Advertentie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's Jaargang ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 No. 21397 lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Over het tijdvak van 6 Januari tot en met 18 Januari a.s. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 018 I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden- I Gezien het verzoek van T. Smiltenaar om Ljunning tot het oprichten van een Lrenfabriek in het perceel 5e Groene- Lj No 85, kadastraal bekend Gemeente fcjen, Sectie C. No. 550. lijelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- |Geven kennis aan het publiek, dat ge- Vmd verzoek met de bijlagen op de Xretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; lilsmede dat op Zaterdag, den 28 DeCem- Lek. des voormiddags te half elf uren in K: perceel Breesiraat 125 (Bureau van ïmeentewerken) gelegenheid zal worden Jpren om bezwaren tegen dit verzoek in lirengen, terwijl zij er de aandacht op ves- i-a dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, J uiet overeenkomstig art. 7 der Hinder- Tivoor het gemeentebestuur of een zijner |i:D zijn verscheneD, ten einde hun be ulen mondeling toe te lichten. 9403 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Ikiden. 14 December 1929. HINDERWET. I Burgemeester en Wethouders van Lei- li brengen ter aigemeene kennis, dat door Is de beslissing op het verzoek vana. H. I van Noort om vergunning tot het uil- leden van de brood- en koekbakkerij in f perceel Hoogewoerd No. 122, kadastraal iesd Gemeente Leiden, Sectie D. Nis 1624 ■90 en b. A. J. Kat om vergunning tot het V-;-.den van de vuurwerkfabriek op het Js-.el kadastraal bekend Gemeente Leiden, Ikbe K. No. 3229 gelegen in den Stadspol- jr, is verdaagd. 9402 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Loden, 14 December 1929. PROF. N. PH. TENDELOO. 25 jaar hoogleeraar. is het 25 jaar geleden, dat prof. F -VPh. Tendeloo, hoogleeraar in de ziekte- piige ontleedkunde aan de Leid9che Uni- feit het hoogleeraarsambt aanvaardde. IN. Nicolaas Philip Tendeloo werd 2-4 1864 te Ajermadidi (Menado) geboren. ï2den October 1883 werd hij aan de sche universiteit als student in de me ten ingeschreven. In 1890 werd hij, na (Februari van dat jaar het semi-arts exa- te hebben gedaan, assistent op het p-rbaave-laboratorium bij prof. Siegenbcek F Heukelom, hetgeen hij bleef tot 1 Jan. In dit jaar vertrok hij voor verdere naar Utrecht, waar hij 12 Mei 1893 larts werd bevorderd, na vooraf ongeveer f half jaar te Zürich te hebben gestu ft- In het eind van 1893 vestigde hij zich IMfshaven en promoveerde hij den 23en Timber bij zijn leermeester Siegenbeek J1 Reukelom tot doctor in de f-reeskunde proefschrift, getiteld: „De pathologie fpbarynx-divertikels". Korten tijd daarna F hij als patholoog-anatoom verbonden ij het groote ziekenhuis te Rotterdam. I^n 4<len November 190-4 werd hij be- lot hoogleeraar in de pathologische Jjmie aan de Leidsche universiteit als teer van prof. Van Walsem. welk ambt Ti oen 4den December d.a.v. aanvaardde Feen rede over: „De ondeelbaarheid der P^kundige wetenschap". In 1905, na het rMen van prof. Mac Gillavry, word hij belast met het geven van onderwijs r* aigemeene pathologie. Inmiddels was van zijn hand verschenen een be- werk, getiteld: „Ueber die Ursachen rLungenkrankheiten". In September 1908 h "ij naar Amerika ter bijwoning van het k^lionaal Congres voor Tubercu'ose te rid??,n' waarO"ver in 1910 zijn „On Tu- "'J515" verscheen. In 1921 gaf hij uit '-'lationspathologie und Erblich'keit" L '^2 zijn leerboek: „Grondbeginselen JS?nieene ziektekunde". student heeft hij veel aan sport ge- j, V|X)ial gymnastiek. Ook componeerde J^lek en in 1890 bij het 60-jarig be- -an de Leidsche Studenten Gymnas- Schermvereeniging „Arena Studio- in 1930 honderd jaar bestaat. Iljak hij den Arena-marsch. s reeds gemeld, heeft prof. Tendeloo te kennen gegeven, dat de dag 'Het nut van reclame in het algemeen, dus ook van adverteeren in ons Blad, be hoeven wij in dezen tijd zeker niet meer uiteen te zetten. Doch reclame en reclame is twee, de ééne advertentie doet het beter dan de ander en teneinde nu het oordeel van onze abon né's eens hierover te hooren. schrijven wij den volgenden wedstrijd uit, ingaande a.s. 6 Januari 1930 en tot en met Zaterdag 18 Januari. Gedurende deze 14 dagen vragen wij onzen lezers alle advertenties (dus ook „reclames") in ons blad (kleine adver tenties uitgezonderd"1 aandachtig te be- studeeren en er 10. die men als de best sprekende advertenties beschouwt uit te knippen, deze dan nog te nummeren van 1 tot 10, ook al weer na beoordeeling welke men van deze 10 beter vindt Zoo krijgen we du9 10 verschillende uitgeknipte adver tenties uit ons Blad en een lijstje, dat er als volgt uit moet zien: No. 1 advertentie van de firma No. 2 enz. tot en met No. 10 advertentie van de firma Deze lijstjes met de 10 uitgeknipte adver tenties moeten uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur in ons bezit zijn. Op elk lijstje, dat wij ontvangen geven wij nu de advertentie, die op dat lijstje als No. 1 geplaatst is het cijfer 10. die welke No. 2 geplaatst is 9. No. 3 cijfer 8 en zoo vervol gens, zóó dat de advertentie, die op No. 10 geplaatst is, het cijfer 1 ontvangt. Ongetwijfeld zal zich het geval voordoen, dat één en dezelfde advertentie door den één op No, 1 geplaatst wordt, dus het cijfer 10 ontvangt, terwijl dezelfde advertentie door een ander op No. 4 geplaatst is en dus dan weer cijfer 7 ontvangt. Hebben wij de advertenties op alle inge zonden lijstjes ontvangen, dus van cijfers voorzien, dan tellen wij op hoeveel punten één en dezelfde advertentie in totaal ont vangen heeft. Die advertentie, die nu hel grootst aantal punten ontvangen heeft, plaatsen wij No. 1, die daarop volgt No. 2 en zoo vervolgens tot en met No. 10. Hierdoor hebben wij dus de 10 uitver korenen. Nu nemen wij de ingezonden lijstjes en gaan als volgt te werk: Staat op een lijst een der uitverkorenen, dan krijgt de inzender 10 punten. Is boven dien op een lijst een advertentie op een plaats gezet gelijk aan die op de lijst der uitverkorenen, dan ontvangt de inzender 10 punten extra. Dus advertentie firma A kornt voor op de lijst der uitverkorenen. Ieder inzender, die die advertentie ge noemd heeft .krijgt dus 10 punten Is deze adv. van de firma A op No. 2 gekomen op de lijst der uitverkorenen, dan krijgt ieder inzender, die deze zelfde adv. ook op No. 2 geclasseerd heeft, 10 punten extra. Het grootst aantal te behalen punlen is dus: 200. Degene, die nu het grootst aantal punten verkrijgt, ontvangt den eersten prijs, groot f50.of een kunstvoorwerp ter waarde hiervan de tweede prijs f. 25.of kunstvoorwerp; de derde prijs f. 10. of kunstvoorwerp. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. DE DIRECTIE. van heden onopgemerkt voorbijgaat en is hij dan ook vandaag uitstedig. De hoogleeraar heeft er echter in toege stemd. dat hem door een zich daartoe ge vormd hebbende commissie zijn bronzen borstbeeld wordt aangeboden. Dit zal mor genmiddag in intiemen kring bij monde van dr. G O E. Lignac, privaat docent aan de Leidsche Universiteit in de pathologische anatomie en de gerechtelijke geneeskunde, geschieden. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". Afscheid van den heer Van Leeuwen. Bovengenoemde Vereeniging heeft in de groote zaal van het „Nut" een ledenvergade ring gehouden. Dat deze afweek van de gewone vergade ring bleek reeds uit de oproeping, n.l. de verkiezing van een secretaris. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer West, er reeds op dat het bestuur hoewel het den aftredenden secretaris, den heer Van Leeuwen, van harte gelukwenscht met zijn benoeming als hoofd der school te Emmen, hem met leedwezen ziet vertrek ken. Hij dankt den heer Van Leeuwen zoowel persoonlijk als namens bestuur en leden voor alles wat hij in hel belang van de Yer eeniging zoowel als voor Volkshuisvesting heeft gedaan en hoopt dat hij zijn werk in zijn nieuwe standplaats moge voortzetten. Daarna volde de verkiezing, welke tot resultaat had. dat de heer D Prins werd ge kozen; deze nam onder dankzegging de be noeming aan. Een hartelijk applaus ontlokte de mede- deeling van het bestuur, dat het gemeente bestuur machtiging zal verleenen om de huren van plan I (Kanaalstraat) eenigszins te verlagen. De rondvraag gaf niet veel nieuws, doch voor het einde vroegen de heeren C. Pon sen. oud-voorzitter architect en adviseur der Vereeniging, en v. Rosmalen namens bestuur, commissarissen en leden en nog enkele leden het woord om den secretaris Van Leeuwen dank en hulde te brengen voor hetgeen hij voor ..Ons Doel" heeft gedaan. Daarna sloot de voorzitter onder dank zegging voor de goede opkomst dpze ver gadering. VOORDRACHTAVOND TAC. VAN ELSaCKER. Helaas- slechts weinig toehoorders waren aanwezig op den voordrachtsavond, welke georganiseerd was door de afdeeling Leiden van het Algem. Ned. Verbond. Wel is dit te betreuren geweest, want de heer Jac. van Elsacker heeft getoond, vanaf het eerste oogenblik op een zeer eigen wijze te kunnen boeien. Geen voordrachtskunst, waarin gepronkt werd met een machtig klankvolume of waar bij ook maar een oogenblik van eenig pathos sprake was. Neen: sober en ingetogen, dik wijls fluisterend en vol van groote rust bracht hij het prachtige verhaal „Het Offer" van Georges Duhamel. waarin een schril beeld van oorlogsleed geteekend wordt. Met een enkel zacht gesproken woord, een enkel karakteristiek gebaar, wist hij de juiste sfeer te scheppen. Dit was vertelkunst van de allerhoogste orde, op schoone wijze ondersteund door de expressiviteit der mar kante en innemende gelaatstrekken van den spreker. Er ging een ontroerende intimiteit van dit eenvoudige verhalen uit en een groot vertrouwen kwam in den hoorder op voor dezen man, die zonder eenige over drijving of pose een der schoonste dagboe ken uit den oorlogstijd tot in onze ziel bracht. Later, in Guido Gezelle's ,."t Schrijverke" of in de leutige Sichemsche novelle van Ernest Claes „Pastoor Munte" bewonderden wij zijn voortreffelijk „Vlaomsch". Wij dachten waarlijk, dat hier een echte Vla ming aan 't „klappen" was. Vooral het de vote slot ontroerde door innerlijke bezieling en sprak van een zuiver en diep gevoel. Ook in de humoristische voordrachten toonde hij zich een geboren verteller. Voor onszelf betreurden wij 't niet, dat slechts een zeer kleine kring hier genoot- wij had den 't gevoel geschaard te zijn rond iemand, die werelden van gevoel en van bewogen heid openbaarde, waardoor tusschen de enkelingen in de zaal een ongekende ver trouwelijkheid ontstond. Wij meenden te zitten tegenover een ouden bekende, van wien een machtige suggestie uitging zonder eenig effectbejag. De velen die wegbleven, hebben werke lijk iets zeer schoons gemist- eenige uren. waarin geen doode boekenpersonen maar waarachtige mpnschen leefden en sprankel den, zijn hun voorbijgegaan. Jac. van Elsacker heeft zich een meester-verteller getoond 1 Zulk een persoonlijkheid zal men slechts zelden ontmoeten 1 DE WELDADIGHEIDSPOST ZEGELS VOOR HET KIND. Sinds eenige dagen loopt het storm op het Postkantoor in de Breestraat. In de hal staan de menschen met bewondering en verbazing te kijken naar het tentje met kleurige lichtjes, dat daar verrezen is. Heeft de Directeur ingezien, dat men lie ver koopt aan een gezellig ingerichten stand dan aan een gewoon loket? Neen, in dit Oostersch paleis worden de „Weldadigheidspostzegels voor het Kind" verkocht. De directeur van het Postkantoor stond aan het Comité dit gunstige plaatsje af. De Firma Vroom en Dreesmann herschiep het schamel houten geraamte in een voornaam, deftig vertrek, waarvoor men gaarne blijft stilstaan, in stomme bewondering starend naar de mooie Perzische tapijten, waarmee de tent bekleed is, en die op zichzelf reeds het bekijken waard zijn. Het electro-technisch bureau D. Teske zorgde voor het licht, een guirlande van roode en witte rozen, en andere gekleurde lichtjes Blijde glinsteren ze den koopcr toe, en men kan onmogelijk dezen vuurtoren passeeren, zonder de veilige haven aan te doen en een lading postzegels en briefkaar ten in te nemen. Welk een aantrekkingskracht de uiterlijke verzorging van de verkooptent heeft, mocht het Comité reeds de eerste dagen ondervin den. De verkoop gaat uitstekend, zóó zelfs, dat de gekleurde prentbriefkaarten van Felix Timmermans al bijna zijn uitverkocht, en van de serie reproducties naar schilde rijen van 17de eeuwsche meesters een tweede oplaag in bestelling is, die tegen 20 December weer verkrijgbaar zal zijn. Het Comité heeft gelukkig nog de beschik king gekregen over een aantal prentbrief kaarten der vier eerste reeksen, die ook gretig aftrek vinden. Het mooie doel, dat de verkoop der Wel dadigheidspostzegels en Briefkaarten beoogt, n.l. ondersteuning van het misdeelde Kind van alle gezindten, zal wel iedereen aan sporen, voor zijn correspondentie met Kerst mis of Nieuwjaar gebruik te maken van de Postzegels en Briefkaarten voor het Kind en zijn schreden doen richten naar het ver- kooptenlje op het Postkantoor. GEM. STUD.-VER. „U. S. L. B. In beginsel tot de oprichting besloten. In een gistermiddag gehouden vergade ring is in principe besloten tot de oprichting van een gemengde .studentenvereniging onder den naam „Unitas Studiosorum Lug- duno Batavorum" (U.S.L.B.). De eigenlijke oprichtingsvergadering zal worden gehouden op Maandag 3 Februari. Het ligt in de be doeling een eigen sociëteitsgebouw te stich ten. het bestuur is reeds verzekerd van de daarvoor benoodigde gelden en zal uitzien naar een geschikt pand. liefst in de om geving van het Rapenburg. Bovendien zal worden gestreefd naar de uitgifte van een eigen orgaan. Het comité van actie blijft als voorloopig bestuur optreden Verwacht wordt dat het ledental, hetwelk thans 150 bedraagt, na 1 September 1930. op welken datum de vereeniging zal beginnen te wer ken, tot boven de 250 zal 9tijgen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het: Doe toraal-examen Xederiandsehe letteren M. A. C. M. van Hattum (den Haag), Doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer J J Jolles (Hil versum), Candidaats-examen Ned Indisch Recht mej W. E. v. Gulden (Wageningen), candidaats-examen Wis- en Natuurkunde letter D. de heer J. Haantjes (Voorscholen.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: J. Meiman en Zonen. Heerenstraat 7, Lei den. Agentuur en Commissiehandel in Levensmiddelen. Eigenaar: J. Meiman, Leiden. Café 'l Haantje, H. J. Favier, Vrouwen- i steeg 16, Leiden. Eigenaar: H. J. Favier, I Leiden. C. A. Rozenhart.Vrouwenstecg 11, Leiden. Verkoop van alcoholhoudende, andere dan 9terke dranken. Eigenaar: C. A. Rozen hart. Leiden. Wijziging: Leidsche Autoboxen Garage, v. Olden- barneveldstraat 37 en Hoogerbeetsstraat 4, Leiden. Hel bedrijf wordt omgezet in een naamlooze Vennootschap, welke den naam zal dragen van: N.V. Leidsche Autoboxen Garage. Café Klein Minerva, Vrouwensteeg 11, Leiden Nieuwe Gevolmachtigde: C. A. Rozenhart. Leiden. (B. P.) Opheffing: Firma Gebr. v. Wetten, Hooge Waard, Koudekerk. Fouragehandel. BINNENLAND. Leidsche Universiteits-aangelegenheden in de Tweede Kamer (Uit het Parlement, 3de Blad). De minister van Waterstaat over het ver lichten der rontes van nachtlnchtvaartdien- sten (Binnenland, 2de Blad). Bij Rotterdam is hedenmorgen een elec- trische trein op een losse locomotief ge- loopen; geen persoonlijke ongelukken, maar veel vertraging (Gemengd. 2de Blad). De Umnider stoomtreilers zijn gisteren weer uitgevaren (Gemengd, 2de Blad). De oorzaak van den brand te Middelburg; een winkeljuffrouw liet een brandend lampje in een kast staan (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Het debat in den Duitschen Rijksdag (Buitenland. 1ste Blad). Verbetering in de Oostenrijksch-Italiaan- sche betrekkingen (Buitenland, 1ste Blad). Groot tumnlt bij de regeeringsverklaring van 't nienwe kabinet in Tsjecho-SIowaJnje (Buitenland, lste Blad). DE BIOSCOPEN. Ciiy-Theater. Een sprekende film, naar Amerikaansch systeem, kan niet Af ,niet succesvol zijn, indien zij geen liedje bevat, dat het geheel domineert en telkens weer op den voorgrond treedt! Dat het revue-thema daarbij belangrijke diensten verleenen kan, spreekt vanzelf. Ook de rolprent, die deze week in het City-theater draait, en waar voor gisteravond vrij groote belangstelling was, is op dien grondslag opgebouwd en heel den avond dreunt de door de radio en gra- mofoon reeds populair geworden Broadway- melody" er door je hoofd om je ook daarna nog lang bij te blijven! De Broadway-film is één van de meest bekende uit het reper toire van sprekende, zingende en musicee- rende producten der Amerikaansche in dustrie en zij verdient haar reputatie door het tintelende leven en de schaterende jolijt, die uit bijkans iedere scène naar voren treden. Eddie Ker is de knappe jonge com ponist, die de muziek voor de revue heeft geleverd en er ook verder in zal medewer ken. Dank zij zijn invloed weet hij er voor te zorgen dat z'n verloofde en haar zusle» Hank en Queenie Mahoney, eveneens een behoorlijk revue-baantje krijgen en de basis voor een goede toekomst schijnt daarmede te zijn gelegd Edoch Eddie wordt verliefd op z'n aanstaande schoonzusje en als ook deze het maar al te spoedig te pakken krijgt gaat zij zich uit een soort van wanhoop te buiten aan de meest onveranwoordelijke avonturen, die van de zijde van Eddie en Hank natuurlijk hevig verzet uitlokken Ten deele op het tooneel. ten deele achter de coulissen, ontwikkelt zich dan het verhaat dat er tenslotte toe leidt dat Eddie en Queenie elkaar krijgen, doch het wordt voortdurend afgewisseld door revue-toonee- len; balletten, jazz-muziek. solodansen en niet te vergeten vroolijke liedjes als Broad way-melody, You were meant for me. en The wedding of the painted doll Het geluid voor deze film wordt voortge bracht door middel van gramofoon-platpr» hetgeen tot voordeel heeft dat de beelden aanmerkelijk scherper zijn dan bij het Movietone systeem (een klein filmpje vol gens deze methode werd voor de pauze ver toond.) Hinderlijk was evenwel gisteravond het rammelende bijgeluid dat klaarblijke lijk veroorzaakt werd door den luid-spreker, die een groot geluidsvolume niet voldoende scheen te kunnen verwerken. Trianon-Theater. Clara Bow en Ri chard Arlen 't is een kostelijk paar Wij hebben hen gezien in de Schlager ..Vlam mende Vleugels" en in het welslagen dezer fiim hebbPD zeker deze twee filmsterren het leeuwenaandeel gehad De regisseur heeft ze nogmaals bij elkaar gebracht in: De Poort van het Geluk Clara Bow ze koestert thans huwelijksplannen speelt in deze film de rol van het verliefdp meisje, dat alles voor haar aanstaanden wederhelft doet en wil voorkomen dat hij in de ge vangenis komt en hem wil bevrijden van den dood door middel van de electrische

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1