Jaargang DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 No. 21383 I [öcasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 0 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. nogmaals de leidsche hl Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 130 Cis P*r regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar |ï;;ntschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere IJvertenliêD 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend JÜj rooruilbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een lEiiimum aantal woorden van 30. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2,35 portokosten. ƒ018 „018 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden, p MAANDAG 2 december 1929, des namiddags te twee nnr. et stedel. museum (lakenhal). terjadering zal. zoo noodig, 's avonds worden voortgezet fe behandelen onderwerpen: Benoeming van 5 leden der Commis- edoeld in art. 2. Ie lid. sub 3o. der ver houdende Reglement voor de Com- èn van Advies betreffende de arbeids- ;nslvoorwaarden van het personeel in van de gemeente Leiden. (Aftredend: teren F. Elkerboul, J. Wilbrink, K. n, M. G. Verweij en Th. M. W. Ber- Benoeming van 5 plaatsvervangende dier Commissie. (Aftredend: de He'e- Parmentier, J. A. van der Reijden, J Romijn en J. J. Vallentgoed. vaca- Ih. M. W. Bergers). Benoeming van 3 leden van het Bur- Armbestuur. (206) Suppletoire begrooting. dienst 1928, fc gestichten Endegeest, Voorgeest en feest". (207) Balans en Verlies- en Winstrekening, 1928, van de gestichten „Endegeest, lest en Rhijngeest". (207) Suppletoire begrooting. dienst 1928, et Openbaar Slachthuis. (207) Balans en verlies- en winstrekening, I 1928, van het Openbaar Slachthuis. (207) Voorstel tot verhuring van de Doroce- reiland aan den Lagen Mor9chweg. P. Nis 217, 2-48 en 1036 ged., aan in Rijn. (211) Voorstel tot verfiuring van de berg- grenzende aan die. gelegen naast Haarlemmerstraat No. 165a, aan i W. Kanbier. (210) Voorstel tot overneming in eigendom lüderhoud bij de gemeente van een 2-tal k]es voor straat bestemden grond, deel üende van de Jan Lievensstraat. (212). Voorstel tot aanvaarding van de ver- .i:?n voor den aanleg en de exploi- van hoogspanningslijnen ten behoeve lie electricileitsvoorziening van de ge iten Nieuwkoop, Rijnsburg, Boskoop en «wijk. (208) Verordening, tot wijziging van de 'ierung van 2 Augustus 1920 (Gemeen- 1 No. 35), laatstelijk gewijzigd bij de lening van 10 December 1928 (Ge- iteblad No 29), betreffende het verlee- van een bijslag op de pensioenen aan ^te-ambtenaren, en hunne weduwen eezen toegekend, krachtens de verorde- regelende het verleenen van pensioen achtgeld aan gemeenteambtenaren en ?rordening. regelende het verleenen van oen aan weduwen en kinderen van ge- t°-ambtenaren, zooals deze luiden n& ijziging van 26 Maart 1914. (209) Voortzetting van de behandeling van •erordenmg, houdende Reglement voor Commissie van Maatschappelijk Hulp- 1 (Burgerlijk Armbestuur) te Leiden. (203) foorstel inzake het verleenen van ''-lit tot het ontwerpen van plannen voor '-■'Jw van een nieuw Raadhuis, aan den M. Dudok, gemeente-architect te ersum. (205) OVERWEG. ad van Woensdag j.l. hebben - kennis kunnen nemen van de er>. welke zoowel de heeren Schokking ii»Jur ^"*0 ris onze stadgenoote, me- i. an ItallieVan Embden (v.-d.) bij ta3J^e> n£ vaTl Begrooting van Wa- 'o de Tweede Kamer gericht hebben eD overweg aan den Rijnsburgerweg. -z.etr Schokking heeft er daarbij al op evenals wij zulks deden in ons dinsdag j.l., dat de ten-hemel- L*e c'jfers van 4 uur en 43 minuten. p e welke de boomen in een tijdvak •IJor gesloten bleven, eigenlijk nog l^en kant zijn. •^rs'200 vroeg de heeT Schokking. hoe wel zijn op een Vrijdag, den °P dien dag de stopzetting van ^^tramverkeer nog veel grooter zijn. v. '1 nadere beschouwing leert de ook op den door ons genomen waarneming9dag de werkelijke verkeersbe- lemmering grooter is dan het tijdvak van 4 uur en 43 minuten. Want wanneer de boomen opgedraaid worden, is daarmede het rijverkeer nog niet vrijgegeven. Het gebeurt ettelijke malen per dag. dat aan de stadszijde een lange file auto's staat opgesteld. Daar het tramverkeer den voor rang geniet, komt het herhaaldelijk voor, dat deze voertuigen door den ter plaatse dienstdoenden politie-agent worden tegen gehouden, totdat een stadstram en vaak ook nog een gele of blauwe tramtrein den over weg in de richting Oegstgeest is gepasseerd. Eerst daarna mag het gewone rijverkeer zijn weg vervolgen en niet zelden ziet men dan ,dat de voorste twee of drie auto's uit de file den overweg kunnen oversteken, ter wijl de volgende opnieuw moeten wachten, daar de boomen inmiddels weer wonden neergelaten. Ook komt het voor, wanneer de boomen slechts korten tijd opgedraaid zijn geweest, dat alleen de voetgangers en wielrijders even vlug kunnen oversteken, terwijl rij- èn tramverkeer geduldig de volgende strem- mingsperiode moet afwachten. Aannemende, dat dergelijke situaties zich ongeveer tien maal per dag voordoen hetgeen ongeveer overeenkomt met onze waarnemingen van Maandag j.l. en den gemiddelden duur van deze open-en-toch- dicht-periodes stellende op anderhalve mi nuut (wat geenszins overdreven is), dan kan gerust worden geconstateerd, dat het verkeer practisch van de twaalf uur vijf uur gestremd is. Optimisten zullen zeggen, dat het toch nog minder dan de helft is! OPENBARE LEESZAAL REUVENS. Algemeene Ledenvergadering. Gistermiddag te halfvijf werd in het ge bouw Breestraat 27 een algemeene leden vergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens onder pre sidium van mevr. de wed. prof. Kuenen. Dc notulen der vorige vergadering, doop den secretaris, dr. A. A. van Rijnbaoh, ge lezen werden zonder eenige op- of aanmer king door de vergadering goedgekeurd. Hierna kwam de begTOoting voor het jaar 1930 aan de orde. De presidente bracht allereerst een woord van dank aan dr. Rijnbaoh, die na het overlijden van den heer Schaap zich met het beheer van ie financiën heeft willen belasten, waarvoor hem zeker lof toekomt. De begrooting geeft de volgende cijfers: Contributies en subsidies: van particulieren f 3500. van de gemeente f. 5255, van (v? provincie f. 1376, van het rijk f. 3059, totaal f 13190, met enkele andere inkomsten een totaal bedrag van f. 15970. Onder de uit gaven zijn geraamd voor gebouwen f. 1235, exploitatie gebcuw f. 1215, salarissen f. 9350 boekaanschaffing f. 3000, technische admi nistratie f. 1500. totaal f. 16380, zoodat er een geraamd tekort is van f. 410. Nadat eenige der aanwezigen nadere inlichtingen hadden gevraagd, werd de be grooting onveranderd goedgekeurd. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende leden de hee ren F. Eikerbout, dr. A. Beets, prof. dr. L. Knappert, ror. A. van der Eist en mr. M. B. Vos, werden bij acclamatie herkozen. Voorts werd in de vacature-Schaap geko zen de heer dr. J. M. van der Vlerk, ter wijl het bestuur tenslotte werd aaneevu-" door de verkiezing van den heer G. Eiker bout. De presidente deelde voorts nog mede, dat dr. Van der Vlerk zich bereid had ver klaard het penningmeesterschap op zich te willen nemen, waarvoor zij hem hartelijk dank brengt. Tot leden van de kascommissie werden herkozen de heeren S. Huge en Schilp. De ronddraag leverde geen stof tot be spreking op. zoodatrde vergadering hierna werd gesloten. L.H.B.S.V. EMTéGEëS". Gisteren bezichtigde een aantal Emté- geësleden de zeepfabriek „De gekroonde haan." Na een korte uiteenzetting over de zeep fabricage, werden de jeugdige bezoekers door de fabriek geleid en zagen zij, hoe door middel van zwavelzuur de glycerine uit de olie afgescheiden wordt en de over blijvende vetzuren naar kuipen met kokend kaiiumloog en natron gepompt worden. Hier wordt bij het kokend mengsel pot- asch gevoegd, waarna het geheel 24 uur moet koken om, al naar mate de hoeveel heid natron, zachter of harde zeep te worden. De harde zeep wordt dan uitge droogd en vervolgens tusschen walsen ge sneden in de z.g. vlokkenzeep. Daarna w-»rdt zij verpakt, wat vooral bij de Briljantzeep op vernuftige wijze ge schiedt. De deelnemers ontvingen als aandenken een luxe-doos vlokkenzeep. VEREEN. „HET LEIDSCHE DEERENASYL". De jaarvergadering. Onder presidium van den heer Hugo van Poelgeest hield gisferavond bovengenoem de vereeniging in de gezellige ..Burchtzaal" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter opende dc matig bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en deelde mede, dat door omstandigheden het vorige jaar de jaarver gadering niet kon worden gehouden. De voornaamste reden daarvan was wel het vertrek van den voorzitter. mT. J. Klein, wien spr. nogmaals dank bracht voor den velen arbeid door hem in het belang van de dierenbescherming verricht. De secretaresse, mevr. J. C. van Poel geestBrand las daarna de notulen van de laatstgehouden ledenvergadering, welke on veranderd werden vastgesteld. Na behandelihg van eenige ingekomen stukken naar aanleiding waarvan besloten werd een schriftelijke dankbetuiging te zen den aan het Leidsch Politiemuziekgezel- schap voor den verleenden steun, bracht de secretaresse de verslagen over 1927 en 1928 uit, waaraan het volgende i9 ontleend. Over 1927 werden in het asyl verpleegd: Hondenkost «rangers 123 met 1671 verpleeg- dagen; hondenzwervers 126 met 9931 ver- pleegdagenkaltenkostgangers 74 met 1026 verpleegdagen; katten zwervers 125 met 7999 verpleegdagen. Totaal 448 dieren met 20627 verpleegdagen. Over 1928 waren deze aantallen: Hondenkostgangers 116 met 104-4 ver pleegdagen; hondenzwervers 188 met 13154 verpleegdagen; kattenkostgangers 59 met 772 verpleegdagen; kattenzwervers 172 met 11471 verpleegdagen Totaal 535 dieren met 26441 verpleegdagen. Hier zijn niet onder begrepen de dieren, die omdat ze in een hopeloozen toestand verkeerden zonder asylverpleging moes ten worden afgemaakt. Dit aantal is vooral door het veelvuldig overrijden van honden nogal aanzienlijk. Over 1929 zijn aanmer kelijk meer dieren verpleegd: eind Septem ber was er al ongeveer dezelfde omzet als over het geheele jaar 1928. Om dit te financieren is ongeacht de vele tegemoetkomingen, die het bestuur op het gebied van loon en onkosten ondervin den noodig een bedrag van klein f. 6000 en waar contribution en giften op f. 1000, de steun van de afdeeiing op f. 600, de op brengst van pension- en zwerfdieren op f 1500 geschat kan worden, moet klein f. 3000, dus de helft binnenkomen door spe ciale acties, of er blijft een hopeloos tekort. Men riet. dat het niet uit luxe is, dat het bestuur telkens weer een beroep op aller steun doet en dat het zeer wenschelijk zal zijn al9 te zijner tijd de conjunctuur zal toelaten dat zooals in vele plaatsen reeds geschiedt ook van gemeentewege worden vergolden de diensten, die instellingen als de onze direct en indirect aan de gemeen schap bewijzen in waarden van arbeid, hygiëne en moraal. In Mei 1928 vertrok de heer Holsheimer naar Den Haag en moest daardoor zijn medewerking opzeggen. Hij heeft van den aanvang af met ijver en belangstelling het a9vl gediend; het bestuur blijft hem daar voor zeer dankbaar. Gelukkig vond het be stuur majoor Kuipers bereid zijn plaats in te nemen en het met raad en daad bij te staan. Het aantal contribuanten, was over 1927- 286; over 1928 232, w. o. verschillende uit andere plaatsen Tenslotte werd krachtig opgewekt tot steunverleening aan den jaarlijkschen ba zaar. welke gehouden zal worden in de week van 17 tot 22 Februari a s. in het Nutsge- bouw onder leiding van mevr. de'wed. prof. lonk er. Hoogewoerd 135. Het uitvoerige jaarverslag werd onder hartelijke dankzegging aan de stelster onver anderd goedgekeurd. Op voorstel van den heer Duval werd be sloten uit propagandistisch oogpunt een exemplaar van dit verslag aan alle gemeen teraadsleden toe te zenden. De voornaamste cijfers van het finantieel jaarverslag zijn in dat van de secretaresse verwerkt, zoodat we kunnen volstaan met de mededeeling, dat het beheer van den penningmeester, den heer v. Poelgeest eveneens werd goedgekeurd. Na uitgebracht advies werd de heer van Poelgeest voor zijn beheer gedéchargeerd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heer Aalbersberg, Bursch en van Eek. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren mevr. Jonker ^n de heer van Poelgeest. De beide aftredenden werden hij accla matie herkozen, terwijl voorts werden geko zen mevr. van Eek, mevrouw en de heer Speelman uit Sassenheim en dr. Borger- hoff Mulder, welke laatste bereid is gevon den als voorzitter op te treden. Na uitloting van een twintigtal aandee- len en rondvraag waarbij de heer Hnssel- bach de wens^heliikheid bepleitte van de invoering van een gemeentelijke verorde ning. regelpnde hel toezicht op het laden van vee in wagens en auto's, werd de ver gadering onder dank voor de opkomst ge sloten. DE BOUW VAN HET NIEUWE STADHUIS. Door bert raadëlid, den heer K. Sytsmai, is met betrekking tot het voorstel inzake het verleenen van opdracht tot hert ontwerpen van plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis, het navolgende voorstel bjj den Raad ingediend: „De Raad, kennis genomen hebbende van het prae-advies van B. en W. inzake den herbouw van het Raadhuis, noodigt dit Col lego uit, alsnog aan den Raad mede te dee- len of door hun College ook de vraag is overwogen of de bouw van een Raadhuis op een andere plaats de voorkeur zou kun nen verdienen boven herbouw op het oude terrein; voorts of onderzocht is dat aan alle afdeelingen bij herbouw behoorlijke huis vesting kan worden verleend en, voorzoover dit niet het geval mocht zjjn, of dan niet enkele afdeelingen zooals bijv. de afd. Ge meentewerken elders zouden kunnen worden gehuisvest". Los van het antwoord daarop gegeven, stelt hij voor, niet zooals B. en W. in over weging geven aan één bouwmeester (in casu den heer W. M. Dudok) hert maken van plan nen voor den bouw op te dragen, doch daarvoor minstens drie en hoogstens vier architecten, in overleg met hert bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst uit te noodigen, op dezelfde voorwaar den, welke aan den heer Dudok zouden wor den gesteld. OPLEIDINGSSCHOOL voor U.L.O LANGEBRUG A. De oudercommissie van bovengenoemde school hield gisteravond voor de ouders in het Gymnastieklokaal der school een ouder avond, die tamelijk goed bezocht was. Het hoofd der school, de heer A. J. J. Verbrugge, opende de bijeenkomst meteen woord van welkom aan de ouders en deelde mede, dat waar in geen langen tijd geen bij eenkomst is gehouden, dit door verschillende omstandigheden moest worden uitgesteld. Hij hoopte echter, dat de ouders belang blijven stellen in alles wat de school betreft. De voorzitter, de heer J. W. v. Hees, sprak daar na een woord van aanbeveling voor het Leidfch Ouderblad en spoorde de aanwezi gen aan tot het nemen van een abonnement. Het volgende punt: verkiezing in twee bestaande vacature's van leden der Ouder commissie, had tot resultaat dat gekozen werden mevr. Chr. Wijnnobel en de heer P. de Vos. Het hoofd der school sprak woorden van dank en waardeering aan de twee afgetreden commissieleden, voor de aangename samen werking. Vervolgens hield de heer W. F. de Bree, onderwijzer aan de school, een inleiding over het onderwerp: „Welke waarde moeten wij hechten aan kindergetuigenissen". Spreker hield een uitvoerig betoog en behandelde o.a. de waarneming van hei in dividu door middel der zintuigen, die de getuigenis voorafgaat. Spr. gaf daarvan een demonstratie, waartoe eenige ouders bun medewerking verleenden. Vervolgens behan delde spr. de herinnering aan datgene wat men waargenomen heeft, waaruit bleek dat bij het kind de fantasie sterker werkt dan bij volwassenen. Met de werkelijkheid neemt het kind 't niet te nauw, wat spr. aan de hand van eenige kinderteekeningen aantoon de. Ten slotte behandelde spr. de getuige nis zelve, die door volwassenen en kinderen verschillend wordt gegeven. De getuigenis van de eerste kan soms beinvloed worden door eigen belang en is dan in strijd met de waarheid; de getuigenis van een kind, zoo die in strijd is met de waarheid, mag men deze niet te zwaar aanrekenen. Door eenige voorbeelden toonde spr. aan, dat men met kindergetuigenissen buitengewoon voor zichtig moet zijn. De voorz. dankte den inleider voor zijn zeer leerrijk betoog, waarop een kleine pau ze volgde, waarin de ouders gelegenheid kregen om met het onderwijzend personeel van gedachten te wisselen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd voortgegaan met een film ver tooning over „De electriiicatie der Zwitsersche Spoorwegen". Deze film was welwillend algestaan door de firma Brown Boveri en Cie, vertegenwoordiger „Electro- stoom" Rotterdam. Deze zeer interessante film, die wat het technisch gedeelte betreft, ons een kijkje gaf op de samenstelling en monteering van verschillende typen locomotieven in Zwit serland en waarvan hert tweede gedeelte o os door het mooiste gedeelte van Zwitserland voerde, viel ten zeerste in den smaak van de aanwezigen, wat het hartelijk applaus wel bewees. Aan 't slot van den avond dankte de heer Verbrugge, den heer P. v. d. Meer, die namens de Lichtfabrieken gezorgd had voor een duidelijke toelichting. Het was voor de Oudercommissie een goed geslaag de avond. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft heden te Am sterdam in de Engelsche Kerk twee gedenk ramen onthuld. (Laatste Berichten. 1ste Blad). Luidsprekers in de Tweede Kamer; de subsidie aan de burgerwachten goedgekeurd. (Uit het Parlement, 4e Blad). De verassching van wijlen den heer C. Sijthoff. (Binnenland, 3e Blad). De verdachte van den moord aan het Beznidenhont te Den Haag is volkomen toe rekenbaar verklaard. (Gemengd, 2e Blad)r De Hollandsche Maatschappij van Land bouw over het wetsontwerp tot wijziging van het pachtrecht. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Mej. Braun verbeterde gisteren haar eigen wereldrecord 100 M. rngslag. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Het ChineeschRussische conflict in een nieuwe situatie. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Debat over de Oostenrijksche Heimwehre. (Buitenl. Ie Blad). Actie tegen den datnm voor het volks- referendnm over het Yonngplan in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad). TWEEDE VOLKSBITEENKOMST. Jazzband-orkest „Aufgepast". De jazz is een beeld van den modernen tijd: 6oms zangerig, meestal schetterend en schaterend in een koortsachtig jagend tempo! De jazz is ook de geest (of de gee- sel van het uitgaande leven, opzwiepend tot pret en dolle uitgelatenheid... Hoe het publiek hiertegenover staat bewees gister avond bij de tweede Volksbijeenkomst de stampvolle groote Stadszaal en de genoeg lijke stemming, die eT heel den avond heeft g-eheerscht gedurende het werk van het zestal muzikale jongelui, dat tezamen het Jazz-Orkest „Aufgepast" vormt! Een bon te verscheidenheid van klanken wat al te zeer overheerscht dikwijls door de trom pet werd over de zaal uitgegoten en el die populaire wijsjes, bekend door gra-mo- foon en radio, noopten tot meezingen «f mee-neuriën, waardoor geheel volgens den opzet de ware cabaret-stemming ge schapen werd en het succes van het kleine gezelschap een voldongen feit was gewor den De heer W. Kleuten gaf een tweetal uitstekende viool-soli ten beste, gevolgd door een verdienstelijke trompet-solo van den heer J. Webbers. Als humorist trad op de leider van het orkest, de heer Alb. Gerritsen, die er onmiddellijk in slaaede den juisten toon te treffen en vanaf het eerste oogenblik de lachers op zijn hand had Hij moge geen groot zanger zijn, z'n voord? acht viel te roemen en met liedjes als ..Hallo Bandoeng" van Willy Derby, het bekende „Jongen Mnn", de potpourrie van oude wijsjes van Kees Pruis, e.a. oogstte hij een warm en lanzdnrig applaus... Tenslotte heeft de muzikale clown, voor gesteld door den heer Ph. van der Steen, die in een zeer zonderlinge auto het too- neel op kwam rüden. geruimen tüd de aan dacht geboeid door het bespelen van een groot aantal instrumenten Xvlophoon, banio. trompet, een zin«?epdp klomp en dito siffarenkisfje... en deed zulks met evenveel zorg als humor, waardoor de lach niet van de lucht was. F^n tweetal orkestnummer tjes vormden het einde van dezen aardJtren avond, waarop .,A"farepaof" vele stadgenoo- ten aan zich heeft verplicht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Nederlandsche letteren mej. A. A Vegter (HillegersbergL voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer J. G. A. M. Dronkers (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1