AGENDA. GEMEENTEZAKEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Donderdag. Oegstgeest (Morsch)Leden ver gade- ring zangvereeniging „Halleluja". Half acht nam. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Buitengew. verg. van houder9 van cum. pref. aandeelen N. V. Electriciteit en Gasmij. v.h. de Vrie9 en Stevens. 8 uur nam. K a t w ij k a. Zee (Gemeentezaal): Voorganger ds. Lekkerkerker, half acht n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken, woivlt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Dec. waargenomen door de apotheek van den Heer: W. Pelle, Kort Papenburg 12, Telef. 594. LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Opening der typografische cursussen. In de Ambachtsschool aan den Haagweg vond gisteravond de officieele opening plaats van de Typografische Cursussen, ge organiseerd door bovengenoemde vereeni ging. Nadat de directeur van de school, de heer Kuyntjes allen had welkom geheeten, spe ciaal den heer de Groot, inspecteur-generaal van Nijverheidsonderwijs en er zijn voldoe ning over had uitgesproken, dat de Am bachtsschool in deze iets voor de typografen kan doen, werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den heer N. de Bink, voorzit ter der vereeniging, wiens rede wij hieronder doen volgen: Al9 voorzitter van de Leidsche Vereeni ging tot bevordering van de kenni9 in de Grafische Vakken, valt mij de eer te beurt hier het eerst het woord te mogen voeren. Ik doe dit met eenigen schroom, omdat zich hier meerdere personen bevinden, die mec'r bevoegd zijn over het Nijverheids onderwijs te spreken, dan ik. Ik zal mij dus alleen bepalen, tot eenige algemeenheden. In de allcreersle plaat9 dank ik u al Ier- recht hartelijk voor uw tegenwoordigheid ter gelegenheid van de opening van de ty pografische cursussen, die aanstonds hier in deze school zullen worden geopend. Ik dank u, dat u door uw tegenwoor digheid alhier niet alleen daarmee blijk geeft van uw belangstelling in de typogra fische cursussen, doch dat 11 ook daarmee doet uitkomen, dat u inderdaad het mei ons een9 zijt, dat deze voorzien in 'n behoefte voor onze leerlingen. En dan dank ik in de allereerste plaats mijn mede-bestuurs leden voor de hulp en steun, die zij mij gegeven hebben in ons streven om deze cursussen tot stand te brengen. In de tweede plaats dank ik bet bestuur van de vereeni ging „De Practischo Ambachtsschool" en haar energieken Directeur, den heer Kuijn- tjes. voor hunne medewerking in dezen en (en slotte den Inspecteur-Generaal van het Nijverheids-Onderwijs, den heer De Groot uit Den Haag. En wanneer ik dan bij mij zie vertegenwoordigers van hel district Lei den van de Federatie van Boekdrukkers, van de Centrale Leerlingencommissie, van de verschillende afdeelingen van Typogra fenbonden. dan stellen wij het op hoogen prijs, dat u allen aan onze uitnoodiging hebt gehoor gegeven en door uw tegen woordigheid cachet wilt verlcenen aan de opening van deze cursussen Hel is niet alleen het feit van de ope ning van deze cursussen, waarvoor wij uw tegenwoordigheid hebben gevraagd, doch met deze cursussen wordt iegelijk ingeluid een serie cursussen voor de leerlingen der typografie, en die, naar wij hopen, liet vol gend jaar haar beslag zal krijgen. Ik zou dit reeds nu nog niet durven zeggen wan neer ik mij niet van te voren de mede werking had verzekerd van het bestuur van de Ambachtsschool en haar Directeur, en niet in het minst van den Inspecteur- Generaal. den heer De Groot, die ik mag dit hier wel zoo zeggen juist daarom ons reeds nu zijn steun daarvoor heeft toe gezegd. omdat hij hel zoo hijzonder waar deert dat wij als particulieren, die toch allen onzen eigen werkkring bobben, ons zoo bijzonder voor het vak-onderwijs into- ïesseeren. En wanneer dan bij het volgen de leerjaar deze cur9U9sen zullen zijn uil- gebreid met die in de techniek van liet zei ler. en drukken, dan geloof ik, dat. voor zcover mij bekend, Leiden de eenige plaats in Nederland zal zijn, behalve dan enkele groote 9leden, waar reeds vakscholen zijn gevestigd, die dergelijke cursussen voor ty pografie zal bezitten. Verder vraag ik mij af, waarom zijn niet eerder pogingen in het werk gesteld, om' deze cursussen in het le ven te roepen? Waarom wordt sedert tal van jaren in deze school les gegeven in het timmeren, smeden, metselen enz., en waar om niet in de typografie? Zijn dan wer kelijk hel timmervak, het smidsvak. het metselvak belangrijker dan hel typograven- vak? En wanneer ik dan daarop een ant woord mag geven, dan luidt dit antwoord ongetwijfeld; „Néén". Want volgens mijn vaste meening 19 het typograven-vak, één van do belangrijkste vakken. Stel u eens even voor een wereld, waarin het typogra- venvak niet bestaat. Vraagt U zich dan eens af, om alleen nog maar bij het Onder wijs te blijvon, hoe zou hel onderwijs er dan voorstaan Hoe zou het mogelijk zijn, dan onderwijs te govcn. wanneer de voort brengselen der drukpers daarbij niet kon den worden gebruikt9 Hoe zou hel zijn met onze beschaving? Stel u eens voor, dat u des avonds niet meer uw courant in de bus vondl? Dal uw tijdschriften, vakbladen en meerdere voortbrengselen der drukkunst niet meer werden thuisbezorgd? Dat u een particuliere aangelegenheid niet meer door middel van de drukpers zoudt kunnen be kend laten maken. Dal u voor uw zaak geen reclame- of ander drukwerk zoudt kun nen laten maken. Ik vraag u in ernst af, hoe zou dan die wereld er uitzien, waar in de typografie ontbrak. En dan is er nog iets: den tienden Augus tus j.l. zond wijlen Rijks Minister Dr G Slresemann, die toen op de Conferentie in Den Haag vertoefde, ter gelegenheid van de opening van het Wereld-reclame-congres te Berlijn, een telegram, waarin hij 0.0. zeide: „Reclame is de sleutel tot welstand der wereld" En wanneer nu een zoo emi nent man als Dr. Stresemann, die door zijn positie en levenservaring zeer zeker lot oordeelen bevoegd mocht worden geacht, deze woorden uit, dan geeft dit ons veel te denken. Inderdaad, deze woorden, door hem zoo kernachtig neergeschreven, zijn inder daad juist Want wanneer wij om ons heen zien, en ofschoon wij hier te lande nog lang niet in het stadium van ontwikkeling der reclame zijn. als waarin zich deze in Amerika bevindt, moeten wij toch tot de overtuiging komen, dat de reclame, jn wel ken vorm ook, inderdaad een enorme om vang heeft aangenomen. En dan mag ik met vreugde constateeren, dat verreweg het grootste gedeelte van die reclame tot stand wordt gebracht door de drukpere. En of dit nu boekdruk, steendruk, lichtdruk, of- setldruk, koper-diepdruk of rotatiedruk is. dat doet hier weinig Ier zake. Hoofdzaak is, dat die reclame tot stand komt door middel van de drukpers. En om nu deze drukpers te kunnen bedienen, daarvoor zijn noodig vakmenschen, bekwame vakmen- schen. die niet alleen met hun handen de apparaten en machine kunnen bedienen, doch die daarbij ook de geestelijke ontwik keling hebben, het door hun werkgever of reclame-chef opgedragen drukwerk keurig en tot in alle bijzonderheden te kunnen uitvoeren. En daar ik de stellige meening ben toegedaan dat de drukkersleerlingen van heden in de toekomst voor vakproble men zullen komen te staan, waarva'n wij op het oogenblik de draagwijdte nog moei lijk kunnen schallen, zoo wil ik toch met een enkel woord de leerlingen, die thans zullen beginnen deze cursussen te volgen in allen ernst en met bijzonderen na druk op het hart drukken, dat zij zich alle moeile zullen geven, om datgene in zich op te nemen en aan te leeren op vakge bied. wat maar eenigszins mogelijk is. Wan. neer zij zich in de toekomst zullen bekwa men en ontwikkelen lot bruikbare vaknien- schen. dan eerst zullen zij voor zichzelf de vruchten gaan plukken, van hun studie van het heden en zal voor hen in ons vak zeker een goede toekomst zijn weggelegd. Nog veel te veel wordt door de tegenwoor dige jongelui gedacht, dat alles vanzelf zal gaan: dat hun organisatie en de collectieve arbeidsovereenkomst wel zal zorgen, dat zij in de toekomst hun plaats zullen behouden in het drukkersbedrijf. Doch zij vergelen hierbij helaas maar al tc dikwijls, dat later alleen slechts voor bekwame vakmenschen in ons bedrijf plaats zal zijn. En zij, die hun tijd hebben laten voorbij gaan. zich vol doende in dat vak te ontwikkelen, zullen daarvan dan ook later de wrange vruchten plukken. Ik hoop dan ook. Mijne Heeren, dat de resultaten met de leerlingen van deze cursussen in overeenstemming zullen zijn met de moeite en tijd. die wij ons ge troost hebben, om deze cursussen tot stand te brengen. En dan hoop ik, Mijnheer Kuyn tjes. dat het u in de toekomst nimmer moge berouwen, dat gij uw gewaardeerde steun ons zoo rijkelijk hebt gegeven, en dal u. Mijnheer do Groot, de voldoening moge smaken, dal uw medewerking in dezen niet tevergeefsch is geweest En wanneer wij dan mogen aannemen, dal deze leerlingen voorbeeldige leerlingen in alle opzichten mogen zijn, dan zal dit ook voor de heeren leeraren een voldoening worden, en ik hoop, dat het hen gegeven moge zijn nog vele jaren onze drukkersleer- lingen van voorlichting le dienen. Ik heb gezegd. Vervolgens sprak de heer de Groot, in specteur-generaal van hel Nijverheids onderwijs, die pree9, dat in deze stad pogingen worden aangewend om hen een goede vakopleiding te geven Spr. hoopte dat deze cursus hen tot dankbaar heid zal 9temmen en dat zij deze met groo- ten ijver zullen toonen. Spr. hoopte van harte dat deze cursus zal bloeien, tot dank aan degenen die er aan medegewerkt heb ben en tot heil van de leerlingen De heer J P. Mulder sprak namens het Leidsche district van de federatie van boekdrukkerspatroons. Spreker hoopte dat alle leerlingen overtuigd zullen zijn van de belangrijkheid van den cursus, die een nieuwe faze in de opleiding der typogra fen beleekcnl. Hij sprak zijn beste wensehen uit aan de organisccrendc vereeniging voor het welslagen De heer Schipper sprak namens de Cen trale Leerlingencommissie Spr wees er op. dat deze commissie alles gedaan heeft om de opleiding te verbeteren en dat hij daarom met vreugde bij deze opening tegenwoordig is. Spr. feliciteerde de betrokkenen zeer mot dezen cursus en wees op het groote nut van de vakopleiding. De jonge men9chen moe ten gaan begrijpen, dat het met het oog op do toekomst noodig is. dal er geschoolde arbeiders worden gevormd. Spr. hoopt da! de arbeid die hier verricht wordt in alle opzichten slagen zal. Als voorzitter van de Leidsche leerlingen commissie sprak verder de heeT C. Later- vcer die dc jongens ernstig onder hel oog bracht, dat de leerlingen-commissie voortaan streng zal optreden tegenover de leerlingen, die niet hun best doen om het diploma te bemachtigen Zij moeten er naar streven hel vak hoog tc houden tot heil van de Leidsche typografie. Namens de Leidsche afdeeling van de A. N. T. B. bracht de heer J. A. X. de Tnnkelaar zijn gelukwenschen over. De heer J. Looman deed dit namens de Leidsche afdeeling van de X G. G. B.. daarbij voegende de wensch dat deze cur sus de grondslag zij voor een Leidsche Gra fische School. Tenslotte sprak de heer van Rosmalen namens den Ned Grafischen Bond. De heer de Bink dankte alle sprekers voor hun woorden, waarna de heer Kuyntjes den cursus voor geopend verklaarde. Hiermede was het officieele gedeelte van deze bijeenkomst geëindigd DE SPREKENDE FILM. Hoe de opname tot stand komt. De sprekende film heeft de wereld van het witte doek voor zich opgeëischt. Waar eens de artisten zich uitten door mimiek, spreken en zingen zij nu. De stille film schijnt voorloopig althans bijzaak te worden. Amerika gaat voort met het ver- vaardigen van geluidsfilms en door de noodzakelijkheid gedreven volgen de andere landen met min of meer belangrijke film industrie-centra, als Frankrijk, Duilschland en Engeland. Een gevolg van de invasie der sprekende film is geweest een geweldige omwenteling in het bioscoopwezen, waarvan ook ons land den invloed ondervonden heeft. Nadat de groote steden door de „talkie" veroverd waren is de aanval op de provincie begon nen en uit de dezer dagen in ons blad ge plaatste advertenties is gebleken dat ook Leiden voor den stormloop der sprekende, zingende en musiceerende film is bezwe ken. Hoe bet publiek er op den duur op zal reageeren is een kwestie die voorloopig on besproken dient te blijven (smaken verschil len trouwens). Op dit oogenblik slaan wij yoor het voor vele bioscoopbezoekers ver heugende feit dat City, Luxor en Trianon thans de geluidsfilm zullen brengen. Het is in verband hiermede interessant le weten dat er op dit gebied twee syste men worden toegepast: één, waarbij het ge luid op het filmband is vastgelegd, een ander, waarbij het geluid door gramofoon- platen wordt voortgebracht. Het Luxor-Theater heeft zich een Western Electric Apparaat aangeschaft, volgens het eerstgenoemde principe (Movietone). City en Trianon komen met de Loetafoon. een Ne- derlandsche machine, die beide geluids systemen kan weergeven. Hoe de opname geschiedt van een sprekende film, waarbij het geluid op het filmband is vastgelegd, moge hier in het kort worden uiteengezet: Tegelijk met de opname van het film-ge beuren wordt elk geluid opgenomen door een microfoon, die dc geluidstrillingen voert door een controle-kamer, waar te sterke ge luiden verzwakt en te zwakke geluiden ver- j sterkt worden, naar een machine, die de geluidstrillingen omzet in lichtflikkeringen. Deze lichtflikkeringen worden vast gelegd op een filmband van normale grootte doch beslaan hiervan slechts een klein gedeelte, n.l. een smal bandje langs de perforatie. Het negatief, dat nu verkregen is, wordt liet geluidsnegatief genoemd. Tegelijkertijd zijn de beelden door de camera opgenomen en verkreeg men dus ook een negatief. De groote, moeilijkheid bij deze opname is dat zoowel de motor van de machine, die de gcluidslrillingen omzet in lichttrillingen, als de motor der opname-camera tot in fracties van seconden gelijk moeten loopen, daar anders later de beelden niet met de muziek zouden kloppen. Men heeft nu twee negatieven verkregen: één waarop het geluid :en één waarop de beelden zijn vastgelegd. Deze twee negatie ven worden nu tezamen afgedrukt op één positief. Hierop bevinden zich dus nu de beelden en liet geluid. Plaatsen wij nu deze film in liet projectie apparaat, dan passeert dc film eerst het j projectie-venster waar de beelden op het doek worden geprojecteerd en daarna het geluidsvenster. Mier bevindt zich een tweede projectie lamp. die door een zeer fijne gleuf een straaltje licht werpt op het geluidsbandje van de film en de gefotografeerde geluids trillingen projecteert in een lamp, welke de „foto-electrische cel" wordt genoemd Laatstgenoemde lamp zet de gefotografeerde geluidstrillingen weer om in electrische trillingen, die langs electrischen weg ver sterkt worden en naar het toonecl gevoerd worden, waar de luidsprekers zijn opge hangen Wordt liet gramofoon-systeem (Vita- phone toegepast dan worden de geluids- trillingen door een „Pick-up" van de gra- mofoon-platen afgenomen, langs electri schen weg versterkt en naar de luidspre kers gcvoeVd. Aangezien een groot deel van liet publiek bet gesproken woord niet zal kunnen ver staan (voorloopig zullen wij hier wel niet anders dan Amerikaansche films te liooren krijgen) is er gezorgd voor beknopte Hol- landsche tekst op het doek. ONTSLAG. B. en W. stellen voor gunstig le beschik ken op een verzoek van mej. A. W Schel- tema om eervol ontslag uit hare betrekking van leerares in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier en wel met ingang van 1 Januari 1930. OVERNAME GROND. B. en W. stellen voor kosteloos in eigen dom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: a. van de X. V. „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen", het strookje grond, ter grootte van pl.m. 58 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M, No. 4629, gelegen aan de Pieter de Ja Courtslraat, hoek Resedastraat; b. van H, A- N. Staats, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 1 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie II.. No. 751, gelegen aan de Haarlemmerstraat, hoek Koestraat; c. van de N. V Modemagazijn „Maison „Zuiloh". hel strookje grond, ter grootte van pl.m. 4 M2., deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie G. No. 1651, gelegen aan de Dwars- koornbrugsteeg. RIJKSWEG HAARLEM-LEIDEN DEN HAAG. Verbetering van de zijbestrating? Men schrijft aan de X. R. Cri Tal van fietsers maken op den rijksweg HaarlemLeidenDen Haag gebruik van het geasfalteerde gedeelte, inplaats van de klinkerrijwielpaden. De wegencommissie van den A.N. W. B. en dc K. N. A. C. hebben zich daarom ge wend lol den ingenieur van den* Rijkswater staat met het verzoek de zijbeslratingen te asfalteeren of van een ander dek te voor zien. De ingenieur heeft thans aan de wegencommissie doen weten, dat bezwaar bestaat aan hel verzoek te voldoen in ver band met de onder de bestrating aanwezige buis- en kabelleidingen. Ilij stelt echter voor gebTiiik te maken van cementtegels op be doelden weg, voor zoover ge'en dichte be bouwing langs den weg aanwezig is. De wegencommissie heeft nu tot den ingenieur het verzoek gericht dezen maatregel ook over de dicht bebouwde vakken le willen uitslrekken, daar de fietsers dan toch in ieder geval er profijt van hebben op lijden, dat gt niet druk wordt geparkeerd. Bij de examens van liet Koninkl. Con- servatorium voor muziek in Den Haag slaagde onze stadgenoot, de heer A. A. Smink, voor het diploma piano (onderwijs kunst. De afdeeling Letterkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen heeft wegens het aftreden van prof. C. van Vollenhoven in haar vergadering van 11 November j.l. gekozen tot haar voorzitter prof. J. Huizinge. alhier. Op deze verkiezing is de Koninklijke goedkeuring verleend. Op 4 Dec. '29 stonden 604 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 794 op 4 Dec. '28. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Breestraat 154. Firma A HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij TOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74. DE ZIEKTEWET. Bij Kon. Besluit, opgenomen in St.bl. No. 494, is vastgesteld de algemeene maatregel van bestuur, bedoeld in art. 11 eerste lid en art. 31 eerste lid der Ziektewet. Hierbij is bepaald, dat de werkgever ver* plicht is vóór 15 December 1929 aan den Raad van Arbeid, binnen wiens gebied zijn onderneming is gevestigd, opgaaf te doen van zijn naam, voornamen en woonplaats; b. den zetel zijner ondernemig; c. of zij voornemens is zich ten aanzien van de uit voering der ziektewet aan te sluiten bij een erkende bedrijfsvereeniging. al9 bedoeld in art 91 der Ziektewet en zoo ja, welke; d. van het aantal arbeiders, dat dooreen geno men in 1929 in zijn onderneming werkzaam zal zijn geweest; e. van het aan deze arbei ders over 1929 in totaal uitbetaalde loon (geraamd over de maand December); en f. of, in hoevere en op welke wijze hij gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid, toege kend in art. 13 der Ziektewet De werkgever is gehouden ten aanzien van alle personen in zijn dienst gedurende het tijdvak, waarop de aangifte betrekking heeft, voor zooverre die personen ingevolge de Ziektewet bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid verplicht verzekerd zijn. aan gifte te doen van: a volgnummer waar onder elke arbeider voorkomt op de loonlijst van den werkgever; b. naam en voornamen van eiken arbeider, die tevens verzekerd is volgens de invaliditeitswet. De voor deze opgaven noodige formulie ren worden door de Raden van Arbeid uit gereikt. 0 NIEUW GEBOUW K. R. O. Gistermiddag is het nieuwe gebouw van den Katholieken Radio Omroep aan de Hee rengracht te Amsterdam plechtig ingewijd door Z D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem. De groote studio van den omroep was voor deze gelegenheid fees telijk versierd met palmen en bloemstukken. Na afloop werd de Bisschop toegesproken door den vice-voorzitler van den Omroep, den heer Kampschöer. DE ALGEMEENE TOESTAND De komende conferenties Het SaaiQebi Naar wij vernemen, heeft onze rtgttj thans van den president van de Haai. Conferentie bericht ontvangen, dat het het voornem6D ligt de Conferentie nuari e.k. in Den Ha-ag te doen I komen. Reeds hebben eenig© xegeeringen teJs besproken. De Raad van. den Volkenbond komt. als nu bepaald vast staat, 13 Januari Genève bijeen. Vermoedelijk zullen dan verschel minister van Buitenlandsche Zaken naar Genève kunnen komen, omdat 2 Den Haag opgehouden worden. De Landraad van het SaaTgebied b met uitzondering van de communis eenparig volgende verklaring aangeno De Landraad juist, bet toe, dat eini volgens reeds jaren naar voren ge-br; eischen. de onderhandelingen betreii de hereeniging van het SaaTgebied met Rijk begonnen zijn. Hij spreekt de genefce verwachting uit. dat met de gen vaardigde wensehen van de bevolking het Saargebied rekening zal worden den en dat de onderhandelingen oog hierop spoedig tot een definitief taat zullen leiden. Hij benut de huidige plenaire zittin nogmaals de voornaamste eischen bevolking van het Saargebied, waai onvoorwaardelijk Tekening moet worda houden, duidelijk uiteen te zetten 1. Het gehcele Saargebied moet schending terugkeeren tot het Dm Rijk. 2. Alle mijnen moeten aan den schen Staat en aan den Beierschen teruggegeven worden. 3. Elke deelneming van binnenlai of buitenlandsch particulier kapitaal mijnen van het Saargebied moet uit ten blijven. 4. De spoorwegen van de vroegere spoorwegmaatschappij Elzas-Lothai moeten weer overgaan in het bezi het Duitsche Rijk. De Landraad eisclit dat de voorwa voor de teruggave zoo gesteld wordei zoowel de productie der mijnen en overige bedrijfstakken als de leve waarden van de gcheele bevolking t; Saargebied verzekerd zullen zijn. liet toe, dat de Pruisische, de Beierse de Rijksregeering zich absoluut voo oplossing in den zin van een heri van het Saargebied met het Rijk on komstig de wensehen van de bevoltiij het Saargebied uitgesproken hebben is dus de eensgezinde wil van de bed van het Saargebied dat slechts ov< komstig deze eischen eeD vervroeg ceniging van het Saargebied met 1 mag plaats hebben. De beide communistische fracties afzonderlijke verklaringen afgelegd, tende dezelfde eischen, doch bovcadi sociaal-politieke eischen van haar program. Gisteren werd door Z. K. H. den Prins en een aantal getnoodigden op het landgoed Raaphorst een drijfjacht gehouden. Ge schoten werden 116 eenden, 70 hazen, 40 fazanten, een tiental houtsnippen een aantal konijnen en ander klein wild. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 April 1930 aan den directeur van hel post kantoor te Rotterdam G. M. Busmann. op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend, 2ulks met dankbetuiging voor ae door hem aan den Lande bewezen diensten. Bij Kon. besluit is aan J. Pilaar op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1930 eer vol ontslag verleend uil zijn betrekking van notaris te Goes. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal morgen 6 December niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandag 9 December a.s. niet plaats hebben. DUITSCHLAND. De scheuring bij de Duitsch-nationa Rumcer in den Rijksdag. De zitting van de Duitsch-nationale dagfractie, die gistermiddag te twee 1 con, blijkt, volgens de telegrammen uit j lijn, slechts van korten duur te zij l weest. Aan deze zitting namen ook afgevi 1 den van de Pruisische Landdagfractii Bij het begin van de zitting deelde ziller graaf Westarp mede, dat hij zilterschap van de fractie neerlegt, do hij lid der partij en der fractie blijft Dr. Oberfohren dankte graaf WesUi zijn trouwen arbeid als voorzitter del tie. De zitting werd daarop verdaagd. Behalve de reeds gemelde rijksda vaardigden zijn gisteren ook de Hi] leden prof. Hoetsch. Mumm en Behr de Duilsch-Nalionale Landdagafgevi den Kliesch en Meier Hermsford uitd getreden. Oud-minister Koch heeft een verl afgelegd, dat hij eerst met zijn kies overleg wil plegen, alvorens een bei te nemen over zijn al of niet uitlr« de partij. In een brief aan graaf Westarp n< uitgetreden Troviranus geheel de sent worpen op Herzenbcrg. O Gisteren is in den Rijksdag een ai gemaakt met de nieuwe wet ..tot w ming der republiek". Het is steeds m geweest, zoodat de zitting verscö keeren onderbroken moest wordei vice-voorzitler deelde onder hevig mede, dat een drietal der niet aan communisten voor acht dagen ui i in aanmerking kwamen De com Madalena werd uit de zaal ^e waarop de overige communisten ml oorverdoovend lawaai antwoord niet ophield, toen minister --^erIP I rede begon. J Toen de communistische I Könen den minister toeriep 1 den minister van Arbeid Severi,njJ 1 stond groot tumult in het sociaa-jj j lische kamp. waarop de Z1?L.J 1 werd onderbroken De a i Könen, die buiten dc zitting - I verscheen wederom (en loonee hij zich een uilsluiting voor 1 acht dagen op den hals haalde- de zaal echter niet le verlaten met allerlei onvriendelijkheden aa van Severing te 'anceeren- Tijdens de pauze werd K011

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2