||)»ie Jaargang MAANDAG 9 DECEMBER 1929 No. 21392 ficieele kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN j Cts per regel voor advertentiên ait Leiden en plaatsen waar jjentscbappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere jiivertentiên 35 Cts. per regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 -f- portokosten. [nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden tien ter openbare kennis, dat zij. uit- lend ten aanzien van den door de Chris- [e Wijkvereeniging „Staalwijk" op 10. ja December a.s. in het Wijkgebouw ialmjk" aan de Heerenstraat no. 45 te jer. bazaar, onthetling hebben verleend het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHDYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. [en, 9 December 1920. 8995 ININKLIJK BEZOEK AAN DE ANNA-KLINIEK idenmorgen te halfelf heeft H.M. de Ko- Moeder Haar aangekondigd bezoek :e Anna-kliniek gebracht. II was vergezeld van freule Schimmel- ack en Haar particulieren secretaris a baron van Heemstra en werd aan jang verwelkomd door den dirceteur, hrk Jansen en de secretaresse der Ver. Misvormden, mej A. E. Groll. Namens bestuur dier vereeniging bood een der :rs H M. een bouquet bloemen aan. De bezoekster bezichtigde met veel be- ilelling de verschillende afdeelingen en aan de patiënten bloemen en ge ien uit de leerkamer der zusters werd de kotfie eerd en werden de mede-directeur, dr. en de directrice, zuster Bos aan i voorgesteld, een verblijf van ruim een uur vertrok weer per auto naar Den Haag. i=secretaresse der Ver. voor Misvormden Uns mede, dat van iemand uit Apel- i, die onbekend wenscht te blijven, een 5 ontvangen van f. 1500 ten behoeve ifc Anna-kliniek. ST. NICOLAAS DE STADSGEHOORZAAL. was het groote feest der arme kinde die weken van te voren reeds uitzien de komst van den ouden Bisschop. Is feestelijker aanblik denkbaar, dan deze le zaal gevuld met eenige honder- slralende en jubelende kinderen, voor over 't algemeen een St. Nicolaasfeesl lot de onvervulde wenschen blijft be- n? arme kinderen uit de eerste klassen lagere scholen waren door de Commis- rwr de Volksbijeenkomsten Zaterdag- 'ag uitgenoodigd, om het bezoek van St. >'aas en zijn trouwen Zwarten Piet mee iien: zelden woonden wij een feest bij. zóó intens genoten werd, waar zulk oprechte, blijde en onbedorven stemming :hte! prachtige costuums van den Spaan- ïf| geestelijke en zijn knecht, de laatste ïlfêds vol grappen en met het zwaaien zijn zwarte roe de kinderen opzwee- tol luide hoeras en uitbundige juich- - maakten diepen indruk. Het was een ing van druk beweeglijke, zwaaiende V:. een zee van groeten, die door den 'iirdigen geestelijke minzaam deftig be- r,»rd werd. ■r^chillende onderwijzeressen zorgden uitdeeling der tractatie speculaas cbollen en warme chocola. Men had de •-h gezichten van de kleintjes eens zien. toen ze daar zoo'n dikke bol band voelden of voorzichtig knabbel- de knappende speculaas En de na- I en zorgzame blik van het meisje. ;*r haar ouder broertje, dat dit feest '^ten niet meer bijwonen mocht, om- 1 al in de tweede klas» zat, een koek -if! Gelukkiger waren deze opgetogen hiermee, dan zooveel anderen, voor op den 5den December zoo dikwijls 'ijken kring cadeautjes stroomt 1 I ^rrukking steeg ten top, toen St. Ni- I 8® rijn troon op het podium beklom, het L®^ing en de vertooning van de ge- töoverlantaamplaatjes begon, waar goederen in een rijk vol fantasie ge- L. werden Bij elk plaatje steeg een uit de kelen op. dat hooren en zien van verging! Het was een middag iJpnden rop weer een geheel jaar ..kan worden 1 De Commissie voor de inkomsten heeft weer eens prach- gedaan; men kan er haar niet ?enoeg voor zijn! 'T ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN Ds. J. JANSEN. De gedachtenispiedicatie. Ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum, dat a.s. Woensdagavond in beslo ten gemeentekring zal worden herdacht, heeft gistermorgen ds. J. Jansen, Chr. Geref. predikant alhier een gedachtenisrede uitge sproken, waarbij zijn eerw. tot tekst had gekozen 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben dezen, schat in aarden vaten, opdat de uit nemendheid der kracht zij van God en niet uit ons." De ochtenddienst. In zijn voorafspraak herinnerde spr er aan hoe hij op den tweeden Zondag in Dec. van het jaar 1904 zijn intrede deed als can- didaat in de gemeente te Oud-Beijerland met de woorden van Salomo: Geef mij wijs heid en wetenschap. Na dien heeft spr. in Utrecht gestaan en thans dient hij reeds weder 121/* jaar de gemeente van Leiden. Hier heeft hij onlangs zijn zilveren huwe lijksfeest mogen vieren met zijn trouwe echtgenoole, waarbij het hem aan belang stelling niet heeft ontbroken. Het is thans sprekers begeerte God te verheerlijken en Zijn Naam uit te roepen. Met geen woorden is de heerlijkheid van het ambt van Dienaar des Woords te beschrijven. Steeds heeft spr. de trouwe hulp Gods mogen ondervinden. Hij die roept is getrouw. Als hoofdthema van zijn preek behan delde spr De schat in een aarden vat, ter wijl hij achtereenvolgens stilstond hij: le de onuitsprekelijke heerlijkheid, 2e. de nederige drager en 3e. het god verheerlijkend doel van deze schat. Bij de uitlegging van het tekstwoord, paste spr de rijke gedachten ervan ook op zichzelf toe, zich kennende als een on waardige, die nochtans tot zoo heerlijk werk was geroepen, gedragen door Zijn God. Aan het einde van zijn predikatie richtte spr. zich met een persoonlijk woord, aller eerst tot dT. dc Vries van Bussum Spr. herinnerde er aan, dat hij deze reeds vóór 22 jaar te Utrecht als catechisant heeft ont moet. Thans is ook hij reeds langen tijd predikant. Spr. wenschte hem toe, dat hij steeds moge ondervinden de genadige voor lichting van Gods Heiligen Geest en er ook van overtuigd moge zijn dat wij de schat hebben in aarden vaten Zich vervolgens tot Dr. v. Es richtende zeide spr dat het met geen woorden is uit te spreken wat deze voor hem geweest is. Spr bracht hem daarvoor in het openbaar hartelijk dank, hem toewenschende dat hij in zijn heerlijk ambt nog velen ten zegen zal worden gesteld. Verder richtte spr. het woord tot den kerkeraad, met wie hij twaalf jaar heeft mogen samenwerken. Door de genade Gods zijn we die we zijn, aldus spr. Gods zegen rust op ons werk. Spr. sprak voorts als zijn wenschen uit dat Gods zegen moge rusten op het stedelijk bestuur, op allen die op eenigerlei wijze bij den kerkedienst zijn betrokken, op de ver- eenigingen, die arbeiden in dienst van Gods Koninkrijk. Ten slotte richtte spr zich tot de ge meente bij wie God gewild heeft dat hij zijn jubileum vieren zal Spr. roemde in Gods genade, die tot in eeuwigheid blijft, die on wankelbaar is. De Heer is zoo getrouw als sterk. Aan het einde van den dienst werd de jubileerende predikant toegesproken door ouderling Langezaal die er op wees dat de volle inhoud van de prediking van den leeraar altijd is geweest Jezus Christus. Van Hem is hij een kruisgezant E ris tegen woordig zoo weinig Christuskennis De mensch wordt zoo weinig bepaald bij zijn diepe val Daarom is Uw bediening zoo kostelijk, aldus spr God stelle U nog tot een rijken zegen. Hij geve u een plaats aan het Middelaarshart van Jezus hij geve u ten slotte dalg ij op de stranden der eeuwig heid moge aanheffen het lied van Mozes en van het Lam. De gemeente zong haar leeraar toe de zegenbede uit Ps. 122. De avonddienst in de Chr. Geref Kerk werd geleid door ds de Vries van Bussum. die een predikatie hield over Gen 35 3: ..En laai ons ons opmaken en optrekken naar Beth-El; ik zal aldaar een altaar maken dien God. die mij antwoordt ten dage mijner benauwdheid en met mij is geweest op den weg dien ik ge wandeld heb." De hoofdgedachte van deze rede was: De opgang naar Bethel, le door God gewild 2e. door Jacob begeerd; 3e. door allen betracht Ook deze predikatie stond in het "ffceken van de herdenking van het jubileum. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. In de rijksbegrooting voor 1930 wordt ten aanzien van de Leidsche Universiteit ge zegd: De verhooging met f. 42.995 van het voor Leiden aangevraagde vloeit voort uit de in- gebruik-neming van de nieuwe klinieken en laboratoria op het terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis en uit vermeerde ring ten behoeve van de geologie en de na tuurkunde. Sedert <ie tienjaren geleden begonnen reorganisatie van de sterrenwacht te Leiden neemt het onderwijs in de astronomie aldaar een zeer bijzondere plaats in. De conserva tor, dr. J. H. Oort. neemt aan de opleiding der astronomen een essentieel aandeel. Om deze reden meent de minister, dat hem een lectoraat ware toe te kennen waarop hij temeer aanspraak heeft, nu hij een belang rijke aanbieding uit Amerika heeft afge wezen. Voor de studie van het Chinecsch wordt te Leiden, naar aanleiding van het feit, dat de docent voor dit vak een benoeming in Amerika afwees, een stichting in het leven geroepen, waarvoor uit particuliere bijdra gen gelden worden bijeengebracht. De mi nister meent, dat er aanleiding is van regee- ringswege steun te bicden aan deze stich ting. NED. GRAFISCHE BOND AFD. LEIDEN. ONDER EEN AUTO GEWAAID. Zaterdagmiddag te 12 uur is de 12-jarige Joh. L uit Leiderdorp op den Hooge-Rijndijk door den stormwind onder een auto ge drukt. Een der wielen ging den jongen over het linkerdijbeen, waardoor dit brak. De Eerste-Hulpdienst vervoerde hem ter behan deling naar hei Academisch Ziekenhuis. Feestavond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. In de geheel gevulde zaal van „Concor dia" heeft Zaterdagavond de afdeeling Lei den van den Nederlandschen Grafischen Bond op opgewekte wijze haar 75jarig be staan gevierd De voorzitter, de heer J. G. Valkenburgh sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de groote opkomst en begroette in het bijzonder het Hoofdbestuur, de afgevaardig den van de afdeelingen Breda, Utrecht, Haarlem, Deventer, Zutfen, Amsterdam en Den Haag, alsmede den directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, den heer Wijkmans en de bestuursleden van den Neutralen Bestuurdersbond en ed aangeslo ten organisaties. Nadat hij voorlezing had gedaan van een aantal telegrafische en schriftelijke geluk- wcnschen, bracht de heer Valkenburgh hulde aan de oprichters voor hun loffelijk initiatief en dank aan zijn mede-bestuurs leden voor hun prettige samenwerking. Daarna werden de verschillende afge vaardigden in de gelegenheid gesteld hun gelukwenschen aan te bieden. De penningmeester der Leidsche afdeeling de heer van Rosmalen voerde namens alle leden het ^woord en bracht in het bijzonder hulde aan den voorzitter, den heer Valken burgh en de bestuursleden Trap en de Mik. Als een klein bewijs van waardeering voor hun werk bood spr de heeren Valkenburgh en de Mik ee nhorloge en den heer Trap een lederen sigarenkoker en portemonnaie aan. De heer Valkenburgh getuigde in zijn be dankje van de groote liefde voor de neu trale vakbeweging en de aangesloten orga nisaties en wekte met klem od tot aanslui ting als lid Daarna voerde een groot aantal sprekers het woord, die het evenwel allen, op ver zoek van den voorzitter, kort maakten. Al lereerst bood de bondsvoorzitter de heer L. Sans uit Deventer namens het H B met een sympathiek speechje een bloemenmand aan. welk voorbeeld werd gevolgd door afgevaar digden van de afdeel ie gen Breda, Deventer, Amsterdam. Haarlem. Rotterdam en Utrecht zoodat het tooneel in korten tiid in een wa ren bloementuin was herschapen De voorzitter van den Leidschen Neutra len Restuurdersbond, de heer W F van der Broek brak een lans voor de neutrale vak beweging. welke met open vizier strijdt in het belang van haar leden, doch zonder politieke bij-ooemerken Als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde spr pen ver guld-zilveren medaille Hierna kwamen de onderafdeelingen aan gesloten bij dezen bond. de Gemeente-werk lieden en de Centrale Bond van Werk meesters. afdeeling Leiden, ook met bloe menmanden aandragen De heer Valkenburgh dankte allen voor deze verrassend-grootsche huldiging Het verdere gedeelte van den avond stond geheel in het teeken van het feest Het jazzband- orkest ..Aufgepasl" bracht als steeds er de stemming weer in het zangkoor _.Eeerika" onder leiding van den heer G. Mulder ver gastte de aanwezigen op eenige mooie liede ren. terwijl de heer C Spaanderman Jr eenige voordrachten ten bpste gaf die zeer in den smaak vielen. Fen gezellig hal be sloet het feest Fen rnllerte ten bate van de aan t b. c. lijdende collega's bracht f 23.07 op. FEESTAVOND VAN DEN CENTR. NEDERLANDSCHEN AMBTENAARSBOND. Een mijlpaal. De afdeeling Leiden van bovengenoemden bond hield Zaterdagavond in de groote zaal van Café-Restaurant „Zomerzorg" een her- denkings-feestavond, ter gelegenheid van het feit dat onlangs het 300ste lid werd in geschreven, voor haar leden met huisgenoo- ten, en genoodigden. De bondsvoorzitter, de heer F. S. Noodhoff, van den Haag, was aanwezig voor het houden van een herden kingsrede, terwijl de avond verder werd ge vuld door het optreden van het duo Verweij, uit den Haag, en een strijkje onder den naam van „The Oxford Band". De voorzitter der afdeeling de heer H. v. Woudenberg, opende te half negen de zeer druk bezochte bijeenkomst, en verwelkomde in 't bijzonder don bondsvoorzitter, die vroe ger zelf deel uitmaakte van de afdeeling en zelf een belangrijk aandeel heeft gehad in de moeilijkheden en ontwikkeling der afdee ling. Verder begroette spr de vertegenwoor digers van den Leidsche Bestuurdersbond, de S.D. Raadsfractie en de zusterorganisa ties. Een woord van dank bracht spr. aan den L. B. B. voor zijn vriendelijke attentie, in den vorm van twee groote bouquetten bloemen. Spr. deelde voorts mede dat het niet de bedoeling was een groot feest te houden, doch dat de inschrijving van het 300ste lid toch een feit was, dat niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. 't Spreekt van zelf zegt spr. dat wij, nu dit cijfer bereikt is niet stil blijven staan. Wij gaan steeds vooruit en zullen niet rusten voor dat alle instellingen te dezer stede een voldoend ledenaantal tellen. Spr. hoopte dat deze avond er toe mocht bijdra gen dat de banden van kameraadschap en saamhoorigheid zouden worden versterkt; en wenschte allen verder een genoeglijken avond. Ten slotte werd nog aangekondigd een in de pauze te houden collecte voor de nage laten betrekkingen van den arbeider Beckers uit Maastricht, die bij de aldaar onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden, was doodgeschoten Nadat het strijkje zich op verdienstelijke wijze een paar maal had laten hooren, ver- j kreeg de heer F S. Noordhoff het woord voor het uitspreken van een herdenkings woord. Spr herinnert aan een 18 jaar terug, toen i hier te Leiden de eerste moderne afdeeling van ambtenaren werd opgericht en brengt hulde aan het bestuur dat den kop er voor heeft weten te houden om het te brengen tot wat op heden de afdeeling is. Spr. schetst hoe men vroeger steeds trachtte de opkomende beweging neer te slaan, wat echter niet gelukt is. Men gebruikte daartoe alle mogelijke middelen waarmede spr aantoont het ver band van de arbeiders in het vrije bedrijf met de ambtenaren, iets dat de neutralen en categoralen ontkennen. Spr typeert verder met eenige staaltjes de minder tegemoetkomende houding die de autoriteiten toentertijd tegenover de mo derne organisatie aannamen. Ook in de bur gerij vond 'men geen steun. Spr. herinnert zich nog dat hij als ambtenaar te Leiden voor het eerst meeliep in een 1 Mei-optocht en door studenten werd uitgefloten, wat voor mij, zegt spr. een reden te meer was om door een taaie huisbezoek-actie de macht der afdeeling te vergrooten. Spr. noemt ver der uit verschillende jaarverslagen eenige cijfers waaruit de ontwikkeling der afdee ling blijkt. Uit het verslag van 1916 blijkt, dat ook toen een comm. ad hoc was inge steld. die wel zoo goed was om de organisa tie te willen hooren. Dit noemde men toen al een succes Nu is dit wel eenigszins an ders zegt spr al valt er nog wel het een en ander te verbeteren In die dagen werd er door de bestuurders hard gewerkt Tn dit verband noemt spr den toenmnligen afd - voorzitter. de heer J Vallentpoed die zeer tot spr 's leedwezen, door een ernstige ziekte heden niet in ons midden kan zijn Spr. uit namens het Hoofdbestuur woorden van dank aan den heer Vallentgoed en wenscht hem een spoedige beterschap toe. Na 1916 zegt spr volgde een inzinking, tot 1919. dat men het gouden jaar kan noe men. Vervolgens wederom een langdurige periode van reactie over de geheele bewe ging. waarvan ook de ambtenaren de dupe werden Thans is erhter weer een opleving j te constateeren Tn tal van gemeenten wor- den weer verheleringen in de positie der ambtenaren aangebracht. Wat het overleg j betrpft kunnen wij zeggen over 't algemeen als geliikhpreehtigden te worden behandeld I Tn de eene plaats is het wat beter dan in de ander Ook zijn er nog enkele boogere ambtenaren die probeeren het ovprlee te ontwrichten Dit typeert zegt spr de macht dezer personen die niet door de politieke partijen zijn te treffen. Spreker behandelt ten slotte de opvoering van het geestelijk peil der leden, en wijst op de instelling van enkele commissies voor BINNENLAND. Te Middelburg heeft een geweldige brand gewoed; acht groote perceelen zijn in vlammen opgegaan. (3e Blad.) Tragirclie gevolgen van den storm; een Ncderlandrch dok op do Noordzee en een rchip op het Bergnmermeer vergaan; vier docden. (Gemengd, 2e Blad.) Te Haarlem is een auto over den kop in een vaart tereoht gekomen; de vier inzit tenden zijn gered. (Gemengd, 2e Blad.) DoodeUjk auto-ongeluk nabij Brummen. (Gemengd, 2e Blad.) Te Wageninnen is een gedenkteeken voor prof. Ritzema Bos onthuld. (Land- en Tuin bouw. 2e Blad.) Verschenen is de memorie van antwoord op de begrooting van onderwijs, knnsten cn wetenschappen. (Kerk en School, 2e Blad.) Nederland won den voetbalwedstrijd tegen Belgis met 10. (Sport, 3e Blad.) De viering van het veertig-jarig bestaan van den Kon. Ned. Voetbalbond. (Sport, 3o Blad.) Stribblixig won den bokswedstrijd tegen Primo Camera door diskwalificatie van laatstgenoemde. (Sport. 3e Blad.) BUITENLAND. Do Poolsche regeering is demissionair. (Buitenland, le Blad.) Toenemende chaos in China. (Buitenland, en Telegrammen, le Blad.) De storm eischte ook in het Buitenland slachtoffers. (Buitenl. en Tel., le Blad.) de personeels-opleiding, door het hoofdbe stuur eenige jaren geleden ingesteld. Het geschenk der arbeiders, n.l. „hek Troelstra-Oord" aan den voortreffelijken oud-leider der arbeidersbeweging, mr. P. J. Troelstra is het bewijs zegt spr. dat de ar beiders niet iets stoffelijks, doch iets ïdieels wilden geven, waaruit blijkt zegt spr. dat aan de opvoering van het geestelijk peil veel is gedaan. Ten slotte zegt spr. dat waar nu de af deeling ruim 300 leden telt, de moeilijkheden grooter en het werk ook meer vraagt van de bestuurders. Ook het huisbezoek is niet zoo gemak'lijk meer. Daarom zegt spr is het de plicht van alle leden mede te werken aan de uitbreiding onzer machtspositie, die moet worden de beslissende. Wij hebben geen reden tot klagen. Onze finantieele positie is sterk Dit bewijst wel de aankoop van een eigen Bondsgebouw te 's Gravenhage. Doch wij moeten vooruit Spr. deelt in verband mede, dat er in de kringen van den modernen Werkliedenbond en de C.N.A B reeds voorloopige besprekin gen plaats vinden over een eventueele samenvoeging dezer bonden waardoor een organisatie van 26.000 leden zal worden verkregen. Dien kant moet het op, zegt spr. Krachtige versterking der machtspositie. Op dit betoog van den bondsvoorzitter volgde een hartelijk applaus. Hiermede was het min of meer officieele gedeelte van den avond afgeloopen en waren aan de beurt om de gasten een genoeglijken avond te ver schaffen het duo Verweij en het kranige „The Oxford Band", die zich dapper van hun taak kweten. Vooral het duo Verweij wist met hun uitgebreid en leuk repprtoire danig de lachspieren in werking te brengen. Het programma was afwisselend, znodat er tusschen de nummers gelegenheid genoeg was om de tallooze liefhebbers en liefheb sters van pen dansje, dit genoegen te ver schaffen. Het was ver na middernacht toen de voorzitter dezen welgeslaagden herdenkings- feestavond kon sluiten De collecte voor dp nagelaten betrekkin gen ven wijlen Beckers te Maastricht bracht f 17 03 op. HANDFLSP^OISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Van den Berg's Kolenhandel, van Boetse laerslraat 26. Alphen a. d Rijn Agentschap Alphen a d Rijn. van de British Holland Coal Compnnv Eigenaar: H van den Berg, Alphen a. d. Rijn. Wijzigingen: Firma H .1 Diehen. Zocterwoudsehe Singel 20, Leiden Exploitatie wassrherijen Ven noot' N P M Diehen, Leiden. (Huwelijk- sche Voorwaarden). Phoenix Bierhandel en Limonadefahriek, Kort Rapenburg 5. Leiden Vieuwe procura tiehouder: C. J. Co6ter, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1