'Snircsal, LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 November 1929 Vijfde Blad No. 21385 iWKUNSTIG SCHOON. VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. LAND- EN TUINBOUW FEUILLETON. voetstappen Jaargang STUKJE GESCHIEDENIS. weten het allemaal, maar het heeft Men zhn goede zijde een en ander |7ren te memoreeren. i Verbond der Edelen. De edelen verzamelen zich te jgl en bieden de Landvoogdes een fcchrift aan tot verzachting der bloed en. De landvoogdes zegt moderatie r het volk weldra „moorderatie" ge- De Hagepreeken nemen toe en de [wordt opstandiger. j Augustus 1566. Begin van den postorm in de kathedraal van Antwer ps als een storm grijpt de beweging om IJéeïi en woedt over Zuid- en Noord- tand. fe. Het antwoord van Filips is de hf van Alva, den ijzeren hertog, die folkje van boter wel klein zou krijgen. volgt weldra de moord op de Gra- a Egmond en Hoorne, terwijl de Prins ranje zijn bezittingen te gelde maakt Ln leger aan te werven. K. Slag bij Heiligerlee, bezegeld met lined van een Oranjevorst. En tevens Tegin van de reuzenworsteling een [opstand, de oorlog is er. Ontegenzegge- Spanje den eersten tijd in het voor- I door zijn organisatie, door zijn macht, Jrjn onuitputtelijke hulpbronnen. In de [landen moest macht, organisatie wor- jchapen en hulpbronnen waren er De ,,arme schapen in grooten I waren een verstrooide kudde". Er oen ideëele kern van verzet zijn. de •ard heerschte praktisch overal tot [Dan komt _er systeem in de planlooze 1 en plundertochten der Watergeuzen. jB'iel wordt genomen en tal van Hol- khe steden onderwerpen zich aan 't I van den Prins. Jntwoord daarop is de roof- en plunder- I van Don Frederik. 1 1573 is Filips het ontactisch en [bloos optreden van Alva moede en hem terug. 1 Beleg van Leiden. Iden ontzet. Holland gered. ■eerste consolidatie van 't prinselijk ge- pr een bevrijd stuk land. Requesens. per dan Alva, weet de tegenstelling i Noord en Zuid te exploiteeren en Merken. En na 1579 Unie van it is Holland geheel op zichzelf pezen, op de ontwikkeling van een I cultuur onder de auspiciën van het Bonaire Calvinisme, terwijl de Zuide- ïc-derlanden onder de vleugelen kwa- Ivan het Jezuïtisme, dat door Parma perd bevoordeeld. uiteindelijke breuk tusschen Noord en lilt dus in 1579. [het Noorden is Holland het centrum |?t verzet, van organisatie, van econo- p opbloei, van algemeene staatkunde, lerenswaard is de handelsgeest, die t nieuwe wegen en bronnen weet op Bewonderenswaard is de staat je dit groote, het remmende, het f den strijd aangordden voor gewetens- verketterden elkaar weldra als jken en preciesen. Vooral na 1600. tordden Oldenbarneveld; en Hugo ooi, een wereldgenie, zwierf balling s in den vreemde. tijdvak van 1600 tot 1630 vertoont, Jon wi] den machtigen handel en de 'drijven, vóóral vóór het Bestand, N heroïsch gesloten karakter. Het ple leven is niet groot, het rust niet -eenschapszin en een gemeenschap- idealisme der bevolking. Er is een ptig en eigenzinnig individualisme, peenschappelijke cultuur-idealen uit- |Er is een op eigenbaat en gelijkheb- [wdacht particularisme. Hollanders waren van ouds een volk Doder architectonischen aanleg. Bij de pwing der Gothiek in de eerste helft |de eeuw hadden zij dat voldoende ge- I en daarbij speciaal aan hun zin voor Tcturale uiting gegeven. Voor Leiden bespraken we dat al eens aan den West gevel van de Pieterskerk en vooral aan den gevel en den toren van de St. Lodewijkska- pel. Door de geheele 16de eeuw bespeurt men de nawerking van dien nieuwen uit bloei der Gothische gedachte, al blijft 20 Augustus 1566 vooral in bouwkunstig op zicht voor Noord-Nederland een datum van beslissende beteekenis. Maar op den duur vernietigde het theolo gisch sectansme alle idealen der kerkelijke bouwkunst. Het was tevens de kanker die voorloopig heel het kunstzinnig leven door ziekte. Wij veroorloven ons in dit verband een citaat uit „Kunstenaar en samenleving" van Ada ma van Schel tema, „Bij ons bracht de vertheologiseering van den volksgeest een verschraling in alle beeldende tendens, die zich juist in de eer ste plaats richtte op dat natuurlijke middel punt, waar alle kunsten tezamen in oud heid, middeleeuwen en renaissance zich het meest volledig konden uitspreken ja. waar zij immers alle geboren waren, het symbool aller geestelijke samenleving: hel godshuis. De polychrome-versiering der kerken werd grauw overgeschilderd of wit be pleisterd, geen gesneden houtwerk aan bank of kansel meer geduld, alle beeldhou- werij verbannen geen fraai smeedwerk aan koor- of kerkhek was meer van noode en het geschilderde glas werd door bleeke rui ten vervangen." En wel heel treffend wordt het begin der 17de eeuw gekenschetst door het volgende citaat: „Hoezeer de geesten voor ruimer kunstbeoefening steeds meer onverschillig werden, blijkt wel het tref fendst uit de bouwgeschiedenis der Zuider- kerk te Amsterdam, die men in den aan vang der 17de eeuw nog ging sieren met geschilderde glazen, door de verschillende gilden aangebracht maar die nog voor het einde der eeuw van al deze schoonheid werden gezuiverd en voorzien van wit glas, waarbij men goed lezen kon." Er kon dus in Holland geen harmonische ontwikkeling van beeldende kunsten zijn van uit één ideëel middelpunt. De kunsten gingen geheel gescheiden hun eigen weg en voor zoover betreft de bouwkunst openden zich alleen nog perspectieven voor de bur gerlijke bouwkunst ofschoon groote op drachten den eersten tijd op zich lieten wachten. In wisselwerking hiermee hebben we nog het oog te richten op een ander ver schijnsel. Uit de geschiedenis der schilder kunst kennen we de z.g. „architectuur- schilders". We noemen uit de velen slechts Pieter Saenredam en Emanuel de Witte. Zonder twijfel waren dergelijke figuren ge heel aangelegd als bouwkunstenaars. Maar bij gemis aan groote opgaven wendden zij zich van hun oorspronkelijken aanleg af en keerden zich tot de schilderkunst, waarin zij hun fantasie konden uiten, terwijl de minder begaafden mochten bouwen, wat er nog te bouwen viel. In wezen was dus een geheel nieuwe tijd voor Holland aangebroken, een tijd in vele opzichten bewonderenswaardig, een tijd. waarop het nageslacht ondanks de scha duwzijden. die we noemden, met recht fier mag zijn. Maar deze nieuwe tijd bezat geen architectonische vormkracht voor zoover be treft het scheppen van nieuwe ruimte-com posities; hij schiep geen eigen monumentaal ruimtebegrip. Het eigenlijke renaissance- ruimtebegrip wordt later we bespraken het reeds bij de Marekerk geïmporteerd van elders. Bij het oprichten van openbare en particuliere gebouwen in de 16de 'oeiiw en zelfs tot 1630 toe, ging men altijd weer uit van de grondplannen der Gothiek. voor zooverre die zich hadden gedemonstreerd aan de wereldlijke gebouwen. Men kan dat aanwijzen bij verschillende gebouwen uit dien tijd, zooals de stadhuizen te Franeker, Naarden. Woerden. Bolsward en enkele andere. Om bij Leiden te blijven, herinne ren we er aan. dat men daar in 1595 ge.m nieuw stadhuis bouwde, doch voor het "»ude Gothische gebouw een nieuwen gevel plaatste. Ook bij het woonhuis bleef het Gothische grondplan bestaan: langerekt, met de smalle zijde naar de straat. Dat was nu eenmaal in vele steden met het oog op de situatie wel noodzakelijk, doch als men over vol doende ruimte beschikte bouwde men toch nog volgens de Gothische dispositie. Het punt evenwel, waaraan we cnze bijzondere aandacht moeten wijden tn waaraan de Hollandsche architectuur haar bizondere charme heeft te danken is de vi taliteit. de schilderachtige bekoring van den gevelopstand. Door deze wordt de architec tuur der 16de eeuw en later, in 't bijzonder gekenmerkt. En misschien openbaart zich hieraan treffend de goede zijde van het in dividualisme, dat overigens niet in alle op zichten valt te prijzen. RECLAME. 'Alweer die ondragelijke rugpijn, welke zich vooral bij het opstaan doet j gevoelen. Het beate ia directj inwrijven met 9 op/ossing Rcokeloos en spaar zaam in het gebruik. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. 8317 Vragen worden in deze rubriek kosteloos beantwoord; men adresseëre brieven liefst met bewijsstukken aan de redactie onder motto „Postzegelrubriek". Over liet ontstaan van hel postzegel doen verschillende verhalen de ronde Een van deze verhalen is het mqesl aanneembare en de'ze willen wij dus hier laten volgen. I-Iet eerste postzegel verscheen in 1840 in Engeland. Het werd gemaakt na een uitge schreven prijsvraag volgens ontwerp van Sir Rowland Hill. Deze Sir Rowland Hill was iemand, die zeer veel van de wereld gezien heeft,. en die vaak groote reizen maakte; zoodoende maakte hij overal kennis mee, en zoo dacht hij ook over een middel om een, door het Rijk geëxploiteerden goed geoutikterden postdienst te krijgen. Hij was juist weer van een groote reis naar Enge land teruggekeerd, en ging eenigen tijd hier ronddwalen. Op een van die ronddolingen kwam hij in e'en herberg in het Noordelijk gedeelte van Engeland. Toen hij op zekeren ochtend aan de deur stond, kwam juist een bode aan, die een brief bij zich had voor de dienstbode. Het meisje, die' de bode ook reeds had gezien, kwam buiten, en pakte gretig den brief cuin, bekeek hem van alle kanten en bemerkte toen aan het handschrift, dat het van haar broer was die ais soldaat in het k'ger was. Haar vreugde was echter van korten duur, toen haar medegedeeld werd dat zij 1 Shilling bezorgloon moest betalen. Een shilling was in dien tijd een groot bedrag, en zoo'n looper vroeg in vele gevallen maar wat hij krijgen kon. De dienstbode weigerde toen de brief, omdat zij zoo zij zei, geen geld had. Sir Rowland Hill bood toen aan de shilling voor het meisje te betalen, maar daartegen verzette zij zich. De bode nam toen den brief weer mee retour. Op een vraag van Sir Rowland Hill of het haar nu niet speet antwoordde zij lachende; Ach, waarom, het geen ik weten moest, weet ik toch; om de vaak hooge portokosten uit te sparen zet mijn broer eenige teekens op de enveloppe, en dan weet ik reeds genoeg, als er een brief in zit die werkelijk beschreven is, dan zet hij dit op de enveloppe, en dan neem ik hem aan, maar van de tien keer, lees ik negen maal het nieuws op de enveloppe. Dit gaf Sir Rowland Hill de oplossing van een vraagstuk waarover hij reeds maanden lang nagedacht had. Toen dan ook de tijd van inzending daar was, was het Sir Row land Hill die de meeste en best uitgewerkte plannen naar voren bracht. Zijn inzending werd door den Staat bekroond met 10.000 Pond Sterling. Dat deze gewaagde uitvin ding gunstige gevolgen heeft gehad, behoef ik hier niet nader uiteen te zetten. Zoo verscheen dan in 1840 in Engeland het e'erste postzegel. En dat er een dankbaar gebruik van werd gemaakt bewijst het feit, dat daar ter lande van 18-10 tot 1850 niet minder dan 7 239.962 brieven werden ver voerd. Wij zullen deze week do andere rubrie ken laten vervallen, teneinde onze aan dacht tcVestigen op de komende: Weldadi&heidszegels. Evenals vorige jaren zullen er ook dit jaar en wel in begin December weer een serie weldadighc'idszegels verschijnen ten bate van het kind. Uit philatelistisch oogpunt be schouwd, zijn de zegels wangedrochten. Wij willen hier geen criliek uitoefenen op de symbolische voorstelling, maar alleen deze voorstelling e'ens even beschouwen uit het oog der massa. Allereerst dit, de voorstel ling voorkomende op de thans verschijnende weldadipheidsserie is absoluut niet nieuw, want wij zagen haar reeds op een wcldadig- heidszegel die in 1926 in Denc-marken ver scheen.' waar het echter niet als poslzegel werd uitgegeven, maar voor een klein be drag werd beschikbaar gesteld, om naast het gewone port te gebruiken; de voorstelling wijkt in het geheel niet af van die welke thans hier te lande gaat verschijnen. Wij kunnen niet begrijpen, waarom men niet is voortgegaan met de verleden jaar uitgegeven seiie. Of heeft Nederland geen beroemde mannen meer? Mij lijkt de keuze niet bijzonder gelukkig en ik hoop dat ik mij vergis, maar ik geloof dat, zoo deze zegels nu zijn uitgevoerd, het netto bedrag kleiner zal zijn. dan het vorige jaar. Ik schreef hier, „ik hoop het niet", in tegendeel ik hoop dat de netto-winst eens zoo groot zal zijn. Weïkelijk het doel is mooi immers wat is mooier dan het arme kind te helpen en te steunen, nu vooral in dezen tijd dat de levensstandaard zoo hoog is? Nog weinige dagen en het St. Nicolaas- feest staat voor de deur. Re'eds dagenlang slaan Uw kinderen al het moois te bewonderen in de winkels, dit. zullen ze krijgen en dal krijgen ze. En als dan de lang verwachte dag daar is, zijn Uw kinderen rondom U heen geschaald, geluk kig met hetgeen zij kregen, speelgoed, sui kergoed, enz. alles volop. Maar er zijn anderen, ook kinderen; ook zij zijn jong, verwachten veel, maar krijgen weinig of niets; welnu gij kunt hen helpen door een of meerdere serie's zegels fe koo- pen en Uwe correspondentie hiermede te frankeeren. Koop daarom welaadigheidszegels voor hei kind. Suriname. Wij ontvingen zooeven het bericht dat ook hier wederom dit jaar c-'en serie wel dadigheidszegels zal verschijnen ten bate van 't groene kruis. Zij zullen den lsten De cember a.9. uitkomen en wel in 4 waarden; 1/2 cent groen; 2 cent rood; 5 cent blauw 6 cent zwart. Zij zullen resp. worden verkocht voor 3, 4, 8 en 10 cent. Deze zegels blijven 5 maanden in omloop. PHILATELIST. CORRESPONDENTIE. F. J. de G., Leiden. Wij hebben de'ze annonce gelezen; zij komt ons ook zeer vreemd voor. Of U met deze firma in relatie kunt treden, durven wij niet zeggen, ons is omtrent betrouw- of onbetrouwbaarheid niets bekend. Voorzichtigheid is in dezen echter altijd aan te. bevelen. F. H. v d. V., O.geest.Wendt U om inlich-, tingen hieromtrent tot de firma J. H. Rietdijk Korte Poten 15 a, den Haag, of tot firma Wilhelm Donath en Co.. N.Z. Voorburgwal 316. Amsterdam. E. W. v. d. B.. Leiden. De door U gelzon den zegels heb ik nagezien, het zijn geen postzegels, ik zal ze U binnen eenige dagen re'tour zenden, met bemerking, wat voor zegels het zijn. Die kwestie met de gomstrookjes ben ik momenteel nader aan 't onderzoeken. U moet mij echter even mede deelen, of het ook het geval i9 met de zegels die U het eerst inplakte, maar het moeten geen lucht postzegels zijn; ik heb de vermoedelijke oorzaak misschien reeds gevonden, maar om zekerheid te krijgen, moet U mij het boven staande oven mede deelen. Over het algemeen houden de zegels, waarvan de gomlaag verwijderd is, veel lan ger stand; de waardevermindering door het verwijderen is nihil, t. z. t. kom ik hier uit voerig op terug. Het antwoord op Uw laatste vraag vindt U lii eronder. Door velen werd mij gevraagd; bestaat er in Lnden nog een postzegelbeurs? Er heeft hier gedurende eenige jaien een dergelijke beurs bestaan, de belangstelling hiervoor was echter zoo gering, dat men geen termen aanwezig vond, haar langer te doen voortbestaan; m i. lag dit in de eerste plaats aan de verzamelaars zelf en ten tweede aan do organisatie. Wij kunnen echter door eendrachtige samenwerking hier zeker nog veel bereiken, en gaarne ben ik bereid hieraan mede te werken, en door flinke organisatie wederom op te richten een Leidsche Postze'gelbeurs. Een ieder, die belang stelt in de oprichting van een „Pcetzeflelberrs", verzoek ik, hier van kennis te geven aan de redactie onder motto „Postzegelrnbriek". PHILATELIST. RECLAME. in het gelaat verdwijnen spoedigdoor deze desavonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te was- schen met warm water en gewone zeep of beternogmet Purolzeep.'t Voldoet iedereen. 8387 PLANTEN EN VERPLANTEN. Nu weldra de bladeren van boomen en struiken zgn gevallen, nu de vaste planten nog slechts kwijnende bloemen dragen, komt de vraag op: wat moet nu worden gedaan om den tuin weer voor het volgend jaar eer» goed aanzien te geven? Verschillende plannen zgn in den afgeloo- pen zomer gevormd; de een heeft het voor nemen eene uitbreiding aan de beplanting te geven door op een plek, die daarvoor be schikbaar is, vmchtboomen te planten of een border aan te leggen, een ander heeft opgemerkt, dat heesters en vaste planten door verplaatsing een beter aspect zullen opleveren, en ten slotte moet toch ook aan de vaste planten, die zich zoo mooi ontwik keld hebben, wat paal en perk worden ge steld, om te zorgen dat zjj het volgend jaar geen woestenij worden en de bloei wordt verstikt Er moet dus geplant en verplant worden. De eerste vraag, die zich voordoet is: wat is het juiste tijdstip van handelen? en de tweede: hoe moet worden geplant? Indien wjj voornit wisten hoe de a.s. win ter zal verloopen, d.w.z. of wjj een strengen winter te verwachten hebben of dat op mild weer gerekend kan worden, ook of wjj een nat of droog voorjaar kunnen tegemoet zien, dan zou de eerste vraag gemakkelijk te be antwoorden zijn. Nu staat deze kwestie zoo, dat voorstanders van het in het najaar plan ten bijna evenveel tegenstanders hebben in hen, die zweren bij het planten in het voor jaar, maar ten slotte komt het hierop neer, dat de voorjaars-planter bij mislukking denkt had ik dit jaar maar van den milden winter geprofiteerd, dan zouden mijne planten heel wat beter aangeslagen zijn, terwijl het even dikwijls kan voorkomen dat de voorstander var. in het najaar planten tot de ontdekking moet komen, dat hij niet op zoo'n strengen winter had gerekend, want dat een gedeelte van zijne illusie door vorst is gedood. friseerde vertaling uit het Engel9ch j van Mevrouw Bellbc Lowndes, door Oswaldi. HOOFDSTUK XVII. •hiisteie factoren in deze zaak j-Durham was geen jongmensch meer. Indien morgen om ongeveer drie uur FJJ en met meer naar bed gegaan, r de plotselinge dood van zijn pa- r.^ tad hij het nooit bijzonder op hem dien hij nooit in werkelijk ge- geacht, hem een hevigen schok r' En daarom vond hij het alles be- W'S. dat Raydon's moeder hem veracht nog vóór de lunch bij *i!len aanrijden. In een kort met stevige steile oude ~*ad geschreven, dat hij bij zijn 7an zijn ochtendloer vond. ver- ii2oo gp0edig mogelijk" te ko ttas vertrok hij opnieuw naar het zooals hij wist, voortaan een treu- Pijnlijke herinnering voor hem zou kis indrukwekkends, machtigs en t-.C°cVer The Mill House, dien storm ig'tar,,pmberdag. was gesloten, de blinden |t ,-ai< ht en de tuin lag eenzaam, i-, ,aan de bel en na een poosje werd JMpend door Powell, het karaer- -s vanzelf liet hij zijn stem dalen, toen hij de reden van zijn beznek zei: „Ik kom om mijnheer Raydon's moeder te spre ken." Stil. gedrukt liet Powell hem in den duis teren salon en eenige oogenblikken meende de dokter, dat hel vertrek ledig was. Toen zag hij een tengere, bejaarde dame. een kalme rustige verschijning, uit haar stoel opstaan en hem ernstig aankijken. Naderbij komend, merkte hij met diepe deernis.op, dat, hoewel haar gelaat onbeweeglijk, zelfs strak stond, haar handen zich zenuwachtig ineen strengelden. „Ik heb u verzocht to willen komen, dokter." sprak zij met zachte, doch duide lijke stem, „om u mijn wensch le kennen te geven, dat er zoo spoedig mogelijk een lijkschouwing moet plaats hebben. Ik neem geen genoegen met den uitleg, dien mijn schoondochter mij heeft gegeven, wat de oorzaak van mijn zoon's dood betreft." Dokter Durham voelde een feilen striem van verontwaardiging zijn vermoeid hoofd doorsnijden. Maar aan den anderen kant kon hij zich voorstellen, hoe verward, mis schien geheel verkeerd, mevrouw Birtley Raydon zijn diagnose had weergegeven, om haar duidelijk te maken wat volgens zijn onomstootelijke overtuiging de oorzaak van fhet onverwacht drama moest zijn geweest. „Het gebeurde is doodeenvoudig, mevrouw Raydon!" riep hij misschien wat al Ie heftig uit. Hij wachtte een oogenblik, waarop de oude dame kalm vroeg: ..Wal gebeurde er dan volgens u. dokter?" Zorgvuldig zijn woorden kiezend, ant woordde dokter Durham: „Uw zoon was al geruimen tijd aan indi gestie lijdende. Eenige maanden geleden gaf ik hem den raad een streng dieet le houden, maar hij sloeg dat in den wind en wilde .ondanks mijn advies, evenmin een voornamen specialist raadplegen. Ik hoor van mevrouw Strain wat hij niet aan zijn vrouw schijnt te hebben verteld. dat hij gisterochtend wat pijn had. Daarom te lefoneerde hij naar mijn huis, om te zeggen dat hij bij mij wilde aankomen, op weg naar het station. Ongelukkigerwijze was ik uit. Ik mag aannemen, dat hij in Londen niets at, want hij had heel laat ontbeten. Maar hoe het zij, later gebruikte hij een zwaar diner en toen. heel korl daarna, dronk hij een glas gembeTlimonade met ijs. Vroeg in den ochtend trad perforatie met doodelijk gevolg in, nog vóórdat er tijd voor een operatie was." „Mijn zoon heeft eergisteren ongeveer een uur bij mij doorgebracht. Hij was toen volkomen gezond", zei mevrouw Raydon met nadruk. „Menschen, die aan een maagzweer lij den. schijnen dikwijls wat men noemt „vol komen gezond" te zijn. Maar dan komt een plotselinge aanval, zooals ik daareven heb aangeduid, en hangt het leven aan een draad. In dat geval is de draad afgebroken. De knapste chirurg had uw armen zoon vanmorgen niet kunnen redden." „Moet ik daaruit opmaken, dat u weigert een lijkschouwing te laten houden, dokter Durham?" vroeg zij. hem onderzoekend aanziend. „Als zijn weduwe op een lijkschouwing mocht aandringen, zal er natuurlijk een ge houden worden. Maar ik heb reden le ge- looven. dat mevrouw Raydon zich sterk tegen het denkbeeld zou verzetten." „Laten we het haar even vragen." De oude mevrouw Raydon liep vlug, onge woon vlug voor een dame van haar leeftijd, naar de deur. Terwijl zij naar buiten trad. in de hall, hoorde hij haar zeggen op een toon van verlichting: „Bent u daar. mevrouw Strain? Wilt u alstublieft aan Eva vragen, even beneden te komen?" In den salon teruggekeerd, merkte me vrouw Raydon op: ..Ik moet u nog zeggen, dokter, dat, wèl ook het gevoelen van mijn schoondochter in deze zaak zal zijn, ik niet zal nalaten er bij haar op aan le dringen, dat zij laat doen wat volgens mij gedaan moet worden." Zij zwegen beiden een geruime poos en ofschoon dokter Durham erg met Birtley Raydon's moeder te doen had. vond hij haar toch een allervervelendste deftigheid en de onaangenaamste vrouw, die hij ooit ont moet had. Eindelijk verscheen Eva in de kamer. Zij zag er als een toonbeeld van ellende en ziek van het huilen uit. ..Ik wilde graag weten," sprak haar schoonmoeder kil. „of je ernstige bezwaren hebt tegen een lijkschouwing. Ik sta er op, dat er een gehouden wordt, met het oog op de bijzondere omstandigheden van....", zij brak plotseling af, bedwong zich toen den zin af te maken „Birtley's dood." In het bleeke gezicht der vrouw kwam een roode tint. ..Och moet dat?" Sraeekcnd wendde zij zich tot den ouden dokter. ..Ik zou dat lie ver niet willen!" ..Volgens mijn gevoelen is een lijkschou wing geheel overbodig," antwoordde hij. „Ik heb uw echtgenoot den derden Augustus bezocht, nauwelijks twee weken geleden, toen hij. zooals u weet. aan acute indigestie leed. Ik heb hem toen op het hart gedrukt, en niet voor de eerste maal, dat hij een specialist moest raadplegen. Hij zei toen, dat hij er over zou denken." Hij schrok hevig terug voor het denkbeeld op rantsoen te worden gezet", zei Eva zachtjes. „Ik twijfel niet in het minst aan den aard van zijn noodlottige kwaal. Wat vanmorgen gebeurde, was het gevolg van het overda dige diner, dat hij gisteravond gebruikt had en waarop hij een groote hoeveelheid, naai ik begrijp meer dan een halven liter gem- berlimonade met ijs dronk." „Dat geloof ik ook", zei Eva haastig. „Jij?" riep de oude mevrouw Raydon uit. Hoewel dokter Durham geen 9cherpe op merker was. keek hij toch verbaasd op, door den gloeienden haat en diepe verachting, die uit dat ééne woordje spraken. Wat een gevaarlijke, kwaadaardige oude vrouw! Dokters zijn, soms legen wil en dank, ge tuigen van de familietwisten, die vaak vol gen op een sterfgeval, maar ditmaal drong het tert den bejaarden geneesheer door, dat hij nog nooit iemand had zien optreden, als do oude mevrouw Raydon thans deed. „Moet ik het zóó opvatten, dat u geheel tegen den duidelijk uitgesproken wensch van uw zoons weduwe wilt ingaan?" vroeg hij driftig. „Neen, dokter, ik wil niet tegen haar be sluit ingaan. Ik ben van gevoelen, dat m een sterfgeval zoo plotseling en geheimzin nig als dat van mijn eenigen zoon. maar één ding te doen valt. dat is: een gerechtelijk onderzoek." „Gerechtelijk onderzoek?" Verontwaardi ging on verbazing deden hem zijn kalmen toon verliezen. {Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 17