Jaarvan* VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 No. 21396 icieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cis P«r regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar gentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere 'vertentiën 35 Cts per regel Kleine AdvertentiëD uitsluitend ij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een aximum aantal woorden van 30 casso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. ƒ0 18 „0 18 miner bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. emeesler en Wethouders van Leiden n ter algemeene kenms, dat door hen ning is verleend aan: a. de N.V. Gon- abriek „De Verwachting" voorheen SchoondergangSpeet, en rechtver- tot het oprichten van een fa- oor verduurzaamde levensmiddelen perceel Middelstegracht Nis. 45, 47, h'iterstegracht No. 60, kadastraal be- emeente Leiden, Sectie I. Nis. 2249, 1636; b. A. van Tuyn en rechtver- den tot het uitbreiden van de ijsfa- in een aan de Nieuwstraat grenzend e van het perceel Nieuwe Rijn No. astraal bekend gemeente Leiden, Sec tio. 2467; c. H. van Dalen en recht- genden tot het oprichten van een manswerkplaals in het perceel Aloë- 2 kadastraal bekend Gemeente Lei- -tiè L. No. 1157. 9176 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, en. 13 December 1929. EN VAN VARKENS EN MAKEN VAN EEN MESTPUT. emeesler en Wethouders van Leiden n ter openbare kennis, dat op Maan- 6 December a.s. des namiddags te in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) eid zal worden gegeven om he in te brengen tegen het houden van en het maken van een mestput op rein in den Boschhuizerpolder, ka- bekend Gemeente Leiden, Sectie O. nabij den Korten VIiel. ukken betreffende een en ander lig- het Gemeentehuis ter inzage. 9277 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, en, 13 December 1929. MER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Een langdurige zitting. et gebouw aan den Stationsweg kwa- islermiddag de leden van bovenge- e Kamer in openbare vergadering voorzitter, de heer D. ten Cate Brou- ende de vergadering, waarna de notu- n de vorige vergadering onveranderd n goedgekeurd. aanleiding van een ingekomen 'en van het hoofdbestuur der P T. en reffende de proefneming van bezor- "an aangeteekende stukken aan huis, door diverse leden hiertegen bezwa- gebracht, daar verschillende firma's js op stellen de aangeteekende stukken nlijk af te halen of te doen halen. ve9ligde de heer Wouterlood er do ~ht op, dat de geadresseerden voor :gst moeten teekenen op een formu- aarop alle adressen onder elkaar staan W, zoodat hij precies inzage krijgt ile personen, die aangeteekende sluk- ntvangen. De heer van der Laan achtte et een bezwaar, dat het alleszins toe ben systeem aantast, loten werd deze kwestie aan te houden Februari 1930. heer de Jong bracht rapport uit over "r P. T. en T. voorgestelde vervanging et postkantoor Roelofarendsveen door ,ulpkantoor en deelde mede, dat van danigen maatregel ter plaatse eerst iels officieel bekend werd. Oven 's hem gebleken bij vergelijking met plaatsen, dat door deze vergadering land er zeker niet slechter op wordt, pit echter in overweging een beslis- °P te schorten totdat een conferentie Plaats gehad tusschen de inspectie en 'hebbenden uit de plaats zelve, jhs werd besloten. de Leidsche Handelsvereeniging was 1 binnengekomen inzake de invoe- een nieuw model binnenlandsche |r'ef bij de Ned. Spoorwegen. Na 1 1 }930 mogen n.l. de oude vrachl- 1 niet meer gebruikt worden, wat .e'e firma's, die daarvan een groote beid voorradig hebben, niet onaan- J finantieel nadeel beteekent. Na J discussie werd besloten een verzoek btón tot de directie der Spoorwegen om .«aan. dat de oude vrachtbrieven op- worden. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Bij de mededeelingen bracht de voorzitter dank aan het aftredend lid, den heer Ouwe hand voor alles, wat hij gedurende de periode van zijn lidmaatschap voor de Ka mer heeft gedaan, (applaus). Tot leden van de commissie tot nazien der geloofsbrieven van de nieuwgekozen le den werden benoemd de heeren van Zonne veld, Wouterlood, van der Steen, en Alke made en tot voorzitter de heer Boot. De heer Wernink vestigde de aandacht op den onhoudbaren toestand bij de brug over het Oegstgeesterkanaal tusschen Noordwijk en Wassenaar, de Rooversbrug, welke veei te 9mal is. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze brug door de Provincie zal worden ver nieuwd. De heer Boot deelde, nadat gepauzeerd was, mede, dat de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden in orde zijn bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De secretaris, mr. P. G. Knibbe bracht vervolgens rapport uit over de ondernomen stappen inzake het gesprekkentarief. Spr. heeft zich daarvoor heel wat moeite gegeven en talloos is het aantal adhaesie- betuigingen aan de actie der Kamer ge weest. Er moge dan weinig direct resultaat bereikt zijn, de Minister heeft in ieder geval nadere bestudeering toegezegd en boven dien is de kennis van deze aangelegenheid bij zeer vele belanghebbenden aanzienlijk toegenomen, wat in de toekomst zeer zeker z'n nut zal hebben. Nadat mr. Knibbe hierover nog uitvoerig 'had uitgewijd en de voorzitter hem dank had gebracht voor zijn veelomvattenden ar beid, werd door het bureau der Kamer een voorstel ingediend om bij den Minister van Waterstaat protest aan te teekenen tegen diens uitlating als zou van bet aantal in terlocal e gesprekken door de Leidsche Ka mer een verkeerde voorstelling van zaken gegeven zijn Weliswaar is de Leidsche Kamer niet met name door den minister ge noemd, doch het bureau is de meening toe gedaan, dat bij den Minister een zoodanige opvatting beslaat. De heer Heringa wilde, nu toch geeu resultaat is bereikt, een streep onder de actie zetten. De heer van Appel daarentegen diende een voorstel in om een schrijven te richten tot den Minister, waarin de Kamer haar leedwezen uitspreekt over de invoering van het gesprekkenfarief en deze aangelegenheid in zijn voortdurende aandacht aanbeveelt. De voorzitter ontried zulks en gaf in overweging eerst de practische resultaten af te wachten. Zijn deze in overeenstemming met de door dc Kamer aangevoerde bezwa ren, dan kan alsnog een actie op breederen basis worden ingezet. De heeren Buurman en Wernink wilden eveneens volstaan met het in eerste instan tie bedoelde schrijven. Nadat de heer Knibbe zich ook in dien geest had uitgesproken, trok de heer van Appel zijn voorstel in. De directeur-generaal der P. T. en T. had tot de Kamer de vraag gericht of de bij han del, nering en industrie betrokkenen prijs stellen op de instelling van een beroepen- lijst in de locale telefoongidsen. De voorzitter stelde voor deze vraag ont kennend te beantwoorden, aangezien de lijst onvolledig is en men de risico loopt, dat deze lijst als een adresboek zal' worden ge bezigd ITet bureau zal evenwel de uitgave van een zoodanige lijst toejuichen, mits ge scheiden van een telefoongids en handha ving in ongewijzigden vorm van de oude alphabelische naamlijst. Inzake de voorgestelde invoering van brieftelegrammen in het binnenlandsch ver keer maakle de Kamer bezwaar tegen een tarief van 7/10 van het thans geldende tele gram tarief en zal zij aan het hoofdbestuur der P T. T in overweging geven dit te 9lellen op de helft van het bestaande tarief. Bovendien zou zij gaarne deze telegram men zonder extra-belalinc op dezelfde wijze als exprssebrieven besteld willen zien. Al dus besloten. De heer van Zonneveld wilde ook de huilenlandsrhe uitgestelde telegrammen als brieftelecrrammen beschouwd zien en be pleitte tevens uitbreidinrr van de grenzen, waarbinnen expresse-brieven worden besteld zonder verplichte bijbetaling door den ge adresseerde van het zgn. afsta ndsgeld. Op voorstel, van den voorzitter werd be sloten dit laatste vraagstuk afzonderlijk onder de oogen le zien. Bij de rondvraag vestigde de heer Wer nink de aandacht on den deplorahelen toe stand van den Morschweg en van den Lage- en Hooge-Morsrhweg en verzocht hij de Kamer bij het gemeentebestuur krachtig aan te dringen op spoedige en grondige verbe tering. De heer Smal wees op den levensgevaar lijken toes'and in de Bruggestraat te Alphen aan-den-Rijn en verzocht het Bureau in een volgendp vergadering mededeeling te doen omtrent 't stadium, waarin de door de pro vincie toegezegde verbetering verkeert. Hierna te kwart voor ze9 ging de Kamer over in huishoudelijke vergadering. NED. ARBEIDERSREISVEREEN. Jaarvergadering. De afd. Leiden van de Ned. Arb. Reisv. hield onder leiding van den voorzitter H. v. Woudenberg haar 6de jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het afgeloopen jaar onder alle omstandigheden gunstig is geweest. Het le dental steeg van 113 tot 176. Aan een drie tal autotochten dit jaar gehouden en wel naar de studio van de V. A. R. A.. naar Cleef en naar de bloeiende heide namen ongeveer 150 personen deel Van de buiten- landsche reizen werd door 28 leden gebruik gemaakt. Een aantal excursies naar div. instel lingen hier ter stede zijn ook uitstekend ge slaagd. Door de fusie met het Inst. v. Arb. Ontw. waardoor tevens de naam der ver- eeniging is veranderd in „Natuurvrienden- groep" moest het geheele bestuur aftreden doch was weder direct herkiesbaar. Het is nu als volgt aangesteld: H. v. Woudenberg, voorzitter; J. J. Limburg, secretaris; J. Hoek. penningm. en J. v. d. Steen en H. v. Liende, commissarissen. De laatste als vert. van het Inst, v Arb. Ontw. De seer. J. J. Limburg vertegenwoordigt de Natuurvr. groep in het Instituut. Nadat de voorzitter de aandacht van de leden nog had gevestigd op de lezing voor a.s. Maandag alwaar de alg. voorzitter M. Rorsje uit Den Haag dan zal spreken over de „Reis naar Rood Weenen" werd de ver gadering beëindigd met de vertooning van een mooie serie lichtbeelden plaatjes uit ons eigen land en een „Reisje langs den Rijn". „SELSKIP FRYSLaN". In de Jacoba-zaal van het café „Den Burcht" hield bovengenoemde Leidsche ver- eeniging van Friezen gisteravond een harer winterbijeenkomsten. Het stormachtige weer scheen op de op komst geen ongunstigen invloed te hebben uitgeoefend; de belangstelling was zeer groot Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Nijholt, werd deze bestuursfunctie 'tij delijk waargenomen door den heer H. de Roos, die in zijn openingswoord o.a. het op 29 November j.l. overleden lid, den heer K. Sijtsma, herdacht en in korte trekken diens groote verdiensten als oprichter en mede werker van het Friesche vereenigingsleven te dezer stede schetste en de aanwezigen opwekte om het door Sijtsma in 1903 aan gevangen werk. het onderhouden en beoefe nen van de „mémmelaal" en het bevorderen van de goede Friesche zeden, moedig voort te zetten. Het welverzorgde programma van dezen avond bestond voor deze gelegenheid in het doen van voordrachten, zang en muziek door de leden van de vereeniging. Afgewis seld door het gezamenlijk zingen van echt Friesche liederen, hebben verscheidene sprekers en spreeksters op recht verdienste lijke wijze ..Frysl&n" schijnt in dat op zicht over goede krachten te beschikken een aantal nummers ten beste gegeven. Er heerschte een gezellige stemming en t spreekt wel vanzelf, dat zoowel het voor dragen als de zang uitsluitend in de Friesche taal plaats vond. BIT DE KERSTPOTTEN VAN HET LEGER DES HEILS. DECEMBER iq2q. Men verzocht ons opname van het vol gende: Zoo blijde het Kerstfeest voor velen kan wezen, Zoo droeif is het velen, die zitten in nood, Ja. zelfs in dien tijd, dat het Licht is verrezen, Blijft alles rondom hen slechts somber en dood. Toc'h kunnen die' armen ook vurig begeeren Om mede te zingen van vrêe eens gebracht, Te paren hun 9tem aan den lofzang des Heeren, Het loflied der Eng'len, gehoord in dien nacht. Oh, wilt in uw vreugde ook and'ren gedenken, En kunt ge iets missen, ach toef dan niet lang, Wilt ons in den Kerstpot een kleinigheid schenken. Wij vragen voor armen, slechts vragen. geen dwang. Nog klinkt steeds het woord, door den Heiland gesproken: „Al wat ge hun doet, hebt ge Mijzelf gedaan!" Denkt, alles vergaat en wordt eenmaal verbroken. Slechts daden uit liefde, die blijven bestaan. Dan juichen de Eng'len in jub'lende koren En stemmen hun harpen tot lof, eer en dank, Dan wordt in uw harte het Kerstfeest herboren, Dat trilt door uw ziele, met godd'lijken klank! VOORDRACHTAVOND Ds. TTALSMA. Ds. Tjalsma heeft gisteravond in de Remon9trantsche Kerk Dr. van Holk's reli gieus dramatisch spel „Het Ontoegankelijk Licht" voorgedragen en er een aandachtige schare toehoorders op buitengewone wijze mede weten te boeien. Dit spe'l is 5 jaair geleden te Utrecht ter gelegenheid van het eerste lustrum van oi-n V. C. J. B. ingevoerd en ook onder leiding van Ds. Tjalsma twee jaar geleden te Gouda. Aleer en meer is er in den laatsten tijd, vooral van vrijzinnige godsdienstige zijde een streven merkbaar religie en tooneel tot elkander te brengen. De V. C. J. B. is o.a. hiermede reeds eenige1 jaren geleden begon nen op de conferenties in het Volgaardt- hui9 te Oosterbeek, waar ook de conferenties van de ver. „Aluziek en Religie" gehouden wordcli. Verder dient genoemd de arbeid van Dr. Vetter uit Rotterdam, die reeds wer ken van Strindberg en Ibzen bracht alsmede de in den laatsten tijd 6terk naar voren ge komen Ker9t-, Paasch- en Pinksterspelen. Hierbij is niet het doel tooneeleffecten na te' jagen. In de middeleeuwen, de z.g. donkere jaren, viel ook reeds een nauw contact tus schen godsdienst en tooneel op te1 merken. De Renaissance bracht echter de scheiding tusschen deze beide machten en de ortho doxie heeft de breuk volkomen gemaakt. Zóó zelfs dat men sprak van 't tooneel als komend van den booze. Vooral van vrijzinnig godsdienstige zijde is echter een kentering merkbaar. De' gods dienst dient juist de kunst te zoeken, dient zich te openen voor alle mogelijke invloe den en kan slechts dan krachtig en levend worden. De invloed van de muziek neemt men gaarne aan. Zoo moet 't ook kunnen worden met die van het uit 't hart geboren gebaar. Spr. is er zelf van overtuigd, dat hier groote gevaren liggen: het verloren gaan van den eenvoud, 't gevaar voor de pose. Maar de pogingen mogen niet ver oordeeld worden. Ook van de zijde der too- neelspelers openbaart zich het bovenge noemde streven. Vele tooneelspelers (w.o. van Dalsum en Kommer Klein) willen niet slechts een amusementskunst, maar zij zoeken het dieper-menschelijke, zij trach ten 't Goddelijke te grijpen in het leven. Dr. van Holte toont in dit spel de bewust wording van den groolen afstand tusschen den Heiligen God én den aardschen, tijde- lijken men9ch. In de hoofdfiguur is getee- kc-nd de onstuimige, vermetele mensch die niets begrijpt en begrijpen wil van dezen ontzaglijken afstand. Hij wil God zien van aangezicht tot aangezicht. In hem leven trots en hoogmoed: Hij gaat op naar Gods tempel, doch weet echter niets van den doornigen weg, dien hij nog zal moeten gaan. Hij komt bij de Tempel en brandt van verlangen om binnen te treden. Doch zingt eerst nog de „Hymne des Lichts", een der schoonste punten van dit boek. Na deze zang blijft echter alles stil en gesloten. Slechts de priester, eenerzijds uitbeelding van den mensch der traditie, anderzijds van den wijzen, bezonken mensch) treedt naar buiten en belet hem de toegang. „Roep de Godheid aan" zoo spreekt hij. maar deze' zal U met blindheid slaan". Nu komt de twijfel in den Prins, die God wil zien. Doch hij roent driemaal en waarlijk: de Eeuwige en Heilige veTschijnt voor hem, maar slaat den Prins met blindheid. (Hij die God wil zien. moet sterven). Maar een wonder is tegelijkertijd geschied: de groote weder geboorte heeft zich in hem voltrokken, hij is herboren van hoogmoed tot deemoed en gaat de wereld in, om te vertellen van wat hij heeft gezien en van zijn stil innerlijk ge luk. De Prins maakt de slavenzielen vrij maar zij begrijpen hem niet en hoonen hem. En iets van den Christus leeft in deze figuur. De menschen drinken zich een roes aan hun vrijheid, de blinde Prins die van den God. dien hij zag, vertellen wilde, blijft eenzaam en onbegrepen achter. Diep reli- j gituse gedachten liggen in dit spel gebor- gen: hij die God wil zien van oog tot oog zal daarvoor boeten en dit met 't licht van zijn oogen moeten beialen. In dit spel wordt gesproken van de Liefde, die dienen wil. Ds. Tjalsma heeft dit schoon verhaal met veel uitdrukkingskracht voorgedragen en in zijn plastische gebaren lag waarlijk iets van de bewogenheid die uit het hart voortkomt, evenals in de klank van zijn rijk genuan ceerd orgaan. Zijn voordracht deed het verlangen rijpen nog eenmaal dit spel zelve te mogen zien. RADIO-DIENST HOOGLANDSCHE KERK. Naar wij vernemen zal aanstaanden Zon dagavond de kerkdienst der Ned Herv Ge meente, welke in de Hooglandsche Kerk al hier zal worden gehouden, en te 6 uur aan vangt, via den radio-zender van Huizen worden uitgezonden In dien dienst zal vóórgaan ds. J Riemens, alhier, terwijl het kerkkoor „Ex Animo" Advents-liederen ten gehoore zal brengen. BINNENLAND. Princes Juliana heeft Katwijk verlaten. (Uit de Omstreken, 3e Blad). Minister Terpsfra over zijn plannen. (Uit het Parlement, 2e Blad). Het geneeskundig schooltoezicht; bespre kingen in de Provinciale Staten. (4e en le Blad). Be gevolgen van den storm; de visscherij in last; docdelijk ongeval te Groningen. (Gemengd, 3e Blad). Het Engelsche invoerverbod voor varkens- vleesch blijft gehandhaafd. (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Felle brand te Katwijk a. d. Rijn. (Uit de Omstreken, 3e Blad). Op 46-jarigen leeftijd is overleden de heer A. W. Heykoop, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en wethouder van Rotter dam. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Een verklaring van den Dnitschen Rijks kanselier in den Rijksdag. (Buitenl. Ie Blad) Het debat over de Belgische regeerings- verklaring. (Buitenl. lei Blad). Gevaar voor de mijnwet der Engelsche regeering. (Buitenl. Ie Blad). PROPAGANDA-UITVOERING „PATRIMONIUM"- JEUGD- CENTRALE. In de groote zaal der Stadsgehoorzaal heeft gisteravond Patrimoniums Jeugdeen- trale een propaganda-uitvoering gehouden, die zeer goed is geslaagd. Precies kwart voor acht marcheerden onder tromgeroffel de afdeelingen het po dium op en brachten onder het spelen v*n het Wilhelmus den vaandelgroet. De 2e voorzitter van Patrimonium, de heer De Jong heette in een kort openings woord de aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de medewerkers voor dezen avond: de jeugdafdeeüngen „Hestia", „Leeuwken- troep", en „Willem van Oranje" alsmede de heer en mevr. ter Weer. Patrimonium, zal zichzelf op den achtergrond houden, aldus spr., maar zal demonstreeren wat in haar afdeelingen wordt verricht. Spr. hoopt, dat de sympathie voor het jeugd werk van Patrimonium door dezen avond zal toenemen en vestigt de aandacht on dc afdeelingen, die weer in voorbereiding zijn. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. Do da mesgymnastiekvereeniging „Hestia" voerde keurige standen uit onder de voortreffe lijke leiding van den heer Dc Bruin. Uit deze oefening en ook uit de volgende num mers die „Hestia" verzorgde, bleek zon neklaar, dat de heer De Bruin eer van zijn werk heeft. Ook de vlagoefeningen. het brugturnen en tenslotte de mnziekrij, waren „af". De fraaie boekwerken die de heer De Bruin als bink van waardeerinc ontving, waren wel verdiend. Ook de padvinders van „Leeuwken- troep1' hebben een groot aandeel gehad iï het succes van den a\one. Het slangpnspel alsook 't meer ernstige Verkenners en Voortrekkers werk was goed in elkaar gezet en werd zeer tot tevreden heid van het publiek uitgevoerd. Ook de nog slechts 3 maanden bestaan de schermvereeniein? ..Willem v. Oranje" was aardig op dreef. Er werd al een aar dige techniek gegeven en de leider, de beer Ter Weer, zal wel zorgen, dat het rnpf deze afdeeling ook in orde komt. Ter opluistering van den avond demon streerden de heer en mevr. Ter Weer een goede partij schermen. Mevr. Ter Weer ontving bloemen, dp beer Ter Weer een ets van den Stadhuis toren. Aan het eind van den avond bracht de heer De Jong allen aanwezigen dank voor hun tegenwoordigheid en sloot nn cm nn- wpkkend woord, dp uitnemend geslaagde bijeenkomst met dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1