OOK OP UW TAFEL p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 December 1929 Derde Blad No. 21396 GEMENGDJIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. HOLLANDIA SPECERIJEN BRONCHITIS ABDIJSIROOP FEUILLETON. De geheimzinnige voetstappen STORM en hoog water. Ernstige stagnatie in het visschers- bedrijf te IJmuiden. poodelijk ongeval te Groningen. Het ziet er, naar aan de N. R. CrL wordt eld voor het visschenjbedrijf te IJmui- léelijk uit. Door den storm is sinds pjdag der vorige week nog geen enkele mtreiler ter visscherij uitgevaren. Er -en nu in de visschershaven meer dan sloomtreilers, dat is ruim de helft der mtreilervloot; verder 70 motorloggers en zeilloggers. De haven ligt geheel vol. Men had gehoopt, dat er eergisteren sche ma hadden kunnèn varen, en des middags ^de Vlaardingsche stoomtreiler Janne VL p die door een loonconflict reeds eenige reken binnen is moeten blijven, een beman- gekregen. Tegen donker werd het schip Sn den wal gesleept, doch op het laatste rjenblik sprongen eenige opvarenden van J schip, dat toen toch moest blijven liggen. OH Terschelling: Het s.s. „Benwyvis" is gistermiddag hoo- i: op het strand geslagen. Het schip maakt uier en heeft ongeveer 10 graden slagzij. Hen zal trachten door middel van het wip- ertoestel van de Redding-maatschappij van el duin of door lijnen een verbinding te rsken ter geruststelling van de bemanning n boord. De postboot „Minister Kraus" kwam hier, radanks het noodweer, met 2 uur vertra- ug aan. Te Groningen kwam een afgewaaide tak in een boom terecht op een woonschip, at van boven geheel vernield werd. In de langstraat woei een schutting om, die srechtkwam op een krantenbezorger. De an. de 55-jarige Kranenburg, was direct Te Roggel (Limb.) werd gisternacht door i» stormwind het dak van de woning der vëduwe G. afgerukt. Doordat een der zij- prels omviel, storlte de woning gedeeltelijk Persoonlijke ongelukken kwamen niet Door den hevigen storm staal het water te Smerend zeer hoog, zoodat de lager gele ien straten en huizen blank staan. Over het hidelandadijkje stroomt het water hier en (har in den polder. Men is daar al bezig het dijkje met zakken zand te verhoogen. Ook oomt het water over de Neckerstraat, ter- rijl de uiterwaarden van den Overweer- schen polder onder water staat. Bij Baarn en Soest zijn vele landerijen hel Eemwater overstroomd. Men vreest il de Eemnesserpolder geheel onder za' :open. Het water in het Zwartewater bij ^Zwolle i bijzonder krachtig opgestuwd en over- r:»mde in den loop van den avond gist?- I*:la! van straten en kaden te Zwolle; o.a ïborbeckegracht, Waterstraat en Gtoo Weawiland staan geheel blank. Te Lemmer is het zeewater tot een buiten- ffione hoogte, nl. 18 m. boven A.P.. ge- >cqen. De Lemmer nachtboot van Amster- fan kon dientengevolge gisteravond van Maimer uit niet vertrekken, daar er met de zeesluis niet meer kan worden geschut Het water in de Wadden is zoo hoog opge- loopen, dat de dijk. die door de Amsterdam- sche Ballas!-Maatschappij voor het water schap „Nes-Buren" op Ameland wordt aan gelegd. gevaar loopt door te breken. Gister avond was men bezig de zwakke plekken met zeildoeken en zakken zand te verster ken. Men vreest, dat als de storm blijft aan houden. de dijk zal doorbreken, waardoor eenige landerijen zouden onderloopen. Wegens den 9torm kon de postboot „Wad denzee". die tusschen Nes en Holwerd vaart, gisteravond niet vertrekken. EEN VLIEGTUIG VERNIELD. Te Soesterberg door den storm tegen den grond geslagen. Gistermorgen om li1/? uur is op het mili taire vliegveld Soesterberg de Fokker ver kenner 606 (350 P.K. Hispano Suiza) dat van plan was te landen door den storm op genomen en tegen den grond geslagen, waarbij het toestel geheel vernield werd. De vlieger sergeant LamBermont en de passagier konden ongekwetst uit de over blijfselen worden bevrijd. NA DEN BRAND TE MIDDELBURG. Zal het stadsbeeld hersteld worden? Nadat gistermorgen te halfacht te Middel burg de brandwacht eindelijk was ingerukt begon het tegen 9 uur weer te branden in de ruïne van het hotel Verseput, zoodat de brandweer opnieuw in ach tie moest komen. Op het terrein van de firma De Jager wer den gisteren de brandkasten weggehaald door het personeel van Lips. Het is geble ken, dat deze den vuurgloed goed hebben doorstaan. Deze firma zal spoedig herbou wen en -laai met spoed het puin weg halen. De firma Simon de Witt kon gisteren haar zaak heropenen, evenals de drogist Brakman. Voor rijverkeer is de straat nog gesloten. Naar gemeld wordt is het gemeentebestuur van Middelburg van plan den herbouw der verschillende perceelen te doen geschieden op een zoodanige wijze, dat het stadsbeeld zoo goed mogelijk wordt hersteld. Gemeld wordt verder dat kortsluiting niet als oorzaak van den brand moet worden be schouwd. Wat- dan wel den brand heeft doen ontstaan is niet bekend. IN DE WIEG VERBRAND. Eergisteravond is in de Radioslraat te Eindhoven het één-jarig kindje van de fa milie B. in de wieg verbrand. De oudera waren afwezig en de broertjes en de zusjes hadden met lucifers gespeeld. INBRAAK. In den vorigen nacht is ingebroken in het Eembrandttheater te Eindhoven. De dieven zijn er in geslaagd de brandkast, staande op het kantoor, te foroeeren. Vermoedelijk hebben zij zich laten insluiten. Er is een bedrag van meer dan f. 1200 ontvreemd. RECLAME. 9203 zijn de witte strooibusjes Hollandia Specerijer^ een succes. Zuivere, gemalen Witte Peper. Zwarte Pepet, Kaneel. Kruidnagelen en ge raspte Nootmuskaat. In half-ons busjes en in goedgevulde 10 cents busjes bij uw winkelier verkrijgbaar. ixSïllevoldts Specerijenmalery Anno1855Rotterdam 125. Piero en Duim hadden plaats genomen, in een tweede statieboot, ze zaten bij den eersten minister, mei tanden wonderlijk groot. Breed waren zijn neus en ook zijn ooren, waaraan ringen, teekens van zijn macht, ,,'t Is net een kaaiman" zei Duim, stiekum tot Piero, „voornaam- lijk als hij lacht." 126. In de booten plaats genomen, ging men samen naar de baai om krokodillen te vangen, als 't kon ook een haai. „Houdt U van haai, Trijn," vroeg de koning. „Nee, vorst, U raakt aan mij niets kwijt, 'k lust liever een ge bakken botje of een stuk schelvisch op zijn tijd." SLAAPZIEKTE. Bij een 15-jarigen jongen te Ureterp is slaapziekte geconstateerd. Op een avond liep koning Edward, toen nog prins van Wales, met een zijner vrien den te Londen op straat. Het was midden in den winter en zeer koud. Op straat stond een koopman in warme, gepofte aardappe len. De prins ging naar den man toe, kocht een paar aardappelen en proefde ze. De koopman echter had hem herkend en den volgenden avond was zijn kraampje versierd met een verlicht opschrift: „■Hofleveran cier van den prins van Wales". Toen dit den prins ter oore kwam, had hij veel schik en zond den koopman een som g'Öld, met het vriendelijk verzoek echter, het opschrift weg te nemen. BUITENLANDSCH GEMENGD. NIESTROY WORDT VRITGELATEN. De te Potsdam gearresteerde losse werk man Niestroy is gisteren door de Berlijn- sche politie nogmaals verhoord, waarna hem is meegedeeld dat hij na afloop van enkele formaliteiten uit de voorloopige hechtenis zou worden ontslagen. FELLE FABRIEKSBRAND. Gistermorgen is door tot dusverre onbe kende oorzaak brand ontstaan in een sui kerfabriek te Karlsruhe. Door den storm begunstigd greep het vuur met kracht om zich heen. Na verscheidene uren gelukte het den brandweer tenslotte het vuur mees ter te worden Er zijn groote voorraden ver loren gegaan; de materieele schade bedraagt een half millioen mark Het bedrijf, waarin omstreeks 1000 man werken, ondervindt goen stagnatie. De molorlichters, die dezer dagen op het strand aandreven, zijn thans nog hooger op in de duinen geworpen. De toestand is thans zoo. dat land dat 10 jaar geleden nog midden in het eiland lag. thans vlak bij het strand ligt en de branding daar overheen slaat. Men verkeert in groote bezorgdheid, wat zal geschieden, indien de storm nog in hevig heid toeneemt, waar veel kans op is. - Nu de storm ten derden male weer opge stoken is. heerscht groote ongerustheid nopens zes vischlreilers die te Lowestoft- Yarmouth thuis hoeren en die van 3 tot 10 dagen over tijd zijn De L.T. 1070 en 1008 zijn tien dagen over tijd en mogen als ver loten gelden. De Scribton en twee andere torpedojagers zijn op zoek gegaan en zullen de geheele route der visscherspinken en stoomtreileTS volgen. Alle andere tot de visschersvloot be- hoorende schepen zijn terecht. Volgens berichten uit Lissabon is tijdens den hevigen storm nabij Caparica aan den mond van de Taag een stoomtreilcr gezon ken. Van de uit 23 man bestaande equipage zijn 10 personen verdronken. VTSSCHERSBOOT OMGESLAGEN. Bij het binnenvaren van de haven van Cap Breton (departement Landes) is een vis- schersboot omgeslagen. Van de 14 Breton- sche visschers, die aan boord waren, zijn er zes verdronken. HET STORM- EN NOODWEER. De hevige Zuid-Westerstorm, die naar het Noord-Westen draaide, en met sterkte 10 woedt, levent een ernstig gevaar vóór het eiland Sylt op. De branding is zóó geweldig, dat ook bij volle eb golven over het hoog gelegen restau rant van Westerland slaan. Van het strand wonden heele stukken weggeslagen. NOG EEN MEEVALLER. Het Engelsche Hooggerechtshof heeft uil- spraak gedaan in de bekende zaak waarin de ex-politieman Goddard de 12500 p.st. heeft terug geëischt die in beslag waren genomen voor de Kroon. De ex-brigadier van politie, Goddard. was door de Old Bailey wegens omkooperij ver oordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 2000 p.st. boete. Voorts was het in zijn bezit gevonden geld ten bedrage van 12500 p.st. in beslag genomen. Chief Justice Rowlatt deed uitspraak d<at een bedrag van 3500 p.st., waarvan de oor sprong was opgespoord en waarvan geble ken was dat het door omkooperij was ver kregen. aan de Kroon toebehoort, doch dat Goddard recht had op de rest al bestond er dan ook een gegrond vermoeden dat dit geld niet op rechtmatige wijze was ver kregen. EEN TREINROOF. In den internationalen sneltrein van Boe karest naar Lemberg is kort voor Stanislau in een tweede klasse coupó de vrouw van den Roemeenschen onder-staatssecretaris Moldavan beroofd. De dief maakte een map met diplomatieke stukken, eenige sieraden en een vrij hoog bedrag aan geld buit. De roof werd ontdekt, toen een conducteur in de couloir een eigenaardige verdoovende geur meende te ruiken en het gesloten com partiment opende. Niemand heeft den roover gezien en mevrouw Moldavan is niet in staat eenige inlichtingen te geven. Zij herin nert zich slechts, dat de eigenaardige geur zich door de coupé verspreidde, waardoor zij slaperig werd en het bewustzijn verloor. Waarschijnlijk heeft de dader te Stanislau den trein verlaten. AANVALLEN OP 'N LEERAAR. In de diStrictshoofdplaals Borszozow in Galicië vonden reeds gedurende eenige we ken overvallen plaats op het huis van den rector van het plaatselijk gymnasium. Rui ten werden ingeworpen en revolverschoten gelost. Terwijl tot nog toe niemand eenig lichamelijk letsel opliep, werd dezer dagen een ten huize van den rector wonende leer ling gewond door een revolverschot aan den schouder. Nadat een onderzoek was in gesteld. arresteerde de politie vier oud-leer lingen, die eenigen lijd geleden door den rec tor wegens wangedrag van de school waren verwijderd en die van het misdrijf verdacht worden. RECLAME. Tegen Los bet in de bronches vastzittende slijm op, ver emakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke AKKER'i Voorde Borst 9232 ^autoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. "tl) Weder liet inspecteur Plimmer zijn siren en blik op haar rusten en zij vervolg de vlug: ..Ik herinner me, dat ik het heel verkeerd r°ud, want het was op dat uur erg koud ge- Men. Het ijs had al vijf minuten in het Has gelegen, misschien wel langer." -Dank u. Dat is al wat ik u te vragen H mevrouw Stram." Het gelukte haar. de groote verademing, J!e baar deze mededeeling bezorgde, te ver tegen. ^Mevrouw Birtley Raydon heeft mij ver- hoe de ongesteldheid van haar man 's jonnen". vatte hij. tot haar pijnlijke 'Sondering, het gesprek weer op. „Dat u dokter hebt opgebeld, en op zijn advies een specialist en mijnheer Raydon's J*der hebt getelefoneerd. Mevrouw Birtley Mon sprak met heel veel waardeering uw toewijding juist in die uren van Jtoming. De dames zijn zeker altijd goed? ^ttriinnen geweest?" /A dat zijn we nóg", antwoordde zij T'Dï, als in verdediging. B ring naar de deur en had haar hand °Pden kruk. toen zij zich plotseling om- en hem in het gelaat zag. Jk sta er met mijn leven voor in" fi^e ZD me* stikkende stem, „dat Eva Mon geheel onschuldig i9, aan de wijze waarop haar echtgenoot om het leven is ge komen". „U zult natuurlijk in staat worden ge steld. om al wat u kunt verklaren ten gunst? van uw vriendin, wanneer u als getuige a décharge verschijnt bij het gerechtelijk onderzoek" zei hij vriendelijk, doch m°t ernstige stem. Over het geheel vond hij. dat zij zich voor zijn taak heel verdienstelijk had gemaakt door haar verklaringen. Hel was meer dan duidelijk, dat Eva Raydon tijd genoeg-had gehad, in de oogenblikken dat zij alleen in de hal was geweest, om het arsenicum in het rede klaar gemaakte glas gemberlimo- nade te 9torten. „Als getuige?" stamelde zij. „Dus bent u zeker, dat er een gerechtelijk onderzoek zal plaats hebben?" „Ik ben van nie's zeker", stamelde hij ecnigszins geprikkeld. „Maar hel is onmis kenbaar een geval van moord, niet waar? Niemand zal willen beweren, dat die onge lukkige man zich zelf van kant heeft willen maken, wel? U hebt me zelf daareven ver teld. dat hij bijzonder opgeruimd was dien avond en er geen sprake van was dat hij aan dood en verderf dacht, niet?" ..Neen." zc; zo. En daarop klonk het nog eens. bijna overluid: Neen" „Wat ik zeggen wil". hij kwam iets nader bij haar. ..U hebt dien kolonel Mintlaw zeker heel goed gekend, in de da gen dat hij uw vriendin het hof maakte, vóór dat zij haar tweeden echtgenoot had ontmoet. „Ja", gaf zij ten antwoord Zij had haar zelfbehcersching weder volkomen terugge vonden. „Ik kende kolonel Mintlaw heel goed". En met nadruk liet zij er op volgen: „Hij is een door en door brave man." „Door en door brave mannen doen soms heel raTe dingen, als zij verliefd zijn", merkte hij droogjes op. „Hiermee wil ik niet zeggen, dat de kolonel iets raarders heeft ge daan, dan de meeste mannen eiken dag van de week doen, om van den Zondag niet te spreken." Inspecteur Plimmer was zeer doortastend Dat was een van de redenen, waarom hem meestal die naspeuringen werden toever trouwd, waarbij grondig onderzoek veel meer opgeld doet dan kennis of zoogenaamde intuïtie. Nu had de ondervinding hem geleerd, dat het altijd zaak is, bijzonder veel werk te maken van het verhoor der dienstboden, die het personeel uitmaken, in een huis als waar hij zich nu bevond en waar, zooals hij stellig geloofde, een voorioopig bewijs tegen mevrouw Birtley Raydon zou kunnen worden gevonden. Daarop gaf hij na zijn onderhoud met mevrouw Strain te ken nen. dat hij al de dienstboden wenschte te ondervragen omtrent de feiten, die elkander opvolgden den avond van den vierden Sep tember en den ochtend van den vijfden. Op raad van de huishoudster begon hij met de keukenmeid, een aardige, gevoelige vrouw, die. naar men hem verklaarde, weg zou gaan om ergens anders meer te verdie nen. daar wijlen mijnheer Raydon haar geen verhooging van salaris had willen geven, waarop zij ook volgens het oordeel van de huishoudster der familie Raydon reed3 lang aanspraak meende te hebben. De in specteur kwam al spoedig tot de slotsom, dat zij geen aanwijzingen kon geven. Wel gaf zij wat mag worden genoemd een „prach tig getuigschrift" van mevrouw Strain. Maar over mevrouw Birtley Raydon wist zij niet veel te vertellen; het was duidelijk, dat zij inderdaad niets met de meesteres-in-naam van de villa te doen had. Het kittige, een weinig drukke kamer meisje Powell had heel wat te vertellen, en toch, om inspecteurs Plimmer's eigenaardige zegswijze te gebruiken, „draaide dat alle- maal op snertverklaxingen uit". Het bleek, dat Powell een hekel had gehad aan haar patroon, terwijl zij dol was misschien wel tegen wil en dank op haar mooi mevrouwtje. Powell was ten hoogste verbaasd, dat deze mijnheer, die haar zoo kalm aanhoor de. al wist van de hoogloopende ruzie, die tusschen haar overleden patroon en zijn vrouw op den derden September had plaats gehad. Wellicht met de bedoeling om haar mevrouw te verdedigen liet zij een en ander los. dat zij tot dusver voor zich zelve gehouden had, namelijk dat mijnheer Ray don een opvliegend, ja heusch een naar hu meur had. Als een voorbeeld beschreef zij in enkele, niet malsche bewoordingen, do wijze waarop hij den tuinmansjongen een paar dagen vóór zijn dood behandeld had. hoo hij dien jongen beschuldigd had van diefstal en getracht had hem door bangma kerij tot bekentenis te dwingen. Die geschie denis brak inspecteur Plimmer min of meer af, hetgeen hem achteraf eigenlijk speet. Over hetgeen gebeurde op den avond, toen Birtley Raydon ongetwijfeld het arsenicum had ingenomen, dat zijn dood veroorzaakte, was Powell niet licht uitgepraat. Zij had aan tafel bediend en zij had het dienblad klaargemaakt en in de hal gebracht, onge veer kwart vóór tienen op dienzelfden avond. Nog eens en rog eens drong de inspecteur er bij het kamermeisje op aan precies te omschrijven wat er op het blad gestaan had en hij werd eenigszins tot wanhoop ge bracht, toen net meisje zich één- of twee maal tegensprak. Maar de ware feiten ble ken intusschen doodeenvoudig te zijn. De bestanddeelen voor de „strandy-gaff" wa ren alle op het blad binnengebracht en na dat zij, Powell, na de afgrijselijke gebeurte nissen van den nacht, 's morgens vroeg het blad weer uit de hal had weggenomen, was het groote glas ongelukkigerwijs blijkbaar :n eens gewasschen, afgedroogd en door haar zelf weggezet. De volgende was de werkmeid, die een be nauwd kwartiertje onder verhoor door bracht, niettegenstaande zij in het geheel niet in de droevige gebeurtenis betrokken was geweest. De ondervrager gaf het bewijs, welk een goed vakman hij was. want niet één der drie vrouwen had. na zijn verhoor, het geringste vermoeden naar welken kant zijn verdenking uitging. Van The Mill House reed ispecteur Plim mer naar het paviljoen-ziekenhuis, om daar juffrouw Jameson aan een degelijk, hoewel kort verhoor te onderwerpen. Gaarne had hij ook de meid gehoord, die de voordeur van het hospitaal op den morgen van den den September had opengelaten. Maar het meisje was juist met vacanlie gegaan, en de feiten met betrekking tot het gebeurde leden geen twijfel. Immers, do chauffeur van mevrouw Raydon had gezien, dat zijn meesteres do deur openduwde, en mevrouw Birtley Raydon had hem zelf verklaard, dat zij eerst naar juffrouw Jameson's zitkamer en daarna naar de apotheek was^cegaan en daarna door het raam gezien had dat het door haar gezochte tweetal in den tuin liep. waar zij hen beiden terstond had opge zocht. Wat zij niet ge'zegd had, vertelde de apo thekeres nu. niet zonder eenige weifeling, zelf; namelijk, dat den 4en September de deur van de kast waar het arsenicum en andere gevaarlijke vergiffen werden be waard. was blijven open staan, hetgeen niet anders dan als een onverantwoordelijk? na latigheid kon worden aangemeTkt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9