ye Jaargang DINSDAG 3 DECEMBER 1929 No. 21387 MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH LAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventneele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35 per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f portokosten. ƒ0 15 „0 18 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. :raardebestelling van T STOFFELIJK OVERSCHOT 'AN DEN HEER K. SIJTSMA. Een indrukwekkende plechtigheid. ader zeer groote deelnemende belang ing is hedenmiddag te 12 uur op de aalplaats ..Rhijnhof"- het stoffelijk over- it Ier aarde besteld van den heer K. ma, in leven lid van den raad der ge ste Leiden en medewerker aan ons 1 Ier de zeer talrijke aanwezigen op den knakker merkten wij o.m. op het vol le college van Burgemeester en Wet- pers benevens den gemeente-secretaris dr. Van Strijen, vele raadsleden, den ndaris ter secretarie, den heer Rosier, irzitter en secretaris van den Armen- pastoor Smit en mr. van Toorenburg, idikanten GToot Enzerink en dr. Boer- de heeren Verbruggen, Zandvoort cn als bestuursleden van het Genootschap nis is Macht", prof. mr. R. Kranen- voorzitter van de afdeeling Leiden den Vrijzinnig Democratischen Bond, van I tal lievan Embden, lid der Kamer der Staten-Generaal, afge- ligden van het bestuur der Ver. van ^burgeressen, tal van collega's, verte- 'oordigers van het administratief en liscn personeel van ons Blad en voorts veel vrienden en kennissen van den leden c'. lat de kist, gedekt met een enkel istuk der familie in de groeve was .'laten, trad als eerste spreker naar dr. K. H. Boersema, predikant der innig-'iïervormde Gemeente alhier, die ten sterfhuize een korten rouwdienst feleid. [.Boersema zeide, dat hij ook hier een *oord ten afscheid wilde spreker, om- |de overledene behoorden tot een groo ving dan enkel de huisgenooten De Sijtsma toch wa9 bekend bij oud en m de stad en er waren maai weinig (en. welke hij kon passeeren zonder te ïo groeten. f wij in gedachten, aldu9 spr. den heer p nog voor ons oog halen, dan krijgen reer dien indruk van groote welwillende deiijk. die zijn geheele persoon karak- erde. straalde een kinderlijke vriendelijkheid tem uit en dat hi^zoo lang jong geble- -1. komt door zijn eigen kinderlijk ge il Altoos bereid om anderen te helpen *oord en daad, gold hij daarnevens als pn van zeldzame trouw. In dit ver- citeerde spr. het tekstwoord tot den en dienstknecht: „In het kleine zijt gij w geweest, over vele en groote dingen u zeilen". Trouw was de heer S. aan wat hij eenmaal begonnen was; aan pijkgebouw Geloof, Hoop en Liefde, te! ..Leidsch Dagblad", waarin hij zoo- teeft mogen schrijven en aan den raad f ?emeente. waaraan hij bijna 30 jaar zijn beste krachten heeft gegeven bovenal ziet spr. hem als een kd der kerkelijke gemeente en als sioovig men9ch Zijn geloof hing even- «jfiPn met den aard van zijn persoon- 1 Hij was. om het aldus uit te druk- r3lionalistisch diesseitig geioo- Waarbij zijn verstand aldus verwierp. J'in geloof niet kon bevatten. cansche politieke belangstelling was Md van wat hij zijn christelijk geloof H'j was een verstandelijk, sociaal H en geloovend mensch, die wist. de vervulling van zijn plichten de s!em van God schuilde. Met een woord zou spr. willen zeggen, dat -.van den Wede. welke alle ver- F boven gaat." P fr-ersema eindigde met te zeggen, dat M'-'ooedig mensch is heengegaan en L God zijn ziel die rust moge Samaar ieder mensehenhart uit rende spreker was de heer .T. W -j.. mrecteur-hoofdredacteur van ons mede namens commissarissen der Ly^naP liet geheele personeel den huldigde om zijn groote werk- ^hetste hoe hij altoos klaar stond I/Jrolle persoon te geven, wanneer L heqi nep. loen, twee jaar geleden, commissa- ^nden. dat nu voor den heer C tijd van meerdere rust ■ü3n ie breken en hem pensioen ptM eeQ^' kon hij zjjn oude vak niet w?gen, omdat hij zich te jong Spr. besloot met woorden van dank voor alles, wat de overledene voor het „L. D." gedaan heeft en namens het personeel van hoog tot laag voor den hartelijken omgang. Namens de afdeeling Leiden van den Vrijz. Dem. Bond voerde de voorzitter, prof. Kranenburg het woord, die zeide. dat een trouwe en beminde vriend aan de partij is ontvallen. Gedurende tal van jaren was de heer S lid van deze staatkundige organisa tie'. welker beginselen voor hem leefden. Met zijn blijmoedig karakter, soms echter ook met een strijdorsnatuur. met zijn sterk ontwikkeld rechtsgevoel en groote plaatse lijke bekendheid, heeft hij 28 jaar lang in den Leidschen gemeenteraad op voortreffe lijke wijze de belangen behartigd van dfe stad. die hem lie'f was. Wij zijn u aldus spr.. dankbaar voor het zeer vele, wat gij voor de afdeeling ge daan hebt; do leege plaats, welke hij ach terlaat zal heel moeilijk te vervullen zijn. Prof. Kranenburg besloot met nogmaals zijn dankbaarheid uit te spreken voor den toegewijden arbeid aan de beginselen, die hem en ons dierbaar waren. De heer Van Sermondt dankte uit naam van de afdeeling Leiden van den Ned. Pro testantenbond voor alles, wat de heer Sijtsma als voorzitter, bestuurslid en be langstellend lid heeft tot stand gebracht. De laatste spreker was de heer Roos, die in de Frie9che taal uiting gaf aan de smartelijke gevoelens, welke bestuur en le den van het Selskip FryslAn bekruipen bij het overlijden van zijn oud-oprichter. Hij schetste vervolgens de vele moeilijkheden welke de heer S. tijdens zijn lang leven heeft moeten overwinnen en dankte hem voor den grooten steun, welke hij steed9 aan de vereeniging van Leidsche Friezen heeft verleend. 'De heer Sijtsma was iemand, die bij zijn zoeken naar Vrede uitging van het beginsel, dat liefde alles overwint en stelde hem als voorbeeld van ware verdraagzaamheid en echte Friesche trouw en eenvoud. Met een „tot ziens in een beier vader land" besloot de heer Roos zijn warm ge voelde toespraak. Nadat alle aanwezigen vcrsche bloemen in de groeve hadden gestrooid, dankte de schoonzoon van den overledene, de heer A. van Leeuwen, mede namens de familie voor de betoonde belangstelling. Dc kist was gedekt met een groot aantal kransen, w.o. van de raadsleden, de V. D. B. afdeeling Leiden, Kennis is Macht. Ver. van Staatsburgeressen, commissarissen en direc tie, redactie' en technisch personeel „L. D." en overige Leidsche collega's. LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Lezing van den heer Van der Starre. Ter afwisseling met het gebruikelijke menu van grafische kost had gisteravond het actieve bestuur van bovengenoemde vereeniging in de collegezaal van het Na tuurkundig Laboratorium een lezing met lichtbeelden georganiseerd, waarin de heer II van der Starre, technicus aan dat labo ratorium het onderwerp „Lage temperatu ren" behandelde De spreker werd ingeleid door den voor zitter. den heer N. de Bink. die begon met zijn dank uit tc spreken aan de heeren prof. de Haas, prof Keesom en dr. Crommelin voor hun bereidwilligheid om deze zaal be schikbaar te stellen. Na nog zijn teleur stelling te hebben uitgesproken over de slechte opkomst, kreeg de heer van der Starre het woord, die op zeer bevattelijke wijze, de beteekenis van het bereiken van het absolute nulpunt 273 graden Celsius beneden nul) uileenzette en een verklaring gaf van de verschillende methoden om gas sen tot vloeistoffen te verdichten. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes gaf spr daarbij den aanwezigen een overzicht van de verschillende bewer kingen welke de gassen moetpn ondergaan alvorens zij vloeibaar geworden zijn om tenslotfe in een reek? interessante en wel geslaagde proeven zijn dankbaar audito rium een duidelijk beeld le geven van het wezen van vloeibare lucht Een hartelijk applaus dankte den heer van der Starre voor zijn leerzaam betoog hetgeen de heer de Bink in zijn slotwoord onder aanbieding van een boekwerk al? be wijs van erkentelijkheid nog nader onder streepte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Leidsche Fabriek van Lampepit en Brei garen, v.h. firma van 't Hooft en Co.. Oude Rijn 29, Leiden. Overl dir. J. C. Spiecker Sr., Leiden dd. I 26 November 1929. CENTR. NED. AMBTENAARS- BOND, AFD. LEIDEN. Het afdeelingsbestuur van bovengenoem- den bond kwam dezer dagen bijeen, naar aanleiding van het heuglijk feit, dat het ledental in de afgeloopen maanden van dit jaar met 93 was toegenomen en onlangs het 300ste lid d=r afdeeling was ingeschre ven. Nadat de voorzitter deze toename, waar toe elke vakgroep heeft bijgedragen, met cijfers had toegehch! en aan de ijverige pro pagandisten voor dit mooie resultaat van hun werk woorden van dank had ge bracht. werd besloten, om ter herdenking van dit feit. op 10 December a.s. voor de leden met hun huisgenooten en genoodig- den een gezellige avond to houden, waarop door den heer F S. Nonrdhoff, van Den Haag, voorzitter van den Bond een herden kingsrede zal worden gehouden. De te alhier tot semi-arts bevorderde studenten T. Engel, G. van Genderen Stort, L A van Hoeke en S. van Nooten zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der land macht. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door een fout in het seizoen-programma van de L. T. V. ..Jacob Cats" abusievelijk is ver meld. dat de Dnmes-gymnastiekvereeniging „Nieuw Brunhilde" haar medewerking zou verleenen op het door eerstgenoemde ver eeniging te organiseeren bal-ma?qué. Gisteravond tegen halfnegen is dc 54-jarige banketbakker J. K., toen hij de Plantage wilde oversteken, aangereden door een personenauto bestuurd door N. J. V., wonende aan de Heerengracht. K kwam te vallen1, werd met een beenbreuk binnen gedragen bij dr. de Graaff en vandaar ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis. De politie heeft een rijwiel in bewa ring genomen, dat onbeheerd op het Rapen burg werd aangetroffen. RESIDENTIE-ORKEST. Dr. Van Anrooy is op de uitmuntende ge dachte gekomen de symphonietta van JanAcek in te studeeren en hij heeft Leiden de eer waard gekeurd van een eerste uit voering. Dat weten wij op prijs- te stellen. Het werk is in Nederland nooit en buiten 's componisten geboorteland hoogst zelden gespeeld. Voor zoover ons bekend, is hier te lande zijn strijkkwartet eens uitgevoerd en, dezer dagen, zijn mis te Rotterdam. Leos Jandcek is het vorige jaar. 74 jaar oud. in het Boheemsche stadje Brünn, waar hij leefde en werkte, overleden. Merkwaar dig is. dat deze man niet slechts tot de jon geren behoorde, maar zelfs in de rij der modernen een vooraanstaande plaat? innam. Deze laatste algemeene waardeering genoot hij ook nog maar een luttel aantal jaren. Want men kende hem niet behalve in zijn vaderland, waar hii vereerd werd. Den nas naar het buitenland had hij zich zelf vrijwel afgesneden ornaat zijn werk zich tot de vocale compositie beperkte. En dat zou op zich zelf nog geen beletsel zijn geweest tegen het passeeren der landgrenzen, ware het niet dat de Czechische teksten zijner operas (zes in getal), koorwerken en liede ren, zooals hij ze gecomponeerd heeft, on vertaalbaar zijn. Want met een vertaling gaat Jan&ceks rhvthme verloren, dat onmid dellijk ontleend is aan den toonval der woorden, die ontelbare karakteristieke mo tiefjes helpen vormen, die los gemaakt van de beweging van den Czechischen volzin, van hun uitdrukkingskracht te veel zouden verliezen. Met de vertaling is men tegen woordig bezig zich het hoofd le breken. Merkwaardig is het voorts, dat deze man op een leeftijd, waarop anderen al lang de lier aan de wilgen zouden hebben gehangen, overgaat naar de instrumentale compositie, die hem gemakkelijker den toegang kon verleenen tot de Europeesche concertzalen. Toen was hij om en bij de vijf en zestig En het allermerkwaardigste is wel. dat wat hij in de jaren 1925 en 1926 schreef werk is van een jong man. Men zou eer gelooven dat de Symphonietta een compositie is van een vurig toondichter van 22 jaar in plaats van iemand van 72 Maar toch ook weer niet. in zoover de zekerheid der voorstelling en de vastheid van schrijfwijze gemeenlijk- de jeugd in die mate nog niet eigen is. Want dit moet van de Symphonietta gezegd wor den. dat haar componist wist wat hij wilde en iemand was, die over de periode van den twijfel heen was. Men zal nader tot het werk komen als men het als een specifiek na-oorlogsch beschouwt Het is. meenen we te verstaan als een militaire symphonie De bezetting wijst daar ook np. Ze vereischl veel koper: o.a. \2 trompetten en 2 bas- trompetten. Men schrikke niet; Van Anrooy Majuor Slobbe, die dezer dagen benoemd zal worden tot gouverneur van Curacao. Voor nadere bijzonderheden zie men onder „Binnenland". heeft het met minder gedaan. Ook in gere- duceerden vorm is het werk goed uitvoer baar. De tijd voor een esthetiek van dit opus is nog niet gekomen. Het is veel te belang rijk om met een nietszeggend „mooi" of „leelijk" te worden afgemaakt. Want dat is zeker, dat het stuk onze aandacht steeds heeft gespannen gehouden. Het is sterke muziek; muziek van iemand, die wat te zeg gen heeft en. er de juiste uitdrukking voor weet te vinden. Modern, origineel maar eer lijk. overtuigend, respeclafdwingend. Ook al ontmoet men wrijvingen waarmee men aanstonds geen weg weet, ook al vraagt men zich af wat die eindeloos herhaalde secun- deval door de trompetten tegen het slot van I eigenlijk beduidt en waarom in het Alle gretto van V de aardige trompetrifelodie van acht maten acht of tien keer herhaald moet worden. Maar overigens wat pracht aan melodie en rhythme valt er niet voortdurend te bewonderen (bijv. de inzet van III door violen en colli). Van Anrooy heeft het zeer moeilijke stuk zoo prachtig gespeeld, dat van uit de zaal alles zeer eenvoudig leek. De heeren van 't orkest hebben getoond virtuose musici te zijn; de koperblazers kunnen niet genoeg worden geroemd. En van de heeren van het slagwerk, het hout en het strijkkwartet geldt hetzelfde. Van Anrooy. de ziel van alles, onze hulde voor deze grootsche prestatie. Het werk had een doorslaand succes. Willem Andriesseir heeft het pianoconcert van Schumann gespeeld, chef d'oeuvre van 's meesters pianocompositie in grooten stijl Dit is Schumann op zijn allermooist. Nobel naar inhoud en verschijning, vol dichterlijk gevoel en van oneindige gratie, is het een klassiek werk gewordei^ van de. nog altijd bloeiende romantiek. Andriessen met» zijn gevoelig toueheT en zijn fijnen smaak heeft de solopartij innig en met dichterlijken gloed gespeeld en Van Anrooy heeft even stijlvol de importante orkestpartituur verklankt. Dat was een toonbeeld van geacheveerd en be zield musiceeren k deux De meesterpianist. I die op een Bechsteinvleugel öpeelde uit het magazijn Mens. werd enthousiast toege- I juicht door de geheel gevulde zaal en de dirigent kreeg zijn competente aandeel in hel applaus. Een episode uit ..Romeó et Juliette" van Berlioz en Wagners Tannhauser-ouverture completeerden het programma van dezen schconen en belangrijken muziekavond. De vo'.gende passagiersschepen ?.ijfi Woens dag 4 December in radio-teieg an che ver binding met de daarnaa-t verme.de ku t sta tions en via die stations rechtstreeks te be reiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland. Chr. Huygens, Colombo Radio Cryns- S9a, Rugby Radio Grotius, Vittoria Rad. Insulinde, Scheveuingen Radio Kon. d. Ned., id. Maasdam, Rugby Radio Maa^kerk, Cabo Pinisler e Radio Nicke- rie, Rugby Radio Nw. Am terdam, Louisb. Radio Vas Fatria, Weltevreden Radio P. C. Hoofl. Scheveuingen Radio Fr. d. Ned., id. Pr. Fr. Hendr., Rugby Radio Fr. Juliana, S-heveningen Radio v, Rens selaer, Rugby Radio Sibajak, Scbevenin- gen Radio Tambora, Karachi Radio Tjerimai, Scheveningen Radio Voleitdam. Marion Radio Zeelandia, Amaralina Rad. BINNENLAND. De stadhuisbouw in den Leidschen Ge meenteraad. (3e Blad). De Wethonderscrids te Den Haag is opga- lost. (Binnenland, le Blad). Te Rotterdam is gisteravond een roeiboot overvaren; de twee inzittenden zijn verdron ken. (Gemengd, 2e Blad). Te Castricum is een kind onder zand be dolven geraakt en gestikt. (Gemengd. 2e Blad). De voorwaarden der Belgische liberalen. (Buitenl. le Blad). De behandeling der strafzaak-Liebermann tot 14 Januari uitgesteld. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Amerika en Engeland wijzen China en sovjet-Rusland op hnn onderteekening van het Kellogg-paci (Buitenl. le Blad). Verzoeningsactie na den oorlog. (Buitenl. en Tel. le Blad). DE HAAGSCHE WETHOUDERS CRISIS OPGELOST. In de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering heeft de heer Marchant (V.D.) een motie ingediend, die als volgt luidde: „De raad, overwegende dat het belang der gemeente eischt, dat de raad een politie seheppê, waarin het mogelijk is. dat de vier wethouders op hun besluit tot altreden terug komen, zonder dat één van de partijen iets van het standpunt of beginsel prijs geeft; „overwegende, dat deze positie zal zijn ge schapen, wanneer het voorstel van B en W. met betrekking tot het voorshands volgende beleid in zake het grondbedrijf door den raad zal zijn aanvaard; „besluit van bedoeld voorstel den zake- lijken inhoud te aanvaarden en gaat over tot de orde van den dag". Nadat de heer Marchant deze motie aldus had gewijzigd: „De raad, overwegende, dat het belang der gemeente eischt, dat den raad een posi tie worde geschapen." enz., heeft de raad haar, na heftige discussie, aangenomen met 29 tegen 16 stemmen De wethouderscrisis is daarna opgelost. GOUVERNEUR VAN CURAcAO. Majoor Van Slobbe, die tot gouverneur van Curacao zal worden benoemd, werd 31 Oct 1882 te Schiedam geboren en trad 6 Dec. 1899 als vrijwillig 9oldaat bij het leger in dienst. Hij werd ingedeeld bij het 6e reg int. Bij Kon. Besluit van 17 Sept. 1906 werd hij benoemd tot 2e luitenant bij dit corps en vier jaar later kwam zijn benoeming af tot le luitenant, in welken rang de heer Van Slobbe werd overgeplaatst naar den staf der Vie Infanteriebrigade P-worderd tot kapitein, op 16 Juli 1919, ging hij over naar het 13e reg infanterie; in 1921 keerde hij weer terug naar het 6e regiment om per 1 Oct. 1923 in rang en ouderdom van rang te worden overgeplaatst naar den generalen staf Op 1 Oct jl. volgde zijn benoeming lot majoor De heer Van Slobbe, die leeraar is aan dc hoogere Krijgsschool en aldaar de vakken van strategie krijgsgeschiedenis en miiil. aardrijkskunde doceert, is ridder in de orde van Oranje Nassau en officier in de orde van den Eikekroon van Luxemburg Hij is voorts bestuurslid van de Alg Roomseh Katholieke Officieren Vereeniging en lid van de commissie voor georganiseerd overleg voor de landmacht. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. De voorzitter van het Centr Stembureau h. eft gisteren in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A B de Zeeuw, die als opvolger van den heer J ter Laan benoemd was verklaard, benoemd tot lid van de Tweede Kamer den heer G. van der Hou- ven te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1