Het verlaagde interlocale telefoontarief. 70sle Jaar»anor DONDERDAG 12 DECEMBER 1929 No. 21395 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. OM UIT TE KNIPPEN! LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor adverlentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine A Ivertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0 18 Franco per post 2.35 portokosten. jt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden, cp maandag 16 december 1929, des namiddags te twee nur. het stedel. museum (lakenhal). vergadering zal, zoo noodig, 'a avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van ;l nieuw benoemd raadslid, den heer Zitman. 2o. Voortzetting van de behandeling van Toorstel. inzake het verleenen van op- icht tot het ontwerpen van plannen voor ubouw van een nieuw Raadhuis, aan den er W. M. Dudok, gemeente-architect te crsum. (205) HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden igen ter kennis van belanghebbenden, zij. die het havengeld over 1930 bij ie van abonnement vooruit willen vol- a, zich daartoe, vanaf Maandag 10 ember a.s., iederen Maandag, Dinsdag, ensdag en Donderdag van des voormid- s io12 uur en des namiddags van 2i 1/2 uur, ten kantore van den Direc- van den Markt- en Havendienst in het aggebouw kunnen aanmelden, lij die aanmelding moeten, ten einde te ;e schatting te voorkomen, geldige meet- _tven worden getoond. Mien een meetbrie! reeds eerder is ge- sd, behoeft hij echter slechts dan te wor- iovergelegd, als in den loop van het jaar j£ verandering aan het vaartuig, waarop brief betrekking heeft, plaats heett gehad, Ike op het laadvermogen van dat vaar- ■4 van invloed is. Toorts vestigen zij er de aandacht op. dat 'abonnementsgeld voor vaartuigen, welke tb bij den aanvang van het jaar in de lente bevinden, in de eerste helft van i lari 1930 moet zijn voldaan. 9185 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. leiden, 12 December 1929. UBILEUMFONDS „DE POST". Bovengenoemde vereeniging, bestaande uit ïbtenaren van het Postkantoor, heeft haar 'cejarig bestaan gevierd door het geven to een SI. Nicolaasfeesl aan de kinderen ff leden. Het bovengenoemde Jubileumfonds beoogt aan ambtenaren, die hun 25-jarig jubi- to vieren, een stoffelijk blijk van geluk- nsch te geven Om circa 6 uur opende de voorzitter met 3 groet aan klein en groot de bijeenkomst, 'hoop uitsprekende, dat het eerste feest de vereeniging in alle opzichten zou ven slagen. Daarna was het woord aan den heer en r Spijkerman uit Rotterdam met hun ■Pfcnkast en terecht moge van hen gezegd "J;^en dat ze de kinderen wisten te ver ben, want het gejuich van de kleintjes oorverdoovend en ook de grooten» moes- lachen om de vermakelijke kluchten van modernen Jan Klaassen. Om 8 uur kwam St Nicolaas met zijn ^'ht binnen en deelde aan de kinderen ial to Iractaties uit Daarna kwam weder de fam. Spijkerman he kinderen te vermaken met haar telloeren en clownerie, en hoewel het ■""'e volkje meestal na langdurig zitten f-TBtig wordt, was hun belangstelling voor goochelkunst zoo groot dat het halflien ■j®geworden vóór men het wist. to afloop kreeg elk kind nog een cadeau gSl Nicolaas en toen ging groot en klein ^•aar naar huis. 'T ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN Ds. JOH. JANSEN. Aanbieding van huldeblijken. Gisteravond herdacht ds. Joh. Jansen, predikant bij de Chr. Ger. Kerk alhier, zijn zilveren ambtsjubileum. De Gemeente was tot dit blij gedenken in het kerkgebouw saamgekomen. Ds. J. L. de Vries van Bussum, die de leiding van deze vergadering had. opende door te laten zingen Ps. 134 3, gebed en het lezen van Psalm 103. ïn zijn welkomst woord teekende hij den jubilaris als gezond realist, gevoelsmensch maar ook als Christen-idealist, die met de beproefden een woord op den juisten lijd wist Ie spreken. Vervolgens sprak prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn. Z.Hooggel. was de beves tiger van den jubilaris in zijn eerste ge meente te Oud-Beierland. Spr., wiens herin neringen verder gingen dan 11 Dec. 1901, schetste het leven van den jubilaris in drie perioden, nml. den tijd vóór zijn studietijd, als student en als V. D. M. Om ten laatste met een blik op de toekomst, ds. Jansen Gods zegen en nabijheid toe te bidden Van 's jubilaris eerste gemeente, Oud- Beijerland, was een telegram binnengeko men. omdat door krankte afvaardiging niet mogelijk was. De tweede gemeente van ds. Jansen was vertegenwoordigd door ds. P. de Smit en twee kerkeraadsleden. De eerste was de woordvoerder namens kerkeraad en ge meente. die van den zegen Gods op den arbeid van den jubilaris te Utrecht mocht gewagen. Ouderling C H. Ovcrduin sprak namens Kerkeraad en gemeente van Leiden. Spreker wees op de liefde tot den jubilaris, die wel niet 't minst hierin bestaal. dat de grond toon van elke predikatie is: er is genade bij den iïeere Jezus te verkrijgen voor een arm zondaar. Een blijk van waardeering bood hij den jubilaris en dien9 echtgenoote j aan in den vorm van een keurig dressoir i met 1 stoelen, ontworpen en vervaardigd door de fa. De Bolster naar nieuwste meu- j belarchilectuur. Dit ging vergezeld van een oorkonde, geleekend door den heer Zitman. Namens de catechisanten sprak de heer W. Buurman, die een bij bovengenoemde meu belen passende theekast aanbood. Ds. J. L. de Vries sprak namens de Jon- gedochtersvereeniging en bood een schilderij aan. De voorzitter der Jongclingsvereeniging bood een salontafel aan. Ds. L. II. v. d. Meiden, sprak namens de classis s-Gravenhage, die haar liefde ma nifesteerde in een moderne klok met zij stukken. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer D Kruit namens de Zondagsschool en Evangelisatievpreeniging. den heer H Lek, namens de commissie van bijstand, door dr van Nes die zijn bewijs van vriendschap ook uitte in een prachtigen mand met fruit, door ds. P. J de Bruin van Veenendaal, door ds. J. W. Guls van Apel doorn, door ouderling Selier namens den Kerkeraad van Den Haag en door mr. Dambrink van Utrecht Benevens genoemden waren ook aanwezig ds. T. A. Bakker van IJmuiden en ds. G. Salomons van 's-Graven zand e. Een zangkoor, samengesteld uit plm. 60 leden der gemeente, onder leiding van den heer H. Jansen, bracht op uitnemende wijze zes zangstukken te hooren. Ten laatste besteeg de jubilaris zelf den katheder dm met enkele woorden uit de drukken wat in zijn hart omging Z.Eerw. was geweldig aangegrepen door zooveel spontane blijken van liefde. Na allen bedankt te hebben, gaf z.eerw. op te zingen Ps. 73 13 en 89 1. Prof. De Bruin sloot deze feestelijke samenkomst met dankzegging. DERDE VOLKSBIJEENKOMST Na de jazzmuziek van het gezelschap „Aufgepast" in de vorige bijeenkomst, wer den gisteravond de bezoekers van de Voiks- bijeenkomsten vergast op hel snarengetokkel van de Mandolineclub „Marjacoff" en zon der ons aan vergelijkingen te wagen waartoe de uiteenloopende aard der muziek zich trouwens ook slecht leent mag toch worden geconstateerd, dat het muzikaal genot even groot, zoo niet grooter is geweest. „Marjacoff" deed zich kennen als een uit stekend orkestje, dat in het samenspel een heel goeden klank wist te ontwikkelen -n met groote zorgvuldigheid de intenties van den directeur, den heer J P A Meyer volgde Er werd met veel ambitie gemusiceerd en alle nummers zonder uitzondering getuigden van degelijke voorbereiding De volle zaal luisterde met onverdeelde aandacht en be loonde de jeugdige musici met luid en aan houdend applaus De voorzitter, de heer R. van Eecke, liet zijn dankwoord vergezeld gaan van een aan tal rood-witte linten, bedrukt met den naam der vereeniging, ter bevestiging aan de instrumenten Een aardige en bovenal practische attentie, welke stellig meer op prijs werd gesteld dan bloemen. Ter afwisseling van de instrumentale nummers zong de heer L. W Nijland uit Den Haag eenige levensliedjes, deels van eigen makelij, die enormen bijval oogstten De heer Nijland, die jaren geleden een graag geziene figuur op het podium der Stadszaal was, kan er zich verzekerd van houden, lat de hernieuwde kennismaking met het Leid- sche publiek dezerzijds van den meest aan genomen aard is geweest En ongetwijfeld zijn wij veler tolk, wan neer wij den wensch uitspreken, dat do Commissie erin zal mogen slagen den heer Nijland ook het volgend jaar bereid te vin den weer op te treden. Zoo werd het alles bi* elkaar weer een genoeglijke avond, die'èn voor executanten èn voor publiek een groot succes was. „KERK EN VREDE". Men schrijft-ons: Evenals het vorige jaar tegen Ker9tmi9 geschiedde houdt ook thans de afdeelmg Leiden e.o van „Kerk en Vrede" (Groep van Voorgangers en Gemeenteleden tegen oorlog en oorlogstoerusting) een openbare bijeenkomst Deze keer niet in den vorm eener godsdienstoefening, maar in den vorm eener voordracht, waarin Ds. P. D. Tjal- sma het standpunt der vereeniging nader zal uiteenzetten „Kerk en Vrede" meent (geheel in over eenstemming met gelijksoortige bewegingen in andere landen) dat de tijd is aangebro ken, waarin de Christelijke Kerk in al haar geledingen zich verzetten moet. niet alleen tegen den oorlog, maar ook tegen zijn voor bereiding, de oorlogstoerusting „Kerk en Vrede" meent, dat Christendom en oorlogsbedrijf elkander niet verdragen, thans minder dan ooit. Zij meent, dat aangezien de vorige oorlog alleen mogelijk was met behulp van de kerk de kerk lhan9 tot eerste plicht heeft, die hulp te onttrekken Zij meent, dat dit haar voornaamste vredeswerk is. Zij is overtuigd, dat de kerk het Evangelie niet zuiver kan houden en niet met goed geweten Kerstmis kan vieren, als zij niet radicaal breekt met de oorlogsidee in eiken vorm. Een en ander hoopt Ds. Tjalsma a.s. Maandag uiteen te zetten en toe te lichten. De titel zijner voordracht is: „Mogen de Kerken nog Kerstmis vieren?" Voor nadere bijzonderheden zie men een advertentie in dit nummer. Dr. H. R. Woltjer, lector in de na tuurkunde aan de Universiteit alhier en con servator by het Natuurkundig Laboratorium alhier, die benoemd is tot hoogleeraar in do natuurkunde aan de Techni che Hoogeschool te Bandoeng, als opvolger van prof. dr. J. Clay, is dezer dagen over Marseille naar Indië vertrokken. BINNENLAND. Wat moeten de Leidsche abonnés na 1 Januari 1930 voor hnn interlocale telefoon gesprekken betalen? (lste Blad). Eet zilveren ambtsjubileum van ds. Joh. Jansen, Chr. Geref. predikant te Leiden. (Stadsnieuws, lste Blad). Eesprekingen over den overval op Cnragao (Uit het Parlement, 3de Blad). Vereenvoudigde behandeling op een vier tal postkantoren van ter aanteekening aan geboden slnkken (Binnenland, 3de Blad). Misdrijf te Amsterdam; het drama van het kinderlijkje (Gemengd 2de Blad). Bestuursvergadering van den Nederland- schen Tninbonwraad; het heengaan van den voorzitter (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). BUITENLAND. Groot rumoer in de Belgische Kamer. (Buitenland, lste Blad). Nieuwe nederlaag der Engelsche regeering in het Hoogerhnis (Buitenland, lste Blad). De moeilijkheden over het Duitsche finan- cieele program (Buitenland, lste Blad). Weer een gevangenisoproer in Amerika. (Buitenl Gem 2de Blad en Tel. lste Blad). De verkiezing van den Zwitserschen Bonds raad (Tel., lste Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaafd zijn voor het candidaals-examen rechtsgeleerdheid de dames I. Holsboer (Enschedé) en M. J. A. van der Lugt (Rot- terdam) en de hroren P. Plantenga (Den 1 Haag) en W H. A. Mazel (Den Haag. docto- raal-examen rechtsgeleerdheid de heer J. Knottenbelt (Diepenveen). HANDELSREGISTER IUMER VAN KOOPHANDEL. IWwa inschrijving: Wevers en Co.. Hoofdstraat 27. ."Iieim. Bloembollenkweekerij en ex- i, ugenaar: H. Weyers, Sassenheim faling: '7 en Weyera en Co.. Hoofdstraat 27, 'ikeim .Kweeken en verzenden van CARNAVALSKRANT „NUT EN VERMAAK" Evenals vorige jaren heeft ook nu weer de Leidsche Tooneel- en Muziekvereeniging „Nut en Vermaak" een carnavalscourant uit gegeven. waarvan de inhoud uit den aard der zaak grootendeels gewijd is aan het op 4 Januari a s. onder den naam van „Nieuw jaarsfeest" te vieren bal-masqué. Gelijk bekend zal op dat bal ook een schoonheidskoningin worden aangewezen; de gelukkige schoone zal behalve een fraaien prijs van het bestuur ook een zilveren beker ontvangen, aangeboden door de directie van „Zomerzorg" Verder vinden we in dit nummer tal van bijdragen in proza en poëzie, alle betrek king hebbende op den komende" carna- I valstijd. Gelijk bekend treedt met 1 Jan. a.s. het verlaagde interlocale Telefoontarief in werking. - Ten gerieve van de Leidsche abonné's geven wij hieronder een lijstje van die plaatsen, waar mede vanuit onze gemeente tegen een tarief van f.0 10, f. 0.15 of f. 0.35 per 3 minuten gesproken kan worden: Het tarief van f. 0.10 per 3 minuten geldt in het verkeer met: Benthuizen Hazerswoude Hoogmade Kaag Katwijk aan den Rijn Katwijk aan Zee Koudekerk Noordwijk-Binnen Rijnsburg Rijpwetering Het tarief van f. 0.15 per 3 minuten het verkeer met: Sassenheim Stompwijk Valkenburg bij Leiden Voorhout Voorschoten Warmond Wassenaar Woubrugge Zoeterwoude geldt Alphen aan den Rijn Langeraar Leidschendam Leimuiden Lisse Moerkapelle - Noord wijkerhout Nootdorp Het tarief van f. 0.35 per 3 minuten geldt in het verkeer met: Oude-Wetering Oudshoorn Rijnsaterwoude Roelofarendsveen Ter Aar Zoetermeer Aalsmeer Aalsmeer-Oosl Aarlanderveen Vbbenes Vbcoude Aerdenhout Ylblasserdam \mmerstol \mstelveen \mstelveen-Randwijck larendrecht ten nebroek lergambachl lergschenhoi Berkel (Z -H Berken woude Bleiswijk Bloemendaal (N.-H.) Bodegraven Bolnes Boskoop Bovenkerk (N.-H.) Breukelen Buitenveldert Capelle ad. IJssel Delft Driehuis (Gem. Velsen) Gouda Gouderak 's-Gravenhage 's-Gravenzande Grool-Ammers Het tarief van f. 0.35 per 3 minuten geldt in het verkeer met: Haarlem Haarzuilen Haastrecht Halfweg (N.-H.) Harmeien Heemstede Heenweg Hekendorp Hillegom Hoef (de) Hoek van Holland Honselersdijk Hoofddorp Haarlemmermeer Hoogvliet IJmuiden IJmuiden-Oost IJsselmonde Kamerik Kethel Kinderdijk Kockengen Kralingscheveer Krimpen a d IJssel Krimpen a d Lek Kwakel (de) Kwintsheul Lange Ruige Weide Lekkerkerk Lier (de) Kinschoten Loosduinen Maasdijk Maasland Maassluis Meye (de) Mijdrecht Monster Monffnort Moordrecht Naaldwijk Nes a d Amstel Nieuwerbrug N'euwerkerk a d TJssel Nieuwkoop Nieuw -Lekkerland Nieuwveen Nieuw Vennep Noorden Oude Leede Ouderkerk a d Amstel Ouderkerk a. d. IJssel Oudewater Overschie Overveen Pernis Pijnacker Poeldijk Polsbroek Polsbroekerdam Poortugaal Reeuwijk Rhoon Ridderkerk Rijk Rijsoord Rijswij*k (Z.-H Rotterdam Rozenburg Santpoort-dorp Santpoort-station Soheveningen Scheven ingen-Kurhaus Schiedam Schipluiden Schoonhoven Slikkerveer Sloten (N -H Spaarndam Stolwijk Streefkerk Uithoorn Velsen Velden Noord Vijfhuizen Haarlemmermeer Vinkeveen V'anrdingen Vtist Vope'enzang Voorburg Waarder Waddinxveer Wateringen Wilnis Woerden Zand voort Zegveld Zevenhoven Zevenhuizon (Z H Zwammerdam Zwet (Gem. Overschie)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1