S. O. s. UIT HET PARLEMENT. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTERE RADIO-NIEUWS^ Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 4 December 1929. Belasting betalen op postkantoren Begrooting van financiën goed gekeurd Regeling van den arbeidsduur bij den landbouw? De Tweede Kamer is heden in de middag vergadering begonnen met te stemmen over de gisteravond onafgedaan gelalen voorstel len. Zij heeft vooreersl met 51 tegen 21 stemmen aangenomen hel amendement van den heer Bakker (C. H.) op het voorstel om in het geheele land de gelegenheid open te stellen ten poslkanlore belasting Ie betalen. Deze had voorgesteld het aangevraagde cre- diet daarvoor te halveeren, met de bedoe ling, dat de nieuwe maatregel alleen in de sleden zou worden doorgevoerd en dit heeft de Kamer goedgekeurd Het voorstel zelf is vervolgens aangenomen met 74 tegen 6 stemmen Met 49 tegen 31 stemmen heeft de Ka mer hierna verworpen de beide moties van den heer Ter Laan in zake de pensioenen der oud-geper.sionecrden en de opneming van de weduwen van vóór 1909 gepensio neerden in de pensioenwet. De BegTootiag van Financiën is zonder stemming goedge keurd. Daarop is dc Kamer voortgegaan met de behandeling van do BegrootiDg van Arbeid. Heden was de eerste spreker de heer Joekee (V. D.), die zich met het oog op een verbete ring van de verstandhouding tusschen werk gevers en werknemers zeer zou verheugen wanneer de Minister kwam met een voor stel om de collectieve contracten bindend te maken. Verder kwam hij er tegen op, dat de Minister bezwaar maakt tegen de invoering van den achturen-dag, daar Engeland en Duitschland zich gereed maken de desbe treffende conventie van Washington te aanvaarden. Mej. Meyer (R. K.) zette uiteen, dat het vrouwelijk element bij de arbeidsinspectie versterkt moet worden, nu er zooveel meer vrouwen bij de industrie werkzaam zijn. Ook drong zij aan op een onderzoek naar de positie van vrouwelijke arbeiders in de fa brieken. De heer Bakker CC. H.) drong onder meer er op aan een internationale Tegeling van de Zondagsrust op de schepen tot stand te brengen. Naar zijn meening moet men bij maatregelen tot bescherming van den land bouw beginnen met voor de vrouwen en kinderen te zorgen. Dc heer Kortcnhorst (R. K.) hield hierop een geestdriftige rede tot aanbeveling van een algemeene wet op de bedrijfsverenigin gen. Spr. verwachtte daarvan vrede en rust op industrieel gebied, terwijl men aan de organisaties allerlei belangen ter beharti ging zou kunnen opdragen. Mej. Westerman (Lib.) drong er op aan bij do regeling der werktijden waarbij zij met genoegen had gezien, dat geen onder scheid tusschen mannen en vrouwen zal worden gemaakt, de apothekersassistenten niet te vergeten, zoo min als de arbeiders in het café-bedrijf en de musici. De heer Hiemstra (S. D. A. P.) begon met toe fe lichten, waarom z. i. de rijksbemidde laar in het noorden des lands niet deugt voor zijn taak. Hij klaagde er over, dat maat regelen tot bescherming van de landarbei ders to lang uit blijven en diende daarom een motie in, waarbij de wenschelijkheid werd Uitgesproken van een wettelijke rege ling van de arbeid bij den landbouw. De heer Kuiper (R. K.) bracht een groot aantal wonschen te! berde: doorvoering van den achturen-dag, toepassing van de Ar beidswet ook op de volwassen arbeiders, bindend verklaring van de collectieve over eenkomsten in de eerste plaats bij rijkswer ken. Ook bracht hij de slaking te Sluiskil ter sprake en beweerde, dat de autoriteiten daarbij partijdig waren opgetreden. Nadat de heer Van der Waerden (S. D. A. P.) den heer Kortenhorst ietwat in het ootje had genomen met zijn liefde voor bedrijfs organisatie, terwijl hij er in 1920 heel an ders over dacht, heeft de spr. een pleidooi gehouden voor medezeggenschap, doch vroeg tevens aan de regeering hoe zij aan wil met de instelling van bedrijfsraden De heer Slolemaker de Bruine CC. IT.) heeft mol ernst er tegen gewaarschuwd, dat men Duitschland en Engeland aanhaalt als voorheelden bij de invoering van den acht- urendag volgens de conventie van Washing ton. Zc zijn er nog lang niet en houden er bovendien, een eigen interpretatie van die conventie op na. Nadat de heeren Braat CP.) en Wijnkoop r(Comm.) pessimistische klanken hadden la ten hooren, de eerste bewerend, dat een ar beidswet voor den landbouw onmogelijk is, de ander luide verzekerend, dat werkne mers en werkgevers toch altijd antagonisten zullen blijven, kreeg de minister van Arbeid het woord. De heer Verschuur heeft een knappe en weldoordachte rede, nuchter en duidelijk, gehouden en precies uiteengezet, hoe hij over de zaken dacht. Hij verdeelde daartoe zijn rede in drie gedeelten: lo. hoe het staal met de toepassing van de geldende wet. 2o. hoe die wet is uit to breiden, 3o. welke verdere perspectieven hij zich heeft gedacht. Wat 't 1ste punt betreft, wees hij er op, dat er weinig bezwaren worden ingebracht te gen de toepassing van de wet. zelfs de ovcr- werkvergunningen. een 20000 in het jaar, geven slechts zelden slof tot kritiek. Maar aan juffr. Mever beloofde hij, dat bij vaca tures bij de arbeidsinspectie, cr aan gedacht zal worden deze door vrouwen te doen in nemen. Over de staking te Sluiskil spre kend. wees hij er op. dal aanvankelijk over- werkvergunningen moesten worden gegeven om de ovens in stand fe houden Nu de directie niet wil medewerken tot een nor malen toestand, worden er geen overwerk- vergunnineen meer verleend. Wat de uit breiding der Arbeidswet betreft, beloofde de minister, dat in 1931 het werktijdenbesluit zal worden ingevoerd voor café-personeel en apothekerspersoneel. on 1 Af aart 1930 voor het kantoorpersoneel. Wanneer later dc wet zal worden uitgebreid krijgen de grossiers- bedienden en de stationsjongens een beurt. Bij een arbeidsregeling voor den landbouw zal de minister beginnen met voor de vrou wen en kinderen te zorgen. Collectieve con tracten zal hij gaarne helpen tot stand brengen. Den heer Hiemstra nam de minister zijn motie zeer euvel en hij noemde haar een deurwaardcrsexploit-tactiek, waarop hij weigerde in te gaan. Tot ratificatie van de conventie van Washington zal de regeering eerst slappen deen. wanneer zij zeker is van een interna tionale gelijke interpretatie van de daarin opgenomen bepalingen, eer niet. Wat de toekomst betreft, de staal heeft het recht om in te grijpen in het economi sche leven, niet om creatief op te treden dat ligt builen zijn macht maar hij kan sti mul eerend werken. Dc minister wil dus aansturen op een wettelijke bedrijfsorgani satie in den geest van den heer Kortenhorst. Overigens wil hij door de wet de collec tieve contracten bindend doen verklaren, ook wat het loon betreft en een wettelijke vacantieregeling wi! de minister wel over wegen. Replieken werden na deze rede niet ge houden. zoodat we morgen om elf uur de af- deeling sociale verzekering ter tafel krij gen. Maar eerst zal er gestemd worden over de motie-Hiemslra. Zou de voorsteller niet goed doen haar in te trekken? RECLAME. Een S O. S. heet het door de radio, wanneer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen Dit S. O. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen, dat Akkers Abdijsiroop het voor hen aange wezen middel is. 8747 NEDERLANDERS IN FRANSCHEN SPIONNAGE-DIENST? Duitschland als operatie-terrein. Eenige weken geleden werd in de pers vermeld, dat de Fransche politie een Duitsche spionnage-organisatie had ontdekt met een centrale te Berlijn. Sindsdien is over deze zaak niets meer gemeld, doch het schijnt aldus lezen wij than3 in het „Berliner Tage blatt" dat deze berichten omtrent Duitsche economische spionnage in Frankrijk slechts moeten dienen om de aandacht af te leiden van de Fransche spionnage in Duitschland. Thans is vastgesteld, dat ook van Neder land uit gewerkt wordt. Volgens het blad heeft de leiding van de in Nederland werkende Fransche spionnage- organisatie haar zetel te Den Haag. Door het blad wordt een zevental Nederlanders met name genoemd, die als medewerkers zouden optreden. Deze personen hebben volgens het „Ber liner Tageblatt" tot taak door advertenties in de Duitsohe bladen in contact t3 komen met personen, die in economische moeilijkhe den verkeeren en daardoor een gemakkelijk aaDknoopingspunt voor de Franschen vormen. Wanneer Duitschers op deze aanmoedigend gestelde advertenties ingaan, heeft eersteen briefwisseling plaats, waarin de Duitschers hun geheelen levensloop moeten mededealen waarna een bespreking in een Nederlandsche grensplaats volgt. De reiskosten worden ver goed, terwjjl den laatsten tjjd de spoorweg- biljetten voor de heen- en terugreis te voren werden toegezonden. Bq het onder houd plegen de agenten voor een Engelsche of Fransche groote industrie of voor het Internationaal Comité voor Volken verbroede ring op te treden en vragen dan nauwkeurige berichten omtrent economische, militaire en politieke gebeurtenissen in Duitschland, op dat de industrie van hun land niet door bui tenland clie concurrentie wordt overvleugeld en de wereldvrede verzekerd blijft. Volgens het „Berliner Tageblatt" tredende- ze agenten zeer brutaal op en schrikken niet terug voor omkooping van soldaten, be ambten en voor het organiseeren zelfs van inbraken om daardoor in het bezit te komen van de gowenschte berichten. Onder de voor- spiegeling van groote b?looningen wordt ge- eischt het verlangde materiaal aan de over eengekomen adressen in Nederland te zenden. DOOR EEN TRAM AANGEREDEN. Toen een dame te Purmerend huiswaarts keerde van een bezoek aan haar zuster, wonende a. d. Purmerender weg te Beem- ster, zag hij achter zich een paar lichten aankomen, meldt ,,Het Volk." In de veron derstelling, dat de lichten afkomstig waren van een naderende auto, ging zij tusschen de tramrails loopen. Zij werd door de tram aangereden; de machinist scheen niets te hebben bemerkt en reed door. Het slacht offer werd eenigen tijd later door een pas- seerenden automobilist gevonden en in deerniswekkenden toestand in een huis binnengebracht met een gapende hoofdwond en zware verwondingen aan de beenen. Haar toestand is zorgwekkend. EEN SINTERKLAAS-OPTOCHT. Er is een rijclub in de Rotterdamse he ma nége, die 's Woensdagavonds aldaar pleegt te oefenen. Daar ditmaal dc Woensdag op 4 December viel, hadden de heeren, een tien tal, den inval gekregen om eens te rijden in Sinterklaascostuum. Keurig als de heilige uit Spanje verkleed reden zij de manége binnen, een, twee, enz. tot tien toe, maar neen, toen kwam er na den tiende nog een elfde, een twaalfde, een dertiende Sint. De heeren keken hun oogen uit. Waren zij het nu zelf of waren zij het niet? En nog altijd kwam er geen eind aan den stroom van Sinten. Totdat eindelijk na den een-en-twin- tigste Zwarte Piet de rij besloot Hel plan netje van de heeren was uitgelekt en een andere club, dames en heeren, had besloten een grapje uit te halen, dat dan ook welge slaagd is. Nadat de rijoefening op bevredigende wijze door de plotseling verdubbelde club was af gewerkt, reed het heele gezelschap de manége uit, den Binnenweg op, om zich langs Coolsingel eD Hofplein naar het caba ret La Gal te te begeven. Hoewel de drukte op straat op dat betrekkelijk late uur al aardig gedund was, trok het gezelschap, door Zwarte Piet geleid, toch nog heel wat be kijks. Bij het cabaret steeg men af. gedizn- slige geesten leidden de paarden stalwaarts en de Klazen en Klaasjes besloten den avond met een vroolijk dansje. Wij zullen maar hopen, schrijft de „N. R. Cr." terecht, dat er op hun weg niet veel dreumesjes geweest zijn, die eigenlijk reeds lang te bed hadden moeten liggen. Hun%gloof in den goeden heilige zou een te grooten knak gekregen hebben! EENIGE ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Met paard en wagen op den overweg. De overwegwachter aan de Binnenwater- sloot te Delft liet eergisteren ochtend de afsluitboomen zakken, juist op het moment dat een bespannen voertuig waarin een landbouwer met zijn vrouw zalen, op der» overweg was gekomen. Het paard schrok en was niet tot bedaren te krijgen Toen het dier was uilgespannen en de wagen van de rails was verwijderd, passeerde de trein. De boer en zijn vrouw maakten eenige angstige oogenblikken door, tusschen de af gesloten boomen. EEN DAG VAN AUTO ONGELUKKEN TE EINDHOVEN Men schrijft uit Eindhoven aan de .,Msb." Het is hier gisteren een dag van auto- aanrijdingen geweest, waaronder verschil lende van ernstigen aard. In totaal kwa men vier personen in het Gasthuis terecht en werden twee aulols zeer ernstig ver nield en andere lichter gehavend. Op den Aalsterweg heeft de heer De V., koopman te Rotterdam, op den hoek der Gerarduslaan eDn autobus aangereden. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het It.K. Gasthuis vervoerd. Hier bleek, dat hij een zeer ernstige beenbreuk en letsel aan de knieschijf bekomen had. Na bij kennis gekomen te zijn. verklaarde hij, dot hij op den hoek, om de aanrijding te vermij den had willen inhouden maar per ongeluk gas gegeven heeft. De auto. die een spik splinternieuwe wagen was, is ernstig be schadigd. De autobus werd licht bescha digd Op denzelfden Aalsterweg reed een uur later de auto van den heer E. uit Aalst een fietser len heer Van G. aan. Deze vloog over den carburator heen naar den anderen kant van den weg. Hij be kwam een beenbreuk en een ernstige hoofd wonde. Bij deze aanrijding kwam nog een tweede fietser te vallen, die wegens een ernstige hoofdwonde evenals de eer.ste naar het Gasthuis vervoerd werd Terzelfder tijd reed in de Kerkstraat een auto den koperslager V. die daar met een karretje liep omver. De lieer V. bekwam een hoofdwonde en werd eveneens naar het R K. Gasthuis vervoerd. Op den Boschdijk reed een vrachtauto togen een boom zoodat de auto ernstig vernield werd. De wagen moest worden opgehaald. Verder reed op den Vestdijk een auto den wielrijder B. aan. slingerde hem op den grond reed met liet achterwiel over een arm van de ongelukkige. Tenslotte reed op den kleinen berg een autobus op een vrachtauto, waarbij 't voor stuk der bus totaal werd ingedrukt. De passagiers werden wel flink door elkaar geschud, maar bekwamen toch geen letsel van beteekenis. MISHANDELING. In het logement van A., te Eindhoven, stak' een gast den zoon van den logement houder met een mes in de borst, waardoor deze vrij ernstig gewond werd. De dader, zekere I. E., werd gearresteerd. RECLAME. Bij een der laatste schoolexamens, ver telt een schoolopziener, werd me door een jongen verraden, hoe een onderwijzeres er in slaagde, om haar klas op het examen altijd een goed figuur te laten slaan. Als ik een moeilijke vraag stelde, dan stak altijd de heele klas de vingers op en de ant woorden waren immer perfect. Maar de jon gen openbaarde mij het geheim, dat wèl de heele klas de vingers opstak, zooals de juffrouw vooraf gezegd had, doch dat zij, die het niet wisten, de linkerhand ophieven en die het wel wisten de rechter. De juf frouw koos dan natuurlijk altijd zoo'd rechterhand om te antwoorden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ZAAK-SKLAREK. Gisteren is onder bijzonder groote belang stelling het onderzoek voor de Landdag commissie in de zaak-Sklarek voortgezet. Nadat de oud-burgemeester van Hanno ver Leinert de beschuldiging had tegenge sproken al? zou hij indertijd ook bestellin gen bij de K.V.G. hebben gedaan en ver zekerd had. dat hij zijn beschuldiger, die bemiddelaar zou zijn geweest, nooit gezien of gesproken had, betoogde wethouder Be- necke dat hij van de Sklareks nooit iets had aangenomen. Willy Sklarek had hem e^ns in zijn auto van ee nveTgadering thuis gebracht. Overigens erkende getuige, dat zijn vrouw vaak geld van de Sklareks had ont vangen, hetwelk dezen voor haar op de wedrennen gewonnen hadden, en dat zij besteedde om arme families te helpen. Nadrukkelijk verklaarde hij tenslotte ooit iets gedaan te hebben tot nadeel van de stad of om de Sklareks te bevoordeelen. Verder is burgemeester Böss gehoord. Hij verklaarde o.a. het volgende Toen besloten was de K.V.G. te liquide ren, moesten de voorraden zoo goed moge lijk worden gebruikt. Zoo kwam ik door de liquidatoren o.a. ook in relatie met de Sklareks. Later bleek, dat de overeenkomst voor de Sklareks zeer onvoordeelig was en dat men hun tegemoet moest komen. Het stadsbestuur meende, dat alle overeenkom sten door de Berl. Aïischttffumgsgesellschafb moesten worden uitgevoerd. Ik vernam eerst bij mijn verhoor door Tapolski, dat zij niet door de B.A.G. waren gesloten, maar door twee leden van de magistraat waren onderteekend. Het is mij volkomen onbegrijpelijk, hoe een ambtenaar, die zijn plicht ernstig opvat, zonder voorkennis van de magistraat dergelijke contracten kan sluiteD. Afg. Könnicke zegt, zich er over te ver bazen, dat de magistraat den gemeenteraad niet in kennis heeft gesteld met de leening van ruim 300.000 mark. Böss antwoordt, dat hij zich persoonlij!: niet met deze kwestie heeft beziggehou den. daar hii anders stellig bezwaar zou hebben gemaakt tegen een behandeling bui ten den raad om, en hij begrijpt niet, hoe de betrokken wethouder zijn goedkeuring er aan heeft kunnen verleenen. Boss heeft evenmin kennis gekregen van de verlenging van het contract, noch van Schalldacli, noch van Gabel, en ook niet van de ere dieten aan de fa. Sklarek. Eerst in 1925 had de minister van Handel Sohreiber hem me- dedeeliner gedaan van de hooge credieten der Stadsbank, waarop Böss zou hebben verklaard, dat hij te hooge credieten niet goedkeurde. Böss verklaart niemand te willen beschul digen. Z.i. heeft men den gekozen weg ge volgd om formaJiteiten te vermiiden en is alles geschied om het behoorlijk function- neeren der bestuursorganen te waarborgen. Afcr. Obuch fcomro.) En in weerwil daar van dit resultaat! Böss! Wij ziin allemaal menschen. Het verdor verboor van Böss werd daarop tot heden verdaagd. BRAND. VAN DE DUO GEVALLEN. Op den Amsleldijk bij ..Het Kalfje" bij Amsterdam is Mevr. R. uit Utrecht, door het breken der rugleuning van de duo van een motorfiets, achterovergeslagen, en met het achterhoofd terechtgekomen op de straat klinkers Mevr. R. liep een hersenschudding op en is per ziekenauto naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Haar echt genoot, die onmiddellijk stopte en zijn vrouw met bebloed gelaat bewusteloos zal liggen, kreeg van schrik een toeval. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is te Ossendrecht de groote schuur van den land bouwer A. van Meer afgebrand. De geheele oogst ging verloren. Zes kalveren en twee koeien kwamen in de vlammen om. De oorzaak van deoi brand is onbekend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De echlgenoote van den heer M. ie Meers- seti moeder van 5 kleine kinderen, die dezer dagen zware brandwonden opliep, doordat ze in aanraking was gekomen met de kachel is aan de gevolgen in het ziekenhuis over leden. ERNSTIGE VAL. Tc- Gemert is het 8-jarige zoontje van J. v .B. van een stoel gevallen en zoo onge lukkig terecht gekomen, dat den jongen de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. Zjjn toestand As zeer ernstig. EEN JEUGDIGE INBREEKSTER. Een te Gadenstedt wonende 15-jarige vrou welijke scholier is sedert eenige dagen uit het ouderljjk huis voortvluchtig. Naar de ouders thans van politiezijde vernomen heb ben, heeft deze veelbelovende jongedame den laatsten tijd niet minder dan 31 keer ingebroken, voornamelijk in het district Pei ne .Tot dusver mocht het nog niet geluk ken het kind in arrest te stellen. HUIS INGESTORT. Te Sainte Sigolène (Haute-Loire) fe een huis in aanbouw ingestort op het oogenblik dat de arbeiders aan het werk waren ge gaan. Verscheidene arbeiders werden bedol ven .Twee lijken zijn geborgen. Er zijn ook gewonden. Men gelooft dat het ongeluk te wijten is aan den wind. die het geweld van een orkaan had bereikt. BRAND IN EEN BIOSCOOP. In een bioscoop te Pforzheim is gister middag bij een kindervoorstelling brand ontstaan. De kinderen moeien ongedeerd het gebouw hebben kunnen verlaten. De beide operateurs sprongen met brandende kleeren van de tweede verdieping op straat. Een hunner had zulke brandwonden opge- loopen, dat zijn overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk bleek. Zij zegt„Ik ben maeer." Haar vriendinnen zeggen: „Zij is vel over been" Als zij maar wist. dat zij in 30 dagen stens 3 pond kon aankomen, zou zij langer tobben over haar spits gezicht, vallen borst en ongezond uiterlijk Zij heeft geprobeerd levertraan nemen, maar de nare reuk en de afschi lijke smaak van dit goedje brachten maag van streek, zoodat zij zich hiei nog slechter voelde dan vroeger. Doktoren weten, dat levertraan bij. versterkend is. den eetlust opwekt, het stands vermoge n tegen ziekten sterkt e_ vositeit verdrijft. En toch nemen steeds, der menschen het in omdat de doktorei Mac Coy's Levertraan 'Extract Tabli voorschrijven en iedereen inziet ,dat hie. betere resultaten te bereiken zijn, zood: apothekers en drogisten over het j land er een enorme vraag naar hebt Zoo kwam een vrouw eens 10 pond 6 weken. Het is een voortreffelijk kend raiddel ook voor kinderen, voo ziekten. De prijs is slechts f. 1.95 per Eischt uitsluitend Mac Coy's Lever!: Extract Tabletten de origineele en echte. Weigert namaak. Wanneer niet verkrijgbaar wendt U dan tot NARow: 'Handelsmaatschappij, Keizersgracht Amsterdam C. VLIEG-ONGELUK. In Alabama is een legervliegtuig met motoren tengevolge van een ontplofGi brand gevlogen en van een hoogte vu meter neergestort. De vier inzittenden gen met parachutes uit het toestel. Drie ner kwamen goed beneden, doch het scherm van den vlieger weigerde, de ongelukkige te pletter stortte. BRUTALE ROOFOVERVAI Een bericht uit Milaan maakt m» van een brutalen roofoverval bij Agri in" de buurt van Palermo. Een aulo, een ingenieur met leden van zijn gei e'en arbeider zich bevonden, werd doe: vers overvallen. De auto moest in een van den weg, dicht bij de villa van den neur stoppen, wijl daar de weg ver was. Op hetzelfde oogenblik klonken ten; de chauffeur werd door een kog het hart getroffen en gedood, de inge en zijn vrouw werden gewond. Daarop werd de auto door de rooven de omsingeld. De ingenieur en de wt werden stevig gebonden en de vrou* den ingenieur werd uitgenoodigd met gaan naar haar villa, om het geld kostbaarheden, die zich daar bevonden de roovers uit te leveren. De vrouw wilde aan dit bevel juk volg geven, toen de roovers het geruis: een anderen aulo meenden te» hooren' vlucht namen. De overheid heeft een 9treng ondi ingesteld. CURT TETZNER GEARRESTEER Naar verluidt, is de koopman Curt Ti uit Leipzig, die, naar aanvankelijk aangenomen, bij Regensburg met zijn was verbrand, gisteren te Straatsbun den Elzas gearresteerd. Zooals gemeld had Tetzner een me vermoord, daarna zijn auto in brand 1 ken, om het te doen voorkomen, alsof zijn in brand gevlogen wagen zou zijl gekomen. Doe'l van deze misdaad was al9 men weet, een verzekeringsuilk voor Tetzner's vrouw machtig te wordi De vrouw van Tetzner, die' inmiddel door de politie is gearresteerd, heeft be dat haar man den moord bedreven el aulo daarop m brand gestoken heel Dei verwachte verzekeringssom M 142.000 mark. Tot de Fransche regeering is een om uitlevering van Tetzner gericht „SEMPRE CRESCENDO" Steti Gever, die als solisle aan hel cert van Maandag 9 December med® zal behalve het vioolconcert var sohn nog ten gehooie brengen: de en Polonaise van Vieuxtemps. BEVORDERING VAN HE' TOURISME DOOR MIDDI DER RADIO. Door het Fransche „Office Xationaj Tourisme", is onlangs een in'f proef genomen, waardoor men in Frankrijk hoopt te bevorderen, tegenwoordiger van deze ergarns per aulo, waarop een ultra-korte g der was geïnstalleerd, door de deelen van het land. Op een van V vastgesteld tijdsüp gaf hij door mn. 1 dezen zender op boeiende wijz 5 van al het schoons dat in de do zóchte streken te zien is. Deze uitzending werd door buitenwijken van Parijs opges'e jj apparaat opgevangen en vandaar zonden naar den zender Pnr|S vonr|j Deze proefneming is als een te beschouwen van een sped.1,ale - gelijke uilzendingen welke in van 1930 zullen aanvangen door het geven van dergelijke n vingen bij de Fransche tourn L op te wekken om meer van n te zien. het tout

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6