I JOH. GEIJTENBEEK JGottandsrdvi Oude, Meeste/is! IÉC F0T0PANDEI f I< AGENDA. St. Nicolaas-cadeaux 3 MOOIE VERGROOTINGEN GRATIS VERKRIJGBAAR minimum:, WILT U NIET. lllllllllllllllillf Zaterdag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt): Bijeenkomst 8 uur nam. Zondag. Concordia: N.V. Holt. Tooneelgez. „Geor gië wil wel", 8 1/4 uur nam. Jeruël (Groenesleeg 16): Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Leidsche Schouwburg: Ned. Operette „De Boemelbaron"8 uur nam. Phebe (Oude Vest 91): Kinderkerk, voor middag 10 uur. Ned. Lègèr des Heils (Lammermarkt): Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam.- Oegstgeest (Terweeweg 1): Evangelisatie bijeenkomst te. 8 uur nam. Haandag. Casino-theater: Filmavond Ned. Vacaritie kinderfonds. 8 uur nam. Clubhuis Ned. Meisjes Gilde (Pieterskerk- gTacht 11): Fancy-fair 71/»10 uur. Nutszaal: Openb. verg. „De Dageraad", 8 uur nam. Stadszaal: Reeidentie-orkest; 8 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Nov. tot en met Zondag 1 Dec. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31. Telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen jjoor de doctoren v. Boekei, Boonacker, Janssens, Muyzert, Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst waarge nomen door dr. Timmermans, lel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempenaer- straat 4. tel. 274 is dag en nacht geopend. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres verzonden: Ondergeleekenden W. F. v. d. Broek en J. G. Valkenburgh, resp. voorzitter en se cretaris van den Neutralen Bestuurders- bond. te Leiden, en ten dege domicilie kie zende Sleenstraat 35. te Leiden, geven met rerschuldigden eerbied te kennen, dat zij hebben kennis genomen van de voordracht voor een lid van het Burgerlijk Armbestuur, luidende in de vacature J. .1. Vallentgoed, le .T. J. Vallentgoed, 2e M. F, Oostveen. Overwegende dat de Neutrale Vakbewe ging geen zitting heeft in het Burgerlijk Armbestuur en thans de voordracht daartoe de gelegenheid biedt, mede gelet op de uit breiding van het ledental van den Neu tralen Be9tuurdersbond, verzoeken zij Uwen Raad hiermede wel rekening te willen houden en No. 2 der voordracht n.l. M. F. Oostveen te benoemen. RECLAME. KANUNNIK P. L. DESSENS t Wijlen oud-deken Dessens. In den ouderdom van 79 jaar is heden morgen alhier ter stede overleden de hoog eerwaarde heer kanunnik P. L. Dessens. se dert 1901 en tot voor luttele dagen deken en pastoor van Onze Lieve Vrouwe Hemel- vaartparochie te Leiden. Petrus Laurentius Dessens werd 15 Oct. 1851 te Delfshaven geboren Hij werd priester gewijd op 15 Augustus 1874 en was korten tijd als assistent werkzaam te Noot dorp en Brielle. In de jaren 18751882 was hij achtereenvolgens kapelaan te Amster dam (H.H. Nicolaas en Barbara), Noord- wijkerhout en Leiden (O L Vr. Hemelvaart), Den 19on December 1882 werd hij be noemd tot professor aan hel Groot-Semina. rium te Warmond, waaraan hij bijna twin tig jaar verbonden bleef, totdat hij op 14 ■Tanuari 1901 benoemd werd tot pastoor en deken te Leiden. Deken Dessens, die bij zijn parochianen en alle Leidsche Katholieken zeer bemind was, vierde in 1924 onder groote belang stelling zijn gouden priesterfeest. De over ledene was bovendien eere-kanunnik van het kathedraal Kapittel in hef bisdom Haarlem. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s. Woensdag morgen. De Mellen zullen worden gehouden a.s. Dinsdagavond en de Lauden Woensdag morgen le 10 uur, waarna de Heilige Mis wordt opgedragen. Al deze plechtigheden zullen plaats vinden in de Mon Pêre Kerk aan de Haarlemmerstraat. ïm VOOR AMATEUR-FOTOGRAFEN in ruime keuze bij: 8411 Fotohandel - Breestraat 79 KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing over Bloemen en Insecten. In de overvolle collegezaal van het Bota nisch Laboratorium, hield gisteravond de heer H. de Boer, voorzitter van de afd. Noordwijk, een gloedvolle en interessante lozing over ..Bloemen eh Insecten" voor de kringvergadering der omliggende ftfdee- lingen. Na een inleidend woord van den voorzit ter der Leidsche afd. den heer E. Th. Witte, waarin deze spreker voorstelde als een der beste kenners onzer duinflora en als een liefhebber voor de natuur in hart en ziel, begon spreker met te zeggen; dat hij als pederig men's,ch, met een zekere schroom stond in dit Solioone gebouw, 'van waaruit zooveel wetenschap de wereld ingezonden wordt. Hij zou trachten deze voordracht op voor ieder begrijpelijke wijze te houden. Aan de hand van een reeks schitterende lichtbeelden, werd ons de samenstelling van een bloem vertoond: kelk. bloemkroon, bladen, bloemdekbladen, vruchtbeginsel, stijl, stamper met stempel, meeldraden, helmknoppen; de verschillende onderdeelen der geslachtsorganen, waarbij de -stuifmeel- korrels met de verschillende voor bestui ving onmisbare aanhangsels en de stem pel wel de voornaamste zijnhet stijlka naal en het poortje, dat men vindt bij den ingang van het vruchtbeginsel waarin do eicellen, die mede de bevruchting moeten bewerkstelligen liggen versoholeD de stand der stuifmeelkorrels, de wijze waarop deze zich beschermen tegen weersinvloeden van buiten, en hoe de stuifmeelbuds tot in de geheimen der zaak indringt. Hierop volgden eenige voorbeelden van windbestuiving. Het snel groeien der meeldraden, werd aangetoond evenals het zich verlengen van de helmknoppen en dr kleverigheid van den stempel om het stuit- roeel te ontvangen. Men zag eenige water planten en de hazelaar waarbij de manne lijke organen, de katjes in groote bundels vereenigd zitten om meer wind te vatton ter bestuiving der in de oksels zittende, stengellooze vrouwelijke bloemen. Spr. gaf mooi© voorbeelden van een Irisbloem, waarbij de meeldraden op de rug van de stamper geplaatst zijnvan Impatiens noli-tangere, waarbij de bloemen zich bij mooi weer ter bevruchting aanbieden en zich bij donker of regenweer schuil houden onder de bladeren. Hierna behandelde spreker de verschil lende voedingsstoffen die de bloem afschei den tot voeding der insecten, als loon voor de bestuiving; do samenleving der insecten met de planten, waarbij in vele gevallen de. laatste aan de eerste vrije huisvesting geven op en in verschillende organen. Wanneer geen kruisbestuiving heeft plaats gehad is er nog gelegenheid voor zelfbe- stuiving. Verschillende lichtbeelden toonden ons de insecten, aan buik- en rugzijde bela den met stuifmeel korrels. Wij mensoh^n aldus spreker moeten ons op alles voorbereiden. Bij de natuur is échter alles klaar, hetgeen duidelijk werd bij de vlinderbloemige, waarbij de geslacht© organen beschermd worden door den vleu gel en dc keel waarin de meeldraden, 9 tezamen en 1 vrijliggend, worden aange troffen waartus8chen uit de stamper naar buiten steekt. Bloemen waarbij het stuifmeel door ex plosie verspreid wordt en meeldraden die bij de minste aanraking zich verplaatsen en daardoor zich in verbinding stellen met het vrouwe.ijk orgaan, boeiden het oog. De bevruchting der orchideeën, waar de poii- niën in een bakje liggen opgesloten, dat door het insect met den kop wordt opge licht, waarbij dan de poliniën op den kop vastkleven en worden overgebracht op de kleverige stamper van een andere orchi- deeënbloem. Verder werd duidelijk gemaakt dat de kleur der bloemen een groote aantrekking®, kracht voor de insecten heeft en dat in sommige gevallen de ligging der haren en bet stijlkanaal een groote rol speelt; dat; bij de Labiaten eem stuifmeeldraad als hef boom werkt, zoodat de stempel op de met stuifmeel bezwangerde rug van het icsect slaat; dat bij de Primula de eene bloem eoa lange stempel en korte meeldraden, bij de andere lange meeldraden en korte stempel worden aangetroffen, dus ook hieT weer de organen gereed staan om het stuifmeel door middel van de insecten te ontvangen; dat bij de V allieneria spiralis het water de rol der bestuiving speelt doordat de vrou welijke bloemen aan de oppervlakte drij ven en de mannelijko aan den voet der plant. Zijn deze rijp dan laten zij zich los en drijven naar de oppervlakte, alwaar tfi door den stroom met elkaar in aanraking komen. Tot. slot bracht spreker de interres- sante bloeiwijze van de vijg. Met een hartelijk woord van dank en weerziens aan de-n spreker en aan prof. dr. J. M. Janse, voor het belangloos afstaan van zijn Laboratorium, sloot de heer Witte deze belangrijke, uitnemend geslaagde eerste kringbij eenkomst. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De Leidsche Hout. De voorzitter de heer J. A. Verhoog, opende deze 225© vergadering, met een woord van welkom aan genoodigden en leden. In de Maartvergadering was de wensch uitgesproken iets naders te hooren over den Leidschen Hout. Het was nu den voorzitter gelukt den heer K. C. van Nes. landschap architect le Apeldoorn bereid te vinden, hieromtrent iets mede te deelen. aldus schrijft in de heer Fred. A. Wempe. Spreker begon met een vergelijking te maken met het Leiden van thans en het Leiden uit zijn jongelingsjaren, toen hij veel hier logeerde. Wat het meest frappeerde, in tegenstelling met andere plaatsen, dat is dat Leiden niettegenstaande haar proote uit breiding, in die jaren, toch nagenoeg het zelfde cachet heeft bewaard. Eén ding ech ter wat opvalt in den tegenwoordigen tijd. is het enorme verkeer. Er is nagenoeg geen plaats in Nederland waar. in aanmerking gonoraen het zielental, de drukte op straat zóó is toegenomen als juist te Leiden. Auto's en fietsen hebben beslag gelegd op grachten en Singels ert de wandelaars van vroeger, is zijn rustig loopje kwijt. In het laatst der vorige eeuw, toen de Rijnsburg- sche weg nog zijn limdelijk karakter had, met zijn 2 rijen boomen en 9looten en Iïegjes langs den kant, toen was het voor de Leidenaars een genot een „Maredijkje" om te gaan en zoo langs genoemden weg terug, of wilde, men zoover niet, dan wan delde men ruslig langs grachten of Singels. Dit is echter uit en vdbral met slecht weer. moeten de lichte dameskousen van thans hot ontgelden .door de wegvliegende mod derspatten der auto's. Vroeger was er dus zoozeer geen wandelpark noodig, doch juist dat snelverkeer deed er geleidelijk de be hoefte aan gevoelen. En zoo ontstond dan op initiatief van enkele vooraanstaande per sonen de idee om te komen tot de stichting „de Leidsche Hout" en hierbij bracht spre ker een woord van stille hulde aan de na gedachtenis van den heer D. J. J. do Koster, die den eersten stoot gaf. Toen er nu besloten was een wandelpark aan te leggen, stond de commissie voor een moeilijke taak De terreinen om Leiden zijn als polderland niet zoo gunstig voor bosch- bouw en het mocht ook niet veel kosten. Eindelijk was dan de keuze gedaan op het tegenwoordige terrein; eigendom van de gemeente. Allereerst werden de terreiben zuiver op gemeten en in teekening gebracht, wat veel geld kostte, doch wat zeer noodig was daar de bestaande topografische kaarten, slechts op een schaal van 1 2500 zijn geteekend en niet geheel secuur zijn en temeer was dit noodig omdat het terrein uit polder en boezemland bèstaat. De helft is zand (geest) grond en de an dere helft zware rivierklei waaronder een laag veen. Aanvullen met zand was uit den booze. daar de kleilaag geen water doorlaat en dus het zand zomers zou uitdrogen en 's win ters een modderbak zou ontstaan. Daérom besloot do heer van Nes in dezen polder tusschen de verkeerswegen, die als dijkjes fungeeren, slooten le graven, die door mid del van duikers onder de wegen door, in ver binding staan met een groot riool, dat door electrisehe bemaling het overtollige water loo9t op den boezem van Rijnland en bij langdurige droogte door inlaatschuiven wederóm op het vereischte peil gebracht kunnen worden. Een polder dus in den polder: oen waterbouwkundig werk in miniatuur. Wetende nu wat alzoo in en onder den grond is geschied, gaf spreker aan de hand van aanwezige plattegronden een dui delijk inzicht van de indeeling van den toe- komstigen Leidschen Hout. De lezer zal zich dit ongetwijfeld herin neren van vorige beschrijvingen. Hri fonds werd tenslotte door spreker warm in de belangstelling van het publiek aanbevolen. Aan het einde van zijn causerie gekomen, gaf spreker met een aantal fraaie lichtbeel den te zien. welke bloemen en planten ge haaid zullen worden, terwijl mooie schetsen in zwart krijt van sprekers hand, zelfs nu reeds een kijkje gaven op den L. Hout in vogelvlucht, waarbij zelfs de restauranis in Oud-Holl. stijl niet ontbraken. Trouwens een landschap-architect ziet zijn werk steeds visioenair; hij ziet het nooit af. omdat de boomen nu eenmaal niet sneller groeien en toch wist spreker de aan wezigen den L. Hout als toekomstbeeld zóó op het doek te tooveren, alsof alles reeds in vollen bloei stond. Een hartelijk woord van dank van den voorzitter van .Bouwkunst" was zeer op zijn plaats, terwijl de heer Krantz mede namens het Bestuur van de Stichting de L. Hout de Vereeniging complimenteerde om het initiatief te nemen voor het houden van deze voordracht, wat naar hij hoopt, ook ten bate van de fondsen wel naar bui ten zal werken. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter deze welgeslaagde vergadering. RECLAME. OP PASSEPARTOUT (FORM. 25 x Sljc.M) NU TECEN INWISSELING VAN DE BIJ EGYPTIAN CIGARETTES VERPAKTE REPRODUCTIES Zie bijzonderheden in elk doosfe DE BIOSCOPEN. Het City-theater vertoont deze week een tweetal Metro-Goldwyn-Mayer- films, die van uitnemende kwaliteit zijn. De eerste hoofdfilm ,,De gemaskerde vreemdeling" verplaatst ons naar Califor- nië in den tijd, dat de goudkoorts daar nog onbeperkt woedde, en toen de zucht paar goud, de delvers verdierlijkte en als gevolg daarvan zich misdadigersbenden vormden, waarbij macht als recht gold en een menschenleven geen waarde had. Deze benden hebben het vooral gemunt op een goudmijn van een Spanjaard, die helaas ge dood wordt De onverlaten worden echter tenslotte in de handen van het gerecht ge speeld. Dc hoofdrol wordt meesterlijk ver tolkt door Mac Roy, die door zijn handig heid, vooral in het schermen, sterk herin nert aan Douglas Fairbanks. Na de pauze gaat als tweede hoofdfilm Binnen vier muren". Wij worden hier in de misdadi- gerswereld van New-York gevoerd. De hoofdrol speelt op eminente wijze de be kende acteur John Gilbert. De film is vol ontroerend teedere oogenblikken, terwijl, er ook voldoende spanning bij komt, die de overtuiging schenkt, dat een ieder gaarne dit verhaal zal volgen. Trianon-theater. Harry Liedtke blijft voor velen een der meest geliefde film acteurs, wiens charme als onweerstaanbare gentleman-verov^raar vooral de vrouwelijke filmenthousiasten nauw in het hart beslo ten ligt. Ook ditmaal is hij als ,,vroolijke weduwnaar", terwijl zijn vrouwtje ver weg in de bergen zit, weer bezig als enter tainer" in een luxehotel aan de Riviera vrouwenharten te breken, evenals eenige andere armoedzaaiers met. aristocratische of interessante gezichten dat doen, daartoe geëngageerd door den handigen en vin dingrijken hoteldirecteur, om de noodza kelijke en tot nu toe weggebleven gasten- stroom naar binnen te lokken. De velerlei avonturen en amoureure perikelen, waarin de geliefde Harry verwikkelt raakt duren op de film misschien een uur. maar voor het weggeloopen en onverwacht weer op gedoken weeuwtje van dezen onbestorven weduwnaar minstens een eeuwigheid. Ten slotte vinden zij elkander weer en voelen zich in hun eenvoudig huisje gelukkiger dan ooit te voren. De immer jeugdige en kinderlijke Mary Pickford is als moedertje van een troepje verwaarloosde kinderen, die aan hun rijke ouders werden ontstolen en onder do ver vaarlijke hoede van een schurkachtig echt paar op een eenzaam en moerassig eiland verborgen zijn, weer allerliefst. De oude Grimes, met een boosaardig voorkomen, zooals men het zich in zijn meest lugubere nachtmerrie nog niet droomen kan, zwaaft de scepter en deinst niet terug voor de af grijselijkste wandaden. Gelukkig weten de arme stumpers uit deze hel te ontbomen en gaan een gelukkiger leven tegemoet! Maar voor zij zoover zijn, speelt de duivel hun nog heel wat parten, die den toeschouwer niet dan met rillen en beven en vol onder drukte woede kan aanzien. Twee films, die voor een voldoening schenkend bioscoop- program ruim voldoende zijn. L u x o r-fc h e a t e r. Een theater in Broadway, centrum van jazz en van liefde... Een tooneeluitvocring en een raadselach tige moord op den hoofdpersoon van het stuk... Ziedaar de inleiding tot de geschie denis, die onder den titel van ,,De laatste waarschuwing" deze week als hoofdnum mer wordt vertoond en een gruwzame angstwekkendheid met zich mede voert! Jaren achtereen werd tevergeefs getracht het Woodford-drama genoemd naar het slachtoffer tot een oplossing te brengen en nog waren de gemoederen niet geheel tot bedaren gekomen of het theater werd verkocht en groote biljetten brachten ue tijding dat het binnen enkele dagen zCU worden heropend met hetzelfde stuk en met dezelfde spelers, als van den beruehten moordavond. Sensatie ondei het publiek, sensatie niet minder onder de acteurs en actrices, die zich slechts door heel mooie beloften lieten overhalen de contracten te teekenen. Het was als voorvoelde men dat het jaren ge leden begonnen drama thans een vervolg zou krijgen... Niet ten onreohte trouwensI Waren daar niet bet telkens verschijnen van Woodford's geest en meerdere geheimzin nige waarschuwingen aan de directie om niet tot heropening over te gaan, om het te bewijzen 1 Snel ontvikkelde zich nu de gebeurlijkheid, die tenslotte tot de ont dekking van den dader zou leiden! ..hoe" en ,,wie" blijve hier onbespro om de spanning voor de honderden, stellig deze week nog naar het Luxor-'t! ter zullen gaan, niet te verminderen, noeg zij te zeggen dat de geheimzinnig stijgt met de minuut, dat deuren op verklaarbare wijze open en dicht t kasten omvallen, ijzige geluiden weeri ken en een lijk op raadselachtige mi verdwijnt... Dank zij vooral het kei spel van Laura la Plante in de hoof verdient dit detective-verhaal de voilé dacht, van allen, die nog waardeering nen hebben voor de boeken van I Wallace e.a. Dit griezelstuk bij uitnen heid zal hun eenige zeer „genoeglj uren bezorgen...! Het programma tooi pauze brengt een Indianen-roman, een komische verwisseling van een paard een schilderij, alsmede het optreden een Xyophonist. die een levendig app oogstte voor zijn goede prestaties. De directie, van het druk bezochte Ca Theater laat ons deze week allereerst interessante Orion-nieuws zien Daarna een komische twee-acter „Gevaarlijke belganger", waarbij de lachspieren eens goed aan de gang gaan. Nog voor de pauze de zeer interes en spannende film „Dc prairie Tooth waarin Rex Bell de hoofdrol uitstekend tolkt. Ook de andere acteurs dedep werk Na de pauze de Hoofdfilfl Spook van het Lunapark" waarin rol wordt vervuld door Paul Richter Ilam heeft een voorechtelijk kit* door zijn moeder verwisseld is me- wettigen zoon. Hiervan is echter haar genoot niet op de hoogte, daar deze bl Na veel pogingen gelukt het den wette zoon. de misdaad die zijn moeder hee' gaan aan het licht te brengen. Een aan het Casino-Theater kunnen wij de groote veelzijdigheid hijzonder velen. HET PRENTENKABINET. Met ingang van 16 December wordt het Prentenkabinet der Rijksuni siteit aan het Rapenburg, voor onbep den tijd gesloten, wegens de verplaa! der inrichting naar het gebouw Kloks 23 (voormalig Gymnasium), dat vooi doel inwendig geheel i9 verbouwd en richt. De overbrenging en plaatsing der dui den prenten en geïllustreerde boekwtf zal in den loop van het volgend jaar s® komen, terwijl tevens het Kabinet zal den uitgebreid rpet een passende toonstelhngszaal. waaraan in de huidige richting zoozeer behoefte was. N.V. MEELFABRIEK „DE RI, In de gisteren gehouden algemeen® gadering van aandeelhouders der NA'. 1 fabriek „De Rijn" v.h. firma wed. t Bots. werd de balans en winst- en vfl rekening over het boekjaar Augustus 13 1929 goedgekeurd. Ofschoon de resultaten belangrpk ga ger zijn, dan die van het vorige jaar,] toch het geheele winstsaldo voor aischrj aangewend. j De heeren L. A. Roozen en P- Gooyer werden als commissaris herk< RECLAME. teleurgesteld word ga dan voor een P' tret naar den j PORTRETFOTOGRAAF Deze is alleen. Leiden Breestraat 4 - Telepk ingang portie

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2