1t/at 4 B. DE KONING AGENDA. 0.67 1.95 0.62 HOLLANIDIA 5PECERUEN Laat deze vraag U geen hoofdbreken kosten geef hun één der mooie groote doozen Chief Whip het is juist het cadeau, dat vader, verloofde, broer enfin iedereen boven alles prefereert En dan vergeet niet dat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is! I .1 VTDrxINIA AP0THEKER5DIJK-27- KERK- EN SCH00LNIEUWS. UIT HET PARLEMENT. St. Nicolaas-Cadeaux SWOENIN S Vrijdag. Leidsche Schouwburg: Ver Rott.-Hofslad- Toonee). „De man in de monnikepij". 8.15 nam Stadszaal Cgroole zaal): Mij. tot Bev. der Toonkunst. 8 uur nam K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Spr. ds. Zandt van Delft. Halfacht nam. Leiderdorp (Ned. Herv. Kerk): Spr. ds. Gravenmeijer van Den Haag; TVs u nam. Oecstgeest (Geb. v. Chr. Bel. H.- Morsch) Bazaar 35 en 710 uur nam. Zaterdag. Clubhuis Ned. Meisjes Gilde (Pieterskerk- gracht 11): Fancy-fair 21/2—5 uur en TVs 10 uur. Zondag. Leidsche Schouwburg: Ned. Operette „De Boemelbaroo'18 uur nam. Maandag. Casino-theater: Filmavond Ncd. Vacantic kindertonds. 8 uur nam. Clubhuis Ned. Meisjes Gilde (Pieterskerk- grachi 11): Fancy-fair 71/210 uur. Stadszaal: Residentie-orkest; 8 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Maandag 25 Nov. tot en met Zondag 1 Dec. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31. Telef. 1313. RECLAME. PRACHT COLLECTIE in FRAAIE POMPADOUR SATINET. Gegarandeerd echte kleuren, 1.65, 1.25, 1.07, 0.79, Prachtige groote modellen, 3.25, 2.85, 2.45, Leidsche Fantasie Kinder- Schortjes 1.05,0.95,0.85,0.75 SATINET VOOR SCHORTEN Nieuwste dessins. - Enorme keuze HAARL.STR. h. D0NKERSTEEG 2-4-6 8302 ALLIANCE FRAN5AISE. Eerste winterbij eenkomst, In de eerste bijeenkomst van de afd Leiden van de Alliance Francaise trad als spreker op de heer E. Driault uit Parijs die het onderwerp behandelde Le Roi de Rome. Deze naam. dien Napoleon gaf aan den zoon, geboren uit zijn huwelijk met Maria Louise, is meer dan een titel Hij is het symbool van den droom, dien Napoleon wilde verwezenlijken, nl. keizer te worden van de vereenigde staten van Europa. Wanneer die bond gevormd was. zou er in Europa vrede heerschen. een vrede, zoo als Europa eeuwen achtereen gekend had onder de Romeinsche heerschappij. Hoe hij die plannen wilde verwezenlijken, nl. de vorming van dat machtige rijk met Rome als tweede hoofdstad, daarover vertelde do spreker op boeiende wijze. Hij sprak over de scheiding van Josephine, het huwelijk met Maria Louise, de geboorte van <5^rr troonopvolger, de uitvoering van de plannen van Napoleon, die mislukten door de nederlaag in Rusland, de ballingschap van den keizer, de door hem zoo gevreesde ontvoering van zijn zoon naar Oostenrijk; over al deze dingen vertelde de conférencier op levendige wijze. Er werd een geheel nieuwe kijk op Napoleon gegeven. Voor (Ten heer Driault is hij niet de despoot, maar het genie van de orde hij zou Europa een lang- durigen vrede hebben geschonken, als do mislukking van den tocht naar Rusland die plannen niet had verijdeld Een aandachtig en voor Leiden vrij tal rijk publiek bracht den spreker een dank baar applaus De voorzitter, de heer M. Bresson, dankte den heer Driault voor zijn belangwekkende en boeiende rede. INFORMATIE-BUREAU V.V.V. Het Informatie-Bureau van de Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer Stationsplein is met ingang van 1 December tot nadere aankondiging ge sloten. Schriftelijke en mondelinge inlichlingeq worden alsdan verstrekt de Kempenaer- straat 52. Oegstgeest. OPVATTING VAN DE TAAK VAN DE OVERHEID IN DEN HERVORMINGSTIJD. Lezing van mr. P. J. Idenbmg. Voor de Chr, Hist. Unie, Afd. Leiden hield Mr. P. J. Idenburg. secretaris van Curatoren der Universiteit, zijn tweede lezing ovei Reformatie en Overheid; in het bijzonder over de opvatting van de Taak van de Overheid in den Hervormingstijd. De inzichten der twee grootste hervor mers over dit vraagstuk werden allereersw besproken. Allereerst besprak spr. Luiheid Deze schreef een boekje: „Van de wereld lijke Overheid; hoe ver wij haar gehoor zaamheid verschuldigd zijn" en kwam tot de volgende conclusies- 1. de Slaat heeft niet dc taak zich met den godsdienst in le laten. 2. De Staat raag geen gewetens dwang uitoefenen. Luther predikt daarom dc verdraagzaam heid: niemand mag de ziel bevelen dan God Wel mag de Staat ordenend in de Kerk optreden: de Vorst had het recht pre dikanten aan te stellen en Kerkordeningen tc ontwerpen. Calvijn's hoofdwerk is de Institutie C1536), waarvan de conclusies zijn: 1. De Staal moet een Christelijke staat zijn. 2 De Staat moet Gods wil op aarde verwezen lijken. Calvijn kreeg de gelegenheid zijn ideeën in Genève door te voeren. Geroepen door de protestanten naar Ge nève heeft hij daar met gestrengheid een regeering gevormd, waarbij de Kerk (in het bijzonder de predikanten) den Slaat re geerde. Calvijn kent geen verdraagzaam heid: hij voelt zich geroepen de ziel van den zwakke te beschermen, door alles te weren (zoo noodig door verbannen of straffen), wat in strijd is met de Heilige Schrift Bekend is hierbij de verbranding v. Servet (1553) verdacht van kelteTsche ge voelens. Zelfs de naaste geestverwanten van Calvijn in Genève konden zich hier niet mede vereenigen, en Calvijn moest zich in een geschrift (Defensie) verdedigen tegen deze aanvallen en zich verantwoorden, waarom ketterij met den dood gestraft moest worden. Ook in ons Vaderland is een groote strijd gevoerd over de Verdraagzaamheid. Prins Willem van Oranje spreekt zich reeds in 1572 uit voor volle verdraagzaam heid tegenover andersdenkenden. Niet al- lijd kon hij zijn wensch verkrijgen; de cal vinistische predikanten in ons land waren op dit punt zijn tegenstanders. Bij de Pacificatie van Gent (1576) werd een voorloopige regeling getroffen: de gods dienststrijd werd gestaakt. Een definitieve regeling de vrijheid van Godsdienst, kon de Prins niet doorvoeren. Het bekende artikel 13 van de Unie van Utrecht (1579) bevat slechts dat Holland en Zeeland zullen handelen naar goedvin den: de andeTe provinciën zullen zich houden aan do bepalingen van 1576 (Gods vrede.) Voor Vrijheid van Godsdienst was de lijd nog niet gekomen, wel vrijheid van ge loofsovertuiging: niemand mocht om des geloofswille vervolgd of onderzocht worden. Leiden heeft in den strijd tusschen kerk en overheid een belangrijke plaats inge nomen: de overheid van Leiden (van der Werff Jan van Hout) oefenden invloed op de Kerkelijke regeering, om daarmede onverdraagzaamheid van de zijde der Kerk te voorkomen. Niet altijd ging dat zonder strijd gepaard: predikanten en hoogleeraren waren zeer verdeeld; zoo verklaarde Caspar Coolhaas (predikant) zich voor de maatre gelen van de Overheid, maar Pieler Cor- neliszoon en prof Danaers tegen elke in menging van de Overheid in kerkelijke zaken. Een scherpe strijd was het gevolg, waarin het geheele land betrokken werd. de strijd eindigde door uitzetting van enkele onwelgevallige personen uit de Kerk door de Overheid Jan van Hout en Burg. van der Werff mogen genoemd worden strijders voor ge wetensvrijheid en godsdienstige verdraag zaamheid En hun houding getuigt van veel moed, omdat art. 36 der Gereformeerde Ge loofsbelijdenis fin die jaren opgesteld) eischte een Chr Staal, waarin de ketterijen door de Overheid geweerd moesten worden. Ook in deze eeuw is dit artikel 36 nog een twistappel- tegenover groepen die dit arti kel geschrapt hebben, en dus een betrekke lijke neutraliteit voorstaan, slaan andere, groepen, die uitvoering van dit artikel, door de Overheid eischcn RECLAME. 8201 Zuiver-hygiënisch-gemakkelijk OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALF-ONS BUSJES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE STROOIBUSJES RECLAME. Het bestuur van hel Leidsche Studen- tenlooneel is voor het jaar 19291930 als volgt samengesteld: J. G. Kist, praeses; .T. R. van Blom. abactis; G. L. H. van Gheel Gildemeester, quaestor; P. F. .T. de Kok. as sessor I; J. de Blieck. assessor II. Bij het 2e regiment veldartillerie (oefeningsregiment) Ie 's-Gravenhago zal van 6 t/m 25 Januari een theoretische cur sus in de schietopleiding worden gehouden voor hoofdofficieren, van wie te verwachten is. dat zij binnenkort met de functie van hoofdinstructeur zullen worden belast. Voor deelneming aan dezen cursus is o. m. aan- II gewezen majoor A. E. W de Jong, van het 6e regt, veldartillerie. In de legerplaats bij Oldebroek zal voor vhen van 26 Mei t/m. 4 Juni een practische cursus worden gehouden, i Voor den Hoogen Raad is heden beëed-igd als advocaat en procureur mr. L. 1 Weijl, alhier. Luxe gedecoreerde blikken doos inh. 50 stuks fl. I .- Idem inh. 100 stuks fl. 2.- Luxe „Guildhall" vergulde] presenteerdoos inhoudende 100 stuks fl. 2.75 i/Jy}: v-vi WHIP ::r.<7;-Y'.v ARDATH Met ingang van 1 Dec. a.s. zal door de Leidsche Burgerwacht inplaais van op Woensdagavond, op Maandagavond van 8 3010 uur geschoten worden in de Morschpoort-Kazerne, terwijl de buitenge wone Yrijw. Landstorm op Woensdagavond inplaats van op Maandagavond schiet. De tentoonstelling van moderne kunst in het Stedelijk Museum „de Lakenhal", ge organiseerd ter gelegenheid van hel dertig jarig bestaan der Leidsche Kunslvereeni- ging wordt a.s. Zondag gesloten. Gistermiddag omstreeks 4 uur wilde de 25-jarige hulpmonteur ..G. v. R.. werk zaam -op het terrein 'dor* Gasfabriek, zich van een 8 Meier hoogen steiger langs een takel naar beneden laten glijden. Zijn ge makzucht kwam hem evenwel duur te staan, want door de gladheid bood de takel weinig houvast en siorlte Van R. omlaag. Hij bekwam vrij ernstige wonden aan de linkerslaap, welke door den E. II. D. wer den verbonden. Daar de man weigerde zich in het Academisch Ziekenhuis te laten opnemen, werd hij per ziekenauto naar zijn woning in de Anna Paulownastraat overgebracht. Hedenmorgen legen 9 uur ontstond een felle schoorsteenbrand ten huize van R. A in de Julianastraat 21. Eenige pblilie-agenten wisten met behulp van een zak zout en een minimax het ge vaar te bezweren, zoodat de gerequireerde motorspuit geen dienst behoefte te dom. RECLAME. LONDOf VAN OUDS BONSENAAR TEL 308 8303 PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Leen- mans van Delft. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Rotterdamds. J. Gil- lebrand, Zeist en ds. W. H. v. d. Vegt, Bergum (Fr.) Beroepen; Te Kralingen; ds. F .A. den Boeit-, Amersfoort» (Van onzen parlementairen medewerker) DEN HAAG. 28 November 29. Weildcozenkwesties Zoo noodig zullen nieuwe credieten worden aangevraagd. De landbouw in noodlijdenden toestand. De luidsprekers waren heden alweer uit de Tweede Kamer verdwenen. Het was gister slechts een proef geweest en vandaag waren ze. als we goed gehoord hebben, tb Utrecht noodig Maar. werd ons verzekerd, ze komen terug en dan zal er niet alleen op het spreekgestoelte een microfoon worden ge plaatst maar ook voor den stoel dos Voor- j zitters en een op de ministerstafel. Laten j we dus hopen, dat we on9 gister niet met een doode musch hebben verblijd! Eerst om twee uur begon heden de ver gadering in verband met een langdurige af- deelingsvergadering in den voormiddag. Hard opgeschoten is men dus niet. ook om dat de vergadering niet te lang kon duren vanwege de uitgeschreven avondvergade ring. De Kamer is dus blijven steken m een breed opgezet debat over den landbouw. Alvorens daarover de algemeene be schouwingen werden geopend, heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer Buys de Beerenbrouck. geantwoord op de opmerkingen van verscheidene sprekers v. gister over de afdeeling Werkverschaffing. Hij verzekerde daarbij, dat hij de politiek van zijn voorganger zal blijven volgen, ook omdat dit vroeger zijn eigen politiek is ge weest. Het denkbeeld om bij de aanbeste ding van groote werken aan de aannemers de verplichting op te leggen om een zeker percentage der benoodigde werkkrachten te recruleeren uit de werkeloozen. heeft wel aantrekkelijkheid maar in de eerste plaats zou het vrije bedrijf daardoor benadeeld worden, in de tweede plaat? moet men niet uit het oog verliezen, dat juist in den wintertijd, als de werkeloosheid het grootst is, groote werken doorgaans stop moeten worden gezet, en eindelijk bedenke men wel. dat er heel wat werkeloozen zijn juist in de 9teden. die niet geschikt zouden zijn om bij groote werken aangenomen te worden, i Maar de minister wees er ook op. dat ds j werkeloozen zelf ook naar werk moeten i zoeken en dat als er b.v in België behoefte is aan arbeidskrachten, zij ?oed zullen doen zich daarvoor aan te melden Aan den heer Van den Tempel, die 6e vrees had uitgesproken dat bij toenemende werkeloosheid de Regeering in haar hulp te kort zou schieten, verzekerde de Ministei dat indien het noodig mocht blijken, de Re geering niet zal aarzelen nieuwe cred-ieten aan te vragen Binnenlandsche kolonisatie van werkeloozen hij land- cn tuinbouw weigerde de minister le bevorderen Daarna is de Kamer aangevangen met de bespreking van de afdeeling Landbouw. Meer dan eon dozijn sprekers had zich daarvoor opgegeven en er zijn nog ettelijke bijgekomen, zoodat er niet aan te denken viel, dat de Minister nog heden aan het woord zou komen. De grondtoon van nage noeg alle redevoeringen was. dat de land bouw in noodlijdenden toestand verkeert. Een stadsmensch zal dat wanneer hij niet bij den handel in onze landbouwproducten betrokken is. niet zoo gauw merken Er worden voor wat te koop wordt geboden behoorlijke prijzen gevraagd en betaald, de oogst van land- en tuinbouwproducten, niet in de laatste olaats van het fruit is boven verwachting, maar wanneer men de agra riërs in de Tweede Kamer hoort, vermeent men slechts jammerklachten, waarvan de den niet gedekt door de prijzen, welke er voor kan maken En dus wordt er verlies gewerkt. Nu wil men eenerz dat de regeering zal zorgen, dat de pri van verkoop worden opgedreven door tectionistisch? maatregelen, onderhal lingstarieven de heer Fleskens (R maakte zich o.a. tot tolk daarvan art zijds vraagt men meer directen steun premieuitkeering aan exportproducten, suiker de heer Van den t' (A..-R,) kwam daarop weer terug er is nog een derde groep waarvan w meer de katholieke leden Van Voort Ament.de woordvoerders waren, die dat de steun van overheidswege geschie zal door ruimer voorlichting, dus b organisatie van den inlichtingsdienst, lager landbouwonderwijs, zorg voor de breiding van den cultuurgrond enz Wij komen morgen, als minister R aan het woord is geweest, op dit debat Ie Met het oog op de avondvergadering we heongeggaan vóór het laatste woord den middag was gezegd. M DEN HAAG. 29 Nov. 192! Begroeting voor Waterstaat De scheepvaartverbinding Amsterda met den Rijn. Het was even middernacht toen de de Kamer gisteren huiswaarts toog me' voldoening de Begrooting van Waters taai gehandeld te hebben. Zelfs is zij stemming goedgekeurd, ondanks de aai zigheid van den op stemmen zoo geselden heer Wijnkoop. Door belangrijkheid heeft de ge® wisseling, welke onder leiding van den den president, den heer Schaper heeft gehad, veelal niet uitgemunt. Slechts punt van beteekenis heeft aanleiding tot een breedvoerige discussie. Het w de nieuwe scheepvaartverbinding van sterdam met den Rijn. Op de begrw was een memoriepost daarvoor oitg ken en van alle kanten verhieven zien men ten gunste van bespoediging vW nu zooveel jaren hangende kwestie. een volgens deden zich hooren de heer®L, ger (C.H.), dr. Vos (Lib.), Ketelaar (VJ Van den Tempel (S.D.A.P.), Bongaerts en Wijnkoop (Comm.). Zij spraken a RECLAME. DE BESTE Dames Handschoen^ met mooie facta- siekap, *5 Nappa DamM-M"* schoenen, met bootrand 2,Pt) 4.25, 3.45 He aren Handsel^ pracht kwahtci modellen, m 1.05, 95 Pri™ Nappj nflC Haarl.straat hoek Donkerste 1 voornaamste hier op neer komt: de produc tie is wel goed maar de kosten er van wor-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2