Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 December 1929 Derde Blad No. 21389 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. FEUILLETON. eheimzinnige voetstappen ALPHEN. g Chr. Boeren- en Tnindersbond. dagen hield de afd. v. d. chr. Boe- en Tuindersbond alhier in de chr. nwschool aan de Raadhuysstraat «uneokomst waar als spreker optrad Chr. v. d. Heuvel lid der 2e kamer bet onderwerp „De Ziektewet en de ■>;chtingen van de werkgevers en werk- rs". De voorzitter der afd. de heer Lfcs opende deze bijeenkomst na voor lezen te hebben Ps. 8 en in gebed te voorgegaan. Na enkele voorbeschou- j omtrent het ontstaan der genoem- tet bracht spreker aan de hand der billende artikelen van genoemde wet details over de voornaamste bepa- Voorts omtrent de uitvoering der bij onoverkomenlijke godsdienstige be- in welk geval de werkgever geen ]e behoeft te betalen, doch het door verschuldigde bedrag op zijn biljet der k.-bel. terug vindt, j het eind zijner causerie was ei ge- abeid vragen aan spreker te stellen. ,id door tal van aanwezigen gebruik gemaakt. Aan het eind der sa<men- gaf spreker nog enkele wenken voor ere propaganda-actie. De voorzitter den spreker voor zijn bespreking**; ede de aanwezigen voor hun belang- ALKEMADE. ng Gemeente-ontvanpei Vast- stelling vergoeding. Wegenver- ering Exploitatie Lichtbediijf. Raad dezer gemeente vergaderde Dins- iddag te 2 uur. Voorzitter de Burge er. Tegenwoordig alle leden, opening der vergadering werden de !en van de vorige vergadering gelezen Teranderd goedgekeurd de orde de agenda: le. Beëediging den gemeente-ontvanger en plaatsver- :nd gemeente-ontvanger De Voorzitter den secretaris de heeren P. den en P. van Hoeve binnen te leiden, za genoemde heeren de vereischte afleggen De Voorzitter richt aller hel woord tot den nieuw benoemden ente-ontvanger. In zijn kwaliteit van emeester heeft spr. den heer v.d. Bosch gelukgewenscht, doch hij acht zich licht ook den heer van den Bosch geluk )eii9chen als voorzitter van den Raad. jens den geheelen Raad biedt de Voor den heer v d. Bosch zijn gelukwen- aan met zijn benoeming tot ontvan- ezer gemeente. Het doet spr. des te genoegen omdat de heer v. d. Bosch [ileemeene stemmen is benoemd, waar- niet alleen de Raad maar ook al de «tenen der gemeente uiting hebben ge- hoezeer zij met den persoon van den v. d. Bosch als ontvanger ingenomen Spr. wijst vervolgens den pas be den ontvanger op het verantwoorde- I van zijn positie en spoort hem aan wgezeüe plichtsbetrachting. Reeds <ende acht jaren heeft spr. het genoegen met den heer v. d. Bosch samen te ?n en wel op de alleraangenaamste Spr. hoopt dat de heer v d. Bosch pn ingeslagen weg zal voortgaan. 1 lot den heer P. van Hoeve richt spr. waardeerende woorden. Hoewel het ran plaatsvervangend ontvanger wei- «leekenis heeft, hoopt spr toch, dat in- "nverhoopt de heer van Hoeve mocht geroepen om als plaatsvervanged 'yer op te treden hij dit ambt zal waarnemen met dezelfde ambitie als "clie van los ambtenaar ter secretarie korte wootden danken beide voor het jóuwen dat de Raad in hen heeft gc- 3 de orde is thans de vaststelling van ^oeding ex art. 103 der Lager Onder- et De vergoeding wordt vastgesteld op f. 6.19. Tot wegwerker wordt na drie stemmingen benoemd de heer F. P. Huig- slcot. Tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur van Alkemade wegens perio dieke aftreding van den heer J N. Los wordt herbenoemd de heer J. N. Los, die zijn benoeming aanneemt. Tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur van Rijp- wetering wordt na gehouden stemming her benoemd de heer W. Straathof en tot lid van het algemeen armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst onder Oud-Ade wordt herbenoemd de heer C. P. de llaas. De wijzi ging van de gemeente begrooling wordt na toelichting door den Voorzitter onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een reclame te gen den aanslag in het schoolgeld van P G. M. Wesselman welke wordt afgehan deld overeenkomstig voorstel van Burge meester en Wethouders Tot de ingekomen stukken behoorden o.m een aantal van Ged. Staten terug ontvangen goedgekeurde raadsbesluiten Tevens was ontvangen een afschrift van het K. B. van 7 Nov. 1929, waaruit blijkt dat de gemeente hare mede werking moet verleenen voor den bijbouw van een derde leslokaal aan de R.K. Bijz. School te Nieuwe-Wetering. Voorts was in gekomen een beschikking van den heer Mi nister van Arbeid Handel en Nijverheid tot het verleenen van een voorschot voor den bouw van 12 arbeiderswoningen. Aan het bestuur der vereeniging voor christelijk mid delbaar onderwijs wordt uit de gemeentekas een subsidie verleend van f. 50.voor het bezoeken van een leerling uit deze ge meente. Voorts wordt besloten adhaesie te betui gen aan het verzoek der vereeniging van Burgemeesters en secretarissen te de Rijp inzake herziening van de classificatie van de onderwijzers-salarissen. Rondvraag, De heer Rotteveel bespreekt den weg te Oude-Wetering. Spr. heeft den treurigen toestand van den weg geconstateerd. Vooral des avonds is het aldaar levensgevaarlijk. Spr. dringt dan ook op spoedig herstel aan. Ook de weg nabij Penning de Vries eischt een spoedige verbetering. Spr. prijst overi gens de activiteit van den Voorzitter en zou daarom gaarne vernemen waarom het daar zoolang duurt eer deze weg in behoorlijken staat wordt gebracht. Verder vraagt spr. hoe het staat met de straatlantaarns te Oude- Wetering. De voorzitter deelt mede, dat met het opknappen van den weg te Oude-Wete ring reeds een aanvang is gemaakt. Aange zien de brugwachter met verlof was heeft de wegwerker de Jeu den dienst moeten waarnemen, vandaar dat met den weg Oude-Wetering geen voortgang kon worden gemaakt. Dat de weg nabij Penning de Vries nog niet afgewerkt is vindt zijn oor zaak dat de puinleverancier de gemeente heeft laten zitten hoewel hij aangenomen had de benoodigde puin te leveren. Met het omschakelen van den lantaarn nabij de brug te Oude-Wetering zijn B. en W. niet bereid met een voorstel te komen omdat eerstens de kosten te hoog zijn, terwijl twee- dens de lantaarn nabij het pontveer van v. Staveren in donker zou komen, hetgeen niet in het belang van het verkeer kan worden geacht Door deze lantaarn door te laten branden vraagt Leiden een bedrag van pl.m. f 40.hetgeen B en W. te hoog vinden, doch er is aan het toestaan nog dit gevaar verbonden dat hierdoor een gevaarlijk pre cedent wordt geschapen. De heer Horsman wijst op het zoo nood zakelijke van een eigen exploitatie van het lichtbedrijf. De heer Bontje brengt dank aan B. en W voor het spoedig in orde brengen van de straatverlichting te Nieuwe-Wete- ring. De heer Los bespreekt de maximum snelheid te Oude-Wetering. Ook de autobus van de firma Maarse en Kroon rijdt veel te snel langs de Oude-Wetering. De meube len staan te schudden in huis. De Voor zitter zegt onderzoek toe De heer Heemskerk brengt dank aan den heer Kerkvliet voor zijn royale medewer king betreffende de wegverbreeding te Roel of arendsveen. De heer De Koning infor meert naar de reden waarom zoo lang wordt 111. Vreugdevuren werden weer ontstoken, nieuwe vlammen laaiden op, nieuwe dansen werden aangevangen, de vreugde steeg nu ten top. De wilden werden uitgelaten en hun woede leek heel groot, „Neemt hun af de lansen", riep Trijntje, „ze steken mekaar nog dood." 112. De wapens werden weggeworpen, krijgszangen uitgebruld, de groote vuurdans was begonnen, de zwarten dansten vlam-omhuld. Oorverdoovend was hun schreeu wen, terwijl zij dansten in het vuur. „Zulk dansen zou me", zei Trijntje, „niets bevallen op den duur." gewacht met het aansluiten van een viertal woonhuizen aan de Noordkade. De Voor zitter antwoordt dat de oorzaak ligt bij Rijn land, die aan Leiden nog geen vergunning heeft gegeven om den kabel te leggen. Hierna sluiting. BOSKOOP. De winkelweek gesloten. De winkelweek behoort wederom tot het verleden, en er kan gezegd worden, dat zij in alle opzichten uitstekend is geslaagd. Zaterdagavond vooral bewoog zich een groote menschenmenigte door het dorp, ter bezichtiging van de winkelétalages, die door de winkeliers smaakvol waren ver sierd. In tegenstelling met vorige jaren, lieten de aangesloten winkeliers raden, naar hoe veelheid, lengte enz. van verschillende ia hun étalages geplaatste voorwerpen, waar van een zeer druk gebruik is gemaakt. Maandagavond heeft in hotel Klaassen de uitreiking plaats gehad van de gewon nen geschenken, waarna de heer mr. C. M. Loef, waarn. voorzitter van het Winkel- weekcoraité, met een toepasselijk woord, de winkelweek voor gesloten verklaarde. Het comité en de genoodigden bleven met hun dames not: gcruimen tijd in fees telijke stemming bijeen. Aan het postkantoor is terug te be komen, de volgende onbestelbare brief: Mevrouw Bont—Muller, p.a. mevrouw Quak, Tomatenstraat, Den Haag. KOUDEKERK. Tot ouderlingen zijn in de Geref. Kerk gekozen de heeren J. Batelaan en T. Mole- ma en tot diakenen de heeren K. dc Jong en G. van Egmond. DE KAAG. Veie. IJsclub „Kageimeei". Dezer dagen hield de IJsclub Kager- meer voor de ledeu een vergadering in café Tromp De voorz., de heer P. Stokman opende de vergadering cn heette de leden welke waren opgekomen, welkom. Hij ver zocht den penningmeester C. Bruin verslag te willen uitbrengen, omtrent de finan- cieele positie, waaruit blijkt dat nog in kas is een saldo van f. 274. Nu volgt verkie zing bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de volgende heeren: Stokmaa voorzitter, Bruin, penningmeester, Clemens en Verbeek commissarissen. De eerste drie bestuursleden werden bij acclamatie herko zen, terwijl de heer Verbeek heden reeds naar elders is vertrokken en zijn functie als zoodanig niet meer kan waarnemen. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Hul sebosch, terwijl voor uitbreiding van het bestuur anet algemeeno stemmen werd ge kozen de beer Verelzen. De voorzitter be dankt de vergadering voor het vertrouwen, in het bestuur gesteld, en memoreerde na mens alle leden het verdienstelijk werk, verricht door den nu vertrokken heer Ver beek. Op de vergadering van den Z.H.IJ. in Den Haag zijn 2 bestuursleden geweest en zijn aldaar overgegaan tot verzekering van de leden tegen ongevallen op het ijs. Men is verzekerd tot een maximum van f. 2000. Daar dit jaar de contributie reeds geïnd is zal het bestuur de onkosten of premie der verzekering welke 10 cent per persoon per jaar bedraagt, betalen uit da kas der vereeniging. Een volgend jaar zal ieder lid echter deze 10 cent zelf betalen. Een en ander aangaande de verzekering werd nader toegelicht. Ook werd nog voor gelezen een verslag van de in Den Haag gehouden vergadering der Z.H.IJ. Het be stuur brengt nu ter kennis dat het plan bestaat om in het a s. winterseizoen een nationale hardrijderij te houden in den Kogjespolder, ofwel de Kok. Op veenvul- dig verzoek zal waarschijnlijkj de ijsbaan dit jaar 's avonds verlicht worden.Tenslotte werd nog een zeer geanimeerde verloting gehouden van een 20-tal aardige prijzen. Te ongeveer 9.15 uur sloot de voorz. met een woord van dank de vergadering, waar na nog velen den verderen avond gezel lig doorbrachten. LEIDERDORP. Ingevolge de vee- en vleeschkeurings- wet zijn in de maand November ter secre tarie aangegeven als bedrijfslachting 12 runderen en 12 varkens, als huisslachting 1 rund en 5 varkens, als noodslachting wer den aangegeven 1 rund, 9 schapen en 2 kalveren, waarvan afgekeurd 1 rund, 2 schapen en 1 kalf. WED. HERT. KERK. Beroepen: le Windesheim de. P. Grool to Glanerbrug. Bedankt: voor Bleiswijk J. G. Woelderink te Hoornaar: voor WillegeLangerak J. Bakker, cand. to Benschop; voor den Burg (Texel) ds. C. J. Lasschuit te Hall, bij Eer beek. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Leens: B. G. de Bruyn, le Oude Bildzijl, J. H. Hoek le Gaast en S. Wouters te Dronrijp. Aangenomen naar Bolnes ds. M. van Wijk te Oostburg. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Werkendam ds. R. Kok, le Gouda en ds. A. Verhagen, te Middelburg. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen: te Monnikendam (toez.) ds. W. Spliethoff, Herst. Ev. Luth. predikant, te Gorinchem. Bedankt voor Stadskanaal, drs. C. F. Nolte, prop. te Amsterdam. DE BRAND OP DE „VIMEIRA". Gisteren heeft de Raad voor de Scheep vaart uitspraak gedaan in zake den brand aan boord van het Engelsche tankstoom schip jViraeira" in de haven van Rotter dam, waarbij 10 personen om het leven zijn gekomen. De Raad is van oordeel dat deze ramp is veroorzaakt door het in brand geraken van de overboord geworpen of gepompte gasoline. Geconcludeerd wordt dat hier zeer on voorzichtig is gehandeld. De Raad is van oordeel dat een regeling van overheidswege hier dringend noodig is, niet-alleen omdat dergelijke gevaarlijke handelingen verbo den moeten worden, maar vooral, omdat een scherp toezicht, gepaard met ver-strek kende dwangmaatregelen, paal en perk moet stellen aan dergelijke lichtzinnige daden als hier hebben plaats gehad. riseerde vertaling uit het Engelseh 'an Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. fot straks hier en nu wilde ik u vra- ^anneer u denkt, dat de begrafenis plaats hebben? Ik weet niets van •üiigen, want mijn man", er kwam ty droeviger trek op haar gelaat is heel in het begin van den oor- frankrijk gesneuveld." f wek haar peinzend aan en opnieuw ^them duidelijk, wat een lieve vrien- ^zelfzuchtige vrouw die mevrouw was. en hoe buitengewoon ge- Jka Raydon zich mocht prijzen, dat Ja vrouw naast zich had, zoo'n steun erlaat. ?Anu ^oens^a5- Onder de gegeven ^pheden zou ik u willen voorstellen. ttecht mevrouw Birtley Raydon de J °P aanstaanden Zaterdag te laten -;l niet erg gauw?" cat wel. Maar ik heb vanmorgen een y^upnaam gesprek met de oude Raydon gehad. Zij maakte een r beleedigende opmerkingen, en al ^et oog. dat zij zwaar ge- dan toch was haar voorstel vol- zij dan eigenlijk gezegd?" Strain. den rug van haar stoel vaslge- \Jjee'den dokter strak aan. °P. dat er een lijkschouwing <"i "ebben. Zelfs sprak zij van. een gerechtelijk onderzoek. Ik vond het erg pijn- lijk voor onze arme jonge vriendin." „Kan de oude mevrouw Raydon het be- vorderen, dat een lijkschouwing wordt ge- j houden?" De vraag werd op zoo'n doordringenden en angstigen toon gedaan, dat dokter Dur- ham er eenigszins verrast van opkeek. „O neen, dat geloof ik niet vooral niet omdat ik niet in het minst twijfel aan de doodsoorzaak. Maar toch raad ik aan om de begrafenis, zoo al niet overhaast, dan toch zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Adelaide zei eenge oogenblikken niets en ofschoon dokter Durham niet een scherp opmerker was, ontging hem de verandering in haar gelaat toch niet. De uitdrukking van vrees en spanning maakte plaats voor een van kalmte en gelatenheid. „Ik weet. dat Eva zoo iets als een dood se houw afschuwelijk vindt", sprak zij ein delijk. „Toen ik daar straks bij haar kwam, terwijl de oude mevrouw Raydon boven was, lag ze te trillen van zenuwen." „Dat verwondert me niet", merkte hij op „Het is duidelijk, dat mevrouw Raydon het arme kind haat moederlijke jalouzie, denk ik Want, hoe het zij, de twee jonge rr.enschen waren toch heel gelukkig samen?" Hij richlte een onderzoekenden blik op haar, de bleeke vrouw, die daar voor hem stond, en zij kon zijn onuitgesproken ver wondering voelen, dat er een jonge vrouw kon bestaan, die werkelijk gelukkig met Birtley Raydon was geweesL „Zij waren heel gelukkig", antwoordde zij mei nadruk. „Eigenlijk geloof ik, dat de liefde van mijnheer Birtley Raydon voor Eva in den laatst en tijd nog grooter was, dan in de eerste maanden van hun huwe lijk ik bedoel toen zij nog in Londen woonden. Hij was niet weinig trotsch op haar en zij, zij verafgoodde hem ge woon," „In het dorp loopt een gerucht", merkte hij een weinig beschroomd op, „dat zij een hevigen twist hebben gehad, twee of drie dagen geleden, en dat de arme Birtley woe dend was. omdat zijn vrouw met den een of anderen man zou zijn uitgeweest." „Wat de menschen toch kunnen praten 1" riep Adelaide verontwaardigd uit en er ver toonden zich iel-roode strepen op haar fletse wangen „Ik zal u de waarheid ver tellen, dokter. Eva is inderdaad eergisteren uit geweest., zij heeft een auto-tochtje ge maakt met kolonel Mintlaw, een keurig net ten man. dien zij en ik al kenden toen wij nog samen in Londen woonden. Maar het is een feit, dat mijnheer Raydon hem niet kende, niet eens wist, dat hij bestond. Het was Eva's plan om de beide heeren aan staanden Zaterdag aan elkaar voor te stel len. U zult waarschijnlijk ook wel gehoord hebben, dat kolonel Mintlaw in hotel „Het Anker" logeerde?" „Dus hebben de twee geen twist gehad?" vroeg hij. Zij zag, dat hij haar vrij scherp aankeek. Bedachtzaam antwoordde zij: „Ze hebben wèl een twist gehad. Maar dat was enkel over een ellendige rekening. Eva's naaister had een schuldinvorderaar naar het kantoor van mijnheer Raydon ge stuurd en hij was erg kwaad, toen hij daardoor bemerkte hoeveel Eva die naaister schuldig was. Dat, en niets anders, was de oorzaak van hun twist. Maar zij hebben heel gauw weer vrede gesloten ja. in minder dan een uur vertrokken zij samen naar Londen, om bij Ritz te gaan dineerenl U zult zich herinneren, dal ik u verteld heb, dat zij naar een nachtfeest in een club wa ren geweest en 's morgens om twee uur thuis waren gekomen?" „Ja, ja", viel hij vlug in. „Dat herinner ik me heel goed. dat u mij dat verteld hebt. En hadden zij verder geen onsenigheid, gis teren?" „Gisteren?" „Ja", ging de oude geneesheer een wei nig scherp voort, „ik zou graag willen we ten wat gisteren is gebeurd. Ik bedoel niet in den avond dat hebt u mij allemaal verteld maar overdag." „Mijnheer en mevrouw Raydon waren gisteren den heclen dag in Londen. Hij ging vrij laat van hier, zooals u zich herinnert, nadat hij u had opgebeld. Eva was vroeger vertrokken, om de rekening te gaan beta len, waarover zij den avond te voren woor den hadden gehad. Zij ontmoetten elkaar aan Walerloostalion, zooals zij hadden af gesproken en kwamen samen thuis. Mijn heer Raydon was in een bijzonder opge wekte stemming, want Eva had een ge schenk voor hem meegebracht een prach tige barnsteenen sigarettenpijp. Eva is een hartelijk vrouwtje, dokter". Ja, dat weet ik" gaf deze gulweg toe. Het lag hem op de tong, te zeggen, dat Eva Raydon héél anders was. dan haar overleden man was geweest, maar hij hield zich nog bijtijds in, gedachtig aan het be kend oude gezegde: spreken is.... enz. Evenals den vorigen dag, wandelde Ade laide Strain met den vriendelijken ouden dokter den tuin door naar het ijzeren hek, den eenigen toegang in den hoogen, rooden muur om The Mill House. Toen hij haar de hand reikte, sprak zij. in een sterke opwelling: „U weet niet. en U zult ook nooit weten, hoe dankbaar niet al leen Eva U is. maar ook ik U ben. dokter! Ik weet niet. wat wij hadden moeten doen. als U vanochtend niet zoo hartelijk en goed was geweest En. o. u hebt mij nu zoo op mijn gemak gebracht! Ik hoop. dat u ons morgenochtend weer komt bezoeken? Het is heusch niet gemakkelijk, nu met die arme Eva om te springen". Hij was zeer getroffen door den diepen ernst in haar toon. Misschien zou U het best doen, mevrouw Strain, om haar zooveel mogelijk te ontlas ten van de beslommeringen die haar nu te wachten staan. Maar ik raad U ook, haar nu dadelijk te vertellen, wat U en ik het beste vinden ik bedoel, wat de regeling van de begrafenis betreft. Die oude mevrouw Raydon lijkt mij een stokebrand en ook een erg koppige dame toe". Nadat Adelaide den dokter had zien weg rijden, begon zij naar het huis terug te wandelenmaar daar het gekraak van haar schoenen op het grint, haar aan den vorigen avond herinnerde, liep zij het grasperk op. Daar slond zij een oogenblik stil. Zij ge voelde zich weer onpasselijk en een flauwte nabij, terwijl zij in gedachten opnieuw door- leefdo wat den avond te voren was gebeurd, toen zij naar buiten was gegaan, juist op dit gedeelte van het grasperk en zich afvroeg, of er altijd nog tijd aan den of er nog tijd was, on(i ongedaan te maken, wat zij juist begaan had. Eindelijk ging zij naar binnen en vervol gens naar boven, naar de kamer die nu van Eva en van haar wa9. Zij vond Eva wakker liggen en zoodra Adelaide gesproken had, riep de jonge weduwe uit: „O ja Add ie! De begrafenis moet maar zoo gauw mogelijk plaats hebben Ik weet, dat mijn lieve Birtley niet zou gewild hebben, dat mijn vreeselijke ellende een dag langer dan strikt noodig duurde." Toen. in tranen uitbarstende, snikte zij, terwijl zij Adelaide Strain's hand in do hare nam: „Je zal me toch niet verlaten Ad- die! Je blijft toch bij me? Birtley's dood heeft natuurlijk altes veranderd Ik zou het niet kunnen dragen dat je weggingl Ik zal nooit vergeten, hoe goed en lief je in di© verschrikkelijke uren voor me bent ge weest. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9