bouwen kunnen wij noemen: Stichting van de nieuwe R. K. Kerk in 1901 Het gebouw „Irene" in 1914. De Rehobofh-kapel in 1923. Het gebouw voor Christel. Belangen aan den Morsch in 1927 De restauratie van het Groene Kerkje in 1917, MINISTER VAN WATERSTAAT heeft gistermiddag een be-preking gevoerd met het gemeentebestuur van Nijmegen, oveJ den bouw van de brug over de Waal. De Waal bij Nijmegen. Op den achtergrond de spoorbrug. AAiN DEIN VOET VAN DEN J YOINTO-BER G IN ZUID-CALIFORNIË strekt zich, om geven door ongekende plantenweelde. een door de natuur gevormd amphitheater uit, dat door de regelmatigheid van zijn vormen de aandacht trekt. VICTOR Seghetti, een 30-jarige Argentijn, heeft een reis per fiets van Buenos Aires naar New-York m 30 maanden volbracht. HET WATER IN DE THEEMS ZAKT. Vele buitenplaatsen zijn „ontzet" ZOUDT WILLEN GELOOVEN, dat dit tafereeltje pas enkele tientallen jaren oud is? Destijds beteekende een dergelijk ritje een evenement; nu kijkt men er bijna niet meer naar om. 'IET KAPITOOL TE WASHINGTON. Prachtig teekent het witte gebouw zich af tegen den nachtelijken hemel, terwijl de ervoor hangende takken het geheel iets sprookjesachtigs geven.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5